eg naar college vdA/VVD is vrij Hoogste punt Stadsbouwhuis PSP roept op tot linkse samenwerking 'IVDA-LEIDER VAN DAM: KNELPUNTEN OPGELOST Avondschool verheugt zich in stijgend aantal leerlingen jaar getrouwd BOUW VIER MAANDEN VERTRAAGD JRIJDAG 25 AUGUSTUS 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Jah Van een onzer verslaggevers LEIDEN Onder het motto „beter een half dan een lege dop" heeft de PSP de Partij n de Arbeid in een open brief opgeroepen zich alsnog te bekeren van de gedachte te gaan samenwerken met de VVD in een nie in di^wethouderscollege, maar toch te streven naar een links meerderheidscollege. De open brief gericht aan de ledenvergadering rdl, biPvdA dte vanavond een beslissing moet ne men over de voorgestelde samenwerking met de Leidse liberalen. In de brief laat de PSP nog eens zeer nadruk kelijk blijken een minderheidscollege 'dA, PPR en D'66 zeer positief te zullen benaderen, zodat dit met de steun van de CPN i kunnen rekenen op 21 van de 39 stemmen de gemeenteraad. De PSP blikt terug in geschiedenis van de progressieve samen- leute werking en wijst de PvdA-leden er dan op Lord, dat zij die destijds de belangrijkste pleitbezor- Im. 1 gers waren van een linkse coalitie nu een samenwerking met de WD voorstaan, de partij die de pacifistisch socialisten afschilder den als de „gemeenschappelijke vijand van links". „Hoe kunnen voorstanders van samer- werking met de WD waarmaken dat een PvdA-VVD gemeentebestuur (al of niet met D'66) krachtig opkomt voor de belangen van de stad en zich weert tegen de invloed van speculanten en grootkapitaal", zo vraagt de PSP zich af. „En hoe denken zij zich te verzetten tegen de slechtste regering die ons land sinds Colijn bestuurt", aldus de PSP, die spreekt van een „vreemde, merkwaardige zaak". Naar het oordeel van de PSP is op dit mo ment de meerderheid voor een linkse coalitie (21 zetels) groter dan ooit tevoren. En de PSP schrijft in bedekte termen het een meevaller te vinden dat D'66 toch zo'n punt heeft ge maakt van de voortgang met de besprekingen met de WD, zoals uit de deze week gehouden ledenvergadering bleek. Vandaar dat de partij zich zelfs afvraagt of de voorstanders binnen de Partij van de Arbeid van samenwerken met de liberalen de zwaai naar rechts van D'66 wel zo erg hebben gevonden. Ten aanzien van de CPN wijzen fractie en bestuur van de PSP op de evenzeer coöperatieve houding van deze partij hetgeen ook zou gelden als een novum in de Leidse politiek. Onbetrouwbaar Het deze week vaak gehoorde verwijt dat de PSP een onbetrouwbare partner zou zijn wijst deze partij resoluut van de hand. In de open brief aan de PvdA-leden wordt de vraag geponeerd wie in de afgelopen vier jaar het programcollege meer heeft gesteund, de PSP of de WD. Volgens de PSP heeft zij een poging gedaan om samen met rechts het links college te ondermijnen. „Zelfs de alge meen bekritiseerde handelingen van Van Aken waren voor ons nog geen reden om moties van wantrouwen in te dienen of te steunen", aldus de PSP. Over de geringe kritiek die de partij heeft geuit op de linkse programschets schrijft de PSP: „Wij schrijven de zittende en toekomsti ge PvdA-wethouders geen revolutionaire ge zindheid toe maar beter een half ei dan een lege dop. Beter een gematigd centrum links gemeentebestuur dan een terugkeer naar de jaren voor 1974 toen de stad rechtstreeks werd bestuurd door de spreekbuizen van de Kamer van Koophandel en het Leids City Centrum", aldus de PSP, die vreest dat door een coalitie met de VVD de kans op een eenheid van links in de Sleutelstad voorgoed verkeken zal zijn. (Vane r verslaggevers) 0^ ÏIDEN PvdA-fractieleider Hans van am gaat met een gerust hart vanavond 1( ar de ledenvergadering van zijn partij, Ie beslist over de voorgenomen samen- Brking van de PvdA met de VVD in een 1 euwe wethouderscollege. Vannacht ver aarde Van Dam na afloop van een ge- a' rek met de onderhandelingsdelegaties in WD en D'66 dat wat hem betreft de rejeg naar een college met de VVD hele- aurn aal vrij is: „We zijn door alle knelpun- r, TV- n heen en je kunt wel zeggen dat ze zijn (gelost. Als we het over de zetelverde- urop 'ff eens worden is het college rond." de drie partijen vannacht uit elkaar ngen is afgesproken dat zaterdagmiddag een gewijzigde tekst van het program- zal worden gesproken. Daarin zullen de twee belangrijkste knelpunten •ondpolitiek en kantorenontwikkeling) irden geregeld. Afgezien van het vastleg- wat algemene principes (zoals het tgangspunt van erfpacht) worden deze oblemen in hoofdzaak naar het toekom- ige college verschoven: de wethouders er zelf uit moeten komen, want wel ten aanzien van de grondpolitiek als de kantorenontwikkeling zullen nota's in het vooruitzicht worden gesteld. Vol- s PvdA-leider Van Dam zal op verzoek de WD wel een aantal vierkante eters kantoren in het collegprogramma orden opgenomen, maar dit geldt slechts Dr de korte termijn en zal afgestemd zijn de Leidse arbeidsmarkt. Zetelverdeling De enige hobbel die na de de programtekst zaterdag genomen zal moeten worden, is de verdeling van de wethoudersposten. Zoals bekend liggen er drie claims op tafel: de WD wil tenminste twee wethouders, de PvdA eist de meer derheid in het college voor zich op (tenmin ste 4 wethouders) en ook de D'66-ledenver- gadering sprak deze week als haar mening uit dat zij pas een nieuw college zal steu nen als zij daar middels een wethouder ook daadwerkelijk in vertegenwoordigd zal zijn. D'66-leider Glaubitz legde overeenkomstig die uitspraak van zijn achterban gisteren opnieuw die wethoudersclaim op tafel. De D'66-delegatie verklaarde wel bereid te zijn deel te nemen aan verdere onderhandelin gen, maar onder het uitdrukkelijke voorbe houd dat als er geen wethouder voor D'66 in zit, deze partij ook het bereikte akkoord niet zal onderschrijven en zich hieraan ook niet gebonden zal achten. Verrassend Waarnemend WD-leider Kees van Duyn noemde de voortgang van de onderhande lingen vannacht „verrassend". Eerder had hij zich nog al somber uitgelaten over de tijd die nog met het oplossen van de knelpunten en het afronden van de onder handelingen gemoeid zou zijn. Van Duyn meende dat een belangrijk deel van het vlotte tempo te danken is aan het opstap pen van de PPR van de onderhandeling stafel. De liberalen zijn immers voor de PPR onaanvaardbaar gebleven. Toch stel de de leider van de WD-onderhandelings- delegatie dat zaterdag de laatste loodjes best nog eens zwaarder zouden kunnen worden dan nu wordt vermoed. „De klein ste puntjes kosten vaak de meeste tijd en ik ben van plan op alles te letten." Geen winnaar Volgens Van Duyn is er uit de gevoerde onderhandelingen tot op heden geen echte winnaar of verliezer uit de bus gekomen. „Er is keihard onderhandeld en we hebben elkaar over en weer met argumenten moe ten overtuigen. Over het resultaat ben ik zeker tevreden, al moet de definitieve tekst nog worden vastgesteld. Voor mij is het pluspunt van dit overleg geweeest dat er duidelijk de bereidheid was naar elkaar te luisteren en tot overeenstemming te ko men. Dat is in feite nieuw voor me, want in de gemeenteraad heb ik dat de afgelo pen vier jaar moeten missen door alle politieke onwil. Toch blijkt de afgelopen periode met name op het terrein van het economisch beleid ook binnen de PvdA de gedachte is gaan leven dat er in Leiden een achterstand weg te werken is. Als ik naar deze gesprekken kijk, zoals we nu om de tafel gezeten hebben, heb ik de vaste overtuiging dat er in de komende vier jaar naar ons geluisterd zal worden," aldus de waarnemend fractievoorzitter van de Leidse WD. Ambtenaar Brak koninklijk onderscheiden De heer M. Brak (56 jaar) is gistermiddag op het stadhuis ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambtsjubileum door burgemeester Vis onderscheiden met de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer Brak is werkzaam op de afdeling E.S.S. van het gemeentehuis, waar hij zich gespeciali seerd heeft op het gebied van de statistiek. „De harde gegevens, die u op uw afdeling verstrekt zijn onont beerlijk voor het gemeentebestuur en de raadspolitiek van Leiden", zo deelde de burgemeester de jubilaris dankbaar mede. De heer Brak heeft zich in het burgerlijk leven bijzonder verdienstelijk gemaakt in de zwemsporti Vanaf 1947 is hij lid van de Leidse zwemclub L.Z. 1886, een fusie van de vroegere Sleutelstad en L.Z.C. Hoewel de jubilaris zijn geboortestad Woerden al 31 jaar geleden verlaten heeft, Jieeft men hem vanuit de sportwereld aldaar recentelijk in de bloemen gezet vanwege zijn activiteiten in de zwemsport, die hij op zes-jarige leeftijd is gaan ontwikkelen. Ook andere familieleden van hem staan in Woerden bekend als bekwame sportmensen. Nog steeds speelt de heer Brak een stevig spelletje waterpolo mee in wedstrijdverband. Tevens viel aan hem de eer te beurt om 12 jaar geleden Leidens honderdduizend ste inwoner, een pas geboren kind, in de annalen van de burgerlijke stand bij te schrijven. „Zwem een vrolijke noot99 De organisatoren van de Nationale Zwemvierdaagse in Leiden doen ook alles om potentiële zwemmers en zwem sters naar de Leidse baden „De Vliet" en „De Zijl" te krijgen. Vanzelfsprekend staat het zwemmen vijf dagen lang centraal de komende week tot en met vrijdag. Maar om een ieder de vijfhonderd verplichte meters „gezellig" te laten afleggen, zijn bijvoorbeeld wel een paar muziek korpsen ingeschakeld. Onder het motto „Zwem een vrolij ke noot" zullen „Werkmans Wilskracht", de „Heerlijkheid", „Nieuw Leven" en een boerenkapel de watersporters muzi kaal bijstaan. Overigens hoopt de organisatie komende week tussen zeven uur en half negen een record aantal zwemmers te mogen ontvangen. Mede-organisator Caron gokt op ruim tweeduizend. Dat moet mogelijk zijn. Ook al omdat rustpauzes zijn toegestaan tijdens het afleggen van de halve kilometer en iedere deelnemer en deelneem ster ook nog eens een „rustdag" kan inlassen. Straat in, straat uit. In een nieuw truitje lopen op de Oude Vest (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Leidse avondscholengemeenschap BoerhaaAe kan zich verheugen in een nog steeds toenemende belangstelling. Vorig jaar stonden er 150 leerlingen méér ingeschreven dan in 1976 en ook dit jaar verwacht de avondscholengemeenschap weer een flinke toeloop van leerlingen. Dit ondanks het feit dat zeer velen totaal niet op de hoogte zijn van het bestaan en de talloze studiemogelijkheden via deze avondscholenge meenschap. Sinds „Boerhaave" in 1972 door een fusie van vijf avondscholen uit de Leidse regio tot stand kwam en startte met 650 leerlingen is dit aantal al verdubbeld: uit het jaarverslag over 1977 blijkt dat Boerhaave 1163 leerlingen ingeschreven had staan, bestaande uit 873 avondcursisten en 283 deelnemers aan de dagopleiding In toenemende mate blijken de ingeschreven cursisten niet meer uit te zijn op een bepaald schooldiploma (HAVO. MAVO. MEAO en VWO) maar zich te werpen op één vak dat zij dan aan het vakkenpakket, waarin zij eerder met succes examen hebben gedaan, kunnen toevoegen. Ook vervult de avondschool een belangrijke functie voor aspirant studenten aan de universiteit die een onvoldoende vakkenpakket hebben voor de toelating in bepaalde studierichtingen. Dankzij het systeem dat niet alleen vakkenpakketten, maar ook aparte vakken kunnen worden bestudeerd kan een leerling die niet zo snel een heel pakket aankan ook geleidelijk de vakken pakketten van een schoolvorm afwerken. Per vak worden dan certificaten afgegeven die samen uitmonden in het einddiploma Vooral dit zogenaamde cursorisch onderwijs neemt op de avond scholen in den lande een steeds grotere vlucht. In dit kader valt ook de belangstelling voor Russisch en Spaans als eindexamenvak op. Boerhaave is een van de drie avondscho len in Nederland waar een jaar geleden met het onderwijs in het Russisch als examenvak werd gestart en meteen werden 29 cursisten ingeschreven. De Leidse avondscholengemeenschap, waar vorig jaar 70 tot 82^ van de eindexamenkandidaten slaagde, wil zich in de naaste toekomst ook meer gaan richten op voorbereidende cursussen, gericht op het bijstellen van weggezakte basiskennis, vergroten van de studievaardigheid en het scheppen van zelfvertrouwen om te beginnen met voortgezet onderwijs. LEIDEN Zonder al te veel ceremonieel vertoon is gisteren de Nederlandse driekleur gehesen op de steigers van het Stadsbouwhuis aan de Langegracht. Dat gebeurde ter gelegen heid van het bereiken van het hoogste punt aan dit toekomstig onderdak van de woonsector van de gemeente: in de eerste helft van december zullen de secretarieafdelingen Volkshuis vesting en Openbare Werken en Stadsontwikkeling, Verkeer en Grondzaken met de dienst gemeentewerken naar de Lange gracht verhuizen. Ook het gemeentelijk huisvestingsbureau zal er worden ondergebracht. echtpaar W. van Oosten-Nieuwenburg uit Leiden vierde hun 65-jarige huwelijksfeest. Zoals gebruikelijk brachten Vis en zijn echtgenote een felicitatiebezoek aan Oosten is 85 jaar ei\ een vrouw met een groot humor. Zij en haar man zijn beiden in het gelukkige een goede gezondheid en doen nog alles zelf. „We een fijne tuin en een goed huis. Er zijn er maar weinigen 65 jaar op die manier halen, we kunnen ons er gelukkig prijzen", zegt mevrouw Van Oosten. echtpaar heeft éltijd in Leiden gewoond. Eerst op de Rijn 3eve 'n Schiekade, daarna 42 jaar op de Oude Singel en nu in de ansa fyacinthenstraat. „We woonden wel fijn op de Oude Singel maar hadden we een trappenhuis en dat ging niet meer op den Gistermiddag was er voor en kele uitverkorenen even tijd voor eén simpel glaasje fris ter vervanging van het panne bier en kregen de respectieve lijke aannemers de traditione le kapfooi voor het personeel overhandigd. Dat gebeurde uit handen van ir. Vos. de direc teur van de dienst gemeente werken. die daarbij zijn tevre denheid uitsprak over het feit dat het na 16 jaar plannen maken (elk jaar een plan) toch eindelijk zover is dat zijn afde ling de verhuizing kan gaan voorbereiden. En ook dat ge beurt dan nog een maand of vier later dan eerst in de be doeling lag, want eigenlijk zou het Stadsbouwhuis al voor de bouwvakvakante klaar zijn. De vorst heeft de aannemer (IBB/Kondor) echter parten gespeeld, evenals het failliet gaan van een van de belang rijkste onderaannemers, Air- Men verwacht nu het 4 verdie- lis,° Het gezin, twee zoons, drie kleinkinderen en drie achterkleinkin- vierde het feest in huiselijke kring met wat buren, „Ik voor dat het gezellig is, hoor", aldus de krasse Van Oosten. pingen tellend gebouw, waar van de bouwkosten een kleine 12 miljoen bedragen, kort na Sinterklaas te kunnen open stellen. Gistermiddag toog een gemeentedelegatie al naar Aalsmeer om de bloembakken te bestellen die de talloze ter rassen zullen gaan sieren. Be halve als verpoosplaats voor hard werkende ambtenaren dient deze schat aan uitspan ningen langs de gevels ook voor een goede lichtinval en versiering van het toch al speelse gebouw. De bouw van het Stadskan toor heeft overigens weinig effect gehad op de bestrijding van de werkloosheid in Lei den: na veel moeite heeft de aannemer welgeteld een ge schoolde en een ongeschoolde kracht uit de sleutelstad op het bouwwerk kunnen plaat sen. De rest van de arbeiders komt uit verre windstreken, hoofdzakelijk van beneden de Moerdijk. De vlag in top op het nieuwe stadskantoor

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3