£eidóe Soma/nt FELLE AANVAL HOEA OP RUSSEN Groningse commissaris van functie ontheven HOLLYWOOD ICE REVUE Overvallers ABN kantoor Maastricht nog spoorloos Vermist jongetje keek rustig t.v. Aantal polio slachtoffers tot 101 gestegen Hagenaar verdacht van ,,gasmoord" A 18 Kort Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Dinsdag 22 augustus 1978, 68e jaargang no.21126 De schuilplaats De Amerikaanse speelfilm „De schuilplaats" op Ned. I om 19.00 uur. Om 22.10 uur „Mens in wording". Ned. n om 2027 uur „Derrick" en om 22.15 uur de Engelse tv-serie „De, Claudius". Droog Zonnige perioden, vooral in het zuiden en droog weer. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Maximumtemperaturen onge veer 22 graden. Morgen zon op: 6.36. Onder: 20.48. Schev. hoogw.: 7.09 en 19.35. Laagw.: 3.12 en 15.27. Opnieuw vertragingen luchtverkeer verwacht PARIJS (ANP) De vluchtleiders van vier van de vijf Franse vlieg velden, ongeveer 2500 man, zullen komend weekeinde hun langzaam- aan-actie hervatten. Degenen die begin augustus met kantie zijn gegaan, lopen daardoor de kans dat zij evenveel vertraging oplopen als bij het begin van hun vakantie. Afhankelijk van de omvang van de actie en het tijdstip waarop deze begint zal de KLM weer de nodige maatregelen nemen, zoals het combi neren van vluchten en het omleiden ervan zodat geen gebruik gemaakt hoeft te worden van het Franse luch truim. Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT Intensieve naspeuringen van de Neder landse, Belgische en Westduit- se politie ten spijt, zijn de vier (mogelijk vijf) gangsters die gisteren in Maastricht met een bankoverval een dramatisch wild-west-spektakel opvoer den, nog steeds op vrije voe len. Zelfs de toedracht van de ach tervolgingen, schietpartijen en gijzelingen die volgden op de overval van een ABN-bank in het centrum van Maastricht was vanmorgen nog niet tot in alle details bekend. Aangenomen wordt dat de buit j (omvang onbekend) in zijn ge heel is teruggevonden. Vier mensen raakten bij de overval en de spectaculaire ontsnap- j ping van de gangsters gewond, i Geen van hen verkeert in le vensgevaar. Het ernstigst is de I toestand van de 23-jarige onge- I huwde agent R. Nicolaes die een kogel in het achterhoofd I kreeg. Dit projectiel is inmid- j dels operatief verwijderd. Voor een verslag van de overval zie pagina 9. In tal van steden, waaronder Den Haag, is gisteren gedemonstreerd ter herdenking van de inval van de troepen van het Warschau Pakt in Tsjecho Slowakije, precies tien jaar geleden. Tussen de Russische en de Tsjechoslo- waakse ambassade vormden demon stranten gister avond een zgn. picket line. POLITIE ZOCHT VIER UUR (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een veertien man sterke politieploeg van de groepssurveillance, de hondenbrigade en de recherche, beeft gisteravond vier uur lang in de omgeving van Kijkduin gezocht naar de elfjarige Herman A. van Kuik van het Cantateplein in Den Haag, die sinds zes uur 's avonds zoek was. Het baasje werd drie uur 's nachts gevonden door de portier van een hotel in Kijkduin, terwijl hij in de televisie zaal naar de televisie zat te kijken. De jongen was 's middags door zijn moeder naar buiten gestuurd om zijn kleine broertje te zoeken. Deze was even later thuisgekomen, terwijl Herman wegbleef. De moeder meldde zich omstreeks elf uur 's avonds aan het hoofdbu reau van politie, waarna de grootscheepse zoekactie georga niseerd werd, met o.a. jeeps werd het strand bij Kijkduin afgezocht. De recherche heeft later de jongen bij zijn moeder thuis afgeleverd. De overvallers hadden zich vastgereden en moesten de n/- wagen mét de geldcassettes laten staan. Belgrado (AP/Rtr) De Chinese partijleider Hoea Kwo-feng heeft gisteren in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado zijn aanval op de Sovjet-Unie verhevigd door dit land te beschuldigen van pogingen zijn hegemonie te vestigen over de beweging van niet-gebonden landen. Deze beweging is een troe telkind van Hoea's gastheer, president Tito. Hoea be schuldigde de Russen ervan met de 'imperialisten' in een krankzinige bewapeningsra ce gewikkeld te zijn en daar mee een oorlog voor te berei den die hen de wereldheer schappij moet brengen. Juist op de dag dat in de hele wereld de inval van de War schau Pakttroepen in Tsje- choslowakije werd herdacht, waarschuwde Hoea zijn gast- gen'. Tito was veel rustiger van heren voor het gevaar van Hoea's toespraak was veel toon. Hij hield een algemeen Russische inval in Joego- agressiever dan die welke hij pleidooi voor de beginselen slavië. Maar hij waarschuw de ook de Russen dat 'Joego slavië bereid is te allen tijde een vijand'terug te slaan die een invasie zou durven wa- vorige week in Roemenië had van niet-gebondenheid t gehouden. Hij wees op de gen inmenging in de binnen- recente ontwikkelingen in landse aangelegenheden van het Nabije en Midden Oos- anderelanden, ten, Afrika en Azië. (Zie ook pagina 7) Na antisemitische uitlatingen GRONINGEN ANP De Groningse c van politie L. Wit wordt van zijn functie ontheven en zal per 1 september op last van de minister van binnenlandse zaken belast worden met landelijk politiewerk. Dit is ge beurd, nadat een onderzoek had uitgewezen, dat de heer Wit eind vorig jaar anti-semitische uitlatingen had gericht aan het adres van enke le socialistische politici. Burgemeester Buiter van Groningen, die het gisteravond in de gemeenteraad békend maakte, er tevens op, dat de heer Wit zich bij het onderzoek niets meer van deze uitlatingen wist te herinneren, maar dat hij, wanneer hij de uitlatingen inderdaad had gedaan, deze zeer betreurde. Het onderzoek is op gang gekomen, toen burge meester Buiter naar aanleiding van het incident weigerde nog verder met de heer Wit samen te werken. Disciplinaire maatregelen, die de burgemeester van Groningen gevraagd had, heeft de bewinds man niet genomen om langdurige processen te voorkomen. Gehelmd en wel Dat zijn ze dan. de eerste drie vrouwe lijke aanstaande beroepsofficieren. Gisteren openden zich de deuren van de Koninklijke Mili taire Academie in Breda voor hen. Direkt erna begon het in ontvangst nemen van tenue en toebehoren, waarbij ook de helm. Blijkbaar zijn de dames toch niet onder de helm ge boren. Belangstel ling hadden ze echter genoeg van hun mannelijke collega-cadetten De caféhouders in Frankrijk zijn wanhopig ...want sedert de verscherpte ver keerscontrole is het alcoholgebruik soms met tachtig procent gedaald. De systematische controle en de «vare straffen hebben hun uit werking niet gemist. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! kwartaalabonnee woonplaats: Stuur als dank v Deze bon i antwoordnr. 349. Leiden. open envelop zonder postzegel sturen r EDE/DEN HAAG (ANP) De polio-epidemie heeft opnieuw een slachtoffer gemaakt. Het betreft een zesjarig jongetje uit Ede. Het kind is niet ernstig besmet en wordt thuis verpleegd. Evenals alle andere slachtoffers behoort hij tot een kerkgenoot schap dat principiële bezwaren heeft tegen inen ting. Het aantal polio-patiënten is nu 101. Aan entstoffen voor de inhaalcampagne in de vaccinatie tegen polio is tot nu toe 2,5 miljoen gulden uitgegeven. Dit blijkt uit stukken van de Ziekenfondsraad, die overmorgen zal beslissen over het verzoek van staatssecretaris Veder-Smit (Volksgezond heid) om de inhaalcampagne te financieren uit het fonds van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). De campagne was gericht op de ongeveer 450.000 Nederlanders van 26 jaar en jonger die nog niet volledig of helemaal niet tegen kinderver lamming waren ingeënt. Er valt nog geen schatting te maken van het aantal mensen dat van de inhaalcampagne gebruik heeft gemaakt. Staatssecretaris Veder-Smit heeft gisteren meegedeeld dat zij heel binnenkort de Tweede Kamer een overzicht zal geven van het tot dusverre gevoerde beleid inzake de epidemie. Dat deed zij in antwoord op kamervragen. Zij ontkende in haar antwoord opnieuw dat er een kant en klaar advies van de Gezondheidsraad zou zijn dat bedoeld is om de bevolking tegen polio te bescher- Geen krant ontvangen? Bei tussen 18.00 en 19.30 uur nimmer 070-469522 en f elanog gebracht Schlesinger dreigt met aftreden WASHINGTON (AP) De Amerikaanse minister van energie, James Schlesinger, heeft gedreigd met aftreden als het Congres niet akkoord wil gaan met een landelijk energieprogramma dat is geba seerd op de wetsvoorstellen van president Carter. Schlesinger zei dat als het Con gres de wet op de aardgas prij zen of een belasting op binnen landse ruwe olie niet zou goed keuren, het effect hiervan op de toch al kwakkelende dollar ronduit „rampzalig" zou zijn. „Wij moeten in dit land een energiebeleid hebben", zo zei Schlesinger. „Ik heb mij er vol ledig op toegelegd om dit te bereiken. Als het duidelijk wordt dat wij niet in staat zijn om een dergelijk programma op te stellen, dan geloof ik dat ik niet meer bruikbaar ben". (Van onze speciale verslaggever) Den Haag De Haagse politie heeft een 29-jarige gemeente ambtenaar uit Loosduinen aangehouden, verdacht van moord op zijn 28-jarige vrouw P. J. van der M.- de Graaf. De vrouw werd vrijdagmorgen 11 augustus dood aangetroffen in de keu ken van haar woning in Loosduinen, terwijl alle gaskranen van het gascomfoor open stonden. Hoewel de omstandigheden waaronder het slachtoffer door de politie werd aangetroffen, in eerste instantie in de richting van zelfmoord wezen, is door deskundigen vastgesteld dat zij niet door gasvergiftiging om het leven kan zijn omgekomen. De echtgenoot laadde de verdenking van mocord op zich door tegenstrijdige verklaringen die hij heeft afgelegd tegenover de Haagse recherche. De man, is vanmiddag voorgeleid aan de officier van justitie, verdacht van moord. In Susteren is gisteren tijdens een ruzie in de woning van zijn ex-vrouw een 38-jarige man uit Echt door een messteek in zijn hart gedood. Toen hij de woning van zijn vroegere vrouw was binnengedrongen werd hij door de vriend van de vrouw met het mes gestoken. In Eindhoven is een 42-jarige man aangehouden verdacht van poging tot doodslag op zijn vriedin. Zij moest na zeer ernstige mishandelingen in een ziekenhuis opgenomen worden. Toeristen in Italië door treinstaking gedupeerd (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het ziet er naar uit dat vele honderden vakantie gangers in Italië een dagje langer op hun vakantiebestemming moeten blijven door de staking van het treinpersoneel van gisteravond negen uur tot vanavond negen uur, ook al hebben de stakers toegezegd het inter- ter nog gissen hoeveel Neder- nationaal treinverkeer niet te hinderen. Het blijft op het ogenblik ech- Imitatie fataal landse vakantiegangers door deze korte staking zullen zijn gedupeerd. Pas in de middag zouden de eerste treinen bin nenkomen, die door de staking vertraging kunnen hebben ge kregen of erger, waaraan de Italiaanse wagons kunnen ont breken. SIENA (UPI) Dat het imite ren van vogelgeluiden kwalijke gevolgen kan hebben onder- vond de 38-jarige Renzo Spinel- i T l i li zondag toen hij bij de ope- 111 r|l*£) Q k" ning van het Italiaanse jachts- «aiV eizoen het geluid van een merel nabootste. Een andere jager wilde zijn geluk meteen be proeven en schoot haarzuiver op de plek waar het geluid vandaan kam. Daar stortte Spi- nelli kreunend in elkaar. Hij werd getroffen in zijn schouder en borst en bloedde dood in Alleen vandaag nog in de Ton Mènkenhal de Vondellaan 41. Leiden. Tel. 769344 sigarenhandel LEIDEN Uit een sigaren- handel aan de Kooilaan zijn in de nacht van zondag op maan dag goederen ter waarde van 2000 gulden gestolen. De gestolen goederen waren onder meer aanstekers, doosjes sigaren en boekjes. Op het mo ment van de diefstal was de sigarenhandelaar afwezig. De dieven kwamen binnen door het forceren van de winkel deur.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1