MANIAKALE OVERVAL IN HARTJE MAASTRICHT Benoeming burgemeester volop in discussie Beleid zonne-energie in Nederland al mislukt Spoorwegen komt met jaarkaart binnenland A St: ositie wethouders Gijzelingen en schietpartijen aan de lopende band 1! [R. P. H. H. LEIJENDECKERS: Vliegende bom Tien jaar cel voor overval AMBTENARENBONDEN GAAN FEDERATIE AAN Nederland ziet af van zetel in Veiligheidsraad POLITIEKE KLEUR EN PROCEDURE IN HET GEDING A 8 LEIDSE COURANT DINSDAG 22 AUGUSTUS 1978 PAGINA Q bonden boos OP minister Ingrijpen in cao-overleg onaanvaardbaar UTRECHT (ANP) De dienst enden van NVV en NKV inden het onaanvaardbaar lat minister Albeda van So- (iale Zaken en staatssecretaris (Teder-Smit van Volksgezond- ieid weigeren de cao voor de pekenfondsen en de bedrijf s- ierenigingen goed te keuren. |e vakbonden hebben in een rief aan de beide bewindslie- Bn laten weten dit ingrijpen !an overheidswege in cao-on- lerhandelingen een daad van nbehoorlijk bestuur te vinden. Jbeda en Veder-Smit hebben egin augustus in een brief aan |e bij de cao-onderhandelingen etrokken partijen geschreven lat zij hun goedkeuring aan de leide cao's zullen onthouden. de dienstenbonden aat het vooral om het verho- de kerstgratificatie r 4 procent. De be windslieden vinden die verho- ing „moeilijk verenigbaar met allerwege noodzakelijke in- Qjnensmatiging". en onzer verslaggevers) IEN HAAG De Vereniging an Nederlandse Gemeenten VNG) wil een beter inzicht rijgen in de opvattingen die nder de wethouders leven ver hun rechtspositie. Daar in heeft de VNG een z.g. ge- Iructureerd wethoudersover- i het leven geroepen, wethoudersoverlegorgaan il niet gaan optreden als een aort vakorganisatie voor wet- ouders. Zijn belangrijke taak het adviseren van de VNG er de positie van de wethou- (Van een onzer verslag gevers) MAASTRICHT De wild-west taferelen in Maastricht namen gis termorgen om elf uur een aanvang toen vier of vijf zwaar gewapende en met nylon kousen ge maskerde mannen het kantoor van de Algeme ne Bank Nederland aan de Bredestraat in het centrum van de stad binnendrongen. Twee van hen betrokken de wacht bij de ingang van het gebouw, terwijl de overigen zich op de kas- sierskluis wierpen. Zij sloegen de glazen wan den kapot, schoten de kluisdeur open en na men een zak met meer dere cassettes geld mee. Bovendien namen zij de 48-jarige bankemployée J. Kersten en de 2(V-jari ge mevrouw A. Schil lings en nog twee perso nen in gijzeling. Gezamenlijk nam men de wijk in een vermoedelijk gestolen Alfa Romeo. Een en ander ge beurde onder het oog van de politie, die gealarmeerd was door het overgaan van een stil alarm. Ingrijpen durfden de politiemensen op dat moment f7 agent R. Nicolaes zich bevond, die door niet, uit angst dat dat conse quenties zou hebben voor de gegijzelden. Wel zetten zij de achtervolging in. Mede als ge volg hiervan reden de overval lers, die in de Maastrichtse bin nenstad kennelijk niet goed de weg wisten, zich kort daarop klem. Hals over kop sprongen zij de wagen uit en renden een aan het Onze Lieve Vrouwen- plein gelegen café binnen. In het café dwongen zij een daar aanwezige taxi-chauffeur de sleuteltjes van zijn wagen af te geven. Hierbij ontstond het eerste vuurgevecht, dat ban kemployée Kersten moest be kopen met een kogel in zijn schouder. Nog steeds onder dekking van de gegijzelden, vervolgden de overvallers hun vlucht in deze i het achterhoofd werd taxi. Vooralsnog met weinig succes, want andermaal reden zij zich klem en waren ze ge noopt te voet verder te gaan. Nu kwamen zij in een café aan de Kesselskade terecht. Daar werd de 38-jarige A. H. van Haarlem gedwongen zijn Sim- ca af te staan. Zelf moest de heer Van Haarlem als gegijzel de mee. Ook mevrouw Schil lings was in deze episode van het wild-west drama nog steeds in handen van de gangsters. De overige gegijzelden hadden in middels kans gezien hun vrij heid te herwinnen. Met me vrouw Schillings dus, en eige- r Van Haarlem van de Sim- ca, zetten de overvallers hun vlucht voort, achtervolgd door vijf politiewagens. In de buurt van het Maastrichter station, schoot één van de overvallers vanuit de vluchtauto een op straat lopende vrouw in haar been. Later loste men vanuit de Simca schoten op een achter volgende politiewagen. De 23- jarige agent R. Nicolaas werd daarbij zeer ernstig gewond. De politiewagen reed vervol gens tegen een lantaarnpaal en hierdoor wonnen de voort- vluchtigen terrein. De overval lers vervolgden hun weg via Gronsveld naar Sint Geertruid. Daar werden de heer Van Haarlem en mevrouw Schil lings uit de auto gezet. Vlak daarna raakte de politie het spoor bijster. Mevrouw Schil lings moest met een shock in het ziekenhuis worden opgeno men. Van het signalement van de daders was vanmorgen al leen nog bekend, dat hun leef tijd tussen de 35 en 40 jaar wordt geschat. Inmiddels wor den de naspeuringen met grote verbetenheid voortgezet. „Wij zullen de onderste steen naar boven keren om deze hoogstge- vaarlijke maniakken te pakken te krijgen", aldus politie-com- s N. Gijben. en onzer verslaggevers) )en Haag. Het beleid ten op- ichte van de zonne-energie in federland is mislukt. Tot deze arde conclusie komt ir. P. H. Leijendeckers, omdat vol- s hem de overheid door fat hij noemt- het zogenaamd fundamenteel onderzoek en ntwikkelingswerk aan de iraktische toepassing ervan niet toekomt. En dat, terwijl volgens ir. Leijendeckers de mogelijkheden van deze prak tische toepassing al bewijs baar zijn. Ir. Leijendeckers die dit in het blad van de Nederlandse inge nieurs „PT/Aktueel" van deze week schrijft, verwijt de over heid tevens, dat zij door haar wijfelende houding in dit op zicht het de industrie ook moei lijk maakt om de praktische ontwikkeling van zonne-warm- te installaties te produceren. Maar die praktische ontwikke ling wordt hoog tijd meent hij. Zelf is hij betrokken geweest bij de bouw van de al aanwezi ge projecten van zonne-energie in Nederland. Hij wijst er in zijn artikel op, dat Nederland nog steeds niet verder gekomen is dan tot een aanbod van installaties, zoals deze al jaren gebruikt worden in Israël, op Cyprus, en in de warme streken van Amerika. Ir. Leijendeckers krijgt echter in hetzelfde blad al direkt lik op stuk van het ministerie van Economische Zaken. Het mi nisterie voert aan, dat in Ne derland al veel onderzoek naar het gebruik van zonne-energie loopt, terwijl binnen niet al te lange tijd er een nationaal pro gramma voor zonne-energie komt. Economische Zaken meent, dat ir-Leijendeckers „een onvolledig en ongelukkig beeld schept" van wat er al geruime tijd in Nederland op dit gebied gaande is. Deze houdt echter vol, dat de centrale overheid tot nu toe te weinig gedaan heeft. Volgens hem zullen de gemeenten meer moeten doen om de ontwikke ling te versnellen. Want, aldus ir. Leijendeckers, de Nederlan ders ais individuen staan zeer positief tegenover de zonne- energie. (Van onze parlementaire redactie) N HAAG Minister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) heeft Nederlandse Spoorwegen toestemming gegeven in oktober i jaarkaart in te voeren. Deze jaarkaart, waarmee voorlopig ir een periode van twee jaar een proef wordt genomen, is leen in de trein geldig. Een voorstel om ook een jaarkaart te voeren die behalve voor de trein, ook geldig is voor metro, im en bus wordt uitgewerkt. NS-jaarkaart is .verkrijgbaar voor alleenstaande personen en or gezinnen. Zij geeft recht op onbeperkt vervoer per trein. prijs van de kaart is afhankelijk van het aantal personen iarvoor zij geldig is. Iedere persoon krijgt een eigen kaart, (or één persoon bijv. geldt voor de tweede klas een prijs van 2.220.- per jaar en voorde eerste klas 3.120.- per jaar: voor of vier personen luiden de prijzen resp. 2.460,- en 3.360,-. prijs van het abonnement kan ineens worden voldaan of in laandelijkse termijnen. de loop van volgend jaar zal NS bovendien een gezinsva- trechtkaart invoeren die korting geeft op enkele reizen, retours n abonnementen. De prijs van deze vastrechtkaart. de korting- ercentages en de overige kenmerken van de kaart zullen nog worden. Specialisten van de Explosieven Opruimingsdienst heb ben gisteren in Rotterdam-Hoogvliet een Duitse vliegen de bom uit de oorlog, de zogenaamde V.1, uitgegraven. De bom werd vorige week ontdekt. Donderdag wordt het gevaarlijke projectiel gedemonteerd. AMSTERDAM (ANP) Tien jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. R. A. M. Behling, gisteren geëist tegen de 27-jarige Robbie T. uit de hoofdstad. Afgezien van 'n enorme lijst inbraken, diefstallen en berovingen achtte de officier hem aansprakelijk voor de dood van de 71-jarige mevrouw J. Lozer-de Heus uit Amsterdam., De vrouw, een hartpatiënte, overleed op 28 november 1977, nadat zij in haar woning aan de Spuistraat met chloroform was bedwelmd. Robbie, die het huis met twee medeplichtigen was binnengedrongen, maakte bij die gelegenheid gouden sieraden en zilveren voorwerpen buit met een gezamenlijke waarde van circa 130.000 gulden. De echtgenoot van de vrouw, de 74-jarige A. Lozer, die volgens de verdachten als heler bekend stond, werd met een zandzak op het hoofd geslagen. Hij moest met een hersenschudding en botbreuken in een ziekenhuis worden opge- Samen met Robbie T. stonden maandag terecht Koen M. (28), Aap van V. (37) en Cootje van de W. (21), allen uit Amsterdam. Tegen hen werden straffen van respectievelijk zeven jaar, vier jaar, en zes maanden geëist. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Katholieke Bond van Overheidspersoneel (KABO) zal een federatie aangaan met de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA). De federatie zal op 1 oktober 1980 ingaan Het bestuur van de KABO heeft voorgesteld hiertoe in de algemene vergadering van 16 en 17 november in Maastricht te besluiten. De KABO zal zich dan rechtstreeks bij de Federatie Nederlandse Vakbeweging aansluiten. De Federatie ABVA-KA- BO zal verreweg de machtigste ambtenarenbond zijn. ten gunste van noorwegen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse regering heeft besloten voor de periode 1979-1980 af te zien van een zetel in de Veiligheids raad van de Verenigde Naties. Dat gebeurt ten gunste van Noorwegen. In de Veiligheidsraad, na de Algemene Vergadering het belang rijkste politieke orgaan van de VN. zijn bij de niet-permanente zetels (de permanente zijn in handen van de grootste landen) er twee beschikbaar voor Westeuropese landen, één voor het noordelijke en één voor het zuidelijke deel van West-Europa Nederland heeft al vijfmaal een zetel in de Veiligheidsraad ingenomen, Noorwegen viermaal. De Nederlandse regering hoopt dat Noorwegen nu de kandidatuur van Nederland voor enkele andere VN-organen zal ondersteunen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Schade: 3500 gulden Vernielingen aan wisselwoning LEIDEN Aan een wisselwo ning aan de Van Huisweg zijn gisteren vernielingen aange bracht. Tevens werden er goe deren uit de wisselwoning ge stolen. De goederen, ondermeer een afzuigkap en een koelkast ver tegenwoordigden een waarde van 3500 gulden. De schade door de vernielingen, ingetrap te deuren en verbrijzelde ra men en dergelijke wordt even eens op 3500 gulden geschat. De politie zoekt de daders on der de voormalige bewoners van de wisselwoning. BEROEPSZAKEN MAROKKANEN AANGEHOUDEN DEN HAAG (ANP) - De afde ling rechtspraak van de Raad van State heeft gisteren beslo ten de zaken van acht illegale Marokkanen aan te houden. De acht zijn bij de Raad van State in beroep gegaan tegen een beslissing van de voormalige staatssecretaris van justitie Zeevalking om 182 Marokka nen uit te wijzen. De afdeling rechtspraak heeft dat laten weten in een bnef aan de advocaat van drie van hen, mr. L. Hamer uit Leiden. Met de behandeling van de za ken wordt volgens een woord voerder van de Raad gewacht tot er een beslissing is geno men in de zaak van een „Haag se" Marokkaan die vorige week maandag heeft gediend. Die beslissing van de Raad wordt over ongeveer vijf weken ver wacht. Het front van een depressie tussen IJsland en Noorwegen zal ons tijdelijk veel bewolking en regen brengen. Deze storing lag vanmorgen boven de Britse eilanden en de Noordzee en zal vannacht over Nederland trek ken. Daarna breidt zich weer een hogedrukgebied naar ons land uit en worden opnieuw zonnige perioden verwacht. Een ander hogedrukgebied strekt zich nog steeds uit van de Azoren via Frankrijk, Duits land en het Alpengebied tot boven Oost-Europa. In deze ge bieden zorgt het voor aanhou- Vooruitzichten dag: rustig en toe wolkenvelden. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 11 Min. temp.: omstreeks 12 gra den Max. temp.: omstreeks 21 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog et maal: 80 procent Weerbericht Weef vanmorgen 7 Max. Nmi tamp. «lag DeBHtdam Er 22 01 23 0 SffiSr onbew Z.-Limburg i Aberdeen AUvene zw.be* if Brussel"* ËF I; g °0 Genève Helsinki hbST 26 0 Innsbrück Klagenfurt Kopenhagen zw be\ Ho Londen Luxemburg Madnd Malaga geh.be iw. 29 0 -. 25 0 ir regen onbew li 2 t. 25 0 Split Stockholm Ibew* SEaeca a on tv ff 0 zw bev v. 27 0 Eb 29 0 m onze parlementaire redactie) IN HAAG De laatste tijd is de pro- ematiek van de burgemeestersbenoe- ingen opnieuw in het centrum van de langstelling gekomen. De discussie is mgezwengeld door twee zaken: de visie iwe minister van Binnenlandse aken op de benoemingsprocedure en het eit dat in een betrekkelijk groot aantal linke gemeenten een burgemeester be- oemd moest (moet) worden. belangrijk element, in de discussie is d blijft de mate van inspraak van de emeenteraad. Tot voor enkele jaren was invloed vrijwel nihil: bij het ontstaan een burgemeestersvacature werd een lededeling in de Staatscourant geplaatst, kon solliciteren, de commissaris, der oningin selecteerde en stelde zijn aanbe- fcling op, waarna de minister van Binnen- mdse Zaken al of niet conform de aanbe- eling van de CdK zijn voordracht aan de oningin deed. De gemeenteraad had in eze procedure geen enkele functie. i jaar of tien geleden in de samen- iving algemeen de behoefte aan meer nspraak ontstond en dat element ook ten anzien van de burgemeestersbenoemin- rol ging spelen werd langzaam naar zeker de gemeenteraad meer bij de lenoemingsvoorbereiding betrokken. Alle iierbovengenoemde procedure-onderdelen lieven gehandhaafd, maar er kwam een ïlement bij: de raad ging een „profiel" schetsen. Het is gebruikelijk geworden dat Ie commissaris der koningin, nadat in een lemeente een burgemeestersvacature is :nf ontstaan en de sollicitanten zich hebben gemeld, een bezoek aan de betrokken ge meenteraad brengt en in deze bijeenkomst een gesprek met de raad voert naar aanlei ding van een door de raad geschetst pro fiel waarin van alles aan de orde kan komen, maar niet met namen van gewen ste kandidaten gewerkt kan worden. Wie een aantal profielschetsen naast el kaar legt komt tot de conclusie dat tal van eigenschappen door alle gemeenteraden gewenst worden: hij (zij) moet een goed coördinator en stimulator zijn, hij (zij) moet deskundig zijn op het gebied van het bestuur, hij (zij), moet met allerlei mensen kunnen omgaan en hij (zij) moet ervoor zorgen dat minderheden niet in de ver drukking geraken. Over de politieke kleur wordt binnen veel gemeenteraden van me ning verschild en ook over zaken als leef tijd worden verschillende geluiden ge hoord. Maar in het algemeen gesproken wijken de profielschetsen in wezen niet zo ver van elkaar af. „Ook hier wordt al een schaap met vijf poten gevraagd", verzucht te een commissaris der koningin onlangs in een profielschetsvergadering ergens in het land. De resultaten van de inspraak waren veelal uiterst mager, de frustraties werden opgestapeld; vervelend voor ge meenteraad en commissaris der koningin. Experimenten Dat vormde aanleiding voor enkele com missarissen der koningin om al experimen terend te bekijken op welke wijze de ge meenteraad meer reële invloed op de be noeming zou kunnen krijgen. Het bekend ste voorbeeld is het experiment met ver trouwenscommissies waarmee de Noord hollandse CdK drs. Roel J. de Wit na zijn ambtsaanvaarding ging werken: in Haar lem, Alkmaar, Amsterdam, Hilversum en Amstelveen. Een interessant element daar bij was dat de vertrouwenscommissies (uit de raad) met kandidaten konden praten. Het Noordhollandse voorbeeld vond gretig aftrek in een aantal gemeenten elders. De CdK's in Gelderland en Zuid-Holland voel den er wel voor, maar hun collega in Overijssel (bijvoorbeeld) had bezwaren toen de gemeenteraad van Kampen zo'n vertrouwenscommissie wilde instellen. De zaak kwam aan de orde in het geregelde overleg tussen de minister van Binnen landse Zaken (Wiegel had toen niet zijn ambt aanvaard) en de elf CdK's. Met elkaar overlegden ze over een harmonise ring van de procedures die in de verschil lende provincies uit elkaar waren gaan lopen. Uiteindelijk kwam een werkafspraak tot stand. De raad moet zich beperken tot een profielschets, maar hij kan ook gebruik maken van zijn recht van petitie om de CdK op de hoogte te stellen van zijn voorkeur voor een of meer personen. De CdK zal deze petitie in ontvangst nemen en haar bij zijn beraad over zijn aanbeve ling betrekken. De CdK voert geen overleg over namen meer. Daarbij kan worden aangetekend dat de invloed van de raad natuurlijk maximaal is als de raad eensge zind met één naam komt; in de praktijk is een heel enkele maal gebleken dat dit effectief is. Verder kan de raad natuurlijk met kandidaten blijven praten, maar de namen van die kandidaten mogen door de CdK niet meer verstrekt worden. Een punt waarop minister Wiegel zeer veel nadruk legt is de mogelijkheid van promo tie van burgemeesters. Globaal zou men kunnen stellen dat deze bewindsman nau welijks meer geneigd is tot benoeming van „politieke zwaargewichten" (bijv. oud-be windslieden en oud-Kamerleden) tot burge meester zonder dat zij over een ruime gemeentelijke of provinciale ervaring be schikken. „Burgemeesters van kleinere ge meenten die het goed doen moeten vol doende kansen hebben om dit ambt in een grotere gemeente te kunnen uitoefenen", vindt hij. Deze beleidslijn heeft hij in de afgelopen maanden al een enkele maal in praktijk gebracht, hoewel hij daardoor moest afwij ken van de aanbeveling van de betrokken CdK, een procedure die een bewindsman in het algemeen ongaarne volgt Een aspect dat de laatste tijd meer in de belangstelling komt is de te lange duur van de procedure. Het is volgens velen bijzon der nadelig dat gemeenten soms vele maanden geen burgemeester hebben om dat de benoemingsvoorbereiding zoveel tijd in beslag neemt. Nijmegen is er een duidelijk voorbeeld van. Het was (uiteraard) al lang bekend dat de burgemeester van Nijmegen eind 1977 met pensioen zou gaan; niettemin werd het juli 1978 alvorens de nieuwe eerste burger benoemd kon worden. Ander voorbeeld: in november 1977 werd meege deeld dat de Zoetermeerse burgemeester Wegstapel president-directeur van Schip hol zou worden en daarom in februari zou aftreden. Nog altijd is er geen nieuwe burgemeester van Zoetermeer en het zal wel september worden voor die benoeming plaats heeft. Voor het voorzitterschap van Rijnmond (voorzitter Fibbe ging in februa ri met pensioen) geldt hetzelfde. De proce dure zal versneld moeten worden. Politiek Zeer veel aandacht trok in de afgelopen maanden ook de kwestie van de politieke kleur van de Nederlandse burgemeesters. Het CDA, dat bij de laatste kamerverkie zingen 31,9 procent de stemmen verwierf heeft ruim 68 procent van de burgemees tersposten in handen. Voor de PvdA luiden deze percentages resp. 33,8 en 18,9 voor de WD 17,9 en 10,5 en voor de D'66 5,4 en 0,2. Die merkwaardige getalsverhoudin gen hebben natuurlijk een historische ach tergrond, maar niettemin wordt getracht de verhoudingen wat recht te trekken. Dat is uiteraard een kwestie van vele jaren. Een punt waarover constant gediscus sieerd wordt is de vraag welk politiek aspect prioriteit verdient: de politieke ver houdingen in de gemeente die in de regio of die in het land. Bij de recente benoe ming in Nijmegen heeft de minister bij zijn voordracht met name gelet op de verhou dingen in de gemeente, maar in het benoe mingsbeleid worden terdege ook de lande lijke verhoudingen in het oog gehouden. En wat het acht geven op regionale ver houdingen betreft: de PvdA „claimt" de burgemeesterspost in Rijswijk, ook omdat in het Gewest Den Haag geen enkele bur gemeester nog tot de PvdA behoort Het benoemingsbeleid heeft tal van voetan gels en klemmen. Geen enkele minister van Binnenlandse zaken zal erin slagen het iedereen naar de zin te maken. Het belang rijkste is en blijft natuurlijk dat een ge meente een bekwame burgemeester krijgt; de politieke aspecten behoren op de twee de plaats te komen. In politiek Den Haag wordt verwacht dat minister Wiegel na terugkeer van vakantie (eind deze maand) snel een aantal knopen zal doorhakken. Op dit moment wachten nog de grote gemeenten Amstelveen, Zoe te rmeer, Ede, Rijswijk en Den Bosch op een nieuwe burgemeester. Ook voor de pioniergewesten Rijnmond en Twente wordt een spoedige voorzittersbenoeming van groot belang geacht. Hoe deze benoe mingen ook zullen uitvallen, zeker is dat de slechtst met burgemeesters- en gewest- voorzittersposten bedeelde partij D'66, één of meer benoemingen in de wacht zal slepen. Bekend is dat D'66 met name opteert voor Rijnmond, waarvoor zij haar Kamerlid Zeevalking (oud-staatssecretans van Justitie en oud-wethouder van Ut recht) ter beschikking gesteld heeft. Evert Mathies

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9