0.000 -ste inwoner Zwarte dag" voor Alfred Gelevert Henny Koemans wint van Willem Hoying NIEUWE KLEEDACCOMMODATIE OP WARMONDS ,OVERBOS' Jumelage Snelheid motorboten op Zegerplas aan banden Eis 7 maanden in Nieuwkoopse steekpartij MARLIES BOSMA VERLAAT PARKER-DAMES WARMOND De sportver enigingen in Warmond kun- binnenkort beschikken over een centrale kleedaccom- tnodatie op het veldencom- plex „Overbos". De gemeente zal de stichtingskosten van DO gulden voor de eerste 300.000 gulden voor de tweede fase op zich nemen terwijl R.K.S.V. „Warmunda" een bedrag van 10.000 gulden per jaar in brengt. In de ge meentebegroting van 1978 werd voor een zodanige klee daccommodatie een bedrag van 8.275,50 gulden aan dek kingsmiddelen gereserveerd. Het plan dat onlangs gereed is gekomen voorziet in de vol gende ruimten: acht klee druimten, drie lokalen voor scheidsrechters, een algemene ruimte (primair voor gebruik van handbal, korfbal en ten nis) en bijkomende ruimten (toiletgroepen, centrale ver warming etc.). De accommo daties voldoen aan de normen van de Nederlandse Sport Fe deratie. Het in twee fasen uit te voeren plan omvat in de eerste fase de bouw van vier kleedaccom modaties en twee ruimten voor scheidsrechters ten noorden van het clubgebouw. De bestaande kleedlokalen kunnen dan zolang in gebruik blijven. De tweede fase be staat uit het slopen van de oude kleedruimten en de bouw van vier kleedaccommo daties, de algemene ruimte en een scheidsrechterslokaal ten zuiden en ten westen van het L-vormige clubgebouwtje. Omtrent het krijgen van subsi die werd contact opgenomen met de Nederlandse Sport Fe deratie. Van die zijde werd meegedeeld dat vanuit de lot to- en totogelden subsidies kunnen worden verkregen voor de bouw van kleedac commodaties. Deze regeling voorziet in een subsidie van 10% van de stichtingskosten. Gemeenten kunnen echter geen subsidie krijgen. Uitslui tend sportverenigingen stichtingen kunnen king komen voor het subsidie. Daarom dienen de sportver enigingen zelf de accommoda tie te stichten en vast te stellen dat zij eigenaar van de accom modatie zijn. Er zou dan een maximum subsidie van 40.000 gulden kunnen worden ver kregen. OXFORD 32 jaar geleden, de Tweede Wereldoorlog was amper afgelopen, van Europa resteerde nog slechts een rokende puin hoop, besloten de „wester se" landen de zo ruw aangetaste banden weer te verstevigen. Er werd geko zen voor jumelage, de Exchange, de uitwisseling. Steden zochten en kregen contact met steden in binnen - maar vooral buiten land en aarzelend trokken de eerste groepen de vreem de in. Het bleek een succes. Steeds meer vriendschaps banden werden aangeknopt, partner-gemeentes gekozen en op grote schaal werd in de daarop volgende periode uitgewisseld. Een schier onuitputtelijke reeks van liefdes op het eerste en tweede gezicht zouden nooit meer uitraken. Nu. ruim dertig jaar later ligt dat allemaal anders. Met het herrijzen van het nieuwe Europa verslapte de aanvan kelijk zo hechte banden, gemeente na gemeente haakte af onder het motto dat het „allemaal niet meer zo nodig was" en uitwisse lingen werden steeds schaarser. Slechts de ster ken bleven over. Onder die volhardende gemeenten Leiden en Oxford. Ze vond in Krefeld nog een tweede partner, terwijl de Britten contacten legden in Bonn. overigens resulterend in een Bonn-square in het centrum van Oxford. Zoekend naar de redenen voor het zo gezond blijven van die relatie tussen Ox ford en Leiden, springt direct het enthousiasme van de Engelsen naar voren. Het is bijna onmenselijk, zo onzelfzuchtig stelt deze groep zich geheel vrijwillig ter beschikking van de Leidse delegatie. Geheel vrijwillig inderdaad, want onder het voorzitterschap van journalist en chairman John Parsons werken de gezelschapsmensen volun teersMensen die werkelijk een jaar hard aan het werk zijn om die ene link met Leiden in stand te kunnen houden. Want daar ligt nu juist het grote, financiële verschil met partner-ge meente Leiden. In tegenstel ling Jot die, voor al het geld opdraaiende gemeente, dient het comité van Oxford zelf driekwart van de financiën bijeen te krijgen om de exchange te kunnen organi seren. Loterijen, tombola's, bardances en folkfeesten - niets is het vrijwilligerskorps van Oxford te dol. dat geld moet immers binnenkomen. Twintig tot dertig ..pound" per deelnemer, het is niet niets. Het is het grote verschil dat in het dagelijks contact tussen beide groepen zo opvalt. De Britten, blij met elk evenement dat slaagt, nog veel blijer met weer een gelukkig Leids gezicht. De Leiden aars, eveneens ent housiast, maar duidelijk op een andere wijze. Simpel en alleen voortspruitend uit het feit dat er voor een week Oxford veel minder werk dient te worden verricht. Mede door dat gegeven leert een week in Oxford een ieder die het wil zien. dat de Engelsen de Exchan ge duidelijk een andere, hogere, waarde toekennen. Het nut van het sociale contact is ook veel beter inzien. De reis naar Leiden zal voor de Oxfordgroep ook volgend jaar niet alleen „een vakantie" inhouden. Meer een sociaal, sportieve gebeurtenis die intens wordt beleefd. En waarin de vriendschap werkelijk voor op moet staan. Wat dat betreft is het niet zo vreemd dat juist de Oxfordmensen zo bijzonder verheugd reageren als wordt verteld dat sommige groepen nu al hebben besloten tot prive- uitwisselingen volgend jaar. Al het werk blijkt dan im mers niet voor niets ge- "^GERIJM OUVLEE kTAD/REGIO leidse courant J5IDERDORP - In Leiderdorp wordt bin kort de 20.000-ste inwoner verwacht, i denkt dit getal in de loop van de naand september te bereiken. eiderdorp is in de na-oorlogse jaren sterk egroeid. In 1945 telde het nog slechts 4.500 nwoners. Het gemeentebestuur heeft aan' iet eind van de vijftiger jaren de annexa- ieplannen van Leiden weten te verijdelen, len is daardoor in staat geweest de ambi- ieuze woningplannen uit te voeren. Vooral i de jaren 1960-1974 is het hard gegaan Den er gemiddeld zo'n duizend inwoners >er jaar bijkwamen. Tot 1975 stabiliseerde iet inwonertal zich rond de 18.000. Zelfs 1976 een lichte daling geregi- treerd. Dit hield rechtstreeks verband met sindsdien in versterkende mate optre- ;nde gezinsverdunning. De steeds dalen- ie gemiddelde woningbezetting - in 1969 tegen thans 2.98 - noopt het emeentebestuur tot een steeds bijstellen van de prognoses. Ook voor de nabije toekomst houdt men rekening met een daling van de gemiddelde woningbezetting. Voor 1986 schat men dit op 2.71. ■Magisch getal Men is daarom wat het toekomstige inwonertal betreft uiterst voorzichtig met de ramingen ge worden. Voor het bereiken van het magische getal van 25.000, wat eerst omstreeks 1985 werd verwacht, durft men thans geen jaartal meer te noemen. Een rol speelt hierbij ook de terughou dendheid die het provinciale bestuur aan de dag legt ten aanzien van de voorgenomen bouwplan nen van Leiderdorp. Volgens het streekplan Zuid- Holland West mag Leiderdorp slechts voor de natuurlijke bevolkingsaanwas bouwen. Tot 1985 mag Leiderdorp de eerste fase van het plan Buitenhof afbouwen, waarmede een stokje wordt gestoken voor een al te snelle realisering van de tweede en derde fase. Het bouwtempo zal daarom worden teruggeschroefd van 200 tot 60 woningen per jaar. Intussen betekent het bereiken van het inwoner tal van 20.000 voor de gemeentelijke kas een financieel voordeel. Krachtens de financiële ver houding tussen rijk en gemeente mag op een hogere uitkering uit het gemeentefonds van 3/4 miljoen gulden worden gerekend. De burgemees ter en de gemeentesecretaris, die hun bezoldiging rechtstreeks aan het inwonertal ontlenen, zullen echter vooralsnog geen financieel voordeel onder vinden. Volgens het bezoldigingsbesluit mogen zij pas bij het bereiken van de 24.000 inwoners op een salarisverhoging rekenen. Uiteraard zal aan deze mijlpaal in de 1200-jarige geschiedenis van Leiderdorp de nodige aandacht worden geschonken. Op dit moment is daar nog niets concreets over bekend. Op het gemeentehuis beraadt men zich thans over de wijze waarop men hieraan gestalte wil geven. ILPHEN AAN DEN RIJN De snelheid van notorboten op de „Zegerplas", voorheen Zand- vinplas genaamd, in Alphen aan den Rijn zal i banden worden gelegd. Aan de raad zal liet college binnenkort voorstellen om de Alge- ['t nene Politieverordening te wijzigen, waardoor maximum snelheid van 9 kilometer per uur worden ingesteld. Ontheffing van deze nelheidsbeperking kan worden verleend door 1 iet college van b. en w. zodat de jaarlijks erugkerende speedboatraces van ,,'s-werelds- inelsten" tot de mogelijkheden blijven behoren. De maatregel is hét gevolg van adviezen van i ambtelijke nota. Daarin staat onder meer vermeld dat snelle motorboten moeten worden [eweerd „uit het oogpunt van bescherming van latuur en kaden, alsmede ter bestrijding van overlast en geluidshinder." De maatregel wordt [ezien als een tijdelijke. Als in de toekomst de 'aarwegomlegging van de Oude Rijn toch zal Korden gerealiseerd zal nadér beraad nodig zijn rolgens de nota, omdat „het gebruik" van de legerplas dan zou veranderen. In de nota staan nog meer adviezen. Het maken ■n „hellingbaantje" aan de noordoostelijke p)ever is mogelijk. „Het hellingbaante moet wel per auto, met soms zware aanhanger, bereik baar zijn, zodat ook een verhard toegangspad zal moeten worden aangelegd," stelt de nota hierover. De kosten zouden kunnen worden bestreden uit het krediet van de beplanting v de noordelijke oever. Met de aanleg zou eind dit jaar kunnen worden begonnen. Nabij de. Edelsteensingel zouden verder 70 ligplaatsen kunnen worden gerealiseerd: 42 voor roeiboten en kleine zeilboten en 28 voor grotere zeilboten. Dit aantal is eventueel met een tiental uit te breiden. Ook wordt gedacht aan aanlegplaatsen aan de noordelijke oever van de Kromme Aar. Onadat volgens de nota de Zegerplas niet ge schikt is voor grotere motorboten, maar hier niet tegen kan worden opgetreden, zullen voor dit soort boten geen aanlegplaatsen ge creëerd moeten worden. Alleen voor grotere motorboten-op-doorreis zouden enige aanleg plaatsen moeten komen voor een verblijf maximaal 24 uur. Die aanlegplaatsen zouden volgens de nota het best kunnen worden gereali seerd nabij het Aarkanaal. Buiten de aanleg plaatsen mag een boot dan voortaan maximaal 12 uur op de Zegerplas voor anker gaan, aldus de nota. flEUWKOOP/DEN HAAG - ;lk heb het gevoel dat ze onze amilie in Nieuwkoop niet wil- en hebben", aldus de medede- ig van een 26-jarige verdach- uit deze plaats bij de Haagse ■echtbank. Dat al of niet te- «chte gevoel had al eerder tot Jlaatselijke narigheden geleid, maar het was op een gegeven moment toch fors fout gegaan, kwam vechten en steken en er werd verdachte zelfs »ging tot doodslag verweten. Het uitbeenmes dat door de presidente van de rechtbank ais bewijsstuk werd getoond, sprak duidelijke taal. ••Het is niet aan verdachte te danken dat het nog redelijk goed is afgelopen", moest de officier van justitie constateren eiste zeven maanden gevan genisstraf waarvan twee maan den voorwaardelijk met proef- tijd van 2 jaar. Verdachte voelde zich dus ge discrimineerd door de Nieuw- kopers en dat nam hij niet. Merkwaardig genoeg, ging hij echter zelf tot uitlokking van moeilijkheden over. Zijn broer legde een soort van test-bezoek af in een café in de verwach ting, dat hij na enkele ogen blikken op .straat zou worden gesmeten. Dat gebeurde niet; in elk geval verliet hij rustig het café. Waarop verdachte in acfie kwam en het café binnen ging. „Om armoe te voorkomen had ik door mijn broer de poli tie laten opbellen", aldus de informatie van verdachte. Waaruit die „armoe" zou be staan bleek niet maar vermoe delijk verwachtte ook de ver dachte dat hij uit het café ge werkt zou worden. Wel ont stond er een gevecht waarbij zowel de caféhouder als diens echtgenote enkele messteken opliepen. „Ik was door het dol le heen", aldus verdachte. Hij zou al eerder door vijftien n zijn afgetuigd. „Het is een hele Nieuwkoopse clan", constateer de hij. De officier deelde mee van dere caféhouders in Nieuw koop het verzoek te hebben ontvangen om middels voorwaardelijke veroordeling de toegang aan verdachte tot hun cafés te verbieden. „En dit illustreert de toestand", aldus de officier, ter zake van poging tot zware mishandeling. De verdediger, mr. Donker constateerde dat verdachte de familie als een soort v< „out-cast" in hun woonplaats wordt behandeld. Verdachte wordt voortdurend uitgedaagd en staat daarin alleen, zodat hij clementie vroeg. Vonnis op 31 aup'stus. TENNIS TOERNOOI IN KATWIJK KATWIJK AAN ZEE Alfred Gelevert was gisteren na zijn nederlaag tegen Ri chard Merkenstein niet erg tevreden. „Een zwarte dag in mijn tennisloopbaan," was zijn reaktie op het door hem vertoonde spel. Dit was wat overdreven, maar goed op slag was Gelevert bepaald niet. Keer op keer sloeg hij de ballen voor de wind ver buiten de lijnen en dat, terwijl de Noordwijker toch wel aan wind gewend Amsterdammer Merkenstein, eerste klasse spelend voor Dash, hoefde de bal alleen I maar terug te slaan. Hiertoe beperkte hij i zich evenwel niet. Verscheidene malen j kwam hij goed door met zijn gevaarlijke topspinforehand. De titelfavoriet Bram Madera zorgde ervoor, dat niet nog een Amsterdammer tot de halve finale door kon dringen. Met twee maal 6-3 bleef hii Peter Goris voor. Robbert-Jan v.d. Feen had het zeer moeilijk tegen hardhitter John Asselbergs. Bij 6-4, 5-5 vreesde Van de Feen, die ondanks zijn bijziendheid nog steeds prefereert zonder bril te tennissen, dat het op een derde set uit zou draaien. Op grond van de lichte schemering vroeg hij verdaging, hetgeen na enige heen en weer gepraat werd toegestaan. Het herendubbelspel werd van de favorie ten beroofd. Omdat Asselbergs morgen verhinderd is, werden hij en Bollerman geschrapt ten gunste van het koppel Bos boom/Demper. Jammer, want vorig jaar pakten deze spelers samen de titel in een prachtige finale (10-8 in de derde set). Ineke Kallenberg, vorig jaar verliezer in de finale, plaatste zich voor de halve eind strijd door een 6-0, 6-4 overwinning op Astrid Veenm^tn. De andere halve finalis ten zijn Jolie Drok (walk-over tegen Henny Fehling), Ivette Flu en A. Geeves. De veteranenfinale wordt als verwacht een confrontatie tussen Jan de Groot en Joost Roodenburg. De Groot heeft er wel voor moeten knokken. Met 4-6, 6-4, 6-3 versloeg hij Koppelle. Roodenburg kwam zonder al te veel moeite langs Wolters en P. v.d. Berg. In net herenenkel C bereikten Ronald Teeckenbroek en Gjalt Lucasse de laatste vier. Lucasse ten koste van de Katwijker Hans Olivier {6-2, 6-7, 6-0) en Teekenbroek door een verdienstelijke zege op Rik Kop pelle: 6-3, 6-3. De eerste geplaatste bij de dames, Barbara Heeze van Voorhout, won met twee maal 6-2 van F. Plat. De finales in Katwijk worden niet zondag maar mor gen gespeeld. HAZERSWOUDE-RIJNDIJK Bij de mondjesmaat wordt in Hazerswoude het acht deel nemers tellende B-toernooi af gewerkt. Gisteren traden Hen ny Koemans, dit seizoen tenni- strainer in Hazerswoude, en Willem Hoying, een oude be kende in het district Leiden, in het strijdperk. De tegenwoordig in Amster dam tennissende Hoying vocht goed. Hoewel kwalitatief ver in de minderheid bij zijn oppo nent, maakte Hoying het Koe mans flink moeilijk door de onmogelijkste ballen te retour neren. Met 6-3, 6-3 trok Koe mans desalniettemin aan het langste eind. In het herendubbel C zijn de gebroeders De Rooy uit Nieuw- koop vastbesloten de titel te pakken, iets wat vorig jaar mislukte. Via de setstanden 4-6, 6-4, 6-2 manoeuvreerden zij zich langs Freek v.d. Capellen en D-speler Nieuwenburgh. In de single won Peter de Rooy met 6-1, 6-2 van Valentijn We ber en Freek v.d. Capellen ver sloeg Harold v. Offeren op overtuigende wijze: 6-3, 6-1. Bij de dames boekte Alie Snellen berg een regelmatige overwin ning op Tini v. Velzen. In de halve finale moet zij het opne men tegen Jaqueline v. Wijk, die in een prestigeduel haar clubgenote Bertine Koemans voorbleef (7-5, 2-6, 6-3). In het herenenkel D won Harm Prop- per met de vreemde score 0-6, 6-0, 6-0 van W. Jansen. VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1978 PAGINA 5 Nieuwbouw in Leiderdorp ipeedboten mogen voortaan op de Alphense Zegerplas niet sneller dan 9 kilometer loor de jaarlijkse races wordt echter een uitzondering gemaakt. De sportieve, culturele uitwisseling met de Britse zusterstad Oxford is weer begonnen. Afge lopen zaterdag reisden zo'n tachtig Leidenaars het Kanaal over om aan een weekje „uitwisse len" te beginnen. Onder hen de L.C. sportver slaggever Gertjan On- vlee, die In zijn rubriek „Live uit Oxford" dage lijks vanuit de oudste universiteitsstad van Engeland zijn bevindin gen meldt. „Ik ga in Amerika een hoop ervaring opdoen" (Van onze basketbal-medewer ker) LEIDEN Marlies Bosman gaat het al geruime tijd in de top meedraaiende dames-team van Parker verlaten. Zij is in gegaan op een aanbieding van een Amerikaanse college. Mar lies: „Ik liep al enige tijd met het idee om naar Amerika te gaan. De Amerikaanse spelers van Parker adviseerden mij om de stap te wagen en dus ben ik diverse colleges gaan aangchrijven. Enkele reageer den en deden mij aanbiedin gen. Uiteindelijk heb ik geko zen voor Grand Valley State College, het college waar Sid Bruinsma van afkomstig is". Marlies, basisspeelster in het Nederlands jniorenteam die op 5 september vertrekt, heeft ge noeg argumenten om haar stap over de oceaan uiteen te zetten: „Je gaat er uiteraard in de eerste plaats heen om er erva ring op te doen. Er is ook in de Verenigde Staten een groot verschil tussen het heren- en damesbasketbal, maar deson danks is het niveauverschil met Nederland aanzienlijk. In de tweede plaats kan ik daar mijn studie voortzetten. Bij Grand Valley kan ik én basketball spelen én aan de studie kinde rontwikkeling beginnen. Bo vendien leer je je Engels veel beter spreken." Uit de verhalen van de Parker spelers blijkt dat het dames basketball in USA op een an der niveau ligt dan in Neder land: „Het is daar veel fysie- ker. Het College-basketball is harder dan de Hollandse com petitie. Of ik dat een nadeel vind? Zeker niet, ik hou van hard basketball, als het maar fair blijft". Het College-basket ball is van een ander kaliber dan het schoolbasketbal in Ne derland. Marlies: „De combina tie school-sport is in Amerika veel beter georganiseerd. Hier is het vaak niet meer dan zo'n drie uur per week, in Amerika is de sport veel meer met de school verbonden. Je hebt in de USA dan ook geen sportver enigingen. Alles wordt door de school georganiseerd." Het moeilijkste punt voor Mar- lies was het bijeenkrijgen van j geld om de reis te betalen. Marlies: „Ik heb met diverse I sponsors gepraat, maar nie mand wilde. Ze vonden dat ze j een streep moesten trekken, j Nu heb ik het geld met allerlei baanjes bijeengekregen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5