Gok Glaus goed voor wereldtitel Teleurstellend begin honkbalteam Details WK honkbal Louter verlies volleybaldames Wolsink snelste in Sint Anthonis Het excuus van Szurkowski NEDERLANDSE AMATEURS BIJ DE NAAMLOZEN HERSTEL TEGEN CANADA Frisia de sterkste Roosen kampioen meerkamp Sportwereld heo de Rooy verspeelde kort voor de finish zijn kans ip de zege. AOENAU Gilbert Glaus heeft goed gegokt door alles op de laatste kilometer te zetten in de wegwedstrijd om de wereldtitel bij de amateurs. „Ik heb gepokerd en gewonnen. Het had ook helemaal mis kunnen gaan", vertelde de tweeen twintig jarige getrouwde metaalbewerker uit Thun. „Op het moment dat er nog duizend meter gereden moest worden, zat ik helemaal achterin de groep van een man of veertig en het kostte mij veel moeite naar voren te komen. Ik had last van de motoren van de televisie". De Zwitser is geen onbekende in de groep van top-amateurs, zijn sprintkwaliteiten had hij al eerder bewezen, zijn kracht op de Nürburgring trouwens ook. Eén van de twee ritoverwinningen, die hij dit jaar behaalde in de Ronde van Rijnland-Palts, was in de etappe die op de Nürburgring werd gereden. Glaus heeft zich zeker niet voortdurend voor in het veld laten zien. „Moet dat dan?", vroeg hij. De bewondering van velen voor de sterke Belg Fons de Wolf, de enige vluchteling van zaterdag, deelde hij niet. „Wanneer De Wolf in deze wedstrijd sterker en beter zou hebben gereden dan ik, dan heette de amateurwereldkampioen van 1978 De Wolf en niet Glaus". 9 j r - fzmf j i i, JMtW, 'V*W"I 'WM'.j'*". M r-T De Wolf heeft in feite het hele Nederlandse plan in de war gestuurd. Zijn aanval vond plaats vlak voor Oosterbosch, De Rooij of Maas in de slag hadden moeten gaan. Wagtmans wilde zijn ploeg ongeveer twee-derde van de wedstrijd verdedigend laten rijden en daarna aanvallen via, bij voorkeur, Oosterbosch. Toen echter de verrassingsaanval kwam, was het Nederlandse zestal al gereduceerd tot een kwartet. Hassink, die mede op advies van Wagtmans op een te zwaar verzet had gegokt, stond op het punt van opgeven. Van Meer was al eerder tussen de naamlo zen terecht gekomen. Verrast „Wij waren verrast", verklaarde Bert Oosterbosch, „Wij hadden gedacht iets verder aan te vallen, op een stuk waar de weg omhoog ging. Maar De Wolf sloeg op het vlakke toe, op een moment dat de groep was stil gevallen. Hij had meteen een mooi gat en in het begin hebben zijn ploeggenoten de boot goed voor hem afgehouden. Toen er in de laatste ronde in het peloton werkelijk gekoerst werd, heeft hij het niet lang meer volgehouden". .j' TT" I l|g^' Gilbert Glaus steekt in triomf zijn arm omhoog: hij is wereldkampioen. Ruim tien kilometer voor het einde moest De Wolf zijn illusies opgeven. De strijd van de amateurs was weer helemaal open. Een reeks pogingen, ook van Oosterbosch en Maas, leverde niets op. De Neder landse favoriet waagde zijn laatste kans op minder dan vijf kilometer voor het einde van de rit, die werd afgelegd met een gemiddelde van bijna nege nendertig kilometer. De groep en met name Stefan Mutter, die opvallend veel belangstelling toonde voor het achterwiel van de rossige Nederlander, haalde Oosterbosch terug. Daarop probeerde De Rooij het en bij het ingaan van de laatste kilometer had hij nog steeds vijftig meter. „Ik heb niet op- of omgekeken in die laatste drie kilometer. Ik ben alleen maar zo hard mogelijk doorgegaan. Op een paar honderd meter voor de streep werd ik gepakt. Jammer, er was niets aan te doen. Ik was niet kapot. Ik had mij zeker niet geforceerd". Dat had Gilbert Glaus ook niet. Wanneer er tijdens de wedstrijd al werkelijk gewerkt werd door de Zwitsers, liet hij het voornamelijk over aan Stefan Mutter en Kurt Ehrensperger. Richard Trinkler, de vierde man uit de Zwitserse honderd-kilometerploeg. meldde zich ook pas in de laatste kilometers. Daar ging het om tenslotte, want de bewering van Rini Wagtmans dat Nederland zich als wielernatie niet voor schut had laten zetten en bijna een wereldkampioen had gekregen, sneed weinig hout. Een half uur na de rit was ieder al de poging van De Rooij (elfde), de aanvallen van Oosterbosch (34e) en Maas (21e) in de laatste ronde, het afstopwerk van Pirard (36e) ten gunste van De Rooij en het dappere maar kansloze volhouden van Van Meer (86e) vergeten. 'J l ^jPARMA Nederland is de strijd m het wereldkampioenschap 1 onkbal in Italië gestart met een ederlaag (4—1 tegen Australië) n een overwinning (6—5 tegen ïanada). Het negatieve en te leurstellende resultaat tegen ustralië werd gevolgd door een verrassende triomf tegen Cana- la. De eerste na twee nederla- en (8—2 in 1957 en 4—1 in c 970), beide in wereldtoernooien. 9° Hyers heeft zaterdag na de ont- H lutsend slechte prestatie tegen ustralië de ploeg stevig onder anden genomen en deze vooral c Ie matte houding en gebrek aan izet verweten. Het resultaat las verbluffend, want tegen Ca- lada stond een geheel ander NU tam (met drie wijzigingen) in iet veld. Een ploeg die ervoor rilde vechten en dat ook deed. werd aangetoond dat it duel tegen Australië als een irgissing beschouwd moet wor- n. De slechte indruk die tegen istralië werd gewekt, is met een achtige overwinning op Canada )eddeels weggewerkt In de ko- lende dagen zal echter moeten lijken of-de ploeg deze mentali- al zakken. e eeuwige optimist Myers werd het bloedhete Parma met de aus op harde feiten gedrukt, ustralië èen van d$ landen, Nederland volgens hem nen, had onbarmhartig de vakke plek van oranje blootge- de totaal falende aanval, lyers, in Haarlem opzienbarend iet zijn uitroepen over Australië n „we winnen", later verande- nd in „we kunnen winnen", 'zei i alleen „we hadden behoren te innen". openings-slagman van Austra- Geoff Martin, heeft veel opge loken van zijn tien dagen durend erblijf in Nederland. De eerste al die Martin Ronnenbergh jierp, werd door Martin zeer pre- ies bekeken en met een venijni- zwieper over de verste muur zeker 120 meter - geslagen voor ïn homerun. ie klap is Ronnenbergh, met in ^jn ransel de schitterende over- f inning' op Japan, in feite niet eer te boven gekomen Maar at erger was, hij sleepte zijn mee. Na die homerun ge- oofde de Giants-werper nergens Zonder enige bezieling itond hij op de heuvel en gooide Hs het ware plichtmatig. Dat leek overduidelijk in de twqede Bart Volkerijk fungeerde als startwerper tegen Canada (archieffoto). slagbeurt toen Australië nog eens drie honkslagen lanceerde, waar bij een schitterende tweehitter van midvelder Geoff Hunter, die, gemengd met een onbegrijpelijke denkfout van de anders zo koele Arnold Smith, nog eens twee runs opleverde. Nederland was op dat moment al verslagen. Zelfs de beste slagman van de Haarlemse honkbalweek, Charles Urbanus, deelde in de malaise. Hij maakte slechts èèn binnenveld-honkslag uit drie beurten en dat is ver beneden zijn stand. Urbanus later: „Het vreem de veld. de grote warmte en de nieuwe omgeving hebben ons ge demoraliseerd. maar zondag spe len we weer een andere wed strijd". IMPULS En een op enkele plaatsen ge wijzigd Nederlands team kwam verrassend als overwinnaar uit de strijd tegen Canada tevoor schijn. Myers had Jacobs, Hore man en Hageman uit de ploeg gezet en daarvoor Tromp, Jen- ken en Kervers in de opstelling gebracht. Het bleek een succes volle greep, alleen al om de nieuwe impuls die het team er door had gekregen. Nederland won met 6—5 na een zeer traag duel, dat drie uur en een kwar tier in beslag nam. Bart Volkerijk kreeg de zware taak als openingswerper te funge ren. Hij startte erg sterk en leek Nederland naar een eclatante ze- Australië" 1-2-0-0-0-0-0-0-1 4 j Nederland 0-0-0-0-0-0-0-0-1 1 iel Werpcijfers: Nederland: Martin Ronnenbergh 4-2- ""10-3. Australië: Allan Albury (7 inn.) 3-3-5-1, Ray Michell (2 inn 4-0-1-0. België 0-0-0-1-0-0-0-0-0 1 - Korea 0-2-1-0-0-3-0-0-1 7 Ver Staten 0-0-0-3-1-0-0-1-0 5 Japan 1-0-0-0-0-2-0-0-0 - 3 Italië O-O-O-O-O-O-O-O-O 0 ge te gaan leiden. Na twee slag beurten stond oranje met 3—0 voor. Arnold Smith ontwrong Keith van de Keere een vrije loop, stal daarna het tweede honk, werd door een tik van Paul Smit op het derde gebracht en scoorde op een tweehonkslag van Charles Urbanus. Volkerijk maakte indruk door de rust die hij uitstraalde en werd daarbij ditmaal gesteund door een beheerst spelend veld. Plot seling brak echter de concentra tie bij de Hagenaar. Zijn kontrole werd minder, zijn worpen begon nen kracht te missen Resultaat: tweemaal een geraakte werper, een vrije loop en vier honkslagen tegen en een stand van 3—3. Nadat hij acht man tegenover zich had gekregen, greep Myers in. Eligio Kelly zag zich voor de moeilijke taak gesteld de verdedi ging over te nemen met drie honken bezet. Kelly begon - tradi tiegetrouw - zwak en het werd 4—3 voor Canada. MENTAAL Oranje bleek echter mentaal niet aangetast, want een slagbeurt verder was de score gelijkge trokken door Paul Smit die scoorde na twee honkslagen en twee fouten. Nog eenmaal kwam Canada terug. Kelly, wel hard gooiend maar met weinig rich- tingsgevoel, moest buigen. Hij werd in de achtste innings opgevolgd door de slanke En- schedeër Bertil Haage. Deze was pas zaterdagmiddag om vier uur in Parma gearriveerd, na een reis die vrijdagnacht om drie uur was begonnen. Haage (schoolmeester) had niet eerder vrij kunnen krij gen. Na een nachtrust van meer dan twaalf uur werd hij de laatste hoop van Myers in het duel tegen Canada. Schitterend kweet hij zich van zijn taak. Wim Horeman ingezet voor de aan slag falende Kervers, hielp Nederland voor de derde maal aan de leiding. Een vrij loop en tikken van wedman, Arnold Smith en Paul Smit werden hiervoor de basis. Cuba 0-1-2-2-0-0-0-1-x 6 Nederland 1-2-0-1-0-1-0-1-0 6 Canada 0-0-4-0-0-1 -0-0-0 5 Werpcijfers: Nederland: Bart Volkerijk(2 2/3 inn.): 3-3-6-0, Eligio Kelly (3 1/3 inn 0-2-4-2, Bertil Haage (3 inn.): 0-3-1-0. Canada: Keith van de Keere (7 1/3 inn.): 6-4-9-4, Gordy Johnson (1 2/3 inn.): 2-1-0-0. AMSTERDAM Op het Noordhollands Kanaal wer den gisteren de Nederland se kano-sprintkampioen- schappen gehouden. Bij de dames was Ank Stormink de succesvolste. Zij won de K1 en met haar clubgenote Klein ook de K2. Bij de heren ging de titel in de eenmanskano naar Berk. Baayens en Reidmaier teken den voor de overwinning in de tweemansboten. Het langebaankampioen- schap voor viermanskano's werd zaterdagmiddag gewon nen door Frisia uit Amster dam. Gerrit Wolsink stijlvol ih actie. SINT ANTHONIS Gerrit Wolsink heeft gisteren de Grote Prijs van Nederland motorcross in de 500 cc-klasse gewonnen. Het was de twaalfde en tevens laatste Grand Prix, die meetelt voor de wereldtitel 1978 die eerder werd veroverd door de Rn Heikki Mikkola. Wolsink had weinig moeite met zijn tegenstanders. De tiendui zend toeschouwers zagen hem in de eerste manche in een hevige strijd gewikkeld met Gra ham Noyse. Half koers passeer de hij de Brit echter en won met ruime afstand. In de tweede manche lag Wolsink van begin tot eind aan kop. Door zijn zege klom Gerrit Wolsink in de eind stand om het wereldkampioen schap op naar de vijfde plaats. Gerard Rond is in het wereld kampioenschap motorcross 125 cc-klasse als derde geëindigd achter de Japanner Akiro Wata- nabe en de Belg Gaston Rahier. In de laatste cross van de reeks om het wereldkampioenschap won Gerard Rond in Praag nog één manche, maar de Japanner verzamelde toch zoveel punten dat hij in het eindklassement onbereikbaar bleef. Door een mechanisch defect aan de machine van Cor den Biggelaar en Cor van der Bijl veroverden Robert Grogg en An dreas Hüsser gisteren in het Zwitserse Wohlen tijdens de eer ste manche van de Grote Prijs, meetellend voor het klassement om het Europees kampioen schap. voor de vierde achter eenvolgende maal de Europese titel bij de motorcross zijspan- Op het circuit van Nijvel in Bel gië heeft de Venezolaan Johnny Cecotto stevig de leiding geno men in de strijd om het wereld kampioenschap motorracen in de formule 750 cc-klasse. Cecot to won beide manches, terwijl zijn naaste concurrent Kenny Roberts sukkelde met proble men aan zijn motorblok. Boet van Duimen eindigde tweemaal als zesde. De Spanjaard Riccardo Tormo werd gisteren in het Tsjechische Brno wereldkampioen 50 cc. Daarmee werd Tormo de vierde wereldkampioen in dit seizoen. Eerder veroverden de Ameri kaan Kenny Roberts (500 cc), de Italiaan Eugenio Lazzarini (125 cc) en de Zuidafrikaan Cork Bal- lington (350 cc) de titel. ADENAU De Poolse ploeglei ding heeft na het dopinggeval van Ryszard Szurkowski zijn ren ner niet laten vallen, zoals Oost- Duitsland deed na de zaak-Dur- pisch. Szurkowski zou, dinsdag voor de wedstrijd geen stimulan tia hebben gebruikt, maar via de ploegarts een medicament met nikinamide toegediend hebben gekregen wegens een lever kwaal. Dokter Lon Schattenberg, de ploegarts van Nederland, noemde die mededeling nonsens. „Het is bijzonder ongewoon een stimule- rend middel te gebruiken ter ge nezing van een leverkwaal, te meer omdat juist de lever het orgaan is dat de werking van vergiften moet bestrijden. Midde len met nikinamide worden in de psychiatrie gebruikt ter stimule ring. Het is altijd hetzelfde ver haal, men probeert een uitweg te vinden." Overigens werd gisteren een nieuw geval van doping bekend. De Oostenrijker Rudolf Mittereg- ger, zaterdag 52e in de amateur wedstrijd. werd voor een maand geschorst en uit de uitslag verwij derd. PAPENDAL Wim Roosen van de vereniging Holland is dit week einde op Papendal Nederlands kampioen tienkamp geworden. Hij verzamelde 7243 punten. De gedetailleerde uitslag voor Roosen was: 100 meter 11.2 sec., verspringen 6.67 meter, kogelstoten 12.18 meter, hoogspringen 2.04 meter, 400 meter 39.3, 110 meter horden 14.8, discuswerpen 36.96 meter, polsstokhoogspringen 3.80 meter, speer werpen 57.08 meter, 1500 meter 4.57,2. Bij de dames (vijfkamp) eindigde Tineke Hidding (Daventria) op de eerste plaats. Haar cijfers waren: 100 meter horden 14.2, kogelstoten 10.66 meter, hoogspringen 1.74 meter, verspringen 5.92 meter. 800 meter 2.22,4. Bij de open Kempische atletiekkampioenschappen, die zaterdag in Valkenswaard werden gehouden, heeft Raymond de-Vries (Sparta) de beste prestatie geleverd. De Hagenaar sprong 2,10 meter hoog. Ingrid Suylen (Achilles Top) wierp 48,72 m. met de damesdiscus. Nico Schroten is in Poeldijk Nederlands kampioen 50 km snelwandelen geworden. Hij legde de afstand af in 4 uur 45 minuten en 55 seconden. Jan Vos werd tweede en Gerrit Tiggelaar derde. De nieuwe Nederland se kampioen eindigde in deze open wedstrijd als derde. Winnaar werd de Westduitser Hans Joachim Klopper die de 50 km overbrugde in 4 uur 43 minuten en 21 seconden. Annegret Richter, de Olympische atletiekkampioene van Montreal op de 100 meter, zal definitief niet starten bij de Europese titelstrijd die morgen in Praag begint. Annegret Richter liep afgelopen dinsdag bij wedstrijden in Stuttgart een blessure op die zo ernstig blijkt te zijn dat zij niet in Praag kan starten. PEKING Voor het internationale voetbaltoernooi van Peking, waar aan ook Nederland deelneemt, zijn zaterdag twee wedstrijden ge speeld. Borac uit Joegoslavië ver sloeg Peking met 4—2 en Rode Duivels (Congo) bleef met 3—1 de baas over Happy Valley (Hong Kong). ARNHEM Karei Jansen van de Koninklijke Schietvereniging Rot terdam is zaterdag op het terrein De Harskamp Nederlands kam pioen groot kaliber op de 300, 400 en 500 meter geworden. ZOETERMEER Zaal Kardolusll heeft gisteren in Zoetermeer de nationale équipewedstrijd om de Zoetermeertrofee gewonnen. Het team versloeg in de finale Kardo- lus I met 20—16. MONNICKENDAM De Engelse dames Cathy Foster en Wendy Hilder zijn zaterdag op het IJssel- meer voor Monnickendam wereld kampioen zeilen bij de dames in de 420 klasse geworden VOLGOGRAD Het Nederlands volleybal team dames heeft in groep F van het wereld kampioenschap in Rusland alle wedstrijden verloren. Nadat vrijdag Cuba al sterk was geweest (30), zagen de Nederlandse da mes zaterdag tegen Joegoslavië geen kans een overwinning te behalen (31). Ook de wedstrijd van gisteren tegen Peru ging verlo ren: 3—0. Joegoslavië bleek aanmerkelijk geroutineerder dan de formatie van bondscoach Jaap Akker huis. De eerste twee sets gingen met 15—6 en 159 duidelijk verloren, maar in de derde set haalde Oranje toch de winst binnen via 15—5. De vierde set ging na spannende strijd echter toch met 15—13 naar de Joegoslavi sche dames. Tegen Peru liet Akkerhuis zijn basisteam aan de kant. Nederland wist zich al bij voorbaat kansloos, hetgeen werd uitgedrukt in de set standen 15—2, 158 en 15—7. Nederland, dat nu om de dertiende tot en met de vierentwintigste plaats gaat spelen in Minsk, heeft gezien het vertoonde spel toch kans op een redelijke klassering. De komende dagen zijn de wat minder sterke Oosteuropese landen en landen als Italië en België de tegenstanders. Voor de halve finales plaatsten zich Oost- Duitsland, China, Polen. Zuid Korea, Peru, Cuba en Joegoslavië. ..4

Leidse Courant | 1978 | | pagina 21