Psycholoog bepleit voor zwemafvaardiginc Andretti ongenaakbaar ORANJE-ZWEMMERS IN SERIES SNELLER DAN FINALES Dertiende plaats hoogst bereikbare a PORTTRIBUIME IV PETERSON ENIGE BEDREIGING IN STRIJD OM WERELDTITEL LEIDSE COURANT/ V- - WEST-BERLIJN Voor het eerst geen medailles. Met dat per spectief moet zwemcoach Bert Sitters rekening houden bij de derde wereldkampioenschappen zwemmen in West-Berlijn. Oranje bracht zaterdag het aantal natio nale records op zestien, maar bleef bij de greep naar ereme taal voor de derde keer steken op de vierde plaats (de vrije- slagploeg dames), terwijl Kees Vervoorn de belofte van de na tionale selectiewedstrijden in Amersfoort niet helemaal waar maakte. De 18-jarige Hagenaar verbeterde in de series zijn ei gen toptijd op de 100 meter vlin derslag met een tiende seconde tot 55.93, maar kon die prestatie in de Finale niet herhalen. Hij finishte als achtste in 56.27 se conden, waarbij het de vraag bleef wat hem het meest hinder de: de koude, schuin over het bad staande wind of de span ning van het evenement, de uit spraak: "Ik was al tevreden met mijn tijd van vanmorgen", duidt op een derde mogelijkheid: on derschatting van de eigen on miskenbare kwaliteiten. Voor de buitenwereld komt dat harder aan dan bij Sitters. De Diemense gymnastiekleraar weet hoe groot de achterstand in trai ningsgelegenheid en begeleiding is ten opzichte van Amerika en Oost-Duitsland. Op grond van die kennis waagt hij het de selectie voor Berlijn uit te roepen tot de beste ploeg, die hij ooit onder zijn hoede heeft gehad: "Alleen de twee die normaal voor de medailles zorgden (Brigitha en Maas), zijn wat achtergebleven". Opvallend was, dat de part-time bondscoach een lans brak voor de aanstelling van een psycho loog: "één die onze taal spreekt niet voor de begeleiding van top- ploegen, maar ergens aan de ba- WEST-BERLIJN Het is het Westduitse publiek niet ontgaan, dat alle Nederlandse waterpolo-kunde momenteel huist onder de pet, waarmee bondscoach Ivo Trumbic zich gisteren tegen de intense koude had gewapend, p Men vermaakte zich ermee de Nederlandse spelers uit te fluiten, als hun pogingen om in het dampende water echt polo te spelen mislukten. Het team van aanvoerder Tony Buunk sloot het toernooi af met zeges op de allerzwaksten: 4-2 tegen Israël en een benauwde 6-5 tegen Mexico. De dertiende plaats in de eindrangschikking was daarvoor de beloning, hoger zou Nederland trouwens nooit hebben kunnen reiken, als men ziet dat de landen, waarvan in het begin werd verloren - Bulgarije. West-Duitsland en Spanje - in hun poules onderaan eindigden. „Doorgaan", was het enige, dat Trumbic in deze situatie wist te bedenken. „Een zinkend schip moet je niet verlaten", aldus Buunk. Maar het is duidelijk, dat er meer nodig zal zijn dan dit soort slogans om weer een volwaardige rol in het internationale waterpolo te kunnen spelen. Italië is verrassend wereldkampioen waterpolo geworden. In de slot wedstrijd van het toernooi in Berlijn speelde Italië gelijk (4-4) tegen Hongarije. Dit resultaat was voldoende om wereldkampioen te worden. De tussenstanden waren: 2-1, 0-2, 2-0, 0-1. De deelnemers aan de finalepoule (Italië, Hongarije, Rusland en Joegoslavië) en de nummers vijf tot en met zeven (Verenigde Staten, Roemenië en West-Duitsland) hebben zich automatisch geplaatst voor de Olympische Spelen van 1980 in Moskou. Het Nederlandse dameswaterpoloteam is als eerste geëindigd bij het demonstratietoernooi in West-Berlijn. Een gelijkspel: 4-4 tegen de Verenigde Staten maakte de ploeg onbereikbaar voor de concurrentie. Inmiddels 's v00r volgend jaar op Curapao een officieus wereldkam pioenschap gepland. sis. Zoals nu de dokter iemand om gezondheidsredenen afkeurt, kan ik me voorstellen, dat over een paar jaar een psycholoog uitmaakt, wie geschikt is voor topsport en wie niet. Wij missen nu eenmaal de geweldige concur rentie. zoals bij de Amerikanen, waar alleen de supertalenten zich handhaven". Het verschijnsel dat Nederlandse zwemsters en zwem mers in de series harder plegen te gaan dan in de finale is te evident om omheen te kunnen. "Wij zijn inderdaad niet zo ver om dat te kunnen regelen. Sommigen noemen dat gebrek aan mentali teit. Maar wat verstaat men daar precies onder? Over mentaliteit kun je pas praten, als aan alle fysieke voorwaarden is voldaan. Bij het leveren van een toppresta tie komen zo veel zaken kijken. Ervaring, gewenning, aanpas singsvermogen". Sitters acht Mo nique Bosga daarvan een goed voorbeeld. De Utrechtse zwem ster. die vierde werd op de 100 meter rugslag, brak dit voorjaar een trainingskamp bij Bill Rose in Vancouver vroegtijdig af wegens heimwee."Een mislukking? Ver geet het maar. Toen ze de Cana dezen hier zag, was het een weer zien van oude vrienden. Ze stond niet meer alleen", aldus Sitters. Onderbroken Het gebruikelijke beeld van de huldigingen, waarbij jongens en meisjes op een erepodium klim men, die door hun ouders naar de trainingen moeten worden ge reden, omdat zij zelf te jong zijn om een rijbewijs te halen, werd zaterdag onderbroken door de komst van Joe Bottom en Greg Jagenburg, winnaars van het goud en het zilver op de 100 meter vlinderslag. De één 23 jaar, de ander 22. Bottom is de eerste Amerikaan, die na het afronden van de uni versitaire studie is doorgegaan met zwemmen. Zijn werkgever in San Francisco offreerde de we reldrecordhouder een werksche ma van halve dagen om zich te kwalificeren voor het Amerikaan se team in West-Berlijn. "Met vol doende basisconditie is het aan vaardbaar om door te gaan, ook al train je dan wat minder", aldus Bottom, die ter plekke zijn verlan gen uitsprak om er ook over twee jaar in Moskou weer bij te zijn. Op die twee heren entte Sitters Cynthia Woodhead wordt door haar ploeggenoten gefeli citeerd nadat zij als slotzwemster van de 4 x 100 meter vrije slag estafette ploeg van de Verenigde Staten het wereldrecord scherper had gesteld. mengen in de tweestrijd tussen Tracy Wickham uit Australië en Cynthia Woodhead uit de Ver enigde Staten. De stand in het onderlinge duel tussen beide kemphanen is 1-1. Woodhead greep met 1.58.53 het wereldre cord op de 200 meter, Wickham met 4.06.28 het wereldrecord op de dubbele afstand. Het weer moet wel heel erg tegenzitten, als beiden in de nieuwe confrontatie niet ver onder de grens van de acht en een halve minuut duiken, die bij de Gemenebest-spelen als eerste door Wickham werd gepas seerd (8.24.62). Groter De kansen van Enith Brigitha zijn groter. Als slotzwemster legde zij de vrije slag estafette vast in de nationale recordtijd van 3.50.88. In het spoor van Ineke Ran (als startzwemster enigszins tegen vallend met een tussentijd van 58.34), Berber Kamstra (58.43) en Annelies Maas (57.91) ging Bri githa als zesde te water en kwam er als vierde uit. Tussen tijd: 56.20. De Amerikaanse meisjes waren toen al lang gefinisht. Sinds Montreal toen Peyton, Baglioli, Sterkei en Babashoff de enige gouden medaille voor de Verenig de Staten wonnen, is het verschil met Oost-Duitsland gegroeid tot bijna vier seconden. Van de vier meisjes, die het nieuwe wereldre cord van 3.43.43 bewerkstellig den: Tracy Caulkins (56.57), Ste- fanie Elkins (55.92), Jill Sterkei (55.70) en Cynthia Woodhead (met een bijkans ongelooflijke 55.24) komt alleen Elkins uit op het persoonlijke nummer, geas sisteerd door Jane Abraham, die niet eens sterk genoeg werd geacht voor de estafette. Bij afwe zigheid van Woodhead blijft de Oostdüitse Barbara Krause (tus sentijd 55.44) de voornaamste kandidate voor de zege. Al zou het niemand verbazen als Oost- Durtsland uiteindelijk ook deze pleister niet op de opengereten wonden mag plakken. één te overtreffen. Eerst won zij de 200 meter vlin derslag, waarbij de wind zodanij tegenwerkte, dat ze precies 0| het wereldrecord van de Olympi sche kampioene Andrea Pollac uitkwam in plaats van erond< zoals de bedoeling was (2.08.67) Vervolgens zette zij als start zwemster met 56.57 de Ameri kaanse vrije-slagploeg op spoor van een wereldrecoi (3.43.43). Gerijpt Haar uitspraken geven blijk van een gerijpte persoonlijkheid. De grimas, die er meestal achteraan komt stamt nog uit de kinderja ren. Tracy Caulkins balanceert met haar vijftien jaar op de grens van de volwassenheid. Op zwemgebied daarentegen is ze na een internationale carrière van nauwelijks een jaar een arri- vée. De evenknie van Jane Gould en Kornelia Ender. In een tijdsbestek van 54 minuten slaagde het meisje uit Nashville erin het record van Ender uit Montreal: vier maal goud, met De Amerikanen missen bij de he ren een zwemmer, die zich veelzijdigheid met Tracy Caulkin kan meten. Dat bleek op de 150< meter vrije slag, waarbij Bob Hac kett afging tegen Vladimir Salni kov. De 19-jarige Amerikaan koi de één jaar jongere zwemmer ui Leningrad zelfs geen assistent» verlenen bij diens poging om d( grens van 15 minuten te doorbre (M ken. Het wereldrecord van de ir (al Amerika achtergebleven Briar ab Goodell (15.02.40) bleef overeind a Salnikov, die eerder de 400 mete ing won, moest genoegen nemen me ad een Europese topprestatie eb 15.03.99. Tegen het einde lag ei< Hackettt dertig meter achter er Lol werd hij zelfs nog gepasseert ee door de 16-jarige Joegoslaaf Pe en trie, één van de ontdekkingen van dit wereldkampioenschap. zijn stelling, dat zeven tot acht jaar wedstrijdervaring minimaal noodzakelijk is voor de sprong naar de top. Kees Vervoorn is pas aan zijn derde seizoen bezig. De trekkracht van zijn armen is nog niet geheel in balans met de stuwkracht van zijn benen. Reden waarom hij waarschijnlijk zijn am bities aan de bescheiden kant hield. Geen aanval op de derde plaats, die gezien de resultaten van de series mogelijk leek. maar in plaats daarvan een wedden schap met de Westduitse routi nier Klaus Stembach om in elk geval geen laatste te worden. "Hij werd het niet, ik wel", aldus de nuchtere constatering van de Ha genaar. "Er was geen sprake van afknappen. Wel van gewoon zo hard mogelijk zwemmen". ZIAN-trainer Schouten heeft wel eens uitgeroepen, dat zijn pupil over twee jaar een wereldrecord gaat breken. Vervoorn zelf is voorzichtiger, daarbij gesteund door Sitters. Hij doet volgend jaar eindexamen lyceum en zal de training dienen aan te passen. Daarna zal hij wel een aanbieding krijgen om in Amerika te stude ren. Sitters: „Hij zal wel gek zijn als hij dat niet doet". Dankzij een wetswijziging, die beoogt de discriminatie tussen man en vrouw te voorkomen, hebben ronselaars van de Ame rikaanse universiteiten ook stu diebeurzen voor buitenlandse zwemsters in de aanbieding. An nelies Maas en Enith Brigitha behoren tot degenen, die zij be naderden. Het tweetal vertegen woordigt Nederlands laatste hoop op medailles. Maas plaatste zich als zesde voor de finale van de 100 meter vrije slag, maar er zal een klem won der moeten gebeuren, wil zij zich lllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiniiii J; Kunstzwemsters zesde plaats West-Berlijn De Verenigde Staten heeft het goud bij het kunstzwemmen gewonnen. De ploeg behaalde 182.300 punten en bleef daardoor juist Japan voor, dat 181.533 punten behaal de. Derde werd Canada met 177.919. De Nederlandse ploeg, bestaande uit Judith van den Berg, Marijke Engelen, Catrien Eijken, Petra Jaspers, Lida van Veer, Vera Ver loop, Liesbeth van Hoorn. Belinda Bosch, Marja van den Broek en Petri Engels, werd zesde met 159.056 punten. Uitslag finale kunstzwemmen: 1, Verenigde Staten 182.300 punten; 2 Japan 181.533; 3. Canada 177.915: 4. Groot Brittannië 165.348; 5. Zwitser land 160.823; 6. Nederland 159.056; 7 West-Duitsland 158.571; 8. Egypte 117.621,9. Italië 115.775. Irini Kalinina uit Rusland verover de zaterdag de wereldtitel toren- springen. Zij vergaarde met haar acht sprongen 412.71 punten. De Oostdüitse Martina Jaeschke won het zilver met 384.09, en de Ame rikaanse melissa Briley het brons met 364.74. tweekamp tussen de Oostduitser r Falk Hoffmann en de Amerikaan Greg Louganis. Met 18/100 ver- schil plaatste Hoffmann zich als^ eerste voor de eindstrijd. Tijdens de kwalificatiesprongenlw deed zich tijdens de negende fe* duik een incident voor. Storm enje regen hielden de springers een^ half uur van de toren. Na de|rj gedwongen pauze moesten alle )e deelnemers de negende poging n opnieuw doen, ok degenen dieg voor de onderbreking hun negen de duik hadden afgewerkt. Ver- a schillende landen protesteerden i{ tevergeefs tegen deze maatregel. ZANDVOORT Colin Chapman's zwarte cap ging hoger de lucht in dan ooit. Mooier had de Grote Prijs van Nederland niet voor het geniale technische brein achter de Lotus-renwagens kunnen aflo pen. Een dubbele zege voor zijn renstal en de zekerheid dat één van de twee coureurs van het Lotus-team Niki Lauda zal opvol gen als wereldkampioen. Met nog drie races te rijden kan alleen de Zweed Ronnie Peterson de eerste man bij Lotus, de Amerikaan Ma rio Andretti, nog passeren. De overige coureurs hebben daartoe geen kans meer. De rijders van de zwarte renwagens, de snelste in de training, hebben de race volkomen beheerst. Mario Andretti leidde op het Zandvoortse circuit van start tot finish, Ronnie Peterson had nooit meer dan vijfenzeventig meter achterstand op zijn kopman. De overwinning in de Nederlandse race tellend voor de wereldtitel vormt de zesde Grand Prix-zege voor Mario Andretti en de achtste voor het Lotus-team dit jaar. Ondanks de start-tot-finish zege was de race allerminst een „optocht". Doordat An- Na achthonderd meter rijden in de Grote Prijs van Nederland op Zandvoort moesten twee deelne mers het voor gezien houden. Pi- roni kwam na een slip scheef op de weg te staan en werd aangere den door Patrese. Beiden moesten de strijd staken. De wrakken ble ven nog twee ronden lang op het parkoers staan, alvorens te wor den weggesleept. dretti en Peterson er niet in definitief afstand van de concurrentie te nemen hebben de naar schatting 65.000 toeschouwers in de duinen kunnen genie ten van spanning. Aanvankelijk zag het er allerminst naar uit dat dit het geval zou zijn. Na één ronde bedroeg het verschil met achtervolger Lau da al vier seconden. Die marge werd snel verdubbeld. Toen de wagens voor de vijfde keer door kwamen, leek de beslissing vrij wel te zijn gevallen. Het had er alle schijn van. dat Peterson in het geheel niet zou toekomen aan zijn taak Andretti bij gevaar af te schermen. Duidelijk was wel dat rijders als de Argentijn Carlos Reutemann, de Brit John Watson, de Amerikaanse oud wereldkampioen Emerson Fittipaldi en de Canadese Ferrari-rijder Giles Villeneuve al leen konden zegevieren als de toprijders door pech zouden worden achtervolgd. Zo ver kwam het niet. De spanning keerde terug toen de Lotus van Andretti zijn uitlaatspruitstuk dreigde te verliezen. „Ik kon toen geen risico meer nemen", zei de achtendertig-jarige Ameri kaan, die zijn 78ste Grand Prix reed. „Ik was bang voor brand. Maar gelukkig haal de ik het. Deze race leek mij wel de langste van mijn leven". Het verschil tussen de leidende Lotussen en Lauda was inmiddels teruggelopen tot een vijftal seconden. De dreiging zou nog aanmerkelijk duidelijker merkbaar worden. De zich noodgedwongen sparende Andretti wist de steeds snellere Lauda achter zich. De wereldkampioen zet te de snelste ronde van T.19.57 neer. Zijn achterstand verminderde zienderogen. Vijf tien ronden voor het einde scheidde nog maar één seconde Lauda van de twee Lotussen. Peterson, die toen gemakkelijk de koppositie had kunnen overnemen, hield zich perfect aan de stalorders. „Dat vond ik grandioos", zei Andretti later. „Het is tekenend voor de sfeer in ons team". Ommekeer De ommekeer kwam. Het verschil bleef constant. Peterson behoefde nog steeds niet verdedigend te gaan rijden. Zeven ronden voor het einde staakte Lauda zijn verzet. De voorsprong van Andretti op de Oostenrijker groeide snel weer tot vijf seconden en bedroeg, toen wedstrijdlei der Ed Zwart de zwart-wit geblokte finish- vlag liet vallen, zelfs nog aanmerkelijk meer. Van de zesentwintig gestarte coureurs re den er twaalf de race uit. Supersnelle uitvallers waren de Italiaan Ricardo Patrese en de Fransman Didier Pironi. De Arrows en de Tyrrell kwamen in de openingsronde tussen post twee en post drie in botsing met elkaar. Na goed achthonderd meter was voor het duo de 27ste Grote Prijs van Nederland al ten einde. De Italiaan Vittorio Brambilla kreeg de zwarte vlag. Toen zijn Surtees 20 in de Panorama-bocht van de weg raakte, werd de bolide met hulp van derden weer in het goede spoor gebracht. Een overtreding waarop diskwalificatie staat. Michael Bleekemolen slaagde er in de training op Zandvoort niet in zich te scha-, ren bij de zesentwintig coureurs die giste ren mochten deelnemen aan de Grote Prijs van Nederland. De achtentwintig-jarige Haarlemmer kwam met zijn ATS op het 4226 meter lange circuit tot de op één na slechtste rondetijd (1.21.33). Hij liet slechts zijn stalgenoot Jochen Mass achter zich (1.21.82). Ook de Italiaan Merzario met een ATS (1.20.64) en de Zwitser Regazzoni met een Shadow (1.20.69) klasseerden zich niet. Plastic strips onder renwagens worden verboden ZANDVOORT De sportcommissie van de internationale automo bielfederatie (FIA) heeft besloten met ingang van 1 januari 1979 te verbieden, dat onder de renwagens plastic strips worden aangebracht. Deze overbruggen de ruimte tussen de carros serie van de formule één-wagens en de weg en verbeteren de aërody namica. De sportcom missie vindt, dat hier door de wagens een niet te verantwoorden hogere snelheid krijgen. Een reglement omtrent de wijziging zal in overleg met de FOCA (vereni ging van formule' 'een constructeurs) worden opgesteld. I

Leidse Courant | 1978 | | pagina 22