Collegevorming scheurt D'66 Garagebedrijf vecht voor steunpunt in Leiden SECRETARIS STAPT OP CPN verwijt PvdA koehandel bij collegevorming VERZEKEREN NUT5SPAARBANK WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1978 LEIDSE COURANT/ PAGINA 3 itur LEIDEN - De secretaris van D'66 in Leiden, T. van Brussel, heeft gisteravond, na een rumoerige doch verhelderende ledenvergade ring van zijn partij, zijn functie als bestuur slid neergelegd. De „salto mortale" waar fractieleider Hans Glaubitz zijn partijgeno ten voor waarschuwde, indien zij zouden afzien van verdere onderhandelingen met de V.V.D. en hun voorkeur zouden uiten voor collegevormende besprekingen met de kleine re linkse partijen (P.S.P.. P.P.R. en C.P.N.), heeft Van Brussel in zijn eentje moeten maken. Volgens de afgetreden secretaris van D'66 zou verder onderhandelen met de V.V.D. zinloos zijn, omdat deze partij zowel pro grammatisch als mentaal te veel afwijkt van zowel de P.v.d.A. als D'66 inzake de college vorming. Een stemming van 19 stemmen vóór en 3 tegen de resolutie van 14 april, waarin D'66 de V.V.D. als mogelijke partner in een nieuw te vormen college van b en w wense lijk achtte, legde de verschillende standpun ten van D'66-leden bloot en veroorzaakte een scheuring in de partij-top. Salto mortale Hans Glaubitz, de beijveraar van verdere onderhandelingen met de V.V.D., toonde zich gisteren consequent voorstander van een'col legevorming op, zo breed mogelijk basis, in dit geval met deelname van de P.v.d.A., V.V.D. en D'66, hoewel hij toegaf dat hem alle affiniteit met de V.V.D. hiertoe ontbrak. „De onderhandeling met de V.V.D. is op program matische grond tot stand gekomen. Het is ons ernst de verstarde situatie in de gemeentepoli tiek, waarin de P.v.d.A. een te grote rol heeft gespeeld, te doorbrekea In het zoeken naar een profilering van een progressief en onaf hankelijk D'66 moeten experimenten gewaagd durven worden. Vandaar onze keuze voor de V.V.D., die wij in onze resolutie van april als mogelijke kandidaat, na de P.v.d.A., op ons lijstje hadden staan om een college tot stand te brengen. Afwijken van deze resolutie zou niet eerlijk zijn tegenover onze kiezers en dient als een politieke reuzenzwaai te worden gezien, die onherroepelijk resulteert in een salto mortale. Onbetrouwbaarheid P.S.P. Voor onderhandelen met de P.S.P.het door Van Brussel voorgestelde alternatief, voelde Glaubitz niets, omdat de pacifisten zich tij dens eerdere collegeperiodes als onbetrouw baar zouden hebben doen kennen. Glaubitz moest hierop echter, toen hem door zijn par tijgenoten gevraagd werd om dit aan te tonen, volstaan met het noemen van data en kon de onbetrouwbaarheid inhoudelijk niet hard ma ken. Wel lukte hem dat ten aanzien van de amendementen die de P.S.P. onlarigs op de programschets (een concept regeerakkoord van de P.v.d.A., P.P.R. en D'66, die aan andere partijen is voorgelegd) heeft aangebracht. „Het gemak waarmee de P.S.P. zich naar deze schets gevoegd heeft, zonder ook maar een enkele inhoudelijke wijziging hierin aan te brengen, toont aan dat het een onbetrouwbare partij is, die zijn eigen verkiezingsbelofte met groot gemak naast zich neerlegt", aldus Glau bitz. Mentaliteit Ton van Brussel stond diametraal tegenover de opvattingen van Glaubitz inzake de P.S.P. „Het feit, dat iemand het grotendeels met je eens is hoeft niet persé in te houden dat die partij niet te vertrouwen is. Het is veel erger als iemand het op belangrijke punten hele maal niet met je eens is, zoals in het geval van de V.V.D.", aldus de afgetreden secretaris van D'66. Van Brussel noemde als gewichtig ste knelpunten, die een coalitie tussen D'66, P.v.d.A. en V.V.D. dwarsbomen, de kwestie van de erfpacht, de kantoorbehoefte op het Schuttersveld en een mentaliteitsprobleem, waarvan de V.V.D. in zijn reactie op de ter amendering voorgelegde programschets uit drukking had gegeven. Van Brussel had hie rin gelezen, dat de V.V.D. de regering in Den Haag zou steunen wanneer het zou gaan om bezuinigingsaffaires, die een stad als Leiden in haar bijzondere positie van een artikel-12- gemeente betreffen. Tevens stelde het be stuurslid, dat, nil de P.P.R. als partner is opgestapt omdat deze partij niet met de V.V.D. in zee wenst te gaan, er een belangrijke verzwakking in de progressieve coalitie is ontstaan. Ook joeg het hem angst aan, dat de V.V.D. van de zes te verdelen wethouders zetels er twee voor zichzelf geclaimd had. Voor D'66 zou dan hiermee de koek op zijn, omdat de P.v.d.A. in de komende collegeperio de er vier voor zichzelf heeft opgeëist. Dilemma Sympathie voor zijn betoog kreeg Van Brussel van wethouder B. Oosterman (C.R.M.), die zich eveneens van meet af aan tegen samen werking met de V.V.D. heeft verklaard. Het ondertekenen van de eerder genoemde resolu tie, welke ook hem aan onderhandelen met de V.V.D. heeft gebonden, zag de wethouder als een nu eenmaal genomen stap, men achteraf de klap sportief moest i ren. „Mijn gevoel neigt naar links", zo deelde Oosterman mee. Zijn kiezersbelofte deed hij echter gestand door voor rechts te stemmen. Voor dit dilemma zagen meerdere leden van D'66 zich gisteren geplaatst. „Het zal een keuze worden tussen hart en verstand", had voorzitter Piet van der Heide gisteren aan het begin van de vergadering zijn leden voor speld. Eerste paal voor nieuw onderkomen ZMOK-school LEIDEN De eerste paal voor de bouw van een nieuwe vleugel aan het gebouw van de voormalige Don Bosco school op de Franchimontlaan is gis termorgen de grond in gegaan. De heer A. L. Kimpel, hoofd van een school voor zeer moei lijk opvoedbare kinderen, die na de verbouwing in dit ge bouw onderwezen zullen wor den, sloeg de eerste paal de grond in. De gemeentelijke dienst beheer schoolgebouwen heeft het werk uitbesteed aan verschillende bedrijven. De firma L. Oost en zn. zal zorg dragen de aanbouw van twee vleugels. Zij hoopt het werk tegen februari klaar te hebben: lualj „We hopen zo eind januari be gin februari klaar te zijn, maar hebben erg te kampen met de vernielzucht van de jeugd. De laatste tijd zijn er aan dit gebouw veel vernielingen ver richt. Er zijn zo'n 108 ruiten gesneuveld en als dat zo door- V gaat kan het werk wel langer duren", aldus de heer Oost- Het hoofd van de ZMOK- school beloofde de aannemer dat de schoolleiding alles in het werk zou stellen contact te ma ken met de buurtbewoners om te interesseren voor de school en ze te betrekken bij de bouw. De heer Kim pel zei De heer Kimpel (rechts) gereed om zich van zijn taak te kwijten. dat het belangrijk was dat de gaat afspelen zodat ze gemoti- buurtbewoners op de hoogte veerd zullen zijn enige sociale gebracht worden van wat er controle uit te oefenen. De zich binnen het schoolgebouw school zal vermoedelijk in de paasvakantie volgend jaar ver- te klein geworden. „Als de huizen naar de Franchimont- buurt meewerkt kunnen we dat laan. Het oude schoolgebouw wel halen", aldus de heer Kim- aan de Hoge Morsweg is veel pel. CDA-voorstel college- vorming afgewezen LEIDEN Onder hoonge lach werd gisteren tijdens de ledenvergadering van D'66 een onverwacht voor stel van het CDA om tot een wezenlijk andere op lossing van het moeizame collegevormen te komen begroet. Onderhandelingsvoorzitter J. van Zijp had kort voor de aanvang van de verga dering aan het bestuur van D'66 gevraagd om eens te denken aan een vorming van een wethouderscollege tussen D'66, WD en CDA. De verdeling van zetels, al dus het CDA. zou inhou den, dat alle drie partijen met ieder twee wethou derszetels zouden kunnen gaan triomferen. Het voor stel van het CDA, hoewel serieus bedoeld, zal nim mer slagen, daar alle par tijen uit de gemeenteraad, behalve de WD en de SG P/GPV zich uitdrukkelijk tegen samenwerking met het CDA hebben ver klaard. Het Utrechtse Veer is met ingang van dinsdag 29 augustus voor alle verkeer gesloten tussen de Singelbrug en de Veerstraat. De afsluiting is noodzakelijk in verband met de bouw van een overstortbak voor de riolering. De werkzaamheden zullen ongeveer zes weken in beslagne- men. De omleidingen voor doorgaand en bestemmingsver keer zullen door borden worden aangegeven. Pelgrimstocht Vanuit verschillende steden binnen het bisdom Rotterdam, waaronder Leiden, zal zaterdag 9 september een eendag- spelgrimstocht worden georganiseerd naar Maria's genade oord in de Belgische Ardennen: Banneux-Notre-Dame. Aanmeldingen moeten zo spoedig mogelijk worden inge stuurd aan het Diocesaan Banneuxsecretariaat, Postbus 16 te Nootdorp of bij de volgende adressen: mevr. Van Houten, Voorstraat 145, Noordwijk, mevr. Lubbers, Ooievaarstraat 48, Lisse. Straat in, straat uit De verlichte Donkersteeg LEIDEN Na de PPR en de PSP heeft nu ook de CPN zich gedistancieerd van de stappen die de PvdA heeft ondernomen om met VVD en D'66 een college te vormen. In een gisteren uitgebrachte verklaring stelt de CPN dat de PvdA naar te ver wil gaan in haar concessiepolitiek. „Zo wordt het geschilpunt met de WD over de woningbouw een .minder zwaar knelpunt" genoemd, terwijl het gaat om de keuze tussen soqiale woningbouw of dure koopwoningen", aldus de CPN. De CPN is dan ook van mening dat „een dergelijke koehandel volstrekt indruist tegen de belangen van de Leidse bevolking en de beloften in de verkiezingstijd gedaan". Tenslotte roept de CPN de PvdA en de andere progressieve partijen op te komen tot een college van „links", dat op kan treden tegen de regeringspolitiek". Zij bepleit daartoe de stopgezette onder- met de CPN, op korte termijn te Een ongeluk is niet altijd te voorkomen. De financiële gevolgenj ervan vaak wel. Voorkom dat u in 'f moeilijkheden raakt. Sluit tijdig een goede T<2, verzekering voor uw huis, uw gezin, uw auto en rekreatie. Ga voor een goed advies naar de waarin opgenomen Leidse Spaarbank GEMEENTE MAAKT UITBREIDING ONMOGELIJK Leiden dacht daarmee van het lastige Au to-Home verlost te zijn, maar vergiste zich daarin. De gebroeders Verheijen hadden aan de Gerrit Doustraat een benzinepomp en zijn geenszins van plan daar te vertrek ken als zij in de gemeente Leiden niet ter vervanging een ander benzineverkooppunt terugkrijgen. Vandaag vergaderde de ad viescommissie voor het verplaatsen van bedrijven over deze zaak op het stadhuis. „We zijn benieuwd", zeggen de broers-aut overkopers. De Waard De lijdensweg van Auto-Home begon enke le jaren geleden met de plannen voor verhuizing naar het industrieterrein De Waard. Omdat het bedrijf van een een manszaak omgevormd werd in een bv waarvoor wat tijd nodig was vroegen de gebroeders Verheijen de gemeente om enig uitstel, alvorens zij definitief akkoord zou den gaan. Enkele maanden later kwam het bericht van de gemeente, dat de grond aan een ander in erfpacht was gegeven. Ver heijen: „Achteraf ben ik blij toe. Ik zou er nu niet meer voor niets naar toe willen. Er is altijd sprake geweest van twee ont sluitingswegen naar het industriegebied. Nu de Trompstraat helemaal is afgesloten, resteert alleen de brug en loopt de weg verder dood. Op zo'n plaats verkoop je ook geen liter benzine". Plannen voor de Telderskade strandden intussen ook. De gemeente aarzelde vol gens de garagehouders zo lang, dat Sik- kens het betrokken pand vlak voor hun neus wegkocht. Vervolgens werd gepraat over de Rooseveldtstraat, maar daar wei gerde de gemeente akkoord te gaan met het bouwen van enkele flatjes voor perso neelsleden boven het bedrijf. „Voor ons de enige manier om ons personeel aan redelij ke huisvesting te helpen, want op dat punt hoef je in Leiden ook niet aan te komen. Overigens geldt ook hierin het gemeente bestuur van Leiderdorp als bijzonder hulp vaardig". Na de Rooseveldtstraat verzochten de broers toestemming voor de bouw van een nieuw bedrijf op de hoek van de Churchill- laan en Vijf Meilaan. Ook hier kwam de gemeente weer met bezwaren, zij het dat dit idee nimmer echt schriftelijk en defini tief van de hand werd gewezen. Als nood sprong besloot Auto-Home een aanbieding van buurgemeente Leiderdorp met beide handen aan te grijpen. De penibele huis vesting van het bedrijf was voor de impor teur van de Mazda bijna aanleiding een andere dealer in Leiden te gaan zoeken. Dat had een man of tien hun boterham kunnen kosten. Overigens, ook nu heeft de houding van het gemeentebestuur van Lei den gevolgen voor de werkgelegenheid. „Als wij de gewenste uitbreiding van ons bedrijf hadden kunnen realiseren, zou dat voor zeker 10 man meer werk hebben opgeleverd We kunnen natuurlijk wel ons heil gaan zoeken in de buurgemeenten, De heer Verheijen voor het bedrijf aan de Gerrit Doustraat. maar Leiden is een dermate grote stad dat je daar als autobedrijf niet om heen kunt. Of je moet aan beide kanten van de stad een steunpunt hebben zoals Kamsteeg en Het Motorhuis bijvoorbeeld", zeggen de gebroeders Verheijen. Benzineverkoop serviceverlening en de benzineverkoop. „Een auto kopen wil de Leidenaar nog wel in Leiderdorp doen, maar de service moet naast de deur zijn, anders hoeft het voor hem niet. In samenhang met de benzine verkoop moeten we gewoon een steunpunt in Leiden houden. Voor de gemeente de Hun grootste probleem is momenteel de 200.000 liter. Daarna zakte de verkoop tot nul. Nu hebben we 500 klanten: de aut overkoop groeit tegen de klippen op en tegen de verdrukking in. Alleen voor de auto's die wij zelf aan de klant afleveren hebben we nu al meer dan 80.000 liter nodig. Het is toch te gek dat je dat als autoverkoper noodgedwongen van je con- met een kleine current moét betrekken?"

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3