Studenten gaan Leids zwerfvuil te lijf Weinig overlast door nieuwbouw universiteit m Opleidingsteam Endegeest hekelt raadsbesluit GS komen tegemoet aan Leidse wensen IIUS Verwarmende show in ijskoude hal ANTI-SPECULATIE BEDINGEN IN BOCKHORST EN KOPPELSTEIN Gas (19 Herstel Rapenburg begint september LEIDEN De herstelwerk- zaamheden aan de wallekan ten van het Rapenburg zullen in september starten. Al vlak na de bouwvakvakantie is be gonnen met de vernieuwing van de Nonnenbrug. De gemeente verwacht grote problemen wanneer het Rapen burg zal worden aangepakt. Ten behoeve van het verkeer zal er tijdelijk een dam in de Groenhazengracht worden aan- 'gelegd, waardoor het mogelijk [zal blijven om de Doelengracht 'per auto te bereiken. „Noord" wil geen Chinees LEIDEN Tien bewo ners uit de directe omge ving van de hoek Prinsen- straat/Sophiastraat in Lei- den-Noord zijn in het ge weer gekomen tegen de mogelijke komst van een Chinees-Indisch restau rant naar hun buurt. In een brief aan de gemeente schrijven zij bang te zijn voor stankoverlast van de ze eetgelegenheid en stel len zij de voorkeur te ge ven aan een nieuwe bewo ner die geen geurtjes met zich meebrengt. De brief schrijvers willen dat de gemeente op grond van hun bezwaren de komst van een Chinees verhin dert. „Onze ervaring is, dat onze woningen een zodanige kwaliteit hebben dat stank overlast niet te voorkomen is", schrijven de bewoners. „Dit is gebleken in de tijd dat in het winkelpand een groentezaak gevestigd was en wij als direkte buren tegen 3 oktober met tranen in de ogen rondliepen van wege het uiensnijden. Met dit restaurant zullen wij voortdurend in de stank zitten. Ook is onze erva ring, dat opslag en afval van etenswaren, ongeacht schoonhouden, ratten, kak kerlakken, muizen en an der ongedierte aantrekt", aldus de verontruste bewo ners uit Leiden-Noord. POLITIEK GEHAKKETAK" (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het opleiding steam van Endegeest, het ge meentelijk psychiatrisch zie kenhuis, heeft de gemeente raad een brief op poten ge stuurd over het uitstel van het geschikt maken van de Jul ia- naschool in Oegstgeest ten be hoeve van de opleiding. De Leidse raad besloot een tijdje geleden dit voormalige schoolgebouw, dat al door En degeest wordt gebruikt, aan te kopen, maar nog geen geld voor aanpassingen en verbete ringen beschikbaar te stellen. De raad wilde eerst nog wat meer informaties hebben. Het opleidingsteam van Endegeest schrijft zich ernstig door dit raadsbesluit gedupeerd te voe len, omdat nu voorlopig nog in een uiterst gebrekkig en in fei te ongeschikt gebouw onder wijs gegeven moet worden aan de leerling-verpleegkundigen. Deze situatie zou demotiverend werken op zowel staf als leer lingen. Het opleidingsteam ziet een en ander als een gevolg van het „politiek gehakketak, waarbij wij van mening zijn dat de betrokkenen met weinig tot geen kennis van zaken de voor stellen tot aankoop en verbou wing van de Julianaschool heb ben afgehandeld". Het team schrijft voorts verbaasd te zijn dat er helemaal geen sprake is geweest van overleg met de mensen die nu gedupeerd wor den door deze handelwijze van de Leidse gemeenteraad. Het opleidingsteam doet op het stadsbestuur het beroep zich opnieuw te beraden over de verbouwing van de school en daarbij de betrokkenen mee te laten praten. LEIDEN De Leidse studen tenvereniging Minerva heeft in samenwerking met de ge meente een project ontwikkeld om haar nieuwe leden in de kennismakingstijd iets voor Leiden te laten doen. Het pro ject zal een onderzoek inhou den naar het zwerfvuil in Lei den en de eventuele oorzaken daarvan. Bovendien zullen zij sommige wijken een schoon maakbeurt geven. Een en an der in overleg met de wijkra den. Zwerfvuil is een nieuwe naam voor straatvuil, dus alle rommel die men op straat heeft gegooid in plaats van in een daarvoor bestemde vuil nisbak. De studentenverenigng pro beert al enige jaren een bijdra ge te leveren aan het verbete ren van het contact tussen haar studenten en de stad waarin zij hun studietijd doorbrengen. In voorgaande jaren deed zij dat onder andere door haar feuten in de kennismakingstijd een speeltuin te laten opknappen of poppenkasten te laten maken voor jeugdhuizen. Dit jaar gaan zij in verschillende wij ken een onderzoek doen naar het zwerfvuil door middel van een enquête die door de ge meente is samengesteld. Zij zullen ook enige straten en par ken schoonmaken, het verza melde vuil vervolgens fotogra feren om zo een beeld te krij gen van wat er zoal wordt weg gesmeten. Dat het noodzakelijk is dat er een onderzoek gehouden wordt, blijkt wel uit de gege vens van het jaarverslag van de Dienst voor de Reiniging, Havens en Warenmarkten van de gemeente Leiden. In 1976 werd 2.000.000 gulden besteed aan de straatdienst voor het opruimen van zwerfvuil. De hoeveelheid opgeveegd straat- vuil is in 1976 het dubbele ge weest van het jaar daarvoor en de hoeveelheden vergroten zich nog steeds. Het is de bedoeling dat ge noemd onderzoek de bewust wording van de burger voor het milieu in zijn stad groter maakt. Het is gebleken bij de gemeentereiniging dat het ne- Expositie Leiden De afdeling milieuzaken van de ge meente Leiden organi seert in het kader van project Zwerfvuil, waar bij een aantal studenten onderzoek zal doen naar het wegwerpgedrag van de Leidenaar, een ten toonstelling onder de naam „Zwerfvuil en milieu". De tentoonstelling zal gehouden worden zondag 27 augustus tot en met zaterdag 9 september in een oude school op bet Rapenburg 48. Opening stijden: van 11.00 uur tot 17.30 uur, ook op zondag. Toegang is gratis. men van technische maatrege len alleen niet voldoende werkt. Het plaatsen van meer afvalbakken blijkt vaak meer vervuiling in de hand te wer ken omdat men er al of niet dichtgebonden vuilniszakken tegenaanzet, met de gedachte: de Reinigingsdienst kan ze zo meteen meenemen. Containers die in wijken ge plaatst worden, worden vaak misbruikt voor het storten van puin en zijn bovendien erg kostbaar. De Reinigingsdienst is dus afhankelijk van de me dewerking van de burgers bij het schoonhouden van de stad. Of het project dat nu door de toekomstige studenten uitge voerd zal worden enige bijdra ge zal kunnen leveren aan het vooropgezette doel is de vraag. Het project is niet wetenschap pelijk opgezet en het is ondui delijk of er iets met de gege vens gedaan zal worden. Voor al ook omdat men landelijk bezig is een actieplan te ont werpen om het probleem van het straatvuil aan te pakken en Leiden zich opgegeven heeft om in het kader van dit plan als experimenteergemeente te fungeren. Het is nog onzeker of Leiden voor zo'n functie in aanmerking komt, maar als dat het geval is kunnen de resulta ten van het project Zwerfvuil in ieder geval als basisgege vens gebruikt worden. De studenten intussen kunnen zich door middel van dit pro ject goed op hun toekomstige woonplaats oriënteren. De ver eniging stelt zich vooral veel voor van de hierdoor ontstane „Zwerfvuil" langs de straat, hier keurig verpakt contacten met de verschillende wijkraden en hopen dat deze contacten in de toekomst tot een blijvende samenwerking tussen de studenten en de bur gerij zullen leiden. 1 RIJN- EN SCHIEKADE VRIJ L| VAN BOUWVERKEER LEIDEN - De bewoners van de Vreewijk en de -Pieters- en Academiewijk zullen weinig overlas! ondervinden van het bouwverkeer voor de nieuw bouw van de Rijksuniversiteit Leiden aan de Witte Singel en op het Doelenterrein. Dit verzekerde een vertegenwoordiger van de universiteit gisteravond de leden van de raadscommissie ruimtelijke orde ning. Het ligt in de bedoeling de Rijn 20® 'en Schiekade geheel vrij te an U I h°uden van bouwverkeer. De 3) M gedempte Trekvliet zal worden gebruikt om wat aannemer- sloodsen te plaatsen en om par keergelegenheid voor de bouw vakkers te scheppen. Het 0 (Sj "bouwverkeer voor de nieuw bouw aan de Witte Singel zal aan het begin van de Singel de ■gedempte Trekvliet oprijden en ter hoogte van de Groenhoven- straat het terrein weer verla ten. Ten behoeve van het bouwver keer voor het Doelenterrein wordt een brug over de Witte ■Singel aangelegd. Maandag 4 september wordt de eerste paal >oor deze brug geslagen. Nadat de brug zijn dienst heeft ge daan als verbinding tussen Wit te Singel en Doelenterrein voor het bouwverkeer, wordt hij op rijkskosten opgeknapt en aan de gemeente Leiden overgedra gen. De aanleg van de brug -maakt dat de smalle straten in .1^ Pieters- en Academiewijk, zoals Groenhazengracht, de Doelengracht en de Doelen steeg gevrijwaard blijven van het hinderlijke bouwverkeer. Gisteravond moest de raads commissie voor ruimtelijke or dening haar fiat geven aan het ■voorstel van b en w overeen komsten met de rijksuniversi- sho* teit te sluiten betreffende de nieuwbouw aan de Witte Singel en op het Doelenterrein. Te vens moest de raadscommissie het college adviseren over het al dan niet beschikbaarstellen van meer dan zestien miljoen gulden voor het bouwrijp ma ken van deze twee terreinen. Deze voorstellen komen maan dag 28 augustus in de gemeen teraad. Het PvdA-raadslid mevrouw M. Koning wilde aanvankelijk haar goedkeuring aan het voor stel onthouden omdat zij ner gens terugvond wat er met de door de universiteit te verlaten gebouwen zal gebeuren. Zij wenste op papier een intentie verklaring van de rijksuniver siteit dat de vrijkomende pan- zij be stemming aan wil geven, eerste instantie aan de gemeen te worden aangeboden. Wet houder C. Waal was nogal ver bolgen over deze stringente eis van zijn partijgenote en hij wil de op stel en sprong de voor stellen terugnemen. De heer Koppelaars van de universiteit bracht uitkomst door de com missieleden te verzekeren dat de universiteit al meer dan een jaar geleden een dergelijke in- tentsieverklaring op papier aan de wethouder heeft doen toeko- üe Zijlpoort, een van de herstelwerkzaamheden die door gedeputeerde Noorland werd bezocht. LEIDEN Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland lijken in belangrijke mate tegemoet te komen aan de wensen van het Leids gemeentebestuur ten aanzien van de extra financië le steun (aanvullende bijdrage) die Leiden dit jaar heeft ge vraagd. Dat gebeurt dan in het kader van het van toepassing zijn van artikel 12 van de fi nanciële verhoudingswet, op grond waarvan Leiden sinds 1 januari van dit jaar weer on der strenge curatele staat van de provinciale en rijksover heid. Een en ander bleek gisteren tijdens een bezoek dat gedepu teerde J. Noorland aan de Sleutelstad bracht. De heer Noorland is belast met het toe zicht op de uitgaven van de gemeenten en moet de rijks overheid adviseren over de hoogte van de extra bijdrage die de stad Leiden dit jaar moet krijgen. Evenals staatsse cretaris Koning (gemeentefi- nanciën) een paar weken gele den deed, greep de heer Noor land gisteren een gesprek met wethouder Van Dam aan om zich ter plaatse in Leiden op de hoogte te stellen van de plannen die de stad heeft voor herstelwerkzaamheden, als ook de werken die thans al in uit voering zijn. In de besprekin gen die deel uit maakten van het bezoek van gedeputeerde Noorland kwam vast te staan dat Leiden niet ontevreden is met de zorg die Gedeputeerde Staten aan de dag leggen voor de Sleutelstad, ook al heeft men het aanvankelijk gewenste bedrag van 11,8 miljoen aan zienlijk moeten terugschroe ven: op last van de provincie moest dit begrotingstekort waarvoor Leiden een aanvul lende bijdrage wilde eerst wor den verminderd met 4 miljoen terwijl voor een zelfde bedrag eerst de gemeentelijke geldre- serves moeten worden aange sproken. Verkeersmaatregelen De Rijnstroomstraat, het Utrechtse Jaagpad en de Cathari- nastraat krijgen eenrichtingverkeer. Vanaf de Hoge Rijn dijk zal het verkeer de Rijnstroomstraat, het Utrechts Jaagpad en vervolgens de Catharinastraat worden doorge leid. Tevens wordt een beperkt parkeerverbod ingesteld dat geldt van maandag tot en met vrijdag van acht urn 's morgens tot zes uur 's avonds. Op de stoep van bet Utrechts Jaagpad bij de kruisingen met de Rijnstroom- stjraat en de Catharinastraat komen paaltjes te staan over een afstand van vijf meter vanaf de boek. Daarmee Iran worden voorkomen dat geparkeerde auto's het doorgaand verkeer belemmeren. Formule I Het VW-Theater Bespreekbureau verkoopt toegangskaar ten voor de Grand Prix van Nederland voor Formule I-wagens die zondag 27 augustus op het circuit van Zand- voort wordt verreden. Bespreking is dagelijks mogelijk van tien tot vier uur. De kaarten kosten bij bespreking tot en met 15 augustus f22,50 per persoon, bij bespreking na die datum f27,50 per persoon. Het programma van het evene ment begint om half elf met verschillende attracties, waar onder een muzikale show, slipdemonstraties, parachute springen en stuntvliegen. Óm een uur is er een warmung up voor Formule I-wagens, om kwart voor twee stuntmotor- rijden door Dave Taylor, om kwart voor drie start de Grand Prix van Nederland en om vijf uur start de race voor toerwagens en GT-wagens. Hartebrugkoor Het gemengde koor van de Hartebrugkerk verleent zondag 20 augustus zijn medewerking aan een plechtige hoogmis ter gelegenheid van het feest van Maria ten Hemelopneming en van een 50-jarig huwelijksfeest. Uitgevoerd wordt de Messe in G. van Frans Schubert onder leiding van J. Schmitz. De H. Mis begint om kwart voor elf. Straat in, straat uit Bewoners van het Rapenburg: Rapenburgers (Zoals bekend ontvangt elke inzender van een „gedachten- sprongetje" een L.C.-surprise. Inzendingen naar: Leidse Courant, postbus 11, Leiden) LEIDEN Met tintelende voeten en vingers keek en ge noot een driekwart gevulde Ton Menken LJshal van de Ne derlandse première van Ted Shuffles Hollywood Ice Revue, de spectaculaire en schitteren de show van de oud-regisseur van het wereldberoemde Holi day on Ice, die de pretentie heeft daar een geduchte con current van te worden. Hoog gespannen waren de verwach tingen na de wereldpremière van dit gebeuren in het Belgi sche Oostende. En de show - een waardige opening van het nieuwe schaatsseizoen - zorgde ook in Leiden voor de nodige verrassingen: hij deed zelfs de stoppen doorslaan. Ondanks de hinder van de kou en deze technische storing wis ten de revuesterren adembene mende staaltjes op het ijs te zetten. De schoonheidsfoutjes waar op sommige punten in Oostende bij de wereldprerhie- re nog sprake van was zijn belangrijk gereduceerd. Steve Baxter, de lange blonde knaap die met stalen noren over een tonnenpyramide en door een brandende hoepel springt heeft z'n nummer intussen al aardig bijgeschaafd. De eerlijkheid gebiedt echter te zeggen dat op andere punten, met name in de balletgroep, nog te vaak een steekje valt, al weten de schaatsers zich altijd weer knap te herstellen, zodat het nauwelijks storend op de toeschouwer werkt. Daar komt bij dat er hier en daar een „foutje" met opzet wordt ge maakt omdat ze bij 't program ma hoort waardoor de show makers zich listig indekken voor een eventuele echte mis ser. En mogen ze alsjeblieft? De durf die deze revuesterren aan de dag leggen, de risico's die ze op de gladde ijzers ne men en de prestaties die zo geleverd worden maken dat en kele slippertje meer dan goed. Ted Shuffles revuesterren zor gen al met al voor een verwar mend schouwspel in een ijs koude hal, waar een dikke trui en geitewpllen sokken voor hen die nog willen gaan kijken ze ker geen overbodige luxe is. ARJEN BROEKHUIZEN LEIDEN De toekom stige bewoners van Boekhorst en Koppel- stein mogen hun huizen voorlopig niet aan niet- Leidenaren of aan niet- economisch gebondenen aan Leiden verkopen. Dit is één van de anti- speculatiebepalingen, die de gemeente aan de nieuwe kopers stelt. Vooralsnog is de termijn voor de bewoners van de premiewo ningen gesteld op twintig jaar. De bewoners van de huizen in de beschutte sfeer zijn gebon den aan een termijn van tien jaar. Tijdens de vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening werd gis teravond de suggestie gedaan de termijn voor de twee secto ren woningen gelijk te trekken. Voorts kwam de vraag hoe de gemeente de verkoopprijzen van de woningen in de hand kan houden, aan de orde. Hier-i toe zullen enkele bepalingen worden opgenomen. Tevens moet er nog een modus worden gevonden om de verkoop met geld onder tafel tegen te gaan. Door het PvdA-raadslid J. Dui- vesteijn werd voorgesteld de gemeente bij elke verkoop als tussenpersoon te laten dienen, waardoor de gemeente controle kan blijven uitoefenen. Met de bouw van de woningen in Boekhorst en Koppelstein zal dit najaar nog worden be gonnen. De grond wordt, wan neer de raad daar maandag 28 augustus mee akkoord gaat in erfpacht uitgegeven aan wo ningbouwvereniging „De Goe de Woning", De Vereniging Ne derlandse Gemeenten, de Stichting „Onder eigen dak", en de stichting huisvesting wer kende jongeren. VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1978 LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3