Raad Katwijk stemt in met tracé waterkering i Drs. Van wijk verlaat raad Voorschoten Collegevorming in Warmond vordert gestaag Gouden trouw PAND MEERBURG MOET VERDWIJNEN Voorlopig nog geen kabeltv in Ter Aar Gasleiding door Alkemade f J f I t A c ft F s B H M b a x i SASSENHEIM - Het echtpaar J. de Blaauw - E. M Nijs viert zondag het 65-jarig huwelijksfeest. Het echtpaar heeft drie kinderen, vijftien kleinkinderen en 19 achterkleinkinderen. Het bruidspaar (beiden 91 jaar) woont thans in het verpleegtehuis Bernardus in Sassenheim. Het huwelijksfeest wordt sober gevierd. Zondagmorgen in het verpleegtehuis wordt om 9 uur een eucharistieviering gehouden, terwijl 's middags van twee tot half vijf wordt gerecepieerd. Ierse kinderen vanavond in Hazerswoude HAZERSWOITDE - Leden van de Stichting Hulp aan Noord-Ierse kinderen he ten vanavond een groep Noord-Ierse kinderen wel kom, die omstreeks 22.30 uur zullen aankomen op Schiphol. Deze kinderen worden ondergebracht in gastgezinnen in Hazers woude. De eerste ontvangst zal worden gehouden in „Het Anker" aan de Chopinlaan 2 in Hazerswoude. Daar wordt dan tevens de inde ling van de kinderen per gastgezin bekendgemaakt. Voor de Noord-Ierse kinde ren die tot 8 september in ons land blijven zijn ver schillende aktiviteiten en uitstapjes georganiseerd. Zo zal er zaterdag een dis co zijn en een vossejacht, zondag wordt er een be zoek gebracht aan de Gere formeerde Kerk en de Rooms-Katholieke Kerk. Verder zullen er gedurende de periode dat de kinderen in Nederland verblijven, uitstapjes worden gemaakt naar Amsterdam en Den Haag, het Dierenpark Was senaar, Duinrell, de Efte- ling, een circus enz. De kinderen blijven ook na hun terugkomst in Ierland contact houden met de mensen die hen in Neder land begeleidden. Drs. H. van Wijk: „Voor-I schoten is een dorp voor| volwassen mensen." liggen dan werden alle gemeen- ten maximaal 40 tot 50 duizend inwoners groot. Boven die aan tallen verliest een raadslid de binding met zijn achterban en gaat zich gedragen als een soort parlementslid. Deze raadsperiode is bijzonder construktief geweest, volgens Herman van Wijk en het nieu we team raadsleden krijgt de afwerking van tal van plannen, die mede door de inspraakmo gelijkheid thans goed voorbe reid zijn. Jammer vindt Her man van Wijk het, dat o.a. het fietspadenplan nog niet hele maal gerealiseerd is. Rondom Voorschoten is nog steeds geen fietstocht mogelijk van minder dan 1 1/2 uur, terwijl er toch wel mogelijkheden zijn om bin nen het dorp enige stukken natuur te ontsluiten. Joop Peeters. spaak in het wiel gestoken. Het CDA-raadslid J. van Har ten vroeg zich af of het finan cieel wel verantwoord was om die kabel-televisie in Ter Aar aan te leggen. Hij vindt het „luxe" en niet nodig voor met name de vele woningwetwonin gen in de gemeente. Burge meester Verhoef daarentegen antwoordde Van Harten dat er juist uit „de sociale hoek" veel animo is voor een dergelijke voorziening. De CDA-er Van Rijn stelde voor om een enquête onder de bevolking te houden. In princi pe is hij vóór een centrale an tenne-inrichting maar tekent daarbij wel aan dat deze „self supporting" moet zijn. Alleen uit de hoek van de VVD wordt het raadsvoorstel gesteund. Met name de heer Ruigrok vindt een enquete helemaal niet nodig. Therapie Voorzitter Verhoef is van me ning dat menzich niet extra werk op de hals moet halen door een dergelijke enquete on der de bevolking te gaan hou den. Hij noemde dit tijdens de raadsvergadering „bezigheidst herapie" waar niemand wat aan heeft. Overigens waren er méér raadsleden die eerst we ieens de meing van de bevol king wilde peilen middels een lijstje met vragen. Er kwam een stemming aan te pas, wel ke staakte. Het raadsvoorstel komt daarom in een volgende vergadering opnieuw aan de orde. Als alles t.z.t. wél doorgaat be staat de mogelijkheid dat er een tachtig meter hoge mast op het grondgebied van Ter Aar zal komen. Deze gemeente komt daarvoor in aanmerking omdat ze centraal ligt ten op zichte van de andere deelne mende gemeenten. Een andere mogelijkheid is om een station in te richten in of op de PTT- iet toren in Alphen aan den Rijn. Van dit centrale ontvangstpunt worden de signalen dan via een aan te leggen kabelnet (de PTT "j draagt hierbij zorg voor het aanvoernet naar de verschillen de gemeenten) naar de huizen gedistribueerd. De kapaciteit van dit kabelnet bedraagt ma ximaal achttien tv-kanalen en vijfentwintig radio-program ma's. Voor de distribuering komen in aanmerking de Nederlandse te- leviesiekanalen Nederland I en II, Duitsland I, II en III, België Vlaams I en II en België Waals I en II en de FM-programma's Hilversum 1 t.m. IV, BRT I, II en III, RTB, AFN, WDR I, II en III em BBC IV. Uit een technisch en financieel oog punt acht men het wenselijk in eerste instantie zeven televisie- kanalen en twaalf fm-program- ma's door te geven. Het vooronderzoek van de deelnemende gemeenten heeft ook aangewezen dat indien het tarief op een voor de gebruiker acceptabel bedrag dient te wor- den gehouden een verdere ge zamenlijke aanpak van dere gemeenten noodzakelijk1 is. Als aanvaardbaar is geacht een maximaal bedrag van vijf tien gulden per maand. ADVERTENTIE specialiteiten restaurant I FRUITS DE HER" E Parallelboulevard 7 1 Noordwijk aan Zee Dagelijks open vanaf 12.00 uur tot 24.00 uur voor lunch en diner. Iedere dag verse vis a la carte, diverse vleesgerechten naar keuze, terwijl u luistert naar onze pianist entertainer DOLF PIERIE. Tafelreservering: tel. 01719-19231 ^Jvia centrale Palace HoteljJJ de KATWIJK Het pand Meerburg aan de Tramstraat 18, kan door een gisteravond genomen besluit van de gemeenteraad niet op die plaats en in zijn huidige vorm gehandhaafd blijven. Dit door plannen van het Hoogheemraadschap van Rijnland voor het tracé van een tweede waterke ring, waarbij de monding van de uitwate ring circa 100 meter in noordelijke rich ting wordt verlegd. De verlegging van dit waterkeringstracé is nodig omdat de hui dige waterkering van Katwijk niet vol doet aan de door de Deltacommissie ont wikkelde normen voor de waterkerende hoogte en sterkte. Zoals bekend is een deel van het tracé reeds in vastgestelde bestemmingsplannen opgenomen en een onderdeel hiervan is al uitgevoerd. Nog uitgevoerd moet worden een gedeelte ten zuiden van de Voorstraat en het stuk tussen de Tramstraat en de Hoogstraat. Het alternatief tot verlegging van het tracé naar het oosten zou een schadelijke door snijding van een daar gevestigd bedrijf ten gevolge hebben. Het pand Meerburg wordt nu gekocht door de gemeente. Wat er met het huis gaat gebeuren is nog niet bekend. Het college van b en w stelde voor het huis te slopen, maar enkele raadsleden zagen liever een nader onderzoek naar de moge lijkheid om het pand op te vijzelen. De kosten voor dit opvijzelen zouden variëren tussen de 3, 5 en 6 ton. Om tot een redelijke oplossing te komen voor de wo ning houdt de Coördinatiecommissie Dijk verzwaring op 25 augustus een hoorzitting. Op voorstel van de raadsleden W. van der Plas (CDA) en J. van der Plas (Gemeente belangen) wordt nagegaan of de aanleg van een zee-jachthaven valt te combineren met de werkzaamheden door Rijnland aan de waterkering. Hierover bestaan al gerui me tijd plannen in de gemeente en ook de Provincie kan met de aanleg van een haven instemmen. In de gisteravond gehouden gemeente raadsvergadering werd verder een krediet van 28.050 gulden gevoteerd voor het op knappen van een woning aan de Cantine- weg 2-4. Het gebouw, dat onlangs leeg- kwam, zal opnieuw worden gesplitst in twee woningen en worden verhuurd aan twee Katwijkers die momenteel in hun dicht bewoonde omgeving voor de nodige .overlast zorgen. Volgens loco-burgemees ter J. Bergman zijn deze mensen niet meer te helpen. „De gemeente weet niet meer wat er met deze mensen moet gebeuren. Ze terroriseren door geluidsoverlast en kleine vernielingen de hele buurt. Een heel leger van hulpverleners is al een hele tijd bezig ze weer een beetje in het gareel te krijgen, maar niets helpt. Om deze buurt van een last te verlossen leek het ons wel aardig het tweetal een woning aan de Can tine weg aan te bieden. De omgeving is daar erg rustig zodat het lastig vallen van anderen wel zal verminderen. „Deze lieden kunnen wij niet helpen. We zijn slechts in staat ze een huis aan te bieden. Het is ten slotte geen onkruid dat je kan omschoffelen", aldus de woorden van loco-burgemeester J. Bergman. De heer Van Duyn (PvdA) kon zich niet helemaal verenigen met de uitlatingen van de loco-burgemeester. Hij vond dat de gemeente de mensen moest helpen. Hij stelde voor straatverlichting aan te bren gen nabij de woningen aan de Cantineweg. De heer J. van der Plas van Gemeentebe langen, noemde het voorstel van het colle ge een weinig christelijke daad. „Dit uit bannen van mensen werd vroeger ook gedaan met melaatsen", aldus de heer J. van der Plas. Hot pand Meerburg dat moet worden gesloopt. De Katwijkse raad wil onderzoeken I ot opvijzelen mogelijk is. een eigen lijst kwam. Hoogte punten uit de laatste vier jaar vindt hij het beleidsplan waar door b. en w. een handleiding kregen. Hij vindt dat de wet houders het prima gedaan heb ben, toch zijn er enige zaken die niet helemaal tot een oplos sing gebracht konden worden. Het plan Bijdorp heeft de afge lopen vier jaar een volledig andere opzet gekregen Dat heeft wel voor vertraging ge zorgd o.a. in de sociale woning bouw. Daar is met uitzondering van het plan Vernèdepark nog weinig afgerond kunnen wor den. De nieuwe raad krijgt ech ter een opgemaakt bedje en kan heel spoedig het voorberei dende werk van deze raadspe riode effektueren. Jammer vindt Herman van Wijk het gebrek aan regionale samenwerking. Na het misluk ken van het Gewest Leiden werkt iedere gemeente op ei gen initiatief plannen uit. Hij ziet Leiden als een centrumge meente, een gemeente welke het recht heeft eventueel ook financieel gesteund te worden door de randgemeenten. De randgemeenten profiteren van veel centrumvoorzieningen zoals op onderwijs- of cultu- reelgebied en daar mag echt wel iets tegenover staan. Voorschoten is een typisch dorp voor volwassen mensen.- Het beleid van vroeger jaren wreekt zich nu nog steeds. Er is een gebrek aan speelruimte voor de jeugd en een gebrek aan ruimte voor kleine recrea tie. Het is gewoon de erfenis van een beleidsplan, waar de huidige raad vanaf is gestapt. De Voorschotenaar moet zich in eigen dorp kunnen verma ken. Het streven van o.a. de watersportvereniging voor lig plaatsen van kleine bootjes past in die wens tot een gezellig dorp." Herman van Wijk zal het wel missen. Als raadslid kun je een direkt kontakt hebben met de burgerij. De openbaarheid van alle beleidsvoornemens is deze raadsperiode goed op gang ge komen. Hij wil de belangrijk heid van b.v. openbare com missievergaderingen niet afwe gen naar het aantal bezoekers. Dat varieert gewoon naar de onderwerpen op de agenda. Hij toont zich vierkant voor een gekozen burgemeester. Spanningen binnen een college van b. en w. kunnen veroor zaakt worden omdat de wet houders verantwoording ver schuldigd zijn aan de raad en de burgemeester aan de Kroon. Wanneer het in zijn macht zou TER AAR Inwoners van de gemeente Ter Aar kunnen voorlopig nog niet kijken naar buitenlandse televisie-pro gramma's. Tijdens de laatst gehouden raadsvergadering werd een voorstel om te ko men tot de aanleg van een cëntrale antenne-inrichting aangehouden, mogelijk in de volgende vergadering (septem ber) hoopt het college van b. en w^ met een nieuw voorstel te komen. Ruim een jaar geleden stelde de raad al een krediet van een kleine zevenduizend gulden be schikbaar voor het instellen van een onderzoek naar de mo gelijkheden van de invoering van een centrale antenne-in richting in deze gemeente. Met de uitvoering van de werk- zaamheden van dit onderzoek werd een bedrijf uit Woerden belast. Gezien het feit, dat ook diverse omliggende gemeenten de gedachte hadden een derge lijk onderzoek te laten verrich ten kwam men tot het gemeen schappelijk verstrekken van één opdracht aan het Woerden- se bedrijf. Behalve Ter Aar namen aan dit onderzoek ook deel de gemeenten Leimuiden, Nieuwveen, Rijnsaterwoude, Woubrugge en Zevenhoven. Gedurende de loop van het on derzoek werden tevens de ge meenten Alkemade en Nieuw koop in het overleg betrokken. Enquete Nu de werkzaamheden van het vooronderzoek thans zover ge vorderd zijn dat nu aan alle deelnemende gemeenten beslis singen zullen moeten worden gevraagd, waardoor de volgen de stap genomen kan worden naar een regionale samenwerk ing ten aanzien van de ont vangst van de televisie en fm- radio-signalen en de distributie hiervan naar de diverse dor pen, heeft Ter Aar een kleine In de Veender- en Lijkerpolder in Alkemade wordt gewerkt aan de pijpleiding die Egmond aan Zee met Rotterdam gaat verbinden ten gerieve van gastransport. Twee reusachtige pijpleidingen, elk met een doorsnee van ne gentig centimeter liggen momenteel nog bo- ven de grond. Over enkele maanden zullen de pijpen zijn ingegraven. Om de leidingen onder wegen te voeren, worden in de polders in Alkemade diepe putten gegraven. Om deze putten droog te houden wordt het grondwater vanuit grote diepte weggehaald. Dit grondwater is bijzon der zout. Het zoute grondwater wordt afge voerd via de sloten en vaarten, terwijl elke week een vergadering van de Gas Unie, Rijn land en het polderbestuur wordt belegd om de zoutconcentratie te toetsen. VOORSCHOTEN - Drs. Her man van Wijk verlaat op eigen verzoek op de eerste dinsdag in september de Voorschoten- se gemeenteraad. Bij verras sing werd hij vijf jaar geleden raadslid in de tussentijdse va- kature Italianer en hoewel hij al jarenlang voorzitter van de PVDA-Voorschoten was, had hij nooit een raadszetel als dorpspoliticus gewenst. Zijn vertrek uit de Voorschotense raad komt niet onverwachts. Anderhalf jaar geleden werd hij benoemd tot omroepsecre- taris van de VARA en aan het eind van dit jaar verhuist hij naar 't Gooi. ,,'t Raadslid zijn is mieters be vallen. De tijdsduur is net lang genoeg geweest. Er moet ge woon een behoorlijke doorstro ming zijn. Er zijn tal van Voor schotenaren die het ook kun nen. Wel als een bezwaar ge zien het forens zijn, waardoor het leven overdag eigenlijk aan je voorbij gaat". Enige uitspra ken van Herman van Wijk, die in vijf jaar tijd een stempel drukte 'op de Voorschotense raad, niet in het minst door zijn af en toe keiharde opmer kingen. Hij zegt daarover: „In dit merkwaardige dorp is het heel goed mogelijk om elkaar scherp de waarheid te zeggen. Je kunt gemakkelijk politieke verschillen hebben zonder de menselijke relatie aan te tas ten." Vier jaar geleden werd Her man van Wijk fractie-voorzitter van de progressieve concentra tie, afgekort PPV (Progressieve partijen Voorschoten). Hij kwam in de raad met PVDA- D'66-PPR-PSP. De samenwerk ing is construktief geweest en het is volgens hem volledig te billijken dat D'66 ditmaal met WARMOND De drie politie ke partijen die in Warmond de gemeenteraad vormen (CDA, Progressief Warmond en WD) hebben over het nieuwe colle geprogramma ten aanzien van een aantal punten overeen stemming bereikt. Discussiepunten die waren ont staan na vergelijking van de partijprogramma's, waren on der andere het bepalen van inkomensgrenzen bij de toewij zing van premiekoop- -en wo ningwetwoningen, de oeverver binding naar het eiland Kou- denhoorn, het heffen van be lasting naar draagkracht, de oprichting van een afdeling welzijn op het gemeentehuis, het beleid voor de scholen, het aanstellen van een milieure chercheur en het emancipatie beleid. Tijdens een eerder ge houden vergadering van de drie partijen waren al een aan tal knelpunten uit de weg ge ruimd. Men was het erover eens dat premiekoopwoningen beschikbaar moeten blijven voor de erkende woningzoe kenden. Ook konden de partij en al eerder overeenstemming bereiken over de bouwplannen Ter Leede en Lommerlust, hoe wel de WD nog enigszins struikelde over de bebouwings dichtheid van Lommerlust. Al le partijen zijn het erover eens dat een gezamenlijke bouwlo- katie met Voorhout de voor keur verdient boven verder bouwen in eigen gemeente. De bouwlokatie aan de Beatrix- laan zou dan geschrapt kunnen worden. Gisteravond werd nog geruime tijd gedebatteerd over het han teren van inkomensgrenzen bij de toewijzing van premiekoop- en woningwetwoningen. CDA en Progressief Warmond zijn het erover eens dat meer zorg besteed moet worden voor de inwoner die vanwege zijn inko men afhankelijk is van de ge meente bij de toewijzing van een woning. De WD wil echter het beleid afstemmen op de behoefte. Gisteravond kon hierover nog geen overeen stemming bereikt worden. Maandag wordt er over dit on derwerp verder gesproken. Ook het heffen van belasting naar draagkracht bleef giste ren een zaak waarover de me ningen uiteenliepen. Het CDA en PW vonden elkaar ook bij het punt over de aanstelling van een milieurechercheur. Zij achten het van belang dat zo iemand wordt aangesteld, voor al door het plassengebied ron dom Warmond en de komst van Koudenhoorn. De WD zag de noodzaak hiervan nog niet in. Tobbetje steken Jong en oud amuseert zich in Wassenaar met de jaarlijkse zo merfeesten. Evenals In vele an dere plaatsen worden in Wasse naar deze feesten gehouden ge durende de schoolvakanties. Gisteren trok het zogenaamde „tobbetje-steken" vele honder den belangstellenden. De win naars kregen aardige prijzen; de verliezers vaak een nat pak.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4