Nederlandse zege in draversinterland Geen goud, maar papier voor ontmoedigde Brigitha sport LEIDSE COURANT tootnooiUT" Dë Jonge schakelt Kallenberg uit tDRIE WERELDRECORDS VERBETERD Uitslagen DETAILS HAARLEM LEIDEN - De derde wedstrijd dag heeft de wed strijdleiding van het Leidse Hout toernooi voorna melijk benut om de C-categoriën bij te werken. In het herenenkel B kwam maar één volledige partij aan bod. Hierin behaalde de titelfavoriet Robbert- Jan v.d. Feen een regelmatige overwinning op Rik Hins (6-3, 6-3). Willem Jan de Jonge moest vanaf de stand 6-4, 1-2 zijn partij tegen Lodwijk Kallenberg nog afmaken. Kallenberg bleek niet in staat geweest om de nacht te gebruiken voor het bedenken van een winnende taktiek. De strijd ontwikkelde zich precies eender als de avond tevoren. De Jong for ceerde niets, maar scoorde, als hij daar de gelegen heid voor kreeg. Hij won de tweede set met dezelfde cijfers al de eerste. In het damesenkelspel B staan achttien speelsters ingeschreven, zodat er twee voorronden gespeeld moesten worden. Helen v. Paridon en Maya de Boer slaagden er niet in zich op de lijst van zestien te plaatsen. Helen kon het niet bolwerken tegen Inge Voskuil (4-6, 4-6), terwijl Maya de Boer het in een traag baselineduel niet verder dan een derde set bracht tegen Linda v.d. Mey (2-6, 6-4, 2-6). Leontien Pools, die de tennissport pas sinds enkele jaren beoefent, kwam goed voor de dag in het damesenkel C. Annette Karl, zondag nog winnares in Hazerswoude, stond voor zij het wist met 6-1 achter. Zij trok de stand via 6-3 weer gelijk en toen dacht een ieder, dat de eerste set door onderschatting verloren was gegaan, De derde set lukte het bij Annette echter weer niet Misschien speelden zenu wen een rol vanwege het op eigen club spelen. In ieder geval won Leontien de set en de partij overtui gend met 6-2. Jacqueline v. Wijk, tweede in Hazers woude, liet geen steekje vallen. Met 6-2, 6-3 speelde ze zich langs Bertine Koemans. Ilonka v. Riet behaal de een nipte overwinning op T. Borstlap: 7-6, 7-5. Bij de heren in C haalden een aantal spelers fors uit. Ekker tegen Heemskerk (twee maal 6-1), Pieter Parlevliet versloeg Wolters met dezelfde cijfers, Links gaf Schoon geen enkele kans (6-0, 6-2) en Mare Nije stond Mulder geen game toe. Hans Tönjann moest wel werken voor de zege. Met 7-5, 4-6, 6-3 over troefde hij de als zesde geplaatste ex-B-speler Frans de Weger. Bij de veteranen had Joop v.d. Berg een langere adem dan ?ijn opponent Ten Bosch van de OLTC. Beidé spelers besloten een set via 7-5 winnend af, maar in de beslissende reekst maakte Van de Berg korte metten: 6-0, Patricia Lafay heeft haar plaatsing als eerste m de D-categorie van het Artesia C en D toernooi niet waar kunnen maken. Ze heeft er wel hard voor gevochten, maar Noortje Engel speelde eenvoudig sterker. Dat kwam tot uiting in een vlotte 6-1 winst van de eerste set. Patricia kwam nog wel terug, maar na moeizame 7-5 winst in de tweede reeks had zij haar kruit verschoten. Via 6-0 maakte Noortje het karwei af. j Oosterhof liet zien niet voor niets bovenaan de lijst in C te prijken. Met 6-1, 6-0 rekende hij af met Maarten Wolterink. Arnoud Heetvelt, nummer drie geplaatst, stuitte op zwaardere tegenstand en wel van 1 zwoeger Mat tie Kantebeen (6-3, 6-4). Erik Langeree, tweede geplaatst in D, manouvreerde zich niet zonder moeite langs Van de Haak: 7-6, 6-4. In het damesdub- bel D moesten de gezusters Sasje en Carien v.d. Haar uit Boskoop aantreden tegen Alice en Rita v. Eist. De laatsten moesten het eigen publiek teleur stelen, en lieten de eer aan hun tegenstandsters; 3-6, 6-7. PAUL THEUNISSEN WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1978 pagina li Kees Verkerk met Gerard Eijkelenborg op de sulky won de Prijs van Tongeren over 2000 meter. HILVERSUM „Het is toch minder slecht dan andere jaren, ondanks de nederlaag ben ik toch tevreden". Aan het woord de leider van de Belgische draverséquipe, Wouter Vermeulen. Vermeulen had gelijk, in de eerste drie onder delen was het verschil in de draversinterland tussen Nederland en België niet groot. De nederlaag van 117-99 was stukken beter dan de vorig jarig op Duindigt gereden nederlaag van 147 tegen 66. De Hilversumse grond bevalt de Belgen dan ook best. Wouter Vermeulen: ..Op 16 september is de return in ons Belgische Kuurne. Voor het eerst na lange tijd zie ik mogelijkheden voor een overwinning. Ook de paarden zijn beter dan voordien en over de afstand van 2300 meter op onze eigen baan mogen de Nederlanders komen Bovendien gaan de Belgische eigenaren steeds meer het nut van een interland inzien". Maar voorlopig was het gisteren voor Nederland de vierendertigste zege in de tweeenvijftigste interland tegen de Belgen. Het was in jaren niet het geval geweest dat de Belgen bij de driejari gen. het eerste onderdeel van de inderland een winnaar hadden. Daarvoor zorgde Rick De- puijdt. hij bracht de snelste driejarige uit het veld van acht. Napoleon du Moulin ging als eerste over de eindstreep. Napoleon met een kilometer-recordtijd van 1.19.9 is constant aan de leiding geweest en won zoals het paard zelf wilde. Hij bepaalde het tempo in de koers over tweeduizend meter Hij liet de chronometer stilstaan op 1 minuut 20.1 seconden, eenzelfde tijd die ook bij de vier- en vijfjarige equipes voor de winnaar werd genoteerd. Rogan van Echten had met Wim van Buytene graag de leiding willen nemen in deze koers, maar omdat de Derby-tweede alle koersen bijna van kop af wint stond bij voorbaat al de nederlaag van Oranje vast. Rogan van Echten werd tweede voor de Belg Natoukh V. en de Nederlandse paarden Renier, winnaar van de Derby en Rieka Hanover. Nederland behaalde in dit onderdeel drieentwintig punten tegen België eenenzestig. Bij de vierjarigen kon het voor Nederland niet kapot. Pyreus Berkenhof, die met Wim van Buijtene een abonnement heeft op het winnen van supertrio-draverijen, liet nu zijn zese zege in de rij aantekenen. In de laatste ronden heeft het paard evén een stukje snelheid en zegevier de met duidelijk voor de Hilversumse Maria Poort, de enige vrouw in de interland en dit met dispensatie van de Belgen met Prize Figh ter. die op de foto de eerste Belgische draver Malaga met een klein verschil kon voorblijven De tussenstand na twee onderdelen was toen Nederland negenenvijftig punten tegen België negenenveertig punten. Pikeur Piet Smit zorg de daarna met Opulent pride voor een schitte rende tweede Nederlandse zegen in de draver sinterland. Wat niemand had verwacht, gebeurde in het laatste onderdeel. Manza Buitenzorg werd uitge schakeld. maar Kees Verkerk zegevierde en dat nog wel over een afstand van tweeduizend meter, die normaal gesproken tekort is voor de concentratie uit het Westland. die eindelijk weer eens ouderwets op dreef was en daarmee de overwinning voor Nederland m de wacht sleepte en zijn winstsom in zijn loopbaan boven het half miljoen bracht. ARTHUR VAN RIJSWIJK De uislagen van de gisteravond in Hilversum gehouden draverijen zijn. Kuurne-prijs (2000 m): 1. O'Nealtonka (A. Suikerbuyk' van tijd. 1.22.0: 2. Ricky Moore. 3 Olympiade. Toto: winn I 7.00. pl. 2.40. 3.10. 4.00. kopp. f 15.30 Trio 746 10 Niet gestart: no. 6 Oostende-prijs (2920 m): 1, Pauwel Zuidvelde (J Wage naar) 1.24.2. 2. Prusso Supreme. 3 Onedin. Toto: winn. f 1.40. pl. 1.10. - 1.80. koppl 3.70 Sterrebeek-prijs (2440 m): 1. Pepiton (H Pol) 1.22.8. 2. Oraldus, 3. Papillon. Toto: winn 5.90, pl. f 2.40 .1 2.6" 3.00. kopp. 23.80. trio 303.20. Niet gestart: no. 3 Benelux-prijs (2000 m): 1. Napoleon du Moulin (K Depuijdt) 2.40.1. 1.20.1. 2. Rogan van Echten. Natouch Toto: winn f 3.20. f 1.40. 110'. 5.50. kopp f 2 90 Gent-prijs (1600 m): 1. Speed Pay Day (M. L. v.d. Togt' 1.17.6, 2. Fivoo. 3. Ido Hanover. Toto winn. i 12. i0. pl I 3.20 2 10 6.30. kopp. 27.80. Trio I" 2.293.70. Prijs van Waregem (2000 ml: 1 Pyreus Berkenhof (W van Buijtener.) 1.20.1. 2 Prizefighter. 3 Malaga. Toto winn. t 1.30. pl. 1.10 1.20 ƒ1.40. koop 2.30 Prijs van Brussel (2000 m):_l. Lago (Q. Martens) 1-20J 6.10 2.30. f 5.30 2.90. kopp J 93.70. Niet Kortrijk-prijs (2440): 1 Percy (S. Hartman) 1.24.4. 2 Pammy. 3 Reval Toto: winn. 4.70. pl. 2.10. f 1.50. 1 70. kopp I' 11 10 Totalisatoromzet: 605.738 - Arnold Mühren (aan de bal) is zijn optre den in de hoogste Engelse voetbalafde ling met een duidelij ke nederlaag begon nen. Zijn club Ipswich Town verloor gister avond thuis met 3-0 van Liverpool. Twee doelpunten van Sou ness en Dalglish be slisten binnen vijf minuten het duel. Dalglish voegde er voor de zekerheid een kwartier voor het einde nog een derde treffer aan toe. (VEST BERLIJN - Goud was het doel van Enith Brigitha. Het werd papier. Een diploma voor de vijfde plaats was alles de drieëntwintigjarige Amsterdamse zwemster over hield aan haar poging om de kroon te zetten op een zeven jaar durende wedstrijdcarrie- Toen zij op de laatste baan i de 200 meter vrije slag finale de veertienjarige Ameri kaanse Cynthia Woodhead en de lange twintigjarige Oost- du itse Barbara Krause steeds verder uit het gezicht zag ver dwijnen, ontbrak haar de moed de derde plaats effectief te verdedigen. Na het brons Belgrado, Cali en Mont real mikte ze hoger en ze ver loor. Als zij zich houdt aan haar voornemen om te stop- is ze geëindigd zoals ze bij de Spelen van München begon: met het weggeven van medail les. Alleen de 100 meter vrije slag resteert voor Enith om die conclusie ongedaan te ma ken. Op de derde wedstrijdavond de wereldkampioenschap- in West-Berlijn, waarin op van de vijf finales nieuwe maatstaven werden gesteld, handhaafde Brigitha met eens haar positie aan het hoofd van de Nederlandse afvaardiging, laar haar nationaal record uit de series van 2.01.15 onaan- •aar leek. Annelies Maas één van degenen, die van achteraf langs de Amsterdam- schoof. De Wageningse zwemster incasseerde daarvoor /ierde plaats en een klopje op de schouders van Mare Schubert, de Amerikaanse trai- bij wie ze ook dit seizoen maand in de leer is ge weest. Die vierde plaats viel eveneens ten deel aan Monique Bosga in de finale van de 100 meter rugslag. „Ik was al tevreden geweest met een achtste plaats", verdoezelde de laconie ke Utrechtse zwemster haar vechtlust die zij alleen verried in een zegevierend gebaar naar de staantnbune waar Marian Oudkerk Heemskerk, haar trainster, zich naai- voren drong. Gemis aan techniek was de oorzaak dat Bosga zich in de strijd om de medailles kon De Amerikaanse zwemmer Jesus Vassalo strekt een arm met gebalde vuist in de lucht nadat hij de 400 meter wisselslag heren heeft gewonnen in de nieuwe wereldrecordtijd van 4.20,05. Ze passeerde de Oostduitse ge makkelijk en tikte aan in de nieuwe wereldrecordtijd van 1.58.53. Jesse Vasallo, een in Puerto Rico geboren Amerikaan, zijn echte voornaam Jesus herin nert daar nog aan, veroverde al evenzeer het recht op erken ning. De zeventienjarige stu dent. die zich bij Mark Schu- mengen. Ze keerde te ver van de wand en had geen afzet over. Na een dolle, maar ver geefse jacht op de drie voor haar tikte ze aan in 1.03.86, een verbetering van haar eigen uit de wisselslag finale vein zondag daterende record van 1.04.27. Het was de negende nationale topverrichting van de ploeg van Bert Sitters. Het was trouwens moeilijk kiezen uit de hoogtepunten van gisteravond. Cynthia Woodhead, een tamelijk minis- cuul meisje dat dagelijks in Californië zo'n vijf uur baan tjes trekt en bij de krachttrai ning bijna haar eigen gewicht omhoog brengt, klemde zich als een fret vast aan wereldre cordhoudster Barbara Krause. bert zo vaak te water begeeft dat zijn donkere haar een groe ne chloorglans heeft gekregen, griste ruim drie seconden i zijn eigen wereldrecord op de 200 meter wisselslag af. Het derde wereldrecord kwam op naam van de Russische Joe- lia Bogdanova, die wereldkam pioene werd op de 100 meter schoolslag. Bogdanova bracht het record, dat sinds de Olym pische Spelen van 1976 Montreal met 1.10.86 op nas stond van de Oostduitse Han- nelore Anke, op 1.10.31. De enige, die kampioene werd zonder daarvoor onder het v reldrecord te duiken, was achttienjarige Linda Jezek op de 100 meter rugslag. Birgit Treiber, die de beste jaarpres tatie achter haar naam had staan, gedroeg zich al eve mide als haar Oostduitse ploeg genoten. Jezek leidde van start tot l'inish ondanks het feit dat haar schouderlange haar de waterweerstand onmiskenbaar vergrootte. 2.01.76; land 2 01 79: 5 Enith Brigitta. Holland 2 01 99. 6 Stephanie Elkms. 2 02 29. 7 Nancy Garapick. Canada 2 04 14, 8 Gail Amundrud, Canada 2 04.14 400 meter individuele wisselslag hi ren 1 Jesse Vassalo VS 4 20 05. Sergei Fesenko. Sowjet-Unie 4 22 29; 3 Andras Hargitay, Hongarije 4 27 04; 4 Aleksandr Sidorenko. Sowjet-Unie 4 27 78; 5 Csaba Sos. Hongarije Finale 100 meter borstslag dames Julia Bogdanova. Sowiet-Unie 1 10 31 2 Tracy Caulkins. VS 1.10.77; 3 Margé ret Kelly. Groot-Brittannië 1 11 99. Kathy Treible, VS 1 12.38; 5 Eva Marie Hakansson. Zweden 1.12.58; 6 Ramo- Reinke. Oost-Duitsland 1.12 Rehak, West-Duitsland 8 Annick de Susini, Frankrijk "elvalug Perfect honkbal Japan De Koreaanst Aierpar Tong Won Choi (rechts) reageert alert op een niet bedoelde stootslag van T-'^anse slagman die bij zijn uitwijkpoging ten val is gekomen en uitgetikt gaat worden. Een vrij unieke situatie. Japan: 0-0-0-0-2-2-1-3-0=8 Korea: 0-0-2-2-0-0-0-0-2=6 Werpersresultaten: Japan. Yamamoto (4 inr 2-2-2-0, Tohki (2 3 Korea: Shi Jin Kim (5 inn.j 6-2-5-0. Tong Wo (4 inn.) 2-1-6-0 Homeruns: Japan: Sakate en Kobayashi, Kore; Chong Park en Young Seok Ku. Australië: 0-0-1-0-0-0-0-0-0=1 Nederland: 0-0-0-0-0-0-0-0-0=0 Werpersresultaten: Nederland: Bart Volkerijk: 11-4-5-1. Australië: Ray Michell: 9-0-6-0. De eindstand van de honkbalweek is. 1. Japan 8-13, 2. Korea 8-10, 3. Cuba 8-9. t inn.) Nederland 8-6, 5. Australië 8-2 De erelijst van de honkbalweek is: Beste werper: Isamu Kida (Jap Beste slagman: Charles Urbanus (Ned.). Choi Meest waardevolle speler: Mitsugu Kobyashi (Jap.). Homerun koning: Antonio Munoz (Cub.). Hoe Meest waardevolle Nederlandse speler: Ben Richardson. Meest spectaculaire speler: Dae Ung Bae (Ko rea). Beste coach: Hiroshi Mishimura (Jap.). HAARLEM Perfect honkbal is ei genlijk een beetje angstig om te zien. Steriel ook. Japan beheerst het spel zo goed, dat de zege in de Haarlemse honkbalweek vanzelfsprekend lijkt, maar tegelijkertijd heel weinig specta culair is. Japan heeft een aantal bijza ken uitgebannen, speelt zonder franje. Tegenover wereldkampioen Cuba, dat wordt gekenmerkt door mensen die allemaal een lange, verre bal willen slaan, steekt dat bijna zakelijk af. Maar tegelijkertijd heeft de praktijk geleerd, dat het doeltreffender is. De Japanners weten, dat het slagwerk re latief niet hun beste kant is, daarom voeren ze de specialisatie op de andere onderdelen nog verder door. Opval lend daarbij is de uitstekende begelei ding van de werpers, de kwetsbaarste spelers in een team, die geen bal te veel hoeven te gooien als het even mis gaat. Een prachtig voorbeeld hiervan gaf de laatste en beslissende ontmoeting met Korea. Yamamoto. beslist niet Japans beste werper, startte en gooide twee moeiteloze innings. In de derde hadden de Koreanen kijk op zijn bal. toen het na vier slagbeurten in één keer 4-0 voor- Korea was, moest hij van de heuvel af met de toch lang niet slechte cijfers 7-0-5. Maar coach Yamada voorvoelde dat het te riskant was hem bij die achterstand te handhaven, temeer daar Ku een homerun had geslagen en de druk der omstandigheden.groter werd. Daarom kwam de linkshandige Kida, waarop Korea vijf innings lang niet één honkslag kon plaatsen. Op het moment dat dit wel gebeurde door Bong Yen Kim en Park (homerun) werd ook hij meteen vervangen. Sterke wissels, psychologisch volkomen juist en getuigend van inzicht de wedstrijd. Op het moment dat Kida „geraakt" werd, kwam Korea namelijk van een achterstand van 8-4 terug tot 8-6. Hoewel er maar twee honkslagen op Kida's konto stonden, leende de situatie zich er volledig voor Tohki tegenover de weer hoopvolle Koreanen te zetten. Tohki hoefde echter nog slechts tweederde innings te gooien en deed dat met twee keer drie slag. Japan was er op de momenten, dat het echt nodig was. Na de achterstand van 4-0 werd er pas werkelijk aangezet. Sato. Satake (homerun) en Saito sloe gen achter elkaar de positie van werper Shi Jin Kim aan flarden. Die werd echter nog niet uit zijn benarde positie verlost en gooide ook nog eens vier wijd. Pas daarna kwam de eveneens pas twintigjarige Cheung, maar ook hij kon de warmgelopen Japanners niet werkelijk tegenhouden. Ook nadat Kobayashi in de zevende slagbeurt met een homerun Japan op een voorsprong van 5-4 had gebracht, liet coach Han zijn werper maar aan zijn lot over. Japan profiteerde en deel de een innings later de beslissende klap uit middels vooral twee identieke twee- honkslagen in het rechtsveld van Ochiai en Seki. Werper Cheung raakte nog een slagman, gooide vier wijd en toen was het al 8-4. Korea, wel enthou siast maar naarmate de wedstrijd vor derde en de spanning groter werd steeds slordiger, mocht voor de schijn nog inlopen tot 8-6. Volkomen logisch werd Japan winnaar van de honkbalweek en dat zal niet het laatste succes zijn. De incidentele ne derlaag tegen Nederland van zondag doet geen enkele afbreuk aan de veron derstelling, dat Japan volgende maand Cuba zal onttronen als wereldkam pioen. Jammer misschien yoor vee) toe schouwers, die vinden dat juist de fou ten het honkbal zo aantrekkelijk ma ken. Maar perfectie is nog altijd een betere basis voor de prestaties dan een joliger aanpak, ook al is die dan vaak minder attractief. Voor Nederland zal: het WK geen se rieuze krachtmeting worden. Na Haar lem, waar het nog om een goede pres tatie voor het eigen publiek ging. wordt Italië hooguit een leerzaam tus senstation op weg naar het veroveren van de Europese titel op datzelfde Italië, volgend jaar. Dat laatste heeft veruit de voorkeur boven een hoge klassering in een wereldtoernooi waar Nedeland vrijwel alle wedstrijden op zijn tenen moet lopen. Hoe moeizaam het de volgelingen van nu nog Ernie Meyers en straks Hamilton Richardson afgaat een constant niveau te halen, bewezen de afgelopen tien dagen en de laatste wedstrijd tegen Australië in het bijzonder. Nederland verloor met 1-0 door een kostbare fout van kortestop Charles Urbanus (over het geheel wel veruit Nederlands beste man) en bijzonder zwak slagwerk. De misser van Urbanus bracht Gary Williams als enige gister avond over de thuisplaat. Een vlekje op de prestatielijst van de Amsterdammer, die zich als beste slagman in het toer nooi (0.433) presenteerde en zijn kwali teit nog eens demonstreerde door de laatste Australiër in de wedstrijd (Gal loway) werkelijk schitterend uit te ma ken na eerst een zweefduik en vervol gens een aangooi als een streep. Daar liggen de moeilijkheden dan ook niet. Slagmensen als Ben Richardson, Bou- dewijn. Maat en zeker louis Jacobs zijn toch te wisselvallig, met name op be langrijke momenten. Had Nederland tegen Japan nog in Jos Kervers een man die op het beslisende moment wel kon wat moest, diezelfde Kervers ging met drie slagen aan de kant. toen hij Richardson vanaf het derde honk bin nen moest slaan. Nederland kwam tot zes honkslagen op de beste Australi sche werper Ray Michell. die tot 9-0-6- kwam en werd geholpen door een fout loos veld. Bart Volkerijk wierp voor Nederland 11-4-4 en dat zijn toch werkelijk geen slechte resultaten. In een dergelijke situatie zijn kleinigheden beslissend en dan trekt Nederland meestal aan het kortste eind. Tegen Australië kwam daar geen verandering in. Niet na 25 minuten oponthoud wegens de eerste regenval in tien dagen en ook niet, ondanks het publiek, dat de uitblinker was met een niet aflatend enthousias me in de onaangename omstandighe den. Het wekt dan ook nogal wat bevreem ding dat in het Nederlandse kamp de mening overheerst dat het WK een vijfde of zesde plaats kan opleveren. Nederland won in Haarlem drie wed strijden (Korea, Japan en Australië) en daarop kan de verwachting toch niet gebaseerd zijn. Er liggen bij het wereld kampioenschap kansen tegen Belgie. Australië. Italië, Mexico en misschien door een uitschieter tegen een topper als Korea, denken sommige spelers De honkbalweek heeft echter geleerd dat die er slechts een enkele keer uit kunnen komen. Voor regelmatiger suc cessen is ten eerste een sterker werper- spotentieel nodig en verder concentra tie en motivatie in elke wedstrijd, een reeks goede slagmensen en de steun van het publiek. Al die ingrediënten zullen in Italië ontbreken DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11