„Reis naar China komt misschien iets te vroeg KORTSJNOJ SLUIT ZWARE PERIODE AF Tet de Visser: ,,Dit duel os zien van oefencampagne ARIE DE VROET LAAT AMATEURS ERVARING OPDOEN VERTREK MET HINDERNISSEN Ruime zege PSY Nederlaag Duindorp SV jEEN CONTRACT VOOR NEIL HIDER PORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1978 pagina n - Peking De toernee van de Nederlandse voetbala mateurs naar China mag de laatste tijd bondscoach Ar ie de Vroet behoorlijk bezig hebben gehouden, toch zijn diens gedachten dikwijls bij heel andere zaken. „Over China heen", denkt hij namelijk meer dan ooit tevoren aan de binnenkort te houden loting voor de kwalifikatiewedstrijden van de Olympische Spelen. De al jaren voor het. amateur-elftal verant woordelijke KNVB-pofficial wil op het internationa le front ook wel eens een groot succes boeken. Vooral nu de kansen groter lijken dan in het verle den. Arie de Vroet: „Volgens de huidige regels kan ik nu eindelijk ook spelers opstellen die uit de rijen der profs zijn teruggekeerd. Alleen kerels, die aan de voor- respectievelijk eindronden van het wereldkam pioenschap hebben meegedaan, mag ik niet inzetten. Mijn mogelijkheden zijn desondanks echter ruimer dan voorheen". China wordt voor de negenenvijftigja- rige De Vroet dan ook een eerste stap naar het einddoel. In Peking zal hij onderzoeken of de huidige kern van het nationale amateurelftal voldoende kwa liteit heeft om een verdere, succesvolle uitbouw van het team te realiseren. „De reis naar China komt misschien iets te vroeg. Tenminste wanneer je naar de selectie kijkt. Na China krijg ik echter nog genoeg kansen om andere spelers in te voegen. De dan weer te houden, zoge naamde districtswedstrijden zijn daarvoor zeker ge schikt. De huidige formatie kan echter in China aantonen waartoe zij in staat ii. Het toernooi zal voor de meeste spelers bovendien een nuttige ervaring zijn. Niet alleen omdat zij zich aan voor ons vreemde omstandigheden moeten aanpassen, maar ook omdat de wedstrijden volgens mijn informatie in Peking zo'n tachtigduizend toeschouwers trekken. Kijk, Neder landse amateurs zijn daaraan niet gewend. Wanneer je dat nog nooit hebt meegemaakt, word je geïmpo neerd. Alleen voor dat facet al is de trip naar China bijzonder nuttig". Arie de Vroet, die in zijn leven al heel wat over de aardbol heeft rond gezworven, is eerlijk genoeg om toe te geven dat een land als China ook om andere redenen interessant is om te spelen. „Je maakt kennis met een heel andere cultuur. Het is fijn eens van nabij te kunnen zien hoe die mensen hun problemen aanpakken. Dit soort reizen is vaak trouwens een extra stimulans voor de spelers zich in het Oranje-elf tal te spelen. Eigenlijk kan rustig worden gesteld dat de amateurs tegenwoordig meer profiteren van de geweldige naam van het Nederlandse voetbal dan de profs. Clubbelangen staan een regelmatig optreden van de beroepsspelers in het buitenland vaak in de weg. Voor de amateurs geldt dat niet. We zijn al in (Van onze sportredactie) ZEIST Het vertrek van het Nederlands ama- tcurvoetbalelftal voor de toernee naar China is niet zonder de nodige problemen verlopen. De aanvankelijke afreisdatum, zondag 20 augustus, werd tenslotte overschreden en de geplande vlucht naar Peking, via Tokio, leverde eveneens de nodige verwikkelingen op aangezien het feit dat bet vliegtuig volgeboekt bleek zonder dat de KNVB plaatsen voor bet uit in totaal 35 man bestaande gezelschap had gereserveerd. Uiteindelijk werd een weinig bevredigend com promis getroffen. Het gezelschap werd namelijk in twee groepen gesplitst. Een groep van twaalf man - met onder meer bondsvoorzitter Wim Meuleman en staatssecretaris mr. Gerrit Brokx - boekte op een vlucht naar Tokio, bleef daar noodgedwongen een dag en stapte daarna op het vliegtuig naar Peking. De spelers konden eerst gisteren vertrekken. Pas morgenavond wordt men in Peking verwacht. En dat terwijl de volgende ochtend de openingswedstrijd van het Vriendschapstoernooi, tegen Zaïre, op het pro gramma staat. Amerika geweest. Nu is China aan de beurt. Half december staat er een interessante tournee naar Dubai op het programma, terwijl er ook nog invitaties zijn binnen gekomen uit Indonesië en Suriname". Tevreden De in de schaduw van collega's als Michels, Happel en Zwartkruis werkende amateur bondscoach maakt een tevreden indruk. Desgevraagd benadrukt hij bijzonder tevreden te zijn. „Er wordt vaak gevraagd of ik niet gefrustreerd raak door dat werken op de achtergrond. Daarvan heb ik helemaal geen last. Als bondscoach ben ik bezig met het Nederlandse voet bal en lever ik een bijdrage om de basis voor het grote elftal te verbreden". Om dat werk goed te doenlwgt hijvele kilometers af om zich op de hoogte stellen van de op de Nederland se velden geleverde prestaties. Regelmatig heeft hij zich het afgelopen seizoen richting Noord-Nederland begeven. Misschien niet zo verwonderlijk, want in de jaren dat Ajax en Feyenoord de absolute topclubs van ons land waren, zijn juist de in deze clubs spelende vedetten vaak voor Oranje uitverkoren. Het niet willen uitkomen voor het Oranje amateurelf tal is niet het enige probleem voor Arie de Vroet. „Lastiger is nog het feit dat je de jongeren te laat ziet. ik kan nu eenmaal niet overal tegelijk zijn. En de districtswedstrijden geven ook geen ideale selectie, omdat spelers door blessures bijvoorbeeld net niet kunnen meedoen en/of omdat de samenstellers van deze teams menen dat een spieler nog met zo ver is om al op dat niveau te acteren. Daardoor moet zo'n jong talent opvallen wanneer ik toevallig in de buurt ben. Maar als een speler er uitspringt krijgt hij meteen een kans. De gebroeders Van de Kerkhof zijn daarvan goede voorbeelden". Ervaren Toch bestaat de selectie voor de reis naar China ondanks diverse complicaties toch aangegaan - voor namelijk uit oudere, ervaren spelers. Hoewel de bondscoach het niet zegt, lijkt hij in een wat oudere generatie spelers meer vertrouwen te hebben om zijn grote einddoel te verwezenlijken. China kan dan ook voor verschillende van deze spelers toch nog een meer dan belangrijk keerpunt in hun carrière wor den. Goed spelen in China vergroot de kans op deelname aan kwalificatieduels voor de Olympische Spelen. Gedurende de in Peking te spelen duels zal er veel van het voetbalintellect worden gevraagd. Uitbundige tactische voorbeschouwingen zullen er niet bij zijn. Op het veld zal alert moeten worden gereageerd omdat van de verschillende tegenstanders weinig of niets bekend is. Arie de Vroet: „We spelen tegen het nationale Chinese elftal, de vertegenwoordigende oloeg van de stad Peking, het nationale team van Hongkong, Joegoslavië en Zaïre. Het laatstgenoemde land kennen wij van de wereldkampioenschappen in West-Duitsland. Joegoslavië is ook met geheel onbe kend, maar die andere deelnemers zijn voor ons grote vraagtekens. Ik weet eigenlijk maar twee dingen. China heeft onlangs met 1-0 van Roemenië gewonnen. Het tweede feit is dat de Chinezen op dezelfde manier de bui tens pelval hanteren als wij gewend zijn te doen. De spelers zullen op het veld daarom vaak de juiste beslissingen moeten nemen. Zelfstandig moeten op treden. Het opdoen van dit soort ervaringen is natuur lijk nooit weg". Anatoli Karpov blaast de drie kaarsjes uit. synoniem voor de drie zeges die hij reeds heeft behaald op Kortsjnoj. BAGUIO STAD Met een remise in de vijf tiende partij heeft Viktor Kortsjnoj een moei lijke periode in de schaaktweekamp om de wereldtitel tegenAnatoli Karpov afgesloten. Kortsjnoj, die zondag achter elkaar de afgebro ken dertiende en veertiende partij verloor en een achterstand van 3-1 opliep, had dringend behoefte aan een positief resultaat. Na de vlot overeengekomen remise (vierentwin tig zetten) kon hij zich in rust gaan voorbereiden op het vervolg van de tweekamp, waarin hij twee punten achterstand moet goed maken. Kortsjnoj speelde de vijftiende ronde met wit. Het werd een Catalaanse partij, vergelijkbaar met de zeventiende uit de finale van het kandi datentoernooi tussen dezelfde spelers in Moskou 1974. Toen werkte Karpov zich met zwart in een benarde positie, maar hij won uiteindelijk toch de partij, die zijn derde en beslissende overwin ning betekende. Karpov offerde al snel een pion om zijn stukken in beweging te zetten. Het kwam echter tot dameruil, waarna de winstkansen voor beiden spoedig verkeken waren. Karpov accepteerde het remisevoorstel (natuurlijk via scheidsrechter Lothar Schmid) onmiddellijk. De titelverdediger gebruikte voor zijn zetten de helft van de tijd van Kortsjnoj. die er anderhalf uur over deed. Beide spelers toonden zich na afloop van deze in vreedzame sfeer gespeelde partij, tevreden. Het zettenverloop van de vijftiende partij was als volgt: Wit. Kortsjnoj, zwart: Karpov. 1. c2-c4 Pg8-f6, 2. Pbl-c3 e7-e6, 3 Pgl-f3 d7-d5, 4. d2-d4 Lf8-e7. 5. g2-g3 0-0, 6. Lfl-g2 d5xc4, 7. Pf3-e5 Pb8-c6, 8. Lg2xc6 b7xc€, 9 Pe5xc6 Dd8- e8, 10.Pc6xe7(+) De8xe7, 12. Da4xc4 c5xd4, 13. Dc4xd4 e6-e5, 14. Dd4-h4 Ta8-b8, 15. Lcl-g5 Tb8xb2, 16 0-0 De7-e6. 17. Lg5xf6 De6xf6, 18. Dh4xf6 g7xf6, 19. Tal-bl Tb2xbl, 20 Tflxbl Lc8-e6, 21. f2-f3 Tf8-c8, 22. Tbl-cl Tc8-b8 23 Tcl-c2 Tb8-c8, 24. Kgl-f2 Le6xa2. 25. Tc2xa2 DEN HAAG - PSV won in Woensel van de gelijknamige tweede klasser met II-I. Bij de rust leidden de Eindhovenaren al met 4-1. De doelpunten van PSV waren afkomstig van Lubse (5), Van der Kuylen (2), Postuma. René van de Kerk hof, Jansen en Van der Velde (eigen doel). Het tegendoelpunt kwam van Paul Wouters. Er waren 3000 toeschouwers. MW won in Eysden met 4-0 die van de eerste klasser naam De ruststand was 1-0 Smeets en Kowalik scoorden beiden twee keer. Er waren 1300 toeschouwers. Andere uitslagen: CVV Feyenoord 1-2 (1-2), 7 Van der Sluis 1-0, 35. Snoeck 1-1, 40 Siera 1-2. Scheidsrech ter: Roelof s. Toeschouwers: 2000. Zwart Wit'28 - Militair Elftal 1-4 (0-1), II en 70 Melis 0-1 en 0-2. 76. Van der Berg 1-2, 81. Riemens 1-3, 85. Boeve 1-4 Scheidsrechter: Van Dode- waard Toeschouwers. 1000. Kozakken Boys NAC 2-2 (0-1, 21 Sprangers 0-1, 52. Da- men 1-1, 54. Dierckx 1-2 (straf schop). 75. De Haan 2-2. Scheidsrechter: Bosman. Toe schouwers: 1200. RWDM - Benfica 1-1 (1-0), Ni co Jansen 1-0, Humberto 1-1 Toeschouwers: 12.500. DEN HAAG Op eigen veld verloor Duindorp SV gister avond in een vriendschappelij ke ontmoeting met 3-1 van de betaalde jeugd van FC Vlaar- dingen. Bij de rust was de stand nog 1-1. Johan van Wijn gaarden scoorde voor het sterk spelende Duindorp SV. Erik Versteeg (ex-SVV en ex-HDV) doelpuntte tweemaal voor de Vlaardingers, terwijl Duin- dorp SV ook nog eens in eigen doel schoot. ADS was met 2-1 te sterk voor SVPTT De ruststand was 1-0 dankzij een treffer van Jan Krijger. Na de hervatting maakte SVPTT door een straf schop van Ton Spaans welis waar gelijk, maar tenslotte bracht Johan de Bruijn de vol le winst toch nog bij ADS SVGEB werd winnaar van een toernooi in Woubrugge De ge lijknamige vereniging werd tweede. Meerburg derde Uitslagen: Marathon DHL 4-1. ADS - SVPTT 2-1. JAC Rijswijk 3-1. DSO SV'35 4-1, Duindorp SV Jong FC Vlaardingen 1-3. Snelle tijd Tilly Verhoef PAPENDAL - Tilly Verhoef (Parthenon) heeft gisteravond op Papendal voor de beste Ne derlandse seizoenprestatie op de 400 meter dames gezorgd met een tijd van 53.6 seconden. De Dordtse atlete won een se lectiewedstrijd voor de samen stelling van de Nederlandse 4 x 400 meter ploeg voor de Eu ropese kampioenschappen in Praag. Tilly Verhoef was vorige week vrijdag alsnog aan de Neder landse afvaardiging toege voegd op basis van een tijd van 53.9 seconden, die zij eerder vorige week m Den Haag had gelopen De beste Nederlandse seizoenprestatie stond op naam van de nationale kampioene Truus van Amstel met 53 93 seconden (electrorusche tijd waarneming) De Nederlandse 4 x 400 meter- ploeg zal m Praag bestaan uit Truus van Am^Jel. Tilly Ver hoef. Coby Körmeling en Wil- ma Hillen Achter Tilly Ver hoef werden Coby Körmeling en Wilma Hillen gisteravond resp. tweede en derde. Ook dames schaken onbeslist PITSOUNDA De tweede partij in de match om de we reldtitel schaken bij de dames tussen titelhoudster Nona Ga- prindasjvili en haar Russische landgenote Maia Tsjibourda- nidze, die wordt gehouden in Pitsounda aan de Zwarte Zee, is gisteren in remise geëind igd. Van onze sportredactie geen contract aangeboden van de Haagse scheen niet te voldoen aan de gestelde club. - eisen bij FC Den Haag De Brit denkt er EN HAAG Neil Hider, de Engelsman "u we' °y.er om a^s amateur bij FC Den ie op proef was bij FC Den Haag, krijgt Hider. die afkomstig is van Portsmouth. Haag te blijven OORWAARTS GEEN ECHTE TEGENSTANDER VOOR FC DEN HAAG van, 4—0. De rust zou eigenlijk met 50 ingegaan zijn als een ingeschoten bal van Jos Jon kers niet tegen de paal was beland. Na de rust keerden Hoekema, Albertsen en Korevaar met meer terug in het veld. Zij werden respectievelijk vervan gen door René van Delft, Rob Ouwehand en John Lorié. Van Delft maakte gisteravond zijn debuut in het eerste van FC Den Haag. De linker spits is afkomstig van de regionale jeugd van ADO en deed het gisteravond zeker niet slecht. Hoewel nerveus liet Van Delft toch merken genoeg klasse in zich te hebben om dit seizoen meerdere kansen in het eerste te krijgen. Na een kwartier spelen, waarin overigens niets was gebeurd, weer twee wissels bij FC Den Haag. Tempelaar kwam Schoenmaker (geblesseerd) vervangen en Bert Blijie viel in voor Fred Goemans (eveneens tobbend met een blessure). In totaal dus vijf wissels die vol gens De Visser nog moesten wennen aan het ritme van het duel zodat het spel voor zeker een half uur „doodviel". Pas in de 25e minuut kregen de men sen op de tribunes weer even iets te zien. Henk van Leeuwen, die ook gisteravond nog niet zijn normale vorm te pakken had, tikte een pass van Jonker eenvoudig in, 50. De strijd was volledig gestre den, maar keerde het publiek ook zelf zeker naar huis te rug over de start van de com petitie voor FC Den Haag dit weekeinde? Piet de Visser in elk geval: „Fysiek zijn we klaar voor de competitie." Sommige supporters konden zich gisteravond overigens geen minuut stil houden. Tij dens een wedstrijd is zoiets slechts toe te juichen maar wanneer het publiek verzocht wordt een minuut stilte in acht te nemen vanwege het plotse ling overlijden van Ap Al- bregts, de all-roundverzorger van alle electronika bij FC Den Haag en dat zelfs geen halve minuut volhoudt, dan mag dat toch wel horkerig worden ge noemd. KAREL JANSEN rie de Vroet EN HAAG Piet de Visser tide het na afloop van FC tn Haag tegen de Surinaam- kampioen Voorwaarts (50) f duidelijk: „Deze wedstrijd net volledig los worden ge- tn van onze oefencampagne, tl was in feite bedoeld om il publiek naar het Zuider- rk te trekken. Ik kan hier n ook geen analyse van ge- n, oké, we hebben vijf doel- mten gemaakt en René van elft kon zijn debuut maken, lar om dit duel op te hangen n de competitie, nee, dat at mij te ver." oorden van De Visser die eds verraden wat voor soort edstrijd FC Den Haag—Voor aarts is geweest. De FC kon steravond voor het toch te- invallende toeschouwersaan- !van 2700 vrij voetballen ter ijl de Surinamers eigenlijk niets hebben laten zien. Voor waarts kan vergeleken worden met een middelmatige eerste klasser en was dus duidelijk de mindere van FC Den Haag. De Hagenaars hebben zich vooral in de eerste 45 minuten kunnen uitleven. Mandekking scheen totaal overbodig te zijn bij Voorwaarts en nien gaf er meer de voorkeur aan om met negen spelers in de verdediging te trekken dan nog wat show voor het publiek te verzorgen. FC Den Haag moest de wed strijd gaan maken en zoals ge zegd lukte dat de Hagenaars de eerste helft naai- behoren. Al in de zesde minuut kon Fred Goe mans met een effectief schot vanaf de linkerkant voor 10 zorgen na een pass van Oeki Hoekema. Twee minuten lgter stormde Hoekema zelf alleen op doelman Belfor van Voor waarts af maar zijn schot werd door de uitgelopen doelverde- diger gestopt. FC Den Haag bleef drukken en zou in de 22e minuut op 20 komen. Henk van Leeuwen werd door doel man Belfor neergelegd in het strafschopgebied en scheids rechter Óetelmans besliste te recht tot een strafschop. Lex Schoenmaker zette Belfor op het verkeerde been en schoot hard en laag in de uiterste rechterhoek. Na deze treffer ging het alle maal snel. Twee minuten later bracht Hoekema de stand op 30 na goed ingrijpen van hemzelf, ging een één-twee aan met Schoenmaker en passeer de Belfor gemakkelijk. Fred Goemans kon even later zijn tweede doelpunt maken na een verre pass van Romeo Zonder enk van Leeuwen (nummer 10) torent boven Goekhai (3) en Dubois (5) van oorwaarts uit. Typerend voor de wedstrijd van gisteravond. Fred Goemans kijkt 4 êspannen toe.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13