1 Klachten en tips Voetangels en klemmen In verzekerings wereld Zin en onzin van Elektro Kado wuüjinÖI)AG 3D AUGUSTUS ia/a LE1DSE COURANT PAG1IN De Nederlandse verzekeringswereld is nog steeds niet bekomen van een serie artikelen die Vrij Nederland vorig jaar zómer publiceerde. Vincent Bakker kegelde toen gevestigde reputaties omver, haalde veel, zo niet alles overhoop en hij ontmaskerde op verscheidene punten het verzekeringsbedrijf. Korte gedingen werden tegen hem aangespannen - in alle zaken won hij. Al zijn bevindingen staan nu te boek in Uw Geld en Uw Leven(/ 22,50 uitgever Agathon, Bussum). De Nederlandse Unie van Schadeverzekeraars en de Nederlandse Vereniging ter Bevordering van het Levensverzekeringswezen zullen opnieuw trillen. Hun is gevraagd commentaar te leveren op de sl. Hingen in dit boek vóór het gepubliceerd zou worden. De reacties moeten nóg gegeven worden... In feite is het boek - dat zich door zijn schokkende feiten als een realistische roman Iaat lezen - één grote aanklacht tegen het verzekeringswezen zoals zich dat in ons land manifesteert. Antwoorden op vragen als waarom ons pensioen tweemaal te duur is, hoe levensverzekeraars risicoloos in „risico's" handelen, hoe schadeverzekeraars zo snel de premies innen en zo laks zijn bij uitbetalen, worden ingrijpend én gemotiveerd genoteerd. Een groot aantal tips waarop men moet letten bij het afsluiten van een verzekering is een logische completering van dit boek dat al véél eerder had moeten verschijnen. Het belang van de consument - van ons allemaal dus - staat voorop. „De schadeverzekeraars brengen in het algemeen nuttige produkten op de markt. De levensverzeke raars presenteren ondoorzichtig gemaakte, soms aantrekkelijk verpakte, maar peperdure en vaak waardeloze polissen. Zij betalen propipt uit. Dit in tegenstelling tot schadeverzekeraars; bij hen betekent schade-afwikkeling soms tevens een ja renlang (onverzekerd) menselijk verdriet. Vooral ongevalsslachtoffers blijven in de meeste gevallen eenzaam in het verzekeringsmoeras achter. En het derde probleem is niet minder nijpend: het ont stellend gebrek aan onpartijdige en deskundige adviseurs". Een storm van hoon en spot werd over dit leidmotief van Vincent Bakkers gewroet in de verzekeringswereld uitgestort. De Consumenten bond liet echter weten achter de strekking te staan. Bakker vindt noodzakelijk: overheidstoe zicht op de schade-afwikkeling (vooral bij de wettelijk verplichte WA-verkeersverzekering); in voering van Onafhankelijke uitvoeringsorganen; het geven van voorschriften omtrent de voorlich ting van de - „met rookoordijnen operende" - levensverzekeraars en tenslotte afschaffing van drie van de vier wettelijke registers van verko pers van verzekeringen. Bij de ziektekostenverzekering, die overigens van alle particuliere verzekeringen het best functio neert, prijken op vele polissen de zogeheten „uit sluitingen", dat zijn de kwalen die door de verze kering niet wórden gedekt. Wanneer de verzeke raar dit argument hanteert, vaak vele jaren na afsluiting van de verzekering, kan de zieke zelf voor de kosten opdraaien. Ernstige klachten zijn er ook over de Wettelijke aansprakelijkheidsverzekering Particulieren. In theorie biedt die verzekering weliswaar dekking tegen de gevolgen van eigen onvoorzichtigheden, maar in de praktijk kunnen verzekeraars - die spreken van een „WAPpertje" - onder vrijwel elke schadeclaim uitkomen. De WAP is de goedkoopste en tegelijk de ondoor zichtigste verzekering. Meer dan vier op de vijf gezinnen hebben zo'n polis. Honderdmiljoen gul den tellen zij er jaarlijks voor neer. Voor de premie hoeven zij het niet te laten: hooguit tachtig gulden per jaar. Gezien de dekking is dit echter nóg vaak verloren geld. !De WA-autoverzekering biedt al evenmin de voor gespiegelde dekking. Veel verkeersslachtoffers le veren al jaren strijd om hun schade erkend te Klachten van verkeersslachtoffers zijn, volgt 1 sommige verzekeringsmaatschappijen zo samen vattenJonge vrouwen zijn veelal hysterist jonge mannen hebben een neurose en ouderen zi, Sl dement". Over smartegeld: .Mijn advocaat stelde nota be h de vraag of mijn vrouw gestorven na et ongeval toen zij in een greppel lag, nog ha e, leed en smart heeft betuigd". Over arbeidsongeschiktheidsverzekeringen: „Bh ei poker: Als keuringsarts van de maatschappij bl 51 ik er bij dat uw armkwaal met pleuritis te n heeft". Vuistregels voor verzekeringsklanten: Wienj'cj J bezit, kan zonder verzekeringen. Wie steenrijk ook Ga niet lukraak in op aanbiedingen van verzèt ringsagenten. Mensen die hun brood verdien met onpartijdige verzekeringsadviezen kennen in Nederland niet. Speel blufpoker als uw schadevergoeding is aff wezen. Bevestig elk telefoongesprek schriftelij De maatschappijen redeneren: Iedere verzeker die afdruipt is meegenomen. Schakel desnoods ai vakbond in! Vul zelf het aanvraagformulier voor een verzei ring in. Laat dit niet aan de agent over. Dat gevaarlijk. Verzwijg geen kwalen. Zeg desnoods dat u drie keer per dag heb moeten overgeven. digen. Wat zal de Canaria-deurbel „die als signale ring beschikt over 16 verschillende vogelgeluiden instelbaar door het gevarieerd indrukken van be dieningsknoppen", nou helemaal aan stroom weg pikken? Wel roept de beurs het beeld op van de verslaafde consument, want nodig zijn die 16 vogelgeluiden allerminst; we beschikken al over gongs, bellen en zoemers in vele toonaarden wan neer we willen weten of. de melkboer aan de deur is. Butselaar moet hier op een verontschuldigende manier om lachen. „Ach, of je je vrouw met Sinterklaas nou oorbellen geeft of zoiets..... De mensen trekken hun portemonnee toch - en te recht. Onze sociale voorzieningen waarmee ik over igens dolblij ben - geen verkeerd woord - kunnen alleen in stand gehouden worden als de mensen het geld laten rollen. Dat doen ze gelukkig. On danks alle gejammer over energieverspilling zit er duidelijk groei in de markt waarop Elektro Kado mikt - de markt waarvoor ik de stofzuiger al's plafond heb gekozen. Kijk: de manier waarop men beperking van het energiegebruik denkt te berei ken, is vaak in tegenstrijd met de manier waarop de mensen willen leven. De huisvrouw wenst ook daarbuiten zinvol te leven - laat ons de hemel danken. Dit vereist wel dat ze haar huishouden zo efficiënt mogelijk kan doen. Tja, dat kom je bij energieverbruikende apparatuur terecht. Ge zien deze niet te stuiten ontwikkeling zou het veel logischer zijn aan de fabrikanten te vragen: probe ren jullie nou maar eens je apparaten zo te ontwerpen dat ze minder energie verbruiken of dat de overtollige energie wordt her-gebruikt. Van die recycling zie je op het ogenblik al een aardig voorbeeld. Men werkt aan de ontwikkeling van koel- en diepvrieskasten waarbij de warmte die de condensator afgeeft, wotdt gebruikt voor de ver warming van het water voor bad of douche. De capaciteit bedraagt ongeveer 150 liter water van 45 graden per etmaal. Dr. Ferguson van het Na tuurkundig Laboratorium heeft berekend dat je hiermee energiebesparingen van meer dsn 50 pro cent kunt bereiken. Die kant moet het uit. Bij het ontwerpen van werkelijk zuinige apparaten dient de industrie langs totaal nieuwe lijnen te gaan denken. Piet Snoeren krijgen. In het aansprakelijkheidsrecht speelt smartegeld al helemaal geen rol. Een groot deel van de niet-materiële verkeersschade wentelen de maatschappijen af op de slachtoffers, deels ge dwongen door de te lage premies. De gemiddelde Nederlandse autorijder is overi gens voor de verzekering van zijn voertuig méér kwijt dan voor zijn ziekteverzekering. Er bestaat ten aanzien van de grote maatschappijen (Natio nale Nederlanden, Delta Lloyd, AGO en Interpo lis) op dit gebied een geringe tevredenheid. Veel beter is men te spreken over kleinere maatschap pijen als Unigarant, NOVO, Nieuw Rotterdam, Twaalf Gewesten en DLG. Van de landelijke maatschappijen zijn Centraal Beheer, FBTO, Miestone en NOVO goedkoop. Nog goedkoper zijn Auto-Risico, DLG, OLM, OVVM en ZLM. KEURINGEN Bij de ongevallenverzekering wordt eveneens de niet-materiële schade op de slachtoffers afgewen teld. Geen enkele verzekerde is verplicht zich door de keuringsarts van de verzekeraar te laten onderzoeken. Iedereen mag zich door een onafhan kelijke arts laten keuren, maar vrijwel niemand maakt van deze mogelijkheid gebruik, omdat de verzekeraars in hun voorlichting dit recht veelal verzwijgen. Onafhankelijk kan men de keuring door een ver zekeringsarts nauwelijks noemen. „Bij mijn keu ringen moet ik wel met het belang van de maat schappij rekening houden, want na een, twee voor hen ongunstige rapporten krijg ik geen keurings opdrachten meer", erkende een medisch hoogle raar. Wanneer een verzekeringsarts eenmaal een voor de maatschappij gunstig rapport heeft uitge bracht, is het vrijwel onmogelijk zo'n rapport door een tegenrapport te ondermijnen. Artsen vallen elkaar niet graag af en rechters varen blind op medische rapporten. Bij de levensverzekeringen zou een andere wijze van financieren en beleggen tot een aanzienlijke premieverlaging kunnen leiden. Volgens de jong ste telling bedraagt de waarde van de gezamenlij ke beleggingen in de levenssector bijna vierender tig miljard gulden. De opbrengst daarvan komt op 2,2 miljard per jaar. KAPITALEN Wat doen de levensverzekeraars met deze kapita len? Bitter weinig. Voor uitkeringen bij overlij den hadden de verzekeraars slechts een kwart van de opbrengst van hun beleggingen nodig: 548 miljoen gulden. Over de binnengestroomde premiegelden hebben we het dan nog niet gehad. Alleen uit dit gegeven is al duidelijk dat de levensverzekeraars de term „verzekeraars" ten onrechte dragen. Wat zij doen is niet hun consumenten dekking bieden tegen het risico van overlijden. Slechts een verwaarloos baar deel van de roulerende miljarden wenden zij aan voor uitkeringen. Particuliere verzeke raars zijn veel duurder dan de sociale. De eersten moeten acquistitiekosten maken om hun produk ten te verkopen. Bovendien moeten de maatschap pijen elkaar vliegen afvangen en dat gebeurt door hoge beloningen aan de tussenpersonen, de „verze keringsagenten". Van de ziekenfondspremies blijft van elke binnen gekomen gulden slechts vier procent „aan de strijkstok hangen", bij de ziekenkostenverzeke- ring is dat ruim zevenentwintig procent, zesmaal méér dus. VERZEKERINGSAGENT De waarde van de verzekeringsagent wordt hevig in het boek van Bakker betwijfeld. „Verzekerin gen worden gesloten om de hoogte van hun provisie en niet om hun inhoud". De directeur-marketing van Delta Lloyd (J. Lang- man) vond verzekeringsagenten eens „overbodige figuren" en mr. A. Geurtsen, voorzitter KVO, merkte eens op dat zij hun werk doen temidden van de „welig tierende beunhazerij". Toch vindt Bakker die kwalificaties niet geheel juist. Niet de tussenpersoon zou de gebeten hond mpeten zijn, maar de verzekeringsmaatschappijen. Zij houden de beunhazerij in stand. Elke controle ontbreekt, voorschriften zijn er niet, van vakbe kwaamheidseisen heeft men nooit gehoord... De oud-directeur van de Vereniging van Tussen personen vindt het moeilijk te begrijpen dat de maatschappijen beunhazen biijven gebruiken. „Die kosten dubbel geld omdat ze om de haver klap geholpen moeten worden door de inspecteurs èn ze maken brokken. Ze verpesten de naam van het bedrijf en ze laten verzekerden de dupe „De melkboer, mevrouw!" met zestien vogelgeluiden worden van hun ondeskundigheid". Toch trachten de maatschappijen hun klanten naar de „assurantie-adviseur" - zeg in gewoon Nederlands, verzekeringsagent - te lokken. Televi siespots zijn juist daarvoor bedoeld. Het vreemde is echter dat de verzekeringsagent zelf meestal niet wijs kan worden uit de voorlichtingsfolders die de maatschappijen verstrekken. Informatie daaruit te halen is voor de consument al helemaal een onbegonnen zaak. Ook banken en makelaars kunnen bepaald niet als onafhankelijke raadgevers op verzekeringster rein worden aangemerkt. Alle deskundigen zijn het er over eens dat aan negenentwintigduizend van de vierendertigduizend thans werkzame ver zekeringsagenten geen behoefte is. In de verzekeringswereld schuilen nog meer voe tangels en klemmen. Koppelverkoop, bij de wet verboden, tiert welig, vooral in bankgebouwen. U wenst een hypotheek? Wilt u deze aanvraag voor een levensverzekering ondertekenen? En nog een autofinanciering voor meneer? Graag uw handtekening voor de autopolis. Met brand- en inboedelverzekeringen is het niet anders gesteld. Al met al blijkt de tussenhandel een chaos. Een consument die meent dat zijn tussenpersoon de markt met honderden verzekeraars kan overzien en hem het best en voordeligst kan adviseren, vergist zich lelijk. Niet onvermeld mogen blijven de zware en gere gelde debatten over het legertje tussenpersonen dat ons land rijk is. Een secretaresse van een maatschappij: „Naar buiten toe worden deze ver kopers van verzekeringen lieflijk over de bol geaaid. Intern zijn ze - de maatschappijen - giftig jaloers op bijvoorbeeld Centraal Beheer in Apel doorn die zonder tussenpersonen werkt. Het liefst zijn de maatschappijen die tussenpersonen van daag nog kwijt. Vooral als de Nederlandse vereni ging van Assurantieadviseurs, de NVA, weer eens met eisen komt, dan zou u de termen eens moeten horen. Echt, dan zoeken wij als secretaressen graag een goed heenkomen in de toiletten". In zijn boek fulmineert Bakker zwaar tegen de geheime overeenkomsten van de levensverzeke ringskartel. Volgens hem dirigeert Nationale-Ne- derlanden dat kartel. Er bestaat voorts een gehei me inlichtingendienst, die de toepasselijke afkor ting CIB draagt. Wat die letters ook mogen bete kenen, ze lijken veel op CIA en FBI- BOB BIRZA jongste breinbrouwsel te plaatsen vallen. „Bij Elek tro Kado vind je ontstellend veel dingen waarvan ik zelf ook zeg: mot dat nou? Ik noem de elektri sche tandenborstel. Anderzijds: als de mensen er gelukkig mee zijn.... Ik hoop alleen dat niet al te veel mensen er gelukkig mee zijn. Maar je treft ook zaken aan die op het eerste gezicht nutteloos zijn en opeens toch wel zinnig blijken wanneer je even doordenkt. Ik noem bijvoorbeeld de wand- haardroger die je in de badkamer kunt ophangen. Tot nu toe was die er niet. De dames moesten hun föhn opbergen in een kast of onder het bed. Nou, als je denkt aan de weinige bergruimte in de moderne huizen, dan is het een winstpunt dat je zo'n ding voortaan veilig en handig in je douchecel kwijt kunt. Of de elektrische barbecue. Je hebt te maken met het feit dat de mensen willen barbecuen. Dat hoort tegenwoordig bij het idee van gezelligheid. Nou: maak een einde aan het gevaarlijke geknoei met spiritus, gun ze hun ple zier en neem het risico weg". Ongeveer een derde van het totale verbruik van primaire energie (gas, olie, steenkool) in Nederland gaat op in het huishouden, zo heeft dr. J. H. Spaa berekend in opdracht van een bekende firma in het zuiden des lands die wel meer doet gloeien dan zijn lampen. 86 procent daarvan wordt opge slokt door verwarming, warmwatervoorziening en koken. De overige 14 procent gaan weg aan ver lichting (3,8 procent), ontspanning (1,4 procent), wasmachine (2,1 procent) en koelkast (3,2 procent). „In de algemene roep om zuiniger huishoudelijke apparaten wordt vaak vergeten", aldus dr. Spaa, dat een aanzienlijke besparing van bijvoorbeeld 20 procent bij het gebruik van de wasmachine neerkomt op een besparing van slechts 0,5 procent op het totale huishoudelijke energieverbruik. Een marginale verbetering". In dit licht bezien lijkt het nauwelijks reëel met een beschuldigende vinger naar Elektro Kado te priemen omdat hij energieverspilling zou aanmoe- Wandhaardroger voor de badcel: ruimtebesparend. UTRECHT Wanneer er een gloednieuwe vak beurs uit de grond wordt gestampt met de voor zichzelf sprekende naam „Elektro Kado", kun je er vergif op innemen dat de snuffelneus van de commercie een aantrekkelijke markt heeft gero ken. Waarvoor in Utrecht ook een Jaarbeursge bouw verrijst.... niet voor filantropische doeleind en. De detailhandel in elektrische artikelen heeft zijn geldomzet bet afgelopen jaar met 13 percent zien stijgen en dat wil men natuurlijk zo houden. Enkele gebieden zijn echter kaalgegraasd. Met koelkasten is een verzadigingspunt van 97 procent bereikt. De verkoopcurve van tv-ontvangers is tot staan gekomen. De groei blijkt vooral bij geluids apparatuur en grammofoonplaten te zitten. Als goede tweede volgen dan - toename van 10 pro cent - elektrische apparaten en verlichtingsartike len. Haardrogers. Koffiezetters. Schotel warmers. Elektro Kado: de gedachte ligt voor de hand. Wafelijzer met instelbare bruinheidsgraad: verspilling? Of niet? Allerlei geleerden buigen hun bollebozen over energie-besparende maatregelen, nu de dichte gordijnen van Lubbers niet hebben gewerkt. On heilsprofeten zien de doemdag nabij waarop de lampen doven. Het hjkt de goden verzoeken om op zo'n moment de mensheid aan te smeren: „multigrill met traploos instelbare temperatuur voor warmhouden, toasten, braden en grillen, met pannetjes, wafelautomaat met instelbare bruin- heidsgraad". Toch probeert Elektro Kado dat te doen. Initiatiefnemer van de beurs die gelijktijdig met de Najaarsbeurs van 3 tot enqmet 7 september in Utrecht wordt gehouden, is H. Butselaar wiens visitiekaartje vermeldt: „Project Manager Konin klijke Nederlandse Jaarbeurs". Nieuwe plannen uitbroeden is zijn vak en brood winning; neem het hem kwalijk. Ondertussen blijkt hij niet blind voor de vraagtekens die achter zijn Gourmetstel tevens electrische grill: weg met gevaarlijke spiritus.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10