Openbaar vervoer vijf procent duurder IFNV: VIER POLITIE MANNEN IN SPANJE VERMOORD meer Arbeid via verktiid- verkorting WKHÊÊÊÈÊÊtHÊÊÊÊ Buschauffeur zwaar gewond bij wraakactie BABA SY OVERLEDEN AMBASSADE PROBEERT TE SUSSEN Midnight express" schiet Turken in verkeerde keelgat Humanoid Invaliden tegen gouden handdruk voorzitter Het Dorp Ernstig ongeval op Heereweg ooo DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND [ort Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bartk N V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Ha lie was - ;hef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - tementen: ikwartaal 41,75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. Juliana Dinsdag 29 augustus 1978, 68e jaargang no.21132 Veel bewolking In het algemeen veel bewolking met voornamelijk in het noord en van het land kans op regen. Matige, in het Waddengebied tot vrij krachtige toenemende westelijke wind. Max. tempera turen omstreeks 17 graden. Zon op 6.47 onder 20.30, hoog water 01.55/14.30, laag water 09.57/22.15. „Juliana, moeder van ons volk?" documentaire over ont moetingen van Nederlanders met de koningin op Ned. I om 20.20 uur. Ned. II om 20.27 uur „Derrick" en om 22.15 uur „Ik, Claudius". BESTEK BI" DOOR FEDERATIE AFGEWEZEN '7) in; J tenti« m dt (Van onze sociaal-economische redactie) )rbre LMSTERDAM De Federatie Nederlandse de ii rakbeweging, die het bezuinigingsplan van het Briar abinet-Van Agt .Bestek '81" volledig afwijst, eind aat de werktijdverkorting en de werkverde ling in het najaar centraal stellen in haar ie aderhandelingen over de nieuwe cao's. Dit tatie ebeurt in het kader van het zogenaamde ar beidsvoorwaardenbeleid. FNV-voorzitter Wim n Lok, die dit gisteren bekendgemaakt heeft, had d een goed woord over voor „Bestek '81". Vol- if Pe ens hem riskeert de Tweede Kamer een le- in ensgroot conflict met de vakbeweging, wan- teer zij wel met deze bezuinigingsnota akkoord aat. De FNV heeft onoverkomelijke bezwaren egen aanpak en conclusies van de regerings- llllllll Jannen. )e regering kiest volgens de FNV de verkeerde niddelen om de werkgelegenheid te verbeteren. )e keuze van het beleid is eenzijdig en geba- eerd op een onvoldragen analyse", aldus FNV- oorzitter Wim Kok kon gisteravond na afloop an het federatieberaad van de FNV. Hij wees in dit verband mede op, dat ook het Christe- Nationaal Vakverbond al van een „onaan- ver" aardbaar" had gesproken. s folgens Wim Kok valt met het FNV over dit ieleid niet te praten. De federatie wil wel praten iver maatregelen om de groei van de sociale e Verzekeringen te beperken, over besparingen in enle gezondheidszorg, over bijstellingen in de ijksbegroting en over bestudering van o.a. de ffijsindexering. )e regering wil, aldus Wim Kok, echter de /erkgelegenheid verbeteren door globale maat- egelen ten behoeve van het bedrijfsleven. Zij vil in „blind vertrouwen" de bedrijfswinsten aten stijgen. Maar dit biedt geen enkele garan- voor meer werkgelegenheid. Voor de FNV het ook onaanvaardbaar dat de matiging voor collectieve lasten gedragen moeten worden >or trekkers van sociale uitkeringen, ambtena- n en vergelijkbare groepen. De FNV zal zich ader beraden op het plan van de Abva om ia de „bevreren" prijscompensatie voor de logere inkomens 20.000 arbeidsplaatsen in de ïiet-commerciële sector te scheppen. )e federatie komt echter niet met uitgewerkte egenplannen op „Bestek '81", omdat'een be- rouwbare berekening van de consequenties de inkomens ontbreekt, aldus voorzitter [ok 350.000 PERSONEN ,IN DE BIJSTAND" >EN HAAG (ANP) - Aan het eind van het erste kwartaal van 1978 ontvingen ruim 150.000 personen een periodieke bijstandsuitke- ing. Een jaar eerder waren dat er zo'n duizend neer. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal lureau voor de Statistiek. Sen bijstandsuitkering wordt verleend op grond ran de algemene bijstandswet zelf, of op grond een van de zogenaamde rijksgroepsregelin- Die zijn bedoeld voor bepaalde groepen als >ijvoorbeeld werklozen die geen andere uitke- ing krijgen, zelfstandigen, oorlogsslachtoffers in gerepatrieerden. De uitgekeerde bijstand in le eerste drie maanden van dit jaar bedroeg 119 miljoen gulden, negentig miljoen meer dan n dezelfde periode in 1977. (Vane r verslaggevers) DEN HAAG - Het openbaar vervoer - trein en bus wordt volgend jaar vijf procent duurder. „Maar vijf procent" aldus een mededeling van premier Van Agt aan de Tweede Kamer. Hij hoopt overigens dat deze verhoging inderdaad op vijf procent gehandhaafd kan blijven. zoals dat ook in 1977 en dit jaar het geval is geweest. In 1976 moesten de trein tarieven nog met maar liefst 8,5 procent verhoogd worden om de kosten in de hand te kunnen houden. Dat opnieuw gedacht wordt &an een ver hoging van slechts vijf procent, komt, omdat de kosten voor het openbaar ver voer ook dit jaar minder zullen stijgen, dan oorspronkelijk was berekend. Men was namelijk uitgegaan van een jaarlijk se loonstijging van 7,5 procent en een jaarlijkse prijsstijging van vier procent. De loonstijgingen op middellange termijn stijging op twee tot drie procent. Ook de nieuwe tariefsverhogingen zullen volgens premier Van Agt maar betrekke lijk weinig reizigers van het openbaar vervoer afschikken. Het verlies aan reizi gers wordt volgens hem overigens ruim schoots goedgemaakt door de meerop brengst van de hogere tarieven. Een duurder trein- en buskaartje zullen im mers meer „geld in het laatje van het openbaar vervoer brengen". DELFT Bij een wraakactie van twee Delftse broers, van 16 en 18 jaar, is een 27-jarige buschauffeur uit Monster gis teravond in Delft zwaar ge wond geraakt. Hij werd, nadat hij door de broers in zijn bus in elkaar was geslagen, met een riem in de hartstreek ge slagen. In een Delfts zieken huis constateerde men later dat ook zijn hart was geraakt. Zijn toestand is kritiek. De jeugdige Delftse broers dwongen de buschauffeur op de Verwersdijk met zijn bus te stoppen. Zij kwamen verhaal halen omdat de chauffeur naar hun zeggen eerder op de avond een 14-jarige vriendin van een van hen bij het uitstappen had lastig gevallen. De politie heeft de zaak verder in onderzoek. MADRID (UPI-DPA-AP) In Spanje zijn gisteren vier politiemannen vermoord. Drie binnen het half uur in Spaans Baskenland, Galicië en Catalonië. De vierde later op de dag, eveneens in Spaans Baskenland. Voor de moord op de eerste drie zou, volgens een anonieme boodschap, een nieuwe extremistische organisatie „ter bevrijding van gekoloniseerde volkeren" verantwoorde lijk zijn. In Santiago de Compostela openden twee onbekende het vuur op een lid van de guardia civil, op het moment dat deze dienst deed op een plein. De daders ontkwamen in een gereedstaande auto. Een ander lid van guardia civil werd in het Baskische dorp Mondragon doodgeschoten door eveneens twee onbekende man nen, die konden ontkomen. Het derde slachtoffer viel in Barcelona toen drie mannen het vuur openden op een geparkeerde politiejeep in het centrum van de stad. Een van de agenten in de jeep zette de achtervolging in op de daders die te voet probeerden te vluchten. Zij werden gegrepen. Het vierde slachtoffer, hoofd van een speciale politie-eenheid en Een priester en een politieman knielen bij het stoffelijk overschot van een lid van de tevens eigenaar van een hotel in Fuenterabia, werd in die plaats guardia civil, dat bij een aanslag in de Baskische stad Santiago de Compostela, door twee mannen neergemaaid, toen hij in zijn auto wilde doodgeschoten werd. stappen. CaraïbiSChe ^en Londense bobby danst vrolijk mee tijdens de befaamde Caraïbische carnaval in de Londense carnaval wiik notting hm. DAKAR - Naar pas nu bekend is geworden is zondag 20 augustus bij een auto-ongeluk in Dakar de Senegalese damgroot- meester Baba Sy om het leven gekomen. Sy behoorde sinds zijn sensationele entree in de internationale damwereld in 1960 toen hij in het toernooi om de wereldtitel meteen tweede werd, tot de wereldtop en schreef verscheidene grote toernooien op zijn naam. Tot een wereldtitel heeft de Senegalees het echter nooit kunnen brengen. Hij bleef steeds achter Russen en als Koeper- man, die overigens sinds kort vanuit Rusland naar Israël is geëmigreerd, en Tsjegolev en de latere Nederlanders topdam- mers als Sijbrands en Wiersma op het tweede plan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De Turkse ambassade gaat probe ren de Turken in Nederland te kalmeren die in beroering zijn gekomen door de plannen om de film „Midnight express" in Nederland uit te bren gen. Volgens de in Utrecht werkzame correspon dent van de Turkse krant Hürriyet, die een verbe ten actie tegen de film voert, zullen de Turken Volgens de Turken is de film een belediging aan het adres van Turkije. „Midnight express" is de verfilming vanhet boek van de Amerikaan Billy Hayis, die in Turkije gevangen heeft gezeten we gens smokkel van verdovende middelen. zelf. Het is een aanklacht tegen het gevangenwezen Een woordvoerder van Warner Bros Holland, de daar. Dat zit helemaal niet zo lekker". Behalve het maatschappij die de film in Nederland uitbrengt, uitbrengen van een commerciële film wil Warner zegt de kritiek wel verwacht te hebben. Turkse Bros ook een boodschap geven aan de Nederlan- instanties trokken immers na de première in Can- ders, die van plan zijn verdovende middelen mee nes in mei van dit jaar onmiddellijk aan de bel. te nemen uit Turkije. „De film is een waarschu wing voor wat er dan met je kan gebeuren", aldus „Wij zien niet dat de film kwetsend is voor de Turk de filmmaatschappij. )e vrouw uit Uden, die vijf jaar jeleden 's nachts uit het toile traampje. .wordt door het Onderzoekbu reau voor Ongeïdentificeerde Vliegende Objecten serieus geno- (Van en onzer verslaggevers) ARNHEM Het rommelt weer in Het Dorp. De algemene Nederlandse invalidenbond Anib heeft voor maandag 4 septem ber een protestvergadering van de bewoners uitgeschreven omdat men bezwaar heeft tegen de gouden handdruk van 4,5 ton die het bestuur van de Stichting van Het Dorp bij Arnhem wil geven aan de scheidende voorzitter mr. W. Bijleveld. De Anib is vooral ontstemd over het plan deze gouden handdruk door te berekenen in de verpleegprijzen. De heer Bijleveld (57) neemt op doktersadvies afscheid. In Het Dorp wonen momenteel 440 gehandicapten. Volgens het Arnhemse Anib-bestuurslid B. Treffers zou tweederde van de gehandicapten deze gemeenschap willen verlaten. Dit cijfer, dat afkomstig zou zijn van de GG en GD, is volgens Treffers tekenend voor wat er momenteel aan de hand is in Het Dorp. De Anib is ook ontstemd, dat er nog steeds niet is voorzien in de vacature-Bijleveld, hoewel reeds enkele maanden bekend is, dat de voorzitter zou opstappen. Volgens het bestuur van Het Dorp hoeft de vrijkomende plaats niet te worden opgevuld. De Anib is het daar niet mee eens en vindt dat er genoeg werk is voor een vijfmansbestuur. NOORD WIJK Een 55-jarige bloemenhandelaar uit Noord wij ker hout is vanmorgen ern stig gewond naar het AZL overgebracht na een botsing met een vrachtauto op de Noordwijkse Heereweg. Als ge volg van een frontale botsing raakte de Noordwijkerhouter bekneld in zijn vernielde auto. Hij moest met behulp van hy draulische apparatuur uit de bestelbus worden bevrijd. In tegenstelling tot de vrachtwa genchauffeur die met de schrik vrij kwam moest de bloemen handelaar met ernstig beenlet sel en snijwonden in het zie kenhuis worden opgenomen. Een reconstructie van de vermoede lijke „kaper" van het TWA-vliegtuig. In het toilet van het toestel werd een pruik, een cape. een zonne bril en een vals baardje aange- troffen. Kabinet wil snijden in salarissen super-top DEN HAAG (ANP) Het kabinet is van plan correcties aan te brengen op de salaris sen van top-functio- narissen die in dienst zijn van de overheid en een inkomen genie ten dat ver uitstijgt boven de hoogste ambtelijke salaris schaal. Het gaat daarbij blij kens een mededeling van het kabinet aan de Tweede Kamer om een paar honderd overheidsdienaren on der wie commissaris sen van de koningin en de burgemeesters van gemeenten met meer dan 60.000 inwo- larissen zowel als de afstand tot het hoogst schaalmaximum zijn niet altijd even logi sch, aldus het kabinet. Een ambtenaar die op het schaal-maximum zit ontvangt momen teel maandelijs 10.488 bruto. De maandsalarissen van de bedoelde „iuper- top" zijn soms ruim de helft hoger. Over wogen wordt nu bo ven het gewone schaal-maximum drie nieuwe salaris-niveaus in te voeren met een onderlinge afstand van 10 procent. De huidige belangings- structuur van de su per-top zou dan moe ten vervallen. let dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje. nietwaar! woonplaats: Stuur als dank voor de n kwartaalabonnee van de i het Dart-spel naar: woonplaats Deze bon in antwoordnr 349. Leiden elop zonder postzegel sturen r

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1