Huis Beyers Naudé doelwit van aanslag Verpleger 5 jaar veroordeeld Vorming kabinet in Portugal haast onmogelijk geacht 1.50 Solidariteit der Duitse democraten houdt vóór 45 op Begin wil sfeer topgesprek niet bederven Ballonvaarders in koude regen Niet elke naam is goed voor de Paus buitenland. lezers LEIDSË COURANT WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1978 pagina 7 144! Russisch dissidentenproces T Alexander Podrabinek. MOSKOU (Reuter, Upi) Het jongste proces in Rusland tegen e«n dissident is geëindigd met een vonnis van vijf jaar verban ning voor de schrijver van een ondergronds boek waarin staat dat de overheid de psychiatrie gebruikt om afwijkende menin gen te bezweren. De 25-jarige ziekenverpleger Alexander Podrabinek werd giste ren veroordeeld wegens het in een kwaad daglicht stellen van de staat na een proces van één dag in de stad Elektrostal op 60 kilometer ten oosten van Moskou. De stad is „gesloten" en verboden voor buitenlanders. Podrabinek zal zijn straf moeten uitzitten in Siberië of een ander afgelegen deel van de Sowjet-Unie. De zaak draaide rond een dossier dat „medicijn als straf' heet en dat door Podrabinek werd samengesteld uit inlichtingen over ruim 200 gevallen van dissidenten die naar psychiatrische zieken huizen werden gestuurd. Het dossier circuleerde eerst als gestencild stuk in de Sowjet- Unie en het bereikte ruim een jaar geleden het westen. Het droeg bij aan de steun voor een resolutie die in september van het vorig jaar werd aangenomen op het internationale psychiatrische congres in Honoloeloe en waarin misbruik van de psychiatrie in de Sowjet-Unie werd veroordeeld. In zijn verslag over het proces berichtte het Sowjet-Russische persbureau Tass, dat Podrabinek „allerhand roddel en leugens" had verzameld, die hij hier en daar zelf met vervalsingen had aangevuld. Zo zou Podrabinek een niet bestaand psychiatrisch ziekenhuis in Novotsjerkassk in het zuiden van Rusland hebben opgevoerd en was het niet waar dat in een andere inrichting een patiënt werd doodgeschoten toen hij probeerde te vluchten. Vrienden van Podrabinek zeiden dat de ziekenverpleger mede werking aan het proces had geweigerd toen de rechter hem niet toestond getuigen a décharge op te roepen. TEL AVTV (AP) Premier Menachem Begin van Israël heeft gisteren gezegd dat zijn kabinet de plannen voor vijf nederzettingen op de bezette westelijke Jordaanoever heeft opgeschort om een „psycholo gische goede sfeer" te schep pen voor de vredesconferentie in Camp David. Begin zei dat het een ver draaiing was om te zeggen dat het plan voor de vestigingen een Israëlische poging was om de conferentie „te torpederen", omdat het plan in het geheim op 28 juni ad was goedgekeurd. „Zeven weken voordat iemand van zoiets als een conferentie droomde". De premier had gisteren een ontmoeting met de parlemen taire commissie over Buiten landse Zaken en Defensie. Na afloop vertelde Begin voor de Israëlische radio dat hij een telegram over de nederzettin gen had ontvangen van de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Cyrus Vance en dat een paar uur later het Israëlische kabinet had beslo ten niets te doen aan de neder zettingen totdat de conferentie in Camp David was gehouden. President Jimmy Carter van de Verenigde Staten heeft Begin en de Egyptische president An war Sadat uitgenodigd voor vredesbesprekingen op zijn buitenverblijf in Camp David op 5 september. De geheime beslissingen over de vestiging, op de westelijke Jordaanoever lekten vorige week uit> en dreigde de sfeer rond de conferentie te beder ven. Begin zei dat de vestigin gen zouden moeten dienen als militaire voorposten, maar hij voegde eraan toe: „Tot op he den zijn er geen voorbereidin gen getroffen en we zijn nog niet begonnen omdat we een goede sfeer voor de conferentie willen scheppen". De Verenigde Staten be schouwt de Israëlische neder zettingen in de bezette gebie den als obstakels voor de vrede en Sadat zegt dat circa 100 bestaande vestigingen ontman teld zullen moeten worden wanneer de gebieden in een vredesovereenkomst weer on der Arabisch gezag komen. BEDFORD (Massachusetts) (AP) De Amerikaanse ballon Double Eagle II, die drie mannen uit de staat New Mexico vervoert, is gisteren in ijskoude regenbuiten en harde terecht gekomen. Verwacht werd dat het water op de ballon zou bevriezen, maar dat die extra-ballast niet ongelegen kwam. De vlucht van de Double Eagle II was vrijdag te Presque Isle in de staat Maine begonnen. Gistermiddag bevond hij zich ongeveer 1500 kilometer ten wensten van Ierland, zwevend op een hoogte van ongeveer 6.000 meter. De ballonvaarders én hun helpers hopen dat de tocht morgen voltooid kan zijn en dat de Double Eagle II de eerste ballon wordt die een tocht van de nieuwe naar de oude wereld heeft gemaakt. (KPT) Als bij niet telkens de lachlust van de Romeinen wil op wekkenmoet de opvol ger van paus Paul us de Zesde niet de eens populaire pausenaam Sixtus kiezen. Komt het er in het Engels al raar uit - Sixtus the Sixth - in het Italiaans kan het abso luut niet: Sisto Sesto. Een andere populaire pausnaam, Gregorius, lijkt eveneens uitgeslo ten, nu er in Spanje een geëxcommuniceerde man is die zich tot „paus Gregorius de zeventiende" heeft laten kronen. „Dat is erg jammer, want Gregorius is een luisterrijke naam die door zestien pausen is aangenomen sinds de heilige Gregorius de Grote werd gekozen in 590", verklaarde een Amerikaanse Jezuiet en historicus. Leo, eveneens een popu laire paus, zou bij de Italia nen ook bijgedachten oproepen. Voor hen is Leo, Leone, en dat was de achternaam van de in juni voortijdig afge treden president republiek, die van cor ruptie en belastingont duiking werd verdacht de In Rome houden velen het op namen als Pau- lus of Johannes: alle „papabili" onder de kardinalen zijn, zeggen zij, door Paulus de zesde gecreëerd en door zich Paulus de zevende te noemen, zouden zij uitdrukking geven aan hun eerbied voor hem „Giovanni" zou een naam zijn die goed zou vallen bij de Italianen, die nog altijd met grote vertedering terugdenken aan Joannes de drieën twintigste. En zij niet Nobre da Costa LISSABON (AP) De verdeelde poli tieke partijen van Portugal zullen niet deelnemen aan het nieuwe kabi net van de door de president benoem de premier Alfredo Nobre da Costa, zo is gisteren te Lissabon vernomen. De leider van de conservatieven, Dio- go Freitas do Amaral, zei na een ontmoeting met de premier dat de vorming van een nieuwe regering met de partijen „zeer moeilijk tot onmoge lijk" zal zijn. Hij zei dat Da Costa gedwongen zou zijn andere onafhan kelijken over te halen zitting te ne men in de regering. Nobre da Costa werd 9 augustus door president Eanes benoemd om de negende regering sinds de democratische revolutie van 1974 te vormen. Volgens Freitas do Amaral zal het nieuwe kabi net zijn taak moeten beperken tot het voorberei den van nieuwe verkiezingen. De woordvoerder van de socialisten Jorge Cam- pinos verklaarde dat zijn partij haar uiteindelij ke positie niet zou bepalen voordat Nobre da Costa zijn programma aan de Nationale verga dering had voorgelegd. Maar hij herhaalde de weigering van de socialistische partij aan het nieuwe kabinet deel te nemen. Eerder hadden de conservatieven en de centrum-rechtse so ciaal-democraten zich gereserveerd getoond aan het nieuwe kabinet deel te nemen, maar zij zeiden de vorming ervan niet onmogelijk te zullen maken. De pro-Russische communisten verwachten geen uitnodiging voor deelname. De premier zei dat hij donderdag zal beginnen met een nieuw kabinet. Sombrero Introduktie- prijs: 100 gram Een nieuwe special van uw Keurslager. Vers gemalen rundvlees gevuld met pikante pusztacreme. Opwindend lekker! Eenvoudige bereiding: 2x4 minuten in dc koekepan of op de barbecue. K üw Keurslager Vrouwen besmet met plutonium LONDEN Drie vrouwen die werkzaam waren in het onderzoe kinstituut voor atoomwapens in Aldermaston hebben een pluto- niumbesmetting opgelopen die ruim boven internationaal erken de veiligheidsniveaus ligt. Dit verklaarde gisteravond het minis terie van Defensie in Londen. die werkzaam waren in een speciale wasserij op de basis ten westen van de hoofdstad, hadden twee keer zoveel plutonium in hun longen als door een internationale commissie voor radiologische bescherming als maximum is toegestaan. De wasserij is hangende een veiligheidsonderzoek gesloten. Rechten vrouw Saoedi-Arabïê verder beperkt CAIRO (DPA) Volgens het in Caïro verschijnende dagblad Al Goemhoerja van gisteren heeft de Saoedi-Arabische minister van Binnenlandse Zaken, prins Nayef Ben Abdel Aziz, bepaald dat noch Saoedi-Arabische noch buitenlandse vrouwen in Saoedi- Arabië voortaan nog schouder aan schouder met mannen mogen werken. De vrouwen mogen nu alleen nog werken waar geen mannen zijn, zoals in ziekenhuizen, meisjesscholen of vrouwenor ganisaties. Vrouwen mogen in Saoedi-Arabië ook geen auto besturen. JOHANNESBURG (Rtr) In Zuid-Afrika zijn gisteren aansla gen gepleegd op de huizen van blanken die zich openlijk hebben gekeerd tegen de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering, onder wie dominee Beyers Naudé, die eerst aan het hoofd stond van het thans verboden christelijk instituut in Zuid-Afrika. Eerst werden benzinebommen gegooid naar zijn auto die naast zijn huis stond geparkeerd. Binnen een half uur daarna werden de ramen stukgeschoten van het huis van de 73-jarige mevr. Helen Joseph, een andere vooraanstaande blanke tegenstander van de apartheidspolitiek. Beiden zijn in Zuid-Afrika zogeheten „gebannen" personen, die krachtens de wet onderhevig zijn aan beperkingen van hun bewegingsvrijheid en de mogelijkheden om contact te hebben met andere mensen. Daarnaast wordt een politie-onderzoek ingesteld naar de dood van een gevangene op het Robben-eiland, Mputhe Johannes Matsobane, die afgelopen woensdag gestorven is in het zieken huis van de strengst bewaakte gevangenis in het gebied van Kaapstad. Medisch onderzoek heeft uitgewezen dat Matsobane op onnatuurlijke wijze gestorven is, zo luidt de verklaring van het departement van het gevangeniswezen. De politie heeft vorige week aan de familie van Matsobane verteld dat hij aan een hartaanval overleden is. Mode Boeren protest in Frankrijk. Varkens in de straten van Forges-ies-Eaux, een stadje in westelijk Frankrijk, als levend protest van de boeren uit die streek. De boeren hadden de varkens vrijgelaten uit een Belgische veewagen, woedend als zij zijn over de prijzen voor varkensvlees dat uit andere EEG-landen is. Sprinkhanen volwaardig voedsel JOHANNESBURG Volgens professor H. R. Hepburn en dr. G. Mitchell, beiden verbonden aan de universiteit van Witwa- tersrand in Zuid-Afrika; vor men sprinkhanen een zeer pro teïne-rijk voedsel dat als het ware zo uit de lucht geplukt kan worden. De drie miljoen sprinkhanen per hectare waaruit zwermen doorgaans bestaan, vertegen woordigen volgens beide ge leerden ongeveer 65.000 ton ge concentreerde, door de lucht aangevoerde proteïne. In 1968 werd 150.000 liter in- sektendodend middel gebruikt om sprinkhanen in het noorden van Afrika uit te roeien. Dat geld zou Volgens Hepburn en Mitchell beter besteed hebben kunnen worden aan het vangen van de dieren voor voedsel. Bende onderschept geldtransport LONDEN (AP) In de Lon- dense buitenwijk Banstead heeft gisteren een bijzonder feilloos en snel werkende ben de een gewapende auto voor geldtransport aangehouden en vrijwel geheel leeggeplunderd. De buit bedroeg omgerekend drie miljoen gulden. De bende had eerst met behulp van twee gestolen auto's een ongeluk in scene gezet, com pleet met een op de grond lig gend „slachtoffer" en een „agent" die het verkeer regel de. Toen de geldauto de laan binnenreed, op weg naar een bank, werd hij door drie ande re, eveneens gestolen auto's, klemgereden en opengebroken. De hele operatie werd geklaard in precies vier minuten. 'pi Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Pauskeuze Als ik zo lees wat een tiental rk theologen, waaronder de heer Schillebeeckx en enkele vooraanstaande leken allemaal naar voren brengen met be trekking tot de pauskeuze, dan denk ik ,nou nou, deze heren die het allemaal zo goed weten, wat zouden dat een pracht zie- leherders zijn geweest, wat is er voor de katholieke christe nen veel verloren gegaan door hen op een professorenstoel te zetten. „Eerst onze eisen be spreken", dicteren ze. Ze weten het zo goed. Om zo'n ideaal mens voor de Sédes Apostolica te vinden, lijkt mij onmogelijk, of ze zouden O.L. Heer zelf moeten terug roepen. Ik denk wel dat we het met een schep sel Gods zullen moeten doen tot het einde der tijden. De eisen klinken net zo onrealis tisch als de eisen destijds in de enquête-formulieren voor de bisschopskeuze. Als men nu eens had gezegd „In Rome zijn thans genoeg wijze mannen aanwezig om zelf de beste keu ze te maken. Dat hierbij de H. Geest hen verlichte. We zullen ons bij hun keuze neerleggen". Klinkt dit soms te deemoedig? Laat ons eens denken aan de slagzin van de Bond zonder Naam: „Vertil u niet aan eigen gewichtigheid". Den Haag A. Meijer ing. Marokkanen Het door Staatssecretaris me vr. Haars voortgezette voortref felijke vreemdelingenbeleid van haar voorganger Zeeval- king heeft in de zaak van de illegale Marokkanen de emo ties van Hervormd Nederland en ds. L. Ruitenberg losge maakt, terwijl mevr. Haas-Ber ger van hun Partij v.d. Arbeid -zij het aarzelend -te kennen heeft gegeven dat er geen rede lijk alternatief was. In tegen stelling tot eerdere berichten staan CDA en WD achter het beleid van Haars; de PvdA heeft het voortgezette beleid van Zeevalking uiteraard niet kunnen afvallen, hoe graag die partij natuurlijk mevr. Haars en het kabinet Van Agt de grond in zou boren. Ruitenberg schrijft, zoals gebruikelijk, in houdelijk tegenstrijdig. Hij schrijft over zijn hoge achting voor het op andere wijze mens zijn en ofschoon hij lage ver wachtingen heeft van deze (welke?) regering, valt het hem door het terugdrijven van de 182 Marokkanen toch nog te gen. Haars en Van Agt zullen overigens niet wakker liggen van Ruitenberg's „oordeel". Tenslotte heeft ds Ruitenberg goed geboerd bij de orthodoxie (ofschoon hij zich vrijzinnig en (religieus?) socialist noemt). Een bijzonder verstandig woord schrijft dr H. Bartels te Amersfoort: een zaak van belij den en een zaak van beleid. Tenslotte hulde voor de eerlijk heid van de (echte) vrijzinnig en religieus socialistische prof. dr. Sperna Weiland. Overigens ben ik het niet geheel met hem eens, maar zijn en mijn tole rantie laten de hoogachting on verlet Voorburg J. Keijzer Terrorist in Israël verborgen PARIJS (Reuter) Volgens het Parijse dagblad l'Aurore van vandaag houdt een voor malige Westduitse stadsguer- rillero die gezocht wordt door zowel zijn ex-kameraden als door de politie, zich schuil in een Israëlische kibboets. Hans-Joachim Klein wordt vol gens l'Aurore beschermd door de Israëlische geheime dienst in ruil voor informatie over guerrillatraining in Irak en Zuid-Jemen. Klein zou bescherming zoeken tegen op wraak beluste ex-col lega's, die hem kwalijk nemen dat hij aanvallen op vooraan staande joden in Berlijn en Frankfort heeft helpen verijde len. correspondent Ami een eervolle wijze van de lastige partijge noot te ontdoen. Anderen geloven dat Fil- bingers populariteit en aanhang, die de CDU van Baden-wtirtemberg de absolute meerderheid in het parlement bezorgde, ook na het gebeurde van de afgelopen maanden vooral onder oudere burgers nog zo groot is, dat zijn afscheid van de poli tiek wel eens stemmen zou kunnen gaan kosten. Hoe het ook zij, de man die zich steeds meer als een gezalfde koning dan als een gekozen ministerpresident beschouwde en die zich gedroeg alsof hij en hij alleen het geweten van de staat vertegenwoordigde, is nog niet van het toneel verdwenen, tot schade van zijn partij en van het aanzien van de Westduitse democratie. Filbinger, ook nu nog van zijn moreel gelijk overtuigd, is daarentegen begonnen aan het vormen van een legende. De legen de namelijk dat zijn val een gevolg zou zijn van een lastercampagne, van een door links gesmeed complot om zijn reputatie te vernietigen en daardoor zijn partij in discediet te brengen. Afgezien van de dui delijk bewijsbare onjuistheid van deze op vatting, kwam deze stellingname van Fil binger, die zich altijd beschouwde als de behoeder van het christelijk conservatieve erfgoed van de Duitsers, nog niet eens zo onverwacht. Veel merkwaardiger was dat ook de CDU bereid bleek aan deze legen de-vorming deel te nemen. In een interview verklaarde secretaris-generaal Geissler de discussies rond de aftreden minister-presi dent te beschouwen als „onderdeel van een campagne om het spook van het rechts-ra den had gedwongen! Was het om een lastercampagne gegaan Gasteren is leugen achtig iets kwaad over iemand zeggen), dan had de CDU zich toch als één man achter Filbinger moeten stellen en hem tot het einde toe moeten verdedigen? Maar tot die slotsom komt Geissler niet. Het com plot dient volgens hem om de aandacht van het links-extremisme af te wenden en wordt mede gevoed door mensen als Brandt en Bahr, respectievelijk voorzitter en secretaris van de sociaal-democratische SPD. En om de cirkel rond te maken voegt Geissler er in één adem aan toe dat het toch te denken moet geven dat in Europa christen-democraten ontvoerd en ver moord worden door lieden die zich links noemen ert^die zich ter motivering van hun daden op het marxisme berdepen. Deze curieuse opeenstapeling van dingen die niets met elkaar te maken hebben is in de Bondsrepubliek, ook meer dan dertig jaar na de oorlog, niet ongebruikelijk. Toen de militante journalist Bernt Engel- mann, voorzitter van de Duitse Schrijvers bond, onlangs Franz-Josef Strauss ervan beschuldigde in de herfst van 1944 als officier te zijn belast met het opkrikken van de nazi-mentaliteit bij legerofficieren en deze opdracht met élan te zijn nageko men, reageerde Strauss' eigen orgaan de „Bayern Kurier" furieus. Achter soortelij ke berichten, aldus het blad, zit onmisken baar de hand van Moskou, de SPD in Beieren is een communistische mantelor ganisatie en Helmut Schmidt zelf is fout geweest in de oorlog. In de Bondsdag stelde de CSU-afgevaar- digde Kunz de regering de vraag, of er een samenhang bestaat tussen degenen die tel kens weer een klopjacht openen op het oorlogsverleden van vooraanstaande CDU- CSU-politici en anderzijds oostelijke gehei me diensten. Een ander recent voorbeeld dat de veelge roemde „solidariteit der democraten" het -;n de Bondsrepubliek nog al eens laat 'afweten, speelde zich af rond de" herden king van de mislukte militaire opstand tegen Hitler van 20 juli 1944. De Bondsda gafgevaardigde Graaf Stauffenberg, zoon van de kolonel die de bom onder Hitler's tafel legde en daarna werd omgebracht, tekende er bezwaar tegen aan dat Herbert Wehner, fractie-voorzitter van de SPD, dit jaar de herdenkingsrede zou houden. De toenmalige communist Wehner, die zich na de oorlog volledig van zijn jeugdovertui- ging heeft gedistancieerd en zich sindsdien een der meest democratische voormannen van de SPD heeft betoond, kwam volgens Von Stauffenberg daarvoor niet in aan merking, omdat zijn verzet tegen dë Fuh- rer van een andere aard was en op een ander niveau stond dat dat zijn vader. Hoewel Wehner zich onmiddellijk diploma tiek terugtrok, heeft deze klap in het ge- zieh van hun fractie-voorzitter veel kwaad bloed bij de sociaal-democraten gezet Zoals Frankrijk lange tijd heeft geleden (en lijdt?) onder wat bekend geworden is als het „complex van links", zo gaat de Bondsrepubliek gebukt onder een „rood bruin complex". De tweede republiek is ontstaan in het tijdperk van de koude oorlog en bij veel Duitsers in de angst voor het communisme minctëns net zo groot als, zo niet groter dan de angst voor het opra kelen van het niet verwerkte nazi-ver leden. Filbinger, die het als zijn taak en roeping zag om het Avondland te redden van communisten en socialisten, is van dit complex een typisch voorbeeld. De herin nering aan zijn optreden als marine-rech ter in de oorlog had hij daarbij, verdron gen, zo sterk, dat deze letterlijk uit hem moest worden getrokken. In dit opzicht, schreef de „Frankfurter Rundschau", is hij geen buitenstaander, geen bijzonder geval, maar een van ons, althans van de oudere generatie. Hij is alleen maar „een bijzon der vooraanstaand exemplaar van een ge neratie waarvan de meerderheid na 1945 besloot, zo radicaal mogelijk te vergeten, zo te doen alsof de nazi toendertijd bij een gigantisch verkeersongeluk betrokken was, dat zeer onaangenaam was maar dat toch in de waarste zin van het woord door het verwijderen van de puinhopen snel en eens en voor altijd uit de weg kon worden geruimd. Een meerderheid die er ook altijd zeer onwillig op reageerde wanneer men haar voorhield dat zij zich daarmee toch wel een beetje te makkelijk van de zaken had afgemaakt". AMI VAN VREE.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7