Wereldtitel in ploegentijdrit versterkt positie Wagtmans Zilver doet Keetie Hage niets meer Zege kost Gerrit Pronk zijn snor UCCES MATEURS DOOR MEER DISCIPLINE l< Annegret Richter waarschijnlijk niet naar EK atletiek Wielrenner Fussien overleden Ebben vijfde Twee keer Vandeuren 3P0RT LEIDSE COURANT' DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1978 P\cmi5 iRAUWEILER Rini Wagtmans balde de vuisten, stak s in triomf omhoog en viel vervolgens iedereen die hij cnde in de armen. „Honderd kilometer afleggen in linder dan twee uur, dat moet goud opleveren. Daar linnen zelfs de Russen niets meer aan veranderen, vooral omdat wij de laatste vijf en twintig kilometer ;een moment zijn verslapt. Voor de Russen hoeven we bejiiet meer bang te zijn". Dat jubelde de bondscoach van Ie amateurwegrenners nadat het grote karwei, het we reldkampioenschap ploegentijdrit in Brauweiler bij Keu- os .58 en tot een fantastisch einde was gebracht. Direct nadat lert Oosterbosch, Jan van Houwelingen, Bart van Est n Guus Bierings over de streep waren gesneld, stond 'oor hun bondscoach, die in twee maanden een geheel lieuwe geest in de amateurploeg ingang deed vinden, I vast dat ze goud hadden bereikt. Minuten later kwam j et officiële bericht: de Russen hadden 2.01.00 gereden n waren daarmee 69 seconden langzamer dan het Neder- r vlin< ands kwartet, dat de afgang van de laatste twee jaar een zeventiende en een veertiende plaats - in één klap leed vergeten. 3.5! (Cari! ^eb het niet hardop willen 8. Ei -ëëen' maar gezien de presta- es in de laatste twee ploegen- sch jdritten voor het wereldkam- Drie kampioenen worden prof BRAUWEILER - De kans is vrij groot dat Ri ni Wagtmans op zoek moet naar meer dan één nieuwe kracht voor de tijdritploeg die volgend jaar in eigen land moet proberen de wereldtitel van Brauweiler te pro longeren. Bert Oosterbosch is vol gend seizoen zeker niet meer beschikbaar omdat hij direct na de WK prof wordt en Guus Bierings en Jan van Houdelingen willen hem volgen. Op dit moment hebben zij nog geen contacten met verte genwoordigers van prof- ploegen, maar de moge lijkheid dat ze binnenkort zullen worden benaderd is groot. Van Est blijft in ieder geval amateur. pioenschap zat het er dik in dat wij bij de eerste drie konden komen, mijn verwachtingen zijn niet te optimistisch ge weest". Zo glunderde Wagt mans. „Na de wedstrijden in Oegene en Maren Kessel wist ik hoe sterk de ploeg was. De jongens werkten als een machi ne waaraan niets mankeert en waaraan ook niet meer gesleu teld hoefde worden. Ooster bosch is voor mij de beste tijd- rijder aller tijden, Jan van Houwelingen kan geweldig goed tegen de klok koersen, Bartje van Est is een renner met beperkte mogelijkheden, maar tijdrijden kan hij als de beste en Guus Bierings is naar mijn mening de meest misken de renner van het land. Nie mand kende hem, maar toen ik hem in Henegouwen in een tij drit bezig zag wist ik dat hij de man was die ik nodig had voor mijn ploeg. Ik heb hem toen gezegd: „Guus, van nu af zit jij in de tijdritploeg voor het wereldkampioenschap". Wagtmans' positie in de wielre- nunie is gisteren aanzienlijk versterkt. De man die pas na veel aarzelen werd benoemd tot opvolger van de „brave" Joop Middelink is een frisse verschijning die durft te zeg gen waar het op staat, ook al wordt dat binnen de niet op al te moderne leest geschoeide KNWU niet door iedereen in De nieuwe wereldkampioenen bij elkaar. Guus Bierings, Bert Oosterbosch, Bart van Est en Jan van Houwelin gen (vlnr) gespannen bezig aan de ploegentijdrit over honderd kilometer. dank afgenomen, maar nu hij het grote succes heeft binnen gebracht, is alle scepsis ver dwenen. „Ik ga mijn eigen gang. Ik en niemand anders stel de ploegen samen en ik ben door niemand te beïnvloeden. Ik draag alleen de volle verantwoordelijkheid voor de resultaten, als die slecht zijn krijg ik dat op mijn brood, als ze goed zijn krijg ik misschien een schouderklopje. In die situatie weet ik te kun nen werken zoals ik denk dat het goed is", aldus Wagtmans, die zijn revolutionaire aanpak in Brauweiler zag beloond met het hoogst bereikbare, de we reldtitel. „Een van de eerste dingen die ik als bondscoach heb gedaan was vragen om medewerking van de sponsors. Op de verga dering van de BVAS (Belangen Vereniging Amateurs Spon sors) is besloten mij die ge vraagde medewerking te verle nen. Ik kon de beste veertien renners die wij in ons land hebben in de selectiegroep plaatsen. Bij die veertien wa ren vijf goede tijdrijders, zodat ik in samenwerking met Jan Gisbers (de stalbaas van de ploeg die driekwart van de suc cesvolle wegploeg leverde) aan de slag kon gaan. Belangrijk daarbij was vooral de strakke discipline. Kort voor deze WK kreeg ik de overtuiging dat we op de goede weg waren en dat het eigenlijk niet meer stuk kon gaan. Ik heb gelijk gekre gen. Het gaat er nu om op de ingeslagen weg voort te gaan. Dat houdt ook in dat Jan Gis bers en ik blijven samenwer ken tot de Olympische Spelen Total-loss Vooral het gegeven dat hij meer discipline in de selectie heeft gebracht, heeft Rini Wagtmans goed gedaan. „Toen ik bondscoach werd, was er bij de jonge amateurs vrijwel geen discipline meer. In twee maanden hebben wij die terug gebracht: De jongens beseften dat dat goed voor hen was, dat „In de tijdrit van vandaag is dat duidelijk gebleken. Bie rings en van Est hadden in de laatste tien kilometer geen cen tje kracht meer in hun li chaam. Oosterbosch en van Houwelingen hebben toen het tempo gemaakt. De andere twee hebben vreselijk moeten afzien maar ze zijn tot de laat ste snik doorgegaan. Ze heb ben gegeven wat van hen Werd verwacht, en zijn als een vaat doek over de streep gegaan", zei Wagtmans in een staat van opperste geluk. Middenin de roes van het succes van de ploegentijdrit vergeet Rini Wagtmans niet vooruit te kijken naar za terdag, wanneer Bert Oos terbosch, Arie Hassing, Theo de Rooy, Jacques van Meer, Frits Pirard en Jo Maas moeten aantreden voor de individuele weg wedstrijd op de Numbur- gring. Zij allen hebben een voorbereiding gehad die even uitgebalanceerd was als die van de gisteren zo succesvol acterende ploeg, die een gemiddelde van meer dan vijftig kilometer per uur verwezenlijkte: „Zaterdag moet het op nieuw gebeuren. Dan willen we ook nog wat laten zien", annonceert Rini Wagtmans. HARRY BRINK De uitslag van de ploegentijdrit over 100 km. is: 1. Nederland (Oos terbosch, Van Houwelingen, Bie rings en Van Est) 1 uur 59 minuten en 51 seconden; 2. Rusland (Pik- koes, Kaminski. Gouziavisjoesse en Kousnetzov) op 1.09; 3. Zwitserland (Glaus, Mutter, Trinkler en Ehren- op 1.38; 4. Polen (Sujka, MciSak°*Mijinik op 1.53; 5. Tsjecho-Slowakije (Sko- i Szurkowski) da, Kostadinov, Klasa en Moravec) op 1.55; 6. Italië (DepeUegrin, Fossa- to, Giacomini en Maffi) op 3.44; 7. West-Duitsland (Von Offelholz, Trott, Weibel en Bolten) op 4.05; 8. Zweden (Asplund, L. Ericsson, M. Ericsson en Fagerlund) op 5.34; 9 Noorwegen (Brathe, Tedemanhan- nov en Stoyanov) op 5.57. Annegret Richter. BRAUWEILER De deelneming van Annegret Richter aan de Europese kampioenschappen atletiek, die volgende week dins dag in Praag beginnen, is op losse schroeven komen te staan. De Westduitse atlete liep bij internationale wedstrijden in ?rst Stuttgart een blessure op. Een onderzoek van de Westduitse wielerarts Armin Klümper in Brauweiler wees uit, dat Annegret Richter een spier gescheurd heeft. In een officiële verklaring werd bekend gemaakt, dat voor ,.J Annegret Richter weinig hoop bestaat op deelneming aan de 4 j] strijd in Praag. De atlete zelf weigerde commentaar te geven. (Van onze verslaggever) BRAUWEILER - Beate Habetz is het paradepaard je van het Westduitse da- meswielrennen. Zeventien jaar pas, maar toch heeft ze al een erelijst die langer is dan die van al haar con currenten samen. Op de wereldkampioenschappen op de baan in haar eigen land zou ze, zo luidde de algemene verwachting van de natie, wel even het een en ander aan eremetaal meepakken. Maar zover kwam het niet. Op de sprint reed de krantenbe- zorgster niet verder dan de vierde plaats en op de ach tervolging werd ze al in een onverwacht vroeg sta dium uitgeschakeld. Beate Habetz maakte er geen ge heim van dat ze teleurge steld was en met haar heel West-Duitsland. Maar Bea te Habetz zette zich over de teleurstelling heen en zon op wraak in de wegwed strijd, die niet toevallig in haar woonplaats Brauwei ler zou worden verreden. En Beate Habetz kreeg haar revanche. Voor een uitzinnige menigte klopte ze Keetie van Oosten-Hage in de massale eindsprint na een koers die eigenlijk geen koers was, ornaat het parcours daarvoor veel te gemakkelijk was. Keetie van Oosten-Hage heeft al zoveel w.k.-medailles in haar prijzenkast hangen, dat ze im muun is geworden voor succes. Goud en zilver, het maakt haar eigenlijk niet zo veel meer uit. „Ach", meldde ze simpel, zil ver is toch ook mooi, al heb ik natuurlijk wel geprobeerd kampioene te worden. Alle Ne derlandse meisjes hebben om de beurt aangevallen, maar ie mand in een oranje trui laten ze niet gaan. Omdat bovendien het parcours te licht was en er lange rechte stukken in zaten, zat het er dik in dat het op een massasprint zou uitdraaien. En daarin bleek Beate Habetz ster ker dan ik. Vóór de wedstrijd wist ik dat nog niet. Ik had haar namelijk maar één keer ontmoet. Dat was in Oeffeit en daar verloor ik van haar. Maar dat hoefde niet te betekenen dat ik hier weer zou worden geklopt, want je kunt natuur lijk niet op een wedstrijd af gaan". Zo onaangedaan als Keetie van Oosten-Hage haar zeventiende w.k.-medaille in ontvangst nam, zo bitter teleur gesteld was Minie Brinkhof er over dat ze met haar vierde plaats net buiten de prijzen bleef. Terwijl tranen zich een weg baanden naar haar oog hoeken, stamelde zij: „Een Ita liaanse (Emanuella Lorenzo) heeft de zaak voor ons verpest. Bella (Van der Spiegel-Hage) trok de sprint aan voor Keetie en mij. We hadden de zaak volledig onder controle, ten minste zo leek het. Maar ineens die Italiaanse meid. Ik moest hard in de remmen knijpen om niet te vallen. Habetz maakte van dat moment gebruik om te demarreren. Voor Keetie en mij was er toen niets meer te redden. Keetie werd nog twee de, maar ik greep net naast een medaille. Die vierde plaats zegt me niets, ik was net zo lief tiende geworden". De uitslag van het wereldkampioen- (Zwe), 6. Frieda Maes (Bel), 7. Ros- (Van onze verslaggever) DE LIER De voor laatste Westlandse wie lerronde van dit seizoen, gisteravond in De Lier, kreeg niet de gebruike lijke belangstelling. aar wel een uitsteken de winnaar in de per soon van de 25-jarige Scheveninger Gerrit Pronk. Hij boekte zijn achtste overwinning van dit seizoen. Gerrit Pronk, de ongrijpbare en de meest wisselvalli ge renner uit Den Haag en omgeving Iaat na gis teren zijn snor weer ver dwijnen. Pronk: „Ik had een wedden schap dat hij er pas af zou gaan als ik in Nederland een koers zou winnen. Afgelopen zondag zegevierde ik in België dus wist dat het niet lang meer zou duren in eigen omgeving. De vorm was immers terug". Al snel waren er over de ne gentig kilometers in het bochti ge parcours van De Lier negen renners weg uit het grote pelo ton. Dat waren: de leider in het Westlandse Courant klasse ment Theo Hogervorst uit Pij- nacker, Wim Schuurhuizen, Gerrit Pronk, Johan Kuiken, Gijs den Besten, Frans van der Enden, Bas van Lamoen, Piet van Leeuwen en Arnold van Hooft. Twaalf ronden voor het eind ging Gerrit Pronk er al leen vandoor, nadat hij de kop groep terug had gebracht tot vier renners. Naast Pronk wa ren dat Johan Kuiken, de uit een tweede groep gekomen Ton Griep, die met Hans van Rossem uit Den Haag was mee gegaan. Lang bleef dit viertal bij elkaar en nam met een tweede groep achtervolgers zelfs een ronde voorsprong op het peloton. Met nog vijftien ronden te gaan, ging Van Rossem met pech uit de wedstrijd. Drie ronden later sprong Gerrit Pronk alleen weg en zegevierde met groot vertoon van macht in twee uur, zeventien minuten en zes se conden. Bas van Lamoen pakte voor Ton ten Harmsel de tweede plaats. Volgende week woens dag is in Naaldwijk de laatste in de serie van tien Westlandse ronden. De uitslag: 1 Gerrit Pronk (Scheveningen), 2. Bas van moen (Rosmalen), 3. Ton ten Harmsel (Lage Zwaluwe), 4 Ron Smit (Haarlem), 5. Piet van Leeuwen (Hilvarenbeek), 6. Gerrie Ratterman (Uithoorn), 7 Johan Kuiken (Breda), Arnold van Hooft (Kerkdriel), 9. Theo Hogervorst (Pijnackaer) en Bram Jou venaar (Den Haag ORLEANS De Franse wiel renner Jean-Jacques Fussien is gisteren in een ziekenhuis in Orleans overleden aan de ge volgen van de verwondingen die hij maandag had opgelo pen tijdens een ongeluk. Hij reed toen tijdens een trai- ningsrit in Fontainebleau ach ter op een caravan. Het duurde lange tijd voor Fussien kon worden geïdentifi ceerd omdat hij geen papieren bij zich had. Gezien de ernst van zijn verwondingen werd in Fontainebleau besloten hem over te vliegen naar Orleans. Dit seizoen behaalde Fussien één overwinning: de tweede etappe van de ronde van de Middellandse Zee. Tijdens de laatste ronde van Frankrijk was hij met Gerben Karstens een van de grote animators van de rennersstaking in Valence- d'Agens. Rotterdam - De Oostenrijker Hugo Simon heeft met Glad stone het laatste onderdeel van de eerste dag van het CHIO in Rotterdam, een sping- concours om de prijs van de Rijn (tevens de eerste kwalifi catiewedstrijd voor de grote prijs van de stad Rotterdam) gewonnen. Hij bleef in de bar rage met acht combinaties foutloos in 47,3 seconden. Tweede werd de Canadees Ian Millar met Brother Sam en als derde eindigde de Ier Gerry Mullins met Ashbourne. De be ste Nederlander was Anton Eb ben, die met Jumbo Design vijfde werd. Schaaktoernooi in Tilburg sterk bezet TILBURG Van 31 augustus tot 15 september zal in Tilburg het tweede Interpolisschaak toernooi worden gehouden. Er nemen twaalf grootmeesters aan deel, met een gemiddelde elo-rating van 2592. Dit houdt in, dat deze traditionele krachtmeting opnieuw de sterkste van het jaar zal zijn. Uitgenodigd werden: Spasski, Hort, Portisch, Timman, Brow ne, Dzindzindasjvili, Hübner, Ribli, Sjoebojevitsj, Sosonko, Miles en Larssen. De spelers hebben allen toegezegd. De wedstrijd staat onder leiding van de internationale arbiters Orbaan en Folkerts. De ope ning is donderdagmiddag 31 augustus in het raadhuis van Tilburg. (Van onze sportredactie) WASSENAAR Veteraan Frans Vandeuren zegevierde gistermiddag in twee van de drie rennen op de Wassenaarse renbaan Duindigt. In de eerste deed hij dit zonder veel moeite met Grey Run voor Orion met Henk van der Kraats. In de tweede ren was de „oude meester" Henk van der Kraats weer te snel af. Another Pinta ging met John Smith bijna het gehele parcours aan de leiding. In de eindstrijd kwam Vandeu ren net op tijd met High Tree om Henk van der Kraats, die met Gold Spark toch nog te vroeg aan de leiding was geko men, te kloppen. In de derde en laatste ren was Vandeuren ook favoriet maar moest toen genoegen nemen met een plaatsje in de midden moot. Marianne Ooms met Lead The Band, de grote outsi der in het veld, zegevierde te gen een notering van eenender tig gulden tegen één. De uitslagen: BIJDORPPRIJS 2040 m: 1 Para- wan (M. Bouwhuis) km.tijd 1.22.8, 2. Pieter D. 3. Riki Kandia. Niet gestart: Pebby Fortuna. Winn. 2,90 pl. 2,00 2,10 3,10 kopp. 5,60 trio 127,20. BACKERSHAGENPRIJS 2100 m: Robijn N (M. 2. Rea van dt «vijck. Niet g 51.50 pl. 3,90 1,40 1,50 kopp.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15