Zorgen in België over teruggang bloementeelt GROENTE FRfHT #EMEI\I B#LLEIM Kassenteelt Sovjet-Unie nóg in de kinderschoenen w VEEL KWEKERIJEN VEROUDERD Gezondheid voorop bij kleurrijke CBT-reclame groente in West-Duitsland 9? PAPRIKAMARKT ONVERANDERD BLOEMENBEDRUF KOMT WEER OP GANG BOLLENVAK HEEFT EIGEN RECHTBANK LEIDSE COURANT, MAANDAG 21 AUGUSTUS 1978 PAGINA 9 Brussel In België maken de bloementelers en de han delaren zich zorgen over de gang van zaken. Het meest opvallende is een teruggang in de eigen teelt en ander zijds toename van de import. Gevreesd wordt dat binnen niet lange tijd beiden op vrij wel gelijk niveau zullen lig gen en dus de eigen teelt even groot is als de import van bloemen. In 1977 maakte de Belgische import reeds 68 procent uit van de Belgische produktie- waarde en moest de binnen landse produktie opnieuw ter rein prijsgeven. In het afgelo pen jaar nam de Belgische export met slechts 3,66 pro cent toe in opbrengst maar in gewicht was er een verminde ring met 5 procent. De Belgische huishoudingen besteedden in 1977 gemiddeld 56 gulden aan bloemen het geen 14 procent meer is dan in 1976. De aankopen voor in huis stegen met 8 procent ter wijl aan bloemen als ge schenk 15 procent meer werd besteed. Voor andere doe leinden, voornamelijk graf kransen, werd 24 procent meer uitgegeven. De stijging in geldwaarde was niet zozeer een gevolg van betere prijzen, want er werd 16 procent meer bloemen in België gekocht Daarvoor werd gemiddeld per stuk 81 cent betaald hetgeen vrijwel gelijk is aan 1976. De beste dingen per bloemsoort ver schillen nogal. Aan de top staan de freesia's met ruim 47 procent, gevolgd door anjers met bijna 25 pro cent. Dan de rozen 8 procent, chrysanten 5 procent en tul pen 4 procent. Over het hele land was de groei in aanko pen verspreid evenals onder alle sociale groepen. Het aandeel van de bloemen winkels in de verkoop liep terug hetgeen trouwens ook in Nederland het geval is. In 1975 werd ruim 70 procent van de aankopen in winkels gedaan, het afgelopen jaar 65 procent. Ook in België stijgt de aankoop van bloemen in de grootwinkelbedrijven. Op de drie veilingen in Brussel, Aalst en Edegem werd het afgelopen jaar totaal voor 43 miljoen gulden omgezet, het geen een stijging met 7 pro cent betekent tegen 1976, wel ke stijging uitsluitend door hoger prijzen is veroorzaakt want de aanvoer liep met 3 procent terug. Hoge lonen Vooral vanwege de hoge lo nen wordt de teelt van aza lea's in België bijna onmoge lijk genoemd. Om die reden wordt nationalisatie van deze teelt noodzakelijk geacht, zo meent het Vakblad van de Belgische Tuinbouw. De boomkwekerijen moeten drin gend gaan zoeken naar nieu we afzetgebieden. Gesteld wordt dat de pot plantenteelt zware concur rentie van Nederland onder vindt. België is in niet gerin ge mate toeleverancier van Nederland geworden. Men meent dat de Belgische sier teelt staat of valt met de aankopen die door Frankrijk worden gedaan. De aankopen door West-Duitsland hebben de tendens tot vermindering. Als totaal zijn in het afgelo pen jaar de prijzen voor bloe men en planten-in België on voldoende gestegen om de kosten op te vangen. Verouderd Het Vakblad noemt de Belgi sche kwekerijen verouderd en te weinig of in het geheel niet gemoderniseerd. Bepleit wordt meer steun van de overheid om hierin verbete ring te brengen. Er moet een nieuwe weg worden ingesla gen door de Belgische kwe kers en meer los van het indi vidualisme dat nog steeds be staat. Bijzonder in de omgeving van Gent beijveren honderden buitenlandse firma's zich om tegen lage prijzen hun klan ten te bevoorraden. De Belgische kwekers moeten het vooral zoeken in centrali satie van het aanbod en voor uitstrevende methoden zowel in teelt als handeL DEN HAAG Het Centraal Bureau Tuinbouwveilingen (CBT) laat bij de start van ieder seizoen een stroom kleurrijke affiches los op het Westduitse publiek. Dit jaar springt met name een serie in het oog, die opvalt door de persoonlijke benadering van de consument. „Ik ben Karin Roemer, sekre- taresse, 1.63 lang en weeg 49 kilo", zo staat er naast de afbeelding van een lieftallige jongedame, die even de vol slanke rug naar het type-ra- telwerk heeft gekeerd om te vertellen dat ze eenmaal per week een groentedag inlast. En wel omdat ze beslist haar gewicht wil behouden. Bravo! Jëmtm-Simmi iyiti timw JfUfat JfltiffXf do* rtöüJ&itö. Als ze maar de rest van de week de „Bratwurst" laat staan. Voorts vermeldt de affiche, in keurig door Karin getypte let tertjes. dat een komkommer slechts 30 kaloriën bevat. In 100 gram kropsla zitten 'overigens maar 12 kaloriën. Dit staat te lezen op een twee de affiche, terzijde van een opgewekte jonge huismoeder die trots met een harer sprui ten voortstapt. De boodschap penmand vol met frisse sla- kroppen. Ten slotte komt de jeugd als derde doelgroep naar voren op een affiche met in schoolschrift: „Mijn vriend jes noemen mij Tomaten-Tim- mi omdat ik zo graag tomaten eet. Maar ik ben altijd de snelste. Mijn moeder zegt dat komt door de vitaminen in de tomaten". Jimmi scheurt rond op zo'n vervaarlijk rolplank- je. Alleen voor de fotograaf stond de knaap even stil om er vervolgens weer pijlsnel van door te gaan met een tomaat tussen de hapgrage kaken. Alle drie. de kleurenaffiches meten 60 bij 84 cm en kunnen uitsluitend door de Westduit se afnemers van de Hollandse exporteurs bij het CBT be steld worden. K. VROMANS, NA BEZOEK AAN USSR-TUINBOUW: NAALDWIJK —.De kassen teelt in de Sovjet-Ünie staat nog in de kinderschoenen. De teelttechnische kennis is nog gebrekkig, vooral bij het la gere personeel. Maar omdat men over veel en goedkope arbeidskrachten kan beschik ken, zijn de kosten voldoende laag te houden, waardoor het eindresultaat al gauw hoog genoeg is. Tot deze conclusie komt de heer K. Vromans uit Naaldwijk in een uitgebreid verslag, dat hij in juli maak te over een bezoek aan een landbouwtentoonstelling in Moskou en aan glastuin bouwgebieden bij Charkow en Kiev. In zijn verslag geeft de heer Vromans eerst een overzicht van de groenteteelt in de Sov- jet-ljnie. Naast de groentepro- duktie op de grote kol- en sovchozen (zij voorzien het land voor zestig tot zeventig procent van groente) zijn er ook nu nog wel kleine parti culiere stukjes grond van on geveer een halve hectare te vinden, waar men ook groen te teelt. De grote gespeciali seerde bedrijven bezitten be halve de vollegrond ook plas tic of glazen kassen. De grote glas/foliecomplexen zijn al te vinden rondom de grote steden zoals bij Moskou, Kiev, Charkow, Leningrad, Rostov, Riga en in de noord Kauka- Op de landbouwtentoonstel ling in Moskou trof de heer Vromans vleestomaten aan, die naar Westlandse begrip pen bont van kleur waren. Ook waren er augurken of zeer kleine komkommertjes. paprika die puntig en klein, plat en rond was. Verder was er witte kool en sla, die rede lijk van kwaliteit waren. De bloemkool was er klein en los. Bij de teelt van tomaten houdt men in de kassen - de meeste glazen kassen zijn in 1971 gebouwd door Prins N.V. uit Dokkum en Voskamp en Vrijland uit 's-Gravenzan- de - hetzelfde temperatuurni- veau aan als in Holland. De opbrengst is zo'n zestien kilo gram per vierkante meter. In Holland is dat vijfentwintig tot dertig kilogram per vier kante meter. De grond wordt elk jaar ontsmet met formali ne of er wordt gestoomd. Men poot de tomaten in februari/- maart. Men kent er dezelfde ziekten en ook de beregening wijkt niet veel af van die in Holland. Tijdens het sorteren worden alleen de grootste en kleinste tomaten eruitge- haald. Het binnenland is de afnemer en geïmporeerd wordt voornamelijk uit Bul garije. In het lopende vijfja renplan wil men het kassen- gebied uitbreiden tot achttien duizend hectaren. Er wordt ook sla in de kassen geteeld. In vijf dicht opeen getikte bladzijden heeft de heer K. Vromans uit Naaldwijk een interessant reisverslag opgesteld over zijn bezoek I aan de glastuinbouw in de I Sovjet-Unie in juli. Omdat wij meenden, dat tal van i lezers van onze land- en tuinbouwpagina geïnteres seerd zouden zijn in de ervaringen van de beer Vromans publiceren wij vandaag een uittreksel uit zijn interessante rapport fabriek gestuurd. De prijzen worden door een prijzenco- mité vastgesteld. Op de sovchos „Zorsja" nabij Kiev, zo schrijft de heer Vro mans in zijn reisverslag, heeft men zeven hectaren aan plas tic kassen op de totale grootte van de sovchos van driedui zend hectaren. In de kassen, die met gaskachels worden verwarmd, werken in totaal tweehonderd mensen. Omge rekend is dat één man op de 360 vierkante meter kas. Dank zij de verwarming kan men de teelten daar in decem ber beginnen. Het seizoen loopt tot juli, maar door het slechte weer stonden de ge wassen er tijdens het bezoek - eind juli - nog in. Het gebeurt met een rijdende Volgende teelt installatie, die van de ene kant naar de andere over het veld rijdt. Daardoor is de pro duktie van komkommers, kool, tomaten en aardappelen flink gestegen. Gemiddeld wint men tien tot per hectare groente meer door de irriga- - Irrigatie De sovchos, die de heer Vro mans nabij Charkow bezocht was 6.000 ha. groot Een ge deelte daarvan werd voor groenteteelt gebruikt. Men produceert drieduizend ton per jaar. Het volgende vijfja renplan wil men dit met dui zend ton verhogen. Over de irrigatie die men hier toepast is men zeer goed te spreken. tie. De kwaliteit van de prod uk- ten moet voldoen aan bepaal de staatsstandaarden. Op de plaats van de produktie wordt de kwaliteit gecontro leerd door een keuringsin stantie. In januari sluit de stad, waar zo'n sovchos mees tal bij gelegen is, een con tract af over de te leveren hoeveelheid groenten en der gelijke. Tijdens het groeisei zoen kan dit echter gecorri geerd worden. Wanneer de produktie erg groot is wordt het teveel naar de conserven- In de tussenliggende vier maanden worden de kassen weer geheel opgeknapt voor de volgende teelt: tomaten en komkommers en als bij teelten sla en dergelijke. De teelten worden al in december opge zet, omdat men dan vroeg in produktie is en zodoende de beste prijzen kan maken. Dit kost echter wel ongeveer tweeënhalf miljoen kubieke meter gas per jaar. Dat is dan over het hele complex 35 ku bieke meter gas per vierkante meter. In Nederland vragen de tomaten 50 kubieke meter en de komkommers zo'n 65 kubieke meter per vierkante meter. De gemiddelde tempe ratuur bedraagt in de winter in het gebied rondom Kiev -15 graden Celcius, in de zomer 19 graden Celcius. In vergelijking met de tweede week van augustus is er vorige week op de paprika- markt weinig veranderd. Het aanbod van groene paprika groeide nog iets en kwam boven de 300 ton per week. Met deze aanvoer had de handel wel de nodige moeite. Vooral ook, omdat de paprika- stroom vanuit Italië naar West-Duitsland onverminderd aanhoudt Hierdoor ontstaat er op deze markt minder ruimte voor de groene paprika uit Holland. Het gevolg van deze situatie was dat de gemiddelde prijs rond de negentig cent per kilo bleef steken. Voor de komende week lijkt er weinig verbetering in de situatie mogelijk alleen een kleiner aanbod kan voor wat meer ruimte zorgen waardoor de prijs wat kan oplopen. Bij de rode sorteringen bleef de aanvoer zich op een gunstig niveau bewe gen, hierdoor wist de prijs zich te handha ven. De gemiddelde prijs lag op 2,08 per kilo. Van de rode paprika wordt een wat kleiner aanbod verwacht, waardoor hogere prijzen niet uitgesloten zijn. Komkommerprijs hoger Het sterk teruglopen van de aanvoer bij komkommers heeft ertoe bijgedragen dat de gemiddelde noteringen weer wat hoger kwamen te liggen dan de week ervoor. Vooral de lichtere sorteringen konden be ter in prijs meekomen. De gemiddelde prijs van de sorteringen 41-61 klom met zeven cent per stuk en kwam hierdoor op 35 cent Op de Westduitse markt verandert er niets, Nederland is er nog steeds heer en meester. De export naar Engeland stelt al enige weken teleur, deze bedraagt sinds enkele weken de helft van die van het vorige seizoen en komt neer op zo'n 50 ton per week. Denemarken neemt daarentegen duidelijk meer af dan vorig jaar. Voor de komende week zal het aanbod weinig ver anderen, hetgeen ook van de prijzen wordt verwacht Tomaten ook weer duurder Bij de prijsvorming van tomaten krijgt men de indruk dat dit volgens een „jo-jo principe" tot stand komt De ene week loopt de prijs van 96 cent per kilo op naar 1,37 in de erop volgende week. Vervol gens daalt hij weer naar 86 cent en in de afgelopen week werd er gemiddeld 1,26 per kilo betaald. Het was vooral de sterke concurrentie van Italië, Roemenië en Bel gië die een ongunstige invloed op de prijs vorming uitoefende. De afgelopen week Kas met netmeloenen. was de situatie duidelijk gunstiger. Ver wacht mag worden dat de aanvoer geleide lijk kleiner gaat worden, waardoor de prijs minder in gevaar komt. Overige gewassen aubergines neemt nu we kelijks verder af. Dit heeft er de afgelopen week niet voor kunnen zorgen dat er hoge re prijzen mogelijk werden. De gemiddelde prijs bleef op 2,18 per kilo. Voor de komende week worden er wat hogere prij zen verwacht De afzet van het grote sla- aanbod blijft moeizaam verlopen. Ook de afgelopen week kwam dit weer duidelijk in de prijzen tot uitdrukking. Gemiddeld werd er 14 cent per krop betaald. Hier zal voorlopig weinig verandering in komen. Het spruitenseizoen is dit jaar eerder van start gegaan dan vorig jaar. De prijzen zijn echter minder hoog. Voor de A-sortering werd 1,20 per kilo betaald. De aanvoer zal langzaam groeien, veel gevolgen zal dit voor de prijzen niet heb ben. De markt was de afgelopen week weer ruim voorzien van andijvie, de klok bleef stilstaan op een gemiddelde prijs van 40 cent per kilo. Door een aanhoudend groot aanbod zal andijvie goedkoop blij ven. Voor radijs was er sprake van een lichte prijsverbetering, de gemiddelde prijs per bosje kwam op 35 cent Hogere prijzen lijken ook de komende week weer moge lijk. De aanvoer van prei is sterk toegeno men. De kwaliteit van de prei werd beter. De meeste prei had een duidelijk langere witte schacht De prijs bedroeg 67 cent per kilo. Door grotere aanvoer kunnen de prij zen de komende week lager komen te liggen. Voor sperziebonen en snijbonen werden er de afgelopen week weer goede prijzen betaald. Ze brachten 2,55 en 4,50 per kilo op. Snijbonen kunnen de komende week wat goedkoper worden. Bloemkool bleef goedkoop, namelijk 65 cent per stuk. Door een ldeiner wordend aanbod kan de prijs wat oplopen. Voor ijsbergsla wordt er in de detailhandel re clame gemaakt door receptenfoldertjes. Voor dit gezonde, maar helaas nog weinig bekende gewas, werd op de veiling 50 cent per stuk betaald. Postelein bracht 1,16 per kilo op. Het dieptepunt waarin de bloemhandel tijdens de warmteweek terecht was geko men, is gepasseerd. De koelere weersom standigheden hebben in dat opzicht een verbetering gebracht, ook al zullen de va kantiegangers daar anders over denken. In het algemeen trokken de prijzen weer op al was dat niet over het totale front het geval. Voor de tij van het jaar zijn de aanvoeren normaal. Ze namen vergeleken bij voor gaande week toe en lagen rond de twee miljoen bos of stuks hoger dan vorig jaar. De trosanjers leverden met een miljoen méér daartoe een flinke bijdrage. De anjers normaalcultuur hadden we moeite om het prijspeil van vorig jaar te handhaven hoewel de aanvoer toch matig was. Vergeleken bij de trosanjers is dat verschil nog ongunstiger. De totale omzet aan de CCWS beliep afgelopen week bij een aanvoer van 25.488.923 bos of stuks 7.178.450.26 tegen zelfde week in het vorig jaar een aanvoer van 23.480.685 bos of stuks voor 6.374.569,30. De snijbloemen gaven een omzet van 6.445.901.07 tegen 5.816.613,13 vorig jaar bij een hoger aanvoer van ruim twee miljoen bos of stuks meer: De buitenlandse bloemen komen zeer matig aan de markt, ruim 10.000 bos of stuks met opbrengst van 4.423,60 te gen bijna 200.000 bos of stuks vorig jaar en opbrengst van 31.626,28 vorig jaar. De potplanten kwamen met 392.737 iets rui mer dan vorig jaar maar de opbrengst van 724.027,40 wijst op een wat hoger prijs. De perkplanten blijven in aanbod stabiel. Vooral de bloeiende potplanten zijn goed in trek. Er waren produkten die afgelopen week met honderd procent in prijs stegen verge leken bij voorgaande week. Van de geplo zen chrysanten kan op korte termijn een wat ruimer aanvoer worden verwacht, het aanbod lag nu lager dan vorig jaar en ook de prijzen waren op lager niveau. Bij de Felicia Ameloides lelies had enchantment het moeilijk, de ander soorten deden het aardig. Irissen bleven achter in prijs, leliekelken lagen heel wat beter dan vorig jaar. De gladiolen kwamen nu in groter partijen zij het van heel wat minder betekenis dan bijvoor beeld in Rijnsburg waar meer dan twee miljoen bos werd aangeboden. Met betrek king tot gemiddelde prijzen het volgende, met tussen haakjes die van het vorig jaar Amerikaanse anjers 16(18) trosanjers 25(24) anthurium 1.07(99) snijgroen 22(16) jaarrond troschrysanten 22(16) idem geplo zen 46(55) normaal 44(47) freesia 18(15) gerbera 29(29) gladiolen 10(7) irissen 19(23) leliekelken 26(56) lelietakken 28(24) grote rozen 23(17) idem klein 16(13) soma 21(14) belinda 15(10) red garnette 13(11). Na de „stilte" van de vakantie begint zo langzamerhand het bloemenbedrijf ook weer op gang te komen. Zoals reeds eerder aangekondigd in de ledenvergadering, gaat de CCWS meer aandacht vragen op ver schillende manieren waarbij ook gebruik wordt gemaakt van de jongste beslissing om importbloemen te gaan veilen. Voor de komende week wordt geen over matige aanvoer van bloemen verwacht bij de thans geldende weersomstandigheden hetgeen het prijspeil ten goede kan komen Een unieke zaak: een branche die een eigen rechtbank en een eigen wetboek heeft. Dat is in het bloembollenvak nl. het geval al meer dan zeventig jaar! De rechtbank is het Scheidsgerecht voor de Bloembollenhandel en het Handelsregle ment voor de Bloembollenhandel kan zon der overdrijving het wetboek worden ge noemd. De uitspraken van het Scheidsge recht zijn bindend. Een hoger beroep tegen de beslissingen van de scheidslieden is niet mogelijk. De bloembollenrechtbank wordt voor het overgrote deel gevormd door onpartijdige mensen-uit-het-vak, terwijl de voorzitter, de plaatsvervangend voorzitter en de secretaris juristen zijn. Het Scheidsgerecht voor de Bloembollen handel is in 1907 door de (toen nog niet Koninklijke) Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur in het leven geroepen. Het funktioneért tot vandaag de dag tot volle tevredenheid van alle vakgenoten. Dat is op zich al verwonderlijk in een bedrijfstak, waar van oudsher de kwekers en de exporteurs elkaar niet verder ver trouwen dan ze elkaar zien. Verwonderlijk ook omdat de vakgenoten zelf jaarlijks een fors bedrag voor het Scheidsgerecht op tafel moeten leggen. Nooit zijn er stemmen opgegaan om het Scheidsgerecht maar op te heffen, of zoals de bollenkwekers dat plegen uit te druk ken „af te schoffelen". Voordelen Van het nut van het Scheidsgerecht is iedereen overtuigd. De voordelen springen direct in het oog. Om te beginnen wordt rechtgesproken door mensen uit het vak zelf. Daar komt nog bij dat de uitspraak er altijd op korte termijn komt en boven dien zijn de kosten belangrijk lager dan wanneer men een civiele procedure zou aanspannen. Het Scheidsgerecht is echter méér. Het is ook een soort verzekering tegen misbrui ken en onrecht. In het bloembollenvak worden jaarlijks tienduizenden transacties afgesloten, waarbij het vaak om zeer grote bedragen gaat. Maar dat alles gebeurt onder de beschermende paraplu van Scheidsgerecht en Handelsreglement. Goede mannen Een beschermende paraplu omdat ook de lieden wier geweten belangrijk ruimer is dan voor normaal wordt aangenomen, zich wel tweemaal zullen bedenken alvorens te gaan proberen „de zaak te flessen" Zij weten immers dat ze bij doorgewinterde vakmensen in het Scheidsgerecht niet aan boord behoeven te komen met bakerpraat jes. De scheidslieden zijn volledig op de hoogte en hun taak is dan ook heel sierlijk omschreven als „Uitspraak doen als goede r recht en billijkheid" Samenstelling In het Scheidsgerecht voor de Bloembol lenhandel hebben zowel exporteurs als kwekers zitting, hoewel de laatste groepe ring de meerderheid heeft. Voor de belan genbehartiging ter plaatse kan men be schikken over een net van rond veertig correspondenten. In nagenoeg iedere plaats waar bloembollen worden geteeld is een correspondent gevestigd Hoe goed het Scheidsgerecht functioneert, blijkt uit het... betrekkelijk kleine aantal zaken dat jaarlijks moet worden behan deld. De paraplu biedt afdoende bescher ming. En mede daarom wordt er nooit over „afschoffelen" gesproken

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9