AZ'67 probeert in rustig vaarwater te komen Kees Rijvers: verdedigend minder kwetsbaar „Mijn ideaal is zekerheid" Waar blijft de steun voor Vitesse? Leo Steegman tevreden met concurrentie bij MVV SPORTTRIBUNE GEEN ANST VOOR TERUGVAL PSV LEIDSE COURANT MAANDAG 21 AUGUSTUS 1978 pagina 14 dat Cees Pierke Tol en Jaan de Graaf, en op rechts Kurt Welzl en Peter Ressel. Hans Kraaij: „Onze problemen lagen vorig seizoen op de vleugels. Die zijn nu hopenlijk opgelost. Voor beide posities hebben wij twee mogelijkheden En dat is meer dan menige club ons na kan zeggen'' Met het oplossen van de vleugelproblematiek, kent AZ voorlopig eigenlijk nog maar één probleem. Dat is de bezetting van het centrum van de verdediging Het koppel Kessler-Kraaij heeft twee mogelijkheden, want zowel Metgod als Filippo kunnen aan Ronald Spelbos gekoppeld worden in het hart van de defensie. Het zijn echter niet zulke goede oplossin gen omdat Metgod de mentaliteit heeft om zich op die stek te kunnen handhaven en omdat Filippo de wendbaarheid ontbeert. Vandaar dat Kessler zelf denkt aan andere mogelijkheden, waarbij een cen trum bestaande uit Spelbos en Van Rijnsoever hoog genoteerd staat Problemen ook links in de verdediging, omdat Hugo Hovenkamp nog altijd niet kan voetballen. De menis- cus-operatie. waardoor hij het wereldkampioen schap in Argentinië moest missen, heeft zijn moei lijkheden niet opgelost, met als vervelend gevolg dat Hovenkamp voorlopig het voetballen nog even uit zijn hoofd moet zetten AZ heeft in de voorbereiding traditiegetrouw redelijk gepresteerd Toch zijn de verwachtingen in het Alkmaarse kamp niet al te hoog gespannen, omdat iedereen zich nog goed herinnert dat AZ ook vorig seizoen de competitie inging als de meest voorname kampioenskandidaat. Hans Kraaij tot besluit: „Euro pees voetbal moet minimaal haalbaar zijn. Verder denken we nog niet. Die goede resultaten in de aanloop zeggen me nog niet zoveel" Cor Brom AMSTERDAM Cor Brom, de nieuwe oefenmeester van A|ax, gaat een moeilijk seizoen tegemoet. De oefenwedstrijden, waarin de aanloop naar de competitie wordt genomen, hebben al geleerd, dat Ajax nog steeds op dezelfde lijn zit, als die van het vorige seizoen. Die van een Europese Subtopper, niet meer en niet minder. Cor Brom heeft het extra moeilijk, omdat Ajax het het komend seizoen zal moeten doen zonder Ruud Geels. In veler ogen niet zo'n begenadigd voetballer, maar desondanks voor zijn club goud waard, omdat Geels elk seizoen goed is voor minimaal zo'n twintig doelpun ten. Ajax echter voortaan zonder Geels, omdat de Haarlemmer onderdak heeft gevonden bij het Brusselse Anderlecht na een slopend conflict met de scheidende Ajax-voorzitter Jaap van Praag. Een teleurstelling voor Cor Brom. die echter voor een redelijk alternatief zorgde door van Sparta de Brit Ray Clarke mee te nemen. Weliswaar een ander type spits dan Geels, maar desondanks ook goed voor een niet gering aantal doelpunten. Dat Ajax aan Clarke zal moeten wennen, onderstreepten de oefenwed strijden. In de aanloop naar de nieuwe competitie ging het in aanvallend opzicht nog allerminst goed met Ajax, vooral ook omdat de bezetting van de vleugel nog steeds bepaald niet optimaal is. Clarke zelf daarover: „Ik moet aangespeeld worden. Anders echter dan Ruud Geels. Daar moeten de Ajax-spelers nog even aan wennen. Daarom is de wisselwerking tussen de rest van de ploeg en mij nog niet vlekkeloos". Ray Clarke is niet de enige Sparta-speler, die Cor Brom van Rotterdam meenam naar Amsterdam. Ook Wim Meutstege ruilde het Sparta-shirt voor dat van Ajax. De formatie van Brom is door de aantrekking van Meutstege verdedigend iets sterker geworden, dan vorig jaar. Toen waren er nog wel eens gaten in de defensie, omdat Jan Everse de sprong naar de top niet helemaal kon maken. Met Meutstege erbij is Ajax in dat opzicht een stuk minder kwetsbaar. In tegenstelling tot eeuwige concurrent Feyenoord heeft Ajax de afgelopen wekert zelf driftig geïnvesteerd in de selectie. Voorzitter Jaap van Praag: Ook wij kunnen het ons niet permitteren met geld te smijten, maar desondanks is er toch wel iets uitgegeven. Wij stellen ons nu eenmaal op het standpunt, dat we ons kapitaal in het veld willen zien lopen. Daar hechten we meer waarde aan, dan aan een groeiende bankrekening". Ajax investeerde vooral in jeugdspelers, want naast het aantrekken van Clarke en Meutstege trok Ajax ook Piet Wijnberg (Utrecht) en Ruud Kaiser (Go Ahead) naar zich toe. Transfers, die niet zo in de belangstelling lagen, als die van de twee Spartanen, maar die tenminste zo interessant zijn. Weinberg en Kaiser behoren tot de betere jeugdspelers van Nederland. Oefenmeester Cor Brom: ..Het is de vraag of Weinberg en Kaiser dit seizoen al inzetbaar zijn. Vermoedelijk nog niet. Maar dat is niet erg. want met het oog op de toekomst zijn het twee uitstekende aankopen. Zij behoren tot de toppers in de lichting die binnen enkele jaren aan de top moet staan. Ik ben er erg blij mee". ROB HARTOG Op deze pagina en de hiernaast liggende wordt een begin gemaakt met de doorlichting van de ciubs in de eredivisie die komend weekeinde met een competitie beginnen. ALKMAAR AZ'67 probeert In rustig vaarwater te komen. De ambitieuze Alkmaarse club, binnen enkele jaren doorgestoten naar de top van het vaderlandse voetbal, gaat wat minder nadrukkelijk aan de weg timmeren. Publicitair wel te verstaan, want sportlef gezien worden er in Alkmaar nog altijd grote plannen gekoesterd. Rust vooral heeft AZ'67 hard nodig, want vooral vorig seizoen stormde het nogal eens in de Alkmaar- se Hout. Eerst was daar het ongelukkige, voortijdige repliek van Jan Notermans en later het ontslag van Cor van der Hart. Bij dat tweetal, alsmede de vrijwillig opgestapte fysio-therapeut Ted Troost, is het in Alkmaar gebleven, want hoewel ook manager Hans Kraaij zijn ontslag indiende, zal hij komend seizoen zijn werkzaamheden in Alkmaar weer ge woon hervatten. Een belangrijke rol zal weggelegd zijn voor Georg Kessler, de nieuwe trainer, geen onbekende in de voetbalwereld, want Kessler heeft zijn sporen meer dan verdiend Sparta, Anderlecht. Hertha BSC en Wacker Innsbruck kunnen daar evenals de KNVB. waar Kessler nog een blauwe maandag bondscoach was. van getuigen. Ook in de selectie van AZ'67 een aantal nieuwe gezichten Wat daarbij vooral opvalt is dat AZ zich alle mogelijke moeite heeft getroost om versterking te vinden voor de positie van rechter- en linkerspits En dat was fiard nodig ook. want juist daar lagen vorig seizoen de problemen waardoor AZ's sprong naar de top ondanks de derde positie op de ranglijst en ondanks het veroveren van de KNVB-beker min of meer mislukte. De jacht van AZ'67 op vleugelspitsen mag geslaagd genoemd worden. De Alkmaarse clubleiding trok maar liefst vier inzetbare spitsen aan. Op links zijn Hans Kraay Kees Rijvers EINDHOVEN Landskampioen en UEFA Cuphouder PSV begint met vrijwel dezelfde kern aan het nieuwe seizoen. Hoewel tij dens de afgelopen competitie namen van diverse Europese topspelers genoemd wer den ter versterking van de PSV-spelers groep is er geen enkele aankoop verricht. De namen zijn bekend, Joe Jordan, Klaus Fischer, Peter Barnes, Henk van Leeuwen, Ruud Geels, Ralf Edström. „Het is voor mij een teleurstelling dat er niets gebeurd is", zegt PSV-trainer Kees Rijvers. „Het meest jammer vind ik dat Barnes niet komt. Ik ben ervan overtuigd dat hij qua mentaliteit en spelopvatting uitstekend bij PSV past Geels ook, maar wij laten ons niet verleiden tot reusachtige dure aankopen. „Als je niet naar geld en andere belemme rende zaken kijkt, dan zijn mensen als Blo- chin en die nieuwe spits van Hongarije Torocsik de spelers waarnaar wij zoeken. Agressieve, technische spelers. Daarom heb ik er niet eens zo'n spijt van dan Jordan niet gekomen is. Op bepaalde wijze zou hij natuurlijk zijn nut gehad hebben, maar ik weet niet of wij zoveel beter zouden spelen dan nu met onze spelers". „De groep zou in het verloop van het seizoen wel duidelijk maken in hoeverre er naar spelers gezocht moet worden. 1k heb alle vertrouwen in deze groep en ik hoop dat we de successen kunnen continueren", aldus Rijvers, die vanuit de spelershoek toch enige oppositie krijgt. Terwijl een aantal spelers (Lubse, Deijkers) niet overtuigd is van de noodzaak van een aankoop, zijn anderen dat wel. Willie van de Kerkhof daarover: „Als je internationaal top voetbal wilt spelen en in de Europa Cup 1 wilt meedraaien, moet er gewoon een speler bij. Wij zouden best Ralf Edström terug willen hebben, maar Ralf is Ralf niet meer. Hij moet eerst in Zweden bewijzen dat hij er weer is, dan kan hij zo komen. Een van de weinige spelers die bij ons past is Allan Simonsen en Borussia Mönchengladbach". Behalve het „eeuwige talent" Guy Francois, die naar Beringen vertrok, zag PSV bijna haar oefenmeester Rijvers naar Zuid-Fran krijk afreizen. Bordeaux deed de twee-en-vijf tig-jarige trainer een vorstelijk bod. Gevoegd bij de voorliefde van Rijvers voor Frankrijk, zijn „tweede vaderland", leek die zaak snel beklonken. Rijvers: „Ik heb nog een contract van twee jaar met PSV. Daar wil het bestuur niet van af. Ik ben echter al een hele tijd bezig met het beëindigen van mijn contract. Ik heb een verbintenis van acht jaar ge vraagd. Zo wil ik komen tot een organisatie die allang in Engeland bestaat met een manager, coach, en een trainersstaf met een uitgebreid scoutingapparaat. Ik hoop dat er bij PSV over vijf, zes jaar iets in die richting opgebouwd is". „Ik wil zo'n lang contract omdat ik niet over twee of vier jaar weer ergens naartoe'wil om er weer voor honderd procent met het veldtrainen bezig te zijn. Ik werk bewust in een bepaalde richting. Financieel en ook organisatorisch wil ik zekerheid. Dat is mijn ideaal. Ik heb als voetballer en als trainer nooit anders gewerkt". Veirassing Vorig seizoen kwam PSV, vooral in de eerste helft van de competitie, verrassend voor de dag met een spelpatroon waarin een opmerkelijke rol weggelegd was voor Gerrie Deijkers. Geen enkele tegenstander had werkelijk vat op het spel van PSV. Die verrassing is er nu af. Rijvers zal weer met iets anders moeten komen. Het lijkt erop dat de PSV-trainer zijn systeem in het komend seizoen wil afstemmen op Tom Smits en aanvoerder Willie van der Kuijlen. Smits, het gehele afgelopen seizoen door knieblessures uitgeschakeld, kan een spelbepalende man worden aan de linkerzij de van het middenveld en de aanval. Van der Kuijlen zal zich daardoor meer op de aanval kunnen concentreren. Mocht Smits alsnog wegvallen, dan lijkt Rijvers alles op Van der Kuijen te willen afstemmen. Rijvers: „Door de ontwikkeling van de spe lers zijn de mogelijkheden om beter aanval lend te gaan voetballen zeker aanwezig. Door het inpassen van Smits kan er mogelijk wat geraffineerder gespeeld worden". Rijvers is niet bang voor een terugval na alle successen en na het WK. „Onze spelers kwamen in Argentinië het best beslagen ten ijs, ze hebben uitstekend gepresteerd. En verder heeft men in de spelershoek over en weer meer begrip gekregen voor eikaars problemen. Dat zou de winst van het WK kunnen zijn", meent Rijvers. „Daarom ver wacht ik geen terugval bij PSV zoals die vroeger wel te zien was bij Ajax en Feye noord. Daar is altijd betaald naar de talenten van de spelers. Bij ons is een groot gedeelte van het inkomen afhankelijk van de presta ties. Een gedeelte van het inkomen moet onzeker zijn. Dat geldt niet alleen voor de spelers, ook voor mij". Het seizoen waarin PSV de landstitel verde digt en een gooi doet naar de Europa Cup 1 is financieel al voor een groot gedeelte geslaagd. Er zijn nu al ruim 15.000 seizoenkaarten verkocht, waarvan 10.750 zitplaatsen en de rest staanplaatsen. Gevolg is dat er vrijwel geen zitplaats meer in de vrije verkoop zal komen. (Van onze verslaggever) ARNHEM Het Arnhemse Vitesse staat voor een uitermate belangrijk jaar. Na vorig seizoen als debutant verrast te hebben, staat Vitesse nu voor het tweede seizoen in de eredivisie. „Het moeilijkste", zo zeg gen kenners. In dit licht beschenen, zou Vitesse eigenlijk één of meer spectaculaire aankopen hebben moeten doen. Met zo'n aankoop sla je twee vliegen in één klap. Ten eerste is de ploeg danig versterkt en ten tweede is een „grote naam" een publiektrekker. FC VW (zij het in wat mindere mate) en Roda JC zijn goede voorbeelden. FC Amsterdam, Telstar Haarlem en Go Ahead Eagles zijn voorbeelden van een weinig aktief transferbeleid. Die inactivi teit is vaak terug te voeren op een groot gebrek aan contacten. Zo ook bij Vitesse, dat voor het vorig seizoen overgebleven „sommetje" van twee ton be slist geen potten kon breken. Pas op het allerlaatste moment wed de bij Lokeren overbodig geworden Theo Husers ingelijfd (75.000 gulden) maar dat is dan ook alles. „Hoe is het mogelijk", vraagt Vitesse-trainer Henk Wullems zich dan ook af. „dat er in Arnhem geen geld vrijkomt. Voor mijn part uit de industrie. We zijn kampioen geworden, we hebben geweldig spektakel in de eredivi sie geboden, maar wat gebeurde er? Hele maal niets. En je moet toch in spelers investeren, wil je je handhaven en langzaam naar boven kruipen. Geld is er nog niet en het Vitesse-bestuur heeft in deze dan ook een weinig vooruit ziend beleid gevoerd. Ter verontschuldiging dient te worden aangevoerd dat men druk is geweest met het overkappen van de gehele zittribune, (de lichtmasten komen waarschijnlijk volgend jaar), maar feit blijft, dat de plannen die men pas sinds mei van dit jaar aan het beramen is (Vitesse doet deze zaak erg grondig), best eerder verzon nen hadden kunnen worden. Want als straks het PR-rapport van het Vitesse-bestuur op de diverse directietafels verschijnt, dan is de competitie al halverwege en kon de goedbe doelde aktie wei eens te laat komen, omdat Vitesse te weinig zou hebben aangekocht. En bij een eventuele degradatie kunnen de plannen gloednieuw in de ijskast gezet wor den. Kloof In de Vite»8e-8electie Is men echter hoop vol gestemd over het tweede seizoen. Maar men weet ook dat het moeilijker wordt dan het eerste jaar. Hans Bleijenberg, die een zelfde situatie bij Eindhoven heeft meege maakt: „Men mag niet verwachten dat we weer 33 punten halen", vertelt de spits, „ledereen kent ons nu. We mogen blij zijn als we ons handhaven". Vitesse zal waarschijnlijk weer rond Henk Bosveld (bijna 37) opgebouwd worden en lijkt Theo Husers een opvolger in spè. Bos veld loopt het risico af te gaan als een gieter, onderkent dat risico ook („Dat heb ik altijd zelf in de hand") maar is er bijzonder op gebrand toch weer te vlammen in zijn laatste jaar. Verder is er weinig veranderd bij Vites se. Behalve Wierts (De Graafschap) bleef de selectie bijeen, zodat Henk Wullems weer met vijf spitsen van start kan gaan. Vorig jaar leidde dat tot kleine controversen. Nu lijken (maar Wullems zelf wil er nog niet over praten) Bursac. Bleijenberg en Meyers (Gerdsen en Hendriks zijn de andere twee) de meeste kans te maken. Maar de opstelling met zoveel spitsen is natuurlijk evenzeer afhankelijk van de tegenstander-van-de-dag. Tenslotte lijken de Vitesse-„goudvinken" (Wullems: „Als je geen geld hebt moet je altijd naar „goudvinken" zoeken"). Hannie Das en Peter Boeve definitief door te breken. Zij vormen de nieuwe Vitesse-generatie. Henk Wullems (Van onze verslaggever) MAASTRICHT Het is drie maanden geleden dat Maastricht met een daverend feest op het Vrijthof de promotie van MW vierde. Op het plein is de rust allang teruggekeerd en voor MW breekt de realiteit aan. Niemand van de verwende supporters (slechts één nederlaag in twee seizoenen in De Geusselt) verwacht een plaats bij de bovenste vijf. Maar een redelijke positie in het brede middenveld van de eredivisie behoort wel tot het verwachtingspa troon. „Ik wil onder geen beding tegen het einde van de competitie geïnterviewd worden over de vraag of MW er in blijft", zegt Leo Steegman. Zijn ogen schieten vuur. Een gifkikker, die Steegman op wiens schouders de zware taak rust om „eminentie" George Knobel In De Geusselt op te volgen. Vroeger als jong broekje bij Sparta heeft hij op de bank eredivisie-er varing opgedaan en naam gemaakt. Verdween een jaar van het toneel om de voetbalbusiness wat beter te kunnen relativeren en is dan in Maastricht teruggekomen, gelouterd door dat seizoen rust en met de vaste wil om het met MW te gaan maken. Daarom was voor Leo Steegman niet zozeer het salaris dat hij zou gaan verdienen de hoofdzaak in de contractbespreking, maar wel de mogelijkheden die er in Maastricht liggen om van MW een goede eredivisie-club te maken. Want Steegman heeft bij Sparta frustrerende ervaringen opgedaan. Chronisch Altijd knokken tegen het chronisch geldgebrek, je beste spelers noodgedwongen verkopen. Vechten tegen de bierkaai heet dat. En daar past Steegman voor. „Dat is de reden geweest waarom ik liever een jaar naar de amateurs ging. Je kunt geen huis bouwen en dan de middelste stenen er uithalen, omdat die toevallig van waarde zijn. Dan zakt het huis in elkaar". Praktisch vanaf de eerste dag dat hij de selectie van MW aan het werk zag, heeft Leo Steegman geroepen dat er in aanvallend, creatief opzicht versterking moest komen en dat er in de voorste linie meer kracht en scoringsdrift aanwezig zou moeten zijn. Of de aankopen van MW dat kunnen waarmaken, zal de tijd leren. Steegman: „Als trainer bereik je nooit de ideale ploeg, daarvoor ontbreekt het meestal aan geld en tijd. Ik ben al tevreden over de concurrentie die er in de ploeg gebouwd is. Voor elke linie zit er één speler op de bank die zo in het elftal gepast kan worden. Dan krijg je dat spelers uit de ooghoeken naar elkaar loeren. Dat geeft wel meer spanningen, omdat bankzitters meestal ontevreden mensen zijn. Ik heb echter liever een paar mensen met sjagrijnige gezichten dan mensen die weten dat ze onmisbaar zijn. Waar de zekerheid dat ze opgesteld worden vanaf straalt. Want daar is het moeilijk mee werken". Afgelopen Een factor van onzekerheid blijft in Maastricht de houding van het publiek. Er is grote belangstelling voor MW. Dat is de afgelopen seizoenen gebleken toen duizenden supporters de club naar alle delen van het land vergezelden. Dit seizoen in de eredivisie Is het echter afgelopen met de grootse overwinningen in De Geusselt. „Ik hoop dat de mensen dit zullen aanvaarden. Een 90 zege zoals tegen FC Dordrecht, kan niet meer. Onze tegenstanders heten nu PSV, Ajax, AZ '67 en Roda JC. En ik vertrouw er op dat de mensen zo'n realiteitszin hebben dat ze daar rekening mee houden", zegt Leo Steegman. De belangstelling van het publiek in de aanloop naar het seizoen is gunstig geweest. „Nooit eerder zijn er zoveel seizoenkaarten verkocht", meldt manager Nico Jongen tevreden. Van groot belang is evenwel hoe de start van de competitie verloopt. „De meeste spelers hebben wel eredivisie-ervaring, maar je weet nooit hoe de terugkeer in de hoogste divisie uitpakt. We hebben een vrij zwaar openingspro gramma, bovendien enkele geschorste spelers. En ik weet dat als we uit de eerste vijf wedstrijden maar één punt winnen, ik meteen midden in de problemen zit", zegt Leo Steegman. Leo Steegman

Leidse Courant | 1978 | | pagina 14