Opa Gert Helder uit Noorden kreeg loon naar beschermen jubilerende Leidato-beurs krijgt feestelijke rand J Het Grof-schandaal in boekvorm Overeenstemming collegevorming in Wassenaar Ambtenarensalaris niet onredelijk Minister Gardeniers opent multifunctioneel centrum Zoeterwoude a [AD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 3U AUGUSTUS 1978 „NETTY VAN ZORGEN" ZORGDE VOOR ISRAËLISCHE ERKENTELIJKHEID Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deza-rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn, geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Het was gisteravond groot feest in het huis van Gert van den Helder aan de Simon van, Kapelweg in het plassendorp Noorden. Opa Helder van 88 jaar, evenals zijn naam zo kwiek als wat, liet zich met erg veel voldoening en dankbaarheid huldigen, omdat hij een jaar of vier lang, voor de duivel en de Duitsers niet bang en met gevaar voor eigen leven, Jeanette Gabes had beschermd. Die periode was 33 jaar geleden voorbij, maar de Israëlische dankbaarheid duurt onverminderd voort en aan die erkentelijk heid onderwierp oud-smid en oud-loodgieter Van den Helder zich, in het felle licht van fotograferende en filmendé kleinkinderen en in het bijzijn van de (nieuwe) burgemeester van de gemeente Nieuwkoop die opa Helder in het bezit stelde van een ronde plak Israëlisch eremetaal. Toen de druk van de jagende bezetter alsmaar groter werd en het joodse volksdeel onnoemelijk benauwde, kwam Jeanette naar Noorden. Als een peuter was ze met haar ouders en een neefje ondergedoken geweest bij de familie Boogaards in de Haarlemmer meer. Vader Gabes was in Amsterdam postbesteller geweest, maar toen zijn leven aan ondragelijke banden werd gelegd week hij met zijn gezin naar de polder uit en ging in het verzet. Het heeft niet lang geduurd; de Duitsers ontdekten de schuilplaats en schoten ouders en neefje ter plaatse neer, alleen Netty, zoals ze later ging heten, ontkwam omdat ze op het fatale ogenblik net bij de buren aan het spelen was. Voor haar werd een plek gevonden bij Gert Helder, die zei: „Ik heb tien kinderen en een elfde kan er ook nog wel bij". Netty ging Netty van Zorgen 'heten, genoemd naar een Rotterdamse vertegenwoordiger die met rijwielen bij Helder langs kwam en die haar als zijn „dochter" adopteerde. Van Zorgen was een onderduiknaam, m,aar voor de Helders werd het een erenaam die na ruim 30 jaar haar weerklank nog vond in Jeruzalem. Toen Netty 15 jaar was emigreerde ze naar Isf-aël, maar de Helders - kortweg aangeduid door de gemeenschap van Noorden die Van aen te omslachtig vindt met een taalluiheid die niet van omslag houdt - bleven kontakt met haar houden. Netty was inmiddels getrouwd en heeft nu drie kinderen. Veertien jaar geleden kwam ze met haar oudste zoontje naar Noorden terug op bezoek en in '67 bracht opa Helder een tegenbezoek, hij was toen al 77. Een paar jaar geleden kwam Netty opnieuw een keer over, deze keer met haar tweede kind. Toen ontmoette ze ook de kleinkinderen van opa Gert, dat waren kirideren van diens zoor Loek. Kleindochter Tineke zei toen al: „Netty, over twee jaar komen wij naar oe Israel". Dat geloofde toen niemand en ook 'Sg de kinderen Helder zelf nog niet. Maar het is ervan gekomen, wis en waarachtig. Tineke (18), Martien (21), Nia (20) en Nelly (19) zijn pas een paar dagen terug, na een onvergete lijke maand in Israël te hebben doorge- :r EIDEN De Leidato gaat 8 september van start. De op vier na grootste uishoudbeurs van Nederland, neemt van en met 17 september bezit van de roenoordhallen. De Leidato trakteert de- keer de Leidse bevolking en de bewo- rs van de regfb niet alleen op verschil- nde stands van de middenstand maar ok op een gevarieerd artiestenprogram- Alexander Curly, Pipo de clown en ammaloe, lm ca Marina, de Dik voor ?aiekaar show en vele andere bekende rtiesten zullen het vertoeven op de Lei- ato tot een echt genoegen1 maken menen e organisatoren. urgemeester Vis zal de opening verrich- van de beurs die voor de tiende keer de Groenoordhal plaatsvindt. In 1969 yas de Leidato het eerste evenement dat de Groenoordhal gastvrijheid vond. Opa Gert Helder, burgemeester Seinstra en de vier Israëlgangers rond de zilveren Israëlische erkenning van een beschermer van joods leven. bracht. Eigenlijk had opa moeten gaan, Netty had haar doel bereikt: haar bescher mer werd officieel uitgenodigd te komen planten in Jeruzalem honderden van die bomen al eerder door verdienstelijke mensen uit alle delen van de wereld werden geplant. Opa zou dan tevens de Medaille der Rechtvaardigheid krijgen. één van de hoogste Israëlische onderschei dingen. Maar Gert van den Helder zag toch boom wel tegen de reis op en nu gingen vier van zijn kleinkinderen, dié de medaille mee naar huis namen om hem aan opa te laten geven door de hoogste autoriteit in hun woon plaats. En de Helderse boom stdót er nu op een heilige plaats. Martien, Tineke, Nia en Nelly waren gisteren nog hiet op adem gekomen toen zij me van hun Israëlische avontuur vertelden. Martien: „Het was een vakantie en een „missie voor opa", als ik het zo zeggen mag. We zaten in de kibboets G war am, 20 minuten van Ashqelon, anderhalf uur onder Tel Aviv, langs d^ Middellandsezeekust, tegen de Gazastrook aan, zal ik maar zeggen. Daar ontmoetten we ook Netty weer, het meisje waarom alles begonnen was. Ze heet nu Ayela Waknuine, in het Iwrieth, wat wij dan Hebreeuws noemen. Ze is 40 jaar en spreekt nog steeds vloeiend Nederlands". De vier Noordense Israëlgangers kunnen niet uitverteld raken, maar eerst moest die zilveren medaille naar opa. En zo zat de hele huiskamer stampvol Helders, toen burge meester mr. T. R. Seinstra met ambtsketen getooid heel fijne en lovende dingen zei tegen opa Helder toen hij hem de onder scheiding „voor heel de familie Van den Helder" overreikte. Over twee weken komt de oudste zoon van Netty naar Noorden, dat Hollandse doppje waarin zijn moeder ooit voor de dood werd behoed. Intussen dromen Tineke, Martien, Nia en Nelly al weer van „de volgende keer", want terug góén zij. „Het is fantastisch geweest, een grandioos land", verkondigden ze gisteravond als om strijd, „en gastvrij; we hebben bijna al ons zakgeld weer mee naar huis kunnen nemen, want zowat alles werd voor ons betaald. Niets was voor die mensen te veel". Martien vertolkte de rotsvaste mening van zijn zussen: „Israël voelen wij nu al als ons tweede vaderland". Ondanks de vier of vijf bommen die er dagelijks ontploffen, maar waarover je in Nederland niet eens meer hoort. Ook ondanks het chaotische verkeer waaraan je als vreemdeling in Jeruzalem nauwelijks kunt ontsnappen. Ondanks het terroristenge vaar, dat de vier Noordense jongelui de laatste avond op Israëlische bodem thuishield toen alle grendels op de deuren gingen. En opa Helder? Eens smid, loodgieter en detaillist in huishoudelijke artikelen, maar tot op hoge ouderdom nog geen rust kennend. Hij woont alleen, maar z'n zoons en dochters en andere nakomelingelf lopen gemakkelijk over. Alleen zit ie nooit eigenlijk. Zijn schoondochter, moeder van het ondernemend viertal, heeft daar geen zorgen om: „Die man is ongelooflijk aktief. Nog niet zo lang geleden hield hij zich nog bezig met rijwielen en aanverwante zaken. Vorige week is hij weer begonnen en hij heeft nu weer een fiets helemaal uit elkaar liggen in z'n keukentje; daar heeft geen mens last van. Hij kan het eenvoudig niet laten". Voorlopig kan hij zijn geluk niet op met die dag van gisteren, met die zilveren plak, waarop vermeld staat, dat Israël opa Gert erkentelijk is, in het Frans en in het Iwrieth: „Redt een ziel en je redt een hele wereld. WASSENAAR In Wassenaar zal het collegebeleid in de ko mende vier jaar worden ge voerd door burgemeester en vier wethouders. Thans telt Wassenaar slechts drie wet houders. De vier wethouder- sposten worden broederlijk verdeeld door de twee grootste fracties in de gemeenteraad: WD en CDA (elk twee). De kleinere partijen komen niet aan bod. De twee grootste par tijen hebben tevens overeen stemming bereikt over de hoofdpunten van het te voeren beleid in de komende raadspe riode. Met de bereikte overeenstem ming is een streep gehaald A. Lodder van Partij* Wasse naar om de nieuwe raadsperio de in te gaan met drie wethou ders: een voor VVD, een voor CDA en een voor de gezamen lijke kleinere fracties. Over de wethouderskandidaten is voor alsnog niet gesproken. In de wandelgangen worden echter de namen genoemd van drs. A. W. J. Caron en H. F. Dijkstal (WD) en drs. J. K. van Ding stee en A. J. M. van der Klaauw (beiden CDA). Tegen de bereikte overeen stemming is inmiddels al pro test aangetekend door D'66. Deze fractie heeft bezwaren te gen het niet inwilligen van het drie-wethouders-voorstel en het vage programma voor de ko mende jaren. ARKA-VOORZITTER CREMERS: i LEIDERDORP „De bijzondere status van de ambtenaar is j op zich geen reden om extra te matigen". Dit stelde A RKA-voor zitter F. Cremers gisteravond op een gezamenlijke Iedenvergade- I ring van de ambtenarenbonden ARKA en N.C.B.O. naar aanlei- j ding van de bezuinigingsnota van de regering „Bestek 81". Volgens de heer Cremers is een matiging pas dan aanvaardbaar I als er een onredelijkheid in de salarisopbouw van het overheid- I spersoneel zou bestaan. Een mogelijkheid die door hem echter niet als reeël werd beschouwd omdat de regering tot nog toe I in gebreke is gebleven dit aan te tonen. Zijn stellingname werd i door de goed bezochte ledenvergadering unaniem onderschreven. De vergadering was speciaal belegd met het oog op de onderhan- delingen die de centrales van overheidspersoneel binnenkort I gaan voeren met de minister van Binnenlandse Zaken inzake j de voorgenomen bezuinigingsmaatregelen. Hoofdbestuurslid Meijer van de N.C.B.O. stelde zijn toelichting op de nota „Bestek 81" in het tekei^ van de solidariteit met de I sociaal zwakkeren. Naar zijn mening is dat een uitgangspunt j waarop de leden vein de Christelijke vakbeweging elkaar mogen aanspreken. Vanuit de vergadering werd hem er op gewezen, i dat een dergelijke stellingname niet mag leiden tot een al te I vriendelijke houding ten opzichte van de minister. ZOETERWOUDE Minister Gardeniers van CRM opent op 19 oktober het nieuwe multi functionele centrum in Zoeter- woude-Rijndijk. Voorafgaande hieraan zijn er voor belang stellenden open dagen op 16 september en 14 oktober in de accommodatie aan de Oranje laan. Vanaf de opening vinden een groot aantal Zoeterwoudse ver enigingen en instellingen huis vesting in "het centrum. Zo is er naast een bibliotheek, peu terspeelzaal en een bejaarden- soos ruimte voor maatschappe lijk werkers di^ in het centrum spreekuur zullen gaan houden. Donderdag 31 augustus is er voor de toekomstige huurders van het multifunctionele cen trum een informatieve bijeen komst. Daarom krijgt de huishoudshow nu een extra feestelijk tintje. Gedurende de tien dagen dat de beurs duurt wordt er als speciale attractie een huis gebouwd, kant en klaar, op de beurs. Een uniek initiatief dat uitgevoerd zal wor den door leerlingen van technische scholen uit Leiden en omstreken. Als de tijd het toelaat zal zelfs het aanleggen van de tuin niet vergeten worden. Tegenover al die bouwactiviteiten die centraal in de Groe noordhal plaatsvinden, is een voorlich tingsstand ingericht. Meh kan daar terecht voor alle mogelijke informatie op het ge bied van verbouwingen, bouwtechnische eisen, subsidies of restauraties. De bedoe ling is om reclame te maken voor bouwbe- roepen omdat echt vakmanschap steeds zeldzamer wordt en er uitstekende toe komstmogelijkheden schijnen te liggen voor goede metselaars, timmerlieden of loodgieters. De beurs is zoals bekend een commerciële gebeurtenis. Opgezet omdat het een goeie vorm van reklame maken is. De totale kosten van de beurs, dus inclusief de kosten van de afzonderlijke standhouders, bedragen drie miljoen gulden, maar er wordt een omzet van 1 miljoen gulden per dag gemaakt. Ook na de beurs is de nawerking merkbaar in de verkoopcijfers. Om deze cijfers nog wat te verhogen hebben de organisatoren dit jaar een Haarlems reclamebureau in dienst geno men. Vroeger was de opzet meer amateu ristisch maar men haalde toch nog altijd zo'n 60.000 mensen binnen. Er is ook een wervingscampagne gehouden in de stad en de regio namelijk door een reclamepak ket te sturen aan de totale Leidse midden stand met affiches, stickers en reductie- bonnen voor de klanten. Om zich ervan te verzekeren dat de affiches ook opge hangen worden is er een wedstrijd be dacht met prijzen voor de opgehangen affiches. Zondag 10 september zal de Leidato in het teken staan van het totale gezin. De attrac ties zijn films, poppenkast en een speciale gezinskwis die gepresenteerd1 zal worden door Hans Versnel. Ook op andere dagen zal Hans Versnel gastheer spelen. Zo test hij iedere avond de kennis van een aantal bezoekers door middel van een kwis. Hij zal dan vragen stellen over vrije tijd, mu ziek, de regio en andere onderwerpen. Op het podium van het theater dat achter in de hal wordt ingericht komt een lege stoel te staan. Deze stoel betekent een uitnodiging aan iedereen, Leidenaar of niet om een bijzonder verhaal te vertellen, het is de bedoeling dat het een soort sprekers- hoekje zal zijn. Als men iets bijzonders heeft mede te delen moet men contact opnemen met de presentator. De Leidato neemt in totaal 12.000 m2 tentoonstellingsruimte in beslag. De Groe-' noordhal zelf beschikt over een vloerop pervlak van ca. 8000 m2. Om de standhou ders toch alle ruimte te geven, is het noodzakelijk om tijdelijk een flink bijge bouw naast de grote hal te doen verrijzen. Zelfs de koeien moeten wijken voor deze speciale gelegenheid. De veemarkt is voor de manifestatie van zijn Vaste stek verdre ven. In feite is de Leidato er mede oorzaak van dat er bij de Groenoordhal een run derhal van ca. 5200 m2 -is aangebouwd. Voor die tijd werd de veemarkt tijdens de Leidato verplaatst naar het buitenterrein. Naast een groot praktisch bezwaar be stond het gevaar dat de „nuchtere kalve ren" die verhandeld werden, kou zouden vatten. Het gevolg was dan ook dat de boeren in opstand kwamen. De enige op lossing was het bouwen van een aparte runderhal om het voortbestaan van de Leidato veilig te stellen. Vrijdag 8 september begint de Leidato 's avonds van 19.00 uur tot 22.30 uur. Verder zijn de openingstijden: 's middags van 13.00 uur tot 17.00 uur en 's avonds van 19.00 uur tot 22.30 uur. Beide zaterdagen begint hei festijn 's morgens om 11.00 en beide zondagen eindigen 's middags om 18.00 uur. De prijs is 5 gulden voor volwas senen en 2,50 gulden voor kinderen onder de 12 jaar en 65-plussers. LEIDEN „Het Grof schandaal" is de titel van ëen lezenswaardig boek geschreven naar aanleiding van de be zetting en het daarop volgende faillissement van de Koninklijke Ne derlandse Grofsmederij in Zoeterwoude. Het is een triest relaas van het ontstaan en de on dergang van een be drijf waar vijf genera ties Leidenaars hun brood hebben verdiend. Het boek is geschreven door Ingrid Cramer, Mark Kranenburg en Jeroen Terlingen. Tijdens een forumbijeen komst morgenavond in het Parlement aan de Leidse Nieuwe Rijn wordt het boek officieel aangeboden aan het actiecomité dat het bedrijf tij dens de bijna een maand du rende bezetting van de Grof smederij leidde. Het boek bestaat uit drie de len: het ontstaan van de Grof smederij, de bezetting en de laatste hoofdstukken gaan in op wat er na de bezetting gebeurde. De schrijvers acht ten het laatste gedeelte van het boek het belangrijkst. Tot nog toe zijn er immers nau welijks wetenschappelijke verhandelingen verschenen over bedrijfsbezettingen. Te hooi en te gras hebben alle kranten over dit onderwerp geschreven. De laatste hoofd stukken in „Het Grof schan daal" geven aanwijzingen voor de organisatie, uitvoe ring en afbouw van een bezet ting en haar maatschappelij ke betekenis. Het staat voor de schrijvers als een paal bo ven water dat wanneer werk- hun recht op arbeid in de toekomst willen behou den, zij steeds vaker het mid del van de bedrijfsbezetting dienen te hanteren. Het boek noemt de bezetting van de Grofsmederij in be paalde opzichten uniek: „Het is de eerste bezetting in de metaalindustrie waarbij het vertrek van de directeur werd verlangd. Tevens is het de eerste bezetting - een trieste constatering - waarbij de ver schillende stadia van een be- drijf-in-afbouw tijdens de be zetting werden doorgemaakt". Onder de titel „Bezint eer ge bezet" gaat „Het Grof schan daal" in op dé voorbereiding en het verloop van de actie. Met name aan de voorberei ding heeft het wel geschort, zo wordt gesteld. Zo bleek het plan gewoon door te werken tijdens de bezetting moeilijk uitvoerbaar. De situatie van' het bedrijf liet het volgens het actiecomité niet toe dat het werk werd stilgelegd tijdens de bezetting, maar dit hield wel in dat veel werknemers onder grote druk kwamen te staan. Tot slot komt „Het Grof Schandaal" nog met en kele tips voor een bedrijfsbe zetting. Opvallend in het boek is de rol die de voorzitter van de' raad van commissarissen, ba ron J. van Slingerlandt in de gehele affaire rond de Grof smederij wordt toegeschre ven. „De man met de vele petten", zo wordt hij ge noemd. Deze betiteling dankt de baron aan zijn vele com missariaten. In een vande eerste hoofdstukken maken de schrijvers er gewag van dat het de baron is geweest die erop heeft aangestuurd dat 'de Grofsmederij zich in Zoeterwoude zou vestigen en daarmee de ondergang tege moet ging. De door werkne mers felbegeerde uitbreiding op het Waardeiland was vol gens hem, aldus het boek „fi nancieel onhaalbaar". De be zetters hebben deze beslissing van de baron geweten aan het feit dat hij tevens belangen had bij het bedrijf IBB Kon- der, dat aanvankelijk het Waardeiland met luxe-wonin gen zou volbouwen. Het boek is veel meer een aanklacht tegen de voorzitter van de raad van commissarissen dan tegen de directeur, ir. H. P. Schut die op 6 april door zijn personeel de toegang tot het bedrijf werd geweigerd. Het Grof schandaal. Uitg. New Rhine Publishers, Lei- De omslag van net boekwerkje wordt gesierd door de den. Prijs 18,36. Grof-werknemers Arie Montarije en Cees de Bolster Nieuwe commandant rijkspolitie Alkemade 1 ALKEMADE In verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd neemt de groepscommandant van de Rijkspolitie in Alkemade; de heer J. Niemeijer afscheid van I de groep Alkemade. Tijdens j een bijeenkomst morgen in een zaal van het restaurant „De Woelige Baren" nemen zijn col- i lega's en de gemeentebesturen j afscheid van de adjudant. Op j dinsdag 5 september zal de i heer M. Portengen tijdens een bijeenkomst in de raadszaal van het gemeentehuis in Roe- lofsarendsveen worden geïn stalleerd als commandant van de rijkspolitie van de groep Alkemade.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5