<(JSftaat de postcode in een advertentie, gebruik die dan ook als u daarop reageert en vergeet ook uw eigen postcode niet^> Hoea's bezoek bevestigt stille revolutie in Oost-Europa s: ,,Roy de Eerste" weer heerser over Sealand Ballonvlucht geslaagd: droom van Jules Verne werd werkelijkheid Carter: Gesprek BeginSadat móet lukken Toeristen in Londen gaan zich te buiten aan diefstallen buitenland te DISSIDENTEN OOST-EUROPA SOLIDAIR LEIDSE COURANT' VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1978 PAGINA 11 LONDEN (DPA) - Het ru moer rond het kunstmatige platform „Sealand" voor de zuidkust van Engeland, heeft een nieuw hoogtepunt be reikt. De vorige week afgezet te „heerser" over het eiland, Roy de Eerste, heeft de macht terugveroverd. Een week terug voerden twee opdracht van Roy's voormalige minister van Bui tenlandse Zaken, Alexander Achenbach, e uit op het platform. Zij meesterden de aanwezige be wakers en zetten de 26-jarige zoon van Roy, Michael, gevan gen. Dinsdag werd Michael met een helikopter in Den Met een helikopter landde Haag op de vaste wal gezet en woensdagavond zoon Michael „vrijgelaten". Roy de Eerste, die bij de bur gerlijke stand staat ingeschre ven als Roy Bates, was bij het gebeuren niet op het eiland. Toen hij van de coup hoorde, zwoer hij wraak te zullen ne- op het 1.300 vierkante meter grote platform. Hij had wat vormt van alle verwikkelingen „spierballen" meegenomen en stamt uit de Tweede Werel- met vereende krachten wer- doorlog toen het diende als den de mannetjes van Achen- basis voor luchtafweerge- bach overmeesterd. Korte tijd schut. De Britten hadden na later kwam Roy de Eerste zich de oorlog verzuimd „Sealand" persoonlijk ervan overtuigen en enkele soorgelijke plat- dat zijn zoon het werk goed forms op te ruimen. In 1967 had gedaan. kreeg Bates het lumineuze idee een Het platform dat middelpunt bezetten uit te roepen. Zichzelf riep hij maar meteen uit tot vorst met als titel „Roy de Eerste". Toen enige tjd later de Britse mari- probeerde de vorst van zijn platform te halen, bleken de kanonnen nog prima te wer ken zodat de varende nationa le trots van Groot-Brittannië de platformen te gedwongen moest afdruipen, r een vorstendom CIA vreest terreurgolf WASHINGTON (Rtr) - De Amerikaanse geheime dienst CIA vreest dat de betrekkelijke rust op het gebied van het in ternationale terrorisme in het komende halfjaar zal worden verstoord door een nieuwe golf van aanslagen in West-Europa. De CIA is vooral beducht voor het gevaar van Westduitse ter reurorganisaties. De Amerikanen zijn volgens de plaatsvervangende minister van justitie Benjamin Civiletti al begonnen met maatregelen ter voorkoming van terroristi sche acties op de Olympische winterspelen die begin 1980 te Lake Placid in de Staat New York worden gehouden. Gesprek tussen blank en zwart in Johannesburg JOHANNESBURG (AP) In Zuid-Afrika heeft onlangs on der de grootste geheimhouding de eerste belangrijke dialoog tussen blank en zwart plaats gevonden. Gerrit Viljoen, voorzitter van de elitaire Zuidafrikaanse Broedersbond en tevens rector van de Rand Afrikaans Univer siteit, sprak gedurende vier uur met dr. Ntatho Motlana, voor zitter van de commissie van tien, een commissie van tien vooraanstaande zwarten uit de zwarte woongemeenschap So- weto. De ontmoeting tussen Viljoen en Motlana was georganiseerd door Willem de Klerk, hoofdre dacteur van het dagblad „Die Transvaler". dl Smith zou bereid zijn tot gesprek LONDEN (AFP) Volgens de Jondense Daily Mail zou pre- r Ian Smith van Rhodesië bereid zijn aan de ronde tafel te gaan zitten met Joshua Nkomo en Robert Mugabe van het patriottische Front, de Ver enigde Guerrillastrijdmachten van Rhodesië. Het zou de con ferentie van alle partijen zijn die Engeland en Amerika wil len en die zou worden voorge zeten door de Britse minister van buitenlandse zaken David Owen. Premier van Agt: Brazilië maakt géën A-bom (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister-presi dent Van Agt heeft gisteren als minister van Buitenlanse Zaken ad interim aan de Tweede Kamer meegedeeld dat Brazilië niet bezig is met het maken van een atoombom. ,De regering heeft ook geen enkele aanwijzing dat Brazilië van plan zou zijn een kernwa pen te laten maken", aldus Van Agt. Hij antwoordde daarmee op vragen van de CDA-Twee- de-Kamerleden Van Houwelin- gen, Scholten en Gualtérie van Weezel. „Bij monde van haar woord voerder heeft de Braziliaanse regering officieel laten weten dat de persberichten volgens welke zij opdracht gegeven zou hebben tot de vervaardiging van een atoombom onjuist zijn", schrijft Van Agt. EVREUX Met de landing van hun ballon Double Eagle II in een korenveld bij Evreux, ongeveer 80 kilometer ten westen van Parijs, hebben de drie Amerika nen Ben Abruzzo, Max Anderson en Larry New man de oude droom van Jules Verne precies 150 jaar na diens geboorte jaar verwezenlijkt. Sedert meer dan een eeuw heeft de mensheid geprobeerd de Atlantische Oceaan per vrije ballon over te steken. Ze ventien pogingen mislukten, waarbij in totaal zeven mensen het leven verloren. De drie mannen die er nu in geslaagd zijn de Oceaan over te steken, worden dan ook als helden ver eerd. De Franse regering heeft ze gouden medailles beloofd, president Carter heeft ze op het Witte Huis uitgenodigd, ze zijn geëerd in de Amerikaanse gelegd in 137 Senaat en een Londense bar man heeft zijn nieuwste cock tail de „Silver Balloon" ge noemd: wodka, grape-fruit-sap, poire William en Crème de noyaux, een drank met een zil veren kleur; de consument krijgt beslist een zweverig ge voel. De drie Amerikanen waren vrijdag vertrokken van het ei land Presque bij de Ameri kaanse staat Maine. Zij hebben de ongeveer 5000 kilometer af- Zowat heel het Franse dorp Miserey bij Evreux was uitgelopen om de landing van nabij mee te maken. Kort voor zij de grond raakten hadden de drie de vlaggen van de Ver enigde Staten en Frankrijk ge hesen. Met hun valhelmen nog op, met dikke stoppelbaarden en zichtbaar vermoeid werden zij door de dorpelingen verwel komd. Abruzzo, Anderson en New man hadden eerst nog willen doorvliegen naar het vliegveld Le Bourget bij Parijs, om een landing te maken op de manier van Charles Lindbergh in 1927. Maar de wegvallende wind en de naderende duisternis deden hen besluiten de ballon eerder aan de grond te zetten. Met een helikopter werden de drie naar Parijs gebracht waar hen een hartelijk welkom wachtte. Zij De historische landing van de Double Eagle II bij Evreux ontvangst van Lindbergh te hebben, mocht een van de drie de nacht doorbrengen in het zelfde bed waarin Lindbergh na zijn historische vlucht gesla pen had. De ballon heeft de reis niet overleefd. Na de landing zakte hij in elkaar, om vervolgens door souvenierjagers in stukjes te worden gescheurd. De Haagse Ballon Club, de eni ge heteluchtballonvereniging in Nederland, heeft de overtocht een geweldige prestatie ge noemd die de club niet van plan i WASHINGTON (Reuter) - President Carter van de Ver enigde Staten heeft gisteren gezegd dat een mislukking van de topconferentie met presi dent Sadat en premier Begin, die op 5 september in Camp David begint, kan leiden tot een nieuwe oorlog. Hij legde er daarbij de nadruk op, dat hij niet direkt een op lossing v^n het vraagstuk ver wacht, maar wel hoopt dat de partijen „een kader zullen kun nen opstellen voor vrede in de toekomst". Carter zei dat de bijeenkomst in Camp David voor hem een politiek zeer ris kante zaak is. „Als wij geen succes bereiken, zal ik een deel van de schuld moeten dragen". In brieven aan de Arabische en Israëlische leiders had hij eni ge vereisten voor de komende conferentie uiteengezet. Hij wees erop dat zijn uitnodiging weliswaar snel was aanvaard, maar dat Sadat en Begin hun onderhandelingspositie niet hebben gewijzigd. De snelle aanvaarding van zijn uitnodi ging door de twee leiders noemde hij „een aanwijzing voor goede trouw". Op zijn persconferentie ver klaarde Carter voorts dat de VS niet geneigd zijn een han delsembargo tegen de Sowjet- Unie af te kondigen. Elk con tract voor de uitvoer van Ame rikaanse goederen naar dat land zal echter zorgvuldig wor den onderzocht. Carter kondig de verder aan dat hij zijn veto zal uitbrengen over een besluit van het Congres om tegen de bedoeling van zijn regering twee miljard dollar uit te trek ken voor de bouw van een door kernenergie voortbewogen vliegdekschip, ten koste van fondsen die volgens de presi dent nodig zijn voor de Navo. De verwachting is dat het Con gres zich bij het veto zal neer leggen. In een verklaring zei de president, dat het door het Congres beoogde vliegdekschip het kostbaarste schip zou wor den dat ooit gebouwd is. Vol gens hem zouden daardoor middelen waarover de VS be schikken, worden verspild en het militaire vermogen van Amerika worden verzwakt WENEN Poolse en Tsjechoslowaakse dissidenten hebben een gemeenschappelijke solidariteitsverklaring uitgegeven na een geheime bijeenkomst begin augustus ergens in het grensgebied tussen de beide landen. In de verklaring wordt herinnerd aan de inval van de troepen tien jaar geleden en teruggeblikt op de beweging voor mensenrechten in beide landen. „De ideeën van de Praagse lente en de Poolse Democratische Beweging leven nog steeds en wij zullen daarom actie ondernemen in de geest van onze idealen", aldus de verklaring. De Sowjetrussische natuurkundige Sergei Polikanov heeft na mens de groep dissidenten die toezicht houdt op de naleving van de slotverklaring van Helsinki een solidariteitsboodschap gestuurd aan hun Tsjechoslowaakse geestverwanten. Twee on dertekenaars van Charta '77, Frantisek Hejl en zijn vrouw hebben Tsjechoslowakije mogen verlaten. Gisteren kwamen zij in Wenen aan. (Van onze correspondent) LONDEN Een van de onplezierige bijver schijnselen van de toeristeninvasies in Lon den is een enorme toeneming van het aantal winkeldiefstallen. Zelfs standaardboetes van duizend pond sterling die sedert een maand worden uitgemeten, kunnen het euvel niet uit de wereld helpen.. Enkele dagen geleden werd zelfs een boete van 13.000 gulden opge legd aan een Iraakse vrouw, maar gistermor gen stonden opnieuw dertig buitenlandse winkeldieven terecht. Ze verschenen in de rechtbank van het Londense Westend me( vrienden en tolken en met het excuus dat in de meeste gevallen aangevoerd was dat ze de weelderige uitstalling van dure con sumptiegoederen van hoge kwaliteit in Ox ford Street niet konden weerstaan. Het zijn voornamelijk buitenlanders die de Londense superwinkels bestelen. De winkels in Oxford Street hebben extra personeel in dienst genomen om erop toe te zien dat de klanten betalen wanneer ze de winkel verla ten. In de meeste gevallen zijn de goederen voorzien van merktekens die een piepgeluid gaan maken wanneer de waar onbetaald de deur uitgaat. De winkels worden verder be waakt door netwerken van televisiecamera's en beeldbuizen in ingesloten circuits en door reflectors. Het komt niet zelden dat winkeldieven bij hun aanhouding reageren alsof ze bedreigd worden met de galg. De verbeeldingskracht van de winkeldieven in Londen lijkt onbegrensd. Ze lopen met nieuwe schoenen de winkel uit, terwijl ze de oude laten staan en soms rennen ze met armladin- gen kleding de straat op om dan in een gereedstaande taxi te verdwijnen. De eige naars van de winkels hebben zich aaneenge sloten om de winkeldiefstallen zo doelmatig mogelijk te bestrijden. Zij waren het die de boete van duizend pond sterling voorstelden die nu bijna een maand wordt toegepast. Maar de zware boetes hebben tot nu toe niet veel uitgehaald. ADVERTENTIE pttpost LONDEN (Reuter) Engeland heeft gisteren bekendgemaakt vanaf uiterlijk 24 september de haringvangst in het Britse deel van de Ierse Zee te ver bieden. Tot aan die datum zal een vergunningenstelsel wor den gehanteerd om de vangst te reguleren. Als de maatregel doorgaat zal vanaf 24 september de haring vangst verboden zijn in vrij wel alle Britse wateren. Vol gens de Britse minister van landbouw en visserij, John Sil- kin, heeft Londen besloten tot eenzijdige maatregelen omdat BRITS VERBOD HARINGVANGST IERSE ZEE de landen van de Europese Gemeenschap het op een bij eenkomst in juli niet eens kon den worden over gezamenlijke maatregelen ter bescherming van de haringstand. JOHANNESBURG (AP) Drie Zuidafrikaanse politiea genten uit Empangeni aan de Indische oceaan, zullen zich voor de rechtbank moeten ver antwoorden voor de dood van een 22-jarige zwarte gevange- Het slachtoffer, Paulus Ncane, overleed op 13 juli aan de ge volgen van een ernstige afran seling die hij op het politiebu reau in Empangeni had gekre gen. Vlak voordat hij in een ziekenhuis overleed zei hij dat hij aan zijn polsen was opge hangen en daarna werd gesla- Zuidafrikaanse politiemannen voor de rechter gen om hem te dwingen te vertellen waar hij een hoeveel heid gestolen geld had verbor gen. Ncane werd ervan be schuldigd bijna 25000 gulden te hebben gestolen uit de auto van een veehandelaar. (Van onze correspondente Hella Piek) BOEKAREST Een goede fee vertelt president Ceausescu, maarschalk Tito, Ja nos Kadar van Hongarije, Edward Gierek van Polen en zelfs de Bulgaar Todor Jiv- kov en de Tsjech Gustav Husak, dat hij drie wensen mag doen die in vervulling zullen gaan. Het antwoord is altijd hetzelf de Allemaal vragen ze. om drie bezoeken door de Chinezen. Waarom?, vraagt dan de verbaasde fee. „Omdat dat inhcudt dat Chinese troepen zes maal de Sowjet-Unie moeten doorkruisen." Dit fantasietje doet doorlopend overal de ronde, in heel Oost-Europa, zelfs iq de delen die tot de trouwe volgelingen van het Kremlin gerekend kunnen worden. Nu voorzitter Hoea Kwo-feng een bezoek brengt aan Roemenië en Joegoslavië - hij arriveerde gisteren in Boekarest - wordt het sprookje gedeeltelijk werkelijkheid. Hij komt zonder leger en op zijn reis kon hij in vrede over het Sowjet-gebied vliegen. Maar het tijdstip waarop hij komt is even tekenend als het pure feit dat voorzitter Hoea de stap naar Oost-Europa gewaagd heeft. Deze berustte beslist niet op een toevallige beslissing om de traditionele va- kantietijd in dit deel van de wereld te onderbreken. Dit opzettelijke gebaar valt samen met de tiende verjaardag van de Russische inter ventie in Tsjechoslowakije. Hier, evenals in Joegoslavië ziet' men het bezoek als een aanschouwelijke boodschap aan Moskou. De inhoud hiervan luidt dat de tijden zijn veranderd en dat de doctrine van Breznjev van beperkte soevereiniteit zijn dreigingskracht gedeeltelijk, zo niet geheel en al. heeft verloren. Enkele Euro pese communisten beweren dat het punt is bereikt waarop geen weg terug meer mogelijk is. Rusland zou zijn model van het communisme niet langer meer kunnen opleggen en kan zijn onbetwiste greep op het Warschau Pakt niet langer volhouden. Anderen beweren dat Moskou de teugels enigszins heeft laten vieren, maar dat de enorme legermacht een immer aanwezig geheugensteuntje is dat de teugels weer künnen worden aangetrokken. Tot nu toe heeft Peking slechts een figurantenrol ge speeld op het veranderde toneel in Oost- Europa. De aanwezigheid van voorzitter Hoea on derstreept echter een ontwikkeling die zwaar beïnvloed is door de gebeurtenissen van 1968 en die aantoont dat Rusland een hoge tol moest betalen voor het smoren van de Praagse Lente. Een combinatie van faktoren, president Tito's terugtrekking uit de Cominform in 1948 en de invasie in Tsjechoslowakije in 1968, is waarschijnlijk een belangrijke aanmoediging van het Eu- rocommunisme in het westen geweest al smede van een grotere onafhankelijkheid zelfs in de Oostbloklanden. Tien jaar geleden be;r;ep de Sowjet-Unie zich er op dat „Internationalistische Com munisten" in Tsjechoslowakije de hulp van Moskou hadden ingeroepen om het land te redden aangezien Alexander Dubcek de communistische zaak geweld aandeed en het land zodoende bedroog. Op de nacht van 20 augustus reden de tanks Praag binnen. Een paar weken later formuleerde Breznjev zijn doctrine van beperkte soe vereiniteit. die bedoeld was om gelijkge richte „contra-revolutionaire afdwalingen" te voorkomen. De doctrine maakte het socialistische landen mogelijk tussenbeide te komen als dat noodzakelijk was om bescherming te bieden aan wat naar het oordeel van het Kremlin de orthodoxe Marxistisch-Leninistische lijn is. Sinds 1968 hebben bijna alle landen van het communistische blok het Kremlin-mo del afgezwakt. Hongarije en Polen doen hun uiterste best om een variatie van het communisme met een menselijk gezicht te ontwerpen, hetgeen aan Alexander Dub cek zijn carrière heeft gekost. Onmiddelijk na de invasie van Tsjechoslowakije geloof de men zowel in Boekarest als in Belgrado dat de Russen er weieens toe verleid zou den kunnen worden door te zetten en een snelle slag in hun land te slaan. President Tito veroordeelde onmiddelijk in het open baar de invasie in Tsjechoslowakije en hij daagde Moskou uit door tijdelijk asiel te verlenen aan een aantal Tsjechische lei ders. Hij kondigde ook een algehele mobili satie af. Dje spanning was nog duidelijk te voelen m Roemenië in die drukkende augustus, 10 jaar geleden. President Ceau sescu, als enige van de leiders van het Warschau Pakt distantieerde zich van de invasie van Tsjechoslowakije. Op een openbare vergadering beweerde hij vol vuur dat schending van de soevereiniteit van Oostbloklanden geenszins meer ge rechtvaardigd is dan die van enig ander onafhankelijk land. Roemenië had vol doende bewijs dat de Russen een invasie in hun land overwogen. Achter de scher men waarschuwde president Johnson om niet te interveniëren in Roemenië en na een kommervolle week ontving hij verze keringen uit Moskou dat de Sowjet-troepen de grens niet zouden Overschrijden. Nadien is président Ceausescu voortdu rend zorgvuldig te werk gegaan om zijn beleid van verzekering tegen interventie door de Sowjet-Unie te versterken. De buitenlandse politiek van Roemenië was er altijd al op gericht naar alle kanten toe goede kontakten te onderhouden, waaron der met de Verenigde Staten en China, terwijl ook de banden met de Sowjet-Unie werden onderhouden- Ceausescu heeft zich er voor gehoed zijn onafhankelijke beleid niet al te ver door te voeren. Een econo misch ontwikkelingsprogramma om het land te industrialiseren en zijn economi sche afhankelijkheid van de Sowjet-Unie te verkleinen is de tweede doelstelling teworden. Democratisering komt lager op e lijst van prioriteiten. President Ceauses cu heeft verklaard dat de Roemeense onaf hankelijkheid slechts gegarandeerd kan worden door de zaken in eigen land stevig in de hand te houden. Elders in het Oost blok heeft de invasie van Tsjechoslowakije gediend als een scherpe waarschuwing te gen andere pogingen om af te dwalen van het pad dat door het Kremlin is aangege ven. Maar het getij is geleidelijk aan het keren. De Hongaren hebben in stilte vele van de economische hervormingen waar Dubcek voor stond, gedaan gekregen Hoe wel ze de korte uitbarsting van vrije me ningsuiting die in de zomer van 1968 in Tsjechoslowakije opbloeide nog niet bij benadering kunnen evenaren, zijn de Hon garen en de Polen nu toch in staat om veel meer te schrijven en zeggen dan tien jaar geleden. Het is voor hen nu mogelijk om te reizen en kontakt te hebben met het Westen in een mate waardoor ze ook steeds meer beïnvloed worden. Hoewel de ligging en de economische te korten van Polen haar bewegingsruimte danig beperken i? het land toch veel libera ler en haar regering meer pragmatisch en flexibel dan tien jaar terug. Zelfs Oost- Duitsland heeft concessies gedaan op het vlak van consumptieartikelen, hetgëen een decennium eerder een ondenkbare zaak geweest zou zijn. Het toegeven dat wester se goederen goed zijn voor harde valuta, of voor hoge prijzen, is niet het soort communisme-met-menselijk-gezicht dat Dubcek voor ogen stoné. Ook betekent het niet dat communistisch Oost-Europa be reid is om over een pluralistisch systeem westerse stijl te praten, laat staan het in te voeren. Maar de landen uit het blok zijn niet langer de communistische maatschap pijen van het soort dat het Kremlin in 1968 in gedachten had. Spijkerbroeken en wes terse ideeën zwakken openlijk de autoriteit van het Kremlin af. Er bestaat geen twijfel dat de Sowjet-Unie vele pressie-middelen heeft toegepast oip enkele ontwikkelingen in Oost-Europa te voorkomen - niet in de laatste plaats om dat uiteindelijk het volk van de Sowjet- Unie zelf, zo wordt gevreesd, ook verre gaande veranderingen zal eisen. Het is nog te vroeg om te oordelen in hoeverre Mos kou Oosteuropese landen zal toestaan hup eigen weg te gaan. Het is zeker dat Oost- Duitsland, de eerste verdedigingslinie van de Sowjet-Unie tegen het Westen, nooit te ver zou kunnen afdwalen. Maar nu de Chinese leider hier door zijn aanwezigheid onbelemmerd zijn gevoelens van oppositie tegen hegemonie lucht, en zodoende tegen de Sowjet-overheersing van Oost-Europa, moet Rusland zich wel realiseren dat zijn macht over zijn buren niet meer zo groot is als die wel eens geweest is Voorzitter Hoea heeft Rusland uitgedaagd binnen zijn eigen invloedssfeer in de landen die Rus land altijd van levensbelang voor zichzelf heeft beschouwd Copyright The Gui.fdian

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11