os Hermens in kansrijke •ositie uit de tien kilometer pchulting en Koermeling op gemak mar halve finales Volleybalsters weer Resultaten van koersen Hilversum sterke tegenstand 'ORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1978 PAGINA 13 ""CHEURTJE IN ACHILLESPEES .G Vreugde en ver- >t liggen zo dicht bij elkaar de sport. Jos Hermens it dat gisteravond erva- Terwijl Martti Vainio en- meters verderop intens zijn triomf op de kilometer, zat Jos Her huilens als een kind te- Nog geen drie- id meter voor de verlos- eindstreep van een ui- it boeiende tien kilometer het noodlot voor de Nij- werelduurrecordhou- toe. Bij het ingaan van de tt wankelde Hermens. In gedrang van elf koploers hij een duw te hebben Even liep hij nog aan binnenkant van de baan toen begaf zijn lin- achillespees het. had de race gewonnen. Al- heb ik pech." Volledig rstuur en met tranen op wangen begreep Hermens steeds niet wat er gebeurd „Ik realiseerde mij opeens ik niet meer verder kon. Er totaal geen kracht meer in linkerbeen." Teamarts Keizer constateerde later lichte scheuring in de illespees, die met enkele een rust kan zijn genezen, ie downstemming die bene de catacombe heerste, aanvankelijk vergeten •ard Te-broke te feliciteren zijn Nederlandse record. >roke, die in de slotfase pu- snelheid te kort kwam om de strijd om de medailles rol te spelen, vond het een bijzaak dat hij als met 27.36.6 zijn eigen Ne- landse record met precies seconde verbeterd had. „Ik iaide niet lekker. Al na vier leters had ik eruit willen ipen. Mijn maag speelde ge- dig op. Hans Keizer heeft tweemaal deze week pillen ïven om mijn maag tot rust brengen. Het hielp niet." De Fin Martti Vainio was in de eindsprint van de 10.000 m niet te houden. De Italiaan Ortis (192) werd tweede en de Rus Antipov (540) derde in deze voor Jos Hermens zo dramatisch verlopen race. Gemakkelijk >n Hermens had misschien niet helemaal ongelijk toen hij zei: „Wanneer mijn pees het gehou den had, zou ik een van de medailles en misschien wel de gouden hebben gepakt." Het was een feit dat de Nijmege- naar bijzonder gemakkelijk meedraaide. „Ik heb nog nooit zo gemakke lijk gelopen. Het leek wel of ik vloog. Al na drie kilometers was het duidelijk dat van Fos ter niet veel te vrezen viel. Hij kwam iedere keer naar voren om'het tempo te drukken. Dat was voor mij duidelijk. Met Vainio en Ortis had ik geen moeite gehad. Ik heb ze allebei al verschillende malen versla gen in de eindsprint en nu gebeurt mij dit." De finale tien kilometer was een uiterst spectaculair gebeu ren, waarin liefst negen lopers onder de 27 minuten en 55 seconden bleven. De Roemeen Ilie Floriou, na Europees re cordhouder Brendan Foster tweede op de Europese ran glijst, had er alle belang bij voor een hoog aanvangstempo te zorgen. Zijn landgenoot Go- pu was bereid zich daarvoor op te offeren en de eerste twee kilometers voor tempo te zor gen. Daarna deed Floriou het alleen. Mede daardoor kwam uiteindelijk ook een tijd van 27.31.0 op het scorebord,, waar mee Vainio, die een Finse tra ditie voortzette, slechts een hal- F os ter, veertien dagen geleden kampioen van het Britse Ge menebest geworden, had dui delijk angst voor het hoge tempo. Voortdurend kwam de Engelsman naar de kop om het tempo te drukken. Hij werd als een lastige vlieg wegge jaagd door Floriou. Na een tussentijd van 13.44.75 op de vijf kilometer - Hermens en Tebroke bemoeiden zich niet met de kop maar waren wel uiterst waakzaam - vormde zich een kopgroep van elf atle ten, tussen wie het tenslotte zou gaan. Ruim twee kilome ters verder was het afgelopen voor Hermens. Inmiddels was ook de Rus An tipov zich met de leiding gaan bemoeien. Hij schroefde het tempo opnieuw op en dat was de klap voor Floriou, die in moeilijkheden kwam. Ook Te-' broke had moeite bij te blijven maar hij bleef doorgaan. In de laatste kilometer, die in 2 mi nuten en 36.6 seconde ging, moest hij erg veel lossen. Op driehonderd meter voor de eindstreep waagde de Italiaan Ortis zijn aanval. Hij trok Fos ter en Antipov mee, terwijl Vainio achteruit het groepje de aansluiting zocht en dat bij het ingaan van het laatste rechte stuk realiseerde. Toen was de blonde Fin niet meer te hou den. Hij passeerde eerst Foster daarna Antipov en tenslotte ook Ortis. De tweede finale van de ope ningsavond, de 3000 meter da mes, ging ook niet naar de uitgesproken favorieten. De Noorse Grete Waitz, die op 27 juni in Oslo voor een wereld record zorgde met 8.32.1, pro beerde nu ook van kopaf te Niet geaccepteerd West Duitsland heeft gister middag de openingscere monie van de Europese at- letiekkampioenschappen geboycot. Het bestuur van de Westduitse Atletiek Unie nam het besluit de ploeg niet te laten deelnemen aan de plechtigheid toen bleek dat de equipe zou binnen marcheren achter een bord met de afkorting van de naam Bondsrepubliek Duitsland. Volgens de regle menten van de Inter nationale Atletiek As sociatie dient bij een dergelijke plechtig heid een bord met de afkorting van Duits land de Westduitse ploeg vooraf te gaan. „Als de afkorting op het bord niet wordt gewijzigd", verklaarde August Kirsch, de voorzitter van de Westduitse Atletiek Unie drie uur voor de plechtigheid, „nemen wij niet aan het défilé deel" De delegatie diende bij de Europese Atle tiek Associatie een protest in dat werd toegewezen. Het be stuur van de EAA eis te daarop dat de or-' ganisatoren de afkor ting zouden wijzigen. Volgens dezen zou het niet mogelijk zijn op zo korte termijn het bord over te schil deren Van Maurik transfervrij UTRECHT Joop van Maurik heeft met zijn oude club FC Utrecht overeenstemming be reikt over een afvloeiingsrege ling. Van Maurik paste na het vori ge seizoen niet in de „verjon gingskuur". die oefenmeester Han Berger met zijn selectie voor ogen had. De wijze waar op dat gebeurde stond de 33-ja- rige laatste man en spitsspeler niet aan. JHij diende een ver zoek tot arbitrage in bijde KNVB. De nu getroffen overeenkomst houdt mede in dat Van Maurik een vrije transfer heeft. Het arbitrage-verzoek heeft hij in getrokken. De Noorse zorgde met haar moordende tempo wel voor een geweldige slachting in het veld maar raakte de Roemeensen Maria Iuca en Nathalia Mara- cescu niet kwijt. Pas bij het ingaan van de laatste ronde moest Piuca loslaten maar haar plaats werd, met nog 200 meter te lopen, ingenomen door Svetlana Oelmasova. De Russin leverde in die laatste 200 meter een geweldige pres tatie. Zij kwam bij de voluit spurtenden Waitz en Maraces- cu, passeerde het tweetal en kreeg tenslotte nog een aanval van de Roemeensen te verwer ken. Daar dreigde ze onder te bezwijken, maar met een laat ste inspanning vocht zij zich toch noc voor Maracescu. Behalve het goud_ van Oelma sova was er gisteren nog meer reden tot vreugde in het Russi sche kamp. Wilma Bardauskie- ne, die elf dagen geleden als eerste vrouw over de zeven me ter versprong, verbeterde haar wereldrecord. Na de 7,07 meter van Kisjinjov op 18 augustus, kwam zij in haar eerste sprong van de kwalificatie bij absolute windstilte tot 7,09 m. Weer dode op Man RAMSEY De 28-jarige En gelse motorrijder Mike Sharpe is gisteren bij een training voor de Max Grand Prix op het TT^circuit van het eiland Man om het leven gekomen. Zijn motor raakte de trottoir band en botste aan de overkant van de weg tegen een telegraaf- paal. Sharpe, die op een 350 cc Yamaha reed, is de zesde cou reur die dit jaar op het eiland Man de dood vond. De vijf andere verongelukten tijdens de TT in juni. Sinds op Man motorraces zijn (sinds 1911) zijn 122 personen om het leven gekomen. Zes atletes al uitgeschakeld ItAAG Harry Schutting en Arno f^ermeling hebben op de eerste dag van Europese atletiek-kampioenschappen Praag bereikt wat van hen verwacht j>cht worden: een plaats in de halve Ca iles. 7-4, rry Schulting mocht als eerste Neder- a^der het spit afbijten in de serie van de 1 meter horden. De 22-jarige Brabander, wie trainer Wilfried Geeroms heilig :rtuigd is dat hij in de eindstrijd een zal kunnen spelen, behoefde zich' niet •rmatig in te spannen om een ronde 25fder te komen. Op het laatste rechte k hield de atleet uit Vught zelfs bewust zijn krachten te sparen. Hij werd iter de Rus Stoekalov tweede in 50.39. hulting raakte in de series wel enkele 'aarlijke concurrenten kwijt. De Engelse ilverdediger Alan Pascoe ging roemloos i onder en ook de Rus Oleg Boelatkin, voor Schulting derde staat op de Euro- ;e ranglijst, werd uitgeschakeld, de halve eindstrijd wordt het overigens dringen. Het onderlinge verschil tussen en lopers bedraagt nog geen viertiende :onde. De 20-jarige Westduitser Harald imid maakte met de beste tijd uit de (49.78) hij kwam als enige onder vijftig seconden zijn favoriete positie Uedig waar. io Koermeling zorgde ervoor dat hem honderd meter, toen de lopers naar de inenbaan mochten niets kon gebeuren. Hij bleef achter Hassler uit Liechtenstein op de tweede plaats en nam ruim 200 meter voor de streep zelf de kop. Alleen Olaf Beyer kon hem volgen en op het laatste rechte stuk deed Koermeling geen poging de aanval van de Oostduitser af te slaan. De tijd van de Almeloër (1.48.10) was niet van belang. Slachtoffer Belangrijker was dat de Westduitser Willi Wulbeck niët aan de start verscheen. Hij kwam pas op de baan tóen zijn serie al vertrokken was. Wulbeck was het slach toffer geworden zei hij van de organisatie. „Ik had mij gemeld en ik zou gewaar schuwd worden. Dat is niet gebeurd. Het is een schandaal". De beste indruk in de series, van de 800 meter maakten de Engel sen Steve Ovett en Sebastian Cöe. Ovett hief al meters voor de streep zijn handen juichend op en Coe, die met 1.44.3 de beste wereldseizoenprestatie achter zijn naam heeft, kwam op de laatste 60 meter soepel naar Voren om de eerste plaats te pakken. Geen eer Voor de zes Nederlandse dames, die op de openingsavond in actie kwamen viel geen eer te behalen. De sprintsters Tilly Verhoef en Elly Henzen Werden in de series van de 100 meter laatste en deden ook voor elkaar niet in tijd onder: 12.04. Truus van Amstel ervoer dat 400 meter lopen op internationaal niveau een heel andere zaak is dan in Nederland. De natio nale kampioene mist de snelheid om iets anders te worden dan laatste. Zij was met de Zweedse Anne Aren de langzaamste van de 25 loopsters, die in de serie uitkwa men: 54.37. Tineke Kluft en Carla Beursken eindigden achterin' de finale van de 3000 meter. Tineke Kluft, die geplaagd werd door mi graine maar in verband met de dopingcon trole haar medicijnen niet mocht gebrui ken, ging moeizaam over de baan en eind igde als 22e in 9.31.0, bijna 25 seconden boven haar nationale record. Carla Beur- kens bleef een plaats voor de Nederlandse kampioene met een voorsprong van 5,5 seconden. Sylvia Barlag, ingeschreven voor de vijf kamp, nam als opwarmertje de kwalifica tie van het verspringen mee. De eis van 6,40 meter was haai- veel te machtig. Zij kwam in drie sprongen tot resp: 6,12 m, en 6,00 en 5,95 m. Elly van Hulst sneuvelde ook in de series van de 800 meter. De Friezin deed wat in haar vermogen lag maar tegen loopsters, die regelmatig onder de twee minuten lopen, was zij kansloos. Met 2.03.9, zestien de seconde boven haar beste seizoenpres tatie, werd zij zevende. Liverpool uit bekerstrijd SHEFFIELD - De Engelse lijstaanvoerder Liverpool heeft na een goede seizoenstart met overwinningen op Ips wich Town en Manchester Ci ty de eerste tegenslag gekre gen. In de tweede ronde van het toernooi om de Engelse League Cup verloor Liverpool de uit wedstrijd tegen Sheffield Uni ted uit de tweede divisie met 1-0. Vorig seizoen moest de houder van de Europese beker voor landskampioenen pas na twee finalewedstrijden in het zelfde toernooi de beker aan Nottingham Forest laten. Liverpool had tegen Sheffield wel een overwicht, maar kon niet tot scoren komen. Twee 1 keer moest een verdediger van i Sheffield de bal van de lijn halen. De Schotse international i Kenny Dalglish zag een van zijn schoten gekeerd door de paal. In de 82ste minuut maak te Hamson de sensatie com pleet door te scoren. Trainersduo handbal uiteen ARNHEM - Het trainersduo Jo Maas en Jan Tuik zal vanaf 1 oktober niet meer gezamen lijk de nationale heren zaal handbalselectie begeleiden. Het Nederlands Handbalver- bond heeft besloten de a-selec tie alleen onder de hoede van Jan Tuik te stellen en Jo Maas te belasten met de opleiding van jong talent voor de jeugd wereldkampioenschappen in 1981. Spanningen in het a-team, dat in februari van het volgend jaar in Spanje moet trachten zich te handhaven in de b-groep van de wereldkam pioenschappen, hebben tot het uiteenvallen van het trainers- duo geleid. De herenploeg speelt in september tweemaal tegen Noorwegen en neemt te vens deel aan een vierlanden- toernooi in Oostenrijk. Bedankt Finale 3000 m dames: de Russin Svetlana Oelmasiva gaat als eerste over de finish voor de Roemeense Natalie Marasescu en de Noorse Greta Waitz. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Ivonne Otto, Hilda Helleman en Mar ga Duij- vestein hebben alle drie be dankt voor de centrale training van het Nederlands B-team handbal. Ze zijn lid van Van der Voort/Quintus. IJFERS UIT PRAAG Ortis (Ita) 27.31.5, 3. Alek- ïdar Antipov (Rus) 27.31.5, 4. entian Foster (Gb) 27.32.7, 5. Da- I Black (Gbr) 27.36.0, 6 Gerard broke (Ned) 27.36.6 (Nederlands pord). 7. Ilie Floriou (Roe) 27.40.1, Knut Kvalheim (Noo) 27.41.3, 9. In Sellik (Rus) 27.53.6, 10. Erzy vol (Pol) 27.53.6,11. John Treacy 28.19.6, 12. Leon Schots (Bel) 49.4. (Roe) 8.40.9, 5. Giana Rom i (Rus) 8.45.7, 6. Cornelia Buer- r de halve finales 100 41, Laura Miano (Ita) 11.52, Moni Goddard (Gbr) 11.53, Soma Lanna- mann(Odl) 11.58. Helina Laihorrine chelle Walsh (Ier) 11.70, Veronique Brehmer (Odl) 51.71, Chnsuane Marquardt (OD1) 52.12, Jocelyn Hoyte (Gb) 52.29, Marita Koch (OD1) 52.45, Verona Elder (Gb) 52.64, Pirjo Haggman (Fin) 52.68, Gabriele Bussmann (WD1) 52.92, Irena Szewinska (Pol) 53.14, Patricia Darbonville (Fr) 53.50, Ma- Fita Lovin (Fin) 2.00.0, Gabriele Do- rio (Ita) 2.00.4, Ulrike Bruns (OD1) 2.00.4, Anne-Marie van Nuffel (Bel) 2.01.5. Hildegard Ullrich (OD1) 2.01.4. Zoja Rigel (Rus) 2.01." Hamann (Odl) 11.52. Beverley Ljoedmilla Nadezda (Rus) 2.01.7. (Be]) 10.63. (Bul) 2:01.8, Anit (Gb) 2.02 1, Marianne Suman (Roe) 2.02.2, Iren Lipcsei (Hon) 2.02 3. Eleonora Tarita (Roei, op tijd ge kwalificeerd: Katnna-Jane Cole brook (Gb) 2.03.0 Geplaatst voor de finale versprin gen dames Wima Brdauskiene (Rus) 7.09 meter (wereld- en Europees record, oude record 7.07 meter), Brigitte Wujak (OD1) 6.65, Gina Panit (Roe) 6.61, 6.47, Karin Hanel (WDD 6.46. Angi 6.40: Labrou (Fr) 6.31. Anton (Roe) 6.31. Geplaatst voor de halve finales 100 (OD1) 10.30, Leszek Dunecki (Pol) 10.31, Wladimir Ignatenko (Rus) 10.38, Allan Wells (Gb) 10.40. Petar Petrov (Bul) 10.44, Nikolaj Kolesjni- kov (Rus) 10.49, Valeri Borsov (Rus) 10.50, Marian Woronin (Pol) 10.50, Labros Kefalas (Gri) 10.53, Giovan- ~i Grazioli (It) 10.55.' Mario Stefano Zaric (Joe) 10.59, Lambert Micha MINSK Het Nederlandse damesteam volley bal heeft tot nu toe weinig succes gehad tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap vol leybal in Rusland. In de voorronden, die in Volvograd gespeeld werden, verloren de Nederlandse dames van Cuba en Peru (twee keer 03), en Joegoslavië (1—3). Cuba en Peru speelden zeer knap, maar ook de enige kans op papier, de wedstrijd tegen Joegoslavië, ging wegens gebrek aan routine en beweeglijkheid verloren. Er was wel sprake van een opgaande lijn, die zich misschien zal voort zetten in de wedstrijden om de dertiende tot en met de zestiende plaats. Nederland is daarvoor naar Minsk verhuisd en treft daar in de groep Mexico, Italië, België en Tunesië, evenmin gemakkelijke tegenstanders. De sterksten uit deze groep, Italië en Mexico, staan vandaag en donderdag tegen Nederland in het veld. Bij de „grote zusters" die in Leningrad de echte strijd om de wereldtitel voortzetten, spelen Cu ba, Japan, Rusland, Zuid-Korea, Oost-Duitsland en de Volksrepubliek China een belangrijke rol. Zij sloten hun voorronden winnend af met volleybal van wereldklasse. Favoriet is Cuba, dat de laatste jaren aan een opmerkelijke op mars bezig is. Noord-Korea, altijd goed voor een hoge notering, is om onduidelijke redenen thuis gebleven. Wellicht om de ontmoeting met de zuiderburen uit de weg te gaan. HILVERSUM De uitslagen v de gisteravond te Hilversum gehou den draverijen zijn: LIBERTINIPRUS (2000 m.): 1. Pa roll Vitesse (J. Wagenaar) km. tijd M. Gommans) 1.19,3, 2. Nanneke ƒ2.10 1,70 koppel ƒ21,30 149,50. Niet gestart Othella. MIA FORTUNAPRUS (2000 m.): 1. Rosita Star (J. Wagenaar) 1.27,1. 2. Pearl Gallant, 3. Prisca van Hovi ORMA PRIDEPRUS (2000 m 1 Pimpelmees H. (M. Bouwhuis) 1.23,2, 2. Ombre Attaqueur. 3. Olex Kandia. Toto: winnend 2,00 plaats 1.70 3,50 4,50 koppel 26,20 trio 359,20. Niet gestart Niels Areta. start Cracieuse I 1,10 plaats /1.1C koDpel ƒ5,40. Niet ge ise Volo. !0 plaats ƒ1,5 >3,20. Niet gest t gestart Pan Fried. LISSYPRUS (1600 m.): 1. Neres Hanover (P. C. 't Hart) 1.19,6, 2. 8.20. MARINETTEPRIJS (3440 m.): 1 Ossian (M. W. M. Lange) 1,22,0, 2 79,- trio 522,90. Niet gestart Lepe LELY RODNEYPRUS (2920 m.>: 1

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13