Vorstschade koffie.Brazilië beperkt uitvoer voor v Nederland telt 15.000 illegale werknemers Britten zoeken minister voor huwelijk Nog 800 miljoen in absolute armoede Hiswa- "Bes,aande voorzitter pleit voor meer jachthavens Coffeïne slecht voor vrouwen in verwachting Zuid-Holland wil polder onder water zetten voor recreatie SCHATTING CNV Branden in de kiem gesmoord NIEUW PENNEY'SBEATBALLET £cldóc0ou^cmt (ort Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur J J Hallewas - ;hef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging, tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - jxjnnementen: ikwartaal 41,75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. Woensdag 16 augustus 1978, 68e jaargang no.21121 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Verkrachting „Verkrachting" een VARA-vi- sie/Ombudsman-uitzending op Ned. I om 21.55 uur. Om 20.40 uur „Rockford Files". Ned. II om 19.24 uur Kenmerk over Italië, om 20.32 uur „In memoriam Elvis Presley" en om 21.55 uur „Hollywood-Cali- fomië". Koeler Wisselend bewolkt met plaatse lijk een regen- of onweersbui. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind uit zuid tot zuidwest Max. temp. 20 gra den. Morgen zon: 6.27-21.01. Schev. hoogw.: 2.38 en 15.12. Laagw.: 10.42 en 23.07. (Van onze correspondent Bert van Velzen) LONDEN Uit een lek in geheim regeringsbe is het merkwaardige bericht gevallen dat er ernstige plannen bestaan om aan het Britse kabinet een minister voor huwelijksaangele genheden toe te voegen. De „Minister van Huwelijk" zou verantwoordelijk moeten wor den gesteld voor het ontwikkelen van over heidsdiensten, die het van alle kanten bedreig de huwelijk kunnen beschermen. De regering-Callaghan zou voor de nieuwe mi nistersportefeuille een parlementslid zoeken die zich mag verheugen in een gelukkig huwelijk. Dat schijnt in het Britse Lager Huis zelden voor te komen. Het idee is de regering ingegeven door grote zorg omtrent de versnelling van het aantal echtscheidingen. De Anglikaanse bisschop van Edmonton, dr. Bill Westwood, die 24 jaar huwelijk achter de rug heeft, verklaarde gisteren niet bijzonder veel in het voorgestelde huwelijksministerie te zien. Hij zag liever een gezinsministerie, gezien de enor me lappen wetgeving die het moderne Britse gezin omringen. Als er dan toch een „Minister voor Huwelijk" moet komen, aldus de bisschop, dan moet hij zich maar zo weinig mogelijk met het huwelijk bemoeien, want daar zitten al teveel instanties met hun kluiven aan. Het Britse huwelijk moet volgens de bisschop beschermd worden tegen al teveel interventie en voorkomen moet worden dat het leven in de zonde finan cieel aantrekkelijker kan zijn dan binnen en een deugdzaam huwelijk. Dr. Bill Westwood geeft de voorkeur aan een minister die als snoeier optreedt, die de jungle van maatregelen en bepalingen uitdunt. De man of vrouw die hij de functie zou gunnen moet een moedig mens zijn, die over groot geduld beschikt, taai is en buitengewoon sympathieke karaktereigenschap pen heeft. Kortom: een ideale echtgenoot. WASHINGTON (UPI) - Volgens een Amerikaans consumentencon tactorgaan is cof- feine zoals dat voorkomt in dran ken, levensmidde len en medicijnen, slecht voor vrou wen in verwach ting en kan het lei den tot de geboorte van onvolkomen baby's, miskramen of onvruchtbaar heid. Volgens het blad proefdieren zoals heeft een onder- ratten, muizen en zoek, dat onlangs konijnen, die cof- heeft plaatsgehad feine kregen toege in opdracht van de diend. jongen kre- koffie-industrie, gen die mismaakt aangetoond dat waren. (Van een onze verslaggevers) RIO DE JANEIRO Brazilië beperkt zijn uitvoer van koffie een van de voornaamste deviezenbronnen van het land in verband met de vorstschade aan de koffiestruiken in het zuiden van het land gedurende de afgelopen nachten. De vorst levert gevaar op voor de oogst 1979 80; de oogst van dit seizoen is groten deels binnen. Nederlandse koffie impor teurs verwachten echter voorlopig geen directe gevolgen voor de detailhandel- sprijzen. Maandag stegen de koffieprijzen op de" wereldmarkt ongeveer 900 gulden per ton onder invloed van de eerste berichten over nachtvorst in Brazilië, maar gisteren rea geerde de markt niet zo sterk. Het Braziliaanse Koffie-Instituut heeft dinsdag de verstrekking van exportvergün- gaat en dat de schade aan de koffiestrui ken nog niet is te overzien. Voorlopig ziet het er naar uit dat de eerste bloei van de oogst 1979/80 getroffen is. Die maakt ge woonlijk ongeveer tien procent van de oogst uit. Als er geen nachtvorst meer komt kan de schade erg meevallen. Het koffieverbruik van de wereld heeft zich nooit helemaal hersteld van de inzin king die de aanzienlijke prijsstijging na het mfelukken van de oogst 1975 tot gevolg heeft gehad. De prijzen bereikten in maart 1977 een hoogtepunt van 4300 pond ster ling per ton. Veel mensen wilden .of kon den de hoge winkelprijzen niet meer beta len en dat gaf andere dranken de gelegen heid een deel van de koffiemarkt in bezit! te nemen. Calazans zei gisteren dat de gevolgen van een nieuwe sterke stijging van de prijzen het toekomstig gebruik van koffie ningen opgeschort. De directeur van het ernstig kunnen zijn. Columbia, het e ROTTERDAM (ANP) - Het gemeentebestuur van Maas land staat in principe niet af wijzend tegenover een plan van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland om de Foppen polder onder water te laten lopen en er een watersportge bied van te maken. De polder, die 80 hectare om vat en grondgebied is van de gemeente Maasland, heeft nu nog een agrarische bestem ming. GS hebben bij Maasland een verzoek tot wijziging van het bestemmingsplan inge diend. om het plan te kunnen uitvoeren. Burgemeester Van der Brink heeft in een eerste reactie op het verzoek aangegeven „niet onwelwillend tegenover het plan te staan", maar, zo zei hij, „er zullen wel voorwaarden moeten worden gesteld". Die voorwaarden zouden nog door de gemeenteraad geformuleerd moeten worden. De burgemeester van Maas land wees overigens zowel op voor- als nadelen van het plan. Een positief aspect vond hij dat de Vlietlanden bij Maas land bij het onderwater zetten van de Foppenpolder minder last zullen hebben van scheep vaartverkeer. Griekse Genietend van de royaai schijnende Griekse zon, met de daarbij horende aangepaste vacantie-kledij hebben koningin Juliana en prins Bernhard tevens veel belangstelling voor de folklore in Porto Carras. Een begeleidende zon gastheer licht de prins blijkbaar volledig in over de op dat moment vertoonde Griekse volksdansen. vers) onzer verslagge- UTRECHT - Volgens het Christelijk Nationaal Vak verbond verblijven er in ons land 15.000 a 16.000 buiten landers die hier illegaal een baan hebben. Gezien dit aan tal ziet het CNV geen heil in een algemeen pardon voor de illegale buitenlanders, zoals bepleit door de indus triebond NVV. Een algeme ne legalisering zou beteke nen dat er - gezinsleden mee gerekend - in totaal 50.000 buitenlanders boven water komen. Dat zou de moeilijk heden rond de illegalen in ons land slechts vergroten. Veel zinvoller is het, aldus de christelijke vakbond, om tot een strenge bestraffing over te gaan van werkgevers - als regel koppelbazen - die ille gale buitenlandse werkne mers werk aanbieden. In de jongste editie van het CNV- blad De Gids wordt gesigna leerd: „Werkgevers, die bui tenlanders illegaal in dienst nemen, profiteren niet alleen op een onwaardige manier van de situatie waarin de buitenlanders verkeren, maar zij wekken ook de val se hoop op een langdurig verblijf. In het geval van de 182 zogenaamde Kerk-Ma- rokkanen is juist dit aspect zeer belangrijk geweest". Overigens zou het CNV er geen enkel bezwaar tegen hebben als de staatssecreta ris op humanitaire gronden zou besluiten de 182 Marok kanen te legaliseren. Dat zou dan echter wel een uitzonder ing moeten blijven. Onder de Marokkanen die in de Amsterdamse kerk De Duif actie voeren tegen hun dreigende uitzetting uit ons land is gisteren grote onenig heid ontstaan. De Marokka nen zijn het onderling niet eens over de verdeling van een bedrag van 5000 dat hen door de FNV is geschon ken om voortzetting van hun acties mogelijk te maken (Van c i correspondent) WASHINGTON - De afgelopen 25 jaar heeft de ontwikkeling van de Derde We reld de verwachtingen vrijwel op elk ge bied overtroffen. Toch leeft nog een derde van de bevolking in de Derde Wereld, ofwel 800 miljoen mensen, in absolute armoede. De ontwikkelingshulp moet zich vooral richten op een snelle economische groei van de arme landen. De verwachting is dat rond de eeuwwisseling nog steeds 600 miljoen mensen in absolute armoede zullen leven, d.w.z. zonder voldoende eten, zonder kans op een voldoende medische verzorging en zonder toereikende oplei ding. De Wereldbank schrijft dit in een rapport over de ontwikkeling van de Derde Wereld dat gisteravond is gepubliceerd in Was hington. Het sombere cijfer laat wel enige vooruitgang zien tot het jaar 2000, als de voorspelde groei van dp bevolking in die landen (van 2,1 miljard nu naar 3,5 miljard in 2000) in aanmerking wordt genomen. Het rapport onderstreept het belang dat de vrije handel van goederen de afgelopen kwart eeuw heeft gespeeld bij de economi sche groei van de Derde Wereld. Een onbelemmerde toegang tot de markten van de rijke landen wordt dan ook als voor waarde genoemd voor het verzekeren van voldoende groei. Protectionisn.e is een van de grootste gevaren voor het ontwikke lingsproces, maar dit zal op den duur ook zeker nadelig werken op de industrielan den. De Verenigde Staten voeren 34 pro cent van alle exportprodukten uit naar de ontwikkelingslanden, Japan zelfs 45 pro cent. Protectionisme zou deze export in gevaar kunnen brengen. De Wereldbank pleit ook voor betere toe gang van de ontwikkelingslanden tot de kapitaalmarkten van de rijke landen en een aanzienlijke vergroting van de ontwik kelingshulp in de rijkste landen: de Ver enigde Staten, Japan en West-Duitsland. |i||||||||llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllll^ Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 s uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge- bracht. ^iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiimiiiiè FOPPEN terwijl we aan de andere kant de Foppen-polder weer onder wa ter willen zetten... i recreatieoord v LEIDEN Door snel ingrijpen is gisteren op twee plaatsen in Leiden brand voorkomen. Om half vijf 's middags moest de brandweer uitrukken naar de Telderskade waar brand dreig de te ontstaan in het electri- sche watergemaal. Door over verhitting van de technische in stallatie was een begin van brand ontstaan. De brandweer, wist door direct ingrijpen en het uitschakelen van de stroom erger te voorkomen. Ook de dicht bevolkte Acade- miewijk maakte gisteren bijna' een brand mee. In de voor avond ontstond vuur in een van de gebouwen van de Doe lenkazerne. De Leidse brand weer hoefde hier echter niet in te grijpen: het personeel van de kazerne had bij haar aankomst het vuur al onder controle. SAN CLEMENTE, CALIFOR- NIË Oud-president Richard Nixon van de Verenigde Sta ten is gisteren grootvader ge worden. Zijn jongste dochter Julie Eisenhower-Nixon schonk het leven aan een doch tertje, Jennie, in het zieken huis van San Clemente. Zowel de 30-jarige mevrouw Eisenho wer als haar baby maken het goed. De Eisenhowers trouwden tien jfrur geleden en hadden nog freen kinderen. In Amsterdam weer dode na heroïnegebruik AMSTERDAM (ANP) Het gebruik van heroïne heeft* in Amsterdam opnieuw een mensenleven geëist. Het slachtoffer een 25-jarig Engels meisje, is gistermiddag door een vriend dood aangetroffen op een woonboot in de Brouwersgracht. Volgens de politie werd bij het meisje een injectiespuit en een lepel voor het bereiden van heroïne aangetroffen. Ook was haar arm nog afgebonden. Zij is sinds zaterdag het vierde heroïnes- lachtoffer in de hoofdstad. Zaterdagochtend werden in een hotel in de Beursstraat de stoffelijke overschotten van twee jonge Duitsers gevonden. Zaterdagavond trof de portier van de bio scoop Cineac aan het Damrak op het toilet het lijk van een 36-jarige man uit Kloosterburen aan. start met een cursus in Leiden, Damlaan, op 5 september a.s. Inlichtingen en aanmelden: ma t/m vr. van 9.00-13.00 uur bij Penney's Informatiecentrum, tel. 030-315298/316398 en tel. 03406-1384. HELEN HAG00RT MANAGEMENT lel. 03474-623/688. Zeven miljoen in Den Haag DEN HAAG - Negen procent van de passagiers van de Haagse bussen en trams blijkt zonder geldig plaatsbewijs te reizen. In totaal gaat het jaar lijks om zeven tot acht miljoen passagier. Bijna de helft van de „zwartrij ders" doet dit bewust, zo is uit een onderzoek gebleken. In de c.rerige gevallen is dit niet ze ker of is ér sprake van een zwartrijders" misverstand of onvoldoende kennis van de tarieven. Het onderzoek is gehouden door vijf controleurs, die daarbij waren gekleed in burger. Direkte aanleiding voor het on derzoek was het feit dat het aantal verkochte plaatsbewij zen sterk negatief afweek van het aantal reizigers. Gebleken is ook dat het aantal niet-beta- le<£ in de trams aanmerkelijk ho<*#»r 1i»*t dan in de huson. accommodatie overvol" (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het aantal watersportliefhebbers met een eigen jacht neemt zo sterk toe, dat de bestaande havenaccommodatie verbeterd en het aantal jachthavens langs de Nederlandse kust uitgebreid moet worden. Daarbij denkt de Hiswa aan de havens van Katwijk aan Zee, Scheveningen, Stellendam, aan de O os ter- schelde in Burgsluis, Colijnsplaat, Zierikzee, Wemeldinge en Yerseke. Maar ook aan Delfzijl, Den Helder en Umuidem Voorzitter La Grouw van de Hiswa, die dit gisteren naar voren bracht in verband met de van 6 tot 11 september in de tweede Binnenhaven van Scheveningen te houden „Hiswa te water", meent dat een verbetering en uitbreiding noodzakelijk is, omdat plassen, meren en andere binnenwateren al overvol raken. Bovendien wordt volgens hem het aantal in de vaart zijnde jachten op ruim of open water, steeds talrijker. „De ruimte, de kennis en de gereedschappen zijn hier als nergens ter wereld. Een analyse van kosten en baten in de ruimste zin zal zonder twijfel aantonen, dat het aanleggen van deze faciliteiten langs de kust een goede investering is", aldus de voorzitter van de Hiswa, sprekend namens de bezitters van zo'n 93.000 plezierjacht- eiV Met dank voorhet aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u een geurig boeket bloemen van de Fleurop bloemist. adres woonplaats Stuur als dank voor de n kwartaalabonnee 3 het boeket bloemen naar: woonplaats Deze bon in open ei antwoordnr 349. Leid velop zonder postzegel sturen naar

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1