/der wet Moslims in Leidse regio willen een eigen moskee Y licht de hand met vervoersbewijzen Veel vragen over nota Hoger Onderwijs in Universiteitsraad GEBEDSRUIMTE IN OUDE WOONOORD WORDT GESLOOPT streng voor invalide automobilist'' STAD/REGIO LEIDSE COURANT UlNSUAGT^^ÏÏÏÏSTÜS^iy78^^^Uuf^^ Demonstranten iwamen /oor ïiets IJNSBURG De honderdvijftig ijnsburgers, voor het meren- leel jongelui, die gisteravond ilden demonstreren tegen de lannen van de gemeente om ledewerking te verlenen aan de itstandkoming van een golfbad. vamen voor niets. Gewapend iet spandoeken, waarop de de- lonstranten hun ongenoegen n dergelijk plan kenbaar «akten, trok de stoet door lijnsburg op weg naar het ge- leentehuis. lag aanvankelijk in de bedoe- ng de nieuwe CDA-fractie een etitie aan te bieden, onderte- end door vele leden van de li|nsburgse sportverenigingen, dergelijk golfbad veel te ixueus vinden voor een gemeen- als Rijnsburg De sportverery- ingen vinden dat het geld be- in een dergelijk bad beter estemd kan worden voor de raak noodlijdende sportverenigin- i aanbieding van de petitie ging ivenwel niet door, enerzijds om- de CDA-fractie plotseling niet ergaderde, anderzijds omdat de lemonstranten van de politie leen toestemming kregen om aar het gemeentehuis te lopen, linnen drie kwartier was de de- nonstratie opgeheven. |H WS&iv?-. ..vGs»-1 111111 v -..••■..•I 1Ü I S'..0\ 1 Gewapend met spandoeken trokken de demonstranten door Rijnsburg EIDEN De Leidse univer- iteitsraad heeft gisteravond ediscussieerd over de nota loger Onderwijs voor velen. i echte standpuntbepa- ing kwam de raad nog niet; tel tot een lange lijst van mduidelijkheden en bedenkin- i. De schrijvers van de nota, ministers Pais (Onderwijs Wetenschappen) en Van der itee (Landbouw en Visserij) loeten deze wegnemen voor- lat een definitievere menings vorming mogelijk is. De ministers willen meer men sen laten studeren. Daartoe stellen zij voor het universitai- onderwijs in twee fasen te splitsen: eerst een opleiding ;r jaar. die begint met «en propedeuse. Deze moet uit rijzen of de student geschikt voor de gekozen richting, en waarvoor dan wel. De Taag is echter of die verwij tende funktie van de propedeu- haalbaar is. aldus de Leidse universiteit Het kost waar- schijnlijk erg veel mankracht Na die eerste fase zou voor ongeveer 40 procent van de studenten een tweede wegge legd zijn, die in één of twee jaar een meer specialistische opleiding geeft, bijvoorbeeld tot onderzoeker, tot leraar Maar wat kunnen degenen die al leen de eerste fase gehad hebben, verwachten, zo vroe gen velen zich gisteren af. Waar komen zij terecht in de maatschappij? Er werd verder gesteld dat je. bij alle voordelen, in de eerste fase misschien niet altijd meer van een „wetenschappelijke" opleiding zal kunnen spreken De wetgever moet dit goed in de gaten houden Je kan ook bij de ene studierichting bijna altijd een tweede fase invoeren en bij een andere bijna nooit. Voorgesteld werd ook de her- programmeringsvoorstellen niet zonder meer terzijde te schuiven, zoals Pais dreigt te gaan doen. Er is veel tijd in die voorstellen gestoken en ze zijn vaak goed bruikbaar bij het zoeken naar een andere onder wijsstructuur. De Leidse universiteit wil ook de financiële kant van de voor gestelde structuurverandering zien. Krijgt de universiteit (bin nen de nullijn) voldoende geld om de kwaliteit van onderwijs en onderzoek te kunnen hand haven? Is het voorstel echt een poging om een betere, minder starre structuur te krijgen, of is het een fraai verpakte bezui niging die ten koste gaat van de kwaliteit? De universiteit wil ook duide lijkheid over de plaats van het HBO. de Open Universiteit en het post-academisch onderwijs, en over de vraag of de bewind slieden hoger onderwijs zien als een mogelijkheid tot zelf ontplooiing of als de voorberei ding op een beroep Wanneer dit alles opgehelderd is kunnen de Nederlandse uni versiteiten, verenigd in de Aca demische Raad, eind septem ber een definitief standpunt in- LEIDEN In de biggenhan- del wordt nogal eens de hand gelicht met het verplichte ver voersbewijs. Dit vertelde een transporteur van biggen giste ren tegen de kantonrechter te Leiden. Het vervoersbewijs is verplicht gesteld in verband met het ge vaar op varkenspest. „De eer ste maand nadat die regel was ingesteld heeft iedereen keurig zo'n papiertje gehaald, maar later bleek dat het een onuit voerbare maatregel was", be toogde de vervoerder. Het is de bedoeling dat de biggenverko- per een vervoersbewijs haalt, maar dat is vaak in een andere stad of een ander dorp dan zijn woonplaats. Het bureau waar de bewijzen te halen zijn is 's morgens van 9-12 uur open. "Niet iedere willekeurige boer heeft tijd om dan uit zijn be drijf te stappen. Er worden maar 15 tot 20% van de bewij zen afgehaald", aldus de direc teur van het vervoersbedrijf. De man hield zijn verhaal ter verdediging van een cliënt van hem tegen wie een zaak diende omdat hij niet voor zo'n bewijs gezorgd had. De vervoerder en de verkoper van biggen had den de afspraak gemaakt dat de vervoerder de taak om het bewijs cif te halen van de ver koper zou overnemen. Deze had daar geen tijd voor gehad. "Als ik woensdagsavonds big gen koop en ik moet ze donder dag 's morgens wegbrengen kan ik geen bewijs meer ha len." De rechter nam aan dat de verkoper niet geweten had dat de vervoerder in gebreke was gebleven en ontsloeg hem dientengevolge van rechtsver volging. Bloembakken Over het algemeen heerst er op het kantongerecht aan de kant van de verdachten een nogal negatief gevoel tegenover de politie. Meestal is men boos of verontwaardigd over de bekeu ring die men uit handen van de ordebewaarders heeft mo gen ontvangen. Dit keer was het eens anders. Dankzij de politie was er een burenruzie m bijgelegd. De man die voor de rechter moest verschijnen had het in eerste instantie niet zo in de gaten. Hij stond tenslotte terecht door toedoen van de sterke arm. De verdachte had ruzie gekregen met zijn buren om een schutting die hij in zijn tuin had gezet waar de buren niet zo tevreden over waren. „Om me te straffen zetten zij toen hun auto aldoor voor mijn raam, terwijl er genoeg plaats was voor hun eigen raam." Hierop metselde verdachte bloembakken op de parkeer plaats in. Hoezeer de bloemen pracht ook bijdroeg aan het uiterlijk schoon van de straat, het is nu eenmaal verboden om op een parkeerplaats bloem bakken in te metselen. De politie maakte dan ook een proces-verbaal op. Zij nam de bloembakken in beslag, die de bloemenliefhebber maar liefst 180 gulden hadden gekost. „Hoe staat het nu met de ruzie met uw buren", vroeg de rech ter. „Nou, die is door de politie geregeld", verklaarde B. „Als mijn buurman zijn auto niet meer voor mijn deur zet, mag hij een hekje bouwen aan mijn schutting." U ziet nu hoe goed het is dat er politie is", zei de rechter. Verdachte moest dat nu ook beamen. Hij kwam er vanaf met 25 gulden boete en kreeg zijn bloembakken terug als hij beloofde ze niet meer op de parkeerplaats in te metse len. Parket te zijn geweest. Twee van de gedaagden waren gisteren voor niets naar het kantongerecht gekomen, omdat de officier vergeten was een briefje te stu ren. Het eerste geval gold een man die voor moest komen we gens fout parkeren. De rechter wilde ook de verbalisant over de zaak horen, maar deze was nog op vakantie. Het parket was hiervan op 14 augustus al op de hoogte, maar blijkbaar werkt men daar wat traag. Zij hadden in deze week geen tijd gevonden de gedaagde van het opschorten van de zaak op de hoogte te stellen. Gelukkig voor de foutparkeer- der zag de officier ook in dat het toch wel een beetje nalatig was. De overtreder kwam er dan ook dankzij dit gegeven zonder boete vanaf. Het tweede geval betrof een fout in de dagvaarding. De officier had besloten de dagvaarding in te trekken maar had gedaagde daar niet van op de hoogte gesteld. De man nam het niet hoog op en vertrok welgemoed weer naai' zijn werk. Loodgieter Een Leidse loodgieter nam tij dens de behandeling van zijn zaak een ingrijpende beslis sing. „Ik hou er nu mee op. Ik ga ander werk zoeken. Het par keerprobleem in Leiden zal mij altijd zuur blijven opbreken. Ik heb mijn auto, waar al mijn materialen en gereedschappen in zitten altijd vlak bij het huis waar ik mijn werkzaamheden verricht nodig. Dus zal ik meestal wel fout geparkeerd staan." De man was werkelijk wanhopig en zag er naar uit alsof hij inderdaad aan zijn drieste ingeving gehoor zou gaan geven. Misschien wel om dit te voorkomen vroeg de offi cier aan de rechter om de lood gieter dit keer maar zonder geldboete naar huis te laten gaan. De rechter stemde hier mee in, maar niet zonder de vermaning, dat de loodgieter nu geen vrijbrief had gekregen om met een bord achter de voorruit „Ik ben aan het werk" fout te parkeren. A.N.I.B.: "Leids stadhuis te LEIDEN De Algemene Ne- derlandsche Invaliden Bond (A.N.I.B.) heeft gistermiddag tijdens een vergadering van de verkeerscommissie op het stadhuis zijn ongenoegen geuit over het verstrekken van de zogenaamde landelijke invali- den-parkeerkaarten, die in ver gelijking tot andere steden on der té strenge voorwaarden worden afgegeven en in som mige gevallen helemaal niet aan invaliden worden ver strekt. Tot nu toe zijn er op het Leidse stadhuis 180 kaarten afgegeven en 53 aanvragers afgewezen. De invaliden-parkeerkaart wordt landelijk door de ge meenten verstrekt aan diegene die als invalide bestuurder van een motorvoertuig niet meer dan 100 meter kan lopen zon der hulp van een ander of aan iemand die zich in het geheel niet kan verplaatsen, dus aan gewezen is op vervoer van an deren. In grote steden als Den Haag. Delft en Haarlem, zo stelde de A.N.I.B zijn de afwijzingen van een dergelijke kaart te ver waarlozen. Bezitters van de in validen-parkeerkaart zouden gebruik mogen maken van een tiental parkeer voorzieningen op het Stadhuisplein en de Stil le Mare. „Maar de ambtenaren hebben natuurlijk gedacht, dat als men van daaraf naar het stadhuis kan lopen, men zon der moeite 100 meter te voet kan afleggen. Akkoord, laat dat dan zo zijn. maar op het stadhuis vergeet men wel. dat een invalide ook nog terug moet. naar zijn auto en dat levert voor zo iemand juist de grootste moeilijkheden op", al dus een woordvoerder van de A.N.I.B. Het oude woonoord dat in oktober zal worden gesloopt. LEIDEN/LEIDERDORP Vijfmaal per dag keert een Turkse of Marokkaanse werknemer in ons land zich met zijn ge zicht naar het oosten, naar Mekka. Tenmin ste als het kan, als zijn werk het op dat moment toelaat en zijn werkgever er geen bezwaar tegen heeft. In Turkije en Marok ko is het gebed van de Moslim nooit en voor niemand een bezwaar, want daar we melt het van de moskeeën, het Mohamme daanse bedehuis dat dag en nacht open staat. De „dichtstbijzijnde" moskee voor de buitenlandse werknemers uit Leiden en omgeving ligt in Den haag. De heer Y. Kücüksen, de tolk en maat schappelijk werker van de Turkse werkne mers in de regio; „Wij willen ook in de buurt van Leiden een moskee hebben. Dat zou dan Leiderdorp moeten worden, omdat hier aan de Touwbaan binnenkort de groot ste groep Turken en Marokkanen iji de bijna voltooide nieuwbouwhuizen bijelkaar komt te wonen. Een moskee is nodig, om dat wij onze kinderen gebeden uit de Ko ran willen leren, waar elders geen plaats voor is en omdat wij, als ouderen, er behoefte aan hebben om samen met een voorganger te bidden en de ramadan te vieren, iets wat we tot nu toe altijd indivi dueel op onze kamers hebben moeten doen". Moskee De behoefte aan een eigen moskee voor de Turken en Marokkanen rond en in de stad is bijzonder groot. Zo groot zelfs, dat de Turkse gemeenschap besloten heeft om een Islamitisch culturele vereniging in het leven te roepen, die zich moet gaan inzetten voor de moskee. Het plan is al bijna rond, de Turkse ambassade behoeft slechts nog de statuten vast te stellen en haar handteke ning er onder te zetten. De aanvraag voor het oprichten van een dergelijke vereniging geschiedt volgens vaste richtlijnen, hetgeen in onder meer Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Almelo resulteerde in de verwezen lij long van de droom van de Mohammeda nen, een eigen moskee. Beter nog, een ge bouw met een „minaret", want deze slanke toren vormt het wezenlijke van het bede huis, waar de moëddzin het volk dagelijks vijfmaal tot het gebed oproept. Beton De heer Kücüksen wil ook in Leiderdorp een moskee met minaret. „De moskee mag desnoods van beton worden gemaakt, zo simpel mogelijk, daar hebben wij geen be zwaar tegen, als hij er maar komt. Tot nu toe hebben wij ons tevreden moeten stellen met een noodgebouwtje, dat in het huidige oude woonoord aan de Zijldijk als gebeds ruimte was ingericht. Maar, als wij per 1 oktober naar de nieuwbouw aan de Touw baan verhuizen, wordt het oude woonoord met gebedsruimte gesloopt. Voor de wat grotere feesten en hoogtijdagen, zoals de ramadan, het offerfeest en eigenlijk ook de vi ij dag, want dat is voor ons een heilige dag, maken wij tot oktober nog gebruik van de grote eetzaal in het woonoord. Dan ko men er honderden mensen hierheen, van heinde en verre, om te bidden. Er is altijd een geestelijke, een voorganger bij. Als wij een eigen moskee zouden hebben, dan zou den we een vaste voorganger aan kunnen stellen, zoals het eigenlijk hoort in ons geloof. Nu komt het bijna dagelijks neer op individueel bidden. Maar dat hoort niet zo te zijn, want ook onze kinderen hebben het nodig, dat zij met de Islam vertrouwd ra ken, want anders raak je alles op den duur kwijt, zowel je kind als je land". Marokkanen De heer Kücüksen, die in de eerste plaats spreekt namens zijn geloofdsgenoten uit Turkije, wijst zonder meer de mogelijkheid niet van de hand dat ook Marokkanen van de „toekomstige" moskee gebruikt kunnen maken. Hoewel er verschillen tussen beide landen bestaan in de godsdienstbeoefening, zijn er zoveel raakpunten aan te wijzen, dat met een goed overleg, de betreffende dienst en zo geregeld kunnen worden, dat zij el kaar niet in de weg zitten. Op dit moment hebben er tussen de beide groepen nauwelijks nog gesprekken plaats gehad, maar na de vakantie hoopt Kücük sen er vaart achter te zetten. Uiteindelijk is iedereen met de moskee gediend. Ver wacht wordt, dat er honderden moslims van het gebouw gebruik zullen gaan maken. In Leiden en Leiderdorp tezamen wonen onge veer duizend Turken; en ongeveer evenveel Marokkanen De tekeningen voor de mos kee zijn inmiddels klaar. „Het geld komt er wel. Alleen is het wachten nog op toestem ming van de gemeente Leiderdorp, of mis schien wel Leiden. Als wij die toestemming nu eenmaal hebben, dan kunnen wij gelijk met onze tekening naar de architecten-werk winkel en die zal aan de moskee wellicht nog maar weinig hoeven toe te voegen" aldus de beer Kücüksen. Peter Viering

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5