Wildgroei dreigt in crematorium-bouw Forse agenda voor Tweede Kamer Zeehondencrèche in Pieterburen overvol Hoog prijs-niveau verdrijft toerisme van Canarisehe eilanden Chantage op Nederland Nederlandse kreeg op Java stem teug VNO en NCW achter belastingplan Hofstra Amerikaanse bandleider Louis Prima overleden ilNNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1978 PAGINA <r TAATSSECRETARIS KONING: er verslaggevers) ;N HAAG De inrichting van toria in ons land wordt be- :igd door wild-groei. Nogal wat oeenten laten zich uit prestige- irwegingen tot de bouw van cre- itoria verleiden die in feite overbo- -ste| zijn. waarschuwing liet staatssecreta- ïr. H. Koning (binnenlandse za- DOVf enei)r. Van der Schaar: artchirurgie reda kan nu iel van start :j|in ken) gisteren horen tijdens een bijeen komst waarop hem een „spreidings plan crematoria" tot 1990 werd aange boden. „Terwijl enkele jaren geleden nog een taboe rustte op lijkverbran ding", aldus de staatssecretaris, „is het crematorium nu voor veel ge meenten een status-symbool gewor den. Er dreigt een teveel aan inrich tingen, wat leidt tot verspilling van gemeenschapsgelden." De staatssecretaris toonde zich dan ook gelukkig met het spreidingsplan dat is opgesteld in opdracht van de Stichting Voorlichtingscentrum Cre- matoriabouw. Een overcapaciteit op het gebied van lijkverbranding is vol gens mr. Koning bijvoorbeeld ont staan in de Haagse regio. De opening destijds van het crematorium .Eikelen- burg is door hem altijd betreurd. Overigens is het voor de landelijke overheid lastig om greep te krijgen op een adequate spreiding van inrichtin gen voor lijkverbranding. De opening van crematoria is, ook financieel ge zien, een louter gemeentelijke aange legenheid. Niettemin is de staatssecre taris van plan om gemeenten die in de toekomst het algemeen belang op al te flagrante wijze met voeten tre den, tot de orde te roepen. Het aantal personen dat na overlijden de voor keur geeft aan lijkverbranding boven graven, neemt intussen duidelijk toe. i Werd in 1966 .7,4% van de overledenen gecremeerd, vorig jaar bedroeg dit percentage 30%. EROP (ANP) - Hartchirurg Peter van der Schaar vindt de hartoperaties in het edase ziekenhuis De Klok- ïberg al over enkele maan- start kunnen gaan. ij ijwel alle noodzakelijke jrzieningen zijn aanwezig, zo iste) lt hij vast en het hartchirur- ■nse ch centrum in Houston, in Verenigde Staten, wil graag >en om het aantal operaties week snel op te voeren. Dr. -0njn der Schaar vindt de plan- m de Klokkenberg en het ns ziekenhuis in Breda te samen gaan uitstekend, hij vindt ook dat met het ..juuien van de hartoperaties J t hoeft te worden gewacht dat de samenwerking be ur lijk en organisatorische is cht ;erond. Dat kan, aldus Van Schaar, door alle noodza- ijke besprekingen alleen tot vertraging leiden. En er volgens hem al genoeg i veest. „Sinds vorig jaar no- d( nber die opdracht aan De ïkkenberg kwam is er wat voorbereidingen voor de ei- tjC ilijke hartchirurgie betreft (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dinsdag gaat de Tweede Kamer weer vergaderen na een reces van bijna twee maanden. In de periode tot Prinsjesdag moet de Kamer een lange agenda met veel belangrijke zaken bespreken. In de komende week komen onder meer aan de orde het beleid met betrekking tot de problematiek van de Molukse minderheid, de regeling voor Nederland van de in juni 1979 te houden Europese verkiezin-, gen en het wetsontwerp tot wij ziging van de Wet op het we tenschappelijk onderwijs. Zoals gebruikelijk zal de Ka mer dinsdag aan het begin van haar vergadering een „ordede bat" houden. Daarin zal zeker gesproken worden over het tij- stip waarop de ombuigingsnota „Bestek '81" door de Kamer besproken zal worden en ver der zal de PvdA-fractie een interpellatie-aanvraag indienen met betrekking tot de-ontwik keling in de woningbouw. Voor de vergaderweek van 5 september staan o.m. op de agenda het wetsontwerp tot herziening van de Wet op de ondernemingsraden, het wets ontwerp geluidhinderd, het wetsontwerp wijziging van de algemene pensionwet politiek ambtsdragers en enkele stuk ken over de provinciale finan- Kamervoorzitter Vondeling heeft gisteren meegedeeld dat hij een druk parlementair jaar verwacht. Hij wil ernaar stre ven de begrotingsbehandeling vóór kerst af te ronden. Vol gende maand komt ook het al aangekondigde boek van Von deling uit over de gedragsre gels voor Kamerleden. Het boek is voor zijn persoonlijke rekening geschreven; hij publi ceert het boek dan ook niet als voorzitter van de Kamer. Von deling houdt bespiegelingen over de vraag of er voor politi ci nieuwe gedragsregels moe ten komen. Opnieuw negatief advies wedde-verlaging DEN HAAG (ANP) Staats secretaris Van Lent heeft gis teren in de maandelijkse ver gadering met de Centrale Commissie Georganiseerd Overleg Militairen (CGOM) in Den Haag geen overeenstem ming kunnen bereiken over het voorstel van de defensie leiding de wedde van dienst plichtigen per 1 januari aan staande terug te brengen tot het minimum jeugdloon voor 19-jarigen. Het CGOM heeft de staatsse cretaris negatief geadviseerd over deze wijziging van de dienstplichtwet. De bewinds man zag hierin evenwel geen aanleiding zijn beslissing over het wedde-niveau te herzien. Van Lent heeft na afloop van de langdurige vergadering het CGOM toegezegd volgende maand nader overleg met de commissie te zullen plegen over de totale bezoldigingspro- blematiek van de dienstplichti ge militairen. Sinds 1 juli 1975 was de bezoldiging van dienst plichtigen gekoppeld aan het netto besteedbare minimum jeugdloon van een 20-jarige werknemer. De dienstplichtwet is vorig jaar zodanig gewijzigd dat de opkomstleeftijd „eerste oefening" van een 20-jarige naar een 19-jarige is terugge bracht. Vandaar de voorgeno men verlaging van de wedde. (Van een oi AMSTERDAM Neckermann Reizen, met een forse stijging van dertig procent goed voor ruim 130.000 reizigers in 1977, brengt als primeur in het ko mende herfst- en wintersei zoen zes alternatieve vakantie bestemmingen voor de Canari sehe Eilanden op tropische en subtropische breedtegraden met een gegarandeerde gemid delde temperatuur van boven de twintig graden. Dat zijn: Madeira, Zuid-Marok- ko, Israël, Jordanië, Jamaica en de Nederlandse Antillen. Reden van deze spektaculaire uitbreiding van winterwarme zandbakken zijn de hotelprij- zen, die met een stijging van 50 procent binnen één jaar de pan zijn uitgerezen. „De Cana risehe Eilanden", aldus Nec- kermann-general-manager Fritz Aronson, hebben in de winterse zonbestemmingen te lang een monopoliepositie ge had, waardoor devraag het aanbod elk jaar verder over trof. Het gevolg daarvan was dat de hoteliers in de roes van dit succes de prijzen steeds verder opdreven en zich slor digheden begonnen te permit teren die het produkt niet ten goede kwamen". Een groep uit het buitenland afkomstige Iraanse studen ten heeft opnieuw een terreuractie uitgevoerd tegen de ambassade van dat land in Nederland. Uiteraard gaat het ook hier om politieke motieven. Niet tegen het beleid van een Nederlandse regering, maar tegen dat van het land, waarvan de daders zelf de nationaliteit bezitten. Een actie derhalve, waarvan de wereld de laatste jaren er verf heeft gezien. Een actie ook, die steeds weer wordt recht gepraat door de „politieke motieven". Bij herhaling hebben wij betoogd, dat politieke geschillen niet langs de weg van bruut geweld dienen te worden opgelost. Maar zeker niet in landen, die geen enkele verantwoordelijkheid dragen of kunnen dragen voor het regiem, dat in een ander land aan de macht is. Daar komt nog bij, dat het voornamelijk in Duitsland verblij vende Iraanse studenten waren, die de in Nederland gevestigde ambassade voor hun actie hebben uitgezocht Da't de actie meer is dan een soort demonstratie-zonder wapens is gebleken uit de forse vernielingen, die zijn aangericht. DAARVOOR wordt Nederland thans de rekening gepre senteerd. Het is de Nederlandse belastingbetaler, die conform een toezegging van de regering, de schade aan de ambassade aangebracht, zal moeten vergoeden. Dat de daders vervolgens in hongerstaking gaan om hun „eisen" kracht bij te zetten kan niet anders dan tot de conclusie leiden, dat zij daardoor ook de Nederlandse overheid willen chanteren. Want die is verantwoordelijk voor de handhaving van onze rechtsorde. Daarin past niet het binnendringen van ambassades en het gijzelen van personen, noch vernielen van eigendommen. Wie dit soort onwettige acties bedrijft moet ook bereid zijn de rekening er voor te betalen. En niet pogen het wettige gezag in Nederland medeplichtig te maken. Hoe hoog overigens die rekening zal zijn, maaktr in ons land in ieder geval de onafhankelijke rechter uit. Laat hij dat wel zo snel mogelijk doen. Jakarta (Reuter) De 15-jarige Caroline nadat zij longontsteking had opgelopen sië kwam Caroline in contact met een van der Velde uit Hardenberg (O) heeft tijdens een vakantie op Vlieland. Dukun, een van de mystieke traditionele dankzij Javaanse magie en geneeskrachti- genezers in Indonesië. Deze Dukun Aba uit ge kruiden na een jaar haar stem terug. Een jaar lang bezoch zij allerlei specialis- het plaatsje Malang, gaf haar een genees- Caroline merkte in augustus vorig jaar tot ten in Nederland maar die konden niets krachtig kruid genaamd jinten, een soort haar schrik niet meer te kunnen praten voor haar doen. Tijdens een reis in Indone- karwei. .eni 't Hart: ,,het is fijn werk. maar het wordt nu wel erg zwaar" WANHOPIGE VERZORGSTER WEET ZICH GEEN RAAD (Van een onzer verslaggevers) PIETERBUREN Een doodzieke zeehonden baby in de badkamer, vijftien zeehondenba- bies plus de volwassen zeehond Frits P. in de noodbehuizing van de zeehondencrèche in het Groningse Pieterburen: Lenie 't Hart moeder van de wijd en zijd bekend geworden zeehondencrèche is op dit moment bijna ra deloos. Besloten is om ijlings een noodbassin te bouwen in de toch al niet ruime tuin van het meestershuis in Pieterburen. „Dat bassin komt nog deze week klaar. Voor de behuizing dus gezorgd, maar hoe we al deze dieren moeten verzorgen dat is ons een raadsel. En de ellende is dat we er lang niet zeker van zijn dat het hierbij blijft" zegt Lenie 't Hart bijna wanhopig. Ruim twintig procent van de zeehondenbabies die op het wad zijn geboren verblijft nu in Pieterburen. Tellingen' hebben uitgewezen dat zo'n 75 a 80 jongen deze zomer het levenslicht hebben aanschouwd op de Waddenzee. Elf zeehonden babies waren verleden week al in Pieterburen. Sindsdien zijn er drie uit Terschelling bijgeko men. Een uit de Eemshaven en twee dagen geleden werd er ook een doodziek jong uit Zeeland opgehaald. Die verblijft nu in afzon dering in de badkamer, want zijn toestand is kritiek. Jackie, een andere zeehondenbaby zorgt ook de nodige problemen. Het dier heeft een vernauwing van de slokdarm en moet om de anderhalf uur en dat is dertien keer per dag worden gevoed. Men is in de creche bijna dag nacht aan het werk, maar dat is nauwelijks er vol te houden. Begin deze week stond men in Pieterburen de keus of Frits P. weg of hals over kop ieuw bassin bouwen. De kosten van het noodbassin belopen een 3000,-. Dat geld is niet. Maar Frits die al sinds februari in de creche verblijft heeft een wond aan zijn buik die weliswaar mooi geneest maar die nog niet geheel dicht is. Onverantwoord om het dier terug te zetten in de Waddenzee, oordelen de deskundigen. Frits moet blijven. Maar de uitgave van rond de 3000,- komt op dit moment hoogst ongelegen omdat men bezig is met de nieuwbouw. Hiervoor heeft het Wereldnatuurfonds dit jaar 380.000,- gege ven, maar dat is meer dan 150.000,- te weinig voor de realisering van de nieuwbouwplan- nen. Over dit tekort is een gesprek gaande met het provinciaal bestuur.van Groningen dat zeer welwillend staat tegenover de plan nen in Pieterburen. In de afgelopen weken hebben vier meisjes Lenie 't Hart als vakantiehulp terzijde ge staan. Zij hebben keihard gewerkt van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in een periode die met elf zeehondenbabies een top- bezetting voor de crèche leek op te leveren, maar nu de vakantiehulpen weg zijn en Lenie met twee assistenten de zaak moet runnen, komen er nog vijf huilers bij. Tijd om voor. haar gezin en huishouding te zorgen heeft Lenie 't Hart op dit moment niet meer. „Ik weet waarachtig niet hoe het verder moet. Voor een aantal lezingen die ik over de zee hondencrèche zou houden heb ik al een ver vangster gezocht, maar dat is het belangrijk ste niet. Het ergste is dat ik op deze manier de zeehonden niet kan verzorgen zoals dat zou moeten. Die kostbare noodvoorziening komt er nu maar we zouden ook extra hulp moeten hebben. Waar haal je de mensen vandaan die dat zouden willen doen en waar haal je het geld vandaan om die noodhulpen althans minimaal te betalen? We hebben tenslotte alleen maai' tekorten op de exploitatiebegro ting. En op de nieuwbouwplannen. Hoe we hier uit moeten komen is mij een raadsel maar er moet wel binnen een paar dagen een oplossing komen anders vallen wij er hier allemaal bij neer," aldus Lenie 't Hart van de overvolle zeehondencrèche in Pieterburen. En toch moeten ook deze babies alle zorg blijven houden. Waar blijft de oplossing? Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De werkgeversverbon den VNO en NCW vinden dat de belas tingvoorstellen van het rapport-Hofstra per 1 januari 1979 moeten worden inge voerd. Het rapport-Hofstra werd begin dit jaar aan de Tweede Kamer aangeboden. Mi nister Andriessen van Financiën ver klaarde toen dat hij eerst kennis wilde nemen van reacties uit de samenleving, voordat hij i stellen wilde nemen. VNO en NCW heb ben nu een commentaar aan de bewind slieden van Financiën toekomen. De beide werkgeversverbonden zijn van oordeel dat de voorstellen die in het rapport-Hofstra zijn gedaan de belas tingheffing van toekomstige schijnwin sten zo goed als onmogelijk kunnen maken. VNO en NCW hebben vaak gepleit voor het achterwege laten van belastingheffing over schijnwinsten. Zij achten de hoofdlijnen van de voorstel len daarom aanvaardbaar. Volgens VNO en NCW heeft belasting heffing over schijnwinsten drie grote bezwaren: zij schept het risico dat door de belastingheffing het reëele geïnvesteer de vermogen wordt aangetast, zij leidt tot een ongelijke belasting druk op gelijke reëele winsten, zij werkt inflatiebevorderend. Wel stellen VNO en NCW enkele techni sche aanvullingen en verbeteringen van het rapport-Hofstra voor. Deze betref fen de winst uit onderneming, de parti culiere inkomsten, de winst uit aanmer kelijk belang en de gevolgen voor de VAD. In hun nota dringen VNO en NCW erop aan dat het voornemen tot invoering ruimschoots tevoren bekend zal worden gemaakt. De ondernemingen kunnen dan tijdig de noodzakelijke voorberei dingen ter hand nemen. Nederland hekelt Britse vis-maatregelen DEN HAAG (ANP) Neder land blijft eenzijdige vangst beperkende maatregelen, zoals de Britse regering afgelopen week weer heeft aangekon digd, afwijzen. Het ministerie van landbouw en visserij in Den Haag heeft dit meege deeld, in een reactie op de jongste Britse maatregelen. Deze betreffen in het bijzonder een beperking van de haring vangst in de Ierse Zee tot 9.000 ton, waarvan 8.100 ton zou worden voorbehouden aan de Britse vissers en die van het eiland Man. Voorts zal het Ver enigde Koninkrijk van 25 sep tember 1978 tot 1 januari 1979 een algemeen haringvangstver bod in dat gehele gebied toe passen. Volgens Nederland behoren vangstbeperkende maatregelen in het kader van de Europese Gemeenschap te worden geno men. Daarom worden de een zijdige, zuiver nationale maat regelen van de Britse regering afgewezen. Floriade '82 weer in A'dam (Van een or AMSTERDAM - Meer dan miljoen bezoekers een half miljoen per maand - hoopt Amsterdam te trekken wan neer daar van 8 april tot 10 oktober 1982 een nieuwe Flo riade wordt gehouden. De hoofdstad is ten tweede male gekozen vanwege het overwel digende succes dat de interna tionale tuinbouwtentoonstel ling er in 1972 had - 4,5 mil joen belangstellenden. Nu vindt het evenement plaats achter de Bijlmermeer waar momenteel het regionaal re creatie park Gaasperplas wordt aangelegd. Op en terrein van 48 hectare, zo maakte de organiserende stichting giste ren bekend, zal naast de bloe men-, groenten- en fruitteelt vooral ook de natuurlijke flora van Nederland aandacht krij gen. Er komen grienden (wil gen al geplant en manshoog gegroeid), rietlandschappen, laagveengebieden, duinpannen en dijken. Op drie kwekerijen van in totaal zes hectare groeien reeds de tienduizenden heesters die de Floriade in 1982 zullen opluisteren. (Van de muziekredactie) NEW ORLEANS Louis Pri ma, de Amerikaanse bandlei der die beroemd werd met zijn krakende bariton-stem en zijn jazz-trompet, is gisteren op 67- jarige leeftijd overleden. Hij had de laatste drie jaar in coma gelegen. Dit heeft een woordvoerder van het Touro- ziekenhuis in New Orleans be kendgemaakt. Als doodsoor zaak werd opgegeven de her sentumor die zich in 1975 bij hem openbaarde. Prima's tweede vrouw, de vroegere Gia Miles, was bij hem toen hij stierf. Louis Prima formeerde zijn eerste band in 1940 nadat hij vele jaren was opgetreden in New Yorkse nachtclubs. Hij had al spoedig succes met zijn „Five saltes peanuts". Prima componeerde talrijke liedjes zoals „Sing, sing, sing", „Mar guerite", .Sunday kind of love" en „Angelina". Zijn muziek was een mengeling van jazz en boogie-woogie en hij garneerde zijn songs met een stem die klonk alsof ze bij de volgende noot ineen zou klappen. Prima haalde zijn hoogste populariteit op het eind van de jaren vijftig Het weer in ons land zal mor gen, evenals vandaag worden bepaald door een overwegend noordwestelijke luchtstroming, die lucht vanaf het noorden van de noordzee aanvoert. De ze lucht is vrij koel en er ko men wolkenvelden in voor. De neerslagkansen zijn echter klein. De luchtstroming uordt in stand gehouden door twee luchtdruksystemen. Een gebied met een hoge lucht druk, dat zich uitstrekt van Groenland tot Spanje met een uitloper tot over de Balkan ean een lagedrukgebied, dat zich boven de Scandinavische lan den bevindt. De Balkanlanden en grote delen van Zuidwest- Europa genieten van zonnig zo merweer met middagtempera- turen tussen 25 en 30 graden, terwijl in de noordeuropese landen veel bewolking, plaatse lijk regen en middag tempera turen tussen 15 en 20 graden voorkomen. Weerbericht van vanmorgen 7 u met zijn vertolking van „Old black magic" met zangeres Keely Smith. Hij was geduren de acht jaar met Keely Smith, zijn derde vrouw, getrouwd voordat ze gingen scheiden. „Hij had het gevoel en de be geestering," zei drummer Paul Ferrara, die als 19-jarige met Prima speelde. „Hij had dat vuur van New Orleans. Hij kon swingen." Dame Kathleen Mary Kenyon, bekend archeologe overleden Kopenhagen h.bev» Luxemburg OXFORD (AP) De t de Britse archeologe Dame Kathleen Mary Kenyon is gis teren op 72-jarige leeftijd over leden na het afgelopen week einde te zijn getroffen door een beroerte. Zij stierf in het ziekenhuis van Wrexham in Noord-Wales. Haar overlijden werd bekendgemaakt door het St. Hugh's college van de uni versiteit van Oxford. Dame Kathleen is vooral be kend geworden door haar op gravingen in Jeruzalem en Je richo. Afgelopen zaterdag was een andere vermaarde Britse ar cheoloog overleden: Sir Max Mallowan, die 74 jaar was ge worden. Sir Max, een deskun dige inzake Assyrische en Ba bylonische oudheden,was de echtgenoot geweest van wijlen de schrijfster Dame Agatha Christie. Uit de opgravingen door Dame Kathleen in 1952 verricht is gebleken dat Jericho 's we relds oudste stad is geweest die vermoedelijk is ontstaan 7000 jaar voor Christus. Jericho werd, naar aangenomen wordt door Josjua, verwoest in 1400 Bloemenveiling Amaryllis 9-22 anjers; 19-60; anthurium i augustus 1! n) per I 24-60; chrysanten gepl nwnaaW- chrysanten gepl faar

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9