tony van Verre enige bekende radio-persoonlijkheid wiens stem niemand kent met werkelijkheid een nieuwe werkelijkheid maken is benemend Joris van der Berg zei ..Het is een gruwelijk geluk, dat jij die banden met Ko al hadHij heeft gelijk. Ik heb wel eens gedacht: de NOS zou toch eigenlijk vijf interviewers moeten aantrekken die met allerlei belangrijke mensen gesprekken gaan maken. Dan heb je tenminste dingen vastliggen. Later kun je altijd nog zien wat je er mee doet" ..Mijn gesprekken zijn over het algemeen met oudere mensen. Ze hebben meer meegemaakt, veel te vertellen wat voor anderen interessant is. Ik vind dat als je op zondagmorgen een programma maakt, je juist heel goed rekening moet houden met je publiek. De zondagmorgen is een instituut. Dan kun je niet alles doen. Ik heb geen bezwaar tegen bekende Nederlanders, zo lang ze authentiek zijn. kunnen relativeren en zolang ze tegen mij nog dingen zeggen, die ze nooit eerder naar buiten hebben gebracht. Het grote voordeel van een man als Carmiggelt bijvoorbeeld is. dat hij iedereen aanspreekt. Hij is zeldzaam intelligent, heeft een gevoel voor understatement dat je in Nederland nauwelijks tegenkomt en toch vinden een heleboel mensen herkenning bij die man. Dat is een grote gave en dat maakt hem bij uitstek geschikt voor mijn programma." Het handelsmerk van Tony van Verre is inderdaad de volstrekte openheid waarin zijn tegenpartij in de uitzendingen aan het woord komt. Zelfs mensen die vrijwel wekelijks in krant of tijdschrift of op radio of televisie te zien of te horen zijn. vertellen bij Van Verre ..nieuws", lichten meer dan een tipje van de sluier op van een tot dan toe stevig vergrendeld privé-leven. zonder dat dat gebeurt in een sfeer van sensatie of vals sentiment. Hoe Tony van Verre dat voor elkaar krijgt is een geheim, dat hij deelt met zijn ondervraagden en waarnaar ook de luisteraar slechts kan gissen. De vraag wordt op de band altijd weggeknipt. Joop Koopman verpindt de antwoorden met teksten („Hij doet dat geweldig. MIDDELBURG - ..Ze hebben me gevraagd om bij hem de wacht te houden. Later stelden ze voor dat ik bij de begrafenis naast de kist zou lopen. Ik heb het niet gedaan. Ben geen mens voor begrafenissen. Toen het zover was. was ik met Louis van Dijk en Jules de Corte een programma aan het opnemen. Ik keek op mijn horloge en heb aan hem gedacht. Jules speelde net een stuk van Bach. Zo kan het toch ook, Ko zou het begrepen hebben. Die snapt dat soort dingen best". Met zijn benen over elkaar, rechterhand onder zijn hoofd, ogen peinzend naar buiten gericht, zit Tony van Verre weggezonken in zijn fauteuil in zijn werkkamer en last voor het eerst tijdens ons gesprek die morgen zelf een pauze m. Kijkt afwisselend naar zijn ondervrager, naar een foto van Ko van Dijk uit de serie Dagboek van een herdershond", die naast een portret van Simon Carmiggelt aan de wand hangt, en naar buiten. Onverwacht staat hij op. duikt uit de stapel paperassen op zijn werktafel een papier op en zegt: ..Dat moet je lezen, dan begrijp je het allemaal". We lezen: ..Tegen elven nemen we afscheid. Twee weken later zou je een paar dagen naar Zeeland komen, voor het vervolg van de opnamen. Nou Ko. tot dan. Je slaat je armen om me heen. kust me op de wangen en drukt je een paar seconden tegen me aan. Of je me tegenhoudt weg te gaan. Of ik blijven moet. Ik realiseer me hoe alleen je bent" Het is een fragment uit het boek dat Tony van Verre samenstelde uit zijn gesprekken met de dit jaar overleden acteur. Een boek waarvan Ko zelf had gezegd: ..Dat moeten we doen. Voor mijn jongens, opdat ze later een beetje weten wie de vent is. die hun vader was". Begin volgende maand wordt het ten doop gehouden tijdens een bijeenkomst in het Theatermuseum in Amsterdam, waar tegelijkertijd een expositie gaat lopen, gewijd aan het leven van Van Dijk. Het is het eerste boek dat Tony van Verre maakte en kondigt het begin aan van een serie die een nog onbekend aantal delen zal omvatten In oktober volgt Simon Carmiggelt. in november Godfried Bomans. De titel van de reeks ..Tony van Verre ontmoet....", is ontleend aan de gelijknamige serie interviews die de Vara-radio op zondagmorgen tussen half twaalf en twaalf uur uitzond en die ook het belangrijkste materiaal voor de boeken hebben, geleverd. Tony van Verre is niet alleen de bedenker van het programma, maai ook de samensteller, interviewer, producent, regisseur, kortom de man die in zijn eentje verantwoordelijk is voor dat wekelijkse, indringende en zeer goed beluisterde halfuurtje radio. Een dikke tien jaar geleden begon hij zijn serie, waarmee hij nu een mijlpaal in zijn loopbaan heeft bereikt. Vorige week werd hem telefonisch meegedeeld dat de zilveren Reiszmicrofoon. de belangrijkste onderscheiding voor radiopresentatie, hem dit jaar is toebedacht. Geen aan inflatie onderhevige prijs, want in de afgelopen vijftien jaar. is Van Verre de vierde winnaar. ..Ik stond in de keuken de lamsbout te snijden, toen de telefoon ging", vertelt hij. ..Ik heb het mes laten vallen en die dag geen hap meer gegeten. Als je zolang bezig bent als ik en je krijgt nooit slechte, maar ook nooit echt goede reacties, dan schrik je hier een beetje van. Het is niet niks en iedereen die dat ontkent, die liegt. Je moet er natuurlijk niet te lang over blijven doorzeuren en gewoon verder gaan met je werk. maar het is toch leuk. Ik heb in het verleden zo vaak gedacht: ik zou ook best eens zo iets willen winnen". ..Simon Carmiggelt. nou die man heeft zo'n beetje alles gewonnen wat er te winnen valt. maar toch hecht hij er aan. Hij vertelde me eens een verhaal over Godfried Bomans. die nooit wat won. Adriaan Roland Holst had zo met hem te doen. dat hij speciaal voor hem een protestprijs wilde instellen. Latei- noemde hij een Kennemerlandpnjs. Op een dag belde Bomans Carmiggelt op en zei. dat hij nu ook wat had gekregen. Een onderscheiding van een carnavalsvereniging en hij vermeldde er trots bij dat het een gouden was. Hij zei het allemaal zo serieus dat je merkte hoe die man er onder leed. dat,ie nooit eens wat kreeg. Vertelde zelfs hoe zwaar het ding woog. Ik begrijp dat heel goed". ..Ik heb het er met Van Dijk wel over gehad. Een acteur merkt elke avond aan het applaus waar hij het voor doet. Ik heb kennissen die me ergens voor opbellen en dan zeggen: .0 ja. ik had je zondag nog willen bellen, want ik vond je programma zo goed". Dan denk ik: had het maar gedaan. Je weet wel dat het niet slecht is en er zijn dagen dat ik opsta en denk: ik ben de beste, maar je onzekerheid raak je nooit kwijt. Dat zal ook wel niet moeten. denk ik" Het bericht van de prijs heeft de vaderlandse pers in beweging gebracht, zo blijkt. Tijdens ons gesprek regent het telefoontjes. Sommige collega's maken een afspraak, anderen proberen via de telefoon een paar uitspraken los te krijgen. Van Verre, na een kort gesprek met een journalist uit de laatste categorie, die hij met nauwelijks onderdrukt ongenoegen afwimpelde: ..Ik heb daar zo de pest aan. Die jongens bellen je op. weten absoluut niets van je af en daar ben je dan aan overgeleverd. Ze bekijken het maar. Komen mogen ze allemaal, behalve de boulevardbladen, maar door de telefoon doe ik niks. Stel je voor dat ik zo zou werken. Onbegrijpelijk". Zijn humeur verbetert snel. Van Verre vertelt minstens zo levendig als zijn ..slachtoffers", probeert zo zorgvuldig mogelijk te antwoorden en omzeilt een vraag alleen als deze emoties oproept. Later in het gesprek is dok die reserve verdwenen en vertelt hij met name. afwisselend lachend, afwisselend onder de indruk, van zijn vriendschap met Ko van Dijk. Ik zou niemand anders voor hem in de plaats willen"). Het maakt van Verre tot de enige bekende radio-persoonlijkheid, wiens stem niemand kent. ..Ik ben" zegt hij. alleen te horen in Ster-spotjes voor Becel en Philips. Maar dat weet niemand. Ik schaam me er niet voor hoor. Het is een vak apart en als free-lancer kun je niet zeggen: ik maak eens per week een programma en daar leef ik van. Ik vind het niks minderwaardigs". ..Ik weet dat ik het best aardig doe AJbert Mol rekent mij tot de drie beste interviewers van de wereld. Hij noemde Dick Cavett en Johnny Carson. AJbert is veel in de VS geweest, trouwens waarom zou hij het tegen mij zeggen als hij het niet zo vindt". ..Er lopen natuurlijk vreselijk veel ijdeltuiten in dit vak rond. Negentig procent weet niet wat ze moeten vragen en hoort het liefst zichzelf praten. Zo'n man als Duys zou het toch ook het liefst zonder iemand doen. Als hij alleen op de buis zou kunnen komen, zou ie het niet laten. Ik ben ook ijdel hoor. begrijp me goed. maar ik probeer zoveel mogelijk thuis te zijn en niet ergens anders" ..Trouwens toch. de manier waarop op de televisie mensen worden ondervraagd. Zo'n Van Hilo. die met een van bewondering overslaande stem mensen vragen zit te stellen, terwijl iedereen die goed kijkt weet. dat hij het niet zo meent als ie het zegt. Ik vind het gewoon gênant, sorry hoor. Maar laten we het er niet verder over hebben. Iedereen moet maar doen. wat hij het beste vindt. Als ik er maar niet naar hoef te kijken". „Ik zie ook weinig tv. Mijn vrouw kijkt zeer geregeld. Ik kan me er te weinig mee indentificeren. zou er ook nooit voor willen werken. Radio is veel directer, spannender ook. Je raakt niet afgeleid doordat iemand een pukkel op zijn wang heeft. Je gaat niet zitten kijken: wat heeft ze aanDat is nu ook het verschil met vroeger. De tv staat bijna overal de hele avond aan. Radio wordt selectiever gebruikt, maar krijgt wel veel meer aandacht Tony van Verre identificeert zich sterk met zijn gesprekspartners. Hij gaat bij zijn keuze heel selectief te werk en vindt venvantschap met de persoon in kwestie van groot belang. ..Dat is", zo zegt hij. „heel belangrijk voor hoe zo'n programm; er uiteindelijk uit komt te zien. Het is nog nooit mislukt. Er is wel eens iemand die niet wil meedoen. Johnny Kraaykamp bijvoorbeeld. Ik heb hem er nog steeds niet van kunnen overtuigen dat het niet de bedoeling is dat we aan de lopende band grappen gaan zitten maken. Vandaag of morgen haal ik hem nog wel eens over". ..Ik heb me juist vannacht zitten afvragen, waarom ik zelden vrouwen interview. Er is een zekere angst. De spanning tussen mij en die ander is belangrijk. In een contact tussen man en vrouw ligt dat moeilijker, voor mij althans. Een man is van jouw soort, voor mij maakt het dat makkelijker. Ik wil niet ongeëmancipeerd doen of zo. maar. nou ja. weet je. het is ook een beetje het ouwe verhaal van vroeger hè. De man gaat op jacht, de vrouw blijft thuis. Hij maakt het avontuur mee. dus hij heeft ook het meest te vertellen". ..Ik ben nu 41. de helft zit er op en ik teken bij voor een volgende veertig jaar. Toen ik twintig was lag dat anders. Ik had nog geen enxel succes om op terug te kijken. Ik was op school mislukt, het huis uitgegaan en in Amsterdam gaan wonen. Heb daar van alles gedaan: ballet. Solfège, toneel. Ik heb daar rondgelopen, veel in de kroeg gezeten, veel bier gedronken en ontdekt dat mensen makkelijker tegen me praten, me boven een borrel van alles vertellen". ..Mijn ouders waren ook bezeten van toneel. Net als Ko heb ik samen met ze op toneel gestaan. Vader was notaris in Middelburg..Dat betekende wat. Ik kon op de fiets zonder licht rijden. Als ik politie zag. reed ik expres zonder handen" Na een aanzienlijke erfenis koos Tonv van Verre voor de antiekhandel. Verstand had hij er niet van (..ik ben regelmatig belazerd"). Na een paar jaar was het geld op en kwam hij bij de VARA terecht, waar hij een liedjesprogramma deed. ..Samen met Harry Bannink heb ik zo'n 250 versjes geschreven. Niet één hit gehad, terwijl Bannink tegenwoordig toch veel succes heeft". Tony van Verre vindt het tijd voor een glas wijn. Hij neemt ons mee naar het souterrain van zijn schitterend gerestaureerde huis. kiest uit zijn kelder een goede fles uit en laat me dan een aangrenzende kamer zien. „In die stoel hebben ze allemaal gezeten. Hier heb ik mijn opnamen gemaakt. Lekker rustig, geen straatgeluiden, een ideale ruimte". „Ik heb werkelijk nog geen benul van wat ik nu ga doen. Voor het eerst sinds jaren ben ik zeven weken vrij. Het werken aan die boeken is voor mij ook iets nieuws. De banden waren uitgetikt en dan moet ik gaan schrappen. Ik vond het in het begin vreselijk moeilijk. Het wordt eenvoudiger als je ontdekt dat bepaalde uitspraken het op de radio heel goed deden, maar op papier niets oproepen". De wijn en de begeleidende boterhammen met lever zijn op. Van Verre loopt mee naar de deur en zegt: „In de kroeg kom ik niet meer. Ik wil wel weer gaan. om te kijken of het nog lukt. dat praten met vreemden. Er komt zeker nog eens een programma uit. Weet je. wat ik doe is met werkelijkheid een nieuwe werkelijkheid maken en dat is eigenlijk adembenemend". TON VAN BRUSSEL

Leidse Courant | 1978 | | pagina 19