China overspeelt amateurs it „Ik heb gegild van de pijn Roda JC: inzet en werklust Nog geen Nederlandse winnaar bij CHIO Lichtjes kijken in Blackpool „BON SPORT LEIDSE COURANT," ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1978 Jimmy Woudstra moederziel alleen in ziekenhuis van Peking PEKING Jimmy Woudstra, de Nederlandse Amerikaan en steunpilaar van het nationale basketbalteam, komt wanneer bij tenminste geluk heeft, een dezer dagen thuis. In zijn een tje, want een tweetal opera ties beeft zijn verblijf in Chi na aanzienlijk verlengd. Met zijn herstel is zoveel tijd ge moeid geweest, dat zijn ploeg- makkers daarop niet hebben kunnen wachten. Moederziel alleen in een vreemde omge ving, tussen enkele woorden Engels stamelende personen, heeft de basketballer de uren liggen aftellen. Het kleine onopvallende bord je met de in het Engels aange- gegeven tekst, driekwart van de kliniek is voor buitenlandse patiënten, was de enige aan duiding dat er achter de gevel van het fraai opgesmukte ge bouw een ziekenhuis schuil ging. De meer op een tempel hjkende door palen geschraag de en met rieten matten ver sierde architectonisch gezien zeker geslaagde-constructie kon een buitenstaander amper doen vermoeden dat juist hier het met financiële steun van Rockefeller gebouwde Capitol Hospital was gevestigd. Een beeld dat evenmin veranderde toen eenmaal de juiste deur was gevonden. De vriendelijke Chinees in het kleine kamertje naast de ingang ging rustig door met zijn werkzaamheden terwijl de elders in de wereld dikwijls direct in het oog springende verpleegsters op het appèl ontbraken. De sterk vermagerde Oranje international in drie weken ziekenhuis is hij tien kilo afge vallen vertelde goede hoop te hebben binnenkort naar Ne derland te mogen terugkeren, hoewel hij nog een open bui kwond heeft. Na de tweede operatie zijn er geen hechtin gen gebruikt De wond moet uit zichzelf genezen, dat kost tijd „Een Amerikaanse dokter die aan mijn ziekbed is ge weest heeft mij gerust gesteld. Ik hoef me geen zorgen te maken. In landen als Amerika en Nederland zou ik zelfs thuis kunnen herstellen". Moeizaam Die mededeling heeft hem veel goed gedaan. Vooral ook omdat de communicatie met het verplegend personeel ui terst moeizaam verloopt. Goodmorning (goedemorgen en pain? (pijn?) was het enige dat volgens Jimmy Woudstra werd gezegd. Dat bevorderde zijn gemoedsrust niet want de opgedane ervaringen hebben hem aan het denken gezet. Zijn verhaal: „De hele trip van de basketbalploeg naar China is voor mij een ramp gewor den. Allereerst was de reis slecht en vergde teveel tijd. Eenmaal aangekomen in Pe king had ik last van maag stoornissen, amper hersteld speelde ik toch mee in de eer ste wedstrijd. Diezelfde avond kreeg ik last van buikpijn, waarna ik een dag later in het ziekenhuis werd opgenomen. Ik ben geopereerd aan mijn blindedarm. De Chinezen heb ben me plaatselijk verdoofd. Jimmy Woudstra (hier op archieffoto): Die'hele trip Mijn harde buikspieren heeft Van de basketbalploeg naar China is voor mij een ramp ze kennelijk verrast. Ik heb qeworden" gegild van de pijn. Uiteinde- lijk ben ik bewusteloos ge raakt Toen ik bijkwam leek alles goed te zullen gaan maar een paar dagen later kwam de op dezelfde plaats opnieuw ren. Dit keer heb ik wel een - - - - - ose gefracj ft jjeb hier- lang nagedacht. De blin dedarmontsteking had zich natuurlijk overal kunnen ma nifesteren maar die infectie is een ander verhaal. De vraag is of ik die ook in Nederland of in Amerika zou hebben op gelopen. Ik weet het niet Wel meen ik te mogen zeggen dat de wijze waarop deze kamer schoongehouden wordt ner gens op lijkt". De kritiek van Woudstra lijkt gerechtvaardigd. Het kleine, ongeveer twaalf vierkante me ter beslaande domein aan het eind vap de buitenlandse vleu gel ziet er inderdaad niet in drukwekkend uit Het voor Woudstra overigens veel te kleine, op zijn verzoek met een dikke plank wat steviger ge maakte bed, mag dan mis schien nog wel een voldoende halen, een verblijf in het slechts een smal raam tellende kamertje wordt er niet door gered. De kale muren, en het eenvoudige meubilair geven duidehjk aan dat opvattingen over normen nogsd verschil lend kunnen zijn. Zo ook ten aanzien van het schoonhouden van de kamer, dat volgens Woudstra een beetje met de Franse slag gebeurt. Rjalist Nu een nu al drie weken du rende lange lijdensweg (Woudstra kon af en toe wel tegen de muur opvliegen) ten einde loopt, kijkt hij ondanks alles de toekomst weer wat optimistischer tegemoet. Daarbij houdt hij zich vast aan de gedachte dat de hem behandelende Chinese genees heer wellicht bereid is hem eerder te laten vertrekken dan normaal in dit land in soortgelijke gevallen gebrui kelijk is. Toch is bij realist genoeg te erkennen dat hij voorlopig nog niet in de na tionale basketbalcompetitie kan aantreden. „Per 1 septem ber moet ik ook nog verhui zen van Delft naar Leiden omdat ik daar ga spelen. Ik zal echter eerst volledig moe ten herstellen". Woudstra schuifelt de gang door om voor de eerste keer sinds drie weken weer te erva ren dat de brapdende zon in Peking de ogen doet knippe ren. De lange verschijning op het bordes van het ziekenhuis doet vele Chinezen stilstaan. De interesse is groter dan voor de andere schrijnende tonelen. Het zien van een man die een patiënt op de rug heeft geno de trap opdraagt, is iets zij gewend zijn. Onbewust voelen zij kennelijk aan dat het Capitol Hospital een pa tiënt met een ander verhaal rijk is. Zijn lengte kan in ieder geval geen rol spelen. Althans volgens Jimmy Woudstra, want ook in China zijn lange kerels. „In het nationale team stond een oersterke speler van 2.20 meter. Wij noemden hem Mo. Hij was ook nog eens twee keer zo breed als een normaal mens. Als die man de bal in zijn handen had en je probeer de hem het scoren te beletten dan tilde hij je met bal en al in een en dezelfde beweging omhoog. We hebben deson danks een keer van China ge wonnen. Als er in dit land achter een echte competitie komt, zal het voor Nederland in de toekomst waarschijnlijk onmogelijk worden dit land te verslaan". PETER VAN PUTTEN Meyerink mist een schitterende kans in de wedstrijd tegen China. Links Hedley en op de achtergrond De Graaf. (Van onze verslaggever) PEKING Wanneer de politieke tegen stellingen die China nu nog van het inter nationale voetbalfront weghouden, wor den opgelost, dan krijgt de FIFA er een waardig lid bij. Dat werd vrijdagavond in Peking zondermeer duidelijk. Niet om dat het Nederlandse amateurelftal met de duidelijke cijfers 2-0 werd verslagen maar vooral door de manier waarop de Chine zen dit resultaat bereikten. Oranje werd bij vlagen volledig over» speeld. Op het soms werkelijk formidabel aanvallende voetbal bleef Nederland het antwoord schuldig. In het gezellige, aan alle moderne eisen beantwoordende Work- man-stadion werd aangetoond dat niet alle Nederlandse vertegenwoordigende teams tot indrukwekkende prestaties komen. In dit geval wellicht niet zo verwonderlijk want de eerlijkheid gebiedt te zeggen dat de mannen van trainer de Vroe het niet troffen. De weersomstandigheden (weinig wind, hoge temperatuur gepaard gaande aan een hoge vochtigheidsgraad) waren in het voordeel van de gastheren. Het zou echter goedkoop zijn daarop de nederlaag af te schuiven. De Chinezen waren gewoon aanzienlijk beter. Met ra zendsnelle combinaties, veelal geleid door de dertigjarige onstuitbare uitblinker Jung Chih Hang, werd de Nederlandse verdedi ging ontregeld. China heerste op het mid denveld waar Jan Smid en Meyerink niet voor het noodzakelijke tegenwerk konden zorgen, bovendien bleken de Chinese aan vallers pijlsnel te zijn zodat er konstant alarm wanneer zij aan de bal kwamen. Desondanks kwam oranje met name in de beginfase enkele malen gevaarlijk door. Maar Mennega en Meyerink konden de bal de bekende goede richting niet meegeven. Voor de tachtigduizend uitzinnige toe schouwers werd het dan ook een vreugde volle avond. Chih Hang mikte de bal tegen de lat en bewees daar al in de beginfase zijn klasse. Alleen dank zij het goede werk van doelman Spierings en Wisse bleef de schade beperkt. Ook zij stonden echter machteloos toen Wan Chang Tai met een droog schot m de korte hoek de score opende: 1-0. Na de hervatting hadden de Chinezen op nieuw het beste van het spel en alleen omdat de afwerking te wensen overliet ontsnapte Nederland aan een grote neder laag. Ook het inzetten van Soumeru en Mole voor respectievelijk Kenter en Men nega maakte weinig verschil uit. Toch kreeg Nederland nog een onverwachte mo gelijkheid op de gelijkmaker. Jan Smid schoot in goede positie echter te zacht in waardoor doelman Li Gu Sheng spectacu lair kon redden. Li Fu Pao verdreef ten slotte de laatste twijfeld door met een gave kopbal de dik verdiende tweede treffer te laten aantekenen. Nederland speelde in de volgende opstel ling: Spierings, van Zinnen, de Haas, Wis se, Wisman, Smid, De Graaf (Soumeru), Meyerink, Headly, Mennega (Mol), en Ken ter. KERKRADE Praten over dingen die komen, is in de voetballerij een onmogelijke zaak. Zonder dat hem er naar gevraagd wordt, zegt Roda-manager Hans Körver: „Als je me vraagt wat ik van het komende seizoen verwacht, dan blijf ik het antwoord schuldig. Voor het begin van het vorig seizoen heb ik me laten ontvallen dat ik rekende op de vierde plaats en we zijn uiteindelijk zesde gewor den". Daaruit zou men misschien kunnen concluderen dat het aankoopbeleid van Roda vorig jaar niet goed geweest is. Met die conclusie is Körver het helemaal niet eens. Wel zegt hij dat „de nieuwe spelers niet gespeeld hebben zoals van hen veiwacht werd". Korver verder: „Toen Dick Nanninga zo lang geblesseerd raakte, hadden we wel gehoopt dat Theo de Jong of Terry Lees het spel naar zich toe zouden trekken en meer initiatieven zou ontplooien. Theo de Jong heeft een enorme ervaring en voetbalwijs heid. Hij toont echter te weinig vechtlust. We hebben geprobeerd daar verandering in te brengen. Vorig seizoen is dat niet gelukt, dus blijven we daaraan sleutelen. Terry Lees was het andere uiterste. Hij ging er vaak te fel en hard in en dat is natuurlijk ook weer niet de bedoeling". Roda JC i weg die spits de vraag rijzen van één speler, die zijn De „geschiedenis" van het vorige onverbrekelijk verbonden met de i Dick Nanninga ging en doet steeds weer of het goed is dat Roda zo afhankelijk is Korver: „Bij practisch iedere club heb je stempel op de ploeg drukt. Cruyff bij Barcelona, Geels bij Ajax. Allebei weg. Ik wil wel eens zien wat die ploegen nu meemaken. Er is in Nederland maar één club waarvoor deze bewering niet opgaat en dat is PSV". Driftig gaat hij met een pen de selectiespelers na en telt „Ik kom tot zeven aanvallers in onze groep. Dat is eigenlijk al teveel. Wat hadden we dan moeten doen? Nog een aanvaller aantrekken? Al die aanvallers van ons kunnen doelpunten maken, ook als Nanninga er niet bij is. Dat dat niet is gebeurd, is een andere kwestie". De plaats in de subtop brengt vaak problemen met zich mee. Onder andere de verhoogde eisen van de contractspe lers. Hans Körver ligt daar niet wakker van. „Ik heb het niet moeilijker gekregen met onderhandelen. De spelers wel. Bij Roda wordt inzet en werklust verlangd. Wie die gretigheid toont wordt beloond en anders kurmen ze ver trekken". De koele zakelijkheid van een manager komt boven. Met Körver valt niet te „schummelen". Hij voert al jarenlang de contractbesprekingen, waarbij hij maar één principe hanteert. Korver: „De spelers die voor ons van belang zijn, proberen we te houden". En met een lichte ondertoon van trots in zijn stem zegt hij: „Je mag gerust weten dat wij, vanaf 1970, ook geslaagd zijn in die opzet". Brit Morgan gaat naar Sparta; Deacy naar Beringen I (Van onze correspon dent) ROTTERDAM Sparta heeft gister avond de Brit Sam Morgan gecontrac teerd. De dertigjarige Engelsman speelde het afgelopen seizoen voor de tweede-divi sieclub Cambridge. Hij werd door de Rot terdamse club aange trokken omdat zijn landgenoot Stuart Parker, die eerder al door Sparta werd gecontracteerd, wegens een rugblessure voorlopig op non-actief staat. Het ligt in de bedoeling dat Morgan morgen in het competitieduel tegen Vitesse al als spitsspeler voor Sparta zal optreden. Landskampioen PSV heeft de 25-jarige international van Wales Nick Deacy verkocht aan Beringen. Eerder vertrok ook Guy Francois van PSV naar de Belgische club. Volleybalsters beginnen met verlies in WK Kort geding Volendam en KNVB VOLENDAM In Utrecht dient vandaag een kort geding van Volendam tegen de KNVB. Dat is het resultaat van een allerte actie die het management van Volendam gisteren inzette toen het be sluit van de KNVB in de zaak Eddy Kraal bekend werd. „Voorlopig niet spelgerechtigd" was de medeling van de KNVB, in deze geadvisieerd door de Stichting Arbeidsza ken. Volendam vecht die beslis sing aan. VOLGO GRAD Het Nederlandse da mes volleybalteam heeft tijdens het toer nooi om het wereld kampioenschap in Rusland gisteren de openingswedstrijd in de voorronde in Volgo Grad, het vroe gere Stalingrad met 30 van Cuba verloren. Setstanden: 151, 154,15-8. Coach Jaap Akker huis bracht in de laatste set het langste team op de been. Even leek er een kraaltje op de soep te komen, maar bij de stand 11—8 was dat weer opgelost. De set ging met 15—8 verloren. Akkerhuis en zijn collega Johan van der Haar brachten als basisteam de volgende speelsters in het veld: Fransje Murphy, Evelyn van der Laag, Willemien Smulders, Martje de Vries, José Conijn en Helene Kat. Ais reserve speelsters werden ingezet Monique Remmen, Stofke van Strien, Els Mulder, Karolien Keulen en Riet Wubs. Noteer bij de radio ROTTERDAM - Slechts drie van de èlf Nederlandse ruiters hebben zich voor het hoofd nummer van het 31e CHIO in Rotterdam weten te plaatsen. Anton Ebben, Johan Heins en Jan Broek behoren tot de 26 deelnemers, die door hun pres taties in drie kwalificatiewed strijden startgerechtigd zijn in het springconcours om de gro te prijs van de stad Rotter dam, dat voor morgen op het programma staat. Piet Raymakers stond welis waar als 24e op de ranglijst, maar werd gepasseerd door drie oud-winnaars (de Cana dees Simpson, de Braziliaan Pessoa en de Westduitser Sch midt), die tevoren een „vrij brief" hadden gekregen. De 21- jarige Brabander, die twee jaar geleden Beneluxkampioen werd, fungeert nu als eerste reserve. Ook nationaal kam pioen Henk Nooren vergaarde te weinig punten om een po ging te wagen de prestatie van Harry Wouters van den Ouden- weyer, die in 1969 als laatste Nederlander met Abadan de grote prijs won, te evenaren. De eerste drie dagen van het CHIO hebben nog geen Neder landse winnaar te zien gege ven. Gisteren bleef het bij de vijfde plaats van Jan Broek in de derde kwalificatiewedstrijd en de zesde positie van Johan Heins in het progressief spring concours, dat dit jaar op aan drang van de steeds meer in spraak eisende ruiters in de plaats kwam van de weinig geliefde puissance. NACAjax FC TwentePEC Zwolle Volendam—FC Utrecht Roda JCMW FeyenoordNEC VitesseSparta FC VW—FC Den Haag PSVAZ '67 Go Ahead Eagles—Haarlem Helmond Sport—Eindhoven FC Amsterdam—FC Vlaardingen FC Den Bosch—FC Groningen Veendam—FC Dordrecht i De GraafschapHeracles j Helmond Sport—Eindhoven SC Cambuur—Wageningen Willem II—Excelsior SC Amersfoort—Heerenveen SWFortuna SC De wedstrijden aangeduid met een komen voor op het toto-formulier. Uw krant met North Sea Ferries: in oktober branden de lichtjes in Blackpool. Een jaarlijks gebeuren in deze zo befaamde badplaats aan de Engelse westkust. Even traditioneel als de feeërieke illuminatie is, even getrouw komen duizenden Britten kijken naar dat kleurrijke fonkelende lint. dat zich slingert langs de ruim dertien kilometer boulevard met als hoogtepunt (letterlijk en figuurlijk) de in een lichtzee badende Tower, een kleinere copie van de Parijse Eifeltoren. De Blackpool-tower is een centrum van amusement, want tussen de vier pijlers is niet alleen een permanent circus, een kleine dierentuin, een diepzee-aquarium, maar ook de ballroom, van waaruit destijds Reginald Dixon zijn orgelconcerten gaf: het Wurlitzer-bioscooporgel wordt nu dagelijks door een andere organist bespeeld Dit allemaal is het doel van onze reis, die wij in samenwerking met North Sea Ferries van 19 tot en met 23 oktober 1978 gaan maken. De Tower beheerst het beeld van de dertien kilometer lange boulevard van Blackpool. Het programma: Donderdag 19 oktober 1978 17,00 uur Inschepen op een van de comfortabele schepen van North Sea Ferries. Diner aan boord Vrijdag 20 oktober 1978 Ontbijt aan boord 8 00 uur Ontschepen te Huil 8,30 uur Vertrek per luxe touringcar vanuit Huil 10.00 uur Aankomst te Tingley, waar in de New White Bear koffie wordt gedronken 10.30 uur Vertrek van Tingley 12.00 uur Aankomst in The Last Drop Village te Bolton, waar wordt geluncht 13.45 uur Vertrek van The Last Drop Village 15.00 uur Aankomst te Liverpool, waar wordt overnacht in het Adelphi-hotel in het centrum van de stad. Gelegen heid voor winkelen 19.30 uur Diner-dansant in het Adelphi-hotel Zaterdag 21 oktober 1978 Ontbijt in het hotel 9 00 uur Vertrek' vanuit Adelphi-hotel in de richting Lancaster 10.30 uur Aankomst in Lancaster. Bezoek aan de Hornsea Pottery 12.00 uur Vertrek vanuit Lancaster 12.45 uur Aankomst in Slaidburn. Geluncht wordt in de oud-Engelse herberg „Hark to Bounty Inn" 14.00 uur Vertrek vanuit Slaidburn 15.00 uur Aankomst te Blackpool. Ruimschoots de gele genheid voor sight-seeing, een bezoek aan de Tower of voor winkelen (het winkelcentrum ligt achter de boule vard) 18.00 uur Start van de sprookjestour (per touringcar) over de geïllumineerde boulevard 20.30 uur Vertrek vanuit Blackpool 22.00 uur Aankomst in het Adelphi-hotel in Liverpool. waar het souper wordt geserveerd Zondag 22 oktober 1978 Ontbijt in het hotel 9.00 uur Aankomst te Castleton Bezoek aan Treak Cliff Cavern (fraaie grotten, die o.l.v. een gids worden bezocht) Koffie na afloop 12.15 uur Vertrek van Castleton 13.15 uur Aankomst te Mosborough voor een lunch in het Mosborough Hall Hotel 14,45 uur Vertrek vanuit Mosborough 17.00 uur Aankomst te Huil. Inschepen. Diner aan boord Maandag 23 oktober 1978 Ontbijt aan boord 8.00 uur Ontschepen in Europoort. Einde van de reis van 2-persoonskamer en'standaard-hut a_.. aan boord geldt een toeslag van 40,- per persoon. Inlichtingen en boekingen (ook telefonisch) bij: North Sea Ferries (mej. Joke Kriboo), Postbus 1123, Rozenburg, tel. 01819-62077 of Sijthoff Pers, Afd. Reisorganisatie. Wagen straat 37, Den Haag. tel. 070-624562 tst. 370 of 257 U kunt gratis gebruik maken van een speciale bus, die rijdt donderdag 19 oktober 1978 van Den Haag (voorzijde Centraal Station) vertrek 15.00 uur of Rotterdam (gebouw Rotterd. Nieuwsblad, Coolsingel) vertrek 15.45 uur. Maan dag 23 okt. brengt de bus u weer terug. Komt men met eigen vervoer (ruime parkeermogelijkheid bij North Sea Ferries) dan dient men uiterlijk 17.00 uur aanwezig te zijn. Aan: North Sea Ferries. Postbus 1123, Rozenburg, Sijthoff Pers, afd. Reisorganisatie. Wagenstraat 37 Den Haag. Ik ga mee metpersonen naar Blackpool van 19 tot en met 23 oktober 1978 Naam Naam Naam Adres: Woonplaats: Tel.: Ik wens wel/geen special-hut. Ik maak wel/geen gebruik van de bus. Den Haag/Rotterdam. Doorhalen wat niet verlang wordt

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9