VAN BEUNINGENLAAN WORDT VOLGEBOUWD PvdA onderhandelt met PSP en CPN a Bouwstart project Witte Singel-Doelen Mti Bezwaren buurt tegen garages stagneren verkoop LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1978 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) '^LEIDEN Door de onderhandelingsdelegatie de PvdA zullen vandaag gesprekken wor den gevoerd met PSP en CPN om te bezien in hoeverre deze partijen actieve dan wel pas sieve steun willen verlenen aan een progressief minderheidscollege in Leiden. Aan de hand'van het resultaat van deze gesprekken zal de nieu- raadsfractie van de PvdA vanavond een lilldvies aan de ledenvergadering ten de politieke opstelling uitbrengen. met CPN en PSP om te zien in hoeverre zij zich na het wegvallen van D-66 uit het linker- blok aan een links college zouden willen binden. De gesprekken met deze partijen zullen zowel gaan over het collegeprogramma als de, wethou ders die het college zouden moeten vormen. Aan beide partijen zal worden gevraagd of ze bereid zijn wethouders te leveren aan een college waar aan ook PvdA en PPR zouden meedoen. De PvdA-fractie acht een nieuw gesprek met CPN en PSP noodzakelijk om volledige klaar heid te verschaffen over alle politieke mogelijk heden. Fractievoorzitter Jan Duivesteijn stelde gisteravond in een toelichting niets aan het toeval te willen overlaten. „We gaan pas conclu sies trekken als het hele plaatje kompleet is. Alle vormen van linkse samenwerking moeten volledig worden onderzocht, dat heeft de leden vergadering ook van ons gevraagd", aldus Dui vesteijn. De PvdA-fractieleider bevestigde echter dat de unanimiteit in de fractie over het eerst verder praten met PSP en CPN geenszins betekende dat iedereen in de fractie ook akkoord zou gaan met zelfs het meest haalbare, aangezien er altijd van een minderheidscollege sprake blijft. „We willen alleen geen enkele ruimte meer laten bestaan voor speculatieve veronderstellingen iederèen moet volledige duidelijkheid krijgen over de mogelijkheden voor linkse samenwerk ing", aldus Duivesteijn. CDA De PvdA-fractieleider heeft het CDA vandaag officieel op de hoogte gesteld van het feit dat zi.jn partij geen behoefte heeft aan een gesprek met hét CDA over de vorming van een meerder heidscollege. De christen-democraten hadden daar alle fracties het afgelopen weekend voor uitgenodigd. De eerste paal is geheid; een deel van het terrein wordt nog geëgaliseerd., LEIDEN De eerste niet-officiële paal is gisteren de grond in gegaan. Binnen anderhalf jaar zullen er aan de Leidse Van Beuningenlaan en omgeving (in de Raadsherenbuurt nabij de Leidse Hout) 30 woningen zijn verrezen. De projec tontwikkelaar Proper Beheer BV uit Oegstgeest heeft, twee jaar na de aankoop van de grond dan toch eindelijk van de gemeente het groene licht gekregen voor de uitvoering van het bouwplan. Proper Beheer BV kocht de achter de Fagelstraat gelegen grond van de heer Ballego, eigenaar van de voormalige dahliakwekerij op het terrein die al sinds vele jaren had opgehouden te bestaan. Het eerste plan van Proper be helsde een volledig nieuwe straat evenwijdig aan de Fa gelstraat met een goot aantal niet al te grote en redelijk goedkope woningen, en een aantal bungalows. Bij de ge meente stuitte dat op onover komelijke bezwaren, onder meer omdat dan het uit 1933 daterende bestemmingsplan zou moeten worden veran derd. Dat bestemmingsplan geesft aan dat er op het be wuste terrein alleen woningen van het zogenaamde „betere plan" mogen worden ge bouwd, in overeenstemming met de rest van de wijk. 'Het huidige plan laat die voor waarde zeer nadrukkelijk tot zijn recht komen. Het door het architectenbureau Kraan en Markslag uit Oegstgeest ontworpen plan voorziet in 30 zeer royale woningen met 4 a 5 slaapkamers over twee ver diepingen. Er zijn steeds meerdere woningen onder één kap gepland, maar dat aantal varieert om het bouw plan wat levendiger te maken. De toekomstige bewoners kunnen de keuken en de open haard naai' eigen smaak laten inrichten. De meeste wonin gen beschikken over forse stukken grond; bij 14 wonin gen is een garage aange bouwd met daarboven een studeer/werkkamer als extra. Aan de Van Beuningenlaan worden 18 woningen ge bouwd. De Ledenberchstraat vyordt in opdracht van Proper over de volle breedte doorge trokken naar de Van Beunin genlaan en krijgt ér vier wo ningen bij. De Van Oldenbar- neveltstraat wordt eveneens doorgetrokken, naar de Van Beuningenlaan, zij het niet. over de volle breedte maar via een trechter die alleen doorgaand (brom)fietsverkeer mogelijk maakt Dit om te voorkomen dat de Oldenbar- neveltstraat een sluipweg wordt voor allerhande aut- ■fl'-JÜ F>f Een schets van de luxueuze nieuwbouw oyerkeer. Beide stukker straat worden na aanleg aón de gemeente overgedragen. De Van Oldenbarneveltstraat krijgt aan beide zijden vier woningen. De prijzen van'de woningen schommelen rond de 500.000 gulden; de duurste woningen, met aangebouwde garage zijn inmiddels nage noeg verkocht. Garag< ;es Hoewel voor de resterendè woningen aanzienlijke be langstelling bestaat wil Pro per Beheer .BV nog even wachten met de verkoop tot dat zeker is dat ér voor deze woningen ook garages be schikbaar zullen zijn. Deze zijn gepland als een complex direct achter de huizen met gelstraat, op een stuk nog on gebruikt terrein halverwege de straat. Het afzonderlijke complex kan worden bereikt via twee inritten, één vanaf de Ledenberchstraat en één vanaf de Van Oldenbarnevelt straat. Een kleine omlegging, rond het complex en een par tij groen voorkomen dat ei* op die manier weer een soort sluipweg ontstaat. De ge meente moet het garagecom plex nog toestemming geven. Inmiddels heeft het comité in oprichting Raadsherenbuurt bij de gemeente bezwaar aan getekend tegen de bouw van een garagecomplex. Het comi té vreest lawaai-overlast en hinder als gevolg van de con centratie van in- en uitrijdend verkeer. Overigens heeft de Welstandscommissie al laten weten dat er wat haar betreft geen bezwaar bestaat tegen een complex garages. Bij de omwonenden bestaat eveneens de vrees dat de hei werkzaamheden, die op som mige plaatsen erg dicht bij de bestaande bebouwing komen schade zouden aanrichten (zoals scheuren en dergelijke); een vrees die niet ongegrond zou kunnen zijn aangezien de huizen in de Fagelstraat niet erg stevig zijn gefundeerd op een nogal grillige zandplaat. Voor de aanvang van de hei werkzaamheden zijn de hui zen echter in opdracht van Proper geschouwd (de huidi ge toestand is vastgelegd) om straks te kunnen bepalen in hoeverre het heien schade heeft aangericht. De bewo ners hebben hun huizen nog eens extra door een onafhan kelijke deskundige laten schouwen. De heer Proper verklaarde desgevraagd dat hij niet verwacht dat het heien nadelig zal werken ten aanzien van de bestaande be bouwing. ,,Info" bereikt 50e nummer LEIDEN - Het overleg-Wijkor- ganen-Welzijnsraad heeft deze j maand het 50e nummer van het Info-blad uitgebracht. Hoe- j wel de redactie het nog te vroeg vond voor een jubileum- I uitgave, wilde ze Tiet verschij- i nen van dit 50e bulletin niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Zij heeft daarom in dit speciale nummer enige officie- Ie personen aan het woord ge laten om hun waardering uit te spreken over het Info-bulle- tin. Hans van Dam, wethouder van financiën zegt blij te zijn dat hij heeft meegewerkt aan het financieel mogelijk maken van het ontstaan en voortbestaan van het blad. De heer Driessen, fractievoorzitter van het CDA, roemt het formaat van het bul letin: „De jaargangen van Info nemen nog geen 10 cm in be slag, hebben een voortreffelijk onderwerpregister en vooral het gedeelte dat de wijken en buurten behandelt, bevat infor matie die je even snel na kunt slaan". De heer G. Steinbach, directeur van de Leidse Jeugd Aktie meent dat het informa tiebulletin uitstekende diensten bewijst aan de ondersteuning van de verschillende welzijns- sektoren. Hij spreekt de wens uit dat de LJA in de toekomst op meer structurele wijze aan het blad zal kunnen gaan mee werken. Het Info bulletin is een maand blad dat gratis verstrekt wordt aan allen die in de Leidse sa menleving in het welzijnswerk werkzaam zijn. Het blad is erop gericht de communicatie tussen de werkers op gang te brengen, informatie uit te wis selen van wijk tot wijk, een schakel te rijn tussen overheid en burgerij en ontwikkelingen in de stad kritisch te volgen. Ieder bulletin is onderverdeeld in 4 rubrieken, te weten achter- litiek .en Bestuur en met het oog op herkenbaarheid in een afwijkende kleur: Wijken, en Buurten. Het blad is te krijgen in het gebouw van de welzijns- raad aan de Stationsweg 28, waai' de redactie zetelt. Ook oude nummers zijn daar ver krijgbaar. Omlegging buslijnen In verband met de asfaltering van de Cornelis Schuytlaan en de Sweelincklaan zijn de buslijnen 13, 14 en 30 tijdelijk gewijzigd. Gedurende het werk, dat ongeveer zes weken gaat duren, worden deze lijnen omgeleid via de Vijf Meilaan, de Churchilllaan en de Telderskade. De haltes aan de Cornelis Schuytlaan en de Sweelincklaan worden in die periode verplaatst naar respectievelijk de Telders kade en de Vijf Meilaan. Bus 41 blijft gedurende het gehele werk begin- en eindpunt houden aan de Aaltje Noorder- wierlaan. Agrarische dag Ruim 1200 dieren zullen zaterdag 2 september tentoonge steld worden in de Groenoordhallen op de grote agrarische dag. In totaal zullen 60 juryleden en arbiters de dieren beoordelen. Voor de keuringen zijn 150 ponies, 400 schapen en rammen, 110 dwerggeiten, 120 runderen (jongvee) en 350 runderen (blaarkoppen en zwartbont) en 115 geiten en bokken ingeschreven. De tentoonstelling wordt om tien uur geopend door de heer J. Noorland, lid van Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland. In de entreehal van de Groenoordhallen wordt een zuivelshow gehouden met Leidse en Goudse boerenkaas. Tevens zijn er jeugdwed strijden met behendigheidsproeven, koekslaan, bloem schikken en dergelijke. De toegangsprijzen zijn 2,50 voor volwassenen en 1,50 voor kinderen tot twaalf jaar en 65-plussers. L.V.L. De werkgroep Lesbische Vrouwen Leiden houdt maandag 4 september weer een open-huis-avond bij één van de leden. Inlichtingen over deze bijeenkomst zijn te krijgen bij Cathy Knuyt, telefoon 122648. Tevens, wil de werkgroep in oktober starten met een praatgroep. Deze zal gedurende zes weken een keer per week bijeenkomen. Pops* ^seizoen Het Leids Vrijetijdscentrum opent vrijdag 1 september het nieuwe popseizoen met het optreden van de Engelse rook- formatie Gunner Cade en „het tragisch duo Paul André" Het optreden begint om acht uur. Kaarten zijn a 3,— voor leden van het Vrijetijdscentrum en voor 5,— voor niet-leden te krijgen aan de zaal. Aanbesteding De vernieuwing van de rioleringen in de Park-, de Lom bok-, de Drift-, de Atjeh-, de Ambon- en de Javastraat (gedeeltelijk) en de Voorstraat is openbaar aanbesteed. Als hoogste schreef b.v. aannemingsmaatschappij vh J. M. Strijland uit Uithoorn in voor 960.000,—. Laagste in schrijver was gebr. Schouls b.v. uit Leiden voor 878.000,—. Een.andere inschrijver uit de Leidse regio was b.v. aannemingsbedrijf vh J. Visscher en zoon uit Leider dorp voor 928.000,—. Huisvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Lei - den/Oegstgeést heeft weer een najaarsprogramma opge steld. Onderwerpen voor de ochtend- en middagbijeenkom- sten zijn ondermeer een cabaret-optreden door de afdeling Delft, een lering door de Leidse brandweercommandant, en creatieve instuiven. Excursies gaan ondermeer naar het Amsterdamse Bos en het Singermuseum. Nieuw rijn de „breng koop"-ochtenden rommelmarkten ten bate van een project voor vróuwen in de Derde Wereld. Inlichtingen over de activiteiten van de NWH zijn te krijgen via de telefoonnummers 150710 en 134656. Straat in, straat uit Open huis in de Diefsteeg Endegeest Jjk' politie is niet buiten' haar boekje gegaan volgens minister Tuynman. Dit stond kort gele den in een artikel in deze krant. Minister Tuyman heeft dit geantwoord op kamervra gen naar aanleiding van het oppakken van 5 jongeren die stencils bij Endegeest uitdeel den over wantoestanden al daar. Het is zo langzamerhand al be kend dat klachten over politie vaak in de doofpot terecht ko- Het is schijnbaar normaal dat •als je met de politie meegaat met de toezegging dat het voor even is en alleen voor wat uit te zoeken je toch in de cel terecht komt. En we pas in de cel te horen hebben gekregen dat we aangehouden waren. zijn. Ondertussen 'blijkt ook nog dat de inhoud van het stencil wel degelijk waar was. Dit blijkt uit uitspraken van directeur Mojet van Endegeest. Overigens hebben wij nog' steeds niets gehoord over de aanklacht Als wc bellen om te vragenhoe het ermee staat. krijgen we te horen dat men dat niet aan ons kan vertellen. We hebben er .niets mee te maken volgens hen. Het onderzoek of het om smaad ging (de aanklacht) is nu weer bij de pplitie in Oegst geest terug, omdat het onvol doende duidelijk was. Wij vragen ons ook af hoe grondig het onderzoek is ge weest. Volgens minister Tuyn man was niets fouts gebleken. Het gekke is, dat wij niets heb ben gemerkt van het ondqr- zoek, wij zijn er niet over ge hoord Daarom vonden we het nodig om via deze brief wat meer duidelijkheid te geven, hoe be trouwbaar dit soort werk ge- irdt Dinie CraanV Marleen Willekens Ella Koning Atty Brobbel Arie Brobbel LEIDEN De staatssecretaris, van onderwijs wetenschappen, drs. K. de Jong, slaat maan dag 4 september om half drie de eerste paal de aanleg van de brug over de Witte Singel. Hiermee geeft hij in feite de aanzet tot de realisering van het Witte Singel Doelenpro ject, de nieuwbouw van de Rijksuniversiteit Leiden voor de Universiteitsbibliotheek en de faculteiten der letteren. t)e brug vormt een verbinding tussen de nieu- bouw aan de Witte Singel eri die oj5 het Doelen terrein. Gedurende de werkzaamheden wordt de brug% gebruikt voor het bouwverkeer. Daarna wordt hij overgedragen aan de gemeente Leiden zal hij worden gebruikt voor fietsers en voetgangers; terwijl hij tevens toegankelijk is voor auto's van gehandicapten, brandweerauto's en ambulances. Met de mcuwbouwwerkzaamhe- den zal eind dit jaar worden begonnen op het Witte Singelterrein en voorjaar 1979 op het Doelenterrein. Tevens wordt maandag 4 september het Acade miejaar geopend. Op een bijeenkomst, die vier uur begint in de Pieterskerk zal de rector- magnificus, prof. dr. D. Koenen eenrede uit spreken, getiteld „Onderwijs en onderzoek bedrijf". De voorzitter van het college van b stuur, mr. K. H. Cath, zal vervolgens spreken over „Waarheen sturen we het bedrijf na 1978?" Twaalf maanden voor mishandeling van dokter Ministerieel werkbezoek aan Leiden Ut DEN HAAG/OEGSTGEEST - De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een 19-jarige jongeman uit Oegstgeest ver oordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De rechtbank achtte bewezen dat de jongeman op 27 mei jongstleden tijdens een vecht partij in Leiden een uit die plaats afkomstige dokter zwaar had mishandeld. De Oegstgees- tenaar had deze met een mes in het bovenlichaam gestoken Het slachtoffer liep geen dode- Minister jhr. drs. P. A. C. Beel- aerts van Blokland van Volks huisvesting en Ruimtelijke Or dening bracht gisteren een werkbezoek aan Leiden. Hij bezocht tal van projecten zoals het gebied Pancras-Oost, He- j rengracht-Zijlsingel, De Kooi, j restauratie Nonneburg, Roto- gravure en Stadskantoor. Hel wethoudersduo Van Dam en Verboom van Leiden verzorgde met enkele ambtenaren de rondleiding. Na afloop vond een gesprek plaats over enkele knelpunten zoals de goedkeu ring van het uitvoeringsplan Maredorp en de Kooilaan- Hambroeklaan. Op de foto mi nister Beelaerts van Blokland in het midden met links van hem de Leidse wethouders. lijk letsel op. Twee weken geleden eiste de officier van justitie een gevan genisstraf van twaalf maanden met aftrek, waarvan twee voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Hij achtte po ging tot doodslag bewezen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3