■■■11 j|t Groenoordhallen drie dagen in teken dansfestival Antieke automobielen maken „Traditie-Rit" Orgelconcert dooT- Jaap Zwart Concert in Dorpskerk Pietluttige Nederlanders op Chanowski's 'Camping' Onbeantwoorde gevoelens in Lemon popsicle EN VERDER. LEIDSE COURANT PAGINA 7 NOORDWIJK - De Rotter damse organist Dirk Jansz. Zwart, die vanavond in de Grote Kerk te Noordwijk- Binnen een Jubileum-concert zou spelen, kan dit niet zelf doen. Bij een ongelukje in huis liep hij letsel op en hij loopt nu met de rechterhand in het gips. Zijn broer Jaap Zwart, orga nist te Amersfoort, zal nu voor hem op de orgelbank van de Grote Kerk plaatsne men en hetzelfde programma uitvoeren als de jubilaris zich had voorgesteld. Daaronder bevinden zich werken van hun beider vader Jan Zwart en een speciaal ter gelegen heid van het jubileum ge schreven compositie over de 147ste Psalm van Dirk Jansz. Zwart. Het concert begint om kwart over acht. Uiteraard vindt de jubilaris het bijzon der jammer, dat hij dit con cert zelf niet kan uitvoeren, te meer omdat hij en z'n familie zoveel herinneringen aan de Grote Kerk van Noordwijk- Binnen bewaren. Dirk Jansz. Zwart zal wel als toehoorder bij het concert aanwezig zijn. Het ligt in de bedoeling dat hij zal worden toegesproken. Een T.ford ujt -|gi WASSENAAR - Zondagavond 27 augustus 19 uur zal in de Dorpskerk weer een concert worden gegeven door vier plaatsgenoten: Martine Telkamp, blokfluit en drie organis ten: Wim Landsman, Jan van Biezen en Onno Wiersma. De fluitiste zal met begeleiding door Wim Landsman enkele werken spelen, om. van Philidor. De organisten zullen beurtelings te horen zijn op het Hinsch van Damorgel met werken van om. Couperin, Bach en Lubeck. De toegang tot het concert is vrij; bij de uitgang zal een collecte gehouden worden voor de bestrijding van de kosten. ZEIST/LEIDSCHENDAM - De Pionier-Automobielen- Club houdt van 25 tot en met 27 augustus haar 23ste Traditie-Rit. Op deze dagen zuilen enige tientallen antie ke en historische automobie len langs binnenwegen van Zeist via Noordwijk aan Zee naar Leidschendam rijden. De op 13 mei 1956 opgericht te Pionier Automobielen Club wil de oude auto's res taureren in de authentieke staat en bewaren voor het nageslacht. De club heeft on geveer 400 leden in binnen- en buitenland en is de Neder landse vertegenwoordigster van de Founder-Member In ternational Federation of Ve teran Car Clubs (IVFCC). Ie dereen die een antieke auto heeft kan zich in principe aansluiten bij de club als as pirant-lid. Men kan pas als lid worden ingeschreven als is gebleken dat men in staat is een oude auto geheel au thentiek te restaureren, de club bezit een uitgebreid ar chief waarin alle modellen staan beschreven. Aan de hand van dit archief is het mogelijk de auto's zo te res taureren dat ze precies zo worden als ze eens zijn ge weest. Een moderne motor in een oud model auto is dus uit den boze, zelfs kunststof lei dingen zijn niet toegestaan. Volgens een woordvoerster van de Automobiel Club kan deze hobby vrij duur uitval len". Het kan een kostbare hobby worden als je een oud wrak weer helemaal op gaat knappen. Sommige onderde len zijn nergens meer te krij gen en dan moeten ze spe ciaal met de hand worden gemaakt. Dat is meestal een dure kwestie vooral als je het zelf niet kan. Er gaat ook veel tijd in deze hobby zitten, maar ieder lid van onze club is zo gek van zijn auto dat de tijd die erin wordt gesto ken niet meer telt. Ze zijn er veelal niet van weg te slaan. Dat is ook logisch, want zo'n ouderwetse auto is een heel bezit en je hebt echt eer van je werk", aldus mevrouw Van Duuren uit Utrecht. Paradepaardjes van de ver zameling binnen de club is een Nederlandse Spijker uit 1905 en één uit 1924. Verder rijden er diverse Rolls Roy- ce's rond van leden van de club. De drift dergelijke voertui gen op te sporen en te restau reren heeft er toe geleid dat ook dit jaar weer enige nieu we aanwinsten te bewonde ren zullen zijn. Zo zijn onder andere een Ford Touring uit 1911, een sportieve tweezitter Panhard et Lavassor uit 1912 en een Hotchkiss limousine uit 1929 na een lange tijd van rusten en roesten glanzend en. in perfecte technische staat teruggebracht aan een nieuw leven begonnen. De 23-ste Traditie-Rit start vrijdag 25 augustus om 9 uur 's ochtens bij het slot te Zeist. De tocht gaat verder via Bunnik, Utrecht, Meiten en Haarzuilens naar Woer den. Na een koffiepauze ver trekken de automobilisten vanaf ca. 11.00 uur via Zeg veld. langs De Meije, richting Slikkendam en rijden over Noorden, Nieuwveen en Bil- derdam over de Leimuider brug. Burgerveen en Nieuw Vennep naar Hillegom waar zij omstreeks 13.00 uur bij ..Treslong" zullen aankomen. Hier wordt te ca. 14.30 uur gestart voor het tweede deel van de tocht dat via Benne- broek en Vogelenzang naar Noordwijk aan Zee voert, waar de deelnemers vanaf 16.00 uur op de boulevard bij de vuurtoren worden ver wacht De deelnemers loge ren dan die nacht in hotel Pallas in Noordwijk, waar zij de dag met een feest voor de deelnemers zullen afronden. Zondag 27 augustus vertrek ken de auto's van de boule vard naar Leidschendam. De route voert langs Rijnsburg, Katwijk. Valkenburg. Leiden en Voorschoten. Om onge veer 11.30 uur komen de deelnemers bij het Nationaal Automobiel museum aan de Veurse Straatweg aan. Het Auto Museum in Leid schendam is ook lid van de Pionier Automobielen Club. Daarna gaan de deelnemers weer met hun voertuigen te rug. Per jaar wordt één Tra ditie-Rit gereden en verder nog wat andere tochten. Per jaar worden de auto's onge veer acht keer aan het pu bliek ten toongesteld. Een Hispano Suizo uit 1926 Dagvuüend Kortom het programma van dit internationa le Dansfestival is dagvullend en voor ieder alleszins de moeite waard. Zoals gezegd blijft het gezelschap drie dagen in Leiden. Omdat de komst uit alle windstreken naar de Sleu telstad voor slechts deze drie dagen te prijzig zou zijn, gaat het gezelschap aansluitend nog het land in en geeft nog shows weg in het Haagse Zuiderpark, het Amsterdamse Von delpark en in de Stadsschouwburg in de hoofdstad, de Rotterdamse Doelen en de Grote Markt in Delft. De Leidse bezoeker kan op verschillende tijdstippen dit prachti ge gebeuren in de Groenoordhallen aan schouwen. Morgen, zaterdag start het pro gramma al om half tien met de eerste dan slessen. De eerste köstuumshow begint om 14.15 uur. Evenals vanavond begint om 20.00 uur de dansshow die tot 23.00 uur duurt, waarna de bezoekers nog wat kunnen blijven hangen en zelf kunnen dansen tot midder nacht. Zondag staat de grote dansvoorstel ling om half twee gepland en om 17.00 uur wordt dit internationaal gebeuren ceremo nieel afgesloten. De avondvoorstellingen zijn na betaling van 9 gulden (NEVO-leden en CJP 7,50 gulden) toegankelijk. Passe-partouts voor de zater dag kosten inclusief de avondvoorstelling 22,50 (NEVO en CJP 18 gulden) en voor de zondag zijn deze prijzen respectievelijk 18 en 15 gulden, ook inclusief de grote dansvoor stelling. De kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van de Groenoordhallen en het Leidse VW-kantoor. Voor de zondagvoorstelling geldt voor de 65-plussers een gereduceerd tarief van 7,50 gulden. De organisatie van dit dansfestival is in handen van de Nederlandse Volksdansver eniging NEVO en de gemeente Leiden, waar een ambtenaar vier maanden lang al aan de voorbereidingen van dit spektakel heeft ge werkt De gemeente levert ook een belangrij ke subsidie om de 200.000 gulden die het festival kosten ook dekken, de Leidse VW, de provincie en het ministerie van CRM gragen hun steentje bij. De laatste jaren hebben geleerd dat het festival, dat om de twee jaar wordt gehouden, zich in een stij gende belangstelling mag verheugen en zon der aarzeling zeggen de twee coördinatoren van het festival, Hans Kagie en Dick van der Vooren, dan ook op een uitverkocht huis te rekenen, ondanks de concurrentie van de IJsrevue. DEZE WEEK IN DE BIOSCOPEN LUXOR Camping (a.l.) met leden van het Werk theater. Regie: Thijs Cha- nowski. Het was te verwachten, dat Thijs Chanowski na zijn suc cesvol samenwerken met het Werktheater voor de film „Toestanden" opnieuw con tact zou zoeken met deze groep. Dat is dan ook ge beurd voor de nieuwe Neder landse speelfilm „Camping". Maar waar „Toestanden" een in sommige episoden in drukwekkende discussiefilm was voor iedereen, die met psychiatrische inrichtingen bemoeienis had, is „Cam ping" een zogenaamde speel film voor het grote publiek en het Werktheater, dat op zijn best is als het korte scènetjes kan maken, liefst voor een „levend" publiek, heeft daar duidelijk meer moeite mee gehad. „Camping" is een film ge worden om iedereen voor goed te genezen om met zijn caravan op een Nederlandse camping te gaan staan. Het Werktheater zet zonder een echt verhaal een aantal duidelijke typetjes neer, die men het liefst met een grote boog zou omzeilen. Ze zijn allemaal herkenbaar, de drif tige organisator van Peter Faber, het ruzieënde homo fiele stelletje, de onverdroten trimmer en de parasieten. De campinghouder is een zich in een rolstoel voortbewegende chagrijn, die de vrouw die hem al vijf jaar verzorgt tot een huwelijk tracht te bewe gen, terwijl de dochter van de vrouw een relatie aan knoopt met een onduidelijk figuur, die niemand als schoonzoon zou wensen. Zo er nog enige intrige in de film zit, dan moet dat komen van een bekende televisiepre sentatrice die dreigbrieven van een zekere Kees ont vangt. Maar ook die is zo doorzichtig dat er van een verhaal, een zekere dramati sche ontwikkeling nauwelijks sprake is. De zeer solide man, die ei genlijk helemaal niets in dit soort vakanties ziet, gaat bij de buren even koffie drin ken, wat eindigt in een ba- chanaal. .Ook de man met het kinderrijke gezin zakt hele maal door, er is een miss-ver- kiezing die volslagen uit de hand loopt. Kortom het op een beperkte ruimte „vakan tie-vieren" van de doorsnee Nederlander leidt tot een ver loedering. Het enige positieve in de film, het dilemma van de te levisiepresentatrice, wordt door al deze burgelijke leut naar de achtergrond gedron gen en dat is gewoon jam mer, omdat Daria Mohr excellerend in „Toestanden" daardoor te weinig kansen krijgt „Camping" enig ge wicht mee te geven. Met alle waardering voor het Werktheater, dat er in slaagt om natuurlijke en onver staanbare dialogen verant woord af te wisselen, ze heb ben een scenario nodig wil len ze ooit een echt pakkende film maken. Wat pietluttige Nederlandertjes neerzetten gaat ze prima af, maar er moet toch enige ontwikkeling in de karakters te bespeuren zijn. In „Camping" heb je het idee anderhalf uur in een vakantie-oord te hebben ver toefd, waar je zo gauw moge- lijk gillend zou willen weglo pen. MILO Peter Faber als de grote organisator van spelletjes op Thijs Chanowski's 'Camping' LEIDEN - De bewering dat Leiden een dooie stad is waar 's avonds niks te beleven valt mag dan dikwijls op waarheid berus ten, dit weekend is dat in ieder geval niet zo. De keuze die men dit weekend kan maken is welhaast té groot. In ieder geval erg moeilijk. Want naast de spectaculaire ijsshow in de Menken IJsbal wordt Leiden verrast op een ander kleurrijk internatio naal gebeuren: het internationale volks- dansfestival dat in en rond de Groenoordhal plaatsvindt. Vanmiddag beleefde de Leidse burgerij hier al een voorproefje van toen de zeven groe pen in danskostuum door de stad huppelden en een van de grote warenhuizen aan de Breestraat op stelten zetten, voor ze feeste lijk op het stadhuis werden ontvangen. Van avond is de eerste grote van drie voorstellin gen in de van 4000 plaatsen voorziene Groe noordhallen, waarmee dit driedaagse dans- spektakel pas goed begint. Voor de zesde keer vindt dit internationale dansfestival in Leiden plaats. De opzet is dit keer nog groter dan de afgelopen jaren. Groepen uit Engeland, Ierland, Israël, Hon garije, Roemenië, Joegoslavië en Zweden tonen hun beste kunnen. Ons eigen land levert drie dansgezelschappen: 't Duivel- spaard op vrijdag, Zadamuz op zaterdag en Achalay op zondag. In groepsverband telt het dansspektakel 300 deelnemers maar daarnaast doen er nog eens 1200 individuele dansliefhebbers mee die voor een groot deel in een kampement nabij de Groenoordhallen verblijven. Ook die individuele inbreng is nieuw en vormt een belangrijk deel van het voor dit dansfestival unieke dagprogramma. Want naast de grote voorstellingen op vrijdag- en zaterdagavond en zondagmiddag, wordt er doorlopend gedanst in de Groenoordhal en kan iedere burger ook een paar pasjes wa gen. Sterker nog: de verschillende groepen geven om beurten onderricht in hun vader landse lichtvoetigheden op de zaterdagmid dag en zondagochtend. Aansluitend zijn er twee kostuumshows waaar alle buitenlandse gasten hun kledij laten waarbij de amateur- fotografen erop los kunnen schieten, en er zijn regelmatig internationale dansprogram- ma's. Ook de muziek wordt niet vergeten: er is een speciale folktent op het Groenoord- halterrein ingericht en de begeleidende or kesten blazen er op gezette tijden flink op los. TRIANON Lemon pop sicle (120 met Jesse Kat- zur en Anne A. Atzmor. Regie: Boaz Davidson. Muziekfilms zijn momenteel erg populair. Vooral films waarin de uit Amerika af komstige disco-muziek te ho ren is. Deze speelt dan ook een belangrijke rol in veel van die films. In de Israëlische film „Le mon popsicle" van regisseur Boaz Davidson zit ook de nodige muziëk, die vooral af komstig is uit de jaren vijftig en het begin van de jaren zestig. Die muziek dient hier echter om de gevoelens die op het bioscoop-scherm ge toond worden extra te onder strepen. Zo hoor je bijvoor beeld „Put your head on my shoulder" van Paul Anka als er op een feestje innig ge danst wordt of als één van de hoofdrolspelers een blauwtje loopt bij een meisje, „Lonley tonight". De Engelstalige film, die doorspekt is met naaktscè nes, speelt in een Israëlisch dorpje in het begin van de Scène uit Lemon popsicle jaren zestig en gaat over de drie vrienden Benji, Bobby i en Hughie. Het thema, dat l veelvuldig wordt toegepast en goed verfilmd werd is, hoe versier ik een meisje. Benji is verliefd geworden op een schoolgenote Niki. Hij maakt echter weinig kans omdat zijn vriend Bobby, een echte vrouwenversierder, haar afpikt. Al gauw blijkt Niki in verwachting te zijn en dan wil Bobby niets meer van haar weten. Benji ont fermt zich over haar en denkt dat hij haar nu voor zich heeft gewonnen. „drager" van een film over de jeugd in de jaren zeventig. Een gevoelig portret met kri tische ondertonen van jonge- die hun leefruimte alvast opsouperen omdat er straks LIDO I - Convoy. (16) Bont spektakel van Amerikaanse vrachtwagenchauffeurs die in een massale optocht diverse staten doorkruisen, ruziën met malafide politieagenten. Regie is in handen van Sam Peckinpah, hetgeen een stevi ge brok spanning garandeert. (tweede week). LIDO II - The last waltz, (a.l.) Een documentaire van het af scheidsconcert van The Band in 1976. Een uitstekend werk stuk voor de liefhebbers van hedendaagse popmuziek, (vierde week). LIDO III - The turning point. (16) Shirley McLaine en Anne Bancroft in een aangrijpende film over twee vrouwen met een gemeenschappelijk verle den, maar ieder met een eigen kijk op dat verleden. Het komt tussen hen tot een kei harde confrontatie, (vijfde week). STUDIO - The man with the golden gun. (12) Roger Moore in een Bond-film uit 1974. Een aardige film waarin de humor de grimmigheid van agent 007 Sean Connery verdrijft (re prise, vijfde week). REX - Het heetste hoertje al ler tijden. (16) De titel spreekt voor zich. Voorbehouden aan liefhebbers, (tweede week). EUROCINEMA III (Alp hen) - Saturday night fever. (16) Zie Camera. EUROCINEMA IV (/Viphen) - Pinkeltje. (a.l.) Nederlandise speelfilm naar de avonturen van kaboutertje Pinkeltje van schrijver Dick Laan. Aardige vakantiefilm voor de jeugd.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7