RESTAURATIE HUY DEVER VEEL DUURDER Zijlkwartier betrekt eerste wijkcentrum van Leiderdorp Problemen bij vakheffing bloembollen nog niet opgelost „Stomp wijk moet weer eigen plaats in telefoon boek krijgen „Ik doe eigenlijk liever kerkelijk werk ^Iregio Raad Lisse verbolgen over foutieve raming LEIDSE COURANT DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1978 PAGINA 5 Hel sloopterrein in de Poelpolder 1SSE De gemeenteraad van Lisse heeft ;isteravond besloten een extrakrediet van 150.000 gulden beschikbaar te stellen voor de restauratiewerkzaamheden aan het Huys De- Tevens werd een bedrag van 106.000 gulden ïitgetrokken voor de „aankleding" van de om geving van het monument. De raad was min ;er gedwongen dit besluit te nemen omdat le raming voor de restauratiekosten te laag door het college en de beheerscommissie waren geschat. Volgens mevrouw Van Ruiten zijn het college en de beheerscommissie in deze zaak ernstig tekort geschoten. De raad sprak de hoop 'en uit dat dergelijke blunders in een raming yan iosten in de toekomst niet meer. voor zullen (omen. jgi De gemeenteraad van Lisse sprak verder ie plaats waar acht woonwagens moeten ko- Het college heeft geen andere plaats voor de wagens kunnen vinden dan het terrein in de 'oelpolder waar vroeger ook woonwagens ston- ïen. Op dit punt bevindt zich nu echter de ïutosloperij van de heer Schneider. De eigenaar ran de sloperij die liever niet van het terrein weg wil, beschikt zelf over een stuk grond onder de Slapersdijk. Het college stelde de raad gisteravond voor om het stuk grond aan de Slaperdijk van de heer Schneider te kopen. Het woonwagenkampje zou dan daar gevestigd kun nen worden. De heer Schneider kan zo in de iPoelpolder blijven. De gemeenteraad deed hier- :over nog geen uitspraak maar stelde voor een {hoorzitting te houden, waarin eventuele alterna tieve mogelijkheden naar voren kunnen komen. Om de voortgang van het renovatieproject in de Engel te waarborgen heeft de raad gister avond een lening verstrekt aan de woningbouw vereniging Het Gezinsbelang. Het gaat om de 22 woningén aan de Nicolaas Damstraat, de 14 aan het Engelplein en één woning aan de Catha- rijnenlaan. Nog niet alle bewoners in de buurt willen dat hun woning gerenoveerd wordt, zodat officieel nog niet met de uitvoering van het project kan worden begonnen. Burgemeester Berends was er echter van overtuigd dat de renovatiewerkzaamheden zullen doorgaan om dat een steeds groter aantal mensen die eerst tegen de plannen waren zich nu toch ook een voorstander van de renovatie tonen. Mevrouw Van Ruiten wilde echter niet van drang horen om deze mensen toch te bewegen mee te doen. Aan het eind van de vergadering richtte burge meester Berends het woord tot de raadsleden, die niet meer in de nieuwe raad zullen terug keren. Het zijn de heren Nieuwenhuis (SGP), Kalis (PvdA) Mesman (CDA), de Munk (CDA), Van der Aardweg (CDA) en Osephius (WD). De burgemeester richtte het woord in bijzonder tot de heer Mesman die sinds de bevrijding de raad vergezeld, en vanaf 1976 als wethouder in de raad zit. De burgemeester deelde verder mee dat de raad hem tot ereburger van Lisse heeft benoemd en de heer Mesman ontving uit handen van de burgemeester de daarbij behorende oor konde en legpenning. Installatie Sassenheimse natuurwachters SASSENHEIM De nieuwe natuurwachters van Sassen- heim worden maandag 4 sep- j tember door burgemeester Kret officieel geïnstalleerd, i Naast de bij de installatie be horende oorkonde zullen de nieuwe jeugdnatuurwachters uit handen van de directeur van de Landelijke Stichting Natuur en Jeugd C.H. Voor hoeve, een insigne en een op- i drachtenboekje ontvangen, i Ruim 500 leerlingen van de vijfde en zesde klassen van de I zeven Sassenheimse basisscho- i len werden op 12 juni ingelicht over het werk van de Jeugdna- tuurwacht. Ruim 200 van hen hebben zich daarna bij het Co mité Jeugdnatuurwacht aange- meld. NOORDWIJK Minister De Koning van ontwikkelingssa menwerking spreekt op woens dag 4 oktober tijdens een fo- 1 rumavond in het dorpshuis „De Kuip". Gesproken wordt j over vormen van ontwikke- j lingshulp enz. Tevens zal die avond de Afrikaanse folklore- I groep „Afrika Djolé" optreden. NOORDWIJK De directeur van het postkantoor, de heer J. i M. Ras herdenkt morgen het feit dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij de P.T.T. i Ter gelegenheid van dit jubi- leum wordt morgen een recep tie gehouden in „De Vinken- hof' naast de Gereformeerde Kerk aan de Vinkenlaan. Van half vier tot half zes bestaat daar voor iedereen gelegenheid om de jubilaris en zijn vrouw gelukt te wensen. VOORHOUT Onder leiding van twee elkaar afwisselende i sportleraren kunnen alle Voor- houters vanaf zestien jaar weer trimmen op zaterdagmorgen. Vanaf aanstaande zaterdag tussen half negen en half tien i kunnen belangstellenden zich vervoegen aan de gymnastiek zaal aan de Linnaeuslaan. Al leen wanneer wordt meege daan wordt een bijdrage van 2,5 gulden verwacht. De heer G. M. Dijkstra, Schoonoord 96, tel. 13606 kan alle gewenste inlichtingen verstrekken. LEIDERDORP De besturen van de afdelingen van D'66 en van de PPR in Leiderdorp heb ben een gezamenlijk program ma opgesteld dat als grondslag moet dienen voor de samen- werking in de gemeenteraad. Vanavond wordt er in de Mens- I wordingkerk aan het Heel- I blaadjespad een gezamenlijke ledenvergadering gehouden waarin het samenwerkingspro gramma wordt besproken. LEIDERDORP „Ik ben er trots op dat het eerste wijk centrum van Leiderdorp in het Zijlkwartier komt", zegt voor- ziter A. Pison (55) van de buurt- en speeltuinvereniging „Zijlkwartier". De vereniging verkeerde enkele jaren in ruimtenood en dreigde daar door een noodlijdend bestaan te gaan lijden, maar kan vanaf zaterdag 2 september gebruik maken van de spiksplinter nieuwe multifunctionele ac commodatie aan de Van der Marckstraat, wanneer dit 's- morgens om 11.00 uur door wethouder C. Gordijn zal zijn geopend. In het gebouw krijgen ook K O en de fotoclub „Daguerre" onderdak. Over dat multifunc tionele karakter is tijdens de voorbereiding van het gebouw het nodige te doen geweest. Verschillende raadsleden had den liever gezien dat het Zijl kwartier een eigen gebouw zou hebben gekregen. De heer Pi son daarover: „Dat wilden wij aanvankelijk ook, maar gezien de enorme kosten bleek dat niet te realiseren. Wij zijn ech ter erg blij met de unanieme uitspraak van de gemeenteraad dat onze vereniging als eerste gebruiker wordt gezien. Al on ze activiteiten, zoals toneel-, kaart en contactavonden kun nen nu in het nieuwe wijkcen trum plaats vinden. Er is een enorm enthousiasme in de ver eniging gekomen, zodat wij on ze activiteiten kunnen uitbrei den. Er komt een bejaarden- soos en een handenarbeidclub voor volwassenen", vertelt de heer Pison. De vereniging „Zijlkwartier neemt in Leiderdorp een apar te plaats in. De vereniging A. Pison, trots op het nieuwe centrum. werd vlak na de oorlog opge richt en is nog een overblijfsel van de bevrijdings-straatfees- ten die toen alom gevierd wer den. Hoe komt het dat zij alle destijds als paddestoelen uit de grond schietende buurtvereni gingen heeft weten te overle ven? „Ik geloof dat het enthou siasme van de oprichters steeds is overgegaan op de op volgers. Er is altijd een hechte band onder de bewoners van het Zijlkwartier geweest. Het bijzondere karakter van onze vereniging is dat wij uitslui tend met vrijwilligers werken. Betaalde krachten kennen wij niet en dat willen wij graag zo houden", aldus de heer Pison. Uiteraard wordt aan de ope ning van het wijkcentrum de nodige aandacht besteed. Van 2 tot en met 9 september is er een feestweek georganiseerd. Na de opening aanstaande za terdag, is er vanaf 14.00 open huis voor iedereen die de nieur we accommodatie wil bezichti gen of mee wil doen met de activiteiten die er dan worden gehouden. DEN HAAG Binnenkort zullen besluiten genomen moe ten worden om de bestaande impasse ten aanzien van de vakkundige bloembollen te doorbreken. Belangrijk zal daarbij zijn dat de condities waaronder de vakheffing bloembollen '78-'79 zal worden betaald zodanig zullen zijn dat de ongelijkheid tussen de vak genoten op dat moment de grote grief wordt voorko men. Een langer uitstel is niet mogelijk, want dan komt de continuïteit in de financiering van de afzetbevordering in ge vaar. bij het vinden van een redelijke oplossing kan de me dewerking van alle betrokken organisaties niet worden ge mist. Dat zei de voorzitter van het Produktschap voor Sierge- wasen, de heer Spithoven, toen hij gisteren de openbare be stuursvergadering van dit schap opende. De gevoelens van tevredenheid over de gang van zaken in 1977 werden, aldus de heer Spitho ven, overschaduwd door uit spraken van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven die in het bloembollenvak gro te beroering hebben veroor zaakt. De vakorganisaties heb ben kortgeleden een verklaring uitgegeven waarin ze zeggen, dat zij de voor het vak nuttige en in sommige gevallen onmis-- bare voorzieningen wensen te behouden. We zijn bezig de trein op de rails te krijgen, aldus de voorzitter. 1POUTIEKE DUIZENDPOOT NEEMT AFSCHEID VAN DE RAAD LEIDERDORP 99 Het zilveren raadslid C. N. Boer STOMPWIJK Tijdens een afscheidsbijeenkomst van de Leidschendamse gemeente raad in „Het Blesse Paard" in Stomp wijk beeft burge meester EJ.M. Kolfschoten gisteravond bet scheidende raadslid C.N. de Boer konin klijk onderscheiden. Het 25- jarig raadlidmaatscbap van de heer De Boer werd be loond met bet ridderschap in de Orde van Oranje Nassau. De r.k. fanfare Juliana bracht de heer De Boer hie rop een aubade. Raadslid De Boer heeft zich in de afgelopen jaren vooral ingespannen voor de belan gen van Stomp wijk. Een van zijn laatste grieven is het feit, dat Stompwijk geen aparte vermelding in het telefoon boek heeft gekregen. Hij meent, dat dit waarschijnlijk te wijten is aan een fout op het Leidschendamse gemeen tehuis. Hij zal alles in het werk stellen, vooral via zijn lidmaatschap in de Stomp- wijkse Dorpsraad om deze omissie te herstellen. De heer De Boer is een van de vijf raadsleden die vanaf volgende week geen deel meer uitmaken van de Leid schendamse raad. Hij is op de kop af 25 jaar raadslid geweest. Een periode die alleen wordt overtroffen door wethouder P. C. Boone die na 32 jaar raadslid te zijn geweest even eens niet terug komt. Om dat de Heer Boer Boone de laatste 8 jaar wethouder was, vervulde de Heer boven dien de funktie van nestor van de raad. Een funktie die overigens alleen de jaarlijkse beantwoording van de nieuwjaarstoespraak van burgemeester Kolfschoten met zich meebracht. De vori ge week 58 jaar geworden C. N. Boer is geboren en geto gen Stompwijker en de 25-ja- rige raadsperiode is dan ook voornamelijk besteed aan het bepleiten van Stompwijkse belangen al was hij als lid van veruit de grootste fractie dan ook betrokken bij de vele uitbreidingen binnen de gemeente. De jubilaris kwam in 1953 voor de KVP in de gemeente raad van Leidschendam dat toen nog maar 13 duizend inwoners telde. Hij heeft de hele ontwikkeling tot nu 30 duizend inwoners meege maakt. De laatste 4 jaar als raadslid voor het CDA, een wijziging die hij enthousiast heeft begroet en die volgens hen) „een fantastische ver houding" tussen KVP. ARP en CHU heeft opgeleverd. Harder De Heer Boer heeft aan de dr. Van Noortstraat een lood gieters- en electrotechnisch bedrijf plus een winkel in luxe en huishoudelijke arti kelen. In de naastgelegen wo ning met, zolang het duurt, een prachtig uitzicht op sportvelden en boomgroepen zegt hij het wel een beetje te betreuren dat de pohtiek de laatste jaren wat harder is geworden. „Vroeger was het veel ge moedelijker. Ik vind dat de landelijke politiek maar wei nig met gemeentelijke zaken te maken heeft en dus ook niet regelmatig daarbij be trokken behoeft te worden." Het CDA-raadslid blijft over igens lid van de Dorpsraad Stompwijk, een uit 9 leden bestaand adviescollege dat door de Stompwijkers gelijk tijdig met de nieuwe gemeen teraad wordt gekozen. Vol gende week gaat de tweede vierjarige periode in, nadat eerst, van 1970 tot 1974, een speciale commissie was be noemd. De Heer Boer vindt dat de Dorpsraad nog wat beter zou kunnen functione ren als de bewoners van de buurtschap zich veelvuldiger tot de Dorpsraadsleden zou den wenden. „Er bestaat wel een spreekrecht vóór de aan vang van de vergaderingen maar we hebben al eens la ten weten dat we altijd een half uur tevoren al voor een gesprek beschikbaar willen zijn. Daar wordt naar mijn mening nog te weinig ge bruik van gemaakt. ,J(em Stompwijk" komen achter zijn huis circa 45 wo ningen), zegt de Heer Boer: „Daar kun je nu wel om treuren, maar andere men sen moeten ook wel eens wat opofferen, de grond is van de gemeente en eindelijk zal dan binnenkort het gebrek aan woningen in Stompwijk wat kunnen worden vermin derd. Woningen voor de na tuurlijke aanwas van de be volking want de Heer Boer, en heel Stompwijk mét hem, wil geen grote woonkern. Iets waarvoor overigens geen vrees behoeft te bestaan al dreigen aan de horizon ook de flatblokken van Zoeter- meer. Obstakel Uit het begin van zijn raads periode („ik was zo groen als gras maar de ambtenaren op het gemeentehuis hebben me altijd geweldig geholpen") herinnert de Heer Boer zich zijn ijveren voor de ophef fing van de hoge Molenbrug bij de drie molens. .JDat was een heel obstakel op de Stompwijkseweg, misschien zou die hoge brug nu niet zo gauw zijn verdwenen, het zou een mooie verkeersdrem pel zijn geweest om de snel heid te verminderen." Verbe tering van de openbare ver lichting op de polderwegen was ook een zaak die door het raadshd en met succes werd bepleit. Een van zijn laatste „hobby's" („ik heb het raadslidmaatschap altijd als een hobby beschouwd") was het pontje over de Vliet bij de Kniplaan. Dat moet er volgens hem komen voor de schoolgaande jeugd maar ook omdat er veel te weinig fietspaden zijn ,jn dit prach tige gebied". Een brug zou hij misschien wel beter vin den vanwege een verbetering van de verbinding tussen Voorschoten en Stompwijk, „al was het alleen maar om een eind te maken aan die ellende bij de sluisbruggen." Als dan maar niet een nieu we sluipweg tussen Zoeter- meer en Stompwijk en Leid schendam dreigt te ontstaan. Naast zijn werkzaamheden als raadslid was de Heer Boer bijna 28 jaar bestuur slid van het Wit-Gele Kruis in Stompwijk terwijl hij sinds 1971 voorzitter is van het r.k. Fanfarecorps „Julia na" waarin hij eerder al een bestuursfunktie bekleedde. LEIDERDORP - „Ik ben in mijn hart niet zo'n echte politicus. Het kerkelijke werk vind ik EE eigenlijk veel leuker". Tot deze erkenning komt mr. Koos Reugebrink (47) die na een achtjarig EE raadslidmaatschap niet meer in de nieuwe raad 1 zal terugkeren. Directe aanleiding is de vor- EEE ming van het CDA, waarvan hij zich als lid van de ARP altijd een groot tegenstander heeft getoond. In 1970 in de raad gekomen voor de EE Protestans Christelijke Groepering (PCG), werd hij in 1974 als lijsttrekker van deze plaatselijke combinatie van ARP en CHU tot =E wethouder van Sociale Zaken gekozen. In 1976 legde hij echter zijn wethoudersfunctie neer in verband met zijn benoeming tot plaatsvervan- i gend raadsheer aan het Gerechtshof te Amster- EE dam. Door de onverbloemde wijze waarop hij de i zaken aan de orde stelde heeft hij de afgelopen acht jaar in belangrijke mate het gezicht van de Leiderdorpse gemeenteraad bepaald. Hoe kijkt Reugebrink nu aan tegen de kort na de verkiezingen van 1974 tot stand gekomen samen- werking tussen de raadsfracties van PCG en KVP wat uiteindelijk heeft geleid tot de vorming van een Leiderdorpse afdeling van CDA. „Ob- j= jectief bekeken dus los van politieke motieven moet ik zeggen dat de samenwerking uitstekend is geweest. Er is nooit sprake geweest van twee blokken. Integendeel, we traden als een eenheid in de raad op". i Reugebrink, die uitdrukkelijk verklaart, dat zijn i weerstand tegen het CDA niets te maken heeft j met het verschil in geloofsopvatting tussen Katholieken en Protestanten, vat zijn bezwaren als volgt samen: „Als het puntje bij het paaltje komt is het CDA geen politieke partij maar E= 1 meer een vergrote KVP. Naar mijn gevoel gaat =E= het CDA te veel uit van het ouderwetse Christe- lijke machtsdenken. Ik zeg niet dat het CDA dit beweert, maar in de praktijk en in het bewustzijn van de mensen die op het CDA stemmen is dit wel zo. Het CDA is gedoemd 1 om een middenpartij te blijven en zal daarom iedere keer weer door de bocht moeten". Hij j weet nu al wat hem te doen staat wanneer de i ARP zich in 1980 zal opheffen. „Dan bedank ik", is zijn kernachtige antwoord. Reugebrink vindt een periode van acht jaar overigens wel genoeg. „Los van mijn standpunt ten opzichte van het CDA had ik wellicht ook gezegd, laat een ander het maar eens doen. Je moet voorkomen dat je een soort instituut wordt. Het raadswerk geeft wel bevrediging, =E maar er zit veel meer werk aan vast dan de mensen zich voorstellen. Op den duur wórdt het toch te zwaar, vooral ook omdat ik door mijn wijze van optreden door veel mensen wordt benaderd". Met genoegen kijkt hij terug op de afgelopen acht jaar. „De nieuwe raad mag wensen dat er efcn zelfde teamsfeer ontstaat. We hebben elkaar politiek de waarheid kunnen zeggen en gingen geen stap opzij als we vonden dat er principiële K. Reugebrink zaken op het spel stonden. Toch hebben we elkaar als mensen nooit afgeschreven", stelt Reugebrink vast „In de afgelopen acht jaar is er onvoorstelbaar veel gebeurd De uitbreidings plannen Voorhof en Winkelhof met het nieuwe raadshuis en het winkelcentrum worden gereali seerd. Rest nog Buitenhof en dan verstilt Leider dorp", zegt hij. Wat verwacht hij van de nieuwe raad? „Ik dacht, dat het CDA zonder meer de sterkste fractie heeft, niet alleen getalsmatig, maar ook in kwaliteit en potentieel. De zuiver juridische inbreng vanuit de gehele raad maar ook uit het ambtelijke apparaat blijft wat achter. Voor een gemeente als Leiderdorp is dat een nadeel. Ik meen dat ook te kunnen zeggen vanuit mijn ervaring als voorzitter van de commissie Be- roep- en Bezwaarschriften", aldus Reugebrink Hij voegt hieraan toe. dat hij als zodanig graag bereid is zijn juridische inbreng te blijven leve ren. De nieuwe raad kan op zijn sollicitatie rekenen. Zijn maatschappelijke betrokkenheid is er de oorzaak van de hij in zijn vrije tijd met met de armen over elkaar behoeft te zitten. „Nu ik uit de politiek ga heb ik een kerkelijke functie aanvaard. Ik wordt scriba (secretaris) van de Gereformeerde Kerk in Leiderdorp. Daarnaast preek ik nog een keer of 30 per jaar in Leider dorp of omliggende gemeenten". Ook bij hem blijkt echter dat het politieke bloed kruipt waar het niet gaan kan, wanneer hij tenslotte zegt het politieke gebeuren te willen blijven volgen door het bijwonen van fractie- en raadsvergade ringen. FRANS BROCKEN

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5