Molukkers zien Kamerdebat met hoop en vrees tegemoet QeidóeQowumt Nieuwe paus niet voor woensdag of donderdag [NSPRAAK EN RMS-STREVEN CENTRAAL IN DISCUSSIE Iraanse ambassade centrale geheime dienst Nieuwe egering 'ortugal lelicopter mtploft: Irie doden De verdeling van de pijn Roemenië en Joegoslavië weren kritiek uit Moskou ilNNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1978 pagina 7 <(Yan een onzer verslaggevers) DEN HAAG Volgende week behandelt de Twee- i de Kamer de in januari door de regering ingedien- de nota over de problematiek van de Molukse minderheid in Nederland. Hoewel de voor de bespreking van dit regeringsstuk ingestelde bijzon dere Kamercommissie al twee lange openbare' vergaderingen aan de nota wijdde, wordt in Den Haag aangenomen dat ook in de plenaire Kamer vergadering uitvoerig op deze problematiek zal worden ingegaan. Niet alleen omdat het om een uiterst belangrijke en gevoelige materie gaat, maar ook omdat zich sinds de commissie-vergaderingen enkele „nieuwe feiten" hebben voorgedaan. Name lijk het uiteenvallen van de commissie Kobben- Hantouw en de extra inspraakronde van vice-pre- mier Wiegel met betrekking tot dé toekomstige vormi van inspraak van de kant van de Molukse organisaties. Aangenomen mag worden dat in het dinsdag begin nende Kamerdebat twee zaken centraal zullen staan: De vraag of er een Nederlands-Moluks perma nent orgaan van advies en overleg moet komen ter vervanging van het huidige Inspraakorgaan Welzijn Molukkers. Het alternatief is dat het huidige In spraakorgaan - wellicht ietwat gereconstrueerd - gehandhaafd wordt. De visie van Nederland op de RMS (de zg. politieke paragraaf van de regeringsnota). Vooral voor wat betreft het eerste punt heerst er bij de leiding van de Zuidmolukse gemeenschap een geladen stemming. Na de in de commissie Kobben-Mantouw (die in juni uiteenviel) opgedane ervaringen, zijn de Zuidmolukse leiders in grote meerderheid van oordeel dat de stem van de Zuid molukse gemeenschap verreweg het efficiëntst naar voren kan komen in een eigen Moluks orgaan. Het huidige Inspraakorgaan daarover: „Wat er in de Molukse gemeenschap leeft kan het beste door Molukkers zelf naar voren worden gebracht". Ge vreesd wordt dat in een gemengd orgaan de Moluk se meningen worden "ondergesneeuwd". Bevroren contacten Het regeringsplan óm het Inspraakorgaan te ver vangen door een gemengd orgaan wordt niet alleen 'door de overgrote meerderheid van de Molukse organisaties bestreden (wat ondermeer tijdens de inspraakronde van deze zomer gebleken is), maar ook door een aantal Kamerleden. In politieke kringen wordt verwacht dat het rege ringsplan om het inspraakorgaan te vervangen door een gemengd orgaan het NIET zal halen. Wél zal de Kamer ongetwijfeld aandringen op een meer representatieve samenstelling van het Molukse in spraakorgaan. Met name aan de positie van minder heidsgroeperingen in de Molukse gemeenschap zal meer aandacht ^besteed moeten worden. De Badan Persatuan neemt een te overheersende rol in in het nu bestaande inspraakorgaan. RMS-streven De tweede zaak die de Molukkers erg hoog zit is de politieke paragraaf in de regeringsnota. Met nadruk wordt in dit stuk gesteld: „De Nederlandse regering kan en mag, om juridische, historische en feitelijke redenen, zowel in de internationale als in de nationale sfeer, het staatkundig streven naar een onafhankelijke of in vergaande mate autonome Republiek der Zuidmolukken niet erkennen, laat staan steunen". Dat houdt in dat de Nederlandse regering er niet alleen over peinst de RMS te erkennen, maar ook niet van plan is het zelfbe schikkingsrecht van de Zuidmolukkers in, bijvoor beeld, de VN-organen aan de orde te stellen. Tijdens de openbare commissievergaderingen van de Kamer bleek al duidelijk dat de grote meerder heid van de Kamerleden de stellingname van de regering op dit punt steunt. Wèl is een aantal Kamerleden van. oordeel dat beter tot uiting zal dienen te komen dat, zoals in de aanbiedingsbrief bij de RTC-nota van de commissie Kobben-Man touw staat. Andere zaken die in het debat aan de orde zullen komen zijn de huisvestingsproblemen (de regering vindt dat er geen nieuwe Molukse wijken moeten komen noch dat de huidige Molukse wijken moeten worden uitgebreid), het onderwijs (krachtige bevor dering van het bi-cultureel onderwijs), de plaatselij ke inspraak, de werkgelegenheid (met name de Zuidmolukse jongeren worden ernstig getroffen door het werkloosheidsprobleem), de drugsproble matiek en de mogelijkheden voor de Molukkers om gebruik te maken van radio en televisie. Molukse verdeeldheid Een bijzonder probleem dat enigszins buiten het Kamerdebat valt is de situatie binnen de Molukse gemeenschap in ons land. Wie een congres van de Badan Persatuan (zoals dat van vorige week zater dag in Wierden) bezoekt krijgt de indruk dat er sprake is van een grote mate van eensgezindheid, maar in werkelijkheid is die eenstemmigheid er bepaald niet. De Badan Persatuan vertegenwoor digt inderdaad de grote groep Molukkers die achter het RMS-streven staan, hoewel ook onder hen flinke verschillen van mening optreden, onder meer tussen Manusama, Metekohy, Mual en Metiary. Maar links van de B.P. is een beweging komen te staan als Gerakan Pattimura onder leiding van de Nijmeegse socioloog Elias Rinsampessy. Deze bewe ging streeft naar zelfbeschikkingsrecht ook voor andere delen van Indonesië, zoals Irian Barat en Oost-Timor. Verder is er de groep van Zuidoost-Mo- lukkers die veel milder ten aanzien van Jakarta staat dan de RMS. Ook is er een groep onverschilli gen ten slotte kan gewezen worden op de radikale jongeren die niet tegen geweld opzien als ze dat nodig vinden. Hoewel de invloed van president Manusama niet onderschat mag worden (hij heeft zich als zodanig kunnen handhaven ondanks alle aanvallen op zijn positie) is hij niet meer in staat zijn mensen vol doende perspectief te geven. Vooral onder de jonge ren gist en woelt het en wil men wel eens wat zien van wat de Molukse leiders hun steeds hebben voorgehouden. Vierde wereldgedachte Van groot belang is dat er op sociaal gebied veel ten behoeve van de Molukse jongeren gedaan wordt <o.m. op terreinen als werkgelegenheid en onder wijs), maar de jongeren moeten ook uitzicht heb ben. De ouderen kunnen dat uitzicht nauwelijks meer bieden ondanks pogingen met betrekking tot de z.g. vierde-wereldgedachte: de bundeling van minderheden in de derde wereld waarmee getracht wordt de aandacht van de wereldopinie, in het bijzonder van de Verenigde Naties, te vestigen op de minderhedenproblematiek. De aanpak van het Molukse probleem is van zeer groot belang zowel voor de Molukse gemeenschap als voor ons land als zodanig, daarom is het Kamerdebat van volgende week van niet te onder schatten betekenis. AMSTERDAM (ANP) - De bezetters van de Iraanse ambassade in Wasse naar hebben uit de daar aangetroffen documenten de overtuiging gekregen dat de ambassade zich op ruime schaal bezighoudt met inlichtingenwerk. Aan hun advocaat hebben de negen bezetters (Iraanse studenten) gezegd dat volgens hen een centrale van de Iraanse (of Perzische) geheime dienst Savak in de ambassade is gevestigd. Tussen de geheime documenten was een lijst van namen van Nederlanders die hun handtekening hadden gezet tijdens' een demonstratie tegen Perzië. Ook was er een lijst met namen van Nederlan ders die geen visum voor-Perzië moch ten hebben. Verder zou er zich onder de documenten een brief hebben bevon den waarin de Perzische ambassadeur aan zijn regering in Teheran verslag doet van de houding van de Nederland se politie tegenover deelnemers aan an- ti-Perzië demonstraties. Hij zou hebben geschreven dat de Nederlandse politie deze demonstranten in bescherming neemt en verder hebben opgemerkt dat de verhouding met de politie in andere landen gemakkelijker ligt. De ambassa deur zou hebben voorgesteld met ge schenken (zoals Perzische tapijten) aan de politie te gaan werken. (SSABON (AP) De door de urtugese president Eanes be- temde premier Alfredo No lo da Costa is er gisteren in slaagd een nieuwe regering taen te stellen. Daarmee is m eind gekomen aan een ka- inetscrisis die een maand eeft geduurd. Ie samenstelling van het nieu- kabinet zal maandag wor- q bekend gemaakt. Da Costa 55 jaar, industrieel en inge- eur en oud-minister van in- istrie in een vorige regering an de socialist Mario Soares. RAFENWOHR (AP) - Drie nerikaanse militairen zijn isteren omgekomen toen hun tlicopter in de lucht ontplof- et ongeluk gebeurde in de iiurt van de gemeente Grafen- öhr in het Westduitse Beie- zich een opleidings- rntrum van het Amerikaanse ger bevindt. Volgens oogge- ligen explodeerde het achter- de helicopter. Hij lortte neer en viel te pletter bos. *ïog geen schot n benoeming mrgemeesters fan onze parlementaire re actie) IEN HAAG Door vakantie an minister Wiegel van Bin- enlandse Zaken, zijn de voor- rachten voor de op handen ijnde burgemeestersbenoe- lingen gisteren in de minis- erraad weer niet aan de orde eweest. )p z'n vroegst volgende week irijdag zal het kabinet zich iver enige voordrachten kun- len buigen. Het wachten is op Ie benoemingen voor onder- nee- Rijswijk, Zoetermeer, Amstelveen, Den Bosch en file. Bovendien moeten voor zitters van de gewesten Rijn- :hond en Twente worden be- 'usie NVV-NKV roor 1981 inderzoeken )en Haag Up het oriedaag- congres van de Federatie Nederlandse Vakbeweging in lecember zal worden voorge steld te onderzoeken of een rolledige fusie van NVV en S'KV mogelijk is. )p een volgend congres in 1981 noeten dan voorstellen daartoe irordën gedaan. Het FNV-con- gres in december is het eerste nadat in 1976 met de federatie- samenwerking van NW en IKV werd gestart. Simca 1000 en Audi 50 uit productie Parijs (ANP) De Simca 1000 ran Chrysler en de Audi 50 ran Volkswagen worden met ingang van het bouwjaar 1979 uit de produktie genomen. De Simco 1000 werd 17 jaar geleden geintroduceerd en be reikte een produktie van twee miljoen stuks. Van de Audi 50 nrerden 125.000 exemplaren rervaardigd. Deze markt wordt ïu geheel bestreken door de VW-Polo. BESTEK 81 komt nu de vakanties voorbij zijn steeds meer in de belangstelling te staan. Niet zo zeer vanwege het tijdstip waarop dit plan in onze volksverte genwoordiging behandeld gaat worden, als wel om de schoten voor de boeg, die aan alle kanten worden gelost. Men heeft wel eens de neiging om te denken: als iedereen bezwaren en op sommige punten zelfs onoverkomelijke bezwaren tegen de regeringsvoorstellen heeft, dan moet de pijn wel aardig zijn verdeeld. Maar in de harde werkelijkheid van de dagelijkse politiek gaat zo'n redenering niet op. Iedereen is er van overtuigd, dat met welk plan ook pijn doen nu eenmaal onvermijdelijk is. Maar wie moet pijn lijden? „Na u", hoort men van alle kanten. Voor vrijwel elke sector zijn bijzonder goede motieven aan te voeren om juist die sector buiten beschouwing te laten. Als men evenwel aan dat gezelschapsspelletje gaat meedoen kan de hele opera tie beter worden vergeten. Maar dan zal de wal het schip vanzelf keren. INTUSSEN staan natuurlijk wel enkele uitgangspunten vast. Met name het ontzien van de zwakste groepen in de samenleving is een doelstelling, die kabinet én politieke partijen met elkaar gemeen hebben. De strijd gaat er straks echter om of die doelstelling ook wordt bereikt. CDA-vice-voorzitter Lubbers heeft al heel duidelijk laten blijken daarover twijfels te hebben. Hij pakt de zaak echter van een andere kant aan door de zeer beperkte ontwikkeling, die in de komende jaren de inkomens nog zullen kunnen hebben in gelijke mate voor de zwakkeren op te eisen. Zodat daar in ieder geval geen dubbel effect gaat ontstaan. En buiten de politiek zijn het alle loten aan de stam van ons rijk georganiseerde leven, die hun standpunt hebben bepaald of daarmee bijna gereed zijn. Waarbij tot nu toe vooral het standpunt van de ABVA dat de overheid zo'n 10.000 nieuwe ambtenaren in dienst moet nemen, het meest uit de toon valt. Want zo'n uitbreiding van het ambtenarenkorps zou de kosten van de collectieve voor zieningen weer met vele miljoenen omhoog jagen, terwijl nu juist de overheid zelf, met veel pijn en moeite, matigingen in de eigen uitgaven aanbrengt om ruimte te scheppen voor het particuliere bedrijfsleven. En om de belastingschroef wat losser, althans niet zwaarder aan te draaien. Het is voor de Tweede Kamer en alle organisaties uit het bedrijfsleven en de particuliere sector maar goed, dat premier Van Agt nog wat wisselgeld in het achterzakje heeft. Hij en zijn kabinet zullen dat hard nodig hebben. Maar het gaan toch spannende weken worden. De Kamer zal aan een keuze niet kunnen ontkomen. En de keuze, die uiteindelijk gemaakt gaat worden zal evenmin tot applaus uit de samenleving leiden als „Bestek '81" heeft kunnen verwerven. ZAGREB (Reuter) Roemenië en Joe goslavië hebben zich gisteren keerd tegen stroom van kritiek die Moskon o hen heenstort verband met het be zoek van de Chinese partijleider Hwa Kwo Feng. „Roemenië streeft naar goede betrek kingen met alle communistische lan den en de relaties met sommige lan den hoeven die met andere niet in de weg te staan", schrijft het officiële partijorgaan Scinteia. Het artikel lijkt bedoeld te zijn de gemoederen in het Kremlin wat te kalmeren, madr het kondigt tevens aan dat de Chinees- Roemeense contacten nog verder zullen worden uitgebreid. Het officiële Joegoslavische persbureau sloeg terug met het verwijt dat het Russische persbureau zich bij zijn kritiek laat leiden door berichtgeving uit de westerse pers en niet door de verklaringen van de Joegoslavische autoriteiten. De Chinese partijleider bracht gisteren korte bezoeken aan Zagreb, de hoofdstad van de Joegoslavische republiek Kroatië en aan Skopje, hoofdstad van Macedonië. Ame- Amerikaan krijgt derale J O ar schadevergoeding vliegramp Tenerife NEW YORK (UPI) Een rikaanse federale jury heeft een scha declaim toegewezen van 375.000 dollar (bijna 800.000 gul den) aan de Ameri kaan Donald John son die zijn vrouw heeft verloren bij de vliegramp op Te nerife in maart vorig jaar. Een Boeing 747 van de KLM botste toen op een Boeing 747 van Pan Am. Het was de eerste zaak die tegen Pan Am en KLM was aangespannen in verband met de ramp, waarbij 576 mensen omkwamen: 114 zaken worden nog behandeld. Johnson had 1 miljoen dollar vergoeding geëist. r KARDINAAL WILLEBRANDS: Een deel van het college van kardinalen tijdens de Eucharistieviering die gisteren werd gehouden in de basiliek van Sint-Pieter. Kardinaal Camerlengo Villot sluit de deur nadat hij als laatste de Sixtijnse Kapel is binnengegaan. ROME Met een plechti ge Heilige Mis in de Sint Pieter, waarin Gods zegen werd gevraagd, heeft het college van kardinalen gis teren een begin gemaakt met het conclaaf ter ver kiezing van een opvolger van paus Paulus VI. Ach ter de zware deuren van de Sixtijnse Kapel verblij ven de kardinalen nu in volstrekte afzondering tot dat de nieuwe kerkvorst is gekozen. Kardinaal Willebrands heeft gisteren, voordat hij het conclaaf binnenging, de verwachting uitgespro ken dat de keuze van de nieuwe paus niet eerder dan woensdag of donder dag haar beslag zal hebben gekregen. In Rome wordt aangeno men dat de stemmingen van vandaag (de eerste was vanochtend om half tien) en morgen een ver snipperd beeld zullen ge ven. Mogelijk begint zich maandag enige lijn af te tekenen. Behaalt ook dan echter niemand tenminste 75 stemmen (tweederde plus één) dan wordt dins dag gepauzeerd om de kar dinalen de gelegenheid te geven onderling van ge dachten te wisselen. Woensdag worden dan de stemmingen hervat. Er zijn twee zittingen per. dag en per zitting is er een dubbele stemronde. Elke dubbele stemronde zal naar verwachting drie uur in beslag, nemen. Dat bete kent dat de wachtenden op het Sint-Pietersplein voor de eerste maal even na twaalf uur zwarte of witte rook uit het schoorsteen- pijpje boven de Sixtijnse kapel kunnen zien komen: Hetzelfde ritueel herhaalt zich 's avonds rond half acht. Wanneer echter in de eerste stemronde van een zitting al een voldoende meerderheid wordt be reikt, dan kan de rook ook tussentijds worden ver wacht. De eerste stemronde is het Een beeld van de Sint Pieter waar gisteren duizenden mensen probeerden een plaatsje te veroveren voor de plechtige H. Mis. meest tijdrovend. De kar dinalen moeten zich niet alleen één voor een naaf het altaar begeven om hun stembriefje in te leveren, maar ze moeten ook elke keer opnieuw de eed afleg gen. Als een nieuwe paus gekozen is kan het nog wel enige tijd duren voor hij op het balkon verschijnt en zijn naam bekend wordt gemaakt. De gekozene moet eerst zijn keuze aan vaarden, zijn naam kiezen, zich kleden in een witte toog en bovendien moeten alle kardinalen hem om beurten hun gehoorzaam heid betuigen. Op het allerlaatste ogen blik hebben zich nog twee kardinalen voor het con claaf aangemeld: de Ita liaanse kardinaal Pellegri- no en de Samoaanse kardi naal Taofinu'u. De laatste heeft zich in Rome nog even aan zijn voet laten opereren. Hij had die bij het zwemmen opengehaald aan een koraalrif.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7