r De straat een portret Meldingsplicht voor bevolkings onderzoek gaat ver genoeg £eidóe Soiwcmt Minister bevestigt verkiezingsgeknoei Vertragingen Schiphol blijven binnen de perken Het leven vastgelegd in veertig huisjes In 19802.000 open hartoperaties Koppelbazen: een kwaadaardig gezwel Omstreden centrum tandheelkunde weer aan het werk MET STEMMEN BIJ VOLMACHT Staatssecretaris mag zelf beslissen over Marokkanen Ziekteverzuim in 1978 toegenomen BINNENLAND LEIDSE COURANT' „Zo maar een straat: ergens in Nederland. Er zijn zoveel van die straten, erg smal, kleine huisjes en tegen de honderd jaar oud. Er werden er eind vorige eeuw in elke stad ritsen van gebouwd, want de economie was in volle ontwikkeling en de arbeiders, die de nieuwe fabrieken en werkplaatsen bemanden, moesten een dak boven het hoofd hebben. Het waren heel eenvoudige huidjes: een portaaltje, twee kamertjes, een trap met een luik naar de zolder. En dat alles op vier bij acht meter. O ja, achter het huis was een plaats met, vijf stappen van de acherdeur, een droog closet met een tonnetje, dat van gemeentewege een paar keer per week werd opgehaald eh vervangen. Zo verzinkt dr. Gerrit Herman Jansen, docent aan het sociologisch instituut van de Utrechtse universiteit in wee moed, wanneer hij rijdend met de trein ineens een oud straatje ondekt: „je zit in de trein. die vaart mindert om zonder ongelukken het station binnen te lopen. Plotse ling is er in die dichte massa huizen, straten en gebouwen en begraafplaatsen, waar je langs glijdt iets bijzonders: een feestende straat, prachtig verlicht, vol kleur, vlaggen, men sen en muziek. En voor je van je verbazing bent bekomen ben je er al voorbij. Maar het is, een beeld dat blijft hangen. Dr. G. H. Jansen deed al eerder van zich spreken met een eigentijds werk, dat naar het verleden lonkt en dat een beroep doet op de fantasie van de lezer, maar tegelijk op de mentaliteit van de Nederlanders, om niet alles uit het verleden zo maar met één veeg opzij te schuiven. Hij promoveerde in 1976 in Utrecht namelijk op het proef schrift: „De eeuwige kroeg", dat een boeiende beschrijving geeft van de plaats van de echte kroeg in de samenleving. De bruine kroeg derhalve, die de laatste jaren zijn plaats heroverd in de Nederlandse samenleving. •Maar goed: dat straatje ergens in Nederland is een Ut rechtse straat, waaraan G. H. Jansen zich verslingerde. „Het is maar een klein straatje amper veertig huizen en het loopt dood. Je loopt er langs en je bent het al bijna vergeten. En ineens op een mooie zomeravond in augustus, kom je ogen tekort om alles te zien". De schrijver gaat er terecht van uit, dat er in de Nederland se steden honderden van deze straten zijn, „en dat er nochthans met één straat is, die gelijk is aan een andere straat. Natuurlijk is elke straat uniek. en ik had twintig andere straten uit kunnen kiezen (elders in Nederland)" Hij heeft gelijk: Nederland kent nog steeds vele honderden straatjes, die lijken op de Kovelaarstraat in Utrecht, waar over het vandaag verschenen boekje van Gerrit H. Jansen gaat. iedereen kent het wel, het straatje met de kleine huizen, waarover royaal behuisden hun wenkbrauwen fron sen met de vraag of in deze huisjes nog wel geleefd kan worden. Men kent ze nog steeds in het Nederland van 1978 vol flatgebouwen, bijna wolkenkrabbers, bungalows, twee de huizen en dergelijke. In ditzelfde Nederland van de hoogbouw, die de horizon helaas verkleinen en waar de buren elkaar nog maar nauwelijks kennen. Men kan er weken verdwijnen, zonder dat er „een haan naar kraait". Eigenlijk is dit de achtergrond van het waarom van dit boekje van Gerrit H. Jansen. Niet dat er in die meer dan honderd jaar oude straatjes het leven vol rozengeur en maneschijn was. Integendeel zelfs, want opgepakt met tien tot veertien mensen in een huis(je) van amper vier bij acht meter is niet bepaald een paradijs op aarde. Maar hét leven werd en wordt er nog steeds geleefd. In plezier en in narigheid, in hartstocht en in woede. Dat wel. Misschien is dat ook de reden, dat steeds meer mensen teruggrijpen naar deze „eenvoudige" bewoning. Want in iedere Nederlandse stad, die nog steeds dergelijke straatjes kent, worden de kleine huizen zeer gewilde objecten voor jongeren en ouderen. Zij knappen ze op, verbouwen ze van binnen dikwijls en maken er een paleisje van, naar eigen smaak en eigen inzicht. Tegelijk hiermee vormen zij lang zaam maar zeker een staatgemeenschap, die steeds meer gaat lijken op „De straat, een portret" van Gerrit H. Jansen. Zij leren er opnieuw lief en leed met elkaar te delen, vieren uibundig feest bij iedere gelegenheid, die maar te bedenken valt en treuren even luidruchtig met de buren mee, wanneer het lot iemand in de straat treft. Daarom is dit boekje opnieuw aktueel geworden, zij het dat de aktualteit in verschillende opzichten wel anders geworden is: aangepast aan de eisen, die men thans aan het wonen stelt. Maar voor het overige bloeit het leven er opnieuw, zoals toen. In alle hevigheid soms. T. v.d. Houten Dr. Gerrit H. Jansen „De straat, een portret" uitg. Dick Coutinho, Muiderberg 19,50). Den Haag (ANP) - Uiterlijk in 1980 zullen de gezamenlijke academische centra in Nederland tenminste 2.000 open hartoperaties verrichten. Dat blijkt uit het interim-advies van de begeleidingscommissie hartchirurgie academische ziekenhuizen, dat de Tweede Kamer ter kennisneming is aangeboden. Het eindadvies van deze commissie is het komend najaar te verwachten en zal dan zo spoedig mogelijk naar de Kamer gaan. Minister Gardeniers van CRM beant woordt hiermee schriftelijke vragen van het WD Tweede-Kamerlid me vrouw E.G. Verkerk-Terpstra over open hartchirurgie naar aanleiding van het vertrek van de hartchirurg dr. Kolff naar Amerika. Mevrouw Ver kerk vroeg zich af of door zijn vertrek bij het Academisch Ziekenhuis in Lei den (AZL) de 400 open hartoperaties daar per jaar nog wel worden ge haald. DEN HAAG (ANP) De Centrale Raad voor de Volksgezondheid vindt dat oud-staatssecretaris van Volksgezondheid Hendriks in zijn wetsont werp te ver gaat als hij stelt dat voor elk bevolkingsonderzoek een vergunning moet wor den aangevraagd Een meldingsplicht is voorlo-. pig voldoende. Dat is de strekking van een concept-advies waarmee de Raad gisteren in grote meerderheid akkoord ging. In dat advies wordt gesteld dat de overheid met het nu voorliggende wetsont werp te veel hooi op de vork neemt en veel te gedetailleerd voorschrijft wat wel en wat niet zou mogen. Het wetsontwerp verbiedt in feite elk bevolkingsonderzoek tenzij de overheid er toestemming voor geeft. De Centrale Raad vindt dat dat veel te ver gaat. Wel is er een wettelijke regeling nodig om de bevolking te beschermen tegen onoordeelkundig opgezete onderzoeken en de daaraan verbonden risico's. Maar door het bewuste wetsontwerp zou alles aan banden wor den gelegd, zodat ook goede onderzoek-initiatie- ven zouden kunnen worden afgeremd, aldus dè Centrale Raad voor de Volksgezondheid. Wel acht men een meldingsplicht, in afwachting van de wet op het bevolkingsonderzoek, noodza kelijk. „Een meldingsplicht is nodig om de zaak niet lek te maken. De overheid moet weten wat er speelt op het gebied van het bevolkingsonder zoek en zonodig stringente maatregelen kunnen nemen. Temeer daar op het gebied van bevol kingsonderzoeken de commercie om de hoek dreigt te komen, aldus gisteren tijdens de verga dering geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid, R. Drion. Programakkoord Amsterdam Amsterdam (ANP) - Delegaties van PvdA, CPN, CDA, D'66 en PPR hebben gisteravond na weken onderhandelen overeen stemming bereikt over een programma voor het nieuwe college van burgemeester en wethouders in Amsterdam. De vijf partijen moeten het alleen nog eens worden over de sa menstelling van het college en de portefeuilleverdeling. Hier over zullen zij vanavond weer rond de tafel gaan zitten. Vorige week donderdagavond dreigden de onderhandelingen vast te lopen als gevolg van een ruzie tussen de delegaties van PvdA en CDA. De PvdA stelde toen namelijk voor in de inlei ding van het akkoord op te nemen dat het deelnemen van het CDA aan het college moge lijk wordt omdat de Christen- Democraten geen binding er kennen met het kabinet-Van Agt. Hiertegen kantte de CDA- delegatie zich fel. Met het lot van de illegaal in Nederland verblijvende Marokkanen is dat van de koppelbazen zeer nauw verbon den. De omgekeerde volgorde zou de samenhang wellicht nog duidelijker doen uitkomen. Want waren er geen koppelbazen, dan zouden illegaal in Nederland verblijven de buitenlanders op totaal andere gronden met de vreem delingenwet in conflict komen. Het probleem van de Marokkanen is er echter niet minder schrijnend om. Zoals gisteren opnieuw is gebleken, toen de Haagse politie een bus met illegaal in het Westland werkende Marokkanen aanhield. Sinds jaar en dag hebben verschillende bewindslieden aangekondigd dat er een eind moest komen aan de activiteiten van de malafide koppelbazen. Maar sinds jaar en dag gaan deze illegaal optredende bemiddelaars ge woon door met hun activiteiten, alsof er niets aan de hand zou zijn. Intussen worden sociale wetten steeds maar weer overtreden en komen gastarbeiders, die nauwelijks van de bepalingen van het Nederlands vreemdelingenbeleid op de hoogte zijn, in moeilijkheden. BlJ alles wat thans gaande is rond de hongerstakende Marokkanen heeft nog geen enkele autoriteit iets gezegd over nu te nemen maatregelen tegen koppelbazen en tegen hen, die met deze illegaal optredende arbeidsbemid delaars samenwerken. In een kwestie die met zoveel menselijk leed gepaard gaat, is dat een afschuwelijke en bittere constatering. Uitstel nieuwe nederzettingen JERUZALEM (UPI, DPA) - De Israëlische regering heeft gisteren officieel besloten de vestiging van vijf nieuwe ne derzettingen op de bezette westelijke Jordaanoever uit te stellen. Zj zal deze kwestie pas bespreken na de topconferen- i Camp David, die volgen de maand gehouden wordt, zo heeft de Israëlische radio gis teren gemeld. Het kabinetsbe sluit volgt op het bekend wor den van de plannen om vijf nieuwe nederzettingen op de westelijke Jordaanoever te bouwen. Rotterdam (ANP) - Het in mei van dit jaar op last van de officier van justitie gesloten tandheelkundig centrum van A.J. van Wijk op de Vlasmarkt in Rotterdam is gisteren weer open gegaan. Drie maanden geleden liet de officier, mr. H.R.G. Feber, het instrumentarium van het centrum in beslag nemen, omdat Van Wijk buitenlandse tandartsen had aangetrokken, die niet de in Nederland benodigde papieren hadden. In het heropende centrum zijn de buitenlandse tandheelkundigen vervangen door twee Nederlandse artsen. Een afgestudeerde medicijnenstudent mag in ons land ook tandheelkundige ingre pen verrichten. „De huidige situatie geeft dan ook geen aanlei ding om opnieuw in te grijpen", aldus mr. Feber. Wel wordt er een geregelde politiecontrole uitgevoerd om na te gaan of er niet alsnog buitenlandse tandartsen worden ingezet, zo voegde de officier er aan toe. Ook in de huidge opzet zal het centrum van Van Wijk niet worden erkend door de Rotterdamse ziekenfondsen en de Maat schappij tot bevordering der Tandheelkunde. „Het centrum is voor ons onaanvaardbaar, omdat het op commerciële leest geschoeid is", aldus voorzitter L. 't Hart van de afdeling Rotter dam van de Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde. Leven in zwart-wit De internationale pony-jaarmarkt gisteren in het Betuwse Bemmel was deze keer soms een belevenis in zwart-wit tussen moeder en kind-pony Een vertederend gezicht overigens Trouwens ook voor een 15-jarige jongen, uit het Drentse Zuidwolde Deze werd door het gemeentebestuur van Bemmel verrast met een levensechte pony en nog een pony als beeltenis verguld. Omdat hij met gevaar voor eignen leven op 6 juni een ree uit het water gered heeft. Hij werd daarmee tevens „Dierenvriend van het jaar" Dr. G. H.Scholten secretaris-generaal ministerie O. en W. DEN HAAG (ANP) Tot se- cretaris-generaal van het mi nisterie van onderwijs en we tenschappen is benoemd dr. G. H. Scholten, op dit moment nog hoogleraar aan de Eras mus-universiteit in Rotterdam. Dr. Scholten doceert in Rotter dam bestuurssociologie, be stuurskunde, politieke sociolo gie en politicologie. Gerard Herman Scholten is ge boren op 20 oktober 1928 in Haarlem. In 1947 ging hij poli tieke en sociale wetenschappen studeren aan de universiteit van Amsterdam en de Mogill University in Montreal (Cana da). In 1968 promoveerde hij aan de universiteit van Amster dam op het proefschrift „De Sociaal Economische Raad en de ministeriële verantwoorde lijkheid". De nieuwe secretaris generaal is lid van de redactie raad van Acta Politica en re dactielid van Liberaal Reveil. DEN HAAG (ANP) Minister Wiegel van binnen- bij volmacht te kunnen uitbrengen op hun naam. landse zaken heeft bevestigd, dat tijdens de ge- Er is volgens de minister echter niets gebleken van raeenteraadsverkiezingen op 31 mei geknoeid is bij het kopen of verkopen van stemmen. Wel zijn in het stemmen met volmacht. Op de dag van de de gemeente Sittara valselijk verzoekschriften ge- verkiezingen zelf en ook kort daarna nog gingen maakt voor het stemmen bij volmacht Twee men- Seruchten dat enkele kandidaten voor gemeentera- sen worden in deze gemeente verdacht van valsheid en aan het ronselen geweest waren om stemmen in geschrifte Kort nadat deze geruchten de ronde deden had het Eerste Kamerlid mevrouw van Someren-Downer. partijgenoot van minister Wiegel, vragen erover gesteld. Deze beloofde toen een onderzoek. Hij heeft thans in antwoord op haar vragen toege zegd dat in de toekomst de nodige aandacht besteed zal worden aan het stemmen bij volmacht DEN HAAG (ANP) „Staatssecretaris Haars van justitie heeft staatsrechtelijk de vrijheid om andere beslissingen te nemen dan haar voorganger Zeevalking. Ook al zou een toetsing van de beslissing over de Marokkanen door de afdeling rechtspraak van de Raad van State op juridische gronden negatief uitvallen, dan blijft de staatssecretaris de vrijheid houden om een andere beslissing te nemen ten gunste van de Marokkanen." Dat heeft staatsraad Van Rijckevorsel, voorzit ter van de afdeling rechtspraak gisterochtend gezegd tijdens de behandeling van de zaken van vier Haagse Marokkanen die bij de Raad van State in beroep zijn gegaan tegen de beslissing van Zeevalking om 182 Marokkanen uit te wij zen. Een uitspraak van de Raad van State is over deze zaken te verwachten binnen de ge bruikelijke termijn van zes weken. In de tussen tijd kunnen de Marokkanen in de Amsterdamse kerk De Duif gerust naar buiten komen, aldus mr. Van Rijckevorsel. Staatssecretaris Haars van justitie heeft immers duidelijk toegezegd vóór de uitspraak van de Raad van State geen maatregelen te zullen nemen. Ook zal de Raad van State op zeer korte termijn „maar niet vandaag" beslissen of de nieuwe aspecten die door Amnesty International zijn aangedragen (de Marokkanen zouden in hun land de kans lopen te worden gearresteerd) in de overwegingen worden opgenomen, aldus mr. Van Rijkckevorsel. De Marokkanen in De Duif en de solidaire organisaties hebben gisteravond laten weten teleurgesteld te zijn dat de Raad van State gisteren nog geen uitspraak heeft gedaan waardoor „de ondraaglijke onzekerheid blijft bestaan". Vaarbelasting in discussie (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Het interprovin ciaal overlegorgaan (IPO) zal begin september met het mi nisterie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk over leg plegen over de eventuele instelling van een vaarbelas ting door de provincies. Hier bij zou aan gebruikers van ple zierboten een heffing opgelegd kunnen worden. Door de pro vincies worden nogal wat kos ten gemaakt op het gebied van milieuhygiëne en het onder houd van vaarwegen, wat ook ten goede komt aan de water sporters. De provincies willen daarom graag dat de waterre creanten een bijdrage betalen. SCHIPHOL (ANP) - Ook gis teren hebben KLM, Martinair en Transavia geen ernstige Kinder ondervonden van de stiptheidsacties van de Franse verkeersleiders. Gistermorgen en -middag beliep de grootste vertraging anderhalf uur. Een DC 9 van Martinair werd door dit oponthoud getroffen. Het vliegtuig had als bestemiping het Portugese Faro. Zoals gemeld viel ook de chaos die het afgelopen weekeinde werd verwacht uiteindelijk erg mee. In de nacht van zondag op maandag zijn zes vliegtui gen binnengekomen met een gemiddelde vertraging van twee uur en twintig minuten. Hierbij ging het in alle gevallen om retourvluchten vanuit Spaanse bestemmingen naar Schiphol. De grootste vertra ging beliep de afgelopen nacht ruim vier uur. Transavia meld de middag dat alle elf retour vluchten die voor 16.00 uur moesten zijn uitgevoerd, nage noeg geen vertraging hadden ondervonden. Behalve de ene vlucht naar Faro hoefde ook Martinair gisteren niet in be langrijke mate van zijn schema af te wijken De KLM sprak ronduit van "een goede dag" Slechts twee lijnvluchten lie pen een vertraging op van een uur. waarvan een als gevolg van een technische storing DEN HAAG De werkende bevolking in ons land heeft in de eerste helft van 1978 met een hoger ziekteverzuim te kampen gehad dan in de over eenkomstige periode van het vorig jaar. In de eerste zes maanden van dit jaar lag het verzuimpereen- nnen op 10,2 en 12,7. Ten opzich te helft van 1977 betekent dit eer 0.6 procent voo: van 1,0 procent stijging van mannen en 3or vrouwen. i gevolg De toename het veelvuldig verzuim eerste kwartaal van dit jaar. waarin zich een griepepidemie voordeed. In het tweede kwar taal van dit jaar lag het ver zuim op hetzelfde niveau als in 'net tweede kwartaal van 1977 Een depressie boven het zeege bied tussen IJsland en Schot land blijft het komend etmaal het belangrijkste druksysteem voor het weer in onze omge ving. Dit lagedrukgebied dringt langzaam op in de richting van Scandinavië. Het bijbehorende koufront bevond zich vanmor gen bóven Groot-Brittannië en trekt langzaam, in betekenis af nemend, naar het oosten en zal ons land tegen middernacht be reiken. Een onweerstoring, die gistermiddag ten gevolge van tropische temperaturen boven Noord-Spanje tot ontwikkeling kwam, is de Pyreneeën overge trokken en trekt naar het noorden. Voor deze storing uit voerde een zuidoostelijke wind warme en droge lucht aan waarin de temperatuur tot een zomerse waarde opliep. Na het voorbijtrekken van de storing met enkele regen- of onweers buien zal weer koele lucht bin nenstromen. Arrestaties na moord administrateur HAARLEM (ANP) Sinds gistermiddag zitten in Haar lem twee jongemannen in ar rest, die verdacht worden van moord op de 60-jarige admini strateur P.J. Ruis van een Haarlemse inrichting voor zwakbegaafden. De admini strateur werd op 28 juli 's avonds gedood door drie pis toolschoten. Die avond rectrice van de inrichting di- de bewoners uit. De verdach ten moeten daarvan op de hoogte geweest zijn. De twee gearresteerden, een 28-jarige bouwvakker en een 20-jange uitzendkracht ontkennen iets met de moord te maken te hebben. Zij blijven echter in arrest

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7