Wraak Israël op Palestiinen Vijftien doden weekeinde s§ I Bioscoopbrand in Iran werk van fanatieke moslims "in hdlre prijs Tracé Rijksweg 11 voorlopig van Leiden-Alphen Aanval op kamp na beschieting bus in Londen sxyerkeers- eiders Antillen weer aan lie slag SCHADE 6 A 7 MILTOEN GULDEN Sluis IJmuiden geramd 377 DODEN IN ABADAN Kk; Staat de postcode in een advertentie of brief?1 Gebruikmdanalsu reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet. pttpost bedrijfspark Zoeterwoude 2£5006RPM VflRkEM9-C30 WIPPEN fto966- 68PHb| Meisje oor aangezet in vizier Dubieuze titel Loting KNVB-beker WK zwemmen in vieren Kuiper niet DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ^cidoe €owumt\ J^hort Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur-hoofdredacteur-J J Hallewas- L*» hef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18 00 tot 19 00 uur) - WUionnementen: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. itraal EL AVIV/BEIROET (AP) - Drie vliegtuigen an de Israëlische luchtmacht hebben vanmor- vroeg twee Palestijnse viuchtelingenkam- port, fen in Libanon beschoten. Een woordvoerder ran het Palestijnse commando van Yasser Ara- it deelde later mee dat er bij de beschieting rie doden en veertien gewonden zijn gevallen. aanval was bedoeld als vergeldingsmaatre- tl voor de Arabische aanval op de El-Al-bus, Isteren in Londen. folgens het Palestijnse communiqué was de raid voornamelijk gericht tegen het vluchtelin genkamp Bourj el Barajneh, ten zuiden van Beiroet, dichtbij de luchthaven. Het communi qué voegde eraan toe dat „het gemeenschaps centrum van het kamp, waar ongeveer 9000 Palestijnen verblijven, hevig werd aangevallen". Het kamp staat bekend als een basis van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina, de groep van George Habash. Een splintergroep van dit volksfront wordt verantwoordelijk geacht voor de aanslag in Londen. In het communiqué werd verder gezegd dat de Israëlische toestellen ook een aanval hebben uitgevoerd op de school in het Palestijnse dorp Damoer, achttien kilometer zuidelijk van de Libanese hoofdstad. Er waren daar geen slach toffers. Inmiddels is van Palestijnse zijde vernomen dat Yassear Arafat de evacuatie heeft bevolen van alle burgers die in de kampen en andere Pales tijnse woonoorden verblijven. Dit omdat nieuwe Israëlische luchtaanvallen worden gevreesd. Het is de eerste maal sinds Israël op 15 maart het zuiden van Libanon binnenviel om daar de guerilla's uit het grensgebied te verdrijven, dat een Israëlische aanval op Libanees grondgebied heeft plaatsgevonden. Van Israëlische zijde werd geen commentaar op de gebeurtenis gegeven. Een woordvoerder van de luchtmacht in Tel Aviv deelde slechts mee dat de vliegtuigen „veilig op hun basis zijn teruggekeerd". Zie verder pagina 7. ten.tfILLEMSTAD (ANP) De luchtverkeerslei- xs en het personeel an de verkeerstoren liegveld van ïillemstad op Cu- «cao zijn gisteren i, aiief eer aan het werk ge- aan. De rechter had dat bevolen op Itraffe van dwangsom ben van 1200 gulden u e( er man voor elke dag, e ruineer men door bou1 tukte. e )e verkeersleiders wa ren afgelopen vrijdag fa staking gegaan na- ^^dit een geschil was ^Hntstaan met de Antil- ^Baanse minister van ^Verkeer over procedu re kwesties bij cao- nderhandelingen. In ntwoord op de sta- Mei ing spanden hun frerkgevers, de centra- Antillaanse overheid Curacao, kort geding tegen als gevolg van acties van de laat- dagen, was het 'liegverkeer van en laar Curasao geheel 'anlamgelegd. De gehavende buitendeur van de Noordersluis in IJmuiden. IJmuiden (ANP) De Rijkshavendienst hoopt de enorme schade, die gistermorgen vroeg de Noordersluis te Ijmuiden na een aanvaring heeft opgelopen, vanavond her steld te hebben. In zoverre tenminste, dat vannacht al grote zeeschepen deze sluis weer zouden kunnen gebruiken. De schade beloopt echter volgens de laatste berichten zes tot zeven miljoen gulden. De schade ontstond zondagmorgen in alle vroegte, toen het m.s. Breda, groot 9954 bruto ton, de buitendeur van de Noordersluis ramde. Het schip stoomde recht vooruit op de deur als gevolg van onverwachts optredende machi- neschade zou het schip volgens de Rijkshaven dienst van IJmuiden niet tijdig genoeg hebben kunnen stoppen. Een aantal grote zeeschepen kon als gevolg daarvan gisteren en vandaag niet uitvaren. Vóór IJmuiden moesten zes tankers blijven liggen, in afwachting van het herstel. TEHERAN (Rtr/UPI) Bij een bioscoopbrand in de Iraanse stad Abadan zijn zaterdag 377 mensen omgekomen. Slechts 14 men sen hebben, de meesten van hen zwaar gewond, de brand overleefd. De brand in de bioscoop is op vier plaatsen tegelijk aangestoken door onbekenden, die overigens gezocht worden in kringen van fanatieke moslims. De directeur en twee medewer kers van de bioscoop zijn gearresteerd, omdat zij de enige toegang tot de bioscoopzaal hadden afgesloten toen de voorstel ling begonnen was, uit vrees voor een aanval op het gebouw. De enigen die de vuurzee hebben kunnen ontsnappen, wisten via een luik in het dak naar buiten te kruipen. De brand brak tegen elf uur in de avond uit, een uur na het begin van de filmvoorstelling die door een groot aantal vrouwen en kinderen werd bijgewoond. De slachtoffers renden naar de uitgang, maar stonden voor een gesloten deur. Veel van de slachtoffers zijn door verstikking om het leven gekomen of vertrapt in de paniek. Bij de slachtoffers zijn hele gezinnen van soms wel vijftien personen. Gisteren hebben bulldozers massagraven gemaakt voor de niet mee* te identificeren lichamen, een ongewone daad in dit land waar de mohammedaanse leer aparte graven voor ieder eist. Honderden mensen trokken gisteren in een protestoptocht door de stad. De brand van zaterdag was de zesde bioscoopbrand sinds het begin van ramadan, de mohammedaanse vastentijd. Gelovige mohammedanen onthouden zich in deze maand van bioscoopbe zoek. Juist de laatste tijd maken godsdienstige ijveraars in het land van de sjah zich sterk voor het naleven van de mohamme daanse wetten. De godsdienstige ijveraars zijn zich acht maanden geleden gaan roeren toen de sjah zijn liberalisatieprogramma met grotere politieke vrijheden aankondigde. Ondanks het verzet tegen deze plannen, dat de afgelopen maanden zeker honderd slachtoffers heeft gemaakt; is de sjah vastbesloten de ontwikkeling voort te zetten. Geen krant ontvangen? Bel tussen'18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. m)EN Haaki •EN HAAG (ANP) - In het :rkeer zijn dit weekende ze- vijftien doden gevallen en ten twaalf mensen min of neer ernstig gewond. lij Rijsbergen kwamen giste- drie mensen om het leven oen een 24-jarige Marokkaan lit Antwerpen plotseling de ireg opdraaide en in botsing wam met een tegenligger. De- te Marokkaan en zijn landge- loten A. Andeych uit Voor- turg en M. Leouamari uit Den laag overleefden de botsing niet. Een vierde Marokkaan en de twee inzittenden van de an dere auto raakten ernstig ge wond. Twee Nederlanders veronge lukten vrijdagmiddag in Fran krijk. Het betreft een jong echtpaar uit Schiedam. Tot de slachtoffers bèhoorden vier jongens die door onbeken de oorzaak (op verschillende plaatsen) met hun brommer te gen een boom botsten. Vier andere verkeersdoden waren fietsers die door een auto wer den gegrepen. ADVERTENTIE lADVERTENTIES MA5Q2E SOO<SR«M (Van een onzer verslaggevers) Leiden Minister Tuijnman Verkeer en Waterstaat) heeft - overeenkomstig het advies van de Raad van de Waterstaat - het tracé vastgesteld van rijks weg 11. de autosnelweg die in de toekomst tussen Leiden (rijksweg 4) en Bodegraven (rijksweg 12) komt te liggen Aan deze vaststelling is overleg met de provincie Zuid-Holland .ooraf gegaan. Mede namens deze provincie werd in 1976 de tracé-nota aan de Raad van de Waterstaat voorgelegd. Rijksweg 11 gaat de verbinding vormen tussen het stedelijk ge bied rond Leiden en de zuide lijke bollenstreek aan de ene kant. en Utrecht en Oost-Ne derland aan de andere kant. Door de aanleg van deze nieu we weg zal de huidige oost- westverbinding. de Hoge Rijn dijk, aanzienlijk worden ont last van het doorgaande ver keer Dit geldt vooral het vrachtverkeer. Ook zal de ver keersdrukte op een aantal slui proutes afnemen. Door dit alles erbeteren niet alleen de ver keersafwikkeling en de ver keersveiligheid. maar ook het leefmilieu in de streek. Omdat vooral Zoeterwoude- Rijndijk. Hazerswoude-Rijn- dijk en Alphen hebben te lij den van de problemen die de oude route met zich meebrengt, zal in eerste instantie het ge deelte Leiden-Alphen van de nieuwe rijksweg 11 worden aangelegd. Gezien de beperkte financiële middelen, is het mo gelijk dat men voorlopig vol staat met de aanleg van een rijbaan. Omdat er nog niet is beslist over een toekomstige uitbrei ding van Alphen. blijft het mo gelijk dat in de polder Kerk en Zanen te zijner tijd enigszins zal worden afgeweken van het tracé. Men zal er daarbij van blijven uitgaan, dat het hier een autosnelweg betreft en dat er voldoende afstand moet blij ven tussen weg en bebouwing. Den Haag In het Rotterdam se Dijkzigt-ziekenuis werd de 5-jarige Mohnie R. uit de Haagse Breughelstraat zondag avond een oor aangezet. Van het meisje was zaterdagmid dag het oor afgerukt bij een aanrijding in haar woonstraat. Zij stak plotseling tussen twee geparkeerde auto's over en werd door een personenauto. gegrepen, die bestuurd werd door een 23-jarige man uit de Saenredamstraat. Het meisje werd vervolgens met rugpijn en het ter plekke door de poli tie gevonden oor naar het Leyenburg-ziekenhuis ge bracht. Later op de middag werd zij naar het Rotterdamse Dijkzigt-ziekenhuis vervoerd.' waar zij geopereerd werd. ADVERTENTIE Maandag 21 augustus 1978, 68e jaargang no.21125 Minder warm Droog weer met wolkenvelden, maar ook zonnige perioden. Zwakke tot matige zuidweste lijke wind. Max. temp. tussen 19 en 24 graden. Morgen zon op: 6.35. Onder: 20.50. Schev. hoogw.: 6.29 en 18.55. Laagw.: 2.26 en 14.45. De Flyer Film rond het zeiljacht de Flyer op Ned. I om 19.22 uur. Om 20.'50 uur „Dave Allen at large". Ned. II om 19.24 uur eerste deel van .Het geheime project" en om 20 27 uur de film „Mr. Smith gaat naar Washington". OEN HAAG In ons wekelijkse sportkatern treft U vandaag ook twee pagina's aan die betrekking hebben op de komend weekeinde losbar stende voetbal competitie. Tien clubs uit de eredi visie komen van daag aan bod, waarbij wordt in gegaan op de ver wachtingen die van komend sei zoen worden ge koesterd. MUNCHEN Oe finale twee kilo meter achtervol ging dames bij de wereldkampioen schappen wielren nen op de baan In München werd gisteren een vol komen Nederland se aangelegen heid. Keetie van Oosten-Hage werd uiteindelijk we reldkampioene, Anne Riemersma moest genoegen nemen met een zilveren medaille. Echter, dit alles gebeurde op een uiterst vreemde manier. Anne Riemersma werd namelijk tot verliezer verklaard omdat er moeilijk- Anne Riemersma barstte in snikken uit toen ze de finale achtervolging tegen Keetie van Oosten-Hage op een wat merkwaardige wijze had verloren. heden de fiets van Keetie van Oosten-Hage. De rit werd afgeschoten en aangezien het in de laatste kilometer gebeurde, was de stand op dat moment bepalend. Keetie van Oosten-Hage lag vijfen twintig meter voor en was de waarschijnlijke winnares. Tot een echte finale kon het echter al niet meer komen. Dochter en wereldtitel MÜNCHEN Kort na de huldiging na de verovering van zijn tweede wereldtitel op de Individuele achtervolging voor beroepsrenners werd Gregor Braun zaterdagavond in kennis gesteld van het feit dat hij diezelfde middag al vader was geworden van een dochter. Westduitse officials hadden het nieuws geheim gehouden tot de finale, die Braun won van Roy Schuiten, afgelopen DEN HAAG Het resultaat van de loting voor de twee de ronde van het toernooi om de KNVB-beker, gister middag in de bestuurska mer van VUC verricht, Is: FC Twente-Veendam. PSV- FC Dordrecht. FC Utrecht- Heerenveen. Ajax-Eindho- ven, Sparta-FC WV. Volen- dam-Feyenoord. Excelsior- AZ '67. Willem ll-Roda JC. De Graafschap-Vitesse. Her- acles-FC Den Bosch, NAC- Go Ahead Eagles. Wagenin- gen-FC Amsterdam, Haar- lem-Noordwijk, Fortuna SC- Rheden. FC Den Haag-NEC. PEC Zwolle-MW. De wedstrijden voor de tweede ronde worden op zaterdag 14 of zondag 15 oktober gespeeld. WEST BERLIJN De FINA denkt erover om de wereld- kamploenschappan zwemmen In de toekomst in vier aparte afleveringen te gaan afwerken. „Het is nog slechts een gedachte", zo zei de voorzitter van de FINA, de Mexicaan Ostos, zaterdag in West Berlijn. „We moeten daar nog over vergaderen. Hoewel de wereld kampioenschappen een familiefeest zijn zullen we moeten beseffen dat decentralisatie gewenst is. Indien de vier takken (waterpolo, zwemmen, kunstzwemmen en schoon- springen) worden gescheiden, betekent dat veel geld en tijdwinst. In drie a vier dagen zou een dergelijk evenement afgesloten kunnen worden", aldus de voorzitter van de FINA. MÜNCHEN Uit München kwamen gisteren van het organisatiecomité van de wereld kampioenschap pen wielrennen berichten binnen dat Hennle Kuiper niet zou worden toegelaten. De re den voor de afwij zing zat In het telt dat de naam van Kuiper niet voor kwam op de lijst van voorlopig ge selecteerden. Dat klopte Inderdaad, want Kuiper leek aanvankelijk zoda nig geblesseerd dat hij nooit zou kunnen starten. Het KNWU-sport- commissielid Bas Goud en Unie-di recteur Harry Meu- wese gaan echter ...en bleek het elkaar achtervolgen proberen voor Kui- op de fiets een geheel Nederlandse per de zaak te re- damesaangelegenheid. gelen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1