Demonstraties van ambtenaren kosten 60 tot 70.000 gulden CDA wil spoed met regeling grondpolitiek Wonen en leven in Derde Wereld in studie weer -[binnenland/ Vliegende brandweer boven Veluwe weer in actie Verzekeraars hanteren wir-war van no-claim-kortingen Eis vijf jaar voor wurgen en in brand steken van weduwe Bejaarde voeten hebben het zwaar LEIDSE COURANT' (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De demonstraties, die zo'n 50.000 ambtenaren destijds gehouden heb ben tegen de plannen van het kabinet om op de ambtenarensalarissen te bezuinigen hebben volgens Abvavoorzitter Dutman de bonden 60.000 tot 70.000 gulden gekost. Verschil van mening bestaat er thans over de verdeling van deze kosten tussen de ambtenarenorganisaties. Daarover wil men vrijdag praten. Tijdens dit overleg zal ook geprobeerd worden het conflict uit te praten tussen de Ambtenarencentrales Acop en CCOOP dat vorige week ontstaan is. Achtergrond van dit conflict is zoals bekend de beschul diging van de Acop, dat de voorzitter van de christelijke federatie van ambtenaren CCOOP als stakingsbreker zou zijn opge treden. Deze voorzitter heeft dit steeds ontkend. Vrijdag wil men trachten het conflict bij te leggen, om daarna gezamenlijk op te treden tegen de bezuinigingsvoorstellen voor wat de ambtenaren betreft. De Acop heeft deze voorstellen vorige week onaan vaardbaar genoemd. Deze centrale wil al leen praten over haar eigen voorstellen: een volledige prijscompensatie voor de sa larissen tot 40.000 gulden en voor de hoge re salarissen een bevriezing ervan van 400 gulden per procent prijscompensatie. In Amersfoort werd door circa 750 militairen deelgenomen aan het protest tegen de wedde-verlaging. Protest tegen wedde-verlaging AMERSFOORT/TILBURG (ANP) In Amersfoort en Tilburg hebben gisteren onge veer duizend dienstplichtige militairen gedemonstreerd te gen de door de regering aange kondigde verlaging van de wedde. De regering acht een verlaging gerechtvaardigd omdat ook de opkomstleeftij van de dienst plichtigen is verlaagd en wel van twintig naar negentien jaar. De wedde zou terugge bracht moeten worden op het niveau van het netto- mini mumjeugdloon van negentien jarigen. Volgens de WDM komt dit neer op een loonsver laging van rond de 65 gulden per maand. Zij vindt het een vreemde zaak dat defensie, dat als enige ministerie buiten de bezuinigingsplannen van de re gering blijft, zelf wel meent te moeten beknibbelen op de dienstplichtig militairen. De WDM pleit juist voor optrek king van de wedde van de dienstplichtigen naar het ni veau van vrijwillig dienend personeel (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN Met de komst van het war me weer is boven de Veluwe de luchtverken- ning hervat voor vroegtijdige opsporing van eventuele bos- en heidebranden. Door het fraaie weer van de laatste dagen is de kans op branden in de natuur weer groter gewor den. Volgens commandant A. Heinen van de regio nale bosbrandweer Oost-Veluwe is er inder daad sprake van een brandgevaarlijke situatie. „Maar", voegt hij hieraan toe, „het is nog niet alarmerend. Overdag is het inderdaad erg warm, maar 's avonds en 's nachts is het koel, waardoor een redelijke dauwlaag ontstaat. Toch blijft het uitkijken". Gisteren gingen de twee vliegtuigen vanaf Teuge weer de lucht in. De routes zijn zo gekozen dat vrijwel ieder plekje van de Veluwe nooit langer dan een half uur onbewaakt blijft. Mede door de betrouwbaarheid van de bewa- kingsvluchten zijn vorig jaar al veel minder brandtorens in het gebied bezet geweest. Op De brandweer zorgt zelf voor een verkenner die de vluchten boven de Veluwe meemaakt. Daarvoor is een ploegje van zes brandweerlie den beschikbaar. De brandweerkorpsen in Apeldoorn, Ede, Arnhem en Harderwijk leve ren er in roulatiediensten de manschappen voor. De vliegtuigen hebben verbindingsappa- ratuur aan boord die het mogelijk maakt rechtstreeks contact te maken met de daarvoor in aanmerking komende korpsen. Niet alleen de Cessna's van de Veluwese brandweerkorpsen speuren naar beginnende brandjes in de natuur. Ook de meeste vliegers die Teuge als thuishaven hebben, helpen bij de preventieve arbeid. Brandweercommandant Heinen: „Zij kunnen in de lucht via een specia le frequentie in contact komen met ons. De afgelopen week zijn bijvoorbeeld in Epe op deze manier twee bosbranden in de kiem gesmoord. Ik moet zeggen dat dat systeem dus goed voldoet". ADVOCAAT IN KORT GEDING: Nederland mag geen "Stammheim' krijg' en MAASTRICHT (ANP) - „We moeten voorkomen dat Neder land een "Stammheim" krijgt". Aldus één van de argu menten die advocaat mr. W. J. Bennekom gistermiddag aan voerde tegen het voornemen de rechtzaak over de uitle vering van Knut Folkerts mor- n de rechtszaal van het Huis van Bewaring in Maa stricht te houden. Om te bereiken dat de behan deling van het uitleveringsver zoek gewoon in het paleis van justitie in Maastricht plaats vindt, diende gisteren een kort geding tegen onder meer de Staat der Nederlanden. Om uit levering van Folkerts aan West-Duitsland is andermaal gevraagd omdat de Westduitse justitie de beschikking heeft gekregen over nieuwe gegevens die de uitlevering zouden moe ten rechtvaardigen. De strafka- wil de behandeling van het we verzoek in het huis van bewaring doen plaats vinden redenen van veiligheid en efficiency. Mr. Bennekom vindt hierdoor een "akkoordje wordt gemaakt met behoorlijke rechtspleging". Vice-president De Vries van de rechtbank Maastricht zou vandaag uit spraak doen. Eerlijke vinder (Van onze correspondent) APELDOORN De heer D.Z uit Apeldoorn heeft ontdekt dat er op de we reld nog eerlijke mensen rondlopen. Ruim een week geleden verloor hij in Pa rijs een portefeuille met daarin driehonderd gul den, vijfhonderd Belgische francs en zijn rij- en kente kenbewijs. Gisteren vond hij het ver lorene in zijn brievenbus. Opgestuurd door een ben zinepomphouder uit de omgeving van Parijs. Deze Fransman had de porte feuille gevonden in de om geving van zijn benzinesta tion. Z. zal de "vinder per brief bedanken en onget wijfeld belonen. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG - De honderd autoverzeke raars in ons land hanteren niet minder dan 24 soorten „no-claim-korting". Telt men de beperkingsmogelijkheden daar bij dan is er zelfs keuze uit 38 soorten. Dat blijkt uit een onderzoek van de EVO, de organisatie van verladers en eigen vervoerders. De resultaten zijn gepubliceerd in het vakblad „EVO-Bedrijfsvervoer". De meeste systemen komen op hun no- claim-maximum in vijf jaar, enkele acht jaar. Slechts één van de no-claim-systemen (Interlloyd) krijgt van de EVO het predi kaat „uitstekend". Zestien mogelijkhe den worden onaantrekkelijk genoemd (40 procent), vijftien redelijk en zes goed. No-claim-voorzieningen voor personen auto's zijn gunstiger dan voor vrachtwa gens. De EVO wijst erop dat door vier premieverhogingen in anderhalf jaar gemiddeld 1600 gulden per vrachtwagen meer moet worden betaald aan premie. „Het mag dan ook niet verwonderlijk zijn dat de consument kriegelig gaat worden als hij ziet dat de autoverzeke raars de effecten van hun moeizame handel en wandel op. hem afwentelen door het uitschrijven van steeds hogere premienota's". Er valt niets te bespeu ren van een stukje-zelf-sanering in het verzekeringswereldje waar overcapaci teit en drukkende concurrentie hun bij drage leveren aan de weinig rooskleuri ge rendementspositie, zo stelt de EVO. KUNSTWERK Het lijkt erop dat een van de vele Amsterdamse kunstenaars een nieuw kunstwerk gewrocht hebben. De foto is er fraai genoeg voor Het is inderdaad een kunstwerk maar dan wel in de betekenis, die de waterstaat aan het woord hecht: een van de zeven stukken voor de Hemspoortunnel, die in het begin van de tachtig jaren gereed moet zijn. UTRECHT (ANP) De offi cier van justitie heeft gisteren voor de rechtbank in Utrecht vijf jaar gevangenisstraf geëist tegen de 43-jarige werk loze J. G. van de L. uit de Domstad wegens doodslag op de 54-jarige weduwe Tine Donk-Noord berg in januari dit jaar. Bovendien heeft de offi cier de verdachte poging tot lijkverbranding, brandstich ting en diefstal ten laste ge legd. Het was haar bedoeling er die avond een gezellige avond van te maken. Maar Van de L., die Donk uit een bar thuisbracht om bij haar nog wat te drinken, zou een eind maken aan haar leven. Een onbeduidende ruzie over een glas bier was er de oorzaak van dat hij een stomp in haar gezicht gaf. Mevrouw Donk gooide een fles naar hem, waarop hij haar bij de keel pakte en kneep tot zij niet meer bewoog. Om de doodsoorzaak te ver doezelen heeft hij nog gepro beerd het lichaam en het huis in brand te steken. Dat deed hij door op het lichaam een aantal kranten te leggen waar onder hij een aansteker hield. Hij bleef nog even kijken of het goed brandde, zocht twee radio's uit en een cassetterecor der en wandelde daarmee het reeds brandende huis uit. De brandstichting nam de offi cier hoog op temeer daar er boven mevrouw Donk ook nog mensen woonden. Het was al leen aan de buurman te dan ken, die het vuur ontdekte en tijdig wist te blussen dat er geen enorme brand is ontstaan en de politie bovendien nog de doodsoorzaak van mevrouw Donk kon vaststellen. Volgens een psychiatrisch rapport was Van de L. volkomen toereke ningsvatbaar. Uitspraak 5 september. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamerfractie van het CDA wil, dat het kabinet haast maakt met de nieuwe wetgeving over de grondpolitiek. In het voorjaar van 1977 ontstond over de grond politiek een kabinetscrisis, waardoor het kabi net-Den Uyl moest aftreden. Nu, anderhalf jaar later, is er nog steeds geen nieuwe wetgeving bij de Tweede Kamer. CDA-fractievoorzitter Aantjes meent, dat het kabinet er op korte termijn mee moet komen. CDA-fractievoorzitter Aantjes zei dit gisteren, nadat hij ook al had laten uitkomen, dat zijn fractie in september wil debatteren over de bezuinigingsnota van het kabinet „Bestek ,81". De PvdA-fractie voelt daarvoor echter niets. De socialisten willen deze nota tegelijk behandelen met de troonrede en miljoenen-nota van Prins jesdag. De CDA-fractie gaat daarmee akkoord, als een debat *in september onmogelijk blijkt te zijn. In politieke kringen in Den Haag wordt aange nomen dat de Kamer volgende week dinsdag zal besluiten de bezuinigingsnota inderdaad in de eerste helft van oktober, samen met de rijksbegroting, te bespreken. De ongeveer drie honderdvijftig schriftelijke vragen die de ka merfracties naar aanleiding van de ombuiging snota stelden wachten nog steeds op beantwoor ding. Deze antwoorden worden binnenkort ver wacht, maar dan moeten ze door de fracties nog verwerkt worden. Daarbij komt dat een aantal belangrijke organi saties o sociaal-economisch gebied spoedig met een uitgewerkt commentaar op Bestek 81 komt en de Sociaal-Economische Raad half september een uitvoerig debat aan de sociaal-economische problematiek zal wijden. Het PvdA-fractiebestuur merkt ook nog op dat pas op 7 september het eerste inhoudelijk over leg tussen regering en ambtenarenorganisaties over het voorgenomen beleid met betrekking tot het overheidspersoneel plaats heeft. DEN HAAG (ANP) - Ongeveer 800.000 bejaarden lopen rond met voet klachten. Dat heeft de Stichting Voet en Schoeisel in Waalwijk becij ferd. De stichting baseert zich op een enquête onder 5319 65-plussers. De re sultaten zijn van middag in Den Haag aangeboden aan staatssecreta ris Verder-Smit van volksgezond heid. Bej aarde-vrouwen- voeten zijn er vol gens het onderzoek het slecht aan toe. Ongeveer 66 pro cent van de onder vraagde dames heeft pijnlijke voe ten. Bij de mannen is dat 33 procent. De onderzoekers constateren ook dat klauw- en hamerte- tweeënenhalf keer vaker voorkomen bij De helft wen heeft last van likdoorns. De stichting Voet en Schoeisel gelooft niet dat voetklach ten onontkoombaar zijn voor bejaar den. In Waalwijk gelooft men dat het dragen van ver keerde schoenen ernstige gevolgen heeft voor de voet gezondheid. Mode schoenen voor de jeugd hebben vol gens de stichting vaak blijvende, pijnlijke gevolgen voor voeten. De kans dat dergelijke vervormingen op latere leeftijd te verhelpen zijn is vaak nihil, aldus het rapport. WAALWIJK (ANP) - De ge meentepolitie van Waalwijk heeft gistermorgen zeven Zuidmolukkers in de Zuidmo- lukse woonwijk in die gemeen te aangehouden. Zij zijn inge sloten op verdenking van be trokkenheid bij een „gods dienstoorlog" in het klein, die op 9 augustus tot grote onrust in de Zuidmolukse gemeen schap in Waalwijk heeft ge leid. Er werd daarbij met mo lotovcocktails gegooid en ook werd een man in zijn been geschoten. De zeven Zuidmolukkers die nu zijn aangehouden brengen Z- molukkers gearresteerd het aantal personen in voorar rest op veertien. De officier van justitie had vorige week negen Zuidmolukkers voorge leid gekregen, waarvan hij er twee op vrije voeten heeft laten stellen in verband met hun ge ringe aandeel in deze zaak. De gemeentepolitie van Waalwijk verwacht dat er nog meer ar restaties zullen volgen. ROTTERDAM - De 21-jarige Joke van der M. is gisteravond na een tip van de buren ver moord in haar woning aan de Rotterdamse Zwederstraat aangetroffen. De vermoedelij ke dader, de Turk O, met wie de vrouw al enige jaren sa menwoonde, is door de politie aangehouden. Hoe de vrouw om het leven is gebracht, is nog niet duidelijk. Vermoedelijk is ze doodgesla gen. De buren waarschuwden de politie op het moment dat zich in het huis van de vrouw een ernstige ruzie voordeed. De Rotterdamse (21) vermoord Inmiddels is duidelijk gewor den dat de Turkse echtgenote van O. samen met hun vier kinderen vorige maand naar Nederland is gekomen. Wel licht, zo vermoedt de politie, is over haar komst een conflict ontstaan. Nog geen besluit aardgashaven parlementaire redac- DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren nog geen princi pebeslissing genomen over de plaats waar over enkele jaren het uit Algerije gekochte aard gas aan land zal komen. Ver wacht wordt dat de beslissing zal vallen in het kabinetsbe raad van vrijdag. Zoals bekend moet een keuze gedaan worden tussen de Maasvlakte en de Eemshaven. Zowel van Rotterdamse als van Groningse zijde is de laatste tijd al het mogelijke gedaan om het kabinet gunstig te stem men met betrekking tot respec tievelijk Maasvlakte en Eems haven. Noordersluis IJmuiden weer in gebruik IJMUIDEN (ANP) - De Noordersluis in IJmuiden is gisteravond omstreeks half ze ven weer in gebruik genomen na drie dagen buiten gebruik te zijn geweest. De sluisdeur die zondagmorgen vroeg werd geramd door het m.s. 'Breda' is dinsdagmiddag vervangen door een reservedeur. De eer ste schepen die zullen worden geschut zijn twee schepen die vanuit de haven in Amster dam op weg zijn naar IJmui den. Deze twee schepen zijn de eni ge die in de haven van Amster dam opgesloten hebben gele gen omdat ze geen gebruik konden maken van de twee kleinere sluizen in IJmuiden. Één heeft vanaf zondagmiddag liggen wachten en het andere schip wachtte in de Amster damse haven sinds maandag middag. V.N.-commissie bijeen in Enschede Van een onzer verslaggevers Enschede „De problemen rond de verbete ring van woon- en leefomstandigheden vra gen allereerst om handelen op nationaal niveau. Internationale samenwerking moet zo'n actieplan dan aanvullen en ondersteu nen, zowel door hulp bij de opvoering van nationale bouwprogramma's als door assis tentie in het opleidingsvlak en bij onderzoek en ontwikkeling van projecten. Uitwisseling van informatie en ervaringen is daarbij van groot belang, met name wat de technologie 4-°ft". Dit is de mening van drs. J. J. J. G. Schoen makers, hoofd van de centrale afdeling voor lichting en externe betrekkingen van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening, die gisteren namens de ver hinderde minister mr. Beelaerts van Blo kland en het Instituut voor Luchteartering (ITC) te Enschede een studiebijeenkomst van de Verenigde Naties opende. De studiebijeenkomst, die een week duurt, is bedoeld om de woon- en leefomstandighe den in de Derde Wereld onder de loep te nemen en om het centrum voor menselijke nederzettingen van de Verenigde Naties van advies te dienen over opzet en financiering van een wereldwijd trainingsprogramma ten behoeve van de verbetering van de slechte woonomstandigheden in met name krotten wijken. Drs. Schoenmakers benadrukte in zijn ope ningstoespraak dat bij het Nederlandse be leid ten aanzien van ontwikkelingssamen werking de nadruk op de noodzaak ligt om het zelfvertrouwen van ontwikkelingslanden te vergroten. „Bovendien moeteri de vruch ten van de ontwikkelingshulp op een recht vaardige manier verdeel worden zodat ook de laagste inkomensgroepen van de bevol king bereikt worden. Want het is een triest feit dat gewoonlijk de laagste inkomensgroe pen ook in lichamelijk opzicht er niet bijster best aan toe zijn. We moeten met name onze aandacht richten op de verbetering van hun woonomstandigheden". „De graad van succes van internationale, nationale en plaatselijke inspanningen om de woonomstandigheden in armoedige menselij ke nederzettingen te verbeteren, mag niet alleen afhangen van geavanceerde techni sche kennis, omdat verbeteringen vaak be reikt kunnen worden door het gebruik van eenvoudige technieken en dank zij de kennis van de plaatselijke bevoking, aldus dr. Schoenmakers. De graad van succes zou bovendien volgens hem meer af meoten han gen van de politieke wil van regeringen om een hogere prioriteit toe te kennen aan de verbetering van slechte woon- en leefomstan digheden in stedelijke en plattelandsgebie den". Het weer in onze omgeving on dergaat weinig verandering, zo dat we morgen droog weer met zonnige perioden mogen ver wachten. Een hogedrukgebied met het centrum ten zuidwest en van Ierland verandert wei-" nig van plaats en blijft het weer in onze omgeving bepa len. Op de flank van het hoog stroomt thans minder warme lucht via de Britse eilanden en de Noordzee naar ons land. Hoewel deze lucht enigszins on stabiel van opbouw is. zal het niet tot buienvorming kunnen komen. Vandaag bereikten de middag- temperaturen in het zuidoosten van Nederland nog waarden rond de 25 graden, maar een front dat vannacht van noord naar zuid over het land trok. maakte een einde aan het vrij warme weer. Dit front bracht de meeste regen in het noord en. Op station Den Helder vigl 18 millimeter regen. Leeuwar den en Eelde tapten 6 en 2 millimeter af. Weersvooruitzichten vrij- Zonnige perioden en overwe gend droog. Middagtemperatu- ren rond 20 graden Vooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon 3 tot 11 Max temp. omstreeks 20 gra den Min. temp. omstreeks 12 gra den Kans pop een droge periode van minstens 12 uur 95 procent Kans op een geheel droog et maal 80 procent Weerbericht Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Casablanca

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9