Johannes Paulus verwelkomd als paus van de verzoening Kardinaal Willebrands over nieuwe paus: Kardinalen hebben gezocht naar een goede herder UITENLAND TAIZE De prior van de oecumenische kloostergemeenschap te Taizé, Roger Schutz, noemt paus Johannes Paulus I ()een man die zich geheel geeft aan het pastoraat, in het bijzonder van de jonge ren, een nederig mens, een man van verzoening, waar vandaag zo op wordt gewacht". In de nu gekozen paus zegt Roger Schutz een ideale combinatie van diens beide voorgangers te zien. ECONE In het Zwitserse Econe heeft de door paus Paulus gesuspendeerde aartsbisschop Marcel Lefebvre verklaard dat hij verbaasd en bezorgd is over de verkiezing van kardinaal Luciani tot de nieuwe paus. Hij noemde de naam van de nieuwe paus een slecht voorteken voor de traditionalisten. Hij zei te hopen dat de naam verwijst naar de heilige Johan nes en de heilige Paulus. DEN BOSCH Mgr. Bluyssen, vice-voor- zitter van de Nederlandse bisschoppen- gee conferentie, verklaarde zaterdag in een ia eerste reactie: De nieuwe paus heeft geko- en voor de naam Johannes Paulus. Dit oudt een duidelijk programma in: voort- etting van de richting die de kerk bij het 'aticaans concilie is ingeslagen en open- n d heid naar de wereld. Wij hopen dat deze '-".'c t^i (je kerk". )avi( Paus een zegen zal zijn lit ?ypt«A ls een spiegel eind r t. He ROTTERDAM Mgr. A. Simonis, bis- hran schop van Rotterdam, toonde zich enti baasd en verheugd dat in een kerk, n on nogal wat tegenstellingen bestaan, de kar- >te ii dinalen in zo korte tijd een keuze hadden he gemaakt. In de naam van de nieuwe paus vasziet mgr. Simonis een programma. Vol- Jammer erengens hem lijkt het wat pretentieus om septwee zeer grote pausen in jezelf te willen t eei verenigen, „maar je kunt het ook With een spiegel die je voortdurend wilt voor houden als programma van een pontifi caat". Met de dubbele naam zou de paus weieens kunnen bedoelen de vertekende beeldvorming van beiden uit de wereld te helpen. Mgr. Simonis feliciteerde kardi naal Willebrands dat dit kruis hem be spaard is gebleven, „afgezien van het feit dat hij hier pas is ingewerkt. Stel je voor dat hij hier wég zou gaan". ROERMOND Bisschop Gijsen zegt heel blij te zijn met „de nieuwe plaatsbekleder van Christus, want dat is hij voor ons toch allereerst. Zijn woord is voor ons het woord van de Heer zelf, zoals de woorden van Paulus VI en Johannes XXIII dat LEIDEN - Prof. dr. H. Berkhof, her vormd theoloog en voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland, vindt het „jam mer dat het weer een Italiaan is, want die mensen hebben van nature zo weinig be grip voor de ontwikkelingen in West-Euro pa, Amerika en de Derde Wereld". Hij gunt de nieuwe paus het voordeel van de twijfel, maar ,ik begin met een gevoel van neerslachtigheid'. NIJMEGEN ,Een goede verrassing', zo reageerde prof. dr. E. Schillebeeckx, een van de initiatiefnemers van het door 36 theologen en leken geschetste profiel van de nieuwe paus. ,Hij past in grote lijnen in het profiel'. Prof. Schillebeeckx vindt het tekenend dat deze sociaal bewogen man als devies koos .nederigheid', iets wat helemaal bij hem past. De dubbele naam is niet zozeer een teken dat hij de lijn van zijn voorgangers wil voortzetten, maar dat hij de tegenstelling die vaak gemaakt is tussen Johannes en Paulus wil overkoepe len, dat hij een paus van de verzoening wil zijn. Humorlichtjes Dr. Marga Klompé, ook een van de onder tekenaars van het pausprofiel, zei: ,Mijn eerste reactie is: Johannes kwam ook uit Venetië. En mijn tweede reactie: deze nieuwe paus heeft humorlichtjes in zijn ogen en hij heeft een gezicht dat hartelijk heid uitstraalt en openheid en een stuk bemoediging. Zij hoopt dat de paus tegen de stromingen in de curie zal ingaan die alles vanuit Rome wülen regelen. LONDEN Katholieke feministen, een kleine organisatie in Londen die zaken als abortus, kunstmatige geboortenregeling en vrouwelijke priesters voorstaat, heeft de nieuwe paus in een gelukwens ge vraagd om echte gelijkwaardigheid aan de vtquw in de kerk toe te staan. kerken zijn aangesloten, waarbij de kath olieke kerk de status van waarnemer heeft, heeft via zijn secretaris-generaal, ds. Philip Potter, de hoop uitgesproken dat samenwerking en oecumenisch begrip onder de nieuwe paus zullen toenemen. BELGRADO Het Joegoslavische pers bureau Tanjug verklaarde in een eerste reactie uit een communistisch geregeerd land dat de paus de, indruk maakt de politiek van openheid en hervorming van de kerk te willen voortzetten. Helder denker BELLUNO Berto Luciano, broer van- de paus en christen-democratisch gemeen teraadslid van Belluno, reageerde „zeer geroerd" op de uitverkiezing van zijn broer. Hij was van plan snel naar Rome te gaan, met enkele van zijn negen kinde ren (een tiende is onlangs verongelukt). Hij zei dat zijn broer altijd een helder denker en een uitzonderlijk devoot man is geweest. „Het verbaasde mij niet toen hij bisschop werd, daarna patriarch van Venetië en toen kardinaal. Maar ik zou even gelukkig zijn geweest als hij eenvou dig dorpspastoor, hier onder de mensen van de bergen gebleven was". WASHINGTON President Carter van de Verenigde Staten noemt de verkiezing van kardinaal Luciani een belofte van inspiratie en hoop voor allen in de wereld die naar vrede, rechtvaardigheid en leven in waardigheid streven. JERUZALEM Opperrabbijn Sjlomo Goren sprak zaterdag de hoop uit dat de paus de staat Israël zou erkennen en zijn invloed aan zou wenden om een eind te maken aan de zinloze moord op de chris- teren in Libanon. DAMASCUS President Assad van Sy rië zond de nieuwe paus zijn gelukwensen waarin hij zegt te hopen dat „uw bestuur bij zal dragen aan de inspanningen van de mensheid een wereld van vrede en rechtvaardigheid te bereiken en de on rechtvaardigheid, agressie en rassendis criminatie te laten verdwijnen". PARIJS Het Franse zondagsblad Jour nal de Dimanche schrijft over „de paus die niemand verwachtte". Het Vaticaanse blad Osservatore Romano dat nauwelijks anderhalf uur na het bekend worden van de pauskeuze met een speciale editie kwam, zegt van de nieuwe paus dat hij „een voor vernieuwingen open geest" heeft èn „goed op de hoogte is van de maatschappelijke problemen". Het dag blad Giornale Nuovo i Milaan noemde de keuze een niet-kiezen, omdat de keuze een veel te brede horizon openlaat. Volens ,La Republica" betekent de keuze dat de kar dinalen een rustperiode willen hebben in het proces van kerkvernieuwing. Een zeer jeugdige foto van de nieuwe paus: drie jaar oud. Paus Johannes Paulus gefotografeerd bij zijn benoe ming tot bisschop van Venetië. De broer van de nieuwe paus: Edoardo Luciani (61). Een ongedateerde foto uit het familiearchief van de nieuwe paus, toen deze in militaire dienst was. Links en rechts van hem zijn twee zusters. Zittend zijn moeder en vader Bertola en Giovanni Luciani. Een foto uit 1973: paus Paulus bij zijn bezoek aan Venetië samen met kardinaal Albino Luciani, nu zijn opvolger. (Van onze correspondent) ROME Beide Nederlandse kardinalen, Willebrands en Alfrink, hebben in Rome, na afloop van het conclaaf, de nieuwe paus Johannes Paulus geprezen als een eenvoudig en pastoraal bewogen man. „De keuze van de naam is betekenisvol", aldus kardinaal Willebrands, aartsbis schop van Utrecht en president van het Romeinse secretariaat voor de eenheid der. christenen. „Hij zal het beleid van Joannes XXIII en Paulus VI voortzetten, maar stellig op eigen wijze. Het kardina lencollege heeft kennelijk niet gezocht naar een man die uitsluitend bestuurlijke kwaliteiten bezat, maar naar een goed bisschop, een goede herder die de pasto rale vraagstukken uit de praktijk en op zijn duimpje kent. Dit is mijns inziens wat het volk Gods verwachtte." Zowel kardinaal Willebrands als kardi naal Alfrink toonde zich verrast over de snelle afloop van het conclaaf. „Ik had niet gedacht dat het zo snel zou gaan, anders had ik wel een kleiner koffertje- meegenomen. Alle kardinalen hebbea de spoedige beslissing ervaren als een klein wonder, als een inblazing van de H. Geest. Onder de kardinalen heerste ook algeme ne enorme vreugde", aldus de Utrechtse aartsbisschop. De pauskeuze, aldus kardinaal Wille brands in een gesprek met Nederlandse journalisten, is geenszins het resultaat van manipulatie. „Daarvoor is gewoonweg de Kardinaal Willebrands. tijd te kort geweest. Er was al heel snel een gemeenschappelijke overtuiging, een' spontane groei naar overeenstemming. We moeten vertrouwen dat de gebeden die overal ter wereld zijn gestort, hun kracht hebben gehad." Ook kardinaal Alfrink ging in op een vraag over de vele geruch ten betreffende een „pre-conclaaf". Vol gens hem is voorafgaande aan het con claaf onder de kardinalen wel beraad slaagd over de grote vraagstukken die de Kerk uitdagen, maar niet over kandida ten. Kardinaal Alfrink heeft de nieuwe paus vaak ontmoet, op de bisschoppensynodes en als internationaal voorzitter van Pax Christi. Kardinaal Willebrands van zijn kant vertelde dat hij de nieuwe paus goed kent. In 1973, tijdens gesprekken tussen het Secretariaat voor de Eenheid en de Wereldraad van Kerken in Venetië, heeft kardinaal Willebrands een week lang gelo geerd bij kardinaal Luciani, tezamen met ds. Philip Potter, de secretaris-generaal van de Wereldraad. Tijdens de vorige bisschoppensynode, in oktober van het vorig jaar, is kardinaal Willebrands met kardinaal Luciani in een auto naar Vene tië gereden, omdaar in het Dogenpaleis te spreken bij de slotviering van de 300e geboortedag van de monnik Mekitar, de grote bevorderaar van de eenheid in de Armeense Kerk- Tijdens het conclaaf zat kardinaal Wille brands, vanwege de gebruikelijke rangor de, naast de toekomstige paus. „Toen hij zaterdagmorgen naar de eerste stemming kwam, zei hij me dat „anima molto sere- na", „zijn gemoed zeer kalm" was. Maar toen hij was gekozen, heb ik van heel dichtbij zijn aangrijpende ontroering kun nen meemaken." „Het belangrijkste is echter", aldus kardi naal Willebrands, "dat ik hem niet alleen goed heb leren kennen, maar dat ik ook heel gauw van hem ben gaan houden. Daar is het echt een man voor." Bij de gebruikelijke betuiging van gehoor zaamheid door de kardinalen aan de nieuw gekozen paus heeft kardinaal Wille brands hem gezegd: „Ik ben ervan over tuigd dat de Nederlandse kerkprovincie u trouw zal volgen." Johannes Paulus I antwoordde daarop: „Ik geef reeds nu mijn bijzondere zegen aan de Nederlandse kerk en ik hoop dat u dit aan uw gelovi gen wilt laten weten." Beide Nederlandse kardinalen gingen nog nader in op de persoon van de nieuwe paus. Gevraagd naar de betekenis van Johannes Paulus I voor de oecumene wees kardinaal Willebrands op de toe spraak die de paus gistermorgen tot de wereld heeft gericht.„Hij heeft daarin een zeer uitvoerige en heel goede passage aan de oecumene gewijd. Ik was daar bijzon der gelukkig mee", aldus de president van het Secretariaat voor de Eenheid. Zijn voorganger op de Utrechtse bis schopszetel, kardinaal Alfrink, wilde niet ingaan op de vraag of paus Johannes niet van mensen van etiketten te voor- Paulus I een conservatief dan wel een zien", aldus de kardinaal. En op de vraag progressief man is. Hij noemde dergelijke of de nieuwe paus de rol van de leek meer begrippen heel betrekkelijk. „Ik houd er inhoud zal geven, herinnerde kardinaal Kardinaal Alfrink. Alfrink aan de toespraak van de paus tot de kardinalen, zondagmorgen in de Six tijnse kapeL De paus heeft daarin een duidelijke taal gesproken: de doorvoering van het tweede Vaticaans concilie is nog lang niet voltooid en moet worden voort gezet. De promotie van de leek hoort daar volgens kardinaal Alfrink zeker bij. Als bijzonderheid van de nieuwe paus herinnerde kardinaal Willebrands het journalistieke werk dat Albino Luciani in zijn jeugdjaren heeft verricht voor het kerkblad „B Messagero di San Antonio". Daarin hield hij er een zeer originele schrijfwijze op na. Zo schreef hij brieven aan reeds lang overleden personen als de heiligen Ambrosius en Thomas van Aqui no, die hij begon met „Zeer geachte heer- Daarna volgde dan een hele uiteen zetting over de kerk in deze tijd. Kardinaal Alfrink wees op het enorme godsvertrouwen dat paus Johannes Pau lus I heeft Daardoor zal hij met alleen de grote problemen van de kerk en wereld goed aankunnen, maar ook nog vreugde aan zijn ambt beleven. „Men heeft wel gevraagd om een „smiling pope", een glimlachende paus. Wel, hier heb je er „Ik wil geen profeet spelen, aldus tenslot te kardinaal Alfrink, maar ik ben ervan overtuigd dat de Kerk onder Johannes Paulus I een mooie toekomst tegemoet gaat"

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9