GEKWELD VOLKSDANSFESm'AL TREKT 10.000 BEZOEKERS D'66 blokkeert collegevorming öjj MAANDAG 21 'AUGUSTUS 1978 LEIDSE COURANT' PAGINA 3 Organisatie wil evenement jaarlijks naar Leiden halen In de L.C. van afgelopen donderdag is een storende fout geslopen. In een bericht op de voorpagina onder het kopje „BoekendieE' werd geschreven dat het personeel van een boekwinkel in de Leidse Haarlemmerstraat werd betrapt op diefstal. Het tegendeel is waar. Het alerte personeel van de boekhandel Zandvliet betrapte woensdag een boe- kendief. Een 22-jarige inwoner van Oegstgeest trachtte zonder te betalen te vertrekken met vier boeken. Korte tijd later trof de politie bij huiszoeking voor nog eens drie mille aan boeken aan. De jongeman zou de diefstallen hebben gepleegd om zijn behoefte aan verdovende midde len te kunnen bevredigen. Onze verslaggever Gert-Jan Onvlee volgde de uitwisse ling tussen Oxford en Lelden de afgelopen week op de voet Zaterdagavond landde het Leidse gezel schap op het Rotterdamse Zestienhoven en was de uitwisseling officieel ten einde. In deze kolom de laatste impressies van die zo geslaagde exchange. Vriendschap D'66 D'66 houdt morgen een algemene ledenvergadering over collegevorming in het Pieterskerkzaaltje, Kloksteeg 16, 20.00 uur. Valkbrug In verband met herstelwerkzaamheden aan het brugdek zal de Valkbrug bij Molen de Valk vanaf vandaag enkele dagen gesloten zijn voor snelverkeer. Voetgangers, fietsers en bromfietsers kunnen wel van de brug gebruik blijven maken. LEIDEN Een gevoel van weemoed kan nauwelijks worden onderdrukt. Het is ook stil in die twee, met Leidenaars gevulde bussen. Stilte die eveneens over heerst op het grote parkeer terrein waar gastheren (en vrouwen) zich hebben verzameld om de groep uit te wuiven. Het duurt lang, te lang. Eindelijk maken de chauffeurs aanstalten, zijn de koppen geteld. Het vertrek is daar. Heftig ge- wuif volgt, dan ligt Oxford achter ons. Is de 32ste uitwisseling met deze Britse universiteitsstad definitief verleden tijd. Even nog blijft het stil in de bussen. Dan echter beginnen de pri've-uit- wisselingen. Wordt de zojuist officieel beëindigde week nog eens volop door ieder doorgenomen. Een week Oxford. Een week I die weer eens te kort bleek. f Te kort om alles te kunnen zien. Te kort om alles te kunnen doen. Te kort in bijna alle opzichten, op één na. Want, het is wel erg opvallend hoeveel vriend schapsbanden kunnen worden aangeknoopt in amper zeven volle dagen. Opvallend hoeveel adressen zijn genoteerd, waarvan een ieder weet dat die in de komende-jaren zullen wor den opgezocht om dan weer echt te worden „gebruikt". Een week Oxford, zonder overdreven te willen doen, een week vriendschap. Een week waarin het voor de Leidse groep bijzonder moeilijk is geweest, meege brachte centen uit te geven. De ponden mochten dan weliswaar nog wel in ca deaus en souvenirs worden omgezet andere gebruiks mogelijkheden werden door de Engelsen toch niet aanvaard. Als gast gekomen, dien je ook als gast te worden behandeld. Wordt het dus ook niet toegestaan maar een drankje ten teken van dank te bestellen. Sterker nog, dat soort acties worden de Leidenaars in Oxford hoogst kwalijk genomen. Een week Oxford. Een week, gekenmerkt door hoogte punten van allerlei aard. De geboorteplaats van Shakes peare, het paleis (Blenheim) waar Winston Churchill zijn leven begon, het zo grandio ze centrum van Oxford, groots in haar eeuwenoude aanwezigheid. Het werd allemaal graag getoond door die mensen in Oxford. Zoals ook de verschillende groe pen zelf „om de dagen te vullen", nog wat „aardige dingen" verzonnen. Met als absoluut hoogtepunt dat idee van de Engelse bowlers om hun groep naar Wales te voeren om aldaar een diner anno 1200 te laten opdiene- Een week Oxford, een intensieve week Oxford. Waarin voor de nieuwko mers een ding duidelijk is geworden: het zo „ouder wets" aandoende uitwisselen heeft ook in deze tijd wel degelijk z'n nut. Veel nut zelfs, juist omdat het sociale aspect van de exchange het sportieve en culturele ge deelte zo ver in importantie overtreft, kan een uitwisse ling op deze basis bijzonder succesvol zijn. En, succesvol was de uiwisseling Oxford- Leiden 1978 zonder meer. Dat toonde de stilte op dat parkeerterrein in Oxford wel (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN D'66 heeft het afgelopen weekeinde zeer onverwcht voor grote problemen gezorgd bij de vorming van een nieuw wethouderscollege in Leiden. Nadat de PvdA vrijdagnacht uiteindelijk besloot in te gaan op de wens van dat D'66 om verder te gaan onderhandelen met de WD om zo een college op brede basis te realiseren, blokkeerde uitgerekend D'66 deze onderhan delingen door mee te delen dat deze stap aanleiding vormt om eerst de achterban hieromtrent te raadplegen. Vermoedelijk zal nu pas woensdag zicht zijn op de verder te volgen procedure. Binnen D'66 wordt de kans dat het alsnog tot een progressief-liberaal college komt overigens niet erg hoog meer aangeslagen. dat we dan een wethouder kunnen leveren. En bovendien zou onze programmatische in breng in zo'n college veel gro ter zijn". De D'66-onderhande- laar zegt persoonlijk erg veel schroom te hebben zelfs nog verder met de WD te gaan onderhandelen. Hij erkent dat hij dan het gevaar loopt dat PvdA, WD en D'66 elkaar programmatisch zouden vin den waardoor de democraten eigenlijk gedwongen zouden worden een college te steunen waarin zij zelf niet vertegen woordigd is, hetgeen voor de partij ten ene male onaan vaardbaar blijkt. Door Van Brussel wordt de kans op een progressief-liberaal college waaraan D'66 deelneemt dan ook bijzonder laag aangesla gen. PvdA-fractieleider Van Dam toonde zich nogal boos over de stap van de democraten. „Van een beetje een serieuze partij zou je toch wat continuïteit in de besluitvorming verwachten. Vóór de verkiezingen hebben ze duidelijke voorkeur laten blijken voor samenwerking met de WD en dan kom je met zo'n voorstel en dan willen ze in eens weer met de PSP in zee. Als er een paar mensen in de onderhandelingsdelegatie van D'66 op vakantie zijn lig gen de kaarten plotseling weer anders, 't Bevalt me totaal niet", aldus Van Dam. De Pv dA-fractieleider zet ook nog al wat vraagtekens bij de stabili teit van een progressief min derheidscollege met D'66 dat dan door PSP en CPN zou worden gedoogd. Dit te meer nu D'66 met haar laatste stap naar het oordeel van Van Dam aantoont een weinig stabiele factor in de progressieve gele deren te zijn, zo is het de WD, dan weer de PSP. Bij D'66 maakt de boosheid van Van Dam weinig indruk. Onderhandelaar Van Brussel: „Van Dam hoeft niet altijd z'n zin te hebben. Hij heeft de laatste weken niets anders ge daan dan tijd rekken en als zijn partij dan eindelijk zover is dan moeten we in eens maar allemaal gaan mee hollen. Nee, daar beginnen we mooi niet aan". Lijkt men in D'66 het zicht op een progressief-liberaal college een beetje kwijt te zijft, bij de WD en de PvdA zijn nog steeds gematigd optimistische geluiden te horen. Vooral Pv- dA-leider Van Dam die in zijn fractie een vurig pleitbezorger is van samenwerken met de WD heeft nog hoop. De waar nemend aanvoerder van de li beralen zelf. Kees van Duyn ziet echter nog heel wat hob bels om te overwinnen: 't Zal zeker niet eenvoudig zjn om alles in zo'n kort tijdbestek dat ons voor 5 september nog rest, af te ronden. Ik zie nog heel wat programmatische proble men, die veel tijd kunnen kos ten. Maar als de politieke wil er is om tot een akkoord te komen kan het natuurlijk erg snel gaan. En een college met PvdA en WD lijkt me toch in stabiliteit het best haalbare", qldus de WD-woordvoerder. Onder deskundige leiding leerden de Leidenaren enkele nieuwe volksdansen. (Van een onzèr verslaggevers) LEIDEN Als het aan de organisato ren van het 11e Internationale Volks- dansfestival ligt wordt Leiden een ech te volksdansstad. Zij zijn van plan de gemeente Leiden te vragen medewerk ing te verlenen opdat dit festival, dat tot nog toe om de twee jaar in Leiden werd gehouden, een jaarlijks terugke rend spektakel zal worden. De reden voor dit verzoek is gelegen in het feit dat de elfde aflevering van dit festival opnieuw een enorm aantal bezoekers trok: 10.000 dansliefhebbers bezochten de afgelopen drie dagen de Groenoord- hallen. De grote attractieve waarde van dit festival is vorige week in deze kolom men al uitvoerig bezongen. Was de vrij dagse voorstelling van de internationale gezelschappen al groots, de gala-avond van zaterdag met als eregasten de am bassadeurs van de deelnemende landen, een groot deel van het gemeentebestuur en de NCRV-televisie was onovertrof fen. Ondanks het feit dat dit festival in tegenstelling tot vele andere geen com petitie element in zich had (of misschien wel dankzij dat feit) zorgden de gezel schappen voor een prachtige show die vol enthousiasme op de bühne werd gezet. Moeilijkheden Ondanks dat, en ondanks de sfeervolle marktkraampjes, het dagvullend pro gramma met talloze attracties rond dit dansgebeuren dat ook overdag gemid deld zo'n 2000 bezoekers in de hallen bracht, werd dit festival toch overscha duwd door enkele nare moeilijkheden. De organisatoren hebben het aan de vooravond van het festival erg moeilijk gekregen met een inspecteur van het Streekenergiebedrijf Rijnland, waarbij het zelfs tot een incident kwam. Dat gebeurde nadat de man uiteindelijk zo wat de hele technische installatie van het festival had afgekeurd. Organisato ren Dick van der Vooren en Hans Kagie hierover: „In feite is het hele festival door die moeilijkheden verziekt, een aantal medewerkers zijn er totaal door dolgedraaid. Toen we vrijdagavond gin gen draaien was het theater nog maar net een kwartier klaar. Gelukkig heb ben het publiek en de dansgroepen er niet zo veel van gemerkt. De medewerk ing van de inspecteur van Rijnland was echter beneden alle peil. We zijn daar erg boos over. Wat gebeurde er vlak voor de start van het festival? Ondanks een heel team van ervaren medewerkers dat alles pre cies uitkient op het gebied van de technische aansluitingen en de veilig heid keurde de inspecteur van het Streekenergiebedrijf de totale electrici- teitsvoorziening af. Dit ondanks het feit dat men technisch gezien ruim binnen de totale energiecapaciteit van de Groenoordhallen bleef. Er moesten van de inspecteur 4 extra kabels wor den aangerukt, waarop de electrici- teitskast van het festival, die al 10 jaar kritiekloos was gebruikt, ook niet lan ger genade in de ogen van de inspec teur kon vinden. De hele organisatie raakte daardoor in grote moeilijkhe den. Vijf man was anderhalve dag be zig om alles naar de wensen van de inspecteur te regelen en telkens had hij weer bezwaren en werd er weer wat afgekeurd. De hele opbouw raakte een dag achter op het schema. De ellende leek niet te overzien De inspecteur van Rijnland wordt door Kagie en Van der Voorn muggenziften verweten. Uiteindelijk riepen beide or ganisatoren de hulp in van de directeur van het energiebedrijf en wethouder Van Aken, de voorzitter van het bestuur van Rijnland. Dat gebeurde nadat de betrokken inspecteur ook nog eens zijn veto had uitgesproken over de suggestie van de organisatoren dan maar een eigen generator te huren om van alle narigheid met het energiebedrijf verlost te worden. De directie en bestuurlijke top van Rijnland moesten er aan te pas komen om de toestemming hierover los te krijgen. Het uiteindelijk negeren van de instructies van deze meer dan lastige inspecteur ging ook pas na het dreige ment van de organisatoren het hele festival verder af te lasten als er niets zou gebeuren. Kagie en Van der Voorn waren aanvan kelijk ziedend over al deze tegenwerk ing. „Die man bleef zoeken. Hij had telkens wat anders". Gelukkig ging alles op het laatste nippertje nog goed en konden de voorstellingen ongehinderd doorgaan. Kagie en Van der Voorn zon dagmiddag: „De geweldige sfeer, het enthousiasme van de mensen hier en de enorme belangstelling ondanks het war me weer heeft weer veel van die erger nis goedgemaakt, zodat we wat dat be treft tevreden kunnen terugkijken. We hebben ons er voor kapot moeten wer ken. maar het was de moeite waard ARJEN BROEKHUIZEN ZLO- kantoor geopend Burgemeester J. van der Haar van Voorscho ten heeft zater dagmiddag het nieuwe kantoor van het Zieken fonds Leiden en Omstreken in Voorschoten geopend. Het ZLO heeft zich tijdelijk geves tigd in de Trompflat aan de Witte de Withlaan in de wijk Noord-Ho fland, nadat het pand aan de Zoeterwoudse- singel in Leiden te klein werd en er op korte ter mijn geen ander pand in Leiden voorhanden was. Te zijner- tijd krijgt het ZLO waarschijn lijk een plaatsje in het kantoren centrum dat op het Schutters veld zal verrij zen. Zoals wij zaterdag meldden zouden het afgelopen week einde in ijltempo onderhande lingen moeten worden gevoerd tussen PvdA, D'66 en eventueel de PPR enerzijds en de WD anderzij dis over het regeerpro gramma en de samenstelling van een nieuw progressief-libe raal meerderheidscollege in Leiden. De PvdA besloot daar vrijdagnacht toe met een zeer krappe meerderheid. Van de 12 aanwezige fractieleden waren er zeker 4 tot 5 tegenstanders van het praten met de WD. De zittende wethouders waren al len vóór een coalitie met de liberalen. I Toen vlak voor het aanvangen van de besprekingen met de j liberalen de twee progressieve I partners van de PvdA, de PPR i en D'66 officieel van de keuze van de socialisten op de hoogte werden gesteld rezen er onver- I wachte problemen. Nadat de PPR eerder vorige week had verklaard geen heil te zien in het onderhandelen met de I WD en de voorkeur gaf aan I een links minderheidscollege I dat gedoogd zou worden door PSP en CPN, bleek een belang- j rijk deel van de onderhande- I lingsdelegatie van D'66 intus- 1 sen een zelfde mening toege- j daan te zijn. Zij vindt in ieder geval voldoende reden aanwe- j zig om terug te koppelen naar de achterban van de democra- ten, die morgen een ledenver gadering hebben. D'66 onderhandelaar Van Brussel motiveert deze onver wachte stap van de democra ten: „wij hebben als procedure afgesproken bij belangrijke nieuwe gegevens terug te kop pelen naar de leden. Die nieu we feiten hebben zich thans voorgedaan. Allereerst blijken de PSP en de CPN vrijwel zonder problemen in te kunnen stemmen met onze program- schets en bovendien bereid een zekere binding aan te gaan met een progressief (minderheids)- college. Daarnaast hebben wij in onze resolutie gesteld te stre ven naar een college waaraan naast de PvdA, PPR en D'66 zo mogelijk ook de WD deel neemt Nu de PPR in feite heeft afgehaakt is ook dit aan leiding om opnieuw onze leden te raadplegen", aldus de woordvoerder van de democra ten. Er is echter nog een derde reden waarom D'66 in eens heel anders aankijkt tegen een college met de VVD. Steeds meer raken de democraten er voor bevreesd dat zij wel eens buiten de boot kunnen gaan vallen als PvdA en VVD het eens zijn geworden over een regeerakkoord. De socialisten willen immers 4 wethouders leveren en de liberalen in elk geval twee. Aangezien het col lege van Leiden niet meer dan zes wethouders telt is de koek dan op en vist D'66 achter het net. In een college van PvdA, PPR en D'66 dat door PSP en CPN zou worden gedoogd lig gen de kaarten heel anders. De D'66-woordvoerder: „We kun nen dan zeker zijn van deelna me aan een college in die zin

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3