LANGS! WATERWEGEN Nieuwkoopse natuurbeschermers zijn bang voor de zomer Wachten op een maaltje EERSTEJAARS BESTORMEN LEIDEN Verbouwd raadhuis Oegstgeest bereikbaar voor invaliden Meisjes lastig gevallen - STAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 15 AUGUSTUS 1978 PAGINA 5 Een zomervakantie lang zullen LC-verslaggever Ed 3K& Jansen en LC-fotograaf Bart Spijker met een door MtS het Bootcentrum in Zoeterwoude beschikbaar ge- stelde boot de wateren van Midden-Holland door- kruisen. Vrijwel dagelijks houden zij u op de hoogte van hun ervaringen en belevenissen. Na- tuurlijk kunt ook u daarbij helpen. Gewoon door op de LC-bemanning af te stappen en te vertellen wat u te vertellen hebt. Leuke; vervelende, opmer kelijke of rare zaken kunt u altijd kwijt aan boord van de LC-boot. In elk geval staat de koffie klaar.... OEGSTGEEST „Een be langrijk gegeven bij het ver bouwen van het raadhuis is, dat het goed voor invaliden bereikbaar moet worden. We willen daarom de ingang van het raadhuis een halve verdie ping verlagen. De kunstmatige heuvel naast het gemeentehuis zullen we daarom moeten af graven. In plaats daarvan komt dan een pleintje met bloembakken en insteekpar- keerhavens die worden afgezet met aarden wallen. Op zo'n manier is het gemeentehuis goed voor invaliden te berei ken, ook al omdat in de ver bouwingsplannen een ruime lift is opgenomen" Dit zei architect Snieder giste ren tijdens een vergadering van de commissie openbare werken en sport in Oegstgeest. Snieder legde verder uit dat in het gemeentehuis een grote halachtige ruimte wordt ge maakt en dat door een speciale opening door alle verdiepingen een soort lichtschacht ontstaat, zodat een heel aparte lichtval wordt bereikt. Volgens de ar chitect zullen planten daarom extra goed gedeien in het ver bouwde gemeentehuis. Minder tevreden was de architect over het idee om de typekamer vlak bij de ingang te construeren, zodat het personeel van de ty pekamer tegelijkertijd infor matie aan bezoekers zou kun nen verstrekken. Het gezicht vanuit de hal op de typekamer zou volgens de architect te rommelig worden. Een andere oplossing voor dit probleem had hij nog niet gevonden. Dit bracht het raadsdlid Van Hazel ertoe om te vragen of de typekamer niet beter ergens anders kon worden gesitueerd, om dan beneden een afdeling voor voorlichting te huisvesten. Noordermeer (dir. Alg. Zaken) wees er echter op dat een der gelijke afdeling bemand zou moeten worden door allround ambtenaren. Een beter systeem vond hij het indien de mensen beneden gewoon via een por tier zouden worden doorverwe zen naar de betrokken afdelin gen zodat ze daar bij de be trokken ambtenaren met hun probleem terecht kunnen. De architect wees erop dat de zeer grote hal in de toekomst ook goed voor het geven van voor lichting kan worden gebruikt, bijvoorbeeld door het groot en duidelijk uithangen van kaar ten vn bestemmingsplannen en dergelijke. In grote lijnen kon de raadscommissie zich wel met de verbouwingsplannen verenigen. Een aantal vraagtekens werden door Boesjes (PvdA) geplaatst bij het aanvullend krediet voor het te bouwen overdekte zwem bad. Boesjes zei dat er steeds meer extra geld nodig is om het zwembad te kunnen bou wen en hij vermoedde daarom dat men destijds bij het maken van de plannen niet zorgvuldig genoeg te werk was gegaan. „Een kostenraming in een eind eloos aantal afleveringen", noemde hij de zwembadbegro ting. Wethouder Thorn zei echter dat na het maken van de plan nen een heel nieuwe manier om het zwembadwater te reini gen in ons land was geïntrodu ceerd en dat die manier grote voordelen biedt. Zo zou vol gens de nieuwe methode geen sprake meer zijn van de hin derlijke chloorlucht die de hui dige overdekte zwembaden do mineert. Overigens zal deze nieuwe reinigingsmethode al leen worden toegepast m het te" bouwen binnenbad. Het be staande buitenbad blijft wel gewoon met chloor gereinigd worden. Ook zei Thom dal men na het maken van de kos tenraming van hogerhand op dracht had gekregen om een andere- en veel kostbaarder aansluiting op de riolering aan te leggen. Eén en ander was voor Boesjes echter geen reder om zijn standpunt over de naar zijn mening te onzorgvuldige kostenraming te herzien. Populieren Alkemadelaan worden gekapt ALKEMADE De gemeente worden gerooid. Een voorstel aanplant opgenomen. Alkemade gaat de populieren van B. en W. voor een krediet langs de Alkemadelaan neer- van 62.000 gulden werd door halen. De bomen die vorig jaar de commissie van financiën de omwonenden zoveel over- aangenomen. In dat bedrag last hebben bezorgd zullen zi*.« ook de kosten De heer Kret (VGA) had in eerste instantie veel moeite met het voorstel om de grote bo men te kappen. r Aan de Noordense Simon /an Capelweg op nummer 45 is het onderkomen van de Vereniging tot Behoud •an Natuurmonumenten, •oor vrienden en bekenden gewoon Natuurmonumen ten gevestigd. Groot na tuurliefhebber als de LC- bemanning is. was het derhalve geboden even een kijkje ter plaatse te nemen en te informeren naar de stand van natuurzaken in het Nieuwkoopse. Uiteinde lijk is Natuurmonumenten voor het merendeel eigena resse van het unieke Nieuwkoopse flora- en fauna-gebied, dus wat dat betreft is de Simon van Capelweg het aangewezen adres. Opperhoofd, om de zaken voor de verandering eens wat Indiaans te bena deren. is de onovertroffen Fokke Alta, die zonder twijfel in zijn bed zal liggen te huilen als na het zomers- seizoen weer blijkt hoeveel de toeristen hebben ver nield in „zijn" natuur. Vooralsnog trof de LC-be manning een redelijk goed geluimde Alta. En niet vanwege het goede weer A-ant dat zou Alta's goede humeur juist moeten aan tasten. Met net jaarlijks terugkeren van de zomer voor zover de maanden juni juli augustus en een stukje september die naam nog verdienen bekruipt Natuurmonumentenopzich ter Fokke Alta en de Fokke Alta: Natuurliefhebber en -beschermer. talloze andere natuurlief hebbers in Nieuwkoop de angst voor het botulisme. U weet wel, die epidemische watervogelziekte die met name bij warm weer de kop op steekt. Nee, Fokke Alta is goedgeluimd on danks het mooie weer. „Nog steeds hebben we geen gevallen van botulis me gehad hier in Nieuw koop. Alleen aan het eind van het voorjaar hadden we een paar gevallen in de kapmeeuwkolonie. Maar dat kan min of meer toe vallig genoemd worden. want daarna hebben we niets meer gevonden" Ondanks dus de betrekke lijk rust op het botulistisch front blijven Aalta en de anderen alert. „We hebben nu al weer een paar knap warme dagen gehad. Maar bij controle van de oude besmettingshaarden, heb ben we nog steeds niets kunnen ontdekken". Het uitblijven van de massale sterfte onder het Nieuws- koops gevogelte geeft Alta en de andere werknemers van Natuurmonumenten eindelijk de kans om waar Het prachtige natuurschoon van de Nieuwkoopse plassen. het botulisme betreft pre ventief te werk te gaan. „We hebben na vorige zomer toen het botulisme ook redelijk binnen de .perken bleef eindelijk eens •wat onderzoek kunnen verrichten. Hoe het bijvoor beeld komt dat alleen op bepaalde plaatsen massale vogelsterfte plaats heeft en waarom op andere weer niet. Als je daar namelijk een maal uit bent, heb je het gevécht al voor een groot deel gewonnen." Dat daarbij duidelijk is geworden dat bestaande richtlijnen bij de bestrij ding van botulisme en het voorkomen ervan niet alleen door Meden dan wel Perzen vervaardigd zijn maakt Alta met een simpel voorbeeld duidelijk. „Som mige kadavers die we twee jaar geleden naar het Centraal Diergeneeskundig Instituut voor onderzoek opstuurden, bleken geen botulisme-bacteriën te bevatten. Dat is vreemd want de vogels hadden wel hun voedingsplaatsen in de bemette gebieden. We hopen er nu met het onder zoek achter te komen hoe dat kan", aldus Alta. Ondanks het feit dat nu al voor de tweede zomer van een betrekkelijke rust gesproken kan worden, durft Fokke Alta nog niet te juichen. „Het is natuur lijk wel zo dat bijvoorbeeld in Duitsland in het verleden het botulisme van het ene op het andere jaar verdwe nen was, maar daar durf ik hier nog niet op te gokken. Je moet niet vergeten dat vorige zomer en deze zomer tot nog toe nauwelijks die benaming verdienen. Veel regen en tamelijk lage temperaturen zijn omstan digheden die het actief worden van de bacterie tegenhouden. Maar zelfs al blijkt, dat bij mooi weer het botulisme niet de kop op steekt, dan nog is het zaak de vinger aan de pols te houden. Uiteindelijk werden we er twee jaar geleden ook vrij plotseling mee geconfronteerd". U mag het geloven of niet, maar naast het bestrijden van botulisme en het voor komen ervan houden Fokke Alta en de zijnen zich ook nog bezig met de dagelijkse zorg voor de purperreiger kolonie, het kapmeeuwen- domein, het onderhoud van de beschoeiing en het instandhouden van de flora. Met al dat voortreffelijke werk doet de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten wat zij kan om het unieke karakter van het Nieuwkoopse Plassengebied te behouden voor het nageslacht. En dan te bedenken dat er toch nog mensen zijn die zeggen dat Natuurmonumenten er een rotzooitje van maakt „Grotere bescheidenheid, minder roken en niet leuteren De luxe, het gemak en de algehele welvaart van de zeventiger jaren is niet ongemerkt aan de natuur voorbijge gaan. Terwijl wij mensen steeds gemakzuchtiger worden en minder wensen te doen om iets te verkrijgen, geven daarmee ongewild een voorbeeld aan de al lang niet meer zo primitieve natuur. Immers, welke kat verwaardigd het zich nog op jacht te gaan naar een lekkere muis of jonge spreeuw en welke hond acht het naspeuren van een mals konijn of jolige reebok nog de moeite waard? Precies, geen enkele. De hapklare brokken die 's avonds voor het slapen gaan worden geserveerd in bakken, die, als waren het mensen, keurige opschriften vertonen als „Dog" of „Cat", smaken best en vereisen niet de geringste inspanning, die jagen en rennen nu eenmaal wel van een dierenlichaam vergen. Zo vergaat het langzamerhand ook het „wilde" dierenleven, dat door biologen zo prachtig als „fauna" omschreven wordt. Eenden verdringen zich rond de watersportjachten in een uiterste poging middels klagelijk gekwaak en onnozel kijkwerk één of meer brood korsten in de wacht te slepen. Zoveel gemakkelijk dan achter iets aanjagen. En we zijn eraan gewend geraakt. Maar daarmee is de gemakzuchtkoek voor wat betreft de fauna nog niet op. Een aardig staaltje van doeltreffende lamlendigheid vormen de meeuwen in het Nieuwkoopse Plassengebied Zelf duiken naar vis is een bezigheid die liever achter de hand gehouden wordt voor als het echt nodig is. Maar zolang de broodvisser actief is, kan er rustig aan gedaan worden. Gewoon wachten op de fuikstokken tot de visser de vangst komt ophalen. Allicht dat er wat overschiet voor een hongerige, maar luie vogel. LEIDEN Ongeveer 1700 aankomende studenten zowel voor de universiteit als voor verschillende HBO-opleidin- gen. zijn gisteren begonnen met de bestorming van Leiden. Onder leiding van de El Cid- eommissie en hun mentores zullen zij deze week de stad proberen te Ieren kennen. Niet alleen wat betreft het univer sitair gebeuren maar ook de stad zelf met haar huidige be woners en problemen. Zij werden gistermorgen ver welkomd in de Pieterskerk door de universiteit in persoon van de rector magnificus, prof. dr D.J. Kuenen en door de gemeente in de persoon van burgemeester Vis. Deze zo langzamerhand traditionele opening van de El Cid-week geeft aan dat de verstrengeling van belangen en problemen van de gemeente en de Univer siteit. zoals burgemeester Vis dat zei in zijn welkomswoord, de laatste jaren steeds intensie ver is geworden. De burgervader probeerde voorts de massa nieuwelingen duidelijk te maken dat de stad Leiden de studenten meer geeft dan ze ervoor terugkrijgt. Het geen volgens hem de student tot een grotere bescheidenheid zou moeten aanzetten dan deze over het algemeen vertoont in zijn relaties met de stad. De rector prof. Kuenen hield het in zijn toespraak bij aan wijzingen over de manier waarop het beste gestudeerd kan worden en waarschuwin gen om vooral het roken te laten. Voorts zei hij dat men zich niet te veel moest spiege len aan de ouderejaars. „De student is altijd getypeerd als een luie jongen die zijn nach ten drinkend en leuterend doorbrengt en zijn dagen in bed vertoeft of als de hardwer kende bleekscheet die alleen zijn boeken ziet. Ze bestaan nog steeds, maar laat u zich niet misleiden. Volgt in uw toe komstige studentenbestaan een systeem dat past bij uw eigen aard". Onder het motto 'Samen over de drempel' wordt de toekom stige eerstejaars in deze intro ductieweek tal van evenemen ten geboden zowel informatief als op het gebied van ontspan ning in de avonden. De El Cid- commissie, gevormd voor en door studenten zelf, heeft zich maandenlang ingezet om dit programma rond te krijgen. „We hebben er alles aan ge daan wat we konden. Het is nu aan de deelnemers om er deze week iets mee te doen", zei de praeses van de commissie tot haar gehoor in de Pieterskerk. Eerstejaars op het Pietersplein NOORDWIJK Een drietal meisjes in de leef tijd van vijftien en zestien jaar werd gisternacht omstreeks half drie op de Zwarteweg lastig gevallen door enkele jongens. De jeugdige va kantiegangsters, die te Katwijk in een zomer huisje bivakkeerden, keerden na dancingbezoek in Noordwijk op de fiets huiswaarts en zagen zich door de jongens in een auto de weg ver sperd. Een van de knapen pakte een meisje beet en trachtte haar te bewegen in de auto te stappen. De dancingbezoeksters slaagden er echter in te ontkomen en meldden zich daarna aan het politiebureau te Noordwijk Onder politiebegeleiding werd het trio vervol gens naar Katwijk gebracht en aan hun zomer verblijf afgeleverd. Een politiepatrouille signaleerde enige tijd later de bewuste auto op een parkeerterrein te Noord wijk. De bemanning, een Rijnsburger (18, een even oude Noordwijker en een jongeman (22) uit Bleiswijk, werden ingerekend. Volgens hen hadden zij reeds eerder op de avond met de jongedames kennis gemaakt en was het op de Zwarteweg voorgevallene een uit de hand gelo pen grap.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5