Nederlandse economie in gevaarlijke situatie Meeste vrouwen best tevreden met het leven PVDA VRAAGT MEER GELD VOOR OMROEPEN BESTUUR HET DORP VERONTWAARDIGD OVER ANIB-PAMFLET i Minister van Aardenne van Economische Zaken weer _NEN LAND k; mbetalers IA worden kijk gezet LEIDSE COURANT' WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1978 PAGINA 9 7 ieen onzer verslaggevers) iAG De PvdA over- de publikatie van een rte lijst" van goedverdie- leden die weigeren een bijdrage te storten in het s voor bijzondere activi- Het is de bedoeling ö'n „zwarte lijst" voor de keer medio 1979 zal ver en. Met name burge rs in het noorden van ind hebben tot y** tos xtra bijdrage s Ad dé par- vveigerd. 'vdA verlangt van leden edbetaalde publieke hebben een extra bij- n twee percent van het in het „fonds voor idere activiteiten". Ge wordt van „politieke" es. Er wordt van uitge- dat iemand zo'n functie aan de partij heeft te i en dat de partij er dan it voor mag terugvragen. >etreft hier functies als: meester, lid van Gedepu- Staten, Commissaris der igin, Kamerlid of minis- jaar werden hierover in weede Kamer vragen ge- De toenmalige minister Binnenlandse Zaken, De Fortman, gaf als zijn me- lat de PvdA zich door hét extra bijdrage; ïensen met bestuursfunc- isbruik maakt van haar (spositie. nvoering uchtrecht erpleeg- lundigen" HAAG (ANP) De de kamer heeft zich giste- Iiddag met flinke meer- iid van stemmen uitge- iotie van de regeringspar- WD, waarin de ~lng het verzoek ontvangt oedig mogelijk met een ntwerp te komen waarin n'tbreiding van het medi-. uchtrecht wordt geregeld de. steun van de kleine elijke partijen, de BP, CPN en PSP. De PvdA- kon zich niet met de verenigen omdat het lo- is de groep van verpleeg- igen er uit te lichten waar. studie gaande is over een herziening van het medi- uchtrecht. JR geëist gens rdrinking 5/HEM (ANP) Ontslag rechtsvervolging wegens dige ontoerekeningsvat- lieid, maar onvoorwaarde- TBR. Dat eiste officier justitie, mr. H. R. Lau- gisteren voor de Arn- rechtbank tegen de 20- Jose H. en de evenoude lalena E. Het duo werd n beschuldigd het ander jaar oude dochtertje van lalena in een lavet te heb- rêrdronken. dochtertje Leent je Magdalena uit een huwe- iat was vastgelopen. Ze lag heiding toen ze haar vroe- vriend Jose ontmoette. Ze 25 februari van dit jaar n Jose en Magdalena een g het meisje te verdrin- Dat lukte niet. Op 12 rt zeten ze wel door, waar- en GD werd gebeld. Nieuwe zendgemachtigden moeten aan hogere eisen voldoen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - In de Eerste Kamer heeft Vara-voorzitter KIoos (PvdA) gisteren aan minister Gardeniers-Berendsen (CRM) ge vraagd meer gelden voor de omroepen ter beschikking te stellen. Als de minister wil voorkomen, zei Kloos, dat de culturele ar moede op het scherm gaat overheersen, dan zal er extra geld naar de omroep moeten worden gepompt. Wanneer de omroepbijdrage niet extra kan worden verhoogd - het gaat om enkele gul dens per gezin per jaar - dan zou de minister kunnen overwegen om produkten van radio en televisie met een hoge culturele of infor matieve waarde een extra vergoeding of subsidie toe te kennen. De omroep wordt onderbedeeld, zei i Kloos. Daardoor zijn de omroepen onvoldoende in staat de culturele taak naar behoren te vervullen. De omroepen moeten vele uren goedkope films op de televisie brengen (kos ten ongeveer 10.000,- gulden per uur) om één uur oorspronkelijk Nederlands drama te brengen. De kosten daarvan bedragen het tienvoudige. Kloos sprak bij het voorstel tot wijziging van D? bedoeling ervan is om bij toelating van nieuwe omroeporganisaties niet alleen te let ten op het aantal leden of sympathisanten, maar ook de kwaliteit mee te laten spelen. Nieuwe omroeporganisaties zullen op basis van deze wetswijziging worden toegelaten, zij werkelijk wat nieuws te bieden hebben. De beoordeling daarvan is in han den van de minister van CRM. In de Eerste Kamer kwam de vraag aan de orde welke objectieve criteria de minister hiervoor hanteert. Betwijfeld werd of hier wel objectieve criteria zijn te stellen. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag .Van de kant van de regering, maar ook van die van de werkgevers (VNO en NCW) heeft men zich gisteren afgevraagd, of de Neder landse samenleving en de vakbewe ging in het bijzonder wel wil beseffen in welke gevaarlijke situatie de Ne derlandse economie zich bevindt. Minister van Aardenne van Economi sche Zaken zei gisteren in allerlei reacties op het bezuinigingsplan van de regering „Bestek '81" een toegeno men tendens tot „verabsolutering van de eigen belangen" te zien. Volgens de Nederlandse Christelijke Werkgevers heeft de vakbeweging bij haar kritiek op de plannen rekenfou ten in de argumentatie gemaakt. De NCW vindt het vooral verontrustend, dat de vakbeweging het beleid van de regering zelfstandig beoordeelt, los van de grote economische problemen en de zwaardere beléidsinspanningen, die deze meebrengen. De rekenfouten hebben volgens de NCW vooral be trekking op het effect op de werkgele genheid. Volgens voorzitter Van Veen van het Verbond van Nederlandse onderne mingen zal het aantal werklozen over vier jaren verdubbeld zijn (tot een totaal van 400.000) als de bezuiningen niet zullen of kunnen worden uitge voerd. Het bedrijfsleven heeft de fi-1 nancieel-economische injectie volgens „Bestek 81" hard nodig, aldus voorzit ter Van Veen. Bij alle discussies over „Bestek '81" komt één lichtpuntje. De inkomsten belasting zal dit jaar namelijk onge veer één miljard gulden meer opbren gen dan eerdér was becijferd. Daar mee kan minister Andriessen voor volgend jaar enkele belangrijke pos ten „dekken", die nog open stonden. Deze meevaller is te danken aan gro tere loonsverhogingen dan verwacht was, vooral de incidentele verhogin gen zoals promoties, schaalverhoging e.d. Droom wordt nachtmerrie voorkopers bosgrond (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Het komt nogal eens voor dat mensen te goe der trouw voor veel geld op de Veluwe een stuk bosgrond ko pen, in de overtuiging dat ze daarop een huis kunnen neer zetten. Als ze dan een bouw vergunning aanvragen blijkt echter dat ze op hun bezit geen tak mogen afzagen, omdat het in een gebied met een agrari sche bestemming ligt. Een droom wordt dan een nachtmerrie. Twee van derge lijke gevallen kwamen gisteren, weer naar voren tijdens een hoorzitting van de commissie bezwaarschiften streekplannen1 in Arnhem. Een vereniging met honderd leden kocht bij Eerbeek 48 ha. aan eh een club van dertig kersverse boseigenaren bezit 15 ha. in Nieuw-Milligen. Geen van de 130 betrokkenen mag bouwen. De streekplan-com missie sprak er zijn verwonder ing over uit dat de mensen helemaal niet informeren naar de bestemming die op het ter rein ligt alvorens ze tot aan koop overgaan. Polio gestegen tot 103 gevallen WESTKAPELLE (ANP) - Bij twee broers van 17 en 18 jaar uit Westkapelle (Zeeland) is polio geconstateerd. Zij zijn met verlammingsverschijnse len in het ziekenhuis opgeno men. Dit heeft het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne gisteren meegedeeld. De twee broers zijn niet tegen kin-, derverlamming ingeënt. Het to taal aantal poliogevallen is nu gestegen tot 103. Handtekeningen Vooruitlopend op het kamerdebat over de Zuidmolukse kwestie overhandigde dominee Rutumalessy namens de aktiegroep Erkenning RMS gisteren aan Tweede Kamervoorzitter dr. A. Vondeling 10.000 handtekeningen. Dit als bijdrage in de politieke discussies. Vierling in Vinkeveen VINKEVEEN Mevrouw M. Kie ne uit Vinkeveen heeft afgelopen vrijdag, naar eerst nu bekend is geworden, het le ven geschonken aan een vierling: driew jongens en een meisje. De kinderen ma ken het uitste kend. Ze variëren in gewicht van 5,5 en 4,5 pond. Tij dens de zwanger schap kreeg de moeder hormonen in tabletvorm. De ze zouden volgens deskundigen van weinig invloed zijn geweest op de geboorte van een vierling. VOORSPELLINGEN Computers kunnen kans op verkeersletsel voorspellen. Met dit in het achterhoofd heeft de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid te Voorburg gisteren tussen Arnhem en Nijmegen proeven genomen met door de computer berekende rijrichting en snelheid waarmee een auto tegen een vangrail geschoten werd. De proeven verliepen volgens de deskundigen volgens de verwachting. Visstick wordt duur betaald DEN HAAG (ANP) „Bijna eenderde deel van een visstick bestaat uit pa neermeel en. vet. Daarom is een visstick niet goed voor de lijn. Fabrikanten wekken soms de indruk van wel, door op de ver pakking van vissticks 'ma ger' of 'caloriearm' te schrijven. Mager is alleen de kool vis of kabeljauw die als basis voor vissticks gebruikt wordt. In stick- vorm levert de vis even veel calorieën als gebra den rundvlees". Dit schrijft Koopkracht, het maandblad van Konsu- menten Kontakt, na een test van acht merken vis sticks. Verse kabeljauw of koolvis verdient volgens Koop kracht de voorkeur boven vissticks. De visstick-eten- de consument legt zowel toe op de prijs als op de voedingswaarde. Boven dien is de smaak van vis sticks niet altijd in orde, aldus Koopkracht. In hoger beroep twee jaar geëist voor heroïnesmokkel DEN HAAG (ANP) De procureur-generaal voor het gerechts hof in Den Haag heeft gisteren in hoger beroep twee jaar gevangenisstraf geëist tegen de 34-jarige A. M. uit Papendrecht. Wegens heroïnesmokkel werd hij in juli door de Haagse recht bank tot diezelfde straf veroordeeld. M. was 35.000 gulden beloofd als hij met zijn auto een partij beeldjes in Amsterdam wilde ophalen. Een uit zes leden bestaan de bende heroïnesmokkelaars had 25 kilo van dit verdovend middel in de beeldjes van Thailand naar Nederland weten te smokkelen. De waarde van het spul wordt op 10 miljoen gulden geschat Toen M. de ingeklaarde goederen wilde halen werd hij gearresteerd. De procureur-generaal was het met de rechtbank eens dat M. had kunnen begrijpen dat er iets niet pluis was, toen hem die 35.000 gulden werd beloofd. De zaak in hoger beroep tegen één van de leden van de smokkelbende, de 20-jarige Hagenaar K., is aangehouden, in' afwachting van een psychiatrisch rapport. Hij was tot 6 jaar veroordeeld. In de zaak M. wordt 12 september uitspraak gedaan. Mgr. Simonis solidair met Marokkanen ARNHEM (ANP) Het bestuur van Het Dorp bij Arnhem is verontwaar digd over het pamflet, dat de Algemene Nederlandse Invalidenbond (ANIB) het afgelopen weekeinde heeft verspreid onder de vierhonderd veertig ge handicapte bewoners in het dorp. In dit pamflet maakt de ANIB bezwaar tegen de „gouden hand druk" van 4,5 ton (drie jaarsalarissen) voor de scheidende direkteur van Het Dorp, mr. W. P. Bijle- veld. Het Dorpsbestuur vindt het ANIB-pamflet voorba rig. „Het bestuur is nog doende een sociaal verant woorde regeling te treffen voor mr. Bij leveld (57), die op doktersadvies zijn funktie neerlegt. De voor zitter van het bestuur van het dorp, ir. Herrema, noemde de 4,5 ton overi gens een aanvaardbaar bedrag, gezien het feit dat mr. Bijleveld nog acht jaar van zijn pensioen ver wijderd ig. Het dorpsbestuur noemt verder de ANIB-berichten onjuist, als zou tweederde van de bewoners de dorpsgemeenschap willen verlaten. Dat cijfer zou af komstig zijn van de Arn hemse GG en GD, maar de direktie daarvan ont kent dit De ANIB kondigde in haar pamflet voor volgen de week maandag ook een protestvergadering van det dorpsbewoners aan. Die' vergadering is niet alleen slecht gevallen bij het Dorpsbestuur, maar ook bij de bewonersraad. Deze beschuldigt de ANIB er van haar te negeren. De ANIB heeft zelfs niet de moeite genomen, die be wonersraadsleden, die lid zijn van de ANIB, van dé komende vergadering op de hoogte te stellen. Misbruik bijstand voor woonwagens wordt bestreden DEN HAAG (ANP) Nederland gaat het mis bruik van de Algemene Bijstandswet bestrijden waarbij buitenlandse woonwagenbewoners in Nederland met een lening van de bijstandswet een nieuwe woonwagen kopen om daarna weer naar het buitenland te vertrekken. Bij het besluit Bijstandsverlening Woonwagen bewoners dat binnenkort bij de Raad van Euro pa wordt ingediend, zal een voorbehoud worden gemaakt waarin Nederland stelt zih wel be voegd, maar niet verplicht te achten om bijstand te verlenen voor de aanschaf van een nieuwe wagen. Staatssecretaris Kraaijeveld-Wouters (CRM) heeft dit gisteren geantwoord op vragen van het CD A-kamerlid Beinema. Deze wees erop dat vooral uit België woonwagenbewoners kwamen die hier met geld van de bijstand een nieuwe wagen komen aanschaffen. AMSTERDAM (ANP) Mgr. Simonis bisschop van Rotter dam en mgr. Bluyssen van Den Bosch, alsook FNV-voorzitter Kok en vice-voorzitter Spit hebben zich solidair verklaard met de Marokkaanse honger- stakers in de Amsterdamse kerk "De Duif'. De handtekeningen zijn giste- ren aan de Marokkanen en hun Nederlandse medestanders j doorgegeven. Zondag hadden j beide bisschoppen en de FNV- l leiders hun handtekening gezet j in Maarssen tijdens de herden-: j king van de vijftigste sterfdag van Ariëns. I Eerste kamer akkoord met uitstel wet je :n onzer verslaggeefsters) MSTERDAM De meeste Neder- ndse vrouwen (78 procent) zijn vreden met het leven en 67 pro nt is blij om nu te leven in plaats n „in die goeie ouwe tijd". Dit gebleken uit een enquete die in 'dracht van het veertig jaar be- aande weekblad Margriet is ge- Miden. De uitslagen van „Vrouw zijn vanmiddag in Amsterdam ekend gemaakt. Doel van de en- vas er achter te komen hoe- eel zelfvertrouwen de Nederland vrouw anno 1978 heeft en welke specten daartoe in positieve of' egatieve zin hebben bijgedragen. het onderzoek werden 1119 [ouwen in de leeftijd tussen 18 en jaar ondervraagd, anneer de antwoorden op alle gé- elde vragen op een rijtje worden ezet is het volgens de enqueteurs fiogelijk de vrouwen in vier groe ien onder te verdelen: zij die zeer pvreden zijn (12 procent), de vrou die tevreden zijn (51 procent), zoekende vrouwen (20 procent) n de rustelozen (17 procent). „zeer tevreden" vrouwen zeggen dan de anderen te leven vol- ens de maatstaven van mensen in un omgeving en van hun (vroege re) geloof. Zij vinden niet dat zijzelf in de laatste jaren erg veranderd zijn en van de veranderingen om hen heen vinden zij dat-ze moeilijk zijn bij te houden. Zij leven geluk kig in hun eigen wereldje en hebben er niet zoveel behoefte aan zich op de hoogte te stellen van zaken die zich daarbuiten afspelen. Zij praten minder vaak dan anderen over echt scheiding, ontrouw en de problemen van het vrouw-zijn. Zij hebben ook weinig psychische klachten. De „tevreden vrouwen" vinden zich zelf in de laatste jareii ook niet zo erg vëranderd; de veranderingen om hen heen kunnen ze beter bij houden. Ook zij hebben minder psy chische klachten dan de zoekenden en rustelozen. Hun behoefte aan meer kennis vormt een gemiddelde. Zij wönen vooral'in middelgrote steden en op het geïndustrialiseerde platteland. De „zoekende vrouwen" vinden zichzelf sterk «veranderd en de ver anderingen om hen vinden ze niet snel genoèg gaan. Bij hen bestaat een grote behoefte aan kennisuit breiding en. aan meer contacten. Zij hebben nogal eens psychische klachten. De „rusteloze vrouwen" worden vooral gevonden in de drie grote steden (Amsterdam, Rotterdam en Den Haag) en veel minder op het agrarische platteland. Zij zien zich zelf vaak anders dan anderen, ook geoordeeld naar de normen waar naar zij leven.Zij vinden zichzelf overigens niet zo erg veranderd, maar wel vinden ze dat de verande ringen om hen heen te langzaam gaan. Zij zijn minder dan de ande ren tevreden met partner of vrien den. Bij hen doen zich dagelijks psychische klachten voor. Tevredenheid en rust lijken wel sa men te gaan met een zekere immo- bliliteit en uit onvrede lijkt meer bereidheid tot activiteit te komen, zo concluderen de onderzoekers. De meeste vrouwen zijn bepaald niet ontevreden met zichzelf: 85 pro cent is erg ingenomen met de aan dacht die zij haar huisgenoten geeft; 80 'procent is tevreden over de op voeding die zij geeft; 70 procent over de genegenheid die zij anderen geeft; 67 procent over de manier waarop zij het huishouden verzorgt; 72 procent over haar gedrag in ge zelschap; 51 procent is tevreden over haar uiterlijk en 50 procent is best tevreden met haar intelligentie. De mate van tevredenheid hangt sterk samen met de blijken van goedkeuring die anderen geven, zo blijkt uit de antwoorden. In dat licht bezien is het niet verwonder lijk dat 64 procent vindt erg goed te leven volgens de maatstaven van de mensen om zich heen; 58 procent meent (heel) goed te leven naar de maatstaven van het (vroegere) ge loof. Kan men wel zo tevreden zijn en een wereld vol veranderingen, waarin de contacten met en de goedkeuring van anderen zo belang rijk zijn, zo vroegen de enqueteurs zich af. Kennelijk wel. Want verge leken met tien jaar terug is het aantal psychische klachten niet ver anderd. Wel een verandering is, dat nu meer dan de helft van de vrouwen vindt beter voor zichzelf te kunnen opko men of haar éigen mening te verde digen: 56 procent noemt zich zelfbe wuster; 47 procent praat makkelij ker in gezelschap. Maar om het allemaal te relativeren: 58 procent zegt nooit eens flink ruzie te maken. Pracht, praal en glamour interes seert de vrouw van vandaag nauwe lijks. Slechts één procent zou wel eens koningin of burgemeester wil len zijn en zeven procent droomt van een carrière als filmster. Zeer opvallend is dat 68 procent van de vrouwen haar huwelijk als goed ervaart en dat dat percentage hetzelfde is als tien jaar geleden. Ook heeft eenzelfde percentage als toen wel eens gedacht aan een echt scheiding in de laatste vijf jaar, namelijk dertien procent. Het sterk toegenomen aantal echtscheidingen van de laatste tijd houdt dus geen gelijke tred met de wens of ver wachtingen van de vrouwen, maar het is wel iets dat vaker wordt gerealiseerd dan vroeger. De yoldoening over huishoudelijk werk is sinds 1968 sterk afgenomen. Toen vond zestig procent van de vrouwen daarin nog voldoening; nu is dat 37 procent. Van alle vrouwen werkt 37 procent buitenshuis van wie 91 procent betaald. Meer vrou wen dan tien jaar geleden vinden dat ze beter zijn opgeleid voor een moeilijke baan. Dat de veranderin- geh in de beroepsmogelijkheden voor vrouwen te langzaam gaan vindt 45 procent en 42 procent vindt die veranderingen voor wat betreft de rol van de vrouw in de politiek te langzaam gaan. De helft van de Nederlandse vrou wen zou wel wat meer willen weten over onderwerpen als het onderwijs in ons land, andere talen, sociale voorzieningen en de gezondheids zorg. Maar „andere opvoedmetho- den" en „ideeën van actiegroepen" zullen de meesten een zorg zijn. Vrouwen van 25 tot 35 en van 35 tot 45 jaar, de vrouwen die er in de praktijk het meest profijt van kunnen hebben, hebben voor res pectievelijk 54 en 48 procent opge geven dat de komst van de voorbe hoedmiddelen geen verandering in hun levenswijze heeft gebracht. Zeven procent van de ondervraag den vindt dat abortus onder geen enkele voorwaarde mag plaatsvin den; 32 procent meent dat de vrouw hierover samen met de arts een beslissing mag nemen; 15 procent vindt het een zaak van de vrouw alleen. Van de vrQuwen met een partner doet 43 proceht niet aan geboorteregeling en eenderde van de vrouwen met een vaste partner slikt de pil. Tenslotte vindt 52 procent van de ondervraagden dat gedrag en zeden achteruit gaan. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De Eerste Ka mer is gistermiddag akkoord gegaan met het „uitstelwetje" van minister Pais. Hiermee wordt de herprogrammering van de universitaire studiepro gramma's met twee jaar uitge steld. Deze herprogrammering had volgens de Wet Herstructu rering van 1975 eigenlijk al dit najaar moeten plaatsvinden. Alleen de PPR-fractie in de Senaat stemde tegen het voor stel. Volgens PPR-woordvoer- der Van Kleef blijkt uit de mening van de minister in zijn enkele maanden geleden ver schenen nota „Hoger Onder wijs voor Velen" dat het nu voorgestelde uitstel tot afstel moet leiden. Want de herstruc tureringswet komt voor vrijwel alle studierichtingen neer op studieduur van vijf jaar, terwijl minister Pais in zijn nota een studieduur van vier jaar bepleitte (met voor veertig procent van de afgestudeerden de mogelijkheid om zich nog twee jaar lang voor een beroep te specialiseren). Als de Twee de Kamer akkoord zou gaan met deze plannen van minister Pais, dan is de hele herpro grammering niet meer nodig. Het wisselvallige en koele weer houdt ook morgen aan. Over ons land blijft een overwegend noordelijke luchtstroming staan, waarin de middagtempe- raturen niet hoger worden dan rond 16 graden. Dat is 5 graden lager dan de normale middag- temperaturen voor deze tijd van het jaar. Het komend et maal komt er nog nauwelijks enige verandering in de lucht drukverdeling die de oorzaak van deze luchtstroming is. Er bevindt zich nu al ruim een week een gebied met hoge luchtdruk boven het zeegebied tussen de Azoren en IJsland en een lage drukgebied boven Scandinavië. In de nacht en vroege ochtend trok vanmor gen een storing over ons land, die gepaard ging met buien waarvan enkele met onweer. Daarbij viel er op verschillende plaatsen, vooral in het midden en zuiden van het land, veel regen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9