gHonkbalteam verzuimt fouten Australië af te straffen Veldt en Pieters niet verder dan achtste finales Ruime zege Den Haag Priem na korte solo winnaar Italiaanse jeugd Europees kamp. r^SPORf LEIDSE COURANT/ VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1978 PAGINA Oosterbosch oppermachtig BONNDORF - Bert Ooster bosch heeft gisteren met groot vertoon van macht de eerste editie van de amateurwieler ronde van het Zwarte Woud op zijn naam gebracht. In de der de en laatste etappe, de Neder lander won de vorige twee. eindigde Oosterbosch welis waar niet bij de eerste zes. maar in het eindklassement had hij bijna vier minuten voorsprong op nummer twee Avo Pikkoeoes uit Rusland. De laatste etappe, van Wehr naar Bonndorf over 96 kilome ter, eindigde in een overwin ning van de Westduitser An dreas Lübeek. Hij legde het parkoers af in 2 uur 48 minu ten en 50 seconden en was daarmee 49 seconden sneller dan zijn landgenoot Uwe Bol- ten, die tweede werd. Eindklassement: 1 Oosterbosch (Ned) 7.37,10; 2. Pikkoeoes (Rus) op 3.51; 3. Wei bel (Wdl) op 4.53; 4 Mitteregger (Oos) op 5.12; 5. Muller (Zwi) op 5.30; 6. Bucher (Wdl) op 5.44. Sparta test nieuwe spits (Van onze correspondent) ROTTERDAM De 28-jarige Westduitser Detlef Webers wordt morgen door Sparta in de vriendschappelijke wed strijd tegen het Portugese Oporto als spits getest. Webers moet de aan zijn rug geblesseerde Bnt Stewart Par ker, die hoogstwaarschijnlijk pas over enkele maanden zijn debuut bij de Rotterdamse club kan maken, vervangen. In zijn vaderland speelde Webers voor Wuppertal en Kickers Of fenbach. Hij staat momenteel onder contract bij het Belgi sche Kortrijk. Als de test goed uitvalt hoopt Sparta hem enke le maanden te kunnen huren van Kortrijk. Twee winnaars in lotto 32 DEN HAAG De hoofdprijs in lotto 32 van de vorige week gaat naar twee winnaars. Bei den ontvangen elk bruto een bedrag van 285.693,10. De in leg bedroeg 2.788.143 en het prijzenbedrag was 1.432.225,90. Tweede prijs: 5 winnaars die elk bruto 26 487,30 ontvan gen. Derde prijs: 206 winnaars die 964,30 ontvangen Vierde prijs: 8783 winnaars krijgen elk 30,10. Vijfde prijs: 10.568 winnaars die een bedrag van 25 kun- nep verwachten. f BRUINISSE Den Haag had gisteren een opkikkertje no dig na het echec Kortrijk. Hoe wel de ploeg van Piet de Visser de B ruse boys (zater dag vierdeklas ser) met 6-0 op rolde, was het al- Oeen Wieier strijd in koninginnerit «AASTRICHT De Limburgse heuvels heb- >en al vele jaren voor irachtige wielersport org gedragen. De ronde 'an Limburg, de hel van iet Mergelland en voor- >1 de Goldrace waren al- lijd prachtige wedstrij- len, maar wel alleen ïmdat de renners in die lendagswedstrijden al- lijd volop strijd lever- ien. Dat maakte van de Euidlimburgse heuvels poor de winnaar de he mel en voor de verlie zers de hel. Het bestond dan ook niet dat er in Nederland etappewed- strijden werden gehou den zonder een rit in het uiterste zuiden. De der de etappe van de pro lronde van Nederland jood echter niets van lat alles. Ondanks Cau- Jerg en Keuteberg arri veerde Cees Priem met handvol seconden voorsprong op drie kwart van het peloton in Maastricht en bleef de Belgische debutant Daniel Willems zonder hij zijn jonge li chaam een seconde hoef de te pijnigen leider van het klassement. koninginne-etappe werd trainingsrit. Met uitzonder- van de naamloze Belg Willy Govaerts, wiens ere-lijst van dit seizoen een tweede plaats in de eerste rit van de omloop van de Westkust en een derde posi tie in de kermiskoers te Bete- kom vermeldt, was niemand in het peloton bereid een trap te veel te doen. Van Gerwen had zijn supporters in Oost-Bra bant behaagd door een vlucht met Godefroot, maar hij deed verder niets meer. Govaerts so leerde gedurende 105 kilometer en had pech dat hij kort voor Maastricht werd ingelopen. No ta bene door Priem. De Zeeuw se maat van Jan Raas sprong tien kilometer voor de eind streep in de Limburgse hoofd stad naar Govaerts toe, werd ingelopen, maar had nog vol doende lucht in de longen en [AARLEM Nederland heeft de eerste helft an de tiende Haarlemse honkbalweek afgeslo- en met een kleine, maar zeer kostbare over winning op Australië: 3-4. Door dit resultaat laat Oranje samen met Korea en Cuba op een edeelde tweede plaats, achter het ongenaakba- Japan dat in de eerste helft ongeslagen bleef, istermiddag verpletterde Japan Korea in ze en innings met 14-0, een uitslag die commen- aar overbodig maakt. Iet veel meer moeite dan was verwacht heeft lederland het duel tegen Australië winnend fgesloten: 4-3. De linkshandige werper van iustralie, de 22-jarige Ray Mitchell, bleek bijna te groot struikelblok voor de oranjeploeg. Iet slechts vier honkslagen tegen werd hij de erliezer, maar veel kwalijker voor Oranje was lat niet een groter gebruik is gemaakt van de es veldfouten die Australië zich permitteerde. uiterst zwak punt bij de Meyersformatie, /aarover wel fors nagekaart zal worden. r moeizaam was bijvoorbeeld het heuvel- Ie van Nol Beenders, in de openingswedstrijd het toernooi de trotse bedwinger van Korea, in de slotfase kwam de Kinheimwerper jiigszins in oude doen, hoewel hij m de laatste nnings zijn enige vrije loop moest toestaan 11-1-7). Australië nam reeds in de eerste slagbeurt de aiding door een honkslag van David Mundy, )OSTERHOUT Italië is gisteren in Ooster- lout winnaar geworden van het toernooi om et Europese honkbalkampioenschap jeugd. In e beslissende wedstrijd versloeg een aanval- end sterker Italië de Nederlandse jeugdploeg iet 7-0. .anduzzi scoorde in de vierde inning een home- un. De Italianen kwamen tot zeven honkslagen; lederland tot vijf. Sweden is als derde geëindigd. De Zweden die erder met 0-8 van België verloren versloegen Ie Belgen met 11-1. die over de plaat werd geslagen door een flitsen de tweebitter van Don Knapp. Het niet uitverkochte stadion werd even stil, maar leefde op toen Wim Hageman in de tweede innings de gelijkmaker achter zijn naam liet noteren. Echter niet door gaaf slagwerk, maar door twee forse misgrepen in het Australische veld. Toch namen de Australiërs opnieuw de leiding in de derde innings toen Beenders opnieuw honkslagen moest laten passeren van Martin en Mundy, waarop de eerste scoorde. Kort was de vreugde bij de Australiërs, want in de vierde slagbeurt lui aide dé aangewezen slagman Louis Jacobs de bal buiten de hekken, de 29e homerun, zijn tweede. Weer was de stand gelijk, maar een veilig gevoel gaf dit allerminst. ANGST Oranje overtuigde niet, verre van dat zelfs. Het spel was verkrampt, er sprak weinig overtui ging uit. De verve waarmee de ploeg had geopereerd tegen Korea en Japan was ver te zoeken. Angst beheerste de strijd en de schijn werd gewekt dat Australië was onderschat. Een homerun van Kevin Greatrex in de zesde in nings bracht de stand op 3-2 en zette de ploeg nog meer onder druk. Wim Hageman opende in de zevende slagbeurt veelal de beslissende innings in een honkbal duel met een vrije loop. Het publiek, niet altijd bereid de ploeg te steunen, kwam over eind. Nu moest het gebeuren. Don Wedman, de kleine tweede honkman van Oranje gaf een listige stootslag in de richting van de werper. In zijn zenuwen, want ook Australië was niet meer zichzelf, wierp Mitchell de bal verkeerd aan naar zijn eerste honkman waardoor plotse ling twee honken bezet waren. Zelfs drong Hageman door naar het derde honk, goed ge bruik makend van de verwarring die in de Australische gelederen was ontstaan. Op Paul Smit rustte daarna de zware taak de gelijkma kende en als het enigszins mogelijk was zelfs de winnende run binnen te slaan. De koele Tijgerscatcher bewees zijn waarde. Zijn harde honkslag in het rechtsveld liet Hage man juichend over de thuisplaat snellen en Don Wedman verhuisde naar het derde. Zuid-Korea in duel met Japan. De Japanse loper Shigeki Saito glijdt binnen, terwijl achtervanger Jae Won Shim vergeefs op de bal wacht. De kleine man beheerste zich voortreffelijk, hetgeen niet gezegd kon worden van de Austra lische achtervanger die de bal in een poging Wedman uit te maken langs het derde honk wierp. Nederland leidde maar het heeft in de laatste innings bijzonder diep in de buidel moe ten tasten om deze tweede kostbare triomf vast te houden,. Japan toonde in de „broederstrijd" tegen Zuid- Korea weinig mededogen. Met liefst 14-0 m zeven innnings werden de Zuidkoreanen met de neus op de feiten gedrukt. Feiten die er bepaald niet om liegen: Japan is de grote favoriet voor de 25e wereldtitel, die in Italië begin september wordt gehouden. Stand: 1. Japan 4-8; 2. Cuba 4-4; 3. Nederland 4-4; 4. Korea 4-4; 5. Australië 4-0. Details Haarlem Zuid-Korea: 0-0-0-0-0-0-0=0 Japan: 0-2-0-4-0-68=14 Werpcijfers: Japan: Kinya Tohki (8 inn.): 4-2-2-0., Shigekazu Mori (1 inn.): 2-0-1-0. Zuid-Korea: Dong Won Choi (3 2/3 inn.): 7-25-1., Yong Ho Kwon (2 2/3 inn.): 1-2-8-2., Nam Hoo Yoo (2/3 inn.) 1-660. Japan: Ochiai en Kawabe. Australië: 1-61-0-61-0-0-0=3 Nederland: 0-1-0-1-0-62-0-0=4 Werpcijfers: Nederland: Nol Beenders: 11-1-7-1; Austra lië: Ray Mitchell: 103-4-6. Homenms: Nederland: Louis Jacobs., Australië: Kevin Greatex. lemaal niet ge weldig wat de eredivisieclub presteerde. Voor de rust wisten de Hagenaars niet tot doelpunten te komen. Daarna scoorden Goe- mans driemaal, Henk van Leeu wen tweemaal en Albertsen uit een strafschop. Er waren in Zeeland zegge en schrijve 100 toeschou- Landskampioen PSV heeft zich gisteravond ge plaatst in de fina le van het inter nationale voetbal toernooi in Bil bao. De Eindho- venaren vesloe- gen River Plate uit Argentinië na strafschoppen De ontmoeting eindigde in 1-1. In de eerste serie van vijf benutten de psv-ers vier Fred Goemans (rechts) doelpuntte strafschoppen "n driemaal, de Argentijnen slechts twee. In de eindstrijd ontmoet PSV zondag Athletico Bilbao. River Plate nam na twintig minuten de leiding toen Labruna een voorzet van Ortiz inschoot acht minuten voor de rust scoorde Lubse na een hoekschop met een kopbal. Huub Stevens werd tien minuten voor tijd van het veld gezonden na een felle charge. Kort daarop volgde Ortiz hem die slaande bewegingen naar Willy van de Kerkhof maakte Het Nederlands militair elftal speelde ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de KMA in Breda tegen NAC. De Breda- naars wonnen met 3-2. De ruststand van het aantrekkelijke duel. dat voor 4000 toeschouwers gespeeld werd en onder leiding stond van arbiter Oetelmans, was 1-1. Voor NAC waren Storm, Damen en Mohorovic succesvol. De militaire treffers kwamen van de voet van Melis van Feyenoord, waarvan één uit een strafschop. In Apeldoorn was Vitesse uiteraard veel te sterk voor de vierdeklasser Albatross. Na een ruststand van 0-2 bedroeg de eindstand 0-8. Duizend toeschouwers zagen doelpunten van Meyers (2), Bursac (2), Bosveld (2), Mulderij en Hofs FC Twente won in België met 3-0 van FC Luik. Gritter en Bos (2x) maakten na rust de doelpunten. Cees Priem passeert dé finish van de etapperit, die door moet gaan voor de koninginnerit, maar in werkelijkheid slechts een „trainingsrondje" was. kracht in de benen om een kilometer voor de eindstreep een massasprint te ontlopen om door een korte solo etéppe- winnaar te worden. Het bete kende de achtste overwinning van Priem in dit seizoen. De overstap naar de ploeg van Post heeft hem goed gedaan, want in vier eerdere seizoenen als prof kwam hij nooit verder dan twee zeges per jaar. Priem won dit seizoen de twee de etappe in de ronde van Bel gië, de Belgische kermiskoer- sen in Assebroek, Lede en Sint Niklaas, de criteriums in Alp hen en Heerhugowaard en ten slotte vorige week de eerste etappe in de ronde van Enge land. Hij werd dan ook terecht geselecteerd voor het wereld kampioenschap, waar hij niets anders dan knecht voor Jan Raas zal zijn. Weinig strijd In Limburg kwam de prof ron de over de helft en nog steeds is er bitter weinig strijd ge weest. Gezien de slappe menta liteit in het peloton, zal de be slissing zaterdag pas vallen in de ploegentijdrit, die ook mee telt voor het individuele klasse ment. Een schandelijke zaak, die wedstrijd als training. Dat de geselecteerden voor het we reldkampioenschap zich een beetje inhouden is enigszins be grijpelijk, maar bij elkaar zijn er nog geen vijftien. De rest heeft niets te verliezen. Dur- vers waren er tot Maastricht alleen te zien in de ploegen van Ton Vissers en Lucien Wille- kens. De Nederlandse ploegen van Harings en Kopermans de den niets en waren in de fina les natuurlijk toch verliezers ten opzichte van de mannen van Post en Jossart. Tussen die twee ploegen gaat het straks in Goes ook. Zij wachten af. De „kleintjes" hebben nog ander halve dag om van die houding te profiteren. Uitslag derde etappe 1 Cees Priem (Ned-Post) 225 km in 5.23.23 2, Johan var» de Meer (Ned-Koopmans) op 4 sec.. 3. Jan Krekels (Ned-Hanngs), 4. Rudy Pe- venage (Bel-Jossart), 5. Walter Planckaert (Bel-Merckx), 6. Willy Planckaert (Bel-Merckx), 7. Johan van de Velde (Ned-Post), 8. Guido 1. Daniel WUlems (Bel-Jossart) MÜNCHEN Lau Veldt en Sjaak Pieters zijn in zowel de achtste finales als de herkansingen daarop uitgeschakeld. Vooral voor Pieters was de eliminatie nogal hard omdat hij werkelijk geen enkele kans heeft gehad op een betere klassering dan twee keer derde in de twee ritten met drie man. Veldt was in de achtste finales werkelijk erg dicht bij de laatste acht in zijn gevecht met Daz- zan en Giebken. De eer lijke finishfoto scheidde de drie man, die gelijk over de streep schenen te zijn gekomen. Veldt bleek de derde van het trio en moest naar de herkansing. Veldt de matige Deense sprin ter Sallee en Pontet uit Fran krijk. De aanwezigheid van de weinig betekenende Deen leid de zijn aandacht te veel af. Hij revancheede zich in de herkan sing. Pieters begon als een kleuter. Hij liet zich volledig inpakken door de inderdaad snelle Italiaan Rossi, maar kreeg met de totaal onmachtige Chinees Hoeang een erg ge makkelijke tegenstander in de herkansing. In de tweede om loop moest Pieters gelijk in de baan met Emmanuel Raasch. De tijdwaarneming stopte dit keer op 10.98 voor de vermoe delijke wereldkampioen. Pie Veldt laat zich zelden in de tang nemen, maar gisteravond gebeurde het toch. Hij had een redelijke kans op een directe doorgang naar de laatste acht tot dertig meter voor de streep van zijn achtste finales met Giebken en Dazzan Toen pro beerde de Duitser binnendoor te duiken. Veldt liet hem wat te veel ruimte, schrok even en daarvan profiteerde Dazzan door boven en naast het twee tal te komen. De foto zag Daz zan als winnaar. In de herkan sing besteedde Veldt te veel aandacht aan de Italiaan Rossi, die hij kennelijk meer trucs had toegedacht dan Joeralev. Dat uitganspunt was juist, maar Joeralev liet de twee vechten en sprmtte in feite rechtstreeks naar de finish. Veldt reed gisteren makkelij ker dan Pieters. Zeker in de eerste ronde. De Nederlandse kampioen liet zich niet over bluffen door de brutaal rijden de. Italiaan Finamore Hij bleef overeind in een lichamelijk duel.In de tweede omloop trof Sue Novarra won een medaille pp het onderdeel sprint. Norbert Dupisch, luitenant in het dagelijks leven, werd tweede achter de Oostduitser Macha. ters was kansloos, maar dat was al bekend voor het start schot was gegeven. Hans vonk de 19-jarige junior, die bij de nationale baankam- pioenschappen debuteerde met een vierde plaats in de sprint en een derde op de 1000 meter, start bij de wereldkampioen schappen in Miinchen. Coach Frans Mahn heeft hem aange wezen voor de achtervolgings- ploeg als vervanger van Ger Möhlmann. De achtervolgings kampioen is uit vorm. Het Ne derlandse viertal dat vandaag in de kwalificaties voor de ploegachtervolging rijdt, be staat uit: Henny Stamsnijder, Dick van Egmond, Hans Vonk en Geert Schippers. In de laatste rit van het achter volgingsnummer heeft Macha een Uiterst rechtlijnige over winning behaald op luitenant Dupisch van de legerclub Vor- waerts. Acht ronden kon Du pisch redelijk in de pas blijven met zijn jonge tegenstander, die met perfecte regelmaat rondjes van twintig seconden bleef draaien. Iets over de helft van de wedstrijd „brak" het verweer van Dupish. Macha hield nog even aan, maar eind igde rustig en met de handen op het stuur. De Russin Galina Zareva is wereldkampioene sprint ge worden. In de eindstrijd ver sloeg zij in twee ritten de Ame rikaanse Sue Novarra, houd ster van de titel. De Bronzen medaille ging naar de Tsje- choslowaakse Iva Zajickova, die de Westduitse Beate Habetz versloeg. De uitslagen xijn. Finale achtervol ging amateurs: 1 Detlef Macha «Odl) de 4 km m 4 43,48, 2. Norbert Dupisch (Odl) 4.49,62. Om de derde plaats: 1. Uva Unterwalder (Odl) 4.46,22; 2. Alain Bondue (Fra) 4 53,63 Finale dames sprint: Eerste rit: 1. Galina Zareva (Rus) 12,91 sec; 2. Sue Novarra (Vst); Tweede nt: 1. Zareva 12,68 sec; 2. Novarra Bierings in tijdritploeg DEN HAAG De KNWU heeft voor de honderd kilome ter ploegentijdrit die tijdens de wereldkampioenschappen wielrennen op 23 augustus in de omgeving van Miinchen wordt gehouden de volgende amateurs aangewezen. Aan de start komen: Bert Oosterbo sch, Jan van Houwelingen, Bart van Est en Guus Bie rings. Als reserve is Egbert Koersen geselecteerd. Voor de individuele wegwed strijd die op 26 augustus op de Nurburgring wordt verreden heeft de KNWU reeds drie ren ners aangewezen. Dat zijn: Bert Oosterbosch, Theo de Rooy en Jo Maas. Dit drietal zal nog worden gecompleteerd met drie coureurs die zondag worden geselecteerd.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13