Wel herstel, geen zege waterpoloteam Niet-aanvalsverdrag Venix en Stam helpt Peffgen aan wereldtitel Weinig hoop voor kunstzwemsters Verdeeldheid bij Westduitse wielrenners Ploegleider Debruyne stapt op „JONKIES" VAN TRUMBIC VERDER IN B-GROEP Boegschoten speelt dank zij acupunctuur Geen uitzondering voor Hennie Kuiper Linthuis in achter hoede ;mi SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 22 AUGUSTUS 1978 pagina 1 Brauweiler De Westduitse professio nals zullen tijdens „hun" wereldkam pioenschappen op de weg niet als een eenheid optreden. Klaus Peter Thaler uit de ploeg van Peter Post is niet bereid tot samenwerking met de grote hoop van de Duitsers, Didi Thurau. Oorzaak van dit niet gezamenlijk optrekken van de sterkste Duitse profs is mede dat Thurau vorig jaar op weinig elegante wijze uit de ploeg van Peter Post stapte en bij IJsbroeke in dienst trad- Thaler werd zijn opvolger in de ploeg van Post. Thurau en Thaler beconcurreren elkaar nu heftig bij het zoeken naar zo groot mogelijke steun van landgenoten. Intussen ziet het ernaar uit dat Thurau, die zondag een „thuiswedstrijd" rijdt, niet kan rekenen op de steun van de Italiaan Francesco Moser, die vorig jaar in Venezuela wereldkampioen werd bij de gratie van Thurau, die voor een aan zienlijke som geld bleek de belangen van Moser te dienen. BRUSSEL Paul Claes van Flandria en ploegleider Fsed Debruyne hebben in gezamenlijk overleg besloten een einde te maken aan de samenwerking. Na de affaire Michel Pollentier in de ronde van Frankrijk botsten de visies van Claes en Debruyne steeds vaker. De verbreking van het contract is gisteren bevestigd door een communique van de firma. Hierin staat tevens vermeld dat de bei den als goede vrienden uit elkaar zijn gegaan. Debruyne heeft na de dopingaffaire met Michel Pollentier dikwijls in het open baar zijn ongenoegen kenbaar gemaakt over de situatie bij zijn werkgever. "Om mijn taak als ploegleider te kunnen voortzetten, wil ik garanties. Ik wil de dirigeren, een goede begeleiding geven. Een negatieve sfeer, zoals ik die dit jaar heb meegemaakt, hoef ik niet voor een tweede keer mee te maken. Bij. deze ploeg heb ik in elk geval een hoop geleerd", aldus Debruyne. Debruyne is vermoedelijk niet de enige die vertrekt. Michel Pollentier zou alle papieren al getekend hebben voor een Waalse firma. Ton Buunk was de man waar alles om draaide bij de nationale waterpoloploeg in de wedstrijd tegen West- Duitsland. WEST-BERLIJN Dat Alex Boegschoten "bij de wereld kampioenschappen in West-Berlijn het sluitstuk van de verdediging van het Nederlandse waterpoloteam is, is in niet geringe mate te danken aan de tussenkomst van de Amsterdamse acupuncturist dr Cornel. De doelman van De Robben liep tijdens het laatste trai ningskamp in het Westduitse Heidenheim een pijnlijke arm op. Een spierontsteking waar vocht bij kwam. "Als ik de normale weg had gevolgd, waren er twee mogelijkheden geweest: opereren of spuiten. In geen van beide gevallen had ik kunnen spelen", vertelde Boegschoten. "Daarom ben ik naar een acupuncturist gegaan. Het heeft in zoverre geholpen dat ik nu mijn arm weer kan gebruiken. Al voel ik de pijn nog wel" WEST-BERLIJN Het Nederlands zevental heeft uiteindelijk toch op een meer eervolle wijze afscheid gepomen van het topwaterpolo dan de nederlaag van 7-4 tegen West-Duitsland doet vermoeden. Aan felheid en agressiviteit had het scholierenteam van Trumbic gisteren te gen de Westduitse erfvij and iets weg van de wespen, die bij het zo merse weer een plaag vormen voor de Berlijn- se openluchtrecreatie. Oranje prikte enkele keren be hoorlijk hard: 2-0 en 3-2, maar de Westduitsers sloegen ver woed om zich heen. Eén draai de al in de eerste periode Eric Noordergraaf een vinger uit zo dat deze onverwijld naar het ziekenhuis moest Daarbij kon men twijfelen of er opzet aan wezig was. Een ander sloeg de hand van Wim Kern an beurs. Ook hier kon sprake zijn van een ongelukje. Maar duidelijk was wel dat de Duitsers be hoorlijk geschrokken reageer den bij de mogelijkheid van een nederlaag, die in dit geval dubbel zou aantikken omdat het resultaat ook in de volgen de ronde zou blijven tellen. In de omstandigheden dulden de Westduitsers geen escapades. Ze duwden ieder onder water, die zich in de buurt van de twee-meterlijn durfde wagen. Begrijpelijk dat de jonkies van Trumbic geïntimideerd raakten door deze uitingen van geweld, die onvoldoende werden be straft door Italiaan Distefano en de Canadees Gunell. Vooral laatsgenoemde misdroeg zich in de ogen van Nederland. „Hij was de beste Westduitser", aldus de masseur Max van Gel der, die druk werk had met de gevolgen van de scheidsrech terlijke tolerantie. „Als we gis teren zo hadden gespeeld tegen Bulgarije hadden we zeker ge wonnen", realiseerde Ton Buunk zich. De fors uitgevoer de aanvoerder van Oranje was in deze wedstrijd de spil waar om alles draaide. Bij balbezit zich in de voorste gelederen bevindend, bij balverlies een steunpilaar in de verdediging. Eén ding moest hij aan ande ren overlaten: de bewaking van de gevaarlijke Westduitse schutter Jürgen Stiefel. Dat ging echter mis. Zowel Keman als later Van Mil konden de snel inzwemmende Duitser niet houden. In een minimum van tijd maakte hij in de tweede periode de voorsprong van 2-0 voor Nederland ongedaan (doelpunten bij meerderheid van Buunk en Nieuwenhuizen) nadat Keman in ideale positie een kans voor 3-0 had gemist. Stief ïl zorgde nogmaals voor de gelijkmaker toen Eddie van Es Nederland nog eenmaal op voorsprong had gezet. SLOPERS WERK De minder begaafden uit het team van Nicolae Firioiu mochten daarna het slopers- werk voltooien. De vroegere Roemeen tegenwoordig Westduitser woonde een* in Boekarest op een verdieping met Ilie Nastase en beeft daar waarschijnlijk de kunst opge stoken van het doen van pro vocerende uitspraken waar mee hij de concurrentie irri teert. Een bronzen medaille vindt hij het minste waartoe zijn team in staat is. Na de nederlaag neigde Trumbic ertoe hem ge lijk te geven: „Deze uitschake ling doet mij niéts", zo verze kerde de Joegoslaaf zijn ge hoor. „Wij gaan gewoon verder in de b-groep. Ik heb van te voren gezegd dat deze jonge ploeg op een bepaald moment tegen een barrière zou aanlo pen. Alleen is dat te vroeg ge beurd. Dat kan voor dit mo ment een nadeel zijn, maar wie weet betekent het winst voor de toekomst". Er zijn factoren die voor die visie pleiten. Ad van Mil, Eric Noordergraaf, die wellicht met een gespalkte vinger het toer nooi toch nog kan voltooien, en Stan van Belkum bergen be paalde beloften in zich. Net zoals Ilko van Gaaik en Eddy van Es, die volgens Trumbic vooralsnog te weinig verant woordelijkheidsgevoel hebben. Maar de kansen op rehabilita tie zijn gering. Wel geteld één mogelijkheid resteert er nog om zich voor de Spelen van Moskou te kwalificeren: het over anderhalf jaar te houden Europese kwalificatietoernooi, waar Nederland het groten deels tegen dezelfde landen zal moeten opnemen als nu in de b-groep. Scoreverloop: eerste periode: Buunk 1-0 (7-7), Nieuwenhuizen 2-0 (7-6)., tweede periode: Stiefel 2-1 WEST-BERLIJN De kapers- vloot van Piet Hein vaart zondag in West-Berlijn nogmaals uit, maar zal wel niet met edelmetaal beladen terugkeren. De Neder landse kunstzwemmeisjes, die het typisch Nederlandse deuntje be nutten voor het groepsnummer zijn niet al te besi door de ver plichte figuren gekomen. „Vanavond ga ik ze moed inspreken. Ze zijn nogal teleurgesteld, maar ik vind dat ze goed hebben gezwommen", aldus Helma Gluvers, die vorig jaar nog deel uitmaakte van de groep, die in Jönkóping Europees kampioen werd, maar na een stoomcursus in Amerika nu in volledige dienst van de KNZB is. „We hebben een beetje pech gehad. Als de jury zo'n paar uur bezig is gaan de cijfers altijd omhoog. De meeste van onze meisjes zaten echter in het begin van het programma". Na enig rekenwerk bleek de schade mee te vallen. Marijke van Engelen, die met een 31e plaats het beste van de oranjemeisjes was, start morgen haar vrije programma op de solo op basis van een zesde plaats. Het duet dat wordt gevormd door dezelfde Nijmeegse zwemster en haar clubgenote Cathrien van Eyken staat als zevende ge noteerd voor de uitvoering van vrijdag terwijl de groep voor de uitvoering van zondag begint vanuit een zesde positie. Handhaving als beste team van Europa lijkt een onmogelijke opgave. Engeland heeft aansluiting gevonden bij de drie kunstzwemgrootmachten Amerika, Japan en Canada en is onbereikbaar ge worden. Wel is de verrassend sterk naar voren gekomen Zwitserse ploeg nog bin nen schootsafstand, maar datzelfde zullen de Westduitse meisjes vinden,- die met zeer geringe achterstand de zevende plaats be zetten. Internationaal is er sinds Belgrado (1973) en Cali (1975) het een en ander veranderd. De Acuamaids uit Santa Carla, die voor deze gelegenheid door de Ameri kanen zijn afgevaardigd, hebben zich niet van de concurrentie kunnen losmaken. Hun solozwemster Pamela Tryon bezet na de verplichte oefenstof slechts de derde plaats. Eerste is de 18-jarige Canadese Helen van der Burg. Ze is in Den Haag geboren en op jonge leeftijd geëmigreerd. BRAUWEILER Ook de laatste poging van de KNWU-top om Hennie Kuiper alsnog startgerechtigd te krijgen voor het professionele wereldkampioenschap wielrennen op de weg, is mislukt. De jury d'appel bleef ongevoelig voor de smeekbeden uit het oranjekamp voor Kuiper, wiens naam door de KNWU niet was opgegeven op de voorlopige deelnemerslijst, een uitzondering te maken. Unie-directeur Harry Meeuwese zei gisteren: "Ik zie geen mogelijkheden meer voor Kuiper". De uitslag van de finale over een uur van de profstayers is: 1. Wilfried Peffgen (Wdl), afgelegd in één uur 70 km en 407 meter, 2. op 15 meter Martin Venix (Ned), 3. op 30 meter Cees Stam (Ned), 4. op zeven ronden Horst Schütz (Wdl), 5. op negen ronden Bruno Vicino (Ita), Sercu (Bel), Aleri (It), Savary (Zw) gaven de strijd op. Best betaalde Koichi Nakano heet bij het wereldkampioenschap sprint gedaan wat hij verplicht is als de snelste en best betaalde sprinter van de wereld: Win nen, met overtuiging en over macht. In het toernooi werd hij slechts een keer verslagen, in de tweede finalerit door Dieter Berkmann. Grotere tegenstelling dan tus sen de twee finalisten van het sprinttoernooi is nauwelijks denkbaar. De kleine Nakano is miljonair dank zij de wieler sport. Hij is veruit de snelste uit het veld van ruim 4000 Ja panse Keirin-professionals en kan per seizoen worden inge schat op ten minste 500.000 gul den inkomsten. Dieter Berk mann is een 28-jarige student medicijnen, die als amateur vierde werd bij de Spelen van Monteal. Zijn beroeps-loopbaan kende weinig hoogtepunten. Na Mont real reed hij een zestal zes daagsen en verdween van het toneel toen hij zich in 1977 serieus op zijn studie wierp. Hij wilde weer terugkeren naar het leger van de amateurs, maar behield tenslotte zijn li centie als professional. Berkmann heeft, zij het op een ander niveau dan Nakano, een sterk toernooi gereden. Zijn overwinning op Sugano in de halve eindstrijd, de nederlaag die hij Nakano toebracht, on derstreepten zijn kwaliteiten als sprinter. Voor het eerst sinds 1934 (Richter) heeft Duitsland weer een profsprin ter met een zilveren medaille. En die man heeft zich kunnen dringen tussen de beste verte genwoordigers uit het land dat als enige nog beschikt over een leger van profsprinters, Japan. Het wereldkampioenschap klassementswedstrijd is de Bel gen op het lijf geschreven. Noel de Jockheere werd in München als wereldkampioen de opvol ger vna Stan Toume. Baumgartner (Zwi) werd twee de en Rebière (Fra), door een geslaagde ontsnapping vlak voor het einde, derde ten koste van de Deen Orsted. Dat vier tal had een ronde voorsprong. Hennie Stamsnijder, een Ne derlandse eenling in het veld van 24 renners, waarin de meeste landen met twee man waren vertegenwoordigd, speelde geen rol van betekenis. Hij werd tiende. WEST-BERLIJN - René Lint huis, het jongste en minst be kende lid van de Nederlandse ploeg bij de wereldkampioen schappen in West-Berlijn, heeft zijn eerste optreden in de internationale wedstrijdarena op de drie meter plank afge sloten met een 26e plaats, een mislukte laatste sprong, een anderhalve contrasalto met twee-en-een-halve schroef, deed de 15-jarige Haagse MA- VO-scholier belanden in het gezelschap van de vertegen woordigers uit de ontwikke lingslanden. „Het had natuurlijk zo'n veer tig punten beter gemoeten", al dus coach Rob Voorbij, die zijn tweede teleurstelling binnen twee dagen manhaftig ver werkte. „Maar daar wil ik hem niet op aankijken. Belangrijker is dat hij het gevoel heeft ge kregen erbij te horen". Heel wat meer coaches, met name op het gebied van zwem men, zouden graag hebben ge zien dat hun pupillen op dezelf de basis naar het wereldkam pioenschap zouden zijn afge vaardigd. Toch kan men begrip hebben voor de wijze waarop de KNZB heeft gemeend het heren schoonspringen te moe ten stimuleren. De kleine René Linthuis heeft lef genoeg om zich te wagen aan het program ma van internationale allure Alleen een sprong met een moeilijkheidsfactor van drie een-half die door de topheren wordt gedaan, ontbreekt er nog in. Maar ook daar wordt aan gewerkt. Het zal alleen nog ja ren van bijschaven kosten om de jury ertoe te bewegen de zevens en achten tevoorschijn te halen inplaats van de vijven en zessen, die de Hagenaar nu werden toebedeeld. München Wilfried Peffgen is weer wereld kampioen bij de be roeps-stayers. Achter hem - en als enigen in dezelfde ronde - eindig de het Nederlandse duo Martin Venix/Cees Stam. Het zou wat overdreven zijn te stellen dat Peff gen in een leunstoel naar het kampioenschap is gereden, maar hij heeft er wel betrekkelijk weinig voor moeten doen. Peffgen lootte de koppositie en heeft pas in de 57e minuut van de uursrit de eerste aanval moeten doorstaan. Die aanval kwam van Mar tin Venix. Hij heeft het toch twee keer gepro- beed, maar beide malen bleef het succes achter wege. Peffgen was na melijk niet de enige die op zijn tandvlees reed. Ook Venix sprak zijn laatste reserves aan. Cees Stam reed ook al op zijn „tweede kracht". De Nederlanders hadden voor de wedstrijd een niet-aanvals verdrag gesloten. De bedoeling was dat Venix en Stam elkaar geen pijn zouden doen. Er was niet direct medewerking afge sproken, maar er zou in ieder geval geen tegenwerking wor den gepleegd. De niet-aanvalsovereenkomst echter werd uitgevoerd in de richting van Peffgen. Niet één keer heeft de Duitser in de snelle en moeilijke periode van de wedstrijd, de eerste twintig minuten, moeten versnellen on der de dwang van anderen. De Nederlanders hebben elkaar niet tegengewerkt, maar zij hebben elkaar ook nauwelijks geholpen. De race was alleen interessant in de eerste twintig minuten toen Sercu en Savary nog een klein partijtje meebliezen. Maar nadat zij als kanslozen de strijd hadden verlaten en de eerste drie plaatsen waren ver deeld tussen een Duitser en twee Nederlanders, bleef nog slechts de vraag wie welke me daille zou krijgen. Peffgen had de beste uitgang spositie en van de achttiende tot de dertigste minuut had hij Stam als zijn naaste belager. Hoog in de baan zet Martin Venix zijn vergeefse aanval in op de koppositie van Wilfried Peffgen. Stam echter hield afstand van Peffgen, die zelf zijn tempo kon blijven uitkiezen. Na een half uur kwam Venix af. Stam dacht aan de afspraak, liet zijn collega gaan, maar die volgde vervolgens precies dezelfde tactiek. Meerijden op afstand. Na de rit zou Cees Stam zeg gen: „Ik begrijp Venix niet. Wij zouden samenwerken om het beste te bereiken en ons in diénst stellen van de sterkste man. Ik was op dat moment de beste. Ik ga akkoord wanneer hij mij passeert, maar dan moet hij doorgaan. Dat is niet gebeurd. Van de andere kant kan natuurlijk niet ontkend worden dat de Peffgen van avond weer sterk was. Achteraf ben ik niet ontevre den. Ik ben met angst van deze finale begonnen. Ik wil niet zeggen dat de zuigkracht van gangmaker Bruno Walrave op deze baan minder was dan el ders, maar nadat het Minneboo in de finale zelfs superslecht was gegaan, had ik mijn zor gen. Die zijn vanavond geen werkelijkheid geworden. Het ging goed, maar niet goed ge noeg". Martin Venix meende dat alles tegenzat in dit kampioenschap. „Cees Stam en ik hadden een bijzonder slechte startpositie. Tegen het eind waren er nog te weinig renners in de strijd om het Peffgen moeilijk te ma ken. Het begin daarentegen heeft erg veel kracht gekost. Renners als Sercu en Savary waren toen toch behoorlijke dwarsliggers. Ik heb mijn aanval tot het einde uitgesteld omdat ik niet wilde dat Peffgen en ik de goot zouden worden ingereden en een ander er de voordelen van zou plukken. Ik moest tegen het einde toen ik echt in de slag ging, een paar keer los van de rol, maar ik heb het voor deel snel te herstellen. Daarom kon ik nog een paar keer ko men. Kampioen ben ik niet ge worden, maar ik heb mijn doel bereikt, ik wilde in ieder geval op het podium". De Japanner Koichi Nakano kijkt al op, hij is zeker van de wereldtitel bij de beroepssprinters. De Westduitser Dieter Berkman komt snelheid tekort.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11