Bange vraag in Kenia: wie houdt land bijeen na dood Kenyatta? Kenyatta droomde van verenigd Afrika Gifschandaal Bondsrepubliek breidt zich uit buitenland Italiaanse prins blijft in hechtenis INTERNATIONALE JURISTEN: Moord op zendelingen op bevel Rhodesische leger GROOT AANTAL [VERSLAAFDEN IN BANGKOK RUSSISCHE ONDERZEEËR IN MOEILIJK HEDEN EG-bestuur tegen Brits visverbod LEIDSE COURANT NAIROBI Met de gistermorgen in zijn residentie in Mombassa overleden presi dent Jomo Kenyatta van Kenia heeft Afri ka een van zijn markante leiders verloren. En Kenya verliest zijn vader des vader lands, een man die als weinigen van de na-koloniale leiders erin geslaagd is de vele stammen van zijn land tot eenheid te brengen. Kenyatta was ook een van de eersten die in opstand kwamen tegen het Britse kolo- niale bewind in zijn land en die met de bezetters de strijd aanbond voor de onaf hankelijkheid. Hij diende daarbij als voor beeld van een hele generatie andere Afri kaanse leiders. Kenyatta werd geboren bij Fort Hall, 70 kilometer ten noorden van Nairobi; wan neer precies weet hij niet, maar het moet gebeurd zijn tussen 1890 en 1893. Zijn leeftijd was dus 85 of iets meer. Oorspron kelijk heette hij Kamau Ngengi, maar zelf veranderde hij zijn naam in Jomo Kenyat ta (kralengordel). Ten tijde van de vrij heidsstrijd van zijn land kreeg hij de bijnaam „Brandende Speer". De laatste jaren noemde men hem „Mzee", ofwel: wijze oude man. Kenyatta kwam al jong, tien jaar oud, m aanraking met het christendom. Hij was enthousiast over, maai' later werd hij kritischer tegenover de kerk. „Toen de missionarissen arriveerden hadden de Afrikanen het land en zij de bijbel. Zij leerden ons te bidden met gesloten ogen. Toen wij de ogen openden, hadden de missionarissen het land en wij de bijbel", Kenyatta eens. In 1922 ging Kenyatta in de politiek als lid van de Centrale Kikoejoevereniging, de eerste nationalistische beweging van zijn land. In 1927 werd hij van die beweging algemeen secretaris. Twee jaar later ging de „Brandende Speer" naar Groot-Brittan- nië om de wensen van zijn stam over te brengen. Hij bleef er tot 1946, en studeerde er intussen economie en antropologie. In de rumoerige tijd na de oorlog, toen het eerste verval begon van de grote kolo niale rijken, keerde Kenyatta naar Kenia terug, waar hij voorzitter werd van de pas opgerichte Keniase Afrikaanse Unie (KAU). Als verzetsleider kreeg hij moeilijk heden met de missionarissen over de be snijdenis van vrouwen. De missionarissen verzetten zich tegen een dergelijk ritueel en noemden het onchristelijk. Kenyatta en zijn volgelingen achtten besnijdenis echter een normaal onderdeel van de opvoeding van de vrouw. Twee jaar na zijn terugkeer drongen de Britse kolonisten aan op deportatie van Kenyatta. De jaren die volgden werden gekenmerkt door uitbarstingen van ge weld, die werden toegeschreven aan leden van een geheim genootschap, Mau Mau genaamd, dat toen buiten de wet werd geplaatst. Bij dat geweld vielen vele slach toffers, naar schatting 14.000 mensen. Ke nyatta ontkende herhaalde malen dat de Mau Mau iets te maken had met zijn KAU. Toen in 1952 nieuwe onlusten uitbraken werd Kenyatta gearresteerd. Het volgende jaar werd hij veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf met beperkte bewegings vrijheid na afloop van die periode. De beschuldiging luidde dat hij met vijf ande ren de Mau Mau geleid had. Hij zou zelfs het meesterbrein zijn achter een plan de blanken uit Kenia te verdrijven. Precies zes jaar later kwam hij vrij en in augustus 1961 werd de beperkte bewegingsvrijheid opgeheven. Kort daarna werd Kenyatta voorzitter van de Keniase Afrikaanse Na tionale Unie (KANU), een politieke groepe ring die tijdens zijn gevangenschap was gevormd. In januari 1962 werd Kenyatta parlements lid. In het voorjaar van datzelfde jaar, op de tweede Kenia-conferentie te Londen waaraan hij deelnam, kwam men tot over eenstemming over de vorming van een coalitieregering. Kenyatta werd daarin mi nister van economische en grondwettelijke zaken. In maart 1963 behaalde zijn partij KANU bij de verkiezingen een grote over winning, en in december van dat jaar werd Kenya een onafhankelijke republiek. Ke nyatta werd president en behield die func tie tot zijn dood. Binnen de regering kwam het na enkele jaren tot een splitsing toen vice-premier Odinga aftrad als leider van de radicale groep en een eigen partij, de Keniase Volksunie (KNU) stichtte. Odinga kreeg dertig parlementsleden mee, maar bij late re verkiezingen kreeg Odinga een neder laag te verduren. In 1969 werd Kenia geschokt door de moord op minister Tom Mboya, die de portefeuille van economische planning van Kenyatta had overgenomen. Mboya be hoorde tot de stam van de Loeo's, die doorgaans niet de KANU maar de opposi tiepartij KNU steunden, al probeerde juist Mboya in zijn stam de invloed van Kenyat ta te vergroten. De moo^d werd aanleiding tot onlusten op grote schaal en gevechten tussen de Loeo's en de Kikoejoe's die van de moord verdacht werden. Daarbij werd ook de auto van Kenyatta met stenen bekogeld. Even bestond het gevaar voor een stammenstrijd, maar Kenyatta slaagde erin het gevaar te bezweren door de Kenia- nen te vragen zich niet als stamleden maar als leden van een familie te beschouwen. Odinga werd daarna gearresteerd en zijn partij, de KNU, verboden. Ook bij de moord op het voormalig Mau Mau-lid Jo- siah Mwangi Kariuki, kon Kenyatta de gemoederen spoedig tot rust brengen. Kenia heeft sinds de ambtsaanvaarding van Kenyatta als president, ondanks de problemen van een snel groeiende bevol king, doorgaans rust en voorspoed gekend. De landbouw in het land is gevarieerd en het toerisme zorgt voor de nodige deviezen, jaarlijks vele miljoenen. Kenyatta heeft nooit zijn boerenafkomst verloochend en zich altijd voor de ontwikkeling van de landbouw ingespannen. Hij oogste de lof van veel groten in de wereld. Ds. Martin Luther King prees hem om zijn „wonder baarlijk werk voor heel Afrika". Zelf droomde Kenyatta van een verenigd Afri ka en hoopte hij de totstandkoming daar van nog te kunnen meemaken. Kenyatta was ook uiterlijk een indrukwek kend man. Ook zijn aantrekkingskracht op vrouwen was groot. Vier maal trouwde hij, eenmaal met een Engelse, drie maal met Afrikaan sen. Zij schonken hem acht kin deren. de „Oude wijze eerste president van Kenia, zal leiden tot tussen de stammen Jomo Kenyatta, de het onafhankelijke ;n verbitterde strijd het land. Als weinigen van zijn Afrikaanse collega's was Kenyatta erin geslaagd tijdens zijn leven de stammen tot eenheid te brengen. Nu de „Brandende Speer gedoofd is" - zoals gisteren de Kenianen op de dood van de oude man reageerden, - is het niet Voor een overgangstijd van maximaal drie maanden zal vice-president Daniel Arap Moi van de kleine stam der Kalenjin het ambt van president uitoefenen, met slechts beperkte bevoegdheden. Binnen drie maanden moet een opvolger van Kenyatta gekozen worden. Na de begrafenis van Kenyatta, die giste ren in zijn slaap overleed, zal de Kenia Afrikaanse Nationale Unie (KANU) de eni ge politieke partij in het land, een congres houden om een kandidaat voor de opvol ging te kiezen. Maar het is de vraag of deze ook de kandidaat zal zijn van sterke groepen die roepen om een meer socialisti sche koers die de macht van de bovenlaag kan verminderen. De sleutelposities in het land worden merendeels ingenomen door leden van de stam der Kikoejoe's, de groot ste stam die ongeveer een vijfde van de bevolking uitmaakt. De Loeo's, de op een na grootste stam, voelt zich zwaar bena deeld. De ouders van de zondag bij de aan slag in Londen omgekomen ste wardess Irit Gidron van de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al treu ren over de kist met het lichaam van hun dochter De kist werd giste ren naar Israël te ruggebracht. waar Irit, slachtoffer van Palestijnse terroris ten, wordt begra- (Van onze correspondent) ROME - De voorlopige hechtenis in de gevangenis van Ajaccio op het eiland Corsica van de Italiaanse kroonprins in balling schap Victor Emanuel, is met onbepaalde tijd verlengd nu de toestand van zijn slachtoffer, de 19-jarige Duitser Dirk Geert Hammer aanzienlijk is verslechterd. Hammer ligt in een zieken huis in Marseille nadat de 41-jarige prins Victor Emanuel van Savoye hem donderdagnacht op het eilandje Cavallo ten zuiden van Corsica had getroffen met een karabijnschot. Hammer was gisteren buiten bewustzijn, nadat zijn linkerbeen in het ziekenhuis Conception te Marseille was geamputeerd. Onder deze omstandigheden maakte het verzoek der beide advocaten van prins Victor Emanuel om hem in voorlopige vrijheid te stellen, bij de Franse justitie-autoriteiten geen schijn van kans. Nog steeds is niet duidelijk wat zich vorige week op Cavallo heeft afgespeeld. De prins heeft verklaard dat hij een waarschuwingsschot heeft gelost nadat een sloep van zijn jacht was gestolen. Volgens een andere lézing zou een groep jongelui, waaronder enkele playboyfiguren, vanaf een naburig jacht bele digingen aan het adres van de prins hebben geschreeuwd. De Italiaanse troonopvolger in ballingschap zou hebben terugge- schreeuwd: „Smerige Italianen"! en vervolgens drie schoten hebben gelost, waarvan er een doel trof. Victor Emanuel van Savoye, prins van Napels, is een zoon van de laatste Italiaanse koning Umberto. LONDEN (P) Vier juristen, vertegenwoordi gers van de internationale associatie van demo cratische advocaten, die haar hoofdzetel in Brussel heeft, hebben gisteren bekendgemaakt over bewijzen te beschikken, dat de massa moord op de dertien blanke zendelingen en hun kinderen in juni van dit jaar bij Umtali in De advocaten hebben een onderzoek ingesteld naar schending van de mensenrechten in Zuid- Af rika, Rhodesië en Namibië. Zij zeiden hun informaties te hebben van een zwarte Rhodes- iër, die hen heeft verteld deel te hebben uitge maakt van het Rhodesische leger. Half juli is hij het land ontvlucht en werkt nu voor het patriotische front „Zanu". In juni maakte hij deel uit van een groep van dertig Rhodesische soldaten, die de zendelingen om het leven brachten. Zij werden eerst met gebonden handen verhoord, twee uur lang gesla gen met stokken en geweerkolven en vervolgens doodgeschoten. De man vertelde, dat hij ook aan andere moorden heeft deelgenomen, ver momd als vrijheidsstrijder. Voor zijn aandeel bij een overval op een vluchtelingenkamp had hij honderd Rhodesische dollar ontvangen. LONDEN (AP) - Een Russische onderzeeër die waarschijnlijk door een motorstoring voor de kust van Noord-Schot land op sleeptouw moest worden genomen, is in verdere moeilijkheden geraakt door een breuk in de sleeptros. Het 48.00 ton wegende schip werd op sleeptouw genomen door een Russische sleep boot nadat de onderzeeër, uit de zogenaamde Echo II klasse eind vorige week klaarblijkelijk van wege een defect aan het nucleaire voortstuwings systeem in de problemen kwam. De onderzeeër ligt even buiten de Britse twaalf- mijlzone nabij de Far Oe- reilanden. Aangenomen In het gebied boven wordt dat de onderzeeër Noord-Schotland wordt op weg is naar Moer- de komepde dagen zwaar mansk in de Barentzëe. weer verwacht. Ontsnapping FURTH.IM WALD (AP) Twee inwoners van Tsjechoslowakije zijn er op de tiende verjaardag van de Warschau-Pact-invasie in geslaagd de grens met West-Duitsland over te vluchten, zo werd gisteren door de Westduitse grenspolitie bekend gemaakt. Het tweetal heeft politiek asiel aangevraagd. Zwarte leider verdwenen JOHANNESBURG (AP) De zwarte leider Nyameko Barney Pityana, evenals wijlen Steve Biko, een van de oprichters van de zwarte bewustwordingsbeweging is sinds vorige week met vrouw en kind verdwenen. Pityana stond, evenals zijn vrouw Nosidima, sinds 10 augustus onder huisarrest. Pityana, van beroep advocaat, was medeoprichter en secretaris generaal van de nu verboden Zuidafrikaanse studentenbeweging (SASO). Reeds in 1973 werd hem een spreekverbod en huisarrest opgelegd. In augustus 1977 werd hij gearresteerd waarna hij deze maand vrij kwam. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Het schandaal rond het vervoer en de opslag van het gevaarlijke Amerikaanse gif kepone dat, zoals wij eerder berichtten, vanuit Rotterdam over de weg naar het plaatsje Herfa in de Westduitse deelstaat Hessen wordt gebracht om daar in zoutmijnen te worden opgeslagen, breidt zich verder uit. Naspeuringen van de Frankfurter Rundschau hebben name lijk uitgewezen dat de chemische fabriek Spiss in Rijnland Paltz deze gevaarlijke grondstof nog altijd gebruikt voor de vervaar diging van een verdelgingsmiddel tegen koloradokevers, „Despi- rol plus" genaamd, dat vrij in de handel verkrijgbaar is. Kepone werd aanvankelijk officieel en met toestemming van de betrokken autoriteiten in de Bondsrepubliek ingevoerd. Maar in 1975 werd de productie en de opslag ervan in de Verenigde Staten verboden, nadat gebleken was dat werknemers van Allied Chemicals die ermee omgingen ernstig lichamelijk letsel oplie pen. Het gif is waarschijnlijk kankerverwekkend Het Westduitse bedrijf had de bui echter zien aankomen en zich tevoren tegen het verwachte verbod ingedekt door de bestelling van omvangrijke hoeveelheden kepone. De voorraden die nu nog op het terrein van het bedrijf liggen opgeslagen (onder veel slechtere veiligheidsvoorschriften dan in de zoutmijnen het geval is) zijn voldoende voor een jaarproduktie. Bij de opslag van het Amerikaanse gif in de Duitse zoutmijnen, waarover de deining is ontstaan, gaat het om restprodukten van Allied Chemicals die het spul nergens anders kwijt konden. Onder druk van milieugroeperingen die het een schande vinden dat de Verenigde Staten hun industrie-afval in een dichtbevolkt gebied als de Bondsrepubliek mogen opslaan, heeft minister Cjoerlach zich bereid verklaard tot een open discussie met alle geïnteresseerden. Mede met het oog op de komende Landdagverkiezingen van begin oktober heeft ook de Hessische CDU zich in de strijd gemengd. Haar voorzitter Alfred Dregger heeft verklaard dat hij bij een zege van de CDU dergelijke importen uit Amerika onmiddellijk zal stopzetten. Hij eist van minister-president Boer- ner (SPD) dat deze in elk geval de tweede lading van 98 vaten die deze week uit Rotterdam zou vertrekken, tegenhoudt. Sadat tegen gedeeltelijk akkoord CAÏRO (UPD President Sadat van Egypte heeft gisteravond een Israëlisch idee voor gedeeltelijke overeenkomsten als de conferentie met president Carter volgende maand zou misluk ken van de hand gewezen. „Op de tripartite conferentie zal ik ijveren voor een algehele vrede gebaseerd op gerechtigheid en er is absoluut geen plaats voor gedeeltelijke oplossingen of afzonderlijke regelingen of een derde troepenscheidingsovereenkomst", dit zei Sadat op een bijeenkomst in de stad TaJa. KLM EN EL AL: Lager Ité-tarief voor Israël SCHIPHOL (ANP) De KLM en de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al zullen, wanneer de betrokken overheden daar voor toestemming geven, het Ité-groepstarief op de lijnvluchten tussen Amsterdam en Tel Aviv verlagen. Deze verlaging heeft betrekking op het winterseizoen 1978-1979. Met deze verlaging zal het volgens de KLM-woordvoerder voor de Nederlandse reiswereld mogelijk zijn vluchten naar Israël te organiseren per KLM of El Al lijndienst vanaf f 700.- per persoon, inclusief een verblijf van een week in dit land. Een dergelijk arrangement kost nu ongeveer 950.-. Communisten in regering IJsland REYKJAVIK (UPI) De communistische partij van IJsland heeft overeenstemming bereikt met twee andere partijen over de vorming van een meerderheidsregering. Dit is gisteren in I politieke kringen in Reykjavik vernomen. Gezegd werd dat de twee andere partijen, de sociaal-democraten en de Progressieve Partij zijn. Gedrieën zijn zij een algemeen economisch beleid overeengekomen. Ook hebben de communis- j ten verklaard zich niet te zullen bemoeien met de banden van IJsland met de NAVO en met de aanwezigheid van 3.000 Amerikaanse militairen op het eiland. Vermoedelijk wordt de communist Ludvik Josefsson premier. De partij van Josefsson heeft veel sociaal-democratisch gerichte leden. Sinds 1948 heeft zij driemaal een ondergeschikte rol vervuld in een IJslandse regering. BRUSSEL (DPA) De Euro pese Commissie heeft haar steun geweigenl aan het Britse voornemen om het verbod op de haringvangst te verscher pen. Het standpunt van de commissie is gisteren ter ken nis van de regering in Londen gebracht. Landbouwcommissaris Finn Gundelach verklaarde in Brus sel, dat eenzijdige nationale maatregelen niet kunnen wor-- den goedgekeurd, zolang de Europese ministerraad zelfs nog geen poging heeft gedaan om de betrokken problemen op U lossen. Groot-Brittannië kondigde af- gelopen week aan, dat per 24 september een verbod op de haringvangst in de Ierse Zee zou ingaan. Daarmee zou in alle Britse wateren, met uitzon dering van de Schotse Clyde, het vissen op haring ver joden zijn.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7