,In Nederland spioneren 45 Russen' voor o Kamer wil lieuw debat oningbouw MEDEWERKER UNIVERSITEIT VERMOORD Wethouder Rietbroek stapt op VOLGENS ENGELS DAGBLAD „DAILY TELEGRAPH" Bioscopen knippen stuk uit Midnight Express rnusr OVER WONINGWETWONINGEN „WASSENAARSE POLITIE WERKT SAMEN MET IRAANSE AMBASSADE" IN ALKEMADE teclóe <3o Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas f-redacteur: Wirp Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Woensdag 30 augustus 1978, 68e jaargang no.21133 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND finementen: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse Vrouw zoekt man „Black Knight", tv-spel over vrouw zoekt man op Ned. II om 21.03 uur. Om 19.24 uur Kenmerk over mijnwerkerssta king in Peru en om 21.49 uur John Denver. Ned. I om 19.45 uur „Over palmbladeren en rozen", film over Zweedse welvaartsstaat. Wisselvallig Af en toe zon, maar ook plaat selijk een bui. Matige tot krachtige wind uit west tot .noordwest. Max. temp. om streeks 16 graden. Morgen zon op: 6.48. Onder 20.30. Schev. hoogw. 2.45 en 15.11. Laagw. 10.44 en 22.59. LONDEN/DEN HAAG De Neder landse autoriteiten maken zich volgens het Engelse dagblad „Daily Telegraph" bezorgd over de gestage groei van het aantal officieren van de Russische ge heime dienst die in Nederland opereren. Er zouden er 45 in Nederland werkzaam zijn onder diplomatieke, commerciële en journalistieke dekmantel, aldus dit Engelse blad. Zij werken vanuit Den Haag en Amsterdam. Van de 22 geaccre diteerde Sovjet-vertegenwoordigers aan de ambassade in Den Haag en de han delsmissie in Amsterdam zouden er niet minder dat veertien geïdentificeerd zijn als spionnen. Twee ervan worden ver dacht militaire inlichtingen te verzame len. De Nederlandse regering heeft onze par lementaire redaktie laten weten het arti kel voor kennisgeving aan te nemen. „Het is een samenvatting van allerlei berichten, die in de loop der tijd over spionage In Nederland zijri verschenen", aldus een woordvoerder van het ministe rie van Binnenlandse Zaken. Volgens een analyse onder de titel „Sov jet-spionnen in Nederland" schrijft Daily Telegraph dat Porfiri Koeprijanow de chef van de Russische geheime dienst in Nederland is. Hij was eerder gestatio neerd in Bern en hij staat op de perso neelslast van de Sovjet-ambassade te Den Haag geboekt als ambassaderaad. Andere KGB-officieren aan de Sovjet ambassade te Den Haag zijn: Yuri Timo- feen, ambassaderaad, Valentin Vinogra- dow en Arkady Kirsanow, beiden eerste secretarissen, Alexander Abramow, Anatoly Prokhorow (de persattachee), Boris Kondrakhin en Nikolai Wassiliew. De Daily Telegraph vernam van wester se diplomaten in Den Haag dat Valery Kouchpel, die verondersteld is als twee de secretaris aan de ambassade te wer ken voornamelijk aktief is in de recrute- ring van Nederlanders. De industriële spionage in Nederland wordt geleid door Anatoly Koelikow, vanuit de Sovjet-han delsmissie in Amsterdam. De Sovjet spionnen werken ook onder de vlag van Russische maatschappijen in Rotterdam, Groningen en Hilversum. Het voornaam ste spionagedoel is het AFCENT-hoofd- kwartier in Brunssum, zo vernam de Daily Telegraph. Ook zijn de Russen geïnteresseerd in technische geheimen. Hollandse Signaal staat hoog op de lijst van spionagedoelen. Het is een bedrijf in communicatiesystemen. De mate waarin de Sovjets en andere Oosteuropese spionnen betrokken zijn bij revolutionaire groepen of terreuror ganisaties in Nederland is een zaak, aldus de Daily Telegraph, die aan dis cussie onderhevig is. Nederlandse en Zuidmolukse extremisten zouden in Zuid-Jemen door Cubanen en Oostduitse guerilla-instructeurs zijn getraind. De analysé houdt zich verder bezig met het Rode Verzetsfront, dan nauwe betrek kingen zou onderhouden met de Baade- rMeinhof-ondergrondse, in Duitsland en met de IRA, het Ierse Republikeinse Leger. Twee Nederlanders die op gueril- latraining in Aden zijn geweest zijn le den van het Nederlands Ierland Comité, dat de IRA steunt De Daily Telegraph suggereert dat de Russische geheime dienst in tal van radi cale Nederlandse groepen is geïnfil treerd. Daarbij wordt, voorzover die groepen anti-Sovjet zijn, de Cubaanse inlichtingendienst vaak benut als tussen persoon. De Daily Telegraph suggereert dat organisaties die de grote belangstel ling van Russische en Cubaanse inlich tingendiensten genieten, groepen bevat ten vari links-radicalen, de Vereniging van Dienstplichtige Militairen, de Vince- rerpos-brigade, SOMO, een groep die multinationale ondernemingen bestrijdt en andere min of meer revolutionaire of terroristische organisaties. (Van onze filmredactie) Den Haag De exploitanten van de Nederlandse bioscoop theaters hebben besloten om in de film „Midnight express" die volgens de Turkse gemeenschap grievend en discrimine rend voor het Turkse volk is en die morgen in première gaat, een coupure aan te brengen. „Midnight express" is de verfilming van de best-seller van de Amerikaanse Billy Hayes over zijn verblijf en ontsnap ping uit een Turkse gevangenis waar hij in oktober 1970 wegens hasj-smokkel. terecht kwam. Het gegeven is door regisseur Alan Parker en scenarioschrijver Oliver Stone nog eens extra zwaar aangezet. Zo komt er een scène in voor, waar Hayes opnieuw voor zijn rechters een tirade houdt waarin hij alle Turken onder andere voor zwijnen uitmaakt, iets wat in het boek op pagina 179 van de Nederlandse vertaling in het geheel niet voorkomt. De exploitanten, in de overtuiging dat deze scène kwetsend is voor een heel volk, hebben hier, tegen de uitdrukkelijke wens van Columbia International Films in Amerika, een coupure aangebracht. De Utrechtse advocaat mr. J. Bertrams heeft namens een aantal in Nederland wonende Turken de Amsterdamse offi cier van Justitie gevraagd alle kopieën van de film in beslag te nemen. Hem is tevens gevraagd bij zijn ambtgenoten in andere plaatsen waar de film in première gaat op eenzelfde stap aan te dringen. Indien hieraan geen gehoor wordt gegeven, zal mr. Bertrams via een kort geding proberen zo snel mogelijk een einde aan „Midnight express" te maken. Volgens mr. Bertmans hebben de Turken geen bezwaar tegen het aan de kaak stellen van het Turkse strafrechtsysteem, maar verzetten zij zich tegen het stelselmatig afschilderen van de Turken als een inferieur ras. (Van onze parlementaire redactie) KN HAAG De Tweede Kamer wil de bewind eden van Volkshuisvesting: op korte termijn aan tand voelen over de grote problemen in de bningbouw. Daarover wordt vandaag een beslis- pg genomen. De problemen spitsen zich vooral op het groeiend tekort, aan woningen in de ndstad Holland en op het plan van staatssecreta- Brokx om de gemeenten het toetsingsrecht te Jven bij de verkoop van woningwetwoningen. Dit Tatste is gisteren bij het socialistische kamerlid [an Dam (oudstaatssecretaris van Volkshuisves- g:) zeer slecht gevallen, i de nog bestaande regeling moet het rijk een beoordelende 1 spelen bij de vraag of woningwetwoningen verkocht kunnen brden. Staatssecretaris Brokx besloot dezer dagen deze rol aan I gemeenten over te laten, omdat volgens hem de gemeenten I plaatselijke belangen van de volkshuisvesting het beste kun- ocialist Van Dam had destijds bij de discussies in de Tweede er over de begroting van volkshuisvesting echter een motie gediend waarin gevraagd werd de voorgenomen verkoop van iningwetwoningen te laten toetsen aan het belang van de Ikshuisvesting. Deze toetsing moest volgens de motie gebeuren r de minister van Volkshuisvesting. De staatssecretaris noem- toen de motie overbodig, omdat wat erin vastgelegd was ook |n mening bevatte. Nu deze het toetsingsrecht toch aan de meenten wil geven wil Van-Dam terugkomen op zijn motie de staatssecretaris ter verantwoording roepen. „Hij doet het genovergestelde van wat hij toen verklaard heeft", aldus Van „Mijn vertrouwen in zijn toezegging was misplaatst". evreden (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Sectie op het stoffelijk overschot heeft uitgewe- n, dat de 39-jarige amanuensis F.L. die gistermorgen levenloos werd aangetroffen op zijn werkkamer in een Nijmeegs universi teitsgebouw, met een hard voorwerp is doodgeslagen. Het stoffelijk overschot werd gistermorgen badend in het bloed gevonden door een medewerkster die de kamer met het slachtof fer deelde. Op het hoofd van het slachtoffer werden ongeveer tien ernstige verwondingen aangetroffen. Van de dader(s) ontbreekt nog ieder spoor. Ook het harde voorwerp waarmee de amanuensis is doodgeslagen, is weg. De politie houdt rekening met de mogelijkheid, dat de dood maandagavond vroeg is ingetreden. De familie van het slachtof fer, dat gehuwd was en twee kinderen had, had de politie gemeld dat de man maandagavond niet thuis was gekomen. President zal donderdag sterven. IDAHO FALLS (Reuter) De Amerikaanse geheime dienst zoekt samen met de politie naar een man die op een spie gel in een motelkamer in Ida ho Falls heeft geschreven: „De president zal donderdag ster- President Carter zou vandaag volgens plan van Idaho Falls naar Washington terug vliegen. Hij heeft een vakantie in het westen van de VS doorge bracht. Een kamermeisje dat de bood schap zag, werd in de motelka mer aangevallen door een man. Hij sloeg haar met een revolver op het hoofd en nam de benen. „We hebben de zaak in onder zoek", zo zei een agent van de geheime dienst, „maar we gelo ven niet dat het veel om het lijf heeft". Beschuldiging advocaat mr. W. van Bennekom: (Vap een onzer verslaggevers) AMSTERDAMAVASSENAAR Volgens de Amsterdamse advo caat mr. W. van Bennekom bestaat er een intensieve samen werking tussen de Wassenaarse politie en de in Wassenaar gevestigde Iraanse ambassade. Op een bijeenkomst in Amster dam stelde mr. Van Bennekom gisteren dat de Iraanse studen tenbeweging in ons land in het bezit is van een brief waaruit de samenwerking overduidelijk blijkt. De brief dateert van mei 1975 en werd door de toenmalige Perzische zaakgelastigde gezonden aan het ministerie van buiten landse zaken in Teheran. In dit schrijven zou staan dat het „hoofd" van de Wassenaarse politie alle informatie over Iraanse dissidenten, die het via de Nederlandse inlichtingendienst bereik te, zou doorgeven aan de Iraanse ambassade. Over de herkomst van het document wilde de advocaat (nog) niets zeggen. De chef van het Wassenaarse politie-korps commissaris G. Boven ontkent deze beschuldiging pertinent. „Met de Iraanse ambassade onder houden we alleen in die zin contact dat we de ambassadeur of zijn plaatsvervanger op de hoogte brengen van op stapel staande demonstraties. Dat is heel normaal. Ook andere organisaties tegen wie een demonstratie op komst is, informeren we daarover. Dat ik inlichtingen van welke andere aard dan ook zou hebben doorgegeven is pertinent onjuist". ALKEMADE CDA-wetliouder N. A. J. Rietbroek van Alkemade heeft op de valreep voor vorming van een nieuw college zijn functie als wethouder neer gelegd. Dit werd gisteravond duidelijk tijdens de afscheidsbijeenkomst van een aantal raadsleden die niet in de nieuwe raad zullen terugkeren. De per soonlijke verklaring werd door burge meester Bolten aan de onthutste politi ci voorgelezen. Volgens een woordvoerder van het CDA is dit de verbitterde reactie van de heer Rietbroek nadat hij begreep dat zijn terugkeer als wethouder in de nieuwe raad twijfelachtig zou zijn. Op basis van de verkiezingsuitslag in Alkemade zou het CDA eventueel genoegen moeten nemen met één wethouder. Met zijn besluit heeft wethouder Riet broek zijn mening over het CDA-stand- punt bepaald niet onder stoelen of ban ken gestoken. Dit uiteraard tot groot ongenoegen van het CDA dat een fees telijk afscheid van de heer Rietbroek in gedachte had. Rietbroek heeft een poli tieke loopbaan van ruim 26 jaar in Alkemade achter de rug. Dit jaar be reikte hij de pensioengerechtigde leef tijd. Hij kreeg nu wat meer tijd voor het vervullen van een wethouderschap en stelde zich ondanks zijn leeftijd kan didaat voor de college-zetel. Meerburg bezet kruispunt deren uit de wijk Meerburg wordt gebruikt om van en naar school te komen. Tot er stoplichten of liever nog een voetgangers- en fietserstun nel zou zijn aangelegd, heb ben de bewoners om politie bescherming gevraagd. Toen die hulp uitbleef bij de start van het nieuwe jaar, zijn de ouders tot actie overgegaan. „Al twee keer heb ik op dit kruispunt kinderen zien ge schept worden", aldus actie voerster mevrouw Langeveld. „Het is gewoon ontoelaat baar dat er niets gebeurt. Wij gaan door met het houden van acties totdat onze eisen zijn ingewilligd. De Leidse politie verklaarde, dat er inci denteel kan worden gehol pen, maar dat permanente politiebezetting op het kruis punt door personeelsgebrek onmogelijk is. woners bereiken dat er een veilige oversteek over de Ho ge Rijndijk in de richting van de Leiderdorpse brug komt. Begin juni hebben de bewo ners van Meerburg een ern stig beroep gedaan op de gemeente Leiden, Rijkswater staat en Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland om op korte termijn veiligheidsmaat regelen te treffen op het kruispunt, dat door veel kin- Tien minuten lang hebben de bewoners van de Leidse wijk „Meerburg" het kruis punt Hoge Rijndijk - Persant Snoepweg vanmorgen bezet gehouden. Toen het aantal, auto's op de druk bereden Hoge Rijndijk al aardig was aangezwollen maakte de po litie een einde aan de bezet ting. Met hun actie willen de be-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1