Bewoners zullen hogere service kosten toch moeten gaan betalen Stortvloed van kritiek op beleid van PvdA- fractievoorzitter Van Dam Deel PvdA tegen nieuw Endegeesthestuur Grote politieke verwarring na besluit PvdA-leden CDA stuurt aan op samen werking met VVD en D'66 Digros mag zich toch vestigen aan Langegracht Beslissing over verbinding Bernhardlaan/ W i jngaardenlaan uitgesteld Z REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1978 PAGINA 3. (vervolg van voorpagina) de gisteravond tijdens de leden vergadering van de PvdA inge diende anti-WD motie ging ver gezeld van een stortvloed van kritische opmerkingen aan het adres van fractievoorzitter Van Dam die geldt als een fervent voorstander van samenwerking met de VVD. Tal van PvdA-le den, inclusief een aantal leden van de PvdA-fractie, beoogden dat samenwerking met de libera len onverkoopbaar was voor de achterban. „Samenwerken met de VVD is een aanfluiting. Als hier voor propaganda gemaakt moet worden doe ik niet meer mee", stelden sommige boze leden. Plei dooien van fractievoorzitter Van Dam, waarin hij aanvoerde dat in tal van andere gemeenten en ste den in ons land wel colleges ge vormd worden waarin de PvdA vruchtbaar samenwerkt met de WD en zelfs met het CDA haal den niets uit: er bleef een enorme weerstand tegen de gevolgde ge dragslijn van de fractie. Ook het betoog van Van Dam en een enkele voorstander van samenwerking met de WD, dat de PvdA-leden gisteren nog helemaal geen oordeel konden vellen, om dat er geen concreet onderhandelingsresul taat op tafel lag, had geen succes. Tal van leden stelden te Vrezen dat zij volgende week als de PvdA-leden opnieuw bijeenko men om het onderhandelingsresultaat aan een oordeel te onderwerpen er geen enkele keuze meer zou zijn. „Dan is het slikken of stikken", zo kon men horen. In feite was het Hans van Dam zelf die hen dit argu ment al in het begin van het socialistencon claaf in handen had gegeven door te bewe ren dat wat hem betreft de keuze slechts ging tussen twee mogelijkheden: ja zeggen tegen de WD of als partij in de oppositie ban. De eerste reactie van de fractieleider was na de stemmingen dan ook ontgoo cheld. Hij weigerde elk commentaar in afwachting van spoedoverleg met de vol tallige fractie. Gezien de interne partij structuur zal de fractie echter gedwongen zijn zich bij het besluit van de leden neer te leggen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Grote politieke verwarring heeft zich vannacht meester gemaakt van de politici die het nauwst betrokken wa ren bij de onderhandelingen tussen PvdA, D'66 en VVD om te komen tot een nieuw college van burgemeester en wethouders. Zowel D'66-fractievoorzitter Glaubitz, als waarnemend WD-leider Van Duyn rea geerden uiterst verrast op de onverwachte anti-VVD motie die vannacht met 60 te gen 49 stemmen door de PvdA-ledenverga- dering werd aanvaard. De verrassing na bij de gesprekspartners van de PvdA was des te groter, omdat gisteren nog eens duidelijk werd dat de onderhandelingen tussen deze drie partijen inderdaad op een oor na gevild waren. Zoals wij gister avond al schreven was de weg naar een college met de WD helemaal vrij. De woordvoerder van de WD-fractie, Kees van Duyn, bevestigde dat vanochtend in een eerste commentaar nog eens: „de ontwerp-tekst van de opgeloste knelpunten die ik gisteravond in handen kreeg was voor mij alleszins aanvaardbaar. De com promisvoorstellen WD EN D'66 ZEER ONTHUTST der zou worden gesproken hadden wat de WD betreft geen moeilijkheden opgele verd. Daarom is het besluit van de PvdA- ledenvergadering eens te meer te betreu ren. Ik heb dit ook helemaal niet verwacht, maar daarin zal ik niet de enige zijn", aldus Van Duyn. Voorbarig Ook in D'66-kring is het besluit van de PvdA-leden een college met de WD al bij voorbaat te blokkeren als een bom in geslagen. Fractieleider Glaubitz bestempel de de beslissing in een eerste commentaar als „zeer voorbarig". „Het college was op een oor na gevild. Ik vind dat de leden van de PvdA op het uiteindelijke resultaat hadden moeten wachten. De PvdA was daarin bepaald niet slecht uit de bus geko men. Ik heb de stellige indruk dat men zich eerder door emoties dan door redelijk denken heeft laten leiden", aldus Glaubitz. Vanochtend zijn vrijwel alle grotere frac ties in de gemeenteraad in spoedoverleg bijeen gekomen om te bezien wat er op korte termijn staat te gebeuren. Naast de PvdA vergaderen vandaag ook de fracties van het CDA, de VVD en D'66 over de nieuwe politieke situatie. Van D'66 zal op de eerste plaats een verlossend woord moeten komen. Moeilijk Waarschuwing Van Dam liet ook een ernstige waarschu wing horen in verband met de opstelling van D'66. Deze partij heeft voor de verkie zingen al uitgesproken dat als de PvdA de gesprekken met de VVD zou laten afspringen op niet-inhoudelijke punten, D'66 niet oereid zou zijn als alternatief mee te werken aan een links (minder- heids)college. Dit standpunt is volgens Van Dam in de laatste onderhandelingen in augustus nog eens herhaald. Hij hield zijn gehoor dan ook voor dat pas volgende week een ja of nee tegen de VVD uitge sproken zou kunnen worden. Ontgoocheld De verzamelde socialisten dachten hier echter anders over. De weerzin tegen de WD bleek zo groot dat men gisteren al een veto wilde uitspreken en de onderhan delingen met de liberalen op deze wijze wilde afbreken. Hoewel Van Dam tijdens een korte pauze nog zeer optimistisch was over de eindstemmingen, vergiste hij zich ditmaal deerlijk in zijn opstandige achter Van Dam komt daarmee zelf in een uiterst moeilijke positie terecht, te meer nu hij gisteren ter staving van zijn bewering dat een college van alle linkse partijen abso luut geen voorkeur verdient, nogal uithaal de naar een van de belangrijkste gesprek partners daarbij, D'66. Van Dam verweet de Leidse Democraten herhaaldelijk onom wonden onbetrouwbaarheid, kennelijk in de verwachting dat hij in een later stadium de PvdA-leden nog eens zou moeten uitleg gen dat er ook voor D'66 geen plaats was in het socialistisch-liberale college dat hem als doel voor ogen stond. Bovendien stelde hij gisteren onomwonden dat er geen alternatief is voor een keuze voor de WD, naast die voor de oppositie. Overigens werd hij daarop meteen gecorri geerd door zijn fractiegenoot Duivesteijn, die er op wees dat Van Dam met die stelling geen fractiestandpunt verkondig de. Anderzijds leek de fractievoorzitter van de PvdA vannacht erook het slachtof fer te zijn geworden van weer een andere persoonlijke opmerking tijdens de laatste weken van politieke gesprekken, namelijk, dat in geval van een afwijzen door de leden van een akkoord met de WD, „een links college in één dag rond zou zijn. ARJEN BROEKHUIZEN Van een onzer verslaggevers Leiden Waarnemend-fractievoorzitter van het CDA, Jan van Zijp zal vandaag zijn fractiegenoten voorstellen de VVD en D'66 uit te nodigen voor onderhandelin gen om te komen tot een college van deze drie partijen, nu de Partij van de Arbeid door het aannemen van een anti-WD motie de ver gevorderde, samenwerking met deze partij onmogelijk heeft gemaakt. In een commentaar op deze beslissing verklaarde van Zijp dat het CDA zoals altijd ook op dit moment nog open staat voor samenwerking met alle partijen om te komen tot een goed en stabiel stadsbe stuur. Nu de PvdA deze stap genomen heeft en een college van PvdA, D'66 en WD is gestrand achten de Christendemo craten het onverantwoord nog langer lijde lijk toe te zien. Van Zijp verwachtte dat de uitnodigingen voor onderhandelingen vandaag nog de deur uit zouden kunnen gaan. Voor de voorzitter van de onderhande lingsdelegatie van het CDA kwam de be slissing van de PvdA-leden niet helemaal onverwacht. „We hadden voor vanochtend ook al een fractievergadering gepland om Na beslissing PvdA-ledenvergadering direct te kunnen inhaken op de besluitvor ming binnen de PvdA-ledenvergadering", aldus Van Zijp, die gisteravond zelf als toehoorder aanwezig was. Van Zijp wilde niet bevestigen of bij even tuele gesprekken tussen CDA, VVD en D'66 de wethoudersverdeling 2-2-2 het uit gangspunt zou zijn. Vlak voor de D'66-le- denvergadering van deze week liet Van Zijp D'66-voorzitter Piet van der Heide weten met een dergelijke verdeling ak koord te kunnen gaan. Van Zijp benadruk te echter dat dit aanbod toen van de hand was gewezen. Voor zowel het CDA als voor de WD is de actieve deelname van D'66 aan een alternatief college voor een met de PvdA overigens een eerste vereiste. Waarnemend WD-leider Van Duyn stelde alleen zo'n actieve deelname een garantie voor vol doende stabiliteit in het stadsbestuur te vinden en door Van Zijp werd dit desge vraagd onderstreppt. Volgens Van Duyn moet het ook heel goed mogelijk zijn om met D'66 tot een akkoord te komen gezien de positieve en constructieve opstelling van deze partij in de tot nog toe gevoerde onderhandelingen. Naar de mening van Van Duyn maakt D'66 dan ook terecht aanspraak op een wethouderszetel. Wethouder Oosterman: „onaanvaardbaar" (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Wethouder Oosterman (gezond heidszorg) wil geen bestuurlijke verantwoor ding nemen voor een mogelijk uitstel in de besluitvorming over een nieuwe bestuursvorm voor Endegeest, het gemeentelijk psychiatrisch ziekenhuis van Leiden. In antwoord op het voorstel van PvdA-leider Meijer die namens een meerderheid van zijn fractie verzocht het voorstel daartoe van de raadsagenda maandag avond af te voeren, stelde Oosterman dat wat hem betreft dan ook alle andere maatregelen voor Endegeest opgeschoven moeten worden naar de nieuwe gemeenteraad die een week later aantreedt. Binnen de fractie van de socialisten stellen velen zich formeel op het standpunt dat het bestuurs voorstel voor Endegeest onvoldoende is voorbe reid en dat dit daarom maandag niet in de raad behandeld mag worden. Het gaat hier om een voorstel waar zo'n drie jaar aan gesleuteld is en dat behelst het dagelijks bestuur van Ende geest, dat nu nog bij de gemeente berust, op een aantal belangrijke punten over te dragen aan een speciale commissie van drie raadsleden met een aantal deskundigen van buiten af. In december zou deze commissie operationeel moe ten worden en zich allereerst moeten gaan buigen over de directiestructuur. Voor medio 1979 dient daar een voorstel over te zijn uitge bracht. De commissie zelf zou zeker tot eind 1980 orde op zaken moeten stellen binnen Ende geest. Flauwekul De formele redenen die de PvdA aanvoert om dit voorstel nog niet te behandelen stuitten gisteren op fel verzet van andere fracties. Van Oosten (PPR) sprak van „flauwekul" en vroeg de pvdA met betere dan deze formele argumen ten te komen. De Geus (CDA) wees op het absolute onvermogen van de gemeente om En degeest naar behoren te besturen. Als we na drie jaar studeren de bestuursoverdracht nu nog eens gaan uitstellen wordt het wantrouwen op Endegeest tegenover de gemeente alleen maar groter, zo meende De Geus. Ook wethouder Oosterman achtte verder uitstel onaanvaard baar. Hij vroeg zich af of de andere maatregelen ten aanzien van de personele situatie binnen Endegeest, die de raad maandag wel zal behan delen, wel op medewerking van staf en leiding kunnen rekenen als er bestuurlijk opnieuw niets zou gebeuren. Zeepkist race In het kader van de vijfde vakanties- peelweek werd gis teren op het circuit aan de Emmalaan in Woubrugge een zeepkistenrace ge houden. De deel- nemertjes hebben de afgelopen week hun zeepkisten zelf in elkaar getim merd. De wedstrijd werden verreden in vier manches, a de Niet alle kisten bleken be stand tegen de hoge snel heid. Enkele wielen raakten los. Het team Slangen Van der Wetering ging uiteindelijk met de hoogste eer strijken, nadat het in de finale het team Hoogeveen-Hendriks ruimschoots had LEIDEN Het cash and carry bedrijf Digros mag zich vesti gen in de meubeltoonzalen van Mijnders aan de Langegracht. De commissie voor de beroep schriften heeft gistermiddag met drie stemmen voor en twee tegen het beroep dat Mijnders had ingesteld tegen de intrekking van een eerder verleende bouwvergunning voor uitbreiding van het pand toegewezen. Tegen stemden het PPR-raadslid L. Bei jen en het PvdA-raadslid P. Borde- wijk. stelde gisteren bij monde van voorzitter Woudstra dat Mijnders welis waar een onvolledige aanvra ge voor de bouwvergunning had ingediend, maar dat, ook wanneer het college van b en w geweten had dat er een cash en carrybedrijf in het pand zou worden gevestigd, het col- De meubeltoonzalen van Mijnders aan de Langegracht.. lege ,de de bouwvergunning niet had kunnen weigeren. De werkzaamheden aan de ver bouwing van de meubeltoon zaal zullen nog stil blijven lig gen totdat het college en Mijn ders het eens zijn geworden over bepaalde voorwaarden en eisen, die een vestiging van een cash en carry bedrijf in de Leidse binnen stad met zich meebrengt. Op korte termijn zal Mijnders een vastomlijnd plan betreffende hetgeen er nu precies in de meubeltoonzaal zal gebeuren bij de gemeente op tafel moeten leggen. Binnen twee maanden moeten b en w van Leiden dan met hun voor waarden en eisen komen, aldus stelde de commissie voor de beroepschriften Wanneer er inderdaad een Digrosvestiging komt, dan zullen deze voor waarden en eisen in hoofdzaak parkeer- en stallings- maatre gelen omvatten. Voorzitter bewonerscommissie Stok-flats Van Uden stapt op VOORSCHOTEN - De ge meenteraad nam gisteravond deel aan de nota „Verkeerspro blematiek in de gemeente Voorschoten", waarbij werd vastgesteld dat de eventuele openstelling van de Prins Bernhardlaan naar de Wijn gaardenlaan uit de nota ge haald werd en door de nieuwe gemeenteraad nader bezien zal worden. De grote vraag was bij enige raadsleden of deze verkeersnota als een „erfstuk" beschouwd zou worden of als een uitgangspunt van het te voeren verkeersbeleid. Wet houder Eveleens verklaarde nadrukkelijk dat de nota een uitgangspunt van het komende beleid zou zijn. Tot grote verrassing was de raad niet bereid om een krediet beschikbaar te stellen voor een nieuwe geluidsinstallatie in de raadzaal. Zowel Mr. Begeer (VVD) als drs. Meershoek (CDA) voelden weinig voor een krediet terwijl de demonstratie eigenlijk niet positief was. Be sloten werd het voorstel op de eerstvolgende raadsvergade ring op de agenda te plaatsen en tevens alsnog een proef te nemen. De subsidie van 3210 voor de VOS-cursussen (Vrouwen Oriënteren zich in de Samenle ving) werd zonder hoofdelijke stemming verleend, maar wel mgt diverse kanttekeningen bij de organisatie van deze cursus. Mevr. Bloembergen (WD) zag deze cursussen graag onderge bracht bij het Vormings- en Ontwikkelingswerk en de heer Visser (PPV) wenste meer ze kerheid voor de toekomst van deze cursussen. Aan het slot van de vergade ring werd afscheid genomen van negen raadsleden. Burge meester Van der Haar gaf van elk scheidend raadslid een ka rakteristiek en deelde tenslotte mede dat aan mevrouw Bloem bergen en de heren Iestra en Esselaar de gemeentelijke her inneringsmedaille in zilver is toegekend vanwege hun lang durig lidmaatschap van de raad. Alle drie de leden zijn 12 jaar raadslid geweest, terwijl de heer Iestra hiervan 8 jaar en Esselaar 4 jaar tevens wet houder was. De vertrekkende raadsleden zijn mevrouw Bloembergen (VVD), mr. Begeer (WD), mr. Esselaar (CDA), mr. J. Gocsens (PPV-D'66), W. Iestra (PCC), mr. Koetser (WD), ir. Potma (PPV-PPR), drs. H. van Wijk (PPV-PvdA) en drs. Van Galen ïiast (WD). ALPHEN AAN DEN RIJN - „Ik zie het niet meer zitten. Het heeft weinig zin om als commissie te blijven vech ten als het ontbreekt aan de hulp die je nodig hebt". Dat zei gisteren een duidelijk teleurgestelde Piet van Uden, de voorzitter van de bewonerscommis sie van de „Stok-flats" aan het Vale- riusplein en Sweelinckplein in Alphen aan den Rijn. Zoals bekend gingen de bewoners, on der aanvoering van Van Uden, met Stok in de slag toen deze meende de service kosten ineens met zo'n 100% te kunnen verhogen en in een adem ook nog enke le gepasseerde seizoenen claimde. Na ruim een jaar lang gevochten te hebben tegen mammoetmakelaar Stok, die de flats in beheer heeft, zal Van Uden de strijdbijl begraven. Hij zal dit woensdag a.s. op een bijeenkomst in De Bron aan zijn medebewoners bekend maken. Dan zal Van Uden ook laten weten dat er niets anders rest dan de door Stok nieuw vastgestelde servicekosten per 1 juli j.l. maar te gaan betalen. Van Uden voelt zich van alle kanten in de steek gelaten. Niet alleen door het gemeentebestuur van Alphen maar ook door de Huuradviescommissie, de Eco nomische Controledienst en het Ministe rie van Economische Zaken om er maar een paar te noemen. Instanties waar de volijverige voorzitter nadrukkelijk aan de bel had getrokken. Volgens hem hebben ze allemaal de boot afgehouden onder het veelzeggende motto: „Aan mijn lijf geen polonaise". En nu wordt het volgens de voorzitter tijd om tegen de bewoners te gaan zeggen: je zult moeten betalen. Van Uden: „Langer blijven adviseren om niet te betalen zou de problemen alsmaar vergroten en daar is niemand mee gediend". Er rijzen volgens hem toch al levensgrote moei lijkheden aan de kille huurdershorizon. Door de schoksgewijze verhoging van de servicekosten verliezen namelijk, zo stelt Van Uden, de vier- (81 stuks) en vijfkamerflats (94 stuks) het recht op huursubsidie. Naar schatting zouden op dit moment circa 80 bewoners subsidie genieten. Voor een groot gedeelte van die 80 (alleen de 65 driekamerflats en de 65-plussers blijven in aanmerking komen) vervalt de subsidie in de nabije toekomst. Een bespreking over dit hete hangijzer tussen de bewonerscommissie en de wethouder voor woonruimtezaken, me vrouw H. Donker, en tussen haar en Stok bracht dit nijpende en naderende probleem niet dichter bij een oplossing. De notulen van de bespreking tussen Stok en de wethouder van 29 juni die de bewonerscommissie overigens ruim een maand later kregen toegezonden, zijn nietszeggend of zoals Van Uden concludeert, veelzeggend over de in breng van de gemeente. Zo blijkt uit de notulen dat op een vraag van Stok of de gemeente Alphen voor de „probleem gevallen" een overbruggingsregeling kende, bleef de wethouder het antwoord schuldig. Uit de notulen blijkt ook dat ze daarbij haastig heeft opgemerkt dat Stok in geen geval toezeggingen in deze richting zou mogen doen aan de huur ders. „De commissie dient voor dit soort inlichtingen naar de Sociale Dienst te worden verwezen", was het antwoord van de wethouder aan Stok. Van Uden hierover: „Hoewel ook ik weet dat het geen gemeentelijke zaak is had ik toch wel hoop dat deze bereid zou zijn aan het probleem te sleutelen. De gemeente heeft ons alleen het adres van het Minis terie van Volkshuisvesting verstrekt. Alsof we dat niet zelf uit hadden kun nen vlooien", stelt Van Uden verbitterd vast. Stok is nu volgens hem wel bereid om zelf een soort overgangsregeling te han teren. Het eerste half jaar conform de huursubsidieregeling en het tweede half jaar zullen de servicekosen dan ook voor de „probleemgevallen" onverbid delijk, hoewel geleidelijk, naar het ma ximum stijgen. Van Uden: „Bewoners die van deze interim-regeling gebruik willen maken zullen dan wel met de billen bloot moeten. Bij de huisbaas inzage geven van de inkomsten. Ik kan me voorstellen dat men daar moeite mee zal hebben". Volgens Van Uden blijft het probleem ondanks de regeling van Stok ook recht overeind staan. „Want wat gebeurt er na een jaar? De bewoners voor wie het te veel wordt kunnen geen kant op. Wethouder Don ker zegt: we hebben geen goedkope huurwoningen. Het enige dat ze te bie den heeft is een wachtlijst van immense afmetingen", aldus Van Uden. De voor zitter van de bewonerscommissie ziet dan ook geen reële oplossing meer voor die huurders en het zit hem erg hoog, hoewel hij persoonlijk niet in de proble men zal komen, dat hij voor hen niet meer heeft kunnen bereiken. Verbitterd stelt hij vast: „Ik bemerk dat'zowel de gemeente als Stok zich voor de kern van het probleem: wat moet er straks met die mensen gebeuren?, geen lor interes seert. En dat moet ik nu de bewoners gaan vertellen. Je zult trouwens hier maar wonen en het advies krijgen: ga nou maar betalen als je het geld daar voor niet hebt", merkt hij vertwijfeld op. Een lichtpuntje ziet Van Uden in deze slepende kwestie nog opdoemen. Hij heeft een stille hoop dat de navordering van twee seizoenen (tussen de 1500,- en 2000,- per huurder) zal worden „ge schonken". Niet omdat Stok nu ineens alle sociale aspecten van de problemen zonneklaar zou onderkennen, maar, om dat voor een dagvaarding (de enige mogelijkheid voor Stok want de huur ders blijven wel weigeren deze navorde ring te betalen) de eigenaresse Deltal- loyd nodig is. En deze heeft, zo is de gedachtengang van Van Uden, aller minst trek in een stuk antireklame*

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3