Ceidóe Bowumt H Gijzeling in Chicago na tien uur ten einde Groot woningtekort dreigt in Randstad Bruins in Duitsland voor de rechter EISEN AFGEWEZEN; KROAAT BLIJFT IN DUITSE CEL Extra debat in Kamer over Moluks probleem Actie van verkeers leiders opgeschort Kinderbijslag en AOW voor drie miljoen Nederlanders Venus II op koers Kort Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300AA, tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V.. Leiden.Directeur-hoofdredacteur J J Hallewas- Ihef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl, BTW| 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 lot 19.00 uur| - Vrijdag 18 augustus 1978, 68e jaargang no.2U23 Oblomow Duits televisiespel op Ned. II ibonnementen: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse 22.02 Om 20.27 „Nederlands elftal" 21.22 uur VARA-visie met ont hullingen over Otrag. Ned. I om 20.40 uur „Tommy Steele show" en om 21.55 uur „The Blue Knight". Vrij zonnig Droog en vrij zonnig. Maxi mumtemperaturen van 20 tot 25 graden. Matige wind uit zuid Morgen zon op: 6.30. Onder 20.57. Schev. hoogw.: 4.18 en 16.48. Laagw.: 0.01 en 11.27. Firma voor 14.000 paar sokken pgelicht EINDHOVEN (ANP) - Een Eindhovenaar beeft gisteren een Heerlense firma voor 14.000 paar sokken opgelicht. De sokken zijn wel afgeleverd maar de man weigert te betalen. De partij is bijna 20.000 gulden waard. Nadat de sokken bij de Eindhovenaar thuis in een schuurtje waren opgeslagen, werd de vertegenwoordiger van de Heerlense firma uitgenodigd voor een kopje koffie. Tijdens het nuttigen daarvan werd de man gevraagd de bestelbon alvast te voorzien van het stempel „voldaan". Toen dat eenmaal was gebeurd haalde de Eindhovenaar niet zijn geld te voorschijn, maar werd de vertegenwoordiger dringend te verstaan gegeven dat het beter was als hij zijn biezen pakte. Onmiddellijk ging de gedupeerde naar het politiebureau maar volgens de letter van de wet heeft de pohtie in dergelijke gevallen geen mogelijkheden om op te treden. ACHTERSTAND VAN TIENDUIZENDEN HUIZEN WADDINXVEEN De Randstad Holland zal eind volgend jaar te kampen hebben met een tekort van enige tienduizenden woningen. Het is volgens staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting daarom een sprookje te denken, dat het met de wo ningnood niet meer zo'n vaart loopt. West- Nederland moet eind volgend jaar name lijk kunnen beschikken over 2,27 miljoen woningen. Maar dit aantal wordt niet gehaald. Dat is nu al zeker, zei de staats secretaris gisteren in Waddinxveen. Volgens drs. Brokx is er een mentaliteits verandering nodig om deze woningnood op te lossen. Woningbouwverenigingen kregen van hem al de waarschuwing de huurprij zen niet uit de hand te laten lopen. „Alleen samen kunnen wij erin slagen aan de huisvestingsnood van velen een einde te maken", zei hij in Waddinxveen, waar hij bij het slaan van de eerste paal het sein kon geven voor de bouw vart 380 woningen in de sociale sector. Hem wacht binnenkort een stevig debat in de Tweede Kamer over de achterstand in de woningbouw, vooral in de Randstad Holland. Hij heeft namelijk onlangs de beschuldigende vinger geheven naar de gemeenten, die volgens hem in hun bouw taak tekort schieten. De gemeenten hebben dit niet genomen en het rijk verweten te weinig te doen voor de woningbouw. CHICAGO (AP/UPI) De twee Kroatische nationalisten, die gisteren het Westduitse con sulaat in Chicago binnendron gen en daar zes mensen gijzel den, hebben zich na tien uur overgeven. Om drie uur van nacht (Ned. tijd) kwamen zij naar buiten, waar zij direct werden gearresteerd. De gijze laars bleken ongedeerd te zijn. De actie die gistermorgen begon, was volgens mededelingen v&n de twee Kroaten opgezet, om de vrijlating te krijgen van de Kroaat Stepjan Biland- zic, die onlangs in Westduitsland is ver oordeeld wegens poging tot moord op een Joegoslavisch diplomaat. De Kroa ten er wonen er in de Bondsrepubliek zo'n 16.000 ijveren voor afscheiding van de Kroatische deelstaat van Joego slavië. De twee overvallers wilden in elk geval voorkomen, dat Bilandzic aan Joegoslavië wordt uitgeleverd. Toen de mannen het consulaat, dat op de tiende verdieping ligt, binnendron gen, gijzelden ze in eerste instantie vier mannen en vier vrouwen. Een deel van het personeel wist te vluchten. Een dochter van de consul hijzelf was niet aanwezig werd even later vrijgelaten, evenals een andere vrouw. De drukke hoofdstraat voor het gebouw, de sjieke Michigan Avenue, werd door de politie afgegrendeld, en overal posteerden zich scherpschutters. In allerijl werd omdat het een West duitse kwestie betrof in Bonn een crisiscentrum gevormd, onder leiding van de minister van Buitenlandse Za ken, Genscher. Het centrum stond in voortdurend kontakt met de Westduitse ambassade in Washington, met Chicago en met bondskanselier Schmidt, die op Foto links: Politie mannen voor het ge bouw in Chicago, waar gisteren zes me dewerkers van het Westduitse consulaat tien uur lang werden gegijzeld. In het ge bouw is ook het kan toor van de Westduit se vliegmaatschappij Lufthansa gevestigd. vakantie is in Hamburg. Intussen hadden de overvallers ge dreigd zichzelf en de gijzelaars op te blazen, als Bilandzic niet uit zijn Keulse gevangenis zou worden vrijgelaten. La ter werd dit dreigement veranderd in. Als Bilandzic niet loskomt, gaat er elk uur een gijzelaar het raam uit. Dat dit dreigement niet werd uitge voerd, was voor een groot deel te dan ken aan Bilandzics broer, die ook in Chicago woont en urenlang op de twee Kroaten inpraatte. Ook hadden zij kon- takt met Keulen, waar Bilandzic zelf vanuit zijn cel hen trachtte te overtui gen dat hun actie zinloos was. Foto rechts: Kort na het begin van de gij zelingsactie gaf een van de gevangen vrouwen aan dat er acht (een hand) plus drie (drie vingers) mensen werden vast gehouden. Twee zou den kort nadien wor den vrijgelaten. Direct na afloop van de gijzelingsactie kreeg Cyrus Vance, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, een telefoontje van zijn Westduitse ambtge noot Genscher, die hem bedankte voor de manier waarop de autoriteiten in Chicago de zaak tot een einde hadden gebracht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Ka mer zal vermoedelijk een nieuw debat wijden aan de problema tiek van de Zuid-Molukkers. Het voorstel is afkomstig van enige kamerleden, onder meer van me vrouw Kappeyne van de Copello (VVD) voorzitster van de bijzon dere Tweede Kamercommissie voor de Zuidmolukse minderheid. Tijdens het debat zal het voorstel van RMS-president Manusama over het hou den van een parlementaire enquête aan de orde moeten komen. Het debat zal waar schijnlijk op 29 augustus (de kamer is dan juist terug van reces) gehouden worden. Het is normaal gebruikelijk, dat als een onderwerp uitvoerig in openbare commis sievergaderingen is besproken, de voltalli ge Kamer zich beperkt tot stemverklarin gen over de in de commissievergaderingen ingediende moties en tot de stemming zelf. Maar een aantal onderwerpen uit de Mo- lukkersnota is volgens enkele kamerleden nog onvoldoende uitgespit. Bovendien zijn er nieuwe feiten en gegevens zoals het uiteenvallen van de commissie 'Kobben- Mantouw en de extra inspraakronde, die minister Wiegel inlaste over de toekomst van het Moluks inspraakorgaan. Dit laatste houdt vooral de Zuid-Molukkers druk be- PARIJS (AP) De Parijse luchtvaartlei ders hebben gisteren besloten de voor dit weekeinde aangekondigde stiptheidsactie niet door te laten gaan. Vakbondsleiders besloten de weg vrij te maken voor onder handelingen die vandaag en morgen met minister van Vervoer, Joele le Theule, gehouden zullen worden. Het was nog niet bekend of de luchtvaart leiders in de rest van Frankrijk ook hun acties zouden afgelasten. De verkeerslei ders eisen een hoger loon, moderne appa ratuur en een 32-urige werkweek. Zij wer ken nu 38 uur per week. KOUS OP DE KOP Een bewoner van het Eindhoven- woonwagencentrum, die 14.000 paar sokken bestelde. Onder een kopje koffie werd ge vraagd de bestelbon alvast van het stempel „voldaan" te waarna men weigerde te beta- Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant ontvangt u deze „half-automatische „herenparaplu. Een mooi kadootje. NOTEER m< vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de herenparaplu naar: woonplaats Deze bon in open envelop antwoordnr.'349. Leiden. postzegel sturen r DEN HAAG De Nederland se oorlogsmisdadiger Siert Bruins zal volgens dr. L. de Jong van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie wellicht in Duitsland voor de rechter moeten verschijnen. „Dat is een mededeling die de officier van justitie tegenover ons heeft gedaan", zo verklaar de hij gisteravond. De Duitse justitie verwijst naar een de creet van Hitier uit 1943. Hierin wordt bepaald dat „Duitsstam- migen" die vrijwillig tot de SS of de Duitse politie toetraden, automatisch de Duitse nationa liteit krijgen. Al eerder is ge steld dat dit decreet nog steeds van kracht is en dat zou uitle vering van Siert Bruins (die ken. Overigens is Bruins, in tegen stelling tot eerdere berichten, geen moment op vrije voeten geweest. Weliswaar was zijn gevangenschap, in afwachting van het besluit tot uitlevering aan Nederland, opgeheven door het verstrijken van de hiervoor gestelde periode van veertig dagen, maar onmiddel lijk is dat omgezet in voorlopi ge hechtenis. Als Bruins name lijk niet wordt uitgeleverd kan hij voor dezelfde misdaden als waarvan hij in Nederland wordt beschuldig, ook in de Bondsrepubliek worden aange klaagd. Een definitief besluit over de mogelijke uitlevering wordt pas over enkele weken verwacht. Volgens prof. De Jong is he* onjuist van de Duitsers om zich te beroepen op het decreet van Hitier. Volgens bepaalde juris ten zou het alleen gelden voor Duitstaligen. In elk geval is het decreet in voorgaande gevallen nog nimmer op Nederlanders van toepassing geweest. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Ruim zeventig procent van de 4,5 miljoen Nederlandse huishoudens (gezinnen en al leenstaanden) ontvangt AOW, AWW of kinderbijslag. Dat is in totaal 21,7 miljard gulden, ofwel 9,5 procent van het gehele nationale inkomen. Toch zijn deze uitbetalingen nog maar 42 procent van het totaal aan sociale verzekeringsuitkeringen, die per jaar gedaan worden. Maar de rechthebbenden betalen er wel hun premie voor. Volgens gegevens over 1977 wordt voor deze uitkerin gen voor het grootste gedeelte geput uit de premiebê- talingen. Deze bedroegen in dat jaar namelijk 19,1 miljard gulden. Nederland telde vorig jaar al 1.252.000 mensen, die recht hebben op AOW en 172.000, die een uitkering volgens de AAW ontvangen. Voor kin derbijslag kwamen vorig jaar 1.766.000 mensen in aanmerking. Staatsgreep in Afghanistan ging niet door KABOEL (AP) In Afghanis tan is een poging verijdeld om de regering van president Nur Mohammed Taraki omver te werpen. Dit is door radio Ka boel gisteren bekend gemaakt. De staatsgreep zou op touw gezet zijn door minister van defensie Abdoel Qadir. De mi nister is samen met een aantal medeplichtigen gearresteerd. Taraki kwam op 27 april aan de macht na een staatsgreep onder leiding van Qadir, die toen majoor in het Afghaanse leger was. President Moham med Daoud werd daarbij ver moord, evenals een aantal van zijn familieleden en verscheide ne ministers. Sinds de machts overname heeft het regime bin nenslands met oppositie te kampen gehad. MOUNTAIN VIEW (Californië) (Reuter) De Amerikaanse „ruimtebus" Pioneer Venus II is op commando van de aarde op de juiste koers gezet voor het binnentreden in de atmo sfeer van de planeet Venus, zo heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ruimtebureaü donderdag bekend gemaakt. De commando's zetten raketten aan het werk waarmee de ruimtebus gestuurd kon wor den. Pioneer Venus II draagt vier andere ruimtevoertuigen voor een vijfvoudige -bestude ring van de dichte atmosfeer en wolkenlagen die Venus om ringen. Lange jasjes voor dienstplichtigen pure verspilling DEN HAAG (ANP) De Nederlandse Officieren Vereniging vindt het pure geld verspilling om lange jasjes voor dienst plichtige militairen in te voeren. De kosten daarvan bedragen vijftien mil joen gulden en elk jaar komt daar nog eens vierhonderdduizend gulden bij. De legerleiding wil dergelijke jasjes invoeren omdat de voorgestelde nieuwe dracht (met trui) zich niet leent als uitgaanstenue. Vol gens de NOV is dat ook helemaal geen probleem omdat de meeste dienstplichti gen toch hun burgerkleding aantrekken als ze de kazerne verlaten. De officieren, die de trui overigens geen slecht idee vinden, hopen dan ook dat de minister geen goed keuring zal hechten aan het invoeren van lange jasjes.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1