Plotselinge wijzigingen verrassen modewereld VAN HUIS UIT Pulchri-kunstenaars werkten in vakantie Wandelen in de bergen op een koopje Breiboek van de Hema is uit Jeugdboek- prijsvraag van Bruna BRIL BLIJFT LICHT VAN GEWICHT WAT IS „IN" WAT IS „OUT" Op de nachtelijke toer kunst en kunstenaars BINNENLAND KUNST LEIDSE COURANT MAANDAG 21 AUGUSTUS 1978 PA«NA Jas/broek ensemble van Dior in beige/roest/bruin pure wol van Besson. Er worden pumps met hoge hakken bij gedragen. een aansluitender mode en. verder rustig dragen wat vorig jaar leuk stond. Niettemin zijn de couturiers erin geslaagd voor dit seizoen een sjieke stijl te ontwikkelen, die ook duidelijk begrensd is: overdag „sophisticated" met ruimte voor velours en satijn (bloeses), 's avonds theaterach tig, de herrezen vamp uit Hol lywood van de jaren dertig, de vrouw van de grote entrée. Overdag bedekkeh de rokken de knie van een halve tot een hele handbreedte. Naar gelang de uren vorderen zakken ze na theetijd tot de kuit en krimpen als de avond inzet soms tot boven de knie. Sommige rok ken zijn kort aan de voorkant en slepen aan de achterkant over de vloer. Of ze hangen in punten. 'Het broekpak is gebleven, maar het is minder extreem geworden, de pijpen van de broek raken de enkel niet of nauwelijks. Nieuw is de com binatie mantel met broek (Dior). De jas met brede schouders valt tot over de knie en is sluik gesneden-Leitmotiv voor overdag is de redingote op bijpassende broek, waarbij schoenen met hoge hakken. Laarzen zijn er een beetje ui- tVerder presenteert de mo de in de mantelsector een peignorachtig geval zonder knopen met rond lopende voorpanden, maar er is grote competitie tussen de 3/4, de 7'8 en de 9/10 mantel, waarbij misschien het korte driekwart jasje in tweed (grof dan wel visgraat) als overwinnaar uit de strijd komt. Het is een makkelijke dracht, aan te schieten over broek of rok, die recht valt of niet uitwaaieren de plooien (plissé's) heeft. De tube-jassen vallen enkele cen timeters korter dan de knie- lange rokken (Givenchi). Een nieuwe carrière is weggelegd voor de avond-smoking (met rok of pantalon) uit luxueuse stoffen of wollen stof. Cardin lanceerde een smetteloos wit smokingjasje op zwarte rok. Zwart Nu moet het hoge woord eruit. Zwart loopt deze winter met de prijs weg. In de coutures- hows was het klassieke zwart voor 26% aanwezig in het kleu renpalet. Daarna volgden grijs, bordeaux, wijnrood en aubergine met 14%. De ca mels, ivoires en zomerbeiges waren gedaald tot.resp. 6% en 9%. Het zwart van de „petite- en grande robe noire" wordt echter vaak opgevrolijkt door klaroengeschal van primaire kleuren in accessoires als sjer pen, dassen in schreeuwende kleuren: hard rood, hard groen, fel geel. Daarnaast gaan veel tinten de koperkant uit in combinatie bijvoorbeeld met paars. Uni is geliefd, maar er zijn ook grote plai druiten. strepen en ruiten,- bloemen prints. De theater- look voor de avond zal niet iedere vrouw in vervoering brengen. Wie steekt zich in het rode pakje van de liftboy of in het uniform van oom agent? Dan liever in de glim mende satijnen blouses, rok ken of broeken, nog oogver- blinderder gemaakt door glit ters, straszborduursels en gro te brutale sieraden, „twinkle twinkle little stars"! Dit zijn de „lichtpunten" voor komende winter, die er modisch gezien „duister" uitziet. Nieuw is dit jaar het speciale programma wandeltochte voor senioren in Kitzbühel/Tirol. Onder de leuze: „me minder kilometers tot hetzelfde doel" lopen oudere mensa in het grootste gesloten bergweiden-gebied van Tirol (32 km2 met 530 bergweiden) op gemiddelde hoogte gemakkelijk naar boven. Wanneer het in de bergen het mooist is, te weta in de herfst, heeft het Kitzbühelse VW een leuke verrassing een gunstig „Pauschalangebot" (algehele aanbieding), ee zevendaags arrangement in het kader van deze berg-weiden wandelingen. Het geldt van 21 augustus tot 8 oktobei Privékamer met ontbijt vanaf 79,-; Pensions met ontbij vanaf 106,-; Logementen met halfpension vanaf 180,- Hotels met halfpension en bad vanaf 275,-. Het deelnemei aan de wandeltochten onder leiding is hierbij inbegrepen Wie er nog 21,- bij betaalt krijgt de vakantiepas vai Kitzbühel voor gratis rijden op alle bergsporen en zetelliften alsmede vrije toegang in ht overdekte zwembad. Inlichtingen: Fremdenverkehrsverband A 6370 Kitzbühel, Tirol, tel. 05350 2272 2155. Het nieuwe breiboek van de Hema is uit. Een prachtig boek met maar liefst 403 modellen die allemaal in kleur zijn afgebeeld. En wat meer is: de modellen worden gedragen door allerlei bekenden; Willem en Truus van Hanegem in een stevig vest, Adèle Bloemendaal in een sensationele jas, de bemanning van de Onedin Line in stoere visserstruien, André van Duin in een vrolijke streeptrui en Ties Kruize in allerlei sportieve modellen om maar een paar „gelegen heidsmannequins" te noemen. Behalve noodzakelijke gege vens over de gebruikte breiwol (hoeveelheid, kleur en prijzen per knot) en werkbeschrijvingen, zijn er ook veel gegevens over de artiesten in het breiboek, dat sinds zaterdag voor 7,75 te koop is, opgenomen. De wereldwijze vrouw met Kleuterbril voor de kinder- Schooljongens zullen meer dan vier kruisjes fysionomie, ontwerp van geen bezwaar hebben te- heeft een grijsbruin mon- Menrad. gen deze metalen bril, die tuur, zeer gekleed en pas- net als die van pa een send bij haar ton sur ton dubbele „neusbrug" heeft, grijs/bruine haren. Kleur: staalblauw. (Maar ook in bruin en zilverkleu rig)- We hebben lang op de zomer gewacht; nu is hij er (nog), maar er moet alweer aan de winter worden gedacht. De bril is allang geen stiefkind van de mode meer; hij wordt aangepast aan de gezichtsvorm, de kleur van de teint en de ha ren. Zelfs doet hij in algemene zin mee met de algemene modetrend op kleurgebied. Lichtge wicht blijft het keur merk voor komend sei zoen en op de foto's kan men zien wat er zoal wordt aangeboden. Terug van de opticien en best tevreden met dit montuur. Basisschool- meiske met bril in metalen - en jeanskleurige uitvoe ring. Er zijn bloemen die rond middernacht hun kelken ontvouwen, en maar enkele uren mooi blijven. Om van hun onaardse schoonheid te genieten moet een mens 's avonds laat in de auto stappen en naar een kwekerij of kas rijden waar zij bloeien. Bovendien geeft de „Koningin der Nacht", zoals zij heet, slechts éénmaal per jaar haar charme prijs aan het menselijk oog om dan te verschrompelen. Ze heeft haar tijd gehad. „Damast" of Nachtviool is ook een interessante 'nacht vlinder', maar op haar eigen manier. Ze begint in de kleinste uurtjes te geuren. De koosnaam „Viola Odorata" duidt al in die richting, hoewel de Latijnse familienaam „Hesperis Natro- nalis" is. Om haar waar te nemen hoeft de liefhebber alleen maar zijn bed uit te rollen en boven de vaas met Nachtviolen met zijn neus te gaan hangen.Minder omslachtig dan het aanschouwen van de Koningin der Nacht, dit bijwonen van een wonder der 'natuur. De Nachtviool wordt weinig gekweekt. Ze is een ouderwets bloempje in wit, violet en blauw en ziet er niet eens bijzonder uit. Maar ze is wel bijzonder. En goedkoop: 3,95 per bos. De kweker ziet haar in de toekomst wel populairder worden voor tuinbeplanting. Chemise-jas van Yves St. Laurent met brede opgevul de schouders en volle mouw. De lengte is 7/8; eronder huist een fluwelen nauwe rok. Handschoe nen zijn terug in het modebeeld. Laarzen minder dan vorig jaar. Seizoen 1978/79 Te signaleren in de mode Rokken korter. Hoge hakken Veel satijn, velours en glasstoffen. Veel strasz borduursel, veren, aigrettes, gekke kleine hoedjes en petten, geïnspireerd op uniformen, herenhoeden. Grote kristallen sieraden, epauletten, officiersknopen en distinctieven, ridderorden. Brede, opgevulde schouders, Donkere kleuren met zwart aan de kop, Accessoires in primaire kleuren. Halve laarsjes. Handschoenen. Overdreven Hollywoodachtige vossekragen en hoeden. Wollen pullovers, die in ongelijke punten vallen. Avond-smoking. Korte soms loshangende tweed jasjes. Nauwe rokken met of zonder overslag (enveloppe). Bewerkte armbanden, sierspelden, haarkammetjes met glin- sterstenen. Minder laarzen. Geen raglan mouwen. Wijdte weg. Etagerokken weg. Pastels (ecru, kaki, ivoire, room) sterk verminderd. Geen lagen-look meer. Oneerbiedig gesproken: de Hogere Kleermakers hebben de vrouw voor komend sei zoen „een poets gebakken". De mode sloeg een bladzijde om. Hangen de kleerkasten nog vol met de wijde lagen- jurken en rokken, blouses en truien met afhangende schou ders, de nieuwe trend houdt het silhouet smal, vormen worden niet meer weggestopt onder meters stof. Het vrou wenlichaam heeft weer duide lijk aangegeven lijnen: een taille, boezem en heupen die vloeiend overgaan in dijen en benen. De rokken zijn nauw, soms met een overslag en....- korter. Om de verrassing te overrom- pelender te maken: voor herfst 1978/79 ultra brede schouders, zo nu en dan zelfs opgevuld als in de jaren der tig. Tikje inconsequent bij de meer vrouwelijke lijn: we mo gen ons opfrunniken met rid derorden, épauletten, Brande- bourgs van Russische offi- ciersjassen. Maar daarover la ter. De waarde van de vrouwe lijke welvingen mag dan her ontdekt zijn, er zit wel een geniepig commercieel streekje achter. Nieuwe mode, nieuwe kleren kopen; kassa rinkelen. Laat U zich echter niet te veel opjutten. We hebben het nu over de „haute couture", (die het grote publiek misschien niet eens aanspreekt), terwijl de pret a porter in Parijs andere taal laat horen. Hier is het nog wijdte, plooien die uitwaaieren en rimpelingen wat de klok slaat. Bovendien zijn de grote magazijnen niet voetstoots van zins het roer om te gooien, ze houden meer het oog gericht op de (Franse) confectie, die het in de praktijk ter navol ging voor het zeggen heeft. De couture wordt ontworpen (als eerder aangeduid in modever- halen) in „het laboratorium"; ze is experimenteel, maar we mogen er blij om zijn dat ze bestaat. Anders werd er een eentonig lied gezongen. Lang zamerhand zal de nieuwe trend doordringen, eerst zwak jes vertaald en dan pas in haar volledige omvang. Voor lopig is het bij aankopen no dig rekening te houden met Reisschetsen kunnen gevoeg lijk in twee soorten verdeeld worden: De schilder of teke naar wil het bijzondere van een landschap, 'n stadshoek of 'n ander merkwaardig punt la ten zien of hij wil een persoon lijke herinnering overhouden van iets wat hij mooi vond en hem erg aantrok. Natuurlijk bestaan er combinaties van beiden, maar de Pulchri-expo- sitie van reisschetsen door le den laat die twee categorieën toch duidelijk naar voren ko men. Nu is de reisschets al een oud, bijna klassiek gegeven en vóór de fotografische periode was zij de enige locale documenta tie. Maar hoe is een kunste naar? Hij kan eenvoudig niet laten te noteren en je kunt je geen schilder voorstellen die Jos van den Enkhuizen-Station zonder schetsboek op vakantie gaat. Er hangen vijftig werken in de galerie en tuinzaal van Pulchri, middelmatige formaten, want het buitenwerken op groot be stek is tamelijk moeilijk en te genwoordig ook niet meer ge bruikelijk. Maar er zijn wel fijne dingen bij.! Een keuze: Twee franse landschappen van Hierck, echt behorende tot de eerste soort, om te laten zien hoe het dóór is, terwijl zijn „Op weg naar Minas Tirith" 'n col lage, blijkbaar heel iets anders moet zijn. Gerrit Watjes betitelt zijn beide etsen als „plaat"- nummer zus en zo, waarbij we denken aan strikt persoonlijke impressies en te semi-abstract om voor de doorsnee-toeschou wer toelichtend te zijn. Met Jos van den Berg is het anders gesteld, die b.v. zien hoe ge moedelijk maar tegelijk hoe boeiend pictureel een Hollands stationnetje kan zijn en hoe gigantisch het Romeinse Colo- seum zich voordoet. Wibbo Hartman blijft door de loop der jaren de kalme, bijna nauwgezette verteller over de schoonheid van het landschap waar het ook moge zijn: Fran krijk of Engeland, en Paul van Eden, die er altijd uitspringt met zijn eigen coloriet, laat weer eens 'n stadsbuurt zien, 'n straatje in Orange. Meesters van lokale sfeer waren en blij ven de Kempers: Charles, de acurate, wil bepaald niets ver geten van de markt in Troyon (een staaltje van pure teken kunst) en Maarten wil hetzelfde, maar met een losser beweging, minder uitgedoktert, maar al leszins volledig beeldend zoals dat kleine badplaatsje aangeeft en zijn „Maas bij Luik". Mien van Koppenhagen houdt zich aan de oude eis: laat het eigene van 'n land, 'n streek zien; vandaar in heldere kleuren en stevige neerzet-lijnen een frans stationnetje met zijn heel ande re seinpalen dan bij ons, met z'n telegraafbedrading, etc. Dingen die veel toeristen ge woonweg niet 2ien, zijn voor de kunstenaar interessante objec ten. Willy Rieser haalde het krijgt te voorschijn op een Bedoeï- nenmarkt, resultaat: een groot se krabbel. Het kan ook anders natuurlijk, zelfs het stilleven op een hotelkamer of restaurant kan aanleiding zijn tot een ets. David King toont zulks met vier maal een „Naturaleza Muerta". Maar dan is er van een schets eigenlijk geen spra ke meer, wel van een volledig doorgecomponeerd werk zoals ook zijn overige bijdragen aan tonen. Deze Pulchri-expositie die voor zeventig procent op niveau staat (bij iedere groep zijn nu eenmaal wat zwakker broeders en zusters.duurt tot en met de 31 ste. J.V. (Van onze kunstredactie) Ter gelegenheid van het ver schijnen van de eerste titels uit het Bruna-jeugdboekenpro- gramraa tijdens de komende kinderboekenweek, heeft uit geverij Bruna een jeugdboe kenprijsvraag uitgeschreven voor Nederlandstalige auteurs en debutanten. Manuscripten kunnen worden ingestuurd tot half april 1978; het winnende manuscript wordt gepubliceerd vóór de kinderboekenweek 1979. De au to ontvangt behalve het gebrui kelijke honorarium een pr van 2000,-. De tweede en di de prijswinnaars ontvang resp. 1500,- en 1000,-. De manuscripten kunnen ook dere uitgevers worden aan| boden. De in te sturen man scripten moeten minima 20.000 woorden omvatten, i typt zijn en bestemd voor leeftijdsgroepen 8-10, 10-12 12 jaar en ouder. Het inj stuurde werk wordt beoordee door Thea Beekman, Marij van Raephorst, Mischa Vreede, Jan Terlouw en Do Verroen. Galerie Edison, Javastraat 16 Den Haag, is vernieuwd en ver groot. Eerste exposant van het seizoen is G.H.K. Borst die van 2 t/m 24 september kleurlino's en gouaches toont op het the ma .Muziek in vorm en kleur". Schilderessen Vereniging O houdt' in Panorama Mesdi Zeestraat 65 b Den Haag e tentoonstelling van de led Eline Cremers en Magaret K ka. De expositie is geopend t/m 27 augustus van 10 tol uur en zondag van 12 tot 5. Maarten Kempers Badplaatsje

Leidse Courant | 1978 | | pagina 6