Rond bouw kerncentrales hangt waas van geheimzinnigheid Bonn vraagt inlichtingen over oorlogsmisdadigers Half volle melk hele liter f|jdeiijk 'Bijna-botsing9 in Frans luchtruim Partijen schieten in Iran op als paddestoelen Paus ziet ook af van intronisatie Bombardement op stad in opstand in Nicaragua M. BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1978 pagina 11 Voordat strafbaarheid verjaart (Van onze correspondent, Ami van Vree) BONN De Bondsregering wil naar een groot aantal landen een verzoek doen uitgaan waarin zij vraagt om haar in te lichten over tot nu toe onbekend gebleven belastend materiaal ten aanzien van nazi- oorlogsmisdadigers. Deze oproep is in eerste instantie bedoeld voor die landen die tijdens de tweede wereldoorlog onder de Duitse bezetting te lijden hadden. Ach tergrond van deze maatregel is het feit dat op 31 december van het volgend jaar in de Bondsrepubliek de strafbaarheids- termijn voor moord gepleegd in oorlog stijd afloopt. Daarnaast wil de regering een documentatie samenstellen over de vervolging van nazi-misdadigers die kan dienen als basis voor het te verwachten parlementaire debat over een eventuele verlenging van deze termijn. Vanuit het buitenland, met name door Israël en Polen, zijn al pogingen in het werk gesteld om de verjaringstermijn te verlengen. Maar op dit moment ziet het er niet naar uit, dat een meerderheid in de bondsdag bereid zal zijn voor de derde keer een dergelijke wetswijziging goed te keuren. Eigenlijk zou de termijn al in 1965 zijn verjaard, maar men voegde er toen vier jaar aan toe omdat de rechtspleging in Duitsland tot 1949 vrijwel stil had gele gen. In 1969 verlengde men de verjarings termijn nog eens met tien jaar. Beide keren gingen de debatten in de Bondsdag met heftige emoties gepaard. De verjaringstermijn geldt niet voor die misdaden waarvan alle gegevens voorhan den zijn en waarover een gerechtelijke procedure op gang is gebracht (ook al is de dader onvindbaar of wellicht al overle den). Het Centraal Bureau voor de Opspo ring van Nazi-misdaden in LudWigsburg is dan ook al geruime tijd bezig het haar bekende materiaal naar de rechtbanken te versturen. De laatste tijd is daar een aan zienlijke hoeveelheid nieuw materiaal uit enkele Oostbloklanden, met name uit Po len, bijgekomen. Niettemin bestaat de vrees in Bonn dat een of ander land opzettelijk materiaal uit de oorlogstijd ach terhoudt, om pas na afloop van de verja ringstermijn ermee, op de proppen te ko men en dharmee de Bondsrepubliek in een kwaad daglicht te stellen. TIJDENS STIPTHEIDSACTIE VERKEERSLEIDERS PARIJS Als gevolg van de stiptheidsactie van de Franse luchtverkeersleiders is het zon- in het luchtruim boven Lyon bijna tot een ramp geko- toen twee Caravel straal- verkeersvliegtuigen elkander ;er korte afstand kruisten, volgens zekere inlichtingen op enkele meters of tientallen me ters. Een Caravel van de Fran- nationale luchtvaartmaat schappij Air France die regel matig verbindingen onder houdt tussen Genève en Tou louse en onder voortdurende controle van het verkeerscen- trum van Aix-en-Provence stond, kruiste een toestel van hetzelfde type van een West- duitse chartermaatschappij, toestel dat in ongeveer om gekeerde richting vloog van Portugal naar Düsseldorf. Een ander op een hoogte van 5600 m rond 'vijf uur 's mid- plaatselijke tijd. De snel heid van elk toestel bedroeg op dat moment ongeveer 800 km .lur. Het Duitse vliegtuig vloog onder condities, waarbij de vlucht niet gevolgd, gecon troleerd en geadviseerd wordt door de luchtverkeersleidings centra. In het geval van zo'n vlucht draagt de gezagvoerder de volle verantwoordelijkheid voor de verkeersveiligheid van zijn vlucht. Hij kan daarbij evenwel van de radio-infra structuur en van de radio-elek trische hulpmiddelen op de grond gebruik maken, maar moet in beginsel beneden de zogenaamde luchtwegen vlie gen, om botsingen met gecon troleerd verkeer te vermijden. Air France ontkende in een communiqué ten stelligste dat er een zgn. bijna-botsing had •plaatsgehad maar de verkeels,- leiders van het centrum van Aix zeiden maandagmiddag dat zij door' middel van de banden waarop de radiocom municaties staan, in staat zul len zijn het incident te recon strueren. De Duitse gezagvoer der had volgens het centrum in Aix verklaard dat het. zicht goed was en hij zou zijn koers lichtelijk veranderd hebben. De bonden van luchtverkeers leiders hebben aan de Franse luchtvaartdienst een telegram gezonden waarin ze elke ver antwoordelijkheid van de hand wijzen aangaande vliegtuigen die niet onder toezicht van de Franse controlecentra vliegen. Hoea Kwo-feng toast met sjah Iran Voorzitter Hoea Kwo-feng van de Chinese communistische partij toast hier met de sjah van Iran (rechts). Hoea Kwo-feng, die zich aanvankelijk in Joegoslavië en Roemenië zeer fel heeft uitgelaten over de Sovjet-Unie, sloeg in de laatste fase van zijn bezoek aan Roemenië een aanmerkelijk rustiger toon ten opzichte van Rusland aan. Hij is. thans voor een meerdaags bezoek in Iran. TEHERAN (DPA) Politieke partijen schieten in de nieuwe „Iraanse lente" "ha een ijstijd van ruim drie jaar, waarin er alleen de eenheidspartij Rastakhiz was, als paddestoelen uit de grond. De Perzen schijnen zich niets meer aan te trekken van de door de sjah ingestelde Rastakhiz. Vooruitlopend op de beloofde persvrijheid drukken de kranten in Teheran de meest uiteenlopende verklaringen, meningen en eisen van opposanten van werkelijk allerlei richtingen af; van oude bekenden zowel als van volledig nieuwe politiek actieve Perzen. Gisteren was het aantal plotseling aan het daglicht getreden groepen en partijen reeds tot 17 gestegen. Alleen de communisten, in 1949 in Iran verboden, hebben zich nog niet officieel voor het voetlicht durven vertonen. Dit zal ook wel niet gauw gebeuren, want alleen partijen, die de monarchie aanhangen, zullen mogen gaan deelnemen aan de aangekondigde „voor honderd procent" vrije parle mentsverkiezingen van volgend jaar. Thans worden in Iran uitlatingen verspreid, die nog maar enkele weken geleden alleen maar door gezworen tegen standers van de sjah in het buitenland werden gedaan. Afschaffing van de dictatuur, beëindiging van de onder drukking en onvoorwaardelijke vrijlating van politieke gevangenen zijn eisen, die juist ten gevolge van de onder drukking tot dusverre, nu alleen maar luider worden geroepen. In hoeverre de reeds 37 jaar regerende monarch deze ontwikkeling in de hand zal kunnen houden, vragen politie ke waarnemers in Teheran zich steeds scherper af. Er is minder sprake van Autoriteit dan wel van puur toegeven. Het door de sjah gewilde liberaliseringsproces in de richting van politieke vrijheden als in West-Europa schijnt onder druk van opgehoopte teleurstellingen nu niet meer binnen vaste banen te lopen, maar een eigen dynamiek te hebben ontwikkeld. En niemand weet precies waartoe dit zal leiden, nu de Sjiitische-moslemleiders de concessies op politiek gebied blijven afwijzen. Het bezoek van de Chinese partij en regeringsleider Hoea Kwo-feng maakt het geheel nu eigenlijk helemaal bizar. Hier ontmoet de leider van een van de dichtsbevolkte landen ter wereld, dat het bezit van de puurste communistische leer voor zich opeist, de repre sentant van een regime, waarin de communisten staatsvij and nummer 1 zijn. ADVERTENTIE Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produkten. Iiimiddels is al een neef van de paus ontdekt in de Verenigde Stagen. Het is Silvio Luciani (78) in Marysville, Michigan, metselaar van origine net als de vader van de paus. Silvio zag zijn neef voor het laatst in 1976 toen hij in Italië was. Bereidwillig poseert hij voor de fotografen met een foto van de nieuwe paus, wiens installatie hij zondag hoopt mee te maken. ROME Paus Jóhannes Paulus heeft ijiet alleen eefi kroning maar ook een intronisatie afgewezen. De plechtigheid van komende zondag wordt daarom „mis aan het begin van zijn ambt als opperherder" genoemd, zo is uit het Vaticaan meege deeld. De plechtigheid, - die door officiële afvaardigingen uit meer dan honderd landen wordt bijgewoond - onder anderen door de vice-president van de Verenigde Staten Walter Mondale - begint om zes uur 's middags op het Pietersplein. Tegen het woord „intronisatie" hebben theologen van het Vaticaan bezwaar ge maakt, omdat de nieuwe paus immers zijn troon al meteen na zijn verkiezing had bestegen. Met het aannemen van zijn uitver kiezing verkreeg hij meteen alle rechten en volmachten van een paus. Overigens hebben een honderdelf kardinalen nog een benauwd kwartiertje doorgemaakt tijdens het conclaaf, volgens de Ita liaanse kardinaal Egidio Vagnozzi. Op een gegeven ogenblik, na de eerste twee stemmingen, konden de kardinalen vrijwel niets meer zien vanwege de slierten rook die uit een barst in de pijp van het befaamde kacheltje kwam waarin de stembriefjes wer den verbrand. De kardinalen kregen het benauwd, begonnen te hoesten en zelfs te „huilen" toen de rook de kapel vulde. Twee ramen moesten jvordfn geopend om de smerige rook kwijt te raken. Het was maar „een akelig kwartiertje", aldus kardinaal Vagnozzi. Een boek met brieven, die 'de nieuwe paus indertijd heeft geschreven aan het adres van lang overleden persoonlijkheden, is sinds zijn verkiezing een bestseller. De brieven werden geschre ven voor een kerkblad in Padua in de jaren zestig en het begin van de jaren zeventig. Het oog van het Italiaanse publiek is er nu pas op gévallen. De brieven zijn gericht aan schrijvers als Dickens en behandelen de actualiteit van de dag. Zowel in de Tweede als in de Eerste Kamer is gistermiddag nog het overlijden van paus Paulus herdacht. In de Eerste Kamer geschiedde dat door voorzitter Thurlings en minister Pais na mens de regering. In de Tweede Kamer door voorzitter Vondeling en minister Van der Klaauw. MANAGUA (AFP) Leger vliegtuigen van Nicaragua hebben gisteravond „burgerlij ke verzetshaarden" gebombar deerd in de stad Matagalpa, 120 kilometer ten noorden van Managua. 's Ochtends waren in diverse steden van het land gevechten uitgebroken tussen opstande lingen en legereenheden waar bij 73 officieren zijn gearres teerd. In de gebombardeerde stad zouden de opstandelingen op een bepaald ogenblik bijna de helft van, de stad in handen hebben gehad. Er werd de ge hele dag geschoten. De verbin dingen met de rest van het land waren afgesneden. In Ma tagalpa wonen 60.000 mepsen. Zwaar gevochten werd ook in de steden Jinotepe en Diriam- ba (45 kilometer ten zuiden van Managua). Over eventuele slachtoffers van het bombardement was vanuit Matagalpa niet direct iets bekend, alleen dat ambu lances af en aan reden in de in brand gevlogen delen van de De nationale garde voerde ver- sterkingen aan door de lucht, maar de opstand scheen zich alleen maar uit te breiden, zo werd verder uit Managua ver nomen. De algemene staking die zolang zou moeten door gaan totdat president Somoza zou aftreden bleef zich volgens de berichten uit Managua ook uitbreiden. President Somoza heeft echter op een persconferentie in Ma nagua gezegd dat hij aanblijft tot zijn ambtstermijn is ver streken om Nicaragua uit han- het houden. „Waar het in Nicaragua 1 gaat is het voortbestaan van democratie", aldus Somoza. te ADVERTENTIE 100 gram Een heerlijke schijf van malse stykjes rosbief. Geraffineerd gekruid en gevuld met champignons. Een smakelijk beuken geheimpje van uw Keur slager. 2x2 minuten flink heet in de koekepan bakken of op de barbecue. [k] uw Keurslager Italiaanse prins blijft in hechtenis (Van c correspondent) ROME De Italiaanse troo nopvolger in ballingschap. Victor Emmanuel, blijft zeker nog enkele weken in arrest in de gevangenis van Ajaccio op het eiland Corsica. In twee gerechtelijke instanties is een verzoek van zijn advocate tot voorlopige in vrijheidstelling van de Prins van Napels afge wezen. Op het vliegveld van Ajaccio hebben tweè prfve- vliegtuigen, een Beechcraft en een Mystère dagenlang tever geefs staan wachten om de prins over te brengen naar zijn villa op het kleine Franse ei landje Cavallo ten zuiden van Corsica. Ze zijn gehuurd door de familie van de prins. De Franse gerechtelijke instan ties willen eerst afwachten hoe het genezingsproces zich ont wikkelt van de 19-jarige Duit ser Dirk Geerd Hamer, die door de prins zodanig met twee karabijnschoten is gewond dat zijn linkerbeen moest worden geamputeerd. De prins vuurde de schoten af toen hij in het maanlicht een sloep, waarin de Duitser lag te slapen, aanzag voor een sloep die gestolen was van zijn eigen jacht. Tevoren waren er verschillende keren wrijvingen geweest tussen een groep Italiaanse rijkeluiszoons en de als arrogant bekend staande prins, die thans aan voert dat hij daardoor erg geïr riteerd is geweest. PAS BENOEMDE NEDERLANDSE B 3SCHOP IN BRAZILIË: (Van onze correspondent Jos Schurink) RIO DE JANEIRO „De arbeiders die aan de bouw van de atoomcentrales werken komen met allerlei mooie beloften hier naar toe. Zij komen uit het arme noordoosten en uit centraal Brazilië en hen wordt voorgespiegeld dat zij in het beloofde land terechtkomen. Maar de werkelijkheid is wel even anders". Aan het woord is Jan Wildering^een Devente- naar, die zondag 20 augustus j.l. als eerste bisschop in Angra dos Reis werd geïnstalleerd. Dom Vital zoals hij door de Brazilianen wordt genoemd, - heeft een werkterrein gekregen zo groot als bijna half Nederland. Toevallig bevin den zich in dat gebied niet alleen de werf van scheepsbouwer Verolme, maar ook de in aan bouw zijnde Braziliaanse atoomcentrales die straks op het Almelose uranium zullen moeten draaien. „Aan de bouw van die kerncentrales werken zo'n achttienduizend man", zo vervolgt de 47-ja- rige bisschop Wilderink. „Je hebt er de Duitse experts, de Braziliaanse ingenieurs en de ge schoolde arbeiders. Die wonen allemaal in spe ciale, goede onderkomens met hun vrouwen en kinderen, als ze dat willen. Daarnaast heb je de vele duizenden gewone arbeiders die veelal na drie of vier maanden weer weggaan. Zij leven in houten barakken, mogen hun gezinnen niet meenemen; zij wonen met hun vieren op een kamertje, waar zij om de acht uur het bed aan de volgende moeten afstaan....". In de zomer van 1975 sloot het Braziliaanse militaire bewind een atoomverdrag met West- Duitsland dat voorziet in de levering van een tiental nucleaire installaties, ter waarde van zo'n twintig miljard gulden. Braziliaanse kerngeleer den bestreden fel de noodzaak van dit grootse dure project. Tevergeefs. In Angra dos Reis en omgeving, op 150 km. ten zuiden van Rio de Janeiro, is men nu druk doende met de bouw van kerncentrales en een reactorenfabriek. Dom Vital: „De houten barakken zijn omgeven door prikkeldraad. De gewone arbeiders hebben buiten hun werk dan ook helemaal geen contact met de andere groepen, ingenieurs bijvoorbeeld. In hun woongebieden mogen zij helemaal niet komen. Dat is verboden. Het eten is ontzettend slecht. Het loon bedraagt zo'n 1500 Cruzeiros per maand (nog geen tweehonderd gulden), waarvan dan nog eens vijfhonderd Cruzeiros afmoet voor eten, vervoer". In Angra dos Reis is men bezig met de bouw van drie kerncentrales, een met de Noordameri kanen en twee met de Westduitsers. Vanaf de openbare weg zijn die werkzaamheden tot in details te fotograferen. Vraagt men evenwel via de officiële kanalen de bouwplaats te mogen bezoeken, dan wordt dat geweigerd. Verder dan in een voorlichtingskan toortje mag je niet komen. Ook mag je ter plaatse niet spreken met ingenieurs of gewone arbeiders. Dom Vital: „Wij hebben enkele religieuzen op het bouwterrein. Ook zij wonen gescheiden van de gewone arbeiders. Als er eeh mis of bijeen- Dom Vital voor het zestiende-eeuwse Car- melietenklooster te Agra dos Reis. komst is, gebeurt dat bijna stiekum. De arbei ders gaan er één voor een heen. Hopelijk gaat dat veranderen. De arbeiders hebben althans een aanvraag ingediend voor een vergaderzaal waar ook de mis opgedragen kan worden." Rond de in aanbouw zijnde kerncentrales te Angra dos Reis-hangt een waas van mysterie. Enkele weken geleden verschenen berichten in de Braziliaanse pers, dat de ondergrond niet deugt en dat de centrales gaan verzakken. Daar voor was al eens geschreven over zes ingenieurs die met de geheime politie moeilijkheden had den gekregen nadat zij hadden geweigerd te verklaren dat zij instaan voor de veiligheid van de centrales. Dit voorjaar werd voorts bekend dat er tussen mei en november 1977 vele tiental len ongelukken en branden op de bouwplaats hebben plaatsgevonden die in een later stadium rampen zouden hebben veroorzaakt Over de sociale situatie - om dat woord maar te gebrui ken voor de heersende wantoestanden - was tot op heden nooit iets bekend geworden. Dom Vital: „Er bestaat iets wat niet in de haak is. Een paar weken geleden hield de politie een razzia in de barakken. De criminaliteit in de streek neemt sterk toe. Het contact van de arbeiders met de buitenwereld is vrij gering. Alleen in groepen van drie durven de arbeiders naar buiten te gaan. Een vakbond? Nee die hebben zij ook niet Wel hebben zij onlangs de bisschop gevraagd hen te helpen bij de oprich ting daarvan- Natuurlijk staat de bisschop ach ter hen en wij brengen hen ook wel bijeen om over hun situatie te praten, maar de organisatie van een bond moet van henzelf uitgaan". Ogenschijnlijk zonder emoties vertelt de Neder landse bisschop over de sociale nood van de arbeiders die kerncentrales moeten bouwen, ge scheiden en ver weg van hun families, in met prikkeldraad omgeven houten barakken, zonder vertier, zonder geld, met voortdurende bewa king, met een kamertje voor hun vieren, met één bed, met slecht eten. Vertelt'over een arbei der die een paar weken geleden met open polsen in het water werd aangetroffen. Zelfmoordpo ging. Dom Vital: „In 1949 kwam ik naar Brazilië, was zeventien jaar. Je had toen het ideaal van het missionaris zijn, van mensen bekeren, van be schaving bijbrengen. Zo warén de jongens toen. Dan kom je hier en merk je dat de werkelijk heid heel anders is dan je had gedacht". Als Carmeliet maakte pater Vital (Wilderink) in dit land zijn priesteropleiding af. Zijn Brazi liaans verblijf werd voor twaalf jaar onderbro ken voor het studeren en later doceren van filosofie en theologie in Italië en Frankrijk. Kwam in 1967 terug, werkte drie maanden als gewoon arbeider en besteedde sindsdien zijn tijd voornamelijk aan de begeleiding van klooster lingen en de vernieuwing van religieuze gemeen schappen, „die veel te ver van het volk afston den en zich met de kleine minderheid van de bevolking bezighielden, veelal met particuliere scholen waaruit de middelen van bestaan kwa- In 1974 werd hij tot bisschoppelijk vicaris be noemd voor de streek Angra dos Reis. Hier zette hij zijn vernieuwingswerk in de Kerk voort. Basisgemeenschappen kwamen van de grond. waarin de gelovigen- zich vooral bezighouden met hun eigen sociale problemen. De kerken, lange tijd alleen nog maar bezocht door wat vrouwen en kinderen, raakten weer vol. Kern- merkend voor de veranderingen in de Brazi liaanse kerk is misschien wel, dat niet Dom Vital zondag tijdens zijn installatie het volk toesprak, maar dat de vertegenwoordigers van de basisgemeenschappen een brief voorlazen, waarin het volk precies vertelde wat het van de nieuwe bisschop verwacht. Dom Vital: „In dit gebied zijn ontzettend veel sociale problemen. De industrialisering heeft voor een ontzettende toeneming van de bevol king gezorgd". „Vooral de nucleaire industrie trekt vele arbeiders aan. Er zijn nu zo'n 200.000 inwoners, een aantal dat spoedig zal oplopen tot boven het miljoen. Als wij niet snel beginnen met sociale voorzie ningen loopt het hier helemaal uit de hand en gaat hetzelfde gebeuren als in de buitenwijk Nova Iquazu met zijn grote marginaliteit en armoede". (In deze buitenwijk van Rio de Janeiro wordt er gemoord door gewone misdadigers en door het beruchte para-politionele doodseskadron; de lokale bisschop is al eens ontvoerd en wordt herhaaldelijk met de dood bedreigd. J.S.). Zowel wat betreft de arbeidssituatie bij de bouw van de kerncentrales als wat betreft de andere noden in zijn streek is Dom Vital dus bepaald niet optimistisch. „Soms voel je je machteloos", zegt hij, „wij zitten hier met maar dertien priesters en voor de rest steunen wij op de leken en de basisgemeenschappen, die door het be wind altijd met wantrouwen worden bekeken Het enige wat redding kan brengen is als de gewone man zich bewust wordt van zijn rechten en waardigheid". De in aanbouw zijnde reactorenfabriek nabij Angra des Reis.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11