PEC Zwolle in de rol van smaakmaker t je" ,,FC Twente veel te lief' MET HET OOG OP DE EREDIVISIE NEC rekent op oude selectie FC Utrecht moet vertrek routiniers opvangen Weer oude liedjes bij Haarlem SANTEN: AFGEKEURDE HENK VAN SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1978 i'V'-ina 12 p( Vandaag publiceert deze krant opnieuw een pagina mei karakte ristieken van de eredevisieclubs, dia komend weekeinde beginnen met de competitie. Nadat in de sportbijlage van afgelopen maandag al een tienlal vertegen woordigers van de hoogste voetbalafdeling aan het woord was volgt nu een vifftal andere verenigingen. FC Den Haag komt in onze speciale voetbaikrant aan bod, terwijl FC WV en Ftoda JC in de loop van deze week volgen. (Van onze verslaggever) ZWOLLE Met de nodige verwach tingen begint PEC Zwolle, de debu tant in de eredivisie, aan de competi tie. De professioneel geleide Zwolse club stond in het verleden vaak voor de poort van de hoogste klasse, maar pas vorig jaar werd het doel bereikt via het kampioenschap van de eerste divisie. Vrijwel algemeen wordt PEC Zwolle in de eredivisie hartelijk wel kom geheten. Niet alleen omdat de club landelijk een goede naam heeft verworven - zeker nadat het zich vorig jaar in de bekerfinale gelijk waardig had getoond aan FC Twente - maar ook omdat de eredivisie best enig vers bloed kan gebruiken: het prikkelt ook elders de nieuwsgierig heid. Een smaakmakertje er bij is immers mooi meegenomen. In Zwolle, maar wellicht ook elders, vraagt men zich af hoe de ploeg van trainer Frits Korbach (nu aan zijn tweede seizoen in Zwolle bezig) het er in de hoogste afdeling zal afbrengen, temeer omdat hij geen be hoefte had aan nieuwe krachten. Alleen doelman Bert van Geffen kwam van Wage- ningen over, met een contract voor vier jaar, maar daar stond tegenover het ver trek van „leen-doelman" Johan Tukker, met wie geen overeenstemming kon wor den bereikt. Verder vertrok linkerverdedi ger Henk Warnas (trainer geworden van de amateurclub Go Ahead Deventer). Voor hem kwam geen vervanger van buiten af. Ype Hamming (25) reeds een potentiële A-speler, zal hoogstwaarschijnlijk die plaats gaan overnemen. Van Geffen zal de concurrentieslag aan moeten gaan met Bob Nieuwenhout (26). De A-selectie telt nu zeventien man, één minder dan waarop was gerekend. Klaas Drost keert - althans voorlopig - niet terug. Hij ging met het hem aangeboden contract niet akkoord. Genoeg Frits Korbach heeft de clubbazen verze kerd dat hij het met zijn zeventien man wel aandurft: a. omdat de selectie genoeg kwaliteit zou hebben; b. omdat er bij de trainer geen behoefte bestond aan spelers, die of in de dug-out zouden moeten plaats nemen of helemaal buiten de boot zouden vallen, waarmee je maar frustraties op roept. PEC Zwolle is een typische melange van routine en jeugd. Tot die routine behoort in de eerste plaats de schier onverslijtbare Rinus Israël, die ondanks zijn 36 jaar nog graag een jaartje eredivisie wil mee ma ken, verder Kees Kornelis (31), PEC's oud ste in dienstjaren Ben Hendriks (32), maar ook de 30-jarigen Koko Hoekstra, Yurie Banhoffer en Bert van Geffen. Dan de middengroep van midden of late twinti gers: Jan Hendriksen, John Frandsen, Car rie Steinvoort, Gerd Kasperski en tenslotte de jeugdboek me als jongste het 19-jarig talent Ronald Jans, de 22-jarige René IJ zerman, de 22-jarige Jesper Rasmussen, de 24-jarige Tjeerd van 't Land en de 22-jarige belofte Gerard van Moorst. Hoger Bij PEC is al meteen gesteld, dat de club niet bijvoorbaat genoegen neemt met een plaats net boven de degradatiegrens. Er wordt wel degelijk hoger gemikt en van op zijn minst een plaats in de midden moot uitgegaan. Boude uitspraak? Bluf? PEC werkt met noeste vlijt door (straffe training, liefst dertien oefenwedstrijden), houdt echter het technische deel duidelijk gescheiden van de overige organisatie. De accommodatie is - gelet op de belangstelling in de regio - nauwelijks voor topvoetbal toereikend, hoewel er de laatste maanden aan stadion constructie wel het een en ander is gedaan. Ook beschikt PEC sinds enige maanden over een lichtinstallatie, die het de club mogelijk maakt op zaterdagavond te gaan spelen. Daarmee wordt een wens van velen ingewilligd. Van de amateurclubs, die de betaalde concurrentie vrezen, maar ook van de principiëlen, die wel belangstelling hebben, maar op zondag niet komen kij- Wil Jansen (Van onze verslaggever) NIJMEGEN NEC heeft zich in de voorbije „transfer periode" nauwelijks actief opgesteld. De enige wijze waarop de Nijmeegse eredivisieclub in de publiciteit kwam was de mogelijke overgang van Eugene Marij- nissen naar Sparta, maar deze transactie stuitte af, naar toen verluidde, op een te hoge vraagprijs van Nijmeegse zijde. Actief heeft NEC zich helemaal niet getoond op de spelersmarkt. De enige versterking voor de selectie is de van het Groesbeekse Germania af komstige Frans Beekers. NEC heeft bewust voor deze taktiek gekozen. „Wij hebben willen houden wat we hadden", verklaart mana ger Wil Jansen. „Daarvan wisten we dat het goed was. Bovendien is de mentale instelling van deze jongens uitste kend. En daarvan zullen we het de komende competitie moeten hebben. Voetbalkwaliteiten alleen zijn niet meer vol doende." Als voorbeeld wijst de Nijmeegse manager op het onlangs gehouden toernooi om de wereldbeker. „Kwalitatief was Ne derland minder dan vier jaar geleden, maar op mentaliteit kwamen ze ver. En kijk ook maar eens naar het Feyenoord van vorig seizoen. Er was veel kwaliteit, maar er was sprake van een mentale instelling waaraan nog wel het een en ander mankeerde" Niet zwakker Wil Jansen acht NEC zeker niet zwakker dan vorig seizoen. „Toen begonnen we met een nagenoeg nieuwe groep. Die is nu aardig op elkaar ingespeeld. Bovendien begint onze jeugdplanning en -scouting zijn vruchten af te werpen. De verschillen tussen de oudere en jongere spelers zijn aardig genivelleerd" Jansen doelt hierbij vooral op Edo Ophof, die dit jaar full-prof is geworden, en Albert Helspel, De één werd het afgelopen seizoen gehinderd in zijn trainingsarbeid door militaire dienst en de ander door studieproblemen. „Maar ze breken dit jaar absoluut door", zegt Jansen Een prettig idee, want dat een gemiddelde eredivisieclub over een brede selectie dient te beschikken bleek NEC vorig seizoen. Negen keer sloeg het blessurespook bij een basisspeler toe: Frans Janssen flies en knie), Harry Schellekens (menis cus), Johan Vlietstra (lies), Ronald Hendriks (knie), Hans Posthumus (rug), Willy Melchers (achillespees, inmiddels afge- 1 keurd), Nico Veeken (knie, inmiddels afgekeurd), Uli Surau (diverse blessures), Jan Formanoy (gebroken teen). Een trieste lijst. Bovendien was een aantal van deze spelers op hetzelfde 1 moment uit de roulatie, zodat "NEC verscheidene keren met I een fantasieopstelling in het veld moest komen. Je moet dan ook wel een beetje geluk hebben", oordeelt 1 Jansen over komend seizoen. „Wij hebben er in ieder geval alles aan gedaan om de groep mentaal sterk te houden. De (Nijmeegse manager ontkent de verhalen die in de voorbije „transferperiode" de ronde deden als zou NEC hebben geleurd met spelers als Ronald Hendriks en Frans Jansen. „Dat is pure nonsens", aldus Jansen. „Voetballers mogen natuurlijk met iedereen praten. Maar er lopen tegenwoordig veel mensen in de voetbalwereld rond die er een slaatje uit proberen te slaan. En dat, terwijl dit soort handel is verboden." Wil Jansen maakt er dan ook geen geheim van dat zakendoen met de WCS, in welker handen Marijnissen zijn contractbesprekin- gen had gelegd, voor hem een ware verademing waren. „In het verleden heb ik er wel eens anders over gedacht. Maar - de laatste tijd ben ik er erg tevreden mee. Bij de WCS zitten tenminste mensen die het allemaal ook tot wat redelijker proporties teruggebracht willen zien. De tijd is voorbij dat" er voor een voetballer maar raak gevraag en gegeven kon worden." Frits Korbach (Van onze verslaggever) UTRECHT - Wanneer één club het dit seizoen moeilijk zal krijgen in de eredivisie lijkt het FC Utrecht wel. Een blik op de lijst van con tractspelers leert, dat FC Utrecht in de afgelo pen transferperiode een enorme leegloop heeft ondergaan van gerouti neerde spelers, die gro tendeels zijn vervangen door jonge knapen uit het amateurvoetbal, en die niet kunnen bogen op ook maar enige erva ring op hoog niveau. En dat terwijl in de afgelo pen jaren is gebleken, dat routiniers een club in de eredivisie een heel eind op weg kunnen hel pen. Kijk alleen maar naar clubs als Vitesse en Volendam, die dank rij de oudere garde het vorig seizoen goed voor de dag kwa men en een club als NEC, die met een volkomen verjongd elftal genoegen moest nemen met een plaats in de onderste regionen van de ranglijst. Niet voor niets stelde een Utrechts dagblad dat FC Utrecht dit seizoen het lot van een tweede Telstar beschoren is. Immers, was het niet juist de Velser club die het na de verkoop van routiniers als Fred André, Paul van der Meeren, Co Stout en Ton Kamphues het vorig sei zoen niet kon bolwerken in de eredivisie. Bij de FC Utrecht riet men eenzelfde tendens. Routiniers als Blagoj Istatov (terug naar Joegoslavië), Ton Wickel (naar FC Den Haag), Joop van Mau- rik en Ries Coté (gingen niet akkoord met hun aangeboden contract), zullen dit seizoen niet meer Utrechts rode kleuren dragen, terwijl twee andere ou de rotten, André Hulshorst (en kel en Ben Schubert (knie) vrij wel zeker zullen worden afge keurd. Jong talent is ook uit het stadion verdwenen: De veelbelovende Piet Wijnberg werd door Ajax weggekocht, het technische wonder Chusi Reglero verkoos zijn studie bo ven het hem aangeboden con tract, terwijl Herman Scheurs het op uitleenbasis bij de FC Amersfoort gaat proberen. Daarnaast werd de aanvallen de middenvelder Piet Hamberg naar het Zwitserse FC Servette getransfereerd Er is dus aardig wat geld in het laatje van FC Utrecht ge komen. Helaas mocht trainer Jan Berger dit niet allemaal besteden aan het aantrekken van vervangers. Een groot deel van dat bedrag is terecht geko men in de stadionkas, want ook het vorig seizoen draaide het stadion Galgenwaard niet quitte. Slechts één speler werd aange kocht: Libero Henk van der Vlag (27) van FC Cambuur. Daarnaast werd spits Harry van der Ham, die aan deze Leeuwarder club was uitge leend, teruggehaald. De vijf resterende nieuwe spelers zijn afkomstig uit het amateurvoet bal: kop-specialist Fred Dim- mendaal van Elinkwijk, doel man Ton Niessen van Blauw Wit, Herman Bruinenberg van Huizen en Jan van Doorn en Roel Vriezen van twee Ut rechtse amateurclubs. De laat ste maakte rijn rentree in het mm Ifef O Han Berger betaalde voetbal, want een blauwe maandag stond Vriezen (27) onder contract bij FC Den Bosch. Het grote gat dat doelman Ista tov door zijn vertrek heeft la ten vallen zal worden opgevuld door de jonge Hans van Breuk- elen, die vorig seizoen reeds meermalen bewees voor die po sitie ruimschoots capabel te zijn. Slechts 'wedstrijdervaring mist hij. Een geluk voor FC Utrecht is, dat Leo van Veen behouden bleef. 'Gebleken is dat de FC Utrecht het in de toekomst grotendeels over de boeg van het goed functionerende scoutings ap paraat zal gaan gooien. Mana ger Cor Hesselberth: „De tot voor kort voor veel geld aan gekochte spelers, zoals Ham berg, Schubert en Streuer heb ben door zeer onfortuinlijke blessures bij wijze van spre ken meer op de bank gezeten dan op het veld gespeeld. En in Utrecht en omgeving loopt genoeg (goedkoop) talent rond. En wat die leegloop van routi niers aangaat: men vergeet dat wij hard aan verjonging toe waren". Dit seizoen stuurt Han Berger dus een sterk verjongd elftal het veld in, een elftal dat sinds jaren weer helemaal uit semi-profs bestaat. Met het vertrek van Ham berg en Istatov zijn de full-profs voorlopig uit Galgenwaard verdwe nen. Het is al gezegd: in theorie ziet het er alle maal niet even rooskleu rig voor de Utrechters uit. Maar in de praktijk kan het nog wel eens meevallen. *MH HAARLEM - Piet van den Berg besloot uiteindelijk om toch maar te blijven. De inmiddels 32-jarige centrumspits van Haarlem liep lange tijd met plannen rond om het betaalde voetbal definitief vaar wel te zeggen teneinde zijn zakelijke be- Reacties langen beter te kunnen behartigen. Toen kwam ik dus zonder werk te ritten en heb alsnog contact met Haarlem opge nomen". 0 Piet van den De eredivisie dreigde hiermee een in de loop der jaren op de vaderlandse voetbal velden toch vertrouwd geraakte figuur te verliezen. Maar op de valreep kwam in deze situatie alsnog verandering. Plotseling vielen door onvoorziene omstandigheden alle twijfels weg. En Haarlem en Piet van den Berg vonden elkaar opnieuw in een tweejarig contract. Van den Berg hierover: „Met Haarlem op zich heb ik eigenlijk nog nooit problemen gehad. Ik was echter mede-eigenaar van een zaak en dat werk nam op een gegeven moment gewoon veel te veel tijd in beslag. Ik was voortdurend op reis en had in feite geen keus gemaakt. Kort voor het begin van de training ben ik er echter uitgestapt. Het vertrek bij Haarlem zou overigens niet betekend hebben dat Piet van den Berg helemaal met de actieve voetballerij zou zijn gestopt. „Van allerlei kanten kwamen reacties binnen. Per slot van rekening moet je toch wel een beetje in beweging blijven. Bovendien is het voor een ex-betaald voetballer niet leuk om ergens in de onderafdeling te gaan spelen. Daarom had ik mijn oog laten vallen op de Waalwijkse hoofdklasser RKC. Dan blijf je in elk geval prestatiedrang voe len". Haarlem had inmiddels reeds een mogelij ke opvolger voor Piet van den Berg gevon den. Routinier Dick Beek - het laatst actief in de anonimiteit bij FC Vlaardingen - kwam de selectie van trainer Barry Hug hes versterken. Al met al rit Haarlem daarom nu met een behoorlijk contingent aanvallers. Want behalve de beide reeds genoemde heeft men de beschikking over talentvolle spelers als Rob de Kip en Dan ny Lensen. „Wat dat gaat worden, moet de toekomst uitwijzen", aldus Van den Berg. Zoals zovele andere clubs hield Haarlem zich ditmaal erg rustig op de transfer markt. Naast Dick Beek werd nog Frans Reuser van Rood Wit Amsterdam ingelijfd. Hiertegenover stond het vertrek van vleu gelverdediger Beer Wentink die met voet bal is gestopt, „het zal waarschijnlijk wel weer hetzelfde liedje worden als vorig seizoen. Dat betekent opnieuw knokken tegen degradatie, vechten voor lijfsbehoud in de eredivisie. Maar dat geldt niet alleen voor Haarlem. Zeker tien andere clubs verkeren in ongeveer dezelfde situatie. Daarom is het moeilijk nu al prognoses te doen. We moeten het allemaal voorlopig maar even rustig afwachten". DICK KIERS Henk van Santen ENSCHEDE F.C. Twente dobbert nu al jarenlang rond in de ho gere regionen van de eredivisie, maar deson danks slaagde de club er nog maar één schamele keer in zijn capaciteiten middels een tastbaar succes te verzilveren. Dat was aan het eind van vorig seizoen, toen de KNVB-beker werd veroverd nadat de En- schedéërs twee jaar te voren op twee fronten de strijd hadden verlo ren. In de finale van het nationale bekertoernooi was F.C. Den Haag met 1-0 sterker en in de dub bele eindstrijd van het toernooi om de UEFA CUP haalde Borussia Miinchengladbach, na een 0-0 op Duitse bodem in Enschede met 5-1 ver nietigend uit. Tweede plaatsen en andere eervolle klasseringen in de va derlandse competitie, en ook op het Europese podium, wa ren er genoeg, maar de sprong naar de absolute top mislukte telkens, elke keer ging er op de kritieke momenten wel wat mis. Er bleef een kloof tussen F.C. Twente en de echte kam pioenen. Waardoor? Henk van Santen: Onlangs zelf afgekeurd wegens een onver kwikkelijke blessure. „Ik vind gewoon dat ze niet brutaal ge noeg zijn hier, dat ze op de beslissende momenten veel te lief rijn. Eén voorbeeld. Neem nou die wedstrijd tegen Ander- lecht. Als je zag hoe een Arie Haan en die anderen tekeer gingen.niet te geloven zeg. Iedereen nog even natrappen met het voetje en noem maar op. Wat gebeurde? Die Haan haalde een heleboel tegenspe lers uit hun element en ging zelf verschrikkelijk goed lopen voetballen. Dan zeg ik op mijn beurt: van mij kan ie er eentje terug krijgen, reken daar maar goed op. „Bikkelen hé, dat gebeurt bij F.C. Twente op de kritieke mo menten veel te weinig. Je mag rustig eens te keer gaan, als het maar sportief is. Op bepaalde momenten, en dat is de realiteit in de voetbalsport, kun je niet lief rijn. Je moet niet gemeen gaan spelen, daar gaat het he lemaal niet om, maar de beuk mag er best eens flink in. Lief rijn, wat koop je daar voor? Maar wat doen ze bij ons? Een tegenstander optillen, dat doen wij. Wat kan het je nou schelen dat die goser daar ligt, als ik spagaat ben, laat men mij toch ook liggen. Ik bedoel maar. „Ja, dan zeg ik -en misschien is dat niet goed- dat ze hier helemaal gek zijn van die Fair Play Cup. Daar stel ik totaal geen belang in. Ach, als je dat ding pakt is het natuurlijk mooi meegenomen, maar je moet er niet op gaan spelen. Wat mij betreft mieteren ze dat ding op de schroothoop, echt waar. We, de club dus. zijn wel hartstikke blij met die cup, maar nogmaals, ik hecht er geen enkele waarde aan. Ik word liever tweede met drie gele kaarten dan dat ik vierde wordt met die cup. Het gaat er toch om, dat je zo hoog moge lijk eindigt en iedere plaats winst is er weer één, of niet soms? Eerlijk, van mij mogen ze die beker stelen,. Ik heb liever een andere cup, was het maar een keertje raak, ja". Woorden van een man, die aan vankelijk stond te popelen va' ongeduld om met hetzelfc F.C. Twente weer aan de sla te kunnen gaan. De medisch beslissing hem voortaan op n- nactief te stellen kwam al de: illusies wreed verstoren. Hen van Santen heeft weinig wei strijden voor de Enschede- eredivisie club kunnen spele sinds hij in 1976 VAN AJA' overgenomen werd. „In tota. ben ik geloof ik elf keer de w in geweest. De eerste zes, zevt wedstrijden ging het vrij red lijk, maar toen kreeg ik plots- ling pijn in mijn lies en da^ ben ik mee door blijven sukk- len. Het is een chronische ble sure geworden, van het et kwam het ander en ik ben vi< keer geopereerd, de laats- maal in februari van dit jaar

Leidse Courant | 1978 | | pagina 12