Kampeerder betaalde teveel voor u TNO staakt nicotine- en teeronderzoek PvdA-f ractie weigert deelname aan minderheidscollege 11250 3* Drie miljoen Nederlanders hebben last van burengerucht Egypte wil alles of niets in Camp David 13?° Benzine duurder 11Z» jSeidóe Somcvnt ;o| Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur-hoofdredacteur J J Hallewas [hei-redacteur: Wim Buijteweg Advertenties (excl BTW| 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging tel. 071-122244 (18 00 tot 19.00 uur) - ibonnementen: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Donderdag 31 augustus 1978, 68e jaargang no.21134 Wat met dé Wadden „Wat met de Wadden", eerste deel van de documentaire waarin het belang van het Waddengebied wordt getoond op Ned. I om 19.55 uur. Ned. II om 21.20 uur „Korfba- 1. een meidensport? en om 22.10 uur „Hier en nu" over nieuwe ontwikkelingen op Fi- rato. Rege groot Zwaarbewolkt en ee; .deel van de dag regen. Matige, en aan de kust tot krachtig toenemende wind Temperaturen tussen 11 en 16 graden. Morgen zon op; 6.50 uur. onder 20.38 uur. Schev. hoogw.: 3.23 en 15.49 uur, laagw. 11.22 en 23.28 uur. )EN HAAG (ANP) Burengerucht wordt den heeft hinder van burengerucht. Daar js de meest voorkomende vorm van ge- de enquête representatief is, komt het er uidshinder ervaren, zo is uit een driejaar- op neer. dat tegen de drie miljoen Neder- onderzoek van het CBS naar de landers hun buren te luidruchtig vinden, éefsituatie van de Nederlandse bevolking ebleken. Een vijfde van de ondervraag- Andere belangrijke conclusies uit deze eer ste samenvattende publikatie zijn: bijna de werkt helft van de-ondervraagde vrouwen ver laat, voornamelijk om veiligheidsredenen, 's avonds het huis niet, eenzaamheid wordt vooral ondervonden door 18- tot 24-jarigen, eentiende deel der beroepsbeoefenaars ploegendienst, vrouwen denken gingen en bij buren- of bejaardenhulp, minder promotie te kunnen maken dan tweevijfde van de ondervraagden heeft in mannen, eenderde deel van de huisvrou- twee weken, voorafgaande aan de enquête, wen is van mening, dat huishoudelijk werk medicijnen gebruikt, vrouwen gebruiken eenzaamheid veroorzaakt, vrijwilligers- meer medicijnen dan mannen en gaan werk komt het meest voor in sportvereni- vaker naar de huisarts, zij vertonen tevens meer stress-verschijnselen dan mannen, de woontevredenheid is tussen 1974 en 1977 toegenomen. Tenslotte: driekwart van de bevolking is tevreden met zijn of haar financiële en maatschappelijke positie. Prijzen met meer dan 5 verhoogd (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Honderden campings en bungalowparken hebben het afge lopen seizoen hun prijzen met meer dan de toegestane vijf procent ver hoogd. Daardoor hebben duizenden kampeerders deze zomer te veel voor hun campings betaald. Het ministerie van Economische Za ken' heeft de campings opdracht gege ven het te veel betaalde bedrag aan hun kampeerders terug te geven. Koopkracht, het maandblad van het Konsumentenkontakt, dat deze kwest ie te berde brengt, twijfelt echter of dit in alle gevallen zal gebeuren. De Economische Controle Dienst (ECD), die de tarieven controleert, wil de namen van de te dure campings en bungalowparken niet bekend maken. Daardoor weet geen enkele kampeer der of hij te veel betaald heeft of niet. Dit gebrek aan openheid maakt het aantrekkelijk voor de kampeerexploi- tant om zijn te veel ontvangen geld zelf te houden, aldus Koopkracht. Het blad roept alle kampeerders op naar de ECD in Den Haag te bellen en te vragen of hun camping of bunga lowpark niet te veel heeft gerekend. Een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken verklaarde, dat de ECD geen informatie aan der den mag verstrekken. De ECD is er ten behoeve van het ministerie. De ECD zal volgens hem wel blijven con troleren of de op hun vingers getikte campinghouders aan de verplichte te rugbetaling voldoen. Het PvdA-Kamerlid K. Kalthof heeft minister Van Aardenne van Economi sche Zaken inmiddels gevraagd erop toe te zien dat alle exploitanten het te veel betaalde bedrag teruggeven. De enige controlemogelijkheid die de kampeerder heeft is na te gaan op de dit jaar betaalde prijzen meer dan vijf procent hoger liggen dan vorig jaar. Maar die vlieger gaat uiteraard alleen op, als hij vorig jaar op dezelfde c ping is geweest. duel met Johan Cruijff gaat de Braziliaan Oscar spectaculair onderuit. Johan Cruijff schittert in nieuwe rol NEW YORK Johan Cruijff in een nieuwe rol. Zo zagen zestigdui zend Amerikanen hem gisteravond in New York in de wedstrijd van Cosmos tegen een wereldelftal. Johan Cruijff opereerde in deze wedstrijd, waarvan de baten naar het UCICEF gaan, als linksbuiten. En Cruijff speelde "groots. Mede aan hem was het te danken dat Cosmos een gelijkspel van 2-2 kon behalen op een wereldelftal waarin Rijsbergen en Rep een onopvallen de prestatie leverden. Voor Cosmos scoorden Chinaglia en Seninho. De treffers voor het wereldelftal, kwamen op naam van Rivelino en Cuellar Legioensoldaat chiet Duitse toeristen dood BASTIA Een gedes erteerde soldaat van het Franse vreemdelin genlegioen heeft gister avond een overval ge pleegd op Westduitse toeristen in Corsica. Hij drong de bungalow te Saleccia binnen van het gezin Babi uit Bay- reuth en opende het Hét veertigjarige gezinshoofd Horst Babi werd gedood, de 35-ja- echtgenote van Babi werd zwaar ge wond, evenals een 35- jarige vriend van het gezin, Horst Wagner. Daarna verdween de le gioensoldaat en met hem de tienjarige Bri- Babl en haar 12- jarige vriendin Sabine Kramer. Na een groot scheepse klopjacht werd de legioensoldaat gisteren aangetroffen •en kogel door zijn hoofd. Hij leefde nog overleed later in het ziekenhuis van Bastia. De verdwenen meisjes APELDOORN De overheidsorganisatie voor toegepast weten schappelijk onderzoek TNO zal volgend jaar geen research meer verrichten naar het teer- en nicotinegehalte van shag en sigaret ten. De resultaten van deze keuringen werden tot nu toe regelmatig gepubliceerd in kranten en tijdschriften. Het minis terie van volksgezondheid heeft TNO laten weten voor het onderzoek in 1979 geen geld meer beschikbaar te stellen. Ing. M. Wissink die met de supervisie hierover is belast, heeft gisteren een brief van het ministerie gekregen waarin voor de beëindiging van de rookwaarkeuring twee motieven worden gegeven. Op de eerste plaats hoopt men op deze wijze bij te dragen aan de bezuiniging op overheidsuitgaven. Stopzetting van het onderzoek, waarmee per jaar twee man full-time bezig zijn, betekent een besparing van 150.000 gulden per jaar. De tweede overweging is dat op niet al te lange termijn in het kader van de warenwet een regeling zal worden getroffen die fabrikanten verplicht zelf onderzoek te verrichten naar het teer- en nicotine gehalte van shag en sigaretten. De resultaten hiervan dienen dan op de pakjes vermeld tè worden. Zodra die regeling van kracht wordt zal TNO waarschijnlijk worden ingeschakeld voor de controle op de betrouwbaarheid van het fabrikantenonderzoek, aldus ing. Wissink. De rookwaarkeuringen worden verricht door de TNO-vestiging in Apeldoorn. Men heeft hier recentelijk een onderzoek naar het teer- en nicotinegehalte van shag afgerond. De resultaten hiervan zullen naar verwachting in september worden-bekend gemaakt. Een beeld van de klopjacht op de gedeserteerde legioensoldaat ih het noorden van Corsica. ISMAILIA (ITPI-Reuter) Egypte wil op het topgesprek van volgende week in Camp David een alles om vattende regeling voor een duurza me vrede tussen Arabieren en Israël en wijst een afzonderlijke regeling met Israël af. Dit komt er op neer, dat Egypte een voorstel afwijst van de Israëlische minister-president Begin voor „ge deeltelijke permanente regelingen", als er op het topgesprek geen basis zou kunnen worden gevonden voor een algehele regeling. Dit alles werd bekendgemaakt na afloop van een bijeenkomst van de Egyptische nationale veiligheidsraad onder voorzitterschap van president Anwar Sadat. Egyptische regeringsfunctionarissen hebben verklaard, dat Egypte de rol van de Verenigde Staten ziet als een volwaardige deelnemer in het over leg en niet meer als zuiver bemidde laar. Egypte meent, dat de VS ook zelf met vredesvoorstellen zou moe ten komen op basis van reeds eerder uitgesproken standpunten en ook druk op Israël zou moeten uitoefe nen om het harde standpunt van dit land te verzachten. De Amerikaanse voorstellen waar Egypte mee instemt zijn destijds door Carter geformu- lëerd en houden in, dat Israël zich „op alle fronten" uit bezet Arabisch gebied terugtrekt en een formele erkenning van de „legitieme rech ten" van het Palestijnse volk. Israël wil niet verder gaan dan een gedeel telijk terugtrekken, is tegen zelfbe schikking voor de Palestijnen en stelt in plaats daarvan beperkt zelf bestuur voor onder Israëlisch mili tair bestuur voor gdurende een pe riode van vijf jaar. Een woordvoerder van het Witte Huis, Jody Powell, heeft verklaard niets te weten van Amerikaanse voorstellen tot vestiging van een Amerikaanse luchtmachtbasis in de Fiscus voor zes miljoen opgelicht aangehouden, die ervan wordt ver dacht te hebben deelgenomen aan een omvangrijke oplichtingszaak. waarbij de fiscus zes miljoen gulden afhandig gemaakt zou zijn. Twaalf on deraannemers wer den eveneens aan gehouden. Zij zijn na verhoor door de politie weer vrijge- deraannemers reke ningen hebben ver kocht waarop geen bedragen stonden, maar die wel waren in zijn handtekening, fir mastempel en de aantekening „vol daan". Op deze re keningen vulden de kopers hoge bedra gen in, waardoor zij onder meer btw-gel- den van de belas ting terugkregen. ENQUETE Meerderheid fractie: WD of oppostie (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAGBenzine wordt zaterdag twee cent per liter duurder en zal dan 1,11 gaan kosten. Auto-gasolie daarentegen wordt 1,1 cent goedkoper en huisbrandolie 1 cent. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Er komt geen links minderheidscollege. Een over grote meerderheid in de frac tie van de PvdA heeft van- Auto schept Zoeterwoudse (18) HAZERSWOUDE Een 18-ja- rig meisje uit Zoeterwoude is vanmorgen omstreeks 9 uur in bewusteloze toestand naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den overgebracht nadat zij op de Nieuweweg door een 35-ja- rige automobilist uit Zoeter woude was geschept. Het meisje reed op haar fiets op de Nieuweweg in de rich ting van de Weipoort, toen de automobilist haar van achteren aanreed. Ze sloeg over de kop en kwam in de sloot terecht. De bestuurder zegt verblind te zijn geweest door de zon en het meisje niet te hebben opge merkt. nacht óm drie uur uiteindelijk het door CPN, PSP en PPR gestelde linkse alternatief ver worpen. Er zijn nu nog twee mogelijkheden vpor de samen stelling van het nieuwe college dat dinsdag moet aantreden: een combinatie van PvdA en VVD, al dan niet met D'66, of een minderheidscollege, waar de PvdA echter niet aan zal deelnemen. De ledenvergade ring van de Leidse socialisten krijgt morgen de keuze tussen het hervatten van de bespre kingen met de VVD en D'66 of de oppositie. Daarmee kwam de PvdA-frac- tie vannacht na een zeer emo tioneel en keihard debat dat meer dari zes uur duurde, tot de conclusie dat de opdracht die de leden haar vorige week vrijdag gaven niet kan worden uitgevoerd. De leden besloten toen de gesprekken met de WD te blokkeren en in plaats daarvan te streven naar een voortzetting van het linkse be leid onder een nieuw links col lege. Nu er geen linkse meer derheid in de raad te vinden valt voor zo'n college weigeren zeven van de acht PvdA-wet- houderskandidaten daar zitting in te nemen, zodat de vorming hiervan onmogelijk is gewor den. De fractieleden kwamen vannacht met 9 tegen 2 stem men (bij twee onthoudingen) tot de conclusie dat de op dracht van de ledenvergade ring niet uitvoerbaar was. Vier fractieleden (de dames Hes en Van Dongen en de heren Ment- zij en Groos) kozen daarop voor de oppositie, hetgeen als minderheidsstandpunt aan de leden zal worden voorgesteld. De rest van de fractie wil als nog een college met de WD. Daaronder zijn alle zittende wethouders, die bereid zijn hun werk voort te zetten. De PvdA-leden zal worden geadviseerd dit meerderheids standpunt te volgen. Daarbij moet worden aangetekend dat de PvdA vier wethouderspos- ten blijft eisen en de meerder heid van de fractie (tenminste 8 leden) het regeerprogramma met WD (en D'66) moet onder schrijven. Wanneer de leden vergadering daarmee instemt wordt er in dat geval geacht sprake te zijn van een meerder heidscollege, zodat de vier frac tieleden die nu voor de opposi tie kiezen, dan loyaal aan de vorming van een progressief-li- beraal college zullen moeten meewerken. Meer nieuws over het afgewe zen „links alternatief" op pagi- Kunst aardewerkfabriek DEAEIDSCHE FLES Voor al uw relatiegeschenken. Inlichtingen: 071-134013 grenen louvredeur 198x38 cm vurehouten kast met louvredeur 1 legplank* 170 x 48 x 30 c vuren legplanken 23 x208 c 28x208 cm 16,90d 33x208 cm 19,901 33x208 cm 22,90 23x208 cm Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u een geurig boeket bloemen van de Fleurop bloemist woonplaats Stuur als dank voor de r 3 het boeket bloemen naar woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel antwoordnr 349, Leiden

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1