Speedy Volita verdedigt landstitel Engeland neemt revanche op springruiterploeg Draversinterland voor het eerst op baan Hilversum Kleine winstkansen voor Kortsjnoj Van de Goolberg] wil plaats in estafetteploeg Goede start van hockeyteam SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1978 PAGINA 12 SI WASSENAAR - De grote vraag voor ko mende zondag in de Nederlandse draf sportkringen is: heeft Kees Verkerk zijn oude vorm weer te pakken. Zo niet dan hoeft Speedy Volita het zondagmiddag in het 39e kampioenschap van Nederland het alleen maar op te nemen tegen Manza Buitenzorg. Is het paard van trainer Gerard van Eyke- lenborg wel in vorm dan maakt een trio combinaties aanspraak op de eerste prijs van 27 mille in deze titelstrijd: Speedy Volita (Gerard Gommans), Manza Buiten zorg (Jan Wagenaar) en Kees Verkerk (Gerard van Eykelenborg). Het koersre- cord staat op naam van Kees Verkerk met een kilometertijd van 1.18.3 over 2600 me ter gelopen in 1976. Bij een overwinning - zelfs bij een tweede plaats, ook goed voor dertienduizend gulden - komt Kees Ver kerk boven een winstsom van een half miljoen. Speedy Volita moet in dit kam pioenschap haar titel verdedigen. Jan van Dooyeweerd, nu in de baan met de Franse hengst Forain, wist zes keer het kampioenschap op zijn naam te brengen; Jan Wagenaar vijf keer en de op papier kansloze Martin Vergay (nu met Nanouk) driemaal. Drake Royal (Hugo Langeweg) en Nicole H (Piet Zandt) maken het veld van slechts zeven paarden in dit kampioen schap compleet. draverijen op Zaterdag is de eerste start om twee uur. Onze tips: EKESTEINPRIJS: Rabbani, Paramaribo en Paris. MENKEMABORGPRIJS: Olaf Toogwijk, Robert Bel- win en O Denter. NIENOORDPRIJS: Stefanie, Spite Regina en Sorento. ENNEMABORGPRIJS: Rainier Gallant, Parmabon en Oke. KELLY BOYPRIJS: Blondy, Nan van de Buthe en JODELFIEPRIJS (eerste afdeling): Jet Flight, Boxber ger Tree en King of Speed. ECHTENPRIJS: Nuttert Norton, Liatonka en Nelson JODELFIEPRIJS (tweede afdeling): Albatros, Mid summer Nary en Artois. COENDERSBORGPRIJS: Regina Hanover, Nike Vo- lann en Palkure W. Zondagmiddag is de eerste start van zeven draverijen en drie rennen om half twee. Onze tips: FLORISSANTPRIJS: Peter Voome, Omar Laguna en Ostara. KEES VERKERKPRIJS: Prusso Supreme, Majoor Ra ra en Olympus. ELANDPRIJS: Obarator J, Never Lost en Odie Vera. CLINGENDAALREN: Lady of Eire, Odette Rakt en Boxberger Bloem. K.N.H.R.V. PRIJS: Boxberger Prins, Supreme Ride en King. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND: Speedy Voli ta, Kees Verkerk en Manza Buitenzorg. FELIXPRIJS: Lex Areta, Nar Buitenzorg en Marion. HENRI BUITENZORGPRIJS: Red Star, Royal Prince en Ortence Voome. SIR RALPHPRIJS: Boxberger Pepin, Sidon Star en The Toy. JOJO BUITENZORGPRIJS: Rio Tinto, Pamadino S en Pebby Fortuna. AKEN De champagne was verdiend. In een kleine tent achter het wedstrijdterrein in Aken genoten de Nederlandse springruiters met volle teugen. Er was dan ook reden genoeg voor een klein oranjefeestje. De nationale equipe was er immers temidden van de sterkste ruiters ter wereld op bijzonder fraaie wijze in geslaagd zilver te veroveren. Henk Nooren, Johan Heins, Anton Ebben en Dick Wieken moesten alleen de ploeg van Engeland (Broome, Pyrah, Ric- ketts en Caroline Bradley) voor laten gaan. Daarmee namen de Britten revanche voor de Nederlaag tijdens de Europese titelstrijd van vorig jaar in Wenen, toen de volgorde andersom was. Naast het zilveren succes in de landenwedstrijd, bereikten de Nederlandse ruiters ook uitsteken de posities in de persoonlijke rangschikking. De twee manches van gisteren telden samen mee als tweede kwalificatiewedstrijd voor de indivi duele wereldtitel. Na veel rekenarij bleek Henk Nooren op de vierde plaats te staan. Europees kampioen Johan Heins is zesde. Ook de klasse ringen van Anton Ebben (14e) en Dick Wieken (21e) mogen er zijn. Alleen Wieken behoort niet tot de 20 deelnemers, die morgen in de derde kwalificatiewedstrijd startgerechtigd zijn. Van daag is een rustdag. De Nederlandse ploeg had bijzonder homogeen gereden. Voortdurend waren de medailles „in zicht". Op de eerste dag was al een kansrijke derde positie bereikt achter Amerika en Enge land. Na de eerste manche lag bij wijze van spreken het zilver uitnodigend op Nederland te wachten. De Amerikanen, die een dag eerder in het jachtspringconcours in hun element wa ren, telden toch te veel zwakke plekken om aanspraak op goud te blijven maken. Van de Nederlanders liepen Wieken, Nooren en Heins vier strafpunten op. Ebben maakte twee spring- fouten. Engeland bleef ook in de tweede manche zeer sterk rijden. Met name Caroline Bradley, een van de drie amazones in Aken, deed van zich spreken met twee foutloze rondes. Alleen in de eerste manche kwam daar een kwart strafpunt bij wegens overschrijding van de tijd. Wieken startte dit keer wat onzeker, ging al op de eerste hindernis in de fout en kreeg acht strafpunten. Ebben reed nu een uitstekend parkoers en vergiste zich alleen als een van de weinigen o$ het vijfde obstakel (vier strafpunten) de rit van Henk Nooren vormde het hoogtepunt van het Nederlandse optreden. Hij kwam geen enke le maal in moeilijkheden en reed voor het eerst in Aken foutloos. Op dat moment kon Neder land alleen nog wereldkampioen worden als David Broome minimaal twee fouten zou maken en Heins een nul achter zijn naam kreeg. De Britse oud-wereldkampioen is er de man niet naar onder druk zijn beheersing te verliezen. De schimmel Philco had er alleen op de sloot geen zin in. Het bleef bij vier strafpunten. Nederland kon het zilver niet meer mislopen, daarvoor was de voorsprong op de Amerikanen al te groot. De Nederlandse ploeg met v.l.n.r. Heins op Pandur, Nooren op Pluco, Ebben op Jumbo en Wieken op Sil. De beste man van de Amerikaanse ploeg, Mi chael Matz, stelde met een fantastische prestatie het brons veilig. De 27-jarige ruiter uit het stadje Ambler in Pennsylvanië was de enige van de 52 deelnemers (de Braziliaan Pessoa trok zich terug omdat zijn paard kreupel was) die zijn tienjarige Jet Run in beide manches foutloos rond bracht. Duitsland, vorig jaar in Wenen neg derde en tijdens de Olympische spelen van 1976 in Montreal tweede, zakte af- naar de vijfde positie, nog achter Canada. Olympisch kam pioen Frankrijk verloor veel van zijn prestige door slechte achtste te worden. De Fransen konden zelfs de thuisreis direct aanvaarden want geen enkele ruiter plaatste zich bij de beste twintig voor de derde kwalificatiewed strijd. De eindstand in het Iandenklassement is: 1. Engeland 26.60 punten; 2. Nederland 31.30; 3. Ameri ka 42.40; 4. Canada 48.50; 5. Duitsland 52.20; 6. België 74.30; 7. Zwitserland 77.60; 8. Frankrijk 98.80; 9. Ierland 100.55; 10. Oostenrijk 120.45. De stand in het individuele klassement is: 1. Michael Matz (Vst) met Jet Run, 2.15 strafpunten; 2. Gerd Wütfang (Wdl) met Roman, 4.00; 3. Eddie Macken (Ier) met Boomerang, 6.10; 4. Henk Nooren (Ned) met Pluco, 6.25; 5. David Broome (Eng) met Philco, 9.25; 6. Johan Heins (Ned) met Pandur, 11.55; 7. Caroline Bradley (Erg) met Tigre, 12.60; 8. John Simpson (Can) met Texas, 13.10; 9. Edgar Cuepper (Bel) met Le Champion, 13.80; 10. ex aequo: Walter Gabdthuler (Zwi) met Harley en Derek Ricketts (Eng) met Hydrophane Coldstream, 14.25; 14. Anton Ebben (Ned) met Jumbo Design, 17.50; 21. Dick Wieken (Ned) met Sil, 22.15. DEN HAAG Nederland-België, de enige ech te interland in de Nederlandse drafsport is niet meer op de agenda van de Wassenaarse renbaan Duindigt terug te vinden. Voor het eerst in de ruim dertigjarige geschiedenis van deze piste heeft men de interland moeten afstaan aan Hilversum. Oorzaak: de Belgen willen hun jaar lijkse nederlaag tegen Oranje niet meer incas seren op één zondag zoals tot nu toe het geval was. De Belgen hebben ook op deze verplaatsing aangedrongen omdat het voor hen niet mogelijk was op één zondag een representatieve ploeg samen te stellen. De meeste pikeurs wilden namelijk het koersen op eigen banen op de zondag niet meer laten schieten om in Neder land even in de interland aan de start te ver schijnen. Ook het prijzengeld bij de Belgische koersen is een stuk gestegen en daardoor is het vroeger zo aanlokkelijke uitstapje naar Duindigt niet meer in tel. Dinsdagavond de ontmoeting Nederland-België dus in het Hilversumse sportpark. De „Rode Duivels" komen sterker voor de dag dan ooit. Vele jaren achtereen vormden de Belgische driejarige paarden èen groot struikelblok voor de „late" Nederlandse paarden. Dit keer echter niet. De zuiderburen kunnen zelfs paarden in deze groep op de baan brengen die een beter record hebben dan derbywinnaar Reinier en Rogan van Echten. Napoleon du Moulin (record 1.19.8), Napoli (1.23.0), Natouch V (1.23.5) en Nirasca (1.20.0) zijn de tegenstanders van de Nederlandse driejarigen Rogan van Echten (1.19), Reinier (1.20.4), Remarquable (1.22.3) en Rieka Hanover (1.20.3). Bij de vierjarigen hebben zij in Motus een favoriet. Al moet Nederland met groot vertoon van macht de punten hier kunnen binnenhalen door Pyreus Berkenhof met Wim van Buytene en Prizefighter met Maria Poort. Onbegrijpelijk dat het oog van de keuzeheren van Oranje niet gevallen is op Prins Hazelaar met Wim Velis. Achter de keuze van Pan Fried en Patty Zora moeten ook vraagtekens worden geplaatst. De Belgische vierjarigen bestaan uit: Malaga (1.21.7), Mephisto (1.23.0), Mister Williams (1.21.2) en Motus (1.19.9). Olaf Pride, zondermeer de grote troef voor Nederland bij de vijfjarigen, blijft op stal wegens een blessure. Nederland heeft geen goede vervanger voor het „Paard van het jaar". Opulent Pride (1.18.1), Okos (1.19.1), Orpheus (1.18.3) en Olafski Itenska (1.18.5) kunnen de punten weieens in deze afdeling af moeten staan aan het kwartet La go (1.21.0), Lathena M (1.20.2), Lax (1.20.3) en Leon F (1.19.0). Welis waar zijn de Nederlandse records beter dan van de vier Belgen. Daarbij moet echter niet wor den vergeten dat de Nederlandse banen (Hilver sum en Duindigt) sneller zijn dan de Belgische. De laatste prestaties van de vijfjarigen uit België spreken echter meer aan. Het vierde en laatste onderdeel, de oudere paar den is wellicht weer voor Nederland. Kees Ver kerk en Manza Buitenzorg moeten hier een hoofdrol kunnen spelen. De Nederlandse ploeg bestaat verder nog uit Jaspis du Bois en Mae stro Cavaljos. De Belgen komen met Kid Star (1.17.5), Jackquine (1.18.6), Jalna yolo (1.19.4) en Hyproquo (1.19.2). De verwachting voor de 51e interland tussen Nederland en België is dat het een boeiende en spannende strijd zal worden en dat de Belgen niet zoals de laatste jaren te doen gebruikelijk onder de voet gelopen zullen worden. ARTHUR VAN RIJSWIJK (Van onze atletiekmedewerker) DEN HAAG Op een door de atletiekvereniging «t Sparta georganiseerde avondwedstrijd vonden gis- teravond weinig prestaties van niveau plaats. Wel waren er enkele verrassingen, onder andere op de 200 meter, waar de pas ontslagen vakgroeptrainer Toine van der Goolberg zich sinds jaren weer aan i« een wedstrijd waagde, en bij de 400 meter dames, lg< waar zijn pupillen Conny Vermazen en Tilly Ver hoef knappe tijden liepen. Met Toine van der Goolberg, inmiddels weer lid geworden van zijn lerl vorige vereniging Ciko '66 (Arnhem), wist op de 200 meter een jat uitstekende tijd van 21.9 te realiseren; dit jaar slechts door weinigen gelopen. Van der Goolberg, die zich weer helemaal aan wedstrijden wil gaan wijden, wil tevens proberen vandaag in het Heitzelstadion te Brussel waar het „Ivo van Damme Memo rial" plaatsvindt een goede tijd op de 400 meter te lopen en daarmee een plaats in de 4x400-meterploeg voor Praag te bereiken. Of hem dit lukt valt te betwijfelen, gezien Qok zijn tekort aan wedstrijdritme. Wel een retourtje Praag moet worden toebedacht aan Tilly Verhoef (Parthenon), die reeds vijfmaal aan de limiet op de 100 meter voor „Praag" voldeed, maar tot nu toe niet geselecteerd ^u: is. „Dan maar de 400 meter", zei Tilly, waarop ze inderdaad schitterde door de één na snelste seizoentijd te realiseren. Met 53.9 bleef zij slechts 0.1 achter de Nederlands kampioene Truus van Amstel (Olympia '48), die gisteren overigens niet meeliep. Conny Vermazen (Sparta) verbaasde eveneens met haar 54.9, waarmee ook zij zich bij de top nestelde. De heren van de KNAU kunnen dus weer rond de tafel gaan zitten om te bekijken wie er nu uiteindelijk de 4x400-meterploeg van de dames gaan vormen. Op de 200 meter dames trok Martha Derby met 24.1 de zege naar zich toe. Deze Sparta-atlete moet in staat worden geacht snel onder de 24.0 te komen. Ze hield Silvia van Dongen van Parthenon op 0.2 seconden. Op dezelfde afstand bij de heren liep Caspari de Geus (AVR) 22.0 (de snelste tijd was voor Van der Goolberg) op afstand gevolgd door Ed Beverdam (AV '40) met 22.6. De onfortuinlijkste atleet gisteravond was V&LTC-er Rob Mahieu, die in de finale een blessure opliep. Bij het speerwerpen dames kwam Elly van Beusekom (Castri- cum) tot een voor haar matige worp van 50.38, waarmee zij haar uitzending naar Praag niet geheel waarmaakte. Roelof Veld, de nationale marathonkampioen, heeft gisteravond in Terheide aan Zee een internationale twaalf kilometerloop gewonnen. Veld legde het parkoers af in 37 minuten en seconden. De Westduitser Jochen Schirmer eindigde als tweede in 37.46 en Colin Taylor uit Engeland bezette de derde plaats met een tijd van 38.01. Van de Goolberg werd vorige week als vakgroeptrainer ontslagen. Nu probeert hij als atleet alsnog naar Praag te kunnen. De beslissing ligt aan de KNAU. BAGUIO De dertiende par tij in de uitputtingsslag tussen Anatoli Karpov en Victor Kortsjnoj om de wereldtitel schaken is gisteren in Baguio stad na de veertigste zet afge broken met gecompliceerde winstkansen voor wit (Kortsj noj). Door een kwaliteitsoffer op de 38e zet (een toren voor een paard en een pion) ver kreeg Kortsjnoj een positio neel sterke stelling, die vol gens de experts de 47-jarige grootmeester moet kunnen herleiden tot zijn tweede over winning. Tom Okker uitgeschakeld TORONTO Tom Okker is in de derde ronde van het he ren enkelspel van de open Ca nadese kampioenschappen in Toronto uitgeschakeld. De Nederlander verloor in twee sets van de als tweede geplaatste Amerikaan Brian Gottfried. De cijfers waren: 6-2 en 6-1., Toch kleven er aan de afgebro ken stelling nog vele voetangels en klemmen. Zo dacht Kortsj noj over zijn 41e onder couvert afgegeven zet veertig minuten na, waardoor hij in de voortzet ting vandaag voor de eerstvol gende vijftien zetten slechts twintig minuten bedenktijd heeft. Wereldkampioen Karpov had op dat moment de zaal al lang verlaten. Er zal vannacht in Baguio stad weinig geslapen worden in beide kampen. De analyses zullen alle beschikba re tijd opslokken. VARIANT Kortsjnoj koos in de dertiende ontmoeting voor een nieuwe variant in de tweekamp. Na zijn gebruikelijke opening ging de uitdager met zijn ze vende zet (tal-el) over op de Tartakower-variant om de da mevleugel van Karpov onder druk te zetten. Op de tiende zet week hij enigszins van deze strategie af door een element van de Tarrasch-variant op te nemen. Uit zijn snelle spel viel af te leiden, dat hij deze speelwijze duchtig had voorbereid. Kar pov prefereerde na een door wit geweigerd dame-gambiet een opbouw van zijn defensie in plaats van een alternatieve tegenaanval met zijn pionnen. In het middenspel, dat op het bord verscheen, had geen van beide spelers voordeel, hoewel Kortsjnoj pressie bleef uitoefe nen. Op de 36e zet bracht wit zijn niet-actieve toren in het spel. Het kwaliteitsoffer dat op de 38e zet volgde, gaf wit posi tioneel voordeel. De materiële balans sloeg door voor zwart, maar wit heeft kansen nog een pion te winnen. De afgebroken stelling is vol gens de experts zeer ingewik keld. Algemeen overheerst de mening, dat wit winstkansen heeft. De bedenktijd van Kortsjnoj echter is aan de zeer krappe kant, waardoor hij mo gelijk in de beslissende fase de juiste voortzetting over het hoofd zal zien. De partij zal vandaag worden vervolgd. Karpov aan zet. DERTIENDE PARTIJ Het partijverloop u-as als volgt: Kortsjnoj: wit Karpov: zwart 1. c2-c4 Pg8-f6; 2. Pbl-c3 e7-e6; 3. Pgl-f3 d7-d5; 4. d2-d4 Lf8-e7; 5. Lcl-g5 h7-h6; 6. Lg5-h4 0-0; 7. Tal-cl b7-b6; 8. Lh4xf6 Le7xf6; 9. c4xd5 e6xd5; 10. g2-g3 c7-c6; 11.Lfl-g2 Lc8-f5; 12. 0-0 Dd8-d6; 13. e2-e3 Pb8-d7; 14. Pf3-el Tf8-e8, 15. Pel-d3 g7-g6; 16. Pd3-f4 Lf6-g7; 17. g3-g4 Lf5-e€; 18. h2-h3 Pd7-f8; 19. Pf4xe6 Pf8xe6; 20. Ddl-d3 Ta8-d8; 21. Tcl-c2 Pe6-c7; 22. Pc3-a4 Dd6-d7, 23. b2-b3 Te8-e6, 24. Pa4-c3 Te6-d6; 25. b3-b4 Lg7-f8; 26. Pc3-e2 b6-b5; 27. Dd3-b3 Pc7-a8; 28. a2-a4 b5xa4; 29. Db3xa4 Pa8-b6; 30. Da4-b3 Td8-b8; 31. Pe2-f4 Pb6-c4; 32. Db3-a4 fl-fb. 33. g4xf5 Dd7xf5; 34. Da4xa7 Tb8xb4; 35. Tc2-a2 Df5-c8; 36. Tfl-cl Tb4-b7; 37. Da7-a4 Tb7-f7; 38. Tclxc4 d5xc4; 39. Da4xc4 Dc8-f5; 40. Pf4-d3 Lf8-g7; afgebroken. RUIME ZEGE OP HGC DEN HAAG Gisteren heeft het Nederlands herenteara op het Wassenaarse sportcomplex De Roggewoning een oefenduel gespeeld tegen HGC in het kader van de voorbereidingen op de Europese kampioenschappen, die van 2 t/m 10 september te Hannover worden gehouden. De ploeg van coach Van Heumen telde vier afwezigen te weten: de geblesseerde Bolhuis, Leefers, Kruize en Sikking. Opvallend in deze formatie was de plaatswisseling van Paul Litjens en Ron Steens. Steens, de technicus, speelt een soort „Mario-Kempes-rol" in dit nieuwe systeem. Hij laat zich veel terugzakken om de bal in het centrum te ontvangen om daarna naar de vleugels uit te wijken. Paul Litjens op het middenveld lijkt ook een goede zet, aangezien hij over een goede hoge push beschikt. Vooral de hoge diepteballen op Doyer over rechts leverden veel gevaar op. Zo ontstond na acht minuten spelen de eerste korte hoekslag die door het kanon Litjens werd benut. Er zouden er nog vele volgen en keeper Van Holtz zag Litjens dit nog vijf maal herhalen. Hij benutte in totaal vier strafcomers en twee strafballen. Het corner-trio was nog niet eens compleet aangezien in plaats van Leefers Van Eyk als aangever fungeerde; maar stopper Tim Steens „plakte" ook zijn aanpush elke keer volledig „af', zoals in hockeykringen het goed stoppen van de bal met de hand wordt genoemd. Zodoende kon zelfs de snelle uitloper Napjens niets beginnen tegen dit corner-geweld. HGC was duidelijk de mindere. De beste speler aan Wassenaarse zijde was v.d. Have die min of meer de spelbepalende rol, die Leefers pleegt te spelen, overnam. Dit mocht echter niet baten, het Nederlands elftal bleef gaan; veel bewegènd werden vooral aan de rechterzijde flitsende combinaties op touw gezet. Op links speelde nieuwkomer Diepeveen een nuttige partij in dit nog in-complete elftal. Te verwachten is, dat als Leefers weer mees peelt de bal iets minder snel in de diepte zal gaan, waardoor het verrassingselement groter wordt. De enige velddoelpunten werden gemaakt door Steens en Van Asbeck. Het Nederlands elftal won vrij gemakkelijk met 8-1, hetgeen een goede start is van de reeks oefenduels die nog volgen. Opstelling: doel Hermans, achter Taminiau, v. Eyk, v.d. Staak en midden: van Asbeck, Litjens en T. Diepeveen (uit Bloemendaal, die de Steens. Spits: v. 't Hek, R. Steens plaats van André Bolhuis inneemt),, en Doyer. HEUSDEN Freddy Maer- tens heeft gisteren een crite rium voor profs over 150 kilo meter op zijn naam gebracht. Jos Jacobs (Bel) werd tweede. AKEN De internationale hippische federatie (FEI) wil voor de belangrijkste indoor- concoursen komende winter een klassement om de wereld beker instellen. MIKKELI Koen Gijsbers is op de tweede dag van da we reldkampioenschappen atletiek voor militairen als tweede geëindigd op het onderdeel 400 meter. OSLO Ragnild Sveen uit Noorwegen is Europees pikeur kampioene geworden. De Ne derlandse Janna Dragt-Peen- stra werd tweede. MONNIKENDAM Voor het Europees kampioenschap la- serzeilen voor dames, dat van zondag tot zaterdag 26 augus tus in Monnikendam wordt ge houden, hebben 23 landen inge schreven. BERLIJN De internationale zwemfederatie (FINA) heeft de Amerikaanse stad Santé Clara aangewezen als schouwplaats voor de WK's zwemmen, schoonspringen, kunstzwem- men en waterpolo in 1982.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 12