Alphen neemt proef met spreekrecht voor burgers Nieuwkoops gemeentebestuur hield arrest van Hoge Raad niet achter 'Toonschaal' blijkt 17 mille duurder Koudekerk krijgt eindelijk kabel-tv FELLE BEANTWOORDING UITSPRAAK DRIE-URENREGEUNG Rabo-banken zorgen voor scorebord Gouden trouw Altior huldigt Cor Pieterse Noordwijkse socialisten terug in gemeentebestuur Voorschotense voetbalweek begonnen REGIO LEIDSE COURANT NIEUWKOOP - In een onge meen felle beantwoording gaat het Nieuwkoopse college van burgemeester en wethou ders in op door drie raadsle den gestelde vragen over een vermeend negeren door het gemeentebestuur van een ar rest van de Hoge Raad. Het Nieuwkoopse college zegt van het arrest niet op de hoogte te zijn geweest en betreurt het insinuerende karakter van de vragen. „De vragenstellers hadden er rustig vanuit kun nen gaan, dat een dergelijk arrest niet zou zijn achterge houden, wanneer het bekend zou zijn geweest", meent het college. Overigens een opmer kelijke stelling, omdat het Nieuwkoopse gemeentebe stuur een van de betrokken partijen in het rechtsgeding is geweest. De rechtshandeling betreft een proefproces over de zoge naamde „3-urenregeling" van Nieuwkoop. In de plaatselijke politieverordening is in navol ging van Reeuwijk een artikel (196a) opgenomen, waarin wa tersporters wordt verboden om langer dan drie uur ach tereen ergens aan te leggen, als de aanlegplaats verder dan 150 meter vanaf de oevers is gelegen. Dit artikel is opgeno men om te voorkomen dat be zitters van kajuit jachten en dergelijke op de Nieuwkoopse Plassen overnachten. Het ge meentebestuur vreest schade voor de natuur door dit soort overnachtigen op de plas. Om de 3-urenregeling te toetsen hebben onlangs enkele perso nen zich verzet tegen een ver balisering. Dit mondde uit tot een geding voor de Hoge Raad. De gemeente werd bij het arrest van 13 juni in het ongelijk gesteld: de 3-urenre geling werd onverbindend ver klaard. De raad werd van de uit spraak niet op de hoogte ge steld. De raadsleden mevr. W. C. Bussink-ten Brink, H. Al ders en C. Rademaker stelden hierover enkele vragen. Onder meer vroegen zij zich af, hoe veel processen-verbaal de poli tie inmiddels had opgemaakt en of het niet noodzakelijk zou zijn in de toekomst voor het vaststellen van maatregelen advies te vragen aan een juri disch geschoolde specialist. Het college antwoordt op de vragen, dat men ook nu nog niet officieel op de hoogte is gebracht van het uitgebrachte arrest. Men stelt vast, dat er achttien maal door de politie verbaliserend is opgetreden. VOORSCHOTEN De kosten van de gemeentelijke tentoonstel ling „Toonschaal" hebben ruim 17.000 gulden meer bedragen dan was begroot. Dit werd gisteren in Voorschoten bekend gemaakt tijdens de vergadering van de commissie financiën. De commissieleden besloten het tekort niet in comptabiliteitsbe- sluiten weg te drukken, maar als een zelfstandig agendapunt voor de gemeenteraad aan de orde te stellen. Tijdens de commissievergadering waren er ook' bezwaren tegen een voorstel van wethouder Oosterbaan om na de laatste raads- bijeenkomst op vrijdag 25 augustus drie dagen later nog eens in commissieverband bijeen te komen om te spreken over de begroting van het volgende jaar. De raads- en commissieleden zijn dan al demissionair en willen de problemen liever laten aan de nieuwe raad. De commissie financiën toonde zich bereid de VOS-cursussen te subsidiëren voor een bedrag van 3200 gulden. Drs. Van Wijk (PPVj vroeg zich af wanneer nu eens een eind komt aan dit „ad-hoc-beleid". De dames van de VOS-cursussen hebben recht om te weten of de cursussen voortgezet kunnen worden. Drs. Van Wijk kreeg de steun van de WD. Over eventuele anti-speculatiebedingen raakte de commissie niet uitgepraat. Besloten werd deze problematiek over de verkoop van gesubsidieerde woningen over te laten aan de nieuwe gemeenteraad. ALKEMADE De drie Rabo-vestigingen in Alkemade zullen gezamenlijk zorgen voor een scorebord in de nieuwe sporthal van de gemeente. De commissie voor Financiën had gisteren weinig moeite met het accepteren van de gift (waarde 15.000 gulden), hoewel men niet wilde spreken van een meevaller. De Rabo-banken hebben bedongen op het scorebord gedu rende tien jaar gratis reclame te mogen maken. De heer Van Nugteren, legde nog even uit waarom men niet van een meevaller kon spreken. „We hadden helemaal geen rekening gehouden met een dergelijk apparaat. Maar een sporthal zonder scorebord kan niet. dus worden we door de gift gespaard voor extra uitgaven. SASSENHEIM Het echtpaar J. Jansen-den Hollander viert dinsdag 29 augustus het gouden huwelijksfeest, 's Middags om half drie is er een eucharistieviering uit dank baarheid in de tuinzaal van huize „St. Ber- nardus". Van vijf tot zes uur is er een receptie in het verenigingsgebouw in: „De Engel". De bruidegom (92) komt oorspronkelijk uit Nieuwe Wetering, waar hij het slagersvak leerde in de noodslachterij van zijn vader. Op z'n 35ste jaar trad hij in dienst bij vleesware- nindustrie L. Persoon in Lisse. Daar werkte hij niet minder dan 45 jaar. Omdat het heen en weer reizen van Oude Wetering naar Lisse niet zo best beviel, verhuisde het echtpaar Jansen in 1934 naar Sassenheim. De bruid (82) leerde haar man kennen in het café van haar baas. kastelein Volwater. Hier werkte zij in de huishouding. Het echtpaar heeft acht kinderen en zestien kleinkinderen, die alle op het feest present zullen zijn, evenals een zoon uit een eerder huwelijk van de heer Jansen, die thans in Canada woont. De Langeraarse sportvereniging Altior heeft gister avond een van de meest arbeidzame leden Cor Pieterse uitgebreid gehuldigd in verband met het 25-jarig jubileum als bestuurslid. De heer Pieterse heeft een kwart eeuw lang gezorgd voor de velden, vooral het hoofdterrein, de clubgebouwen en het eerste elftal. Alle opstallen bij Altios kennen de hand van de heer Pieterse. In de zomervakantie zorgt hij Uit dankbaarheid bood het bestuur van de Ter Aar voetbalvereniging hem gisteravond van half achti negen uur een receptie aan. De heer Pieterse we uitgebreid gehuldigd, ontving vele cadeaus en we onderscheiden met bondsereblijken. CDA NEEMT GENOEGEN MET EEN WETHOUDER NOORDWIJK De fracties van CDA, VVD en PvdA zijn het eens geworden over de vorming van een nieuw colle ge van B. en W. voor de ko mende zittingsperiode van de raad. Het wethoudersteam wordt geen kwartet: het blijft een trio. Elk van de genoemde groeperingen zal één wethou der leveren em met zekerheid mag aangenomen worden, dat Van Duyn, Jansen en Bedijn de kandidaten zijn. Dit bete kent een „come back" van de socialisten in het college, iets waarop zij overigens wel aan spraak kunnen maken, gezien de zetelwinst van de PvdA bij de verkiezingen voor de ge meenteraad en wellicht nog meer door de gematigde, de mocratische opstelling, die de fractie pleegt te betrachten. Het meest merkwaardige in de nieuwe opstelling is het feit, dat het CDA als de grootste fractie, ondanks haar zetelwin st, een wethouderspost heeft afgestaan. De WD en PvdA met tezamen acht zetels krijgen thans twee wethouders, terwijl het CDA met negen zetels slechts één vertegenwoordiger in het college krijgt. Politiek gezien liggen de zaken wat an ders, aangezien de PvdA kan rekenen op de steun van de PPR, de tweemansfractie van Schelvis, die niet in de dans om de wethouderszetels recht streeks betrokken is geweest. De PPR verkeert niettemin in een wippositie, want al te strin gente eisen van het CDA, zou de PvdA en de WD in de armen van Schelvis cs. hebben kunnen drijven en met hun totaal van tien van de negen tien zetels zouden socialisten, liberalen en radicalen de dienst uitgemaakt hebben. Het CDA- element in het college is boven dien sterker dan het lijkt, om dat ook de burgemeester en de gemeentesecretaris tot het CDA gerekend moet worden. Bij de thans gevonden samen stelling van het college, ligt het voor de hand dat Van Duyn en Jansen hun portefeuilles (open bare werken en ruimtelijke or dening, respectievelijk bedrij ven, sport- en jeugdzaken) be houden em dat burgemeester mr. Bonnike zich zal kunnt blijven wijden aan kunst andere culturele aangelegenh den. Bedijn wordt de werki mersvertegenwoordiger college en als zodanig de opvo ger van Benschop. Hij krijgt zaken, die eertijds door wijle de heer Van Leeuwen en thai door Benschop worden beha tigd (sociale zaken, onderwij en wooruimteverdeling), onde zijn beheer. Een overstap, acceptabel zal zijn voor dié den van de CDA-fractie, well geporteerd zijn voor de ham having van een werknemer vertegenwoordiger in B. en Deze fractie zou trouwens pe. soneel in een moeilijk parki gekomen zijn als zij twee wei houders had moeten leverei Van enkele prominente CD/ ers is bekend dat zij het we houderschap om persoonlijk redenen niet ambiëren, terwj de fractie in de komemde zi tingsperiode aantreedt met ee viertal nieuwkomers, in pol tiek opzicht nog onbeschreve bladen, die zich nog moete waarmaken. ALPHEN AAN DEN RIJN Burgers zullen in Alphen aan den Rijn bij wijze van proef, spreekrecht gaan krijgen in de openbare commissievergade ringen. Dit spreekrecht zal aan „enige regels" gebonden wor den. Dat staat te lezen in het „beleidsplan in hoofdzaken" voor de komende raadsperio de. Aan het beleidsplan, waar over de in de raad gekozen politieke partijen wekenlang onderhandelden, is het college van B. en W. gebonden. In het beleidsplan worden nog meer maatregelen aangekon digd die de relatie tussen het bestuur en bevolking moet ver beteren. Naast het spreekrecht zullen „nader vast te stellen" afdelingen van de gemeentelij ke dienst een avond in de week voor het publiek worden open gesteld. De gemeentelijke „Agenda" die maandelijks ver schijnt en huis-aan-huis wordt verspreid, zal worden uitge bouwd tot een voorlichtings blad. Ook zal er „zo snel moge lijk" een inspraakverordening worden vastgesteld. Als een on derzoek dit aantoont, zullen er ook „wijkraden" worden inge steld. De Alphense bevolking zal zich voortaan naar een adres kunnen wenden voor het deponeren van klachten en het stellen van vragen. Raadsleden kunnen de afhandeling hiervan controleren, Eventueel zullen gemeentelijke verordeningen de privacy van de burgers moeten beschermen. Ten aanzien van de verdere groei van Alphen merkt het beleidsplan op dat die groei gelijke tred moet houden met de behoeften van de bevolking van Alphen en de regio. „Alge mene Voorzieningen" moeten met die ontwikkeling in de pas blijven. Woningbouw in Kerk en Zanen zal pas gestalte krij gen als de Overheid bereid is bij te dragen in de infrastruc tuur en subsidies zal verstrek ken om sociale woningbouw te realiseren. Woningbehoefte onderzoek In het beleidsprogramma wordt verder een „woningbe hoefteonderzoek" aangekon digd dat uiterlijk volgend jaar zal worden gehouden. Woning bouw zal „zo goed mogelijk" op de uitkomsten van dat on derzoek worden afgestemd. Vooruitlopend hierop zegt het beleidsplan verder dat „de grootte van de te bouwen wo ningen zal worden afgestemd zowel op gezinnen, waarvan oudere kinderen er de voor keur aan geven binnen het ei gen gezin te leven, als op het rijksbeleid voor één- en twee persoons huishoudens." Als instrumenten voor het ver wezenlijken van woningen voor de laagst betaalden geeft het beleidsplan aan: het bevorde ren van de doorstroming; geen medewerking verlenen aan ver koop van woningen, waarvan de huur lager is dan de grens voor de huursubsidie; de hoog te van de huur van woningwet woningen zal eveneens op deze grens worden afgestemd. Ver der zal de gemeente in samen werking met de woningbouw verenigingen naar „alle moge lijke financiële middelen zoe ken" om de bouw van tenmin ste 200 woningwetwoningen de komende vier jaar te realise ren. Criteria moeten worden opgesteld om verkoop van pre miewoningen, met als doel het maken van winst, uit te ban nen. Ook zegt het beleidsplan dat „zelfbouw tot de mogelijk heden moet blijven behoren". De woningbouw zal voor ten minste uit 80% laagbouw moe ten bestaan terwijl er „voorals nog gestreefd wordt naar 70 a 80% gesubsidieerde woning bouw", aldus het beleidsplan dat ten aanzien van de woning bouw verder nog zegt dat de rehabilitatie van woningen en straten moet worden voortge zet. Om de huisvesting van bui tenlandse werknemers „zo goed mogelijk te laten zijn" zal de „logiesverordening" worden verbeterd en de controle hierop intensiever worden. Over grondverkoop zegt het beleid sprogramma dat „per geval" het uitgeven in erfpacht zal worden overwogen. In het hoofdstuk „Verkeer en Vervoer" staat onder meer te lezen dat „binnen het verkeers beleid de verkeersveiligheid, met name voor voetgangers en wielrijders, een centrale plaats zal innemen." Een spoedige aanleg van de rijksweg Leiden- Bodegraven moet worden na gestreefd, alsmede verdubbe ling van de spoorlijn Leiden- Utrecht. Ook zal gepoogd wor den om medewerking van de Overheid te verkrijgen de stadsbusdienst uit te breiden. Aarlanderveen en Zwammerdam In het beleidsprogramma wordt ook het een en ander opgemerkt over de beide ge- meentedelen Aarlanderveen en Zwammerdam. De leefbaar heid van beide plaatsen moet verbeterd worden door het voorzieningenpakket te verbre den. Woningbouw ten behoeve van de eigen woningzoekenden in Aarlanderveen moet worden versneld. „Ongewenste onder- nemersaktiviteiten in buurten in Zwammèrdam, die een woonfunctie hebben, moeten door toepassing van de Hinder-, wet zo mogelijk worden beëindigd", aldus het beleids plan. Ook zal voor de gevaarlij ke kruising Steekterweg-Spoor- laan in Zwammerdam „zo spoedig mogelijk" een oplos sing moeten komen. „Daartoe wordt gestreefd naar de zo noodzakelijke aanleg van een tunnel voor voetgangers en wielrijders onder de Steekter- weg, terwijl er bij de Rijks overheid voortdurend op zal worden aangedrongen de ma ximumsnelheid bij de nadering van dat kruispunt tot 50 kilo meter per uur te beperken", aldus het beleidsplan. j Met een lovende toespraak aan het adres van de organisatoren en het hijsen van de gemeentevlag I heeft wethouder L. L. Marselis van sportzaken (links op de foto) gisteravond op Sportpark Adegeest de i Voorschotense Voetbalweek - een primeur van de j beide Voorschotense voetbalverenigingen SVLV en Randstad Sport - officieel geopend (rechts op de i foto de beide voorzitters). Daarna speelde het zondagelftal van Randstad Sport i een wedstrijd tegen de Koninklijke HFC. Vanavond I - eveneens aanvang half acht - speelt SVLV tegen j het jeugdelftal van de FC Den Haag. Woensdag avond ontmoet het zaterdagelftal van Randstad Sport de selectie van Katwijk, terwijl donderdag avond een team van „Voorschotense Prominenten" uitkomt tegen „Oud Holland Sport". De middagen blijven gereserveerd voor de jeugdelf- tallen van de organiserende verenigingen, terwijl vrijdag de Voetbalweek wordt besloten met de wedstrijd van een Voorschotens elftal tegen de eredivisieclub Volendam, dat beloofd heeft met zijn hele A-selectie te zullen aantreden. In een voorwed strijd speelt een Voorschotens dameselftal tegen de Lugdunum Lady's. Een en ander zal worden opge luisterd door de fanfare en marjorettes van Sint Laurentius en de gymnastiekvereniging Avanti. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Binnen afzienbare tijd zal Koudekerk aan den Rijn beschikken over kabeltelevi sie. In de eerstvolgende verga dering van de gemeenteraad zal hiertoe beslist worden. Het abonnementsgeld zal 13,05 gul den bedragen, dit afgezien van een te betalen entreegeld van honderd gulden. Het college van Koudekerk toont zich in het raadsvoorstel duidelijk verheugd over het be reikte resultaat. Al in 19?3 werd begonnpn met de voorbe reidingen om te komen tot een rendabel en redelijk te exploi teren centrale antenne-inrich ting. De wens om tot een derge lijke c.a.i. te komen, kon pas verder worden uitgewerkt toen contacten waren gelegd met de stichting SODEA uit Alphen voor wat de kennis en ervaring alsmede de ontvanginstallatie betrof. De tarieven zijn geënt op een aansluitingsdichtheid van 75 tot 80 procent. Het bestuur van de woningbouwvereniging Goed Wonen heeft toegezegd de ledenraad voor te stellen hetwoning bezit in zijn geheel aan te sluiten. Deze toezegging maakt de haalbaarheid van het project des te duidelijker, vol gens het college. De zogenaam de onrendabele gebieden zullen niet worden aangesloten. Di recte aansluiting van bijvoor beeld de woningen aan de Hondsdijk, Lagewaard en ge deeltelijk Hoogewaard zou tot gevolg hebben dat de tarieven voor alle aangeslotenen met ongeveer twee gulden zouden moeten worden verhoogd. Het gemeentebestuur acht dit niet juist. Het verzet van de raadsleden mr. J. Harms en J. J. C. Oote- man tegen het commissiestuk over de btw-kwestie Tollweide, kwam gisteravond tijdens de commissie personeelszaken op nieuw naar voren. De commis sie ging ermee akkoord, dat in het raadsvoorstel zal blijken, dat beide raadsleden geenkwa- de trouw verweten lean worden en dat het college de plank mis heeft geslagen. LEIDERDORP - De raads commissie voor Beroep- en Bezwaarschriften zal zich niet gaan bezig houden met de behandeliung van bezwaar schriften in het kader van de Algemene Bijstandswet. De commissie Bestuurszaken kwam gisteravond tot de con clusie dat dit het beste in handen van het college van bijstand kon blijven. Eerder was vanuit de com missie de vraag gesteld of het college dat over de verlening van bijstand moet beslissen, ook het meest aangewezen is om bezwaarschriften tegen het niet toekennen van bij stand te behandelen. Kwesties als deskundigheid en bescherming van de priva cy waren voor de commissie bestuurszaken echter van doorslaggevende aard om de zaak te laten zoals het was. Ook speelde een rol dat de tot dusver gevolgde gang van za ken geen aanleiding tot klach ten had gegeven en dat verde re beroepsmogelijkheden on verminderd aanwezig bleven. VOORHOUT - Aanstaande zondag opent de carnavals vereniging „De Bokken" het nieuwe seizoen met een fiets tocht van ongeveer dertig ki lometer lengte. De tocht zal langs de mooiste plekjes van Voorhout en omgeving voeren waarbij de deelnemers voor heel wat verrassingen zullen komen te staan. Tussen elf uur 's morgens en één uur 's middags kan worden ge start bij de kantine van Fore- holte. Er zijn elf grote prijzen te winnen, daarnaast ont vangt elke deelnemer die de rit uitrijdt een herinnerings vaantje. Een rijksdaalder in- leggeld wordt gevraagd aan personen van zestien jaar en ouder en een daalder voor de jeugd tot zestien jaar. WASSENAAR - De Wasse- naarse afdeling van de Konin klijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde brengt donderdag 17 augus tus een bezoek aan de kweke rij „Oud Clingendael" in Was senaar. De deelnemers moe ten zich om zeven uur verza melen bij de ingang van de kwekerij aan de Rijksstraat weg. Installatie burgemeester Nieuwkoop NIEUWKOOP De officiël installatie van Nieuwkoop nieuwe burgemeester mr. T. R Seinstra zal plaatsvinden tij dens een op woensdag 16 au gust us om 15.00 uur te houdei openbare vergadering v gemeenteraad. Als plaats vooi deze buitengewone raadsver gadering is gekozen Paviljoei „Plaszicht". De bevolking zal met de nieu we burgemeester en echtgenoti kunnen kennismaken op vrij dag 1 september tussen 19.00 en 20.00 uur en op zaterdag 1 september tussen 10.00 en 11.(K uur tijdens een speciaal daar toe te houden ontvangst. Een en ander zal plaatsvinden ii het nieuwe gemeentehuis aai de Achterweg/Kennedylaan tij dens de z.g. open dagen. Avondvierdaagse Voorhout: 500 deelnemers VOORHOUT - De avondvier- daagse van Voorhout is giste ren met 500 deelnemers vaii start gegaan. Het evenement georganiseerd door de Oranje vereniging is een onderdeel van de vakantieactiviteiten van de stichting Jeugdraad Voor hout. Elke avond wordt zo'n tien kilometer gewandeld tot de feestelijke aankomst met marsmuziek van St. Cecilia Het programma van de jeugd- vakantieactiviteiten voor deze week meldt voorts nog een bin go in het Jeugdcentrum om twee uur; een speurtocht van de scoutinggroep bij het Jeugd centrum om twee uur op de donderdagmiddag; een groots zwemfeest in het Columbiabad vanaf twee uur op vrijdag en een mini-zeskamp op de zater dagmiddag georganiseerd door Foreholte en de Oranjevereni ging. Aanvang half twee. Kostnare lampen gestolen HAZERSWOUDE - Uit een aanbouw zijnde luxe woning aan de Hoge Rijndijk zijn gis ternacht vier kostbare lampen gestolen. De lampen, die een waarde van 269 gulden per stuk hadden, waren geïmpor teerd uit Italië. De lampen stonden in dozen in de toekomstige woonkamer. De dieven kwamen binnen door het opzij schuiven van eer schot, dat tijdelijk voor de me terkast in de in aanbouw zijnde woning was geplaatst.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4