Leimuiden accepteert drie bestemmingsplannen Meerderheid raad Rij nsburg voor aanleg golfslagbad Prins Claus slaat eerste paal voor nieuwbouw Sassenheim Woningen zijn schaars goed9 Raad Zoeterwoude besluiteloos KONINKLIJKE INTERESSE VOOR STADSVERNIEUWING SASSENHEIM Z.K.H. Prins Claus zal morgen een bezoek brengen aan Sassen heim. Tijdens dit bezoek zal de Prins met eigen ogen kunnen aanschouwen welke methode in deze plaats gevolgd wordt om het woningbouwprogramma uit te voeren. Sinds enkele jaren worden in Sassenheim verouderde bollenschuren en bedrijfsge bouwen gesloopt om plaats te maken voor sociale woningbouw. Voor het complex van 96 woningen dat in de Zuiderstraat moet verrijzen, zal Prins Claus morgen de eerste paal slaan. In het plan Zuiderstraat stonden vroeger de bedrijfsgebouweri van Baartman en Koning, Zonneveld en Phi- lippo, alsmede 35 onbewoonbaar verklaar de woningen. Er zullen nu 35 woningwet woningen, 45 premiekoopwoningen en ne gen schakelwoningen komen te staan. Tijdens een gistermiddag gehouden pers conferentie verklaarde burgemeester Kret dat het mes volgens deze wijze van „Stads vernieuwing" eigenlijk aan drie kanten snijdt. Allereerst verhuizen de bollenbe- drijven, die in de loop der tijd geheel tussen de andere bebouwing ingeklemd zijn geraakt, naar een gebied buiten de bebouwde kom. Daar kunnen deze bedrij ven de vaak broodnodige uitbreiding en verniéuwing in alle rust realiseren. Zo verhuisde het bedrijf van De Vroomen naar een terrein aan de Rijksstraatweg, waar volop expansiemogelijkheden aanwe zig zijn. Op de tweede plaats is volgens de burgemeester een gevolg van deze wer kwijze dat de nieuwe huizen tussen de bestaande bebouwing komen te staan het geen zorgdraagt voor een evenwichtige opbouw van Sassenheim. Zonder dat er sprake is van grote nieuwbouwgebieden en buitenwijken, wordt toch bereikt dat het woningbestand van de gemeente flink wordt uitgebreid. Bovendien wordt door het verdwijnen van de bedrijfsgebouwen de leefbaarheid binnen de wijk bevorderd. meenschap te liggen. Op die manier wo voorkomen dat de bejaarden in de Bernardus in een isolement, kom^n" stelde Kret. Programma Prins Claus Als laatste argument voor deze werkwijze noemde Kret het feit dat het bejaardente huis St. Bernardus nu veel beter in het dorp zal komen te liggen. '„De Bernardus was vroeger hoofdzakelijk tussen de be* drijfsgebouwen gesitueerd. Volkomen bui ten de bebouwde kom van Sassenheim, ver van winkeltjes en andere voorzieningen. De mensen in dat tehuis komen nu echter in een woongebied te wonen en dat biedt een aantal voordelen. Er zijn tal van brug getjes en wandelpaden gemaakt waarover ze kunnen lopen en het gehele huis komt veel meer binnen de Sassenheimse ge- Prins Claus zal om tien over half twee de hoofdingang van tehuis St. Bernarc arriveren. De Prins zal daar onder i worden verwelkomd door burgemees Kret, de twee Sassenheimse wethoud Mazee en Westerbeek, de commissaris v de Koningin voor Zuid-Holland Mr. V lijk, minister van volkshuisvesting ruimtelijke ordening Beelaerts van B kland en ex-staatssecretaris voor vol] huisvesting J. Schaefer. In de tuinzaal v het bejaardentehuis wordt dan door Schut, directeur van het adviesbure voor Ruimtelijke Ordening en Vormgevi „Stad en Landschap" een lezing gehoud over stadsvernieuwing. Om kwart o\ twee vertrekt het gehele gezelschap 1 de bouwplaats „Zuiderstraat, alwaar i - Prins de eerste paal voor de 96 te bouw woningen zal slaan. Hier zal Prins Cla ook worden voorgesteld aan het echtpa Roelandse. Mevrouw Roelandse werd i deze plaats geboren in een inmiddels i sloopt huisje. De heer en mevrouw Ro landse worden nu in Huize St. Bernard verzorgd. Prins Claus gaat hierna naar de reco structieplannen Zuilhofstraat en Hoe straat, en naar het verouderde bedrijfsg bouw van de firma Frijlink, waar te zijne tijd 55 woningen worden gebouwd. Verv< gens zal Prins Claus worden rondgele door het nieuwe bollenbedrijf van r Vroomen aan de Rijksstraatweg. Het 1 drijf van De Vroomen stond vroeger in 1 plan Zuilhofstraat, waar nu 48 premi koopwoningen en 4 vrijesectorwoning< worden gebouwd. WETHOUDER 9 MAZEE IN SASSENHEIM SASSENHEIM „Ik wil uitdrukkelijk stellen dat het hier gaat om een zeer schaars goed. We hebben niet meer woningen te verdelen dan er vrijkomen, of die er nieuw gebouwd worden. De wachttijd voor mensen die zich op de lijst van woningzoekenden laten zetten is nu al drieëneenhalf jaar. Zouden we de minimum leeftijd om op die lijst te komen verlagen, dan zou die wachttijd gemakkelijk tot vijf jaar kunnen uitlopen. Dat is te lang." Dit zei wethouder Mazee gisteren tijdens de in Sassenheim gehouden raadsvergadering in ant woord op vragen van de heer Drenth (Progr. Sass.). Aan de orde was de wijziging van de woonruimteverordening en de progressieven konden lang niet op alle punten met de voorstel len van het college meegaan. Allereerst wilde de heer Drenth weten hoe vaak men eigenlijk een door het gemeentebestuur aangeboden wo ning mag weigeren, voordat men definitief van de lijst geschrapt wordt.-Verder vond Drenth dat mensen die binnen een straal van vijftien kilometer van Sassenheim wonen en die in Sassenheim werken de mogelijkheid moeten krijgen om na twee jaar op de lijst van woning zoekenden te komen. Een onjuistheid zei Drenth het te vinden dat de zorg voor de volkshuisves ting en het woning toewijzingsbeleid bij twee verschillende wethouders berust. Woningbehoefte Naast het argument, dat door het verlagen van de minimumleeftijd om als woningzoekende te worden aangemerkt, de wachttijd nogal toe neemt, zei Mazee voorts dat hij er weinig voor voelde deze lijst te gebruiken als een middel om de woningbehoefte bij jongeren te toetsen. „Of men nu lang moet wachten vóördat men op de wachtlijst kan komen te staan, of er moet lang gewacht worden als men eenmaal op de lijst staat, maakt niets uit. Alleen, en dat is mij heel goed bekend uit een aantal jaren ervaring, zo gauw men op die lijst komt te staan krijgt men bepaalde verwachtingen. En dan is de teleurstel- lig extra groot als men nog eens zo lang moet wachten", zo stelde Mazee. Het feit dat Volks huisvesting en woningtoewijzing door twee ver schillende wethouders worden behartigd, vond Mazee niet zo kwalijk. „In het bedrijfsleven heb je fabrikanten en detaillisten en die sluiten heel goed op elkaar aan", zo zei hij. Bovendien wordt de gemeente niet door de .wethouders afzonder lijk, maar door het college als één geheel be stuurd. Het feit dat de twee wethouders de twee verschillende zaken beheren doet dus niets af aan de effectiviteiten van de werkwijze", zo vervolgde hij zijn betoog. Mazees argumenten konden de progressieven echter niet overtuigen en bij de behandeling van de wijziging van de woonruimteverordening, stemden ze dan ook tegen de betreffende artike len. Aan het eind van de gisteren in Sassenheim gehouden raadsvergadering bedankte burge meester Kret de vier raadsleden die in de nieuwe zittingstermijn van de raad niet meer zullen terugkeren. Het zijn de drie CDA-raadsle- den Van Breda (10 jaar raadslid), Wagner (8 jaar raadslid), Van Eisen (4> jaar raadslid) en Ris (ruim 3 jaar raadslid). Namens de scheidende raadsleden zei Van Eisen het werken in de Sassenheimse raad onder voorzittersschap van burgemeester Kret bijzonder plezierig te hebben gevonden. In de raadsvergadering van volgende week dinsdag (5 september) zullen de vier nieu we raadsleden worden geïnstalleerd. Noordwijkse politieman nationaal kampioen NOORDWIJK Op de te Tilburg gehouden 12.41 meter. Nationale Nederlandse Atletiekkampioen- schappen van de Nederlandse Politie Sport- Tevens werd hij vierde op het nummer kogel- bond is hoofdagent J. Braaksma eerste en, stoten (afstand 12.50 meter), en nog eens nationaal kampioen geworden op het onder- vierde op het nummer speerwerpen met een deel hink-stap-sprong met een afstand van worp van 42 meter. Woonwagen bewoners in aangepaste huizen SASSENHEIM Het bezwaa .i schrift dat de gemeente Sa senheim bij provinciale state lt heeft ingediend aangaande woonwagenverordening, niet gegrond verklaard. Sa n senheim zal derhalve zoi moeten dragen voor vijf stam ra, plaatsen voor woonwagens. Dit gegeven was tijdens de g« meenteraadsvergadering gisteren voor mevrouw Hei stra (Prog. Sass.) aanleidin om te vragen waar de gemeei te deze standplaatsen denkt realiseren. Van Eisen (CDA) z< dat Sassenheim misschien vij huizen voor woonwagenbewo ners beschikbaar zou kunnei stellen en hij wees hier op ee onlangs ontwikkeld type hui zen waarin er geen duidelijk scheiding is tussen het woon- slaap-, speel- en kookgedeelte Volgens Van Eisen zijn dez huizen zeer geschikt voo woonwagenbewoners, omda een dergelijke scheiding in t woonwagen ook niet bestaat. Burgemeester Kret antwoon de dat het gemeentebestuu momenteel aan het bezien welke mogelijkheden er in Sas senheim voor het plaatsen va woonwagens of het inrichte van de aangepaste huizen lig gen. Hij zei nog niet te wetei of de vijf wagens bij elkaa geplaatst moeten worden, dat er een spreiding moet ko men. Volgens de burgemeestei heeft de Provinciale Planologi sche dienst bet plan Wasbeel als geschikt gebied aangewe zen. Hij zei dat deze dienst dal maar eens moet toelichten wel ke plek precies beoogd wordt daar de gemeente in het plai Wasbeek beslist geen mogelijk heden ziet. ZOETERWOUDE Typerend voor de Zoeterwoudse raadsvergadering was dat een voorstel uit de raad om een agendapunt betreffende verkeersmaatregelen aan te hou den, 6 vóór- en 6 tegensteminen kreeg. Zelfs in dit voorstel was de raad besluitloos. Een belangrijk punt dat nu door de raad in de nieuwe samenstelling behandeld zal moeten worden is het anti-speculatiebeding. Toen Hogenelst (CDA) tijdens de vergadering een uitgewerkt nieuw voorstel op tafel bracht, kwam dit uitstel .gelijk al in zicht. Niet alleen de VVD wilde dit nieuwe voorstel eerst aandachtig bekijf ken, ook B. en W. wilden de beslissing over deze belangrij ke zaak niet overhaasten. Daar het voorstel van Hogenelst een zo goed mogelijk compromis tussen de al eerder ingediende moties van PZ enerzijds en CDA anderzijds hadden deze partijen eigenlijk de nieuwe motie wel in stemming willen brengen. Een andere zaak waar in september ovef beslist zal worden zijn de verkeers maatregelen die op de hoek Nassauplein/Ommedijkse- weg getroffen moeten wor den. Deze kwestie werd al eerder uitgesteld en ook nu kon met name Engelkes (CDA) het niet met het voor stel van B. en W. eens zijn. Hij stelde voor om een T-kruising Nassaulaan- Burg. Smeetsweg te maken, of anders de oude situatie te handhaven. Het voorstel van B. en W. eens zijn. Hij stelde voor om een T-kruising Nas- saulaan-Burg. Smeetsweg te maken, of anders de oude vooral de 5 Meilaan gaat zoeken. Over verlenging van subsi dies aan de St. Agnesgroep, werkgroep „Wouw" en de organisatoren van de te hou den "Kerst-Inn" kon men het na enige moeite wel eens worden. De eerste twee kre gen een gedeelte van het aangevraagde bedrag. De „Kerst-Inn kreeg na stem ming het gehele bedrag, vooral omdat het geheel vo rig jaar zo geslaagd was Een krediet van 885.000 gul den voor de bouw van een nieuwe r.k. kleuterschool nabij de sjaloomschool werd ook zonder meer beschik baar gesteld. Nabij het ge- situatie te handhaven. Het meentehuis zal een parkeer- voorstel van B. en W. is om het gemotoriseerde verkeer vanaf de Nassaulaan rechts af te dwingen, zodat dan het verkeer met een geringe om weg op de Burg. Smeetsweg komt. Dit zou volgens Engel kes het gevolg hebben dat autoverkeer sluiproutes via voorziening voor vrachtau to's komen. Hoewel PZ be zwaren maakt tegen de plaats (te gevaarlijk) was men het erover eens dat de vrachtwagens in de toe komst niet meer her en der in het dorp geparkeerd mo gen worden. REGIO Disco voor Ierse jeugd i/r In het Hazerswoudse Pleyn 68 werd gisteravond voor de Noordierse kinderen die enkele weken te gast zijn in het Zuid-' hoLlandse „Punkdorp" een -knetterende disco-avond ge houden. Dit als afsluiting van de dag die zich vooral rondom en op het water afspeelde. Al-, vorens-het gemengd-religieuze gezelschap zich op 8 september huiswaarts begeeft, moet er nog een behoorlijk programma afgewerkt worden. Volgens een woordvoerder van het plaatse lijke comité „Hulp aan Noord- Ierland" is de sfeer in de groep buitengewoon goed. LEIMUIDEN De gemeenteraad van Lei muiden heeft deze week in haar vergade ring 3 bestemmingsplannen goedgekeurd, tw. „Dorpskern II", „Westerwijk" en „Landelijk gebied" (2e planwijziging). Hét laatste plan ontmoette bij de raad geen enkele weerstand, in tegenstelling tot de 2 eerder genoemden, waartegen op onder delen nogal wat bezwaren werden aange voerd. Met betrekking tot het bestemmingsplan „Dorpskern H" had vooral Leimuiden 2000 nogal wat problemen. De Heer Visser be treurde het, dat op de plankaart een raster over het dorpscentrum was gelegd, waar door de Raad ta.v. de invulling van het gebied, buitenspel werd gezet. Hij stelde voor, dit deel, dat met zijn toekomstig Dorpsplein zo belangrijk is voor het aan zien van Leimuiden, als een apart plan te behandelen en aan de raad voor te leggen. Mevrouw Van Puffelen ging nog verder. Zij steunde niet alleen de Heer Visser in zijn betoog, maar diende t.a.v. een ander deel van het bestemmingsplan (grondge bied firma Schoenmaker) een amendement in. Een deel van deze gronden is gelegen in het bestemmingsplan .Dorpskern I", een ander deel ligt binnen „Dorpskern II". Zij stelde voor het gehele gebied binnen .Dorpskern II" te brengen, opdat het mo gelijk zou worden de bestaande garage van de heer Schoenmaker met de nog door hem gewenste, positief te bestemmen. In het onderhavige geval zal deze garage moeten verdwijnen, omdat voor dat gebied een gr oenbestemming is aangegeven, ter wijl de gewenste garage geen kans maakt gebouwd te kunnen worden. Het amendement heeft het echter niet gehaald, na een negatief advies van het college, stemde de raad in meerderheid tegen (Visser en Van Puffelen vóór). Op de zorgen van de Heer Visser ging de burgemeester aanvankelijk schertsend in door te antwoorden, dat het college wel zo hoogmoedig was te stellen, dat de raad dit rustig aan hen kon overlaten, doch na serieuzere discussie verkreeg de Heer Vis ser de toezegging, dat het college de gevoe lens van de raad t.z.t. zou peilen en vervol gens met deze gevoelens rekening zou hou den. De burgemeester ondersteunde ten slotte zijn betoog tegen de Heer Visser, door te benadrukken, dat de vrijheid van invulling van het gerasterde gebied door het college zeker niet zo groot is, als wordt gesuggereerd. „Onze wendingsmogelijkheden zijn zeer nauwkeurig en vergaand omschreven," al dus burgemeester V.d. Kroft. Met betrekking tot het plan „Westerwijk", was het vooral de Heer Kea (KVP), die het opnam voor de aldaar gevestigde indus trieën (met name Boot Beton). Hij pleitte ervoor de bestaande industrie vanuit het gemeentebestuur te steunen door de kan sen te bekijken en naar mogelijkheden te zoeken voor uitbreiding. Hij werd daarin resoluut gesteund door de Heer Treur (CD), die alle mogelijke uitbreidingen, die bedrijven nodig hebben, gaarne gehono reerd zag. Ook zagen beide heren, waar mogelijk, graag wat meer woningen langs de Wester- dijk verrijzen. Deze wens kwam vooral tot uitdrukking bij de behandelig van het bezwaarschrift „Smoorenburg", dat in de praktijk neerkwam op het scheppen van mogelijkheden voor de bouw van een twee de woning langs het water i.p.v. in de polder. In het bijzonder de Heer Treur toonde zich nogal betrokken bij de zaak, doch zijn houding mocht niet baten. Burg. V.d. Kroft was onvermurwbaar en meldde in zijn antwoord, zowel voor de indus trieën, als voor de (bedrijfs)woningen geen kansen tot verdere uitbreiding of verbete ring meer te zien, dan in het plan reeds was aangegeven. LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1-078 RIJNSBURG Wethouder De Mooy heeft voor de laatste maal in de raad een overwinning gehaald. Tijdens de laatste raadsvergadering van de oude raad verdedigde hij het golfslagbad ten aanhore van een overvolle, maar zeer rustige publieke tribune. Hij deed dat op zijn eigen sublieme en humoristi sche manier. Rond middernacht besloot de raad met 11 tegen 4 stemmen het krediet van 3.000.000 gulden beschikbaar te stellen voor het golfslagbad. De heer T. Kralt (A.R.) kon zich namens zijn fraktie volledig met het plan vereni gen. Hij vond het bad een aanwinst voor Rijnsburg. J. v.d. Mey (CHU) had het er moeilijker mee. Hij wilde dat de raad het voorstel terug nam en de beslissing aan de nieuwe raad zou overlaten. Mevr. De Haas (P.v.d.A.) vertelde, dat het de wens van de meerderheid van de raad was geweest, het nog in de oude raad te behandelen. Het zou een afron ding zijn van jaren onderhandelen. Zij vond het een weloverwogen besluit. Het bad was volgens haar naar de laatste eisen destijds opgesteld. Zij wilde het golfslagbad niet met de Noordzee verge lijken. „Dit bad is schoner, veiliger, prettiger verblijven en is voor goede en slechte zwemmers geschikt. Niets doen kost ook 40.000,- per jaar", aldus me vrouw De Haas. Heer Brul (WD) vroeg zich af waar de raad en het college mee bezig was. Hij vond dat de oude raad een geforceerde beslissing nam. „Waarom deze versnel de procedure". Teun Kralt (CHU) sprak over de principiële kant. Hij was tegen openstelling van het bad op zondag. Nadat wethouder De Mooy de gestelde vragen had beantwoord, sprak hij zijn verbazing uit over de vorige week ge houden „kinderoptocht", waarin gede monstreerd werd tegen de komst van het golfslagbad. In tweede instantie zei C. Leeuwenburg (CHU) dat een dergelijk bad voor Rijns burg te luxueus was. De rest van de regio had ook normale baden. Jan v.d. Mey had alle respeckt voor De Mooy maar plaatste nog verschillende vraag tekens. A. de Haas (P.v.d.A.) vond het een normale zaak dat dit zwembad door de oude raad werd afgehandeld. Zij waren er al jaren mee bezig. Het was een stuk afronding. Het Waterbos had de ijsclub geen pootje gelicht. Deze wilde zelfstandig bestuur blijven hou den en niet in' het Waterboscomplex worden opgenomen. Wethouder De Mooy lichtte voor de tweede keer alles toe. Na stemming werd het voorstel van de CHU verwor pen en ging men over tot stemmen van het voorstel van b. en w. De A.R. stemde voor het voorstel, even als de P.v.d.A. het GPV en Ton Renooy (WD). De 3 CHU-ers en 1 WD-er Kier Brul stemden tegen. Zo werd de stem ming 11 tegen 4. Vrijdagmiddag is er een bijzondere raadsvergadering. Om 15.00 uur nemen 7 raadsleden onder wie twee wethou ders W. L. v.d. Gugten en H. de Mooy afscheid van de raad. Van 17.00 tot 18.30 uur is er een receptie in de hal van het raadhuis. De overvolle raadszaal van Rijnsburg bij de behandeling van het voorstel golfslagbi H In de fraaie Hervormde Kerk aan de Noordwijkse Hoofdstraat treedt vanavond op het Scheveningse Vissersvrouwenkoor. Toe gang is gratis; aanvang half negen. Het concert is de afsluiting van een serie internationale en interkerkelijke samenzang-bijeen komsten. Scheveningse vissersvrouwen

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4