Goudse vrouw spinnijdig terug uit Griekse gevangenis £cidóc(3omant Opsporing malafide koppelbazen nodig Speciale KLM-regeling voor pilote-a.s. moeder Marokkanen kloppen aan bij parlement Zuid-Molukkers in beraad over meer internationaal contact Zorgen rond het woningbouwprogram Vier jaar geëist tegen roofovervaller 8 BINNENLAND LEIDSE COURANT, VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1978 Akkoord over (rogramcollege n Amsterdam JUSTERDAM (ANP) In de fltste onderhandelingsbijeen- omst, gisteravond, hebben de elegaties van PvdA/PPR, ;DA, CPN en D'66 lemming bereikt ov instelling van hei rogramcollege en de verde- ng van de portefeuilles. totaal zullen er volgens het ycoord negen wethouders noeten komen: vijf voor de vdA, twee voor het CDA, één ir de CPN en één voor D'66. het oude college van b. en had de PvdA vier wethou- ers. De CPN twee, het CDA en de WD eén'. De WD, niet aan het programma- ïckoord deelneemt, zal dus in het college terugkeren, st nieuwe college zullen de PvdA onder anderen ebben oud-staatssecretaris J. chaefer met de portefeuille oor stadsvernieuwing, volks- uisvesting, grondbedrijf en ouw- en woningtoezicht en 1-minister mevrouw I. Vor- k voor openbare gezondheid n ziekenhuiswezen. Kiuverneur- Jeneraal fan Starkenborch iverleden onzer verslaggevers) ASSENAAR In zijn wo- ig in Wassenaar is woensdag 90-jarige leeftijd overleden voormalige Gouverneur-Ge- eraal van Nederlands Oost- ïdië jhr. mr. dr. A. W. L. van tarkenborch Stachouwer. hr. Van Stachouwer was de atste van de landvoogden in le Oost". Na de capitulatie i Nederlands oost-Indië voor Japanners verbleef hij tot 6 in krijgsgevangenschap (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIPHOL „Dan ga ik nog liever zitten. Maar ik betaal geen cent". Dat was de eerste reactie van mevrouw Barbara de Jong-Hoogeveen uit Gouda toen zij eergisteren te horen kreeg dat zij veroordeeld was tot zeven maanden gevangenisstraf maar dat zij direct weer mocht gaan als ze in plaats daar van vierduizend gulden betaalde. De onfortuinlijke mevrouw De Jong was op 11 juli in Griekenland betrokken geraakt bij een verkeersongeval. Een bejaarde Griekse voetganger stapte plotseling de weg op, en mevrouw De Jong, die op dat moment de „lelijke eend" bestuurde wist een ongeluk niet meer te vermijden. De 71-jarige Griek overleed aan de gevolgen van de bot sing. Mevrouw De Jong (24) was en is er nog steeds van overtuigd dat haar geen en kele schuld treft. Een mening die naar haar zeggen ook de getuigen van het ongeluk zijn toegedaan. Vandaar dan ook haar verontwaardiging over de ver oordeling en de behandeling die haar in Griekenland te beurt is gevallen. Gistermiddag, toen zij op Schiphol (waar zo'n twintig familieleden op haar wachtten) na toch maar te hebben be taald terugkeerde, deed zij opgewonden en nog spinnijdig, haar relaas. Het echtpaar had de vakantie al achter de rug en was op weg naar huis toen het ongeluk gebeurde. Direct na de botsing met de 71-jarige Griek werd zij naar het politiebureau overgebracht. Hier moest zij twee dagen blijven. De eerste dag zag het er allemaal nog weinig verontrustend uit. Maar de dag daarop werd de situatie minder gunstig. Mevrouw De Jong zou worden overge bracht naar wat men daar noemde een „toeristengevangenis' waar ze zou moe ten blijven tot de zaak voor de rechter kwam. Vólgens de eerste verwachting zou dat half september zijn. Mevrouw De Jong-Hoogeveen: na het bittere Griekse avontuur weer veilig in Nederland terug. Ed de Jong, de man van Barbara, scha kelde toen de ANWB in die op zijn beurt een Griekse advocaat, die al vaker voor de bond heeft gewerkt, in de arm nam. Deze wist Barbara na acht dagen cel weer op borgtocht vrij te krijgen, zij het dat zij Griekenland niet uit mocht en daartoe was haar paspoort in beslag genomen. Barbara de Jong is niet te spreken over de behandeling die zij kreeg in de ge vangenis. Met drie andere vrouwen deelde zij een kamertje van drie bij drie meter. Daarin lagen vier matrassen. „Het was een geluk dat Griekenland last had van aardbevingen. Daardoor had den ze een deur opengelaten waardoor we naar buiten konden op een kleine binnenplaats. Dat was in elk geval beter dan binnen te moeten zitten in zo'n kleine ruimte. Temeer daar ik last heb van astma. Wassen moest op het toilet. En dat toilet was een gat in de grond met een hokje erom heen. Je moest dus zorgen dat je niets liet vallen, want dan was je het kwijt. Trouwens, veel had ik niet die eerste dagen. Zelfs geen tandpasta en zeep. Dat hadden ze afge nomen. Later merkte ik dat je dat kon aanvragen. Een briefje daarvoor moest je dan op zondag indienen en dan kreeg je het gevraagde een paar dagen later". Barbara de Jong vertelde dat zij ook een keer geslagen was. „Ik had al een paar dagen met handen en voeten ge vraagd om kranten. Niemand sprak iets anders dan Grieks en dat sprak ik weer niet. Dus met veel gebaren probeerde ik duidelijk te maken wat ik wilde. Uiteindelijk resulteerde dat in een sta pel Duitse tijdschriften. Maar die wilde ik niet. Ik wilde Nederlandse kranten. Ik weer vragen. Die bewaarders werden toen wat kregelig en deden gewoon de deur voor mijn neus dicht. Ik dus klop pen op die deur. En die werd toen opengedaan door een van de bewakers en die gaf me een tik en bovendien een trap tegen mijn bovenbeen. Niet zo hard gelukkig en vijf minuten later had wat ik hebben wilde". De vierduizend gulden die Barbara voor haar vrijlating moest betalen wordt door de ANWB niet uitzonderlijk hoog genoemd. Voor soortgelijke geschiede nissen is in Oost-Europa wel 20.000 dol lar als boete gevraagd. Mevrouw De Jong heeft toen zij in Griekenland werd vastgehouden nog een brief geschreven aan Koningin Ju liana, die op het ogenblik met Prins Bernhard in Griekenland vertoeft. „We hoorden dat de koningin op drie kilome ter afstand van ons verbleef". Ik heb er een tijd over nagedacht of ik wel zou schrijven. Maar, zo dacht ik, dat de koningin hier drie kilometer vandaan zit moet iets te betekenen hebben. Dus heb ik toch maar geschreven. Het heeft waarschijnlijk geen enkele invloed ge had want nog voordat ze hem zal heb ben gelezen werd ik vrijgelaten, maar je wilt geen gelegenheid voorbij laten gaan. Want van de ambassadeur had ik al te horen gekregen dat 'ie niet begreep waar ik me zorgen over maakte. Er waren wel toeristen geweest die negen maanden hadden moeten wachten op een proces en ik was er pas een paar weken. Een paar weken... De zorg om de ontwikkeling van het woningbouwprogramma in 1978 is de laatste weken in ernstige mate toegenomen. Deskundigen buigen zich over mogelijke oorzaken van wat reeds als een „inzakken" van de woningbouw wordt aangemerkt. En toch blijkt, dat in meerdere delen van het land op de arbeidsmarkt, voor zover het bouwvakkers betreft, een vrij gespannen situatie bestaat. Nu heeft ook de bureaucratische techniek een en ander te maken met de cijfers, die halverwege dit jaar bekend zijn geworden. Want in de maanden november en december van het vorige jaar zijn niet minder dan 10.000 bouwvergunningen verleend. De doorwerking van die vergunningen in het aantal in aanbouw zijnde huizen kost natuurlijk weer enige maanden. Het lijkt daarom logisch, dat sterk wordt aangedrongen op een betere spreiding van de afgifte van bouwvergunningen over het gehele kalenderjaar. Daardoor wordt in ieder geval voorkomen, dat „piektoestanden" ontstaan, die vermeden hadden kunnen worden, terwijl ook een gelijkmatiger ontwikkeling in het aantal in aanbouw zijnde woningen wordt bereikt. Overigens: de gewoonte om z.g. voortschrijdende twaalfmaandsgemiddelden aan te houden geeft een beter inzicht in de werkelijke ontwikkeling dan cijfers per kalenderjaar of een deel daarvan. Een tweede punt, dat de woningbouw rechtstreeks beïnvloedt is de ruimtelijke ordening. Het „small is beautiful" doet steeds meer opgeld. En tal van gemeenten, die tot voor kort nog open stonden voor nieuwe ingezetenen hebben nu óók de directe economische binding met de gemeente zelf als voorwaarde op tafel gelegd. Dat daar tegenover de aangewezen groeikern-gemeenten niet tot een plotselinge versnelling in de bouw kunnen komen, lijkt duidelijk. Het stimulerende element van de rijksoverheid beperkt zich overigens tot het beschikbaar stellen van subsidie, zowel voor de sociale woningbouw als voor premie- en eigenbouw. In een periode, waarin het terugdringen van de werkloosheid in het algemeen centraal staat mag niet opnieuw, zoals na 1967-1968, een grote toeloop van „nieuwe" bouwvakkers ontstaan, die over enkele jaren weer tot werkeloosheid in deze sector zal leiden. Daarom is niet alleen de situatie in de bouw in 1978 van belang, maar zal het beleid óók —en misschien vooral rekening moeten houden met de te verwachten ontwikkeling in de komende jaren. ihinees jekent moord op eier. ïandelaar J [OPENHAGEN (AFP) - De heel it Singapore afkomstige Chi- lees P. H. T. heeft tegen de olitie in Kopenhagen ver- laard op 24 juli van dit jaar e 41-jarige eierhandelaar H. ïbben in Roosendaal noord te hebben. 3eg öe 21-jarige T. werd op 9 gustus in de Deense hoofdstad earresteerd, samen met zijn riend S. M. L., die bekend leeft betrokken te zijn geweest nj de overval op het restau- ant in Roosendaal, waar de noord plaatsvond. Een verzoek :ot uitlevering door Nederland leeft de Deense autoriteiten log niet bereikt. LIE- (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL De KLM heef t een waterdichte regeling voor piloten-in-verwacbting getroffen. Als de eerste KLM- vlieger Marie-Louise Verkaik uit Voorschoten, in de toe komst moeder zou worden dan blijft ze, met behoud van haar salaris na de eerste zwangerschapstekenen 34 -we ken aan de grond. De pilote en haar'mogelijke andere vrouwelijke collega's hjden dus geen financiële schade door een aanstaand moederschap. Wel heeft die non-actieve periode van 34 weken vervelende consequen ties dat ze, als ze hun baan willen behouden, weer in op leiding moeten. Piloten die ge ruime tijd geen vlieguren ma ken, verhezen namehjk hun bevoegdheid. Ze moeten dan eerst weer onder leiding van een instructeur van de Rijk sluchtvaartschool vhegerva- ring opdoen. Als dat vlot ver loopt dan legt de vheger on der het toeziend oog van een examinerende instructeur van de Rijksluchtvaartdienst een nieuwe test af. Bij de tamehjk zware test stelt men vast of de kandidaat het vhegen weer geheel in de vingers heeft. Daaraan gaat trouwens ook een scherpe herkeuring voor af die wordt verricht door de Vhegmedische Dienst in Soes- terberg. tREDA (ANP) De officier van justitie ij de rechtbank in Breda, mr. K. Thyssen, leeft gisteren tegen de 22-jarige A. F. uit Ireda een gevangenisstraf geëist van vier met aftrek van voorarrest. F. stond erecht wegens het plegen van drie gewa- ende roofovervallen op postagentschap pen in Breda en Den Haag en elf inbra ken, o.a. in Breda, Harderwijk en Best. Tegen vier kameraden van F., die hem zesde verdachte komt niet voor de rechter, omdat hij inmiddels krankzinnig is ver klaard en is opgenomen in een psychiatri- GEREFORMEERDE KERKEN BIEDEN FINANCIËLE STEUN DEN HAAG/AMSTERDAM In een open brief aan de Twee de Kamer hebben de 182 kerk- Marokkanen, de Nederlandse hongerstakers en de ondersteu nende organisaties gisteren ge- ileit voor een snelle politieke oplossing van het probleem rond de uitzetting van de 182. 2ij wijzen op de toenemende panning^ onder de betrokken larokkanen en vrezen dat het nbrengen van alle bescheiden in het geschorste proces bij de Raad van State te veel tijd zou ?aan vragen. „Het zoeken naar *n oplossing langs juridische iveg blijkt door telkens optre dende complicaties steeds weer Indonesische ambassadeur verlaat Nederland •Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR De Indonesi sche ambassadeur in ons land, luitenant generaal Sutopo Yu- w°no, keert volgende maand "aar zijn land terug. Hij wordt fouverneur van het Instituut ^'oor Nationale verdediging in Jakarta. meer tijd te vragen. Zo wordt het recht genadeloos". Volgens de brief hebben én de staatssecretaris én de Kamer een eigen politieke verantwoor delijkheid, waarbij de uit spraak van de Raad van State geen rol meer kan spelen. Daarop hoeft dus met meer te worden gewacht, aldus de briefschrijvers. Na de FNV en de Novib heeft gisteren ook het algemeen dia conaal bureau van de Gerefor meerde Kerken toegezegd geld beschikbaar te willen stellen, en wel „zonder dat daar een limiet aan gesteld is". Volgens woordvoerder J. W. van der Molen moet het geld dan wel gaan naar de familieleden thuis van de betrokken Marok kanen die nu hiet meer in staat zijn regelmatig geld naar hun vaderland te sturen. Het dagelijks bestuur van de CHU heeft een verklaring uit gegeven waarin het zegt volle dig achter het vreemdelingen beleid van staatssecretaris Haars te staan. „Het CHU-be- stuur is van mening dat het tot nu toe gevoerde beleid een goe de weergave is van de geest van christelijke rechtvaardig heid, die uit het CDA-program spreekt", aldus de verklaring. De Westfriese jaarmarkt in het Noordhollandse Schagen is niets zonder het ringrijden. Inning geldboetes wordt geautomatiseerd (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het komend najaar zal een begin worden gemaakt met het op automatische wijze innen van geldboe tes, die door de rechter zijn opgelegd. De ministerraad heeft daartoe gistermorgen besloten. De nieuwe regeling omvat onder meer de mogelijkheid om de boetes per accept-girokaart te betalen. Met het oog op de bescherming van de persoonlij ke levenssfeer zal er, zoals ge bruikelijk, voor dit geautomati seerde systeem een reglement tot stand komen en openbaar worden gemaakt. Overigens is gebleken dat de op 1 mei jongstleden van kracht geworden regeling die het mogelijk maakt om geld boetes voor verkeersovertre dingen contant te betalen, een groot succes is. Omdat het nieuwe systeem met zich mee brengt dat er meer boetes snel ler worden betaald, zullen de inkomsten voor de staat be langrijk toenemen. Men neemt aan dat het „handje contantje" betalen de schatkist dit jaar maar liefst 20 miljoen gulden extra oplevert. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Morgen wordt in de Zuidmolukse wijk in Wierden een buitengewoon landelijk congres gehouden van de Zuidmolukse eenheids beweging Badan Persatuan. De Zuidmolukse leiders in ons land beschouwen dit congres als een zeer belangrijke bijeen komst. Twee zaken zullen er centraal staan: de houding van de Zuidmolukkers met betrek king tot de toekomst van het inspraakorgaan en de interna tionale contacten in het kader van de „vierde wereld-bewe- ging" Zoals gemeld houdt de Tweede Kamer op 29 augustus een de bat over de regeringsnota inza ke de problematiek van de Mo lukse minderheid: een van de hete hangijzers in dit debat wordt het in de nota vermelde plan van de Nederlandse rege ring om het bestaande Molukse inspraakorgaan te vervangen door een gemengd Nederlands orgaan van overleg en advies. De Molukkers zijn algemeen van mening dat een geheel door Molukkers bezet inspraa korgaan nodig blijft; zelfs moet naar hun mening de positie van het bestaande inspraakor gaan worden versterkt. Wat de internationale betreft: het congres zal een discussie wijden aan het door een aantal Zuidmolukkers (onder wie Ba- dan-Persatuan-voorzitter ds. Metiary) bijgewoonde congres van minderheden in de derde wereld dat in juni in West-Ber- lijn werd gehouden. Volgens de Zuidmolukse leiders moeten deze internationale contacten worden verstevigd waardoor ook meer invloed ten behoeve van de minderheden kan wor den uitgeoefend in het kader van de Verenigde Naties. Verbond Nederlandse Werkgevers (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) is ervan overtuigd dat bewuste overtreding van de in 1975 bijgestelde regularisatiemaatregel voor buitenlandse werk nemers bij reguliere ondernemingen niet of nauwelijks voorkomt. Het VNO is van mening dat malafide koppelbazen en werkgevers voor de rechter verantwoording moeten afleggen. Dit staat in de editie van het VNO-blad De Onderneming van deze week naar aanleiding van de zaak van de 182 Marokkanen. Het blad merkt op dat wat betreft de 182 Marokkanen er een nieuw aspect naar voren is gebracht: het gevaar dat deze mensen bij terugkeer in hun vaderland om politieke redenen vervolgd zou den kunnen worden. „Dit element, waarvan het waarheidsgehalte door de verantwoordelijke be windsvrouw moet worden beoordeeld heeft het vraagstuk in een geheel ander daglicht gesteld. Immers, het wordt nu voorgesteld dat het niet meer om buitenlandse arbeiders, maar om poli tieke vluchtelingen gaat". „Wij zijn van mening,"aldus het VNO-orgaan, „dat dit een zaak is buiten verantwoordelijkheid van werkgeversorganisaties. Welke beslissing door de staatssecretaris dan ook genomen wordt, het moet duidelijk zijn dat er geen precedentwerking mag optreden die het doel van de regularisatie maatregel ondermijnt. An ders gezegd: wanneer de staatssecretaris zou beslissen de Marokkanen in Nederland te hou den is dit een zaak van vluchtelingenbeleid en niet van beleid ten aanzien van buitenlandse werknemers. Bovendien moet het niet mogelijk zijn dat andere illegale buitenlandse werkne mers door actie te gaan voeren ook tot politiek vluchteling worden verheven. Niet vergeten moet worden dat zelfs al enkele duizenden buitenlandse werknemers op grond van de regularisatiemaatregel zijn uitgewezen. Ook tegenover hen is een consequent en duide lijk beleid absoluut noodzakelijk". De werkgevers in de bouw zijn het geheel eens met het pleidooi van het VNO om malafide koppelbazen op te sporen. Dat opsporen zou aldus de werkgevers in de bouw wellicht extra 30.000 arbeidsplaatsen opleveren. Al voor het einde van dit jaar zullen de ongeveer 250.000 bouwvakkers in ons land voorzien moeten zijn van een registratiekaart om het zwartwerken tegen te gaan. Hierover zijn werkgevers en vakbonden het onderling eens geworden. Op het pasje komen persoonlijke gegevens als naam adres en woonplaats te staan, alsmede een inschrijfsnummer bij het sociaal fonds voor de bouwnijverheid. Ieder bouwvakker zal geduren de zijn werktijd het pasje op verzoek moeten kunnen tonen. Een van de belangrijkste redenen voor de invoe ring van een dergelijk „persoonsbewijs" vormt het tegengaan van het „zwartwerken" in ons land. Hoe het pasje er in concreto uit gaat zien moet nog nader worden uitgewerkt, aldus een woord voerder van de werkgevers. Maar in ieder geval zal het gratis worden verstrekt. Men beraadt zich momenteel nog over de nodige sancties bij niet nakoming. Bij werkloosheid zal het pasje moeten worden ingeleverd bij het arbeidsbu reau, als de betreffende bouwvakker weer werk gevonden heeft krijgt hij het terug. Ook in België wordt op het ogenblik overwegen een dergelijk registratiesysteem in te voeren. Vooruitzichten voor zondag: vrij zonnig, later mogelijk een bui. Maximumtemperaturen ongeveer 23 graden. Weers vooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 10 Min. temp: omstreeks 14 gra den Max. temp: omstreeks 22 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Weerbericht van vanmorgen 7 u Gewond bij blussen brand Door een overdadige hoeveel heid spiritus op de houtskool grill ontstond gistermiddag een steekvlam irt een restaurant aan het Noordeinde in Den Haag, waardoor brand ont stond in de ontluchtingskoker van de afzuigkap. De bedrijfs leider liep eerstegraads brand wonden aan de handen op toen hij voor de komst van de brandweer begon met het blus sen van het vuur met behulp van een tuinslang en de bin nenbrandkraan. De man is ter plaatste behandeld door de GG en GD. Het vuur breidde zich uit naar een lichtkoepel op het dak. De schade bedraagt onge veer 15.000 gulden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9